آیین اختتامیه چهارمین جشنواره تقدیر از آثار برتر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با رویکرد پیشگیری از جرم و آسیب‌های اجتماعی با حضورمدیران قوه قضائیه، مدیران سینمایی و اهالی رسانه در فرهنگستان هنر برگزار شد.  به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، در ابتدای مراسم مهدی افتخاری دبیر جشنواره طی سخنانی با تشکر از سینماگران گفت: امشب در جمع ما گروهی از فرهیختگان، هنرمندان، دکتر الفت معاونت محترم اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، سردار منتظر المهدی مشاور محترم فرماندهی ناجا، جمعی از تهیه کنندگان و بازیگران و همچنین مدیران قوه قضاییه حضور دارند

وی ادامه داد: امسال چهارمین سالی است که فیلم‌هایی راه یافته به جشنواره فیلم فجر از بعد مسایل اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی مورد بررسی قرار می‌گیرند و توسط یک هیات داوران آثار برتر انتخاب و لوح تقدیری با امضای دکتر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری وقوع جرم قوه قضاییه به آن‌ها اهدا می‌شود.

افتخاری با اشاره به اهمیت هنر سینما گفت: صنعت سینما ابزاری بزرگ و مهم است که در خدمت کشور است و تاثیر زیادی بر اقناع افکار عمومی دارد و در مقابل هجمه‌های سیاسی و نظامی می‌تواند مقابله کند. وقتی نگاه سطحی به کشور‌هایی اطراف خود می‌اندازیم و می‌بینیم که این کشور‌ها مورد هجمه قرار گرفتند یک نکته مهم را متوجه می‌شویم این که این کشور‌ها فاقد سینما هستند.

وی ادامه داد: معاونت محترم اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه امسال از میان آثاری که در جشنواره فیلم فجر به مشکلات اجتماعی و معضلات پرداختند با اهداء جوایزی تقدیر می‌کند، زیرا ما معتقدیم فیلمنامه نویسی که قلمش را برای یک متن خوب بکار می‌برد و آن را در اختیار مهندسی به نام کارگردان می‌گذارد و آن کارگردان نیز با بازیگران مشکلات جامعه را به تصویر می‌کشد قابل ستایش هستند و همه ما اگر هنری داریم باید باهنر خود در خدمت به جامعه باشیم، شاعر با شعر خود، خطاط با خطش و فیلم ساز با فیلمش.

وی با تاکید بر اینکه در سال جاری آمار فیلم‌هایی که به مشکلات اجتماعی پرداختند بالا بود، گفت: من از همه فیلم ساز‌ها تشکر می‌کنم ما در سال ۹۶، ۱۱۰ هزار ثانیه برنامه تلویزیونی از صداوسیما پخش کردیم که یکی از این برنامه‌ها ۰۰۹۸ بود که بر موضوع گفتگو یکی از حیاتی‌ترین مسایل مهم جامعه تاکید کرده بود.

وی با اشاره به اهمیت کودکان کار گفت: کودکی که در خیابان است و به عنوان کودک کار شناخته می‌شود به دلیل رفتار‌هایی که می‌بیند دچار بزهکاری اجتماعی می‌شود و در آینده این بزهکاری که از عقده ناشی شده به جامعه لطمه می‌زند.

حوزه رسانه در نتیجه همزادپنداری با مخاطب تاثیرگذاری دارد

سردارسعید منتظرالمهدی با بیان اینکه همه ما به این واقعیت اذعان داریم که جرم و کج روی چهره جامعه و شهروندان را مغموم می‌کند، گفت: توجه ویژه به حوزه پدیده‌ها و آسیب‌های اجتماعی از نان شب واجب‌تر است. در میان ابزار‌های متعدد امروز، رسانه و سینما برای پرداختن به این حوزه از جایگاه برتری برخوردار هستند.

مشاور فرمانده ناجا ادامه داد: غول پنهان و حاکم قدرتمند ضمیر خودآگاه ما ۹۰ درصد افکار ما را کنترل می‌کند و تحت فرمان دارد. رسانه می‌تواند ضمیر ناخوآگاه ما را دست کاری کند. رسانه و سینما تاثیرات متفاوتی مانند تاثیرات نگرشی، شناختی و عاطفی دارد. نگرش، سازمان ارزشی ما و آن چیزی است که ما نسبت به آن پایدار هستیم و به راحتی می‌تواند رفتار ما را تغییر بدهد. حوزه رسانه در نتیجه همزادپنداری با مخاطب تاثیرگذاری دارد.

وی خاطرنشان کرد: به سبب واکاوی چند ساله در سمتی که دارم شاهد خلق آثار هنرمندان نامی کشور در حوزه‌های آسیب‌های اجتماعی بودم که ارشمند و قابل تقدیر است. به سهم خود از دست اندرکاران این جشنواره تشکر می‌کنم.

