خبرگزاری فارس: فیلم‌های «قسم»، «متری شیش و نیم» و «جان‌دار» برگزیده چهارمین جشنواره پیشگیری از جرم و آسیب‌های اجتماعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه شدند.

به گزارش ستاد خبری فیلم فجر، آیین اختتامیه چهارمین جشنواره تقدیر از آثار برتر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با رویکرد پیشگیری از جرم و آسیب‌های اجتماعی با حضور مدیران قوه قضائیه، مدیران سینمایی و اهالی رسانه، شب گذشته (یکشنبه ۵ اسفند) در فرهنگستان هنر برگزار شد.

در ابتدای مراسم مهدی افتخاری دبیر این مراسم طی سخنانی با تشکر از سینماگران گفت: امشب در جمع ما گروهی از فرهیختگان، هنرمندان، دکتر الفت معاونت محترم اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، سردار منتظر المهدی مشاور محترم فرماندهی ناجا، جمعی از تهیه کنندگان و بازیگران و همچنین مدیران قوه قضاییه حضور دارند.

وی ادامه داد: امسال چهارمین سالی است که فیلم‌های راه یافته به جشنواره فیلم فجر از بُعد مسایل اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی مورد بررسی قرار می‌گیرند و توسط یک هیأت داوران آثار برتر انتخاب و لوح تقدیری با امضای دکتر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری وقوع جرم قوه قضاییه به آن‌ها اهدا می‌شود.

افتخاری با اشاره به اهمیت هنر سینما گفت: صنعت سینما ابزاری بزرگ و مهم است که در خدمت کشور است و تاثیر زیادی بر اقناع افکار عمومی دارد و در مقابل هجمه‌های سیاسی و نظامی می‌تواند مقابله کند. وقتی نگاه سطحی به کشور‌هایی اطراف خود می‌اندازیم و می‌بینیم که این کشور‌ها مورد هجمه قرار گرفتند یک نکته مهم را متوجه می‌شویم این که این کشور‌ها فاقد سینما هستند.

وی ادامه داد: معاونت محترم اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه امسال از میان آثاری که در جشنواره فیلم فجر به مشکلات اجتماعی و معضلات پرداختند با اهدای جوایزی تقدیر می‌کند، زیرا ما معتقدیم فیلمنامه‌نویسی که قلمش را برای یک متن خوب به کار می‌برد و آن را در اختیار مهندسی به نام کارگردان می‌گذارد و آن کارگردان نیز با بازیگران مشکلات جامعه را به تصویر می‌کشد، قابل ستایش هستند و همه ما اگر هنری داریم، باید با هنر خود در خدمت به جامعه باشیم، شاعر با شعر خود، خطاط با خطش و فیلمساز با فیلمش.

* رسانه می‌تواند رفتارساز باشد
سردار منتظرالمهدی با بیان اینکه همه ما به این واقعیت اذعان داریم که جرم و کج‌روی چهره جامعه و شهروندان را مغموم می‌کند، گفت: توجه ویژه به حوزه پدیده‌ها و آسیب‌های اجتماعی از نان شب واجب‌تر است. در میان ابزار‌های متعدد امروز، رسانه و سینما برای پرداختن به این حوزه از جایگاه برتری برخوردار هستند.
مشاور فرمانده ناجا ادامه داد: غول پنهان و حاکم قدرتمند ضمیر خودآگاه ما ۹۰ درصد افکار ما را کنترل می‌کند و تحت فرمان دارد. رسانه می‌تواند ضمیر ناخوآگاه ما را دستکاری کند. رسانه و سینما تاثیرات متفاوتی مانند تاثیرات نگرشی، شناختی و عاطفی دارد. نگرش، سازمان ارزشی ما و آن چیزی است که ما نسبت به آن پایدار هستیم و به راحتی می‌تواند رفتار ما را تغییر بدهد. حوزه رسانه در نتیجه همزادپنداری با مخاطب تاثیرگذاری دارد.
وی خاطرنشان کرد: به سبب واکاوی چند ساله در سمتی که دارم شاهد خلق آثار هنرمندان نامی کشور در حوزه‌های آسیب‌های اجتماعی بودم که ارشمند و قابل تقدیر است. به سهم خود از دست اندرکاران این جشنواره تشکر می‌کنم.

*نقش سینما در کاهش‌های آسیب‌های اجتماعی
طیبه سیاوشی نماینده مجلس که در این مراسم حضور داشت، گفت: تلاش برای تحکیم خانواده به عنوان هسته اصلی جامعه در دستور کار مجلس شورای اسلامی است، اما به خوبی می‌دانیم که گسترش شهرنشینی، افزایش جمعیت و فقدان آمایش ملی باعث شده است تمرکز کافی بر روی آسیب‌های اجتماعی نداشته باشیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: عرصه هنر و سینما می‌تواند نقش زیادی در کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشد. عرصه سینما توانسته است خدمات زیادی در کاهش‌های آسیب‌های اجتماعی ارائه دهد. فیلم‌های متعدد که در حوزه زنان و کودکان در سینما و صدا و سیما ساخته شده است موجب افزایش آگاهی شده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در سال‌های فعالیت خود در مجلس شورای اسلامی با هنرمندانی که دارای دغدغه آسیب‌های اجتماعی هستند آشنا شدم. عرصه سینما به دلیل حضور هنرمندان متعهد توانسته است خدمات مهمی را در حوزه آسیب‌های اجتماعی ارائه دهد. یکی از مباحث مهمی که در عرصه سینما مورد توجه بوده و بر روی آگاهی و فرهنگ سازی در حوزه تاثیر داشته توجه به موضوع زنان و کودکان و خانواده بوده است.

