خبرگزاری فارس: فیلم‌های «قسم»، «متری شیش و نیم» و «جان‌دار» برگزیده چهارمین جشنواره پیشگیری از جرم و آسیب‌های اجتماعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه شدند.

به گزارش ستاد خبری فیلم فجر، آیین اختتامیه چهارمین جشنواره تقدیر از آثار برتر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با رویکرد پیشگیری از جرم و آسیب‌های اجتماعی با حضور مدیران قوه قضائیه، مدیران سینمایی و اهالی رسانه، شب گذشته (یکشنبه ۵ اسفند) در فرهنگستان هنر برگزار شد.

در ابتدای مراسم مهدی افتخاری دبیر این مراسم طی سخنانی با تشکر از سینماگران گفت: امشب در جمع ما گروهی از فرهیختگان، هنرمندان، دکتر الفت معاونت محترم اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، سردار منتظر المهدی مشاور محترم فرماندهی ناجا، جمعی از تهیه کنندگان و بازیگران و همچنین مدیران قوه قضاییه حضور دارند.

وی ادامه داد: امسال چهارمین سالی است که فیلم‌های راه یافته به جشنواره فیلم فجر از بُعد مسایل اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی مورد بررسی قرار می‌گیرند و توسط یک هیأت داوران آثار برتر انتخاب و لوح تقدیری با امضای دکتر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری وقوع جرم قوه قضاییه به آن‌ها اهدا می‌شود.

افتخاری با اشاره به اهمیت هنر سینما گفت: صنعت سینما ابزاری بزرگ و مهم است که در خدمت کشور است و تاثیر زیادی بر اقناع افکار عمومی دارد و در مقابل هجمه‌های سیاسی و نظامی می‌تواند مقابله کند. وقتی نگاه سطحی به کشور‌هایی اطراف خود می‌اندازیم و می‌بینیم که این کشور‌ها مورد هجمه قرار گرفتند یک نکته مهم را متوجه می‌شویم این که این کشور‌ها فاقد سینما هستند.

وی ادامه داد: معاونت محترم اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه امسال از میان آثاری که در جشنواره فیلم فجر به مشکلات اجتماعی و معضلات پرداختند با اهدای جوایزی تقدیر می‌کند، زیرا ما معتقدیم فیلمنامه‌نویسی که قلمش را برای یک متن خوب به کار می‌برد و آن را در اختیار مهندسی به نام کارگردان می‌گذارد و آن کارگردان نیز با بازیگران مشکلات جامعه را به تصویر می‌کشد، قابل ستایش هستند و همه ما اگر هنری داریم، باید با هنر خود در خدمت به جامعه باشیم، شاعر با شعر خود، خطاط با خطش و فیلمساز با فیلمش.

* رسانه می‌تواند رفتارساز باشد
سردار منتظرالمهدی با بیان اینکه همه ما به این واقعیت اذعان داریم که جرم و کج‌روی چهره جامعه و شهروندان را مغموم می‌کند، گفت: توجه ویژه به حوزه پدیده‌ها و آسیب‌های اجتماعی از نان شب واجب‌تر است. در میان ابزار‌های متعدد امروز، رسانه و سینما برای پرداختن به این حوزه از جایگاه برتری برخوردار هستند.
مشاور فرمانده ناجا ادامه داد: غول پنهان و حاکم قدرتمند ضمیر خودآگاه ما ۹۰ درصد افکار ما را کنترل می‌کند و تحت فرمان دارد. رسانه می‌تواند ضمیر ناخوآگاه ما را دستکاری کند. رسانه و سینما تاثیرات متفاوتی مانند تاثیرات نگرشی، شناختی و عاطفی دارد. نگرش، سازمان ارزشی ما و آن چیزی است که ما نسبت به آن پایدار هستیم و به راحتی می‌تواند رفتار ما را تغییر بدهد. حوزه رسانه در نتیجه همزادپنداری با مخاطب تاثیرگذاری دارد.
وی خاطرنشان کرد: به سبب واکاوی چند ساله در سمتی که دارم شاهد خلق آثار هنرمندان نامی کشور در حوزه‌های آسیب‌های اجتماعی بودم که ارشمند و قابل تقدیر است. به سهم خود از دست اندرکاران این جشنواره تشکر می‌کنم.

*نقش سینما در کاهش‌های آسیب‌های اجتماعی
طیبه سیاوشی نماینده مجلس که در این مراسم حضور داشت، گفت: تلاش برای تحکیم خانواده به عنوان هسته اصلی جامعه در دستور کار مجلس شورای اسلامی است، اما به خوبی می‌دانیم که گسترش شهرنشینی، افزایش جمعیت و فقدان آمایش ملی باعث شده است تمرکز کافی بر روی آسیب‌های اجتماعی نداشته باشیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: عرصه هنر و سینما می‌تواند نقش زیادی در کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشد. عرصه سینما توانسته است خدمات زیادی در کاهش‌های آسیب‌های اجتماعی ارائه دهد. فیلم‌های متعدد که در حوزه زنان و کودکان در سینما و صدا و سیما ساخته شده است موجب افزایش آگاهی شده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در سال‌های فعالیت خود در مجلس شورای اسلامی با هنرمندانی که دارای دغدغه آسیب‌های اجتماعی هستند آشنا شدم. عرصه سینما به دلیل حضور هنرمندان متعهد توانسته است خدمات مهمی را در حوزه آسیب‌های اجتماعی ارائه دهد. یکی از مباحث مهمی که در عرصه سینما مورد توجه بوده و بر روی آگاهی و فرهنگ سازی در حوزه تاثیر داشته توجه به موضوع زنان و کودکان و خانواده بوده است.