سینما خدمات زیادی در کاهش‌های آسیب‌های اجتماعی ارائه داده

طیبه سیاوشی که در این مراسم حضور داشت گفت: تلاش برای تحکیم خانواده به عنوان هسته اصلی جامعه در دستور کار مجلس شورای اسلامی است، اما به خوبی می‌دانیم که گسترش شهرنشینی، افزایش جمعیت و فقدان آمایش ملی باعث شده است تمرکز کافی بر روی آسیب‌های اجتماعی نداشته باشیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: عرصه هنر و سینما می‌تواند نقش زیادی در کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشد. عرصه سینما توانسته است خدمات زیادی در کاهش‌های آسیب‌های اجتماعی ارائه دهد. فیلم‌های متعدد که در حوزه زنان و کودکان در سینما و صدا و سیما ساخته شده است موجب افزایش آگاهی شده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در سال‌های فعالیت خود در مجلس شورای اسلامی با هنرمندانی که دارای دغدغه آسیب‌های اجتماعی هستند آشنا شدم. عرصه سینما به دلیل حضور هنرمندان متعهد توانسته است خدمات مهمی را در حوزه آسیب‌های اجتماعی ارائه دهد. یکی از مباحث مهمی که در عرصه سینما مورد توجه بوده و بر روی آگاهی و فرهنگ سازی در حوزه تاثیر داشته توجه به موضوع زنان و کودکان و خانواده بوده است.

سیاوشی با بیان اینکه در مجلس شورای اسلامی با تلاش‌های فراوان فراکسیون زنان توانستیم لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را پس از ۱۱ سال به تصویب برسانیم، تصریح کرد: بحث مهمی که در سینما و صدا و سیما در عرصه خانواده وجود دارد بیانگر تلاش‌های مسئولان در این زمینه بوده است. متاسفانه این روز‌ها ما در همه جای شهر شاهد آسیب‌های اجتماعی هستیم و در فراکسیون پیشگیری از جرائم و آسیب‌های اجتماعی مطالبی حول و حوش کودکان کار و تکدی‌گری مطرح شده است و در رابطه با این موضوع در سینما به آن به خوبی توجه شده است و امیدواریم به مدد قوه قضاییه و سینما راهکار‌هایی ارائه شود تا دیگر شاهد حضور کودکان کار تا نیمه‌های شب در خیابان‌ها نباشیم.

می‌توانیم در سینما فرهنگ تولید کنیم

محمدباقرالفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز طی سخنانی گفت: سینماگران فعالیت خوب و اثرگذاری در راه نشاندن مسایل اجتماعی داشتند. در چند سال گذشته افرادی همچون محمود اربابی همکاری‌های خوبی با قوه قضاییه داشتند و با انجام امور پژوهشی اعتبار خوبی به اهداف ما داد و بنیان‌های علمی مسایل اجتماعی را در هنر تقویت کرد.

وی ادامه داد: امیدواریم با همکاری هنرمندان به سمتی حرکت کنیم که آثار ارزشی و خوبی درباره مسایل اجتماعی ساخته شود امروز خوشبختانه با رویکرد جدید قوه قضاییه به مساله هنر که با هدایت درایت ریاست محترم قوه قضاییه صورت گرفته هم مردم به آثار هنری با رویکرد اجتماعی توجه بیشتری دارند و هم اینکه به صلابت قوه قضاییه اضافه شده است.

الفت با تشکر از هیات داوران قوه قضاییه در جشنواره فیلم فجر گفت: ما هرگز در این عرصه و سایر عرصه‌های هنری بدون استفاده از متخصصان عالم هنر ورود پیدا نکرده ایم و اصلا اصراری نداریم که مستقیم وارد بحث تولیدات تلویزیونی یا سینمایی شویم بلکه می‌توانیم با همکاری هنرمندان و در کنار آن‌ها بودن به اهداف خود برسیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه بر اجتماعی کردن قوه قضاییه و توجه به مسایل اجتماعی تاکید کرد و افزود:هر چند همه هنر‌ها در جایگاه خود مهم هستند، اما قوه قضاییه به این علت به سینما بیشتر از هنر‌های دیگر توجه می‌کند که مخاطب سینما کسی است که هنردوست است و برای تبع لطیف خود دنبال اتلاف وقت نیست بلکه دنبال تحصیل معارف است و ما در سینما می‌توانیم فرهنگ تولید کنیم؛ و کسانی که در سینما کار می‌کند می‌خواهند جامعه را به سمت فلاح و رستگاری ببرند و در جامعه خود فعال هستند و مشکلات جامعه را در آثار خود نشان می‌دهند.