سیاوشی با بیان اینکه در مجلس شورای اسلامی با تلاش‌های فراوان فراکسیون زنان توانستیم لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را پس از ۱۱ سال به تصویب برسانیم، تصریح کرد: بحث مهمی که در سینما و صدا و سیما در عرصه خانواده وجود دارد بیانگر تلاش‌های مسئولان در این زمینه بوده است. متاسفانه این روز‌ها ما در همه جای شهر شاهد آسیب‌های اجتماعی هستیم و در فراکسیون پیشگیری از جرائم و آسیب‌های اجتماعی مطالبی حول و حوش کودکان کار و تکدی‌گری مطرح شده است و در رابطه با این موضوع در سینما به آن به خوبی توجه شده است و امیدواریم به مدد قوه قضاییه و سینما راهکار‌هایی ارائه شود تا دیگر شاهد حضور کودکان کار تا نیمه‌های شب در خیابان‌ها نباشیم.

* می‌توانیم در سینما فرهنگ تولید کنیم
محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز طی سخنانی گفت: سینماگران فعالیت خوب و اثرگذاری در راه نشاندن مسایل اجتماعی داشتند. در چند سال گذشته افرادی همچون محمود اربابی همکاری‌های خوبی با قوه قضاییه داشتند و با انجام امور پژوهشی اعتبار خوبی به اهداف ما داد و بنیان‌های علمی مسایل اجتماعی را در هنر تقویت کرد.

وی ادامه داد: امیدواریم با همکاری هنرمندان به سمتی حرکت کنیم که آثار ارزشی و خوبی درباره مسایل اجتماعی ساخته شود امروز خوشبختانه با رویکرد جدید قوه قضاییه به مساله هنر که با هدایت درایت ریاست محترم قوه قضاییه صورت گرفته هم مردم به آثار هنری با رویکرد اجتماعی توجه بیشتری دارند و هم اینکه به صلابت قوه قضاییه اضافه شده است.

الفت با تشکر از هیأت داوران قوه قضاییه در جشنواره فیلم فجر گفت: ما هرگز در این عرصه و سایر عرصه‌های هنری بدون استفاده از متخصصان عالم هنر ورود پیدا نکرده ایم و اصلا اصراری نداریم که مستقیم وارد بحث تولیدات تلویزیونی یا سینمایی شویم بلکه می‌توانیم با همکاری هنرمندان و در کنار آن‌ها بودن به اهداف خود برسیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه بر اجتماعی کردن قوه قضاییه و توجه به مسایل اجتماعی تاکید کرد و افزود:هر چند همه هنر‌ها در جایگاه خود مهم هستند، اما قوه قضاییه به این علت به سینما بیشتر از هنر‌های دیگر توجه می‌کند که مخاطب سینما کسی است که هنردوست است و برای تبع لطیف خود دنبال اتلاف وقت نیست بلکه دنبال تحصیل معارف است و ما در سینما می‌توانیم فرهنگ تولید کنیم؛ و کسانی که در سینما کار می‌کند می‌خواهند جامعه را به سمت فلاح و رستگاری ببرند و در جامعه خود فعال هستند و مشکلات جامعه را در آثار خود نشان می‌دهند.

وی ادامه داد: می‌توانیم از ابزار سینما برای رفع آسیب‌ها استفاده کنیم و من همیشه از این رویکرد قوه قضاییه برای توجه به امر سینما و تقدیر از آثار برتر دفاع کردم و اگر از فیلمی امروز تقدیر نمی‌شود دلیلش نیست که ضعیت است بلکه باشید به مسایل اجتماعی کمتر توجه کرده است.

الفت با اشاره به اینکه تبلیغ مهربانی، مهر ورزی، ایثار، مبارزه با خشونت علیه زنان و کودکان از مسایلی است که مورد توجه قوه قضاییه است و در فیلم‌ها باید به آن‌ها تاکید کرد و گفت: ما باید آسیب‌ها را شناسایی کنیم و با ابزار مناسب آن‌ها را کاهش دهیم ما مخالف این هستیم که قاضی ما در هنگام نگارش حکم و صدور آن هیچ اطلاعی از فضای بیرونی نداشته باشد و احکام ما نوشته‌هایی با درک صحیح از فضای جامعه باشد.

هیأت داوران منتخب قوه قضاییه متشکل از پوران درخشنده، محمود اربابی، بهروز شعیبی، محمود رضوی، اکبر نبوی، با تقدیر از همه فیلم‌ها و از فیلم‌های «مردی بدون سایه» به کارگردانی علیرضا رئیسان، «جمشیدیه» به کارگردانی یلدا جبلی تجلیل ویژه کردند.

*جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم «جان‌دار» به کارگردانی حسین امیری دوماری و پدرام امیری