سیاوشی با بیان اینکه در مجلس شورای اسلامی با تلاش‌های فراوان فراکسیون زنان توانستیم لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را پس از ۱۱ سال به تصویب برسانیم، تصریح کرد: بحث مهمی که در سینما و صدا و سیما در عرصه خانواده وجود دارد بیانگر تلاش‌های مسئولان در این زمینه بوده است. متاسفانه این روز‌ها ما در همه جای شهر شاهد آسیب‌های اجتماعی هستیم و در فراکسیون پیشگیری از جرائم و آسیب‌های اجتماعی مطالبی حول و حوش کودکان کار و تکدی‌گری مطرح شده است و در رابطه با این موضوع در سینما به آن به خوبی توجه شده است و امیدواریم به مدد قوه قضاییه و سینما راهکار‌هایی ارائه شود تا دیگر شاهد حضور کودکان کار تا نیمه‌های شب در خیابان‌ها نباشیم.

* می‌توانیم در سینما فرهنگ تولید کنیم
محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز طی سخنانی گفت: سینماگران فعالیت خوب و اثرگذاری در راه نشاندن مسایل اجتماعی داشتند. در چند سال گذشته افرادی همچون محمود اربابی همکاری‌های خوبی با قوه قضاییه داشتند و با انجام امور پژوهشی اعتبار خوبی به اهداف ما داد و بنیان‌های علمی مسایل اجتماعی را در هنر تقویت کرد.

وی ادامه داد: امیدواریم با همکاری هنرمندان به سمتی حرکت کنیم که آثار ارزشی و خوبی درباره مسایل اجتماعی ساخته شود امروز خوشبختانه با رویکرد جدید قوه قضاییه به مساله هنر که با هدایت درایت ریاست محترم قوه قضاییه صورت گرفته هم مردم به آثار هنری با رویکرد اجتماعی توجه بیشتری دارند و هم اینکه به صلابت قوه قضاییه اضافه شده است.

الفت با تشکر از هیأت داوران قوه قضاییه در جشنواره فیلم فجر گفت: ما هرگز در این عرصه و سایر عرصه‌های هنری بدون استفاده از متخصصان عالم هنر ورود پیدا نکرده ایم و اصلا اصراری نداریم که مستقیم وارد بحث تولیدات تلویزیونی یا سینمایی شویم بلکه می‌توانیم با همکاری هنرمندان و در کنار آن‌ها بودن به اهداف خود برسیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه بر اجتماعی کردن قوه قضاییه و توجه به مسایل اجتماعی تاکید کرد و افزود:هر چند همه هنر‌ها در جایگاه خود مهم هستند، اما قوه قضاییه به این علت به سینما بیشتر از هنر‌های دیگر توجه می‌کند که مخاطب سینما کسی است که هنردوست است و برای تبع لطیف خود دنبال اتلاف وقت نیست بلکه دنبال تحصیل معارف است و ما در سینما می‌توانیم فرهنگ تولید کنیم؛ و کسانی که در سینما کار می‌کند می‌خواهند جامعه را به سمت فلاح و رستگاری ببرند و در جامعه خود فعال هستند و مشکلات جامعه را در آثار خود نشان می‌دهند.

وی ادامه داد: می‌توانیم از ابزار سینما برای رفع آسیب‌ها استفاده کنیم و من همیشه از این رویکرد قوه قضاییه برای توجه به امر سینما و تقدیر از آثار برتر دفاع کردم و اگر از فیلمی امروز تقدیر نمی‌شود دلیلش نیست که ضعیت است بلکه باشید به مسایل اجتماعی کمتر توجه کرده است.

الفت با اشاره به اینکه تبلیغ مهربانی، مهر ورزی، ایثار، مبارزه با خشونت علیه زنان و کودکان از مسایلی است که مورد توجه قوه قضاییه است و در فیلم‌ها باید به آن‌ها تاکید کرد و گفت: ما باید آسیب‌ها را شناسایی کنیم و با ابزار مناسب آن‌ها را کاهش دهیم ما مخالف این هستیم که قاضی ما در هنگام نگارش حکم و صدور آن هیچ اطلاعی از فضای بیرونی نداشته باشد و احکام ما نوشته‌هایی با درک صحیح از فضای جامعه باشد.

هیأت داوران منتخب قوه قضاییه متشکل از پوران درخشنده، محمود اربابی، بهروز شعیبی، محمود رضوی، اکبر نبوی، با تقدیر از همه فیلم‌ها و از فیلم‌های «مردی بدون سایه» به کارگردانی علیرضا رئیسان، «جمشیدیه» به کارگردانی یلدا جبلی تجلیل ویژه کردند.

*جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم «جان‌دار» به کارگردانی حسین امیری دوماری و پدرام امیری اهدا شد.
*جایزه بیشترین تأثیر فرهنگی در پیشگیری از وقوع جرم به فیلمنامه فیلم «قسم» به محسن تنابنده اهدا شد.
*جایزه بهترین فیلم به جلیل شعبانی تهیه کننده فیلم «قسم» اهدا شد.
*جایزه کوشش خلاقانه برای نشان‌دادن چهره منفی مواد مخدر و بزه‌های اجتماعی به سعید روستایی برای فیلم «متری شیش و نیم» اهدا شد که به خاطر حضور نداشتن روستایی، جمال ساداتیان تهیه کننده این اثر، جایزه را دریافت کرد.

منبع: فردا

کلیدواژه: قوه قضائیه فیلم سینمایی قسم جان دار متری شیش و نیم

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۸۸۱۶۷۴ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

جنجال واردات یک دارو برای درمان بیماران کرونا در ایران؛ پای مافیای دارو در میان است؟

ماجرای شایعه شهادت سردار قاآنی و امیر پوردستان چه بود؟

نبرد سیاسی اصولگرایان با روحانی در روزهای کرونایی؛ قالیباف در فکر انتقام است؟

کفِ حقوق بازنشستگان ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شد

وضعیت بحرانی در بیمارستان‌های آمریکا/ استفاده دوباره از گان و ماسک‌ عادی شده است!

خبر بعدی:

افزایش ۶۴ سانتی متری سطح تراز دریاچه ارومیه

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از  ارومیه،فرهاد سرخوش رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی گفت: تراز نگین آبی آذربایجان طبق آخرین پایش به یک‌هزار و ۲۷۱ متر و ۶۴ سانتی‌متر رسیده که ۵۰ سانتی‌متر بالاتر از زمان مشابه سال گذشته است.

 سرخوش  به روند رو به افزایش میزان آب در این حوضه بسته اشاره کرد و اظهار داشت: حجم آب این دریاچه طبق آخرین پایش بیش از چهار میلیارد و ۴۴۰ میلیون مترمکعب برآورد شد که نشان از افزایش یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون مترمکعبی نسبت به زمان مشابه سال گذشته دارد.

او با بیان اینکه وسعت دریاچه ارومیه در حال حاضر به بیش از سه هزار و ۵۵ کیلومتر مربع رسیده‌، اضافه کرد: وسعت این دریاچه نیز نسبت به سال گذشته ۳۵۸ کیلومتر مربع بیشتر است.

سرخوش با اعلام اینکه طرح‌های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال جاری به تدریج به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: تراز دریاچه ارومیه در صورت بهره‌برداری از این طرح‌ها سالانه نزدیک به یک‌متر افزایش می‌یابد و وعده رییس‌جمهوری در خصوص نگین آبی آذربایجان عملی می‌شود.

انتهای پیام/ ن م 

دیگر خبرها

 • سیاست رئیس قوه قضاییه در اصلاح بزهکاران و سلامت جامعه
 • عدم قبول قرار وثیقه نجفی با اظهارات رئیس قوه قضائیه تعارض دارد/ تست کرونای یکی از هم‌سلولی‌های موکلم مثبت شد
 • افتتاح سیستم تله‌متری شرکت آبفا رفسنجان تا پایان خرداد
 • دیدار رییس قوه قضاییه و شهردار تهران/ گزارش یک ساله شهرداری
 • حفاری ۱۵۰ هزار متری برای شناسایی ذخایر معدنی و جهش تولید
 • شهردار تهران: بدون حمایت‌های قضایی امکان خدمت‌رسانی وجود ندارد
 • شهردار تهران: بدون حمایت‌های قضایی امکان خدمت رسانی به شهروندان وجود ندارد
 • دیدار رییس قوه قضاییه و شهردار تهران 
 • دیدار ریاست قوه قضاییه و شهردار تهران
 • دیدار شهردار تهران با رئیس قوه قضاییه
 • جزئیات دیدار شهردار تهران با رئیس قوه قضاییه
 • تلاش قوه‌قضاییه برای احیای 43 واحد فرآوری و دامداری تعطیل در گلستان
 • رئیس قوه قضاییه و شهردار تهران با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند
 • تولید رینگ دو و نیم متری مسی در اسفراین
 • بررسی قدم های اولیه تحول دستگاه قضائی در استان البرز / از رفع موانع تولید تا شناسایی 8 هزار حلقه چاه غیر مجاز
 • روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد
 • دانلود آهنگ جدید میلاد محبی بنام شیش صبح
 • کارنامه دادگستری استان البرز در زمینه ایجاد تحول در دستگاه قضایی / از شناسایی هشت هزار و ۸۴۱ حلقه چاه غیرمجاز تا پیگیری موضوع تامین گندم مورد نیاز شرکت ماکارونی
 • فرار از زندان یا کرونا؟!