وی ادامه داد: می‌توانیم از ابزار سینما برای رفع آسیب‌ها استفاده کنیم و من همیشه از این رویکرد قوه قضاییه برای توجه به امر سینما و تقدیر از آثار برتر دفاع کردم و اگر از فیلمی امروز تقدیر نمی‌شود دلیلش نیست که ضعیت است بلکه باشید به مسایل اجتماعی کمتر توجه کرده است.

الفت با اشاره به اینکه تبلیغ مهربانی، مهر ورزی، ایثار، مبارزه با خشونت علیه زنان و کودکان از مسایلی است که مورد توجه قوه قضاییه است و در فیلم‌ها باید به آن‌ها تاکید کرد و گفت: ما باید آسیب‌ها را شناسایی کنیم و با ابزار مناسب آن‌ها را کاهش دهیم ما مخالف این هستیم که قاضی ما در هنگام نگارش حکم و صدور آن هیچ اطلاعی از فضای بیرونی نداشته باشد و احکام ما نوشته‌هایی با درک صحیح از فضای جامعه باشد.

هیات داوران منتخب قوه قضاییه متشکل از پوران درخشنده، محمود اربابی، بهروز شعیبی، محمود رضوی، اکبر نبوی، با تقدیر از همه فیلم‌ها و از فیلم‌های «مردی بدون سایه» به کارگردانی علیرضا رئیسان، «جمشیدیه» به کارگردانی یلدا جبلی تجلیل ویژه کردند.

*جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم «جان‌دار» به کارگردانی حسین امیری دوماری و پدرام امیری اهدا شد

*جایزه بیشترین تاثیر فرهنگی در پیشگیری از وقوع جرم به فیلمنامه فیلم «قسم» به محسن تنابنده اهدا شد

*جایزه بهترین فیلم به جلیل شعبانی تهیه کننده فیلم «قسم» اهدا شد

*جایزه کوشش خلاقانه برای نشان دادن چهره منفی مواد مخدر و بزه‌های اجتماعی به سعید روستایی برای فیلم «متری شیش و نیم» اهدا شد که به خاطر حضور نداشتن سعید روستایی جمال ساداتیان تهیه کننده این اثر، جایزه را دریافت کرد.

اجرای برنامه را علیرضا غفاری بر عهده داشت.

در این مراسم افرادی همچون محمود اربابی معاون توسعه و فناوری مطالعات سینمایی سازمان سینمایی، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، حمیدرضا خراسانی معاون اجرائی جشنواره، محسن تنابنده، محمد کارت، جلیل شعبانی، پوران درخشنده، حسین امیری و پدرام امیری دوماری، کامران مجیدی، محسن خان‌جهانی، بهروز شعیبی، سید محمود رضوی، محمدصادق آذین، اکبر نبوی، حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

قوه قضاییه در اعتمادسازی مردم و تجلی کارآمدی نظام سهم بزرگی دارد

به گزارش روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در همایش سراسری قوه قضاییه با بیان اینکه لازمه اقتدار دستگاه قضایی، بداخلاقی قضات یا کارکنان با مراجعان نیست، بر لزوم مدیریت روابط ناسالم وکلا، کارشناسان، ضابطان و اطراف پرونده های قضایی تاکید کرد و گفت: باید به گونه ای عمل کنیم که همه احساس کنند دستگاه قضایی، مردمی است، ضد فساد است، انقلابی می اندیشد و انقلابی عمل می کند.

وی با قدردانی از برگزارکنندگان این همایش تصریح کرد: خداوند برای تذکر لسانی برکاتی قرار داده که از بسیاری مسائل پیشگیری شود. از دست دادن هر کدام از نیروهای قوه قضاییه خسارت بزرگی است؛ لذا تذکر به قضات و کارکنان دستگاه قضایی بسیار اثربخش است.

رئیس قوه قضاییه افزود: حقیقت قضا متعلق به امیرالمومنین (ع) و ائمه اطهار (ع) است و ما باید از خود آن بزرگواران برای توفیق در کار مدد بگیریم تا ذکر و فکر ما را هدایت کنند زیرا اساس تحول، در سایه توسل به ساحت مقدس حق متعال است.

رئیسی با تاکید بر ضرورت فعال کردن دستگاه های مختلف و نقش آفرینی آنها از سوی مسئولان قضایی، اظهار کرد: در شوراها باید حضور فعال داشته باشیم و از کرسی که قانونگذار برای ما در کمیته ها و شوراهای مختلف قرار داده در جهت خدمت به مردم، نظارت بر حسن اجرای قوانین و بازدارندگی از تخلفات و جرایم استفاده کنیم.

رئیس قوه قضاییه درباره کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی خاطرنشان کرد: تا می توان باید به نحوی دعاوی را حل و فصل کرد که پرونده به عدلیه وارد نشود.

وی با تاکید بر ضرورت برخورد مناسب با مردم تصریح کرد: اقتدار در قوه قضاییه در گرو رسیدگی سریع، صدور حکم به موقع و اجرای نفوذناپذیر قانون است و به هیچ عنوان لازمه این اقتدار، بداخلاقی نیست. البته قضات هم مشکلاتی دارند که قابل درک است و باید مدیران قضایی تا حد امکان، مشکلات شخصی آنان را رفع کنند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به وضعیت اقتصادی موجود، ضمن تاکید بر آینده روشن کشور بر ضرورت صرفه جویی و کاهش هزینه ها تاکید کرد و گفت: اگر تاج گل چند میلیونی در مراسم مختلف در مقابل مسئولان نباشد، هیچ اتفاقی نمی افتد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: بساط ارتباطات ناسالم وکیل، کارشناس و اطراف پرونده باید جمع شود. روابط ناسالم مطلقاً ممنوع است و باید روسای دادگستری ها این موضوع را مدیریت کنند تا روابط، چارچوب دار باشد. همچنین ضابط مطلقاً حق ندارد در دستورات قضایی و امر قضایی دخالت کند و صرفاً باید در چارچوب قانون به انجام وظیفه بپردازد.

وی در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: امروز شرایط ما با وجود همه تهدیدها و فشارهای دشمنان بسیار خوب است. آنچه اراده کرده ایم، انجام داده ایم و همه اینها در پرتو عزت و اقتدار نظام اسلامی و توجه به منویات مقام معظم رهبری است. اگر کار جهادی با روحیه انقلابی انجام شود، این مملکت به برکت خون شهدا راه تعالی و پیشرفت را طی می کند. آینده این کشور بسیار روشن و امیدوارکننده است و انشاءالله روز به روز بیشتر کشور در مسیر ارتقاء خواهد بود.

براساس این گزارش، جمعی از مسئولان قضایی و روسای کل دادگستری نیز در این همایش به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند و از قضات و کارمندان نمونه قوه قضاییه تقدیر شد.

واکنش کیهان به عکس‌های جدید ستاره اسکندری

"گشت ارشاد" یا "ارشاد گشت؟!" | واکنش‌ها به ویدئوی درگیری مامور پلیس با دختر جوان

اطفای حریق در بیمارستان بعثت

کلیدواژه: فیلم های سینمایی جشنواره فیلم فجر آثار برتر جشنواره فیلم فجر قوه قضائیه

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۸۸۰۰۴۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وجود ۱۳ سینمای فعال در استان کرمان/ پیش بینی استقرار چند سینما سیار در جنوب استان
 • تجليل کارلووي واري از جولين مور و پاتريشيا کلارکسون
 • سینماهای کرمان سه شنبه ها نیم بهاست
 • رئیس و کارکنان قوه‌قضاییه با امام خامنه‌ای دیدار می‌کنند
 • بررسی «لایحه منع خشونت علیه زنان» توسط ۱۸ قاضی در قوه قضاییه/ احتمال بازگشت لایحه به دولت تا دو هفته آینده
 • سبک شدن بار قوه قضائیه با مجازات‌های جایگزین حبس
 • واکنش اسماعیلی به نصب بنر حاشیه ساز رئیس قوه قضائیه در یکی از استان‌ها
 • مصداق عینی تحول در همایش سالانه قوه قضاییه مشاهده شد
 • رئیس قوه‌قضاییه با مترو به محل کار خود رفت+عکس
 • گام های قوه قضاییه در مسیر افزایش اعتماد عمومی
 • خانواده شهید مبارزه با مواد مخدر تجلیل شد
 • اهمیت ارتقای سلامت قضایی و اداری کشور/۷۰۰۰ پذیرفته شده آزمون استخدامی جذب قوه قضاییه می‌شوند
 • «مه خراب» با صدای سینا حجازی و طرحی از بزرگمهر حسین‌پور+صوت
 • بازنشستگان نمونه تامین اجتماعی در چهارمحال و بختیاری تجلیل می شوند
 • درآمدها و حساب های قوه قضاییه را به مردم گزارش میدهیم
 • ۳۰۰ دانش آموز و فرهنگی مدال آور مسابقات ورزشی تجلیل شدند
 • سانس‌هاي نيمروزي پرديس سينمايي باغ کتاب در تمام ايام هفته نيم‌بها شد
 • پدر شهید «زینی» تجلیل می شود
 • روند فعالیت قوه‌قضائیه را آسیب‌شناسی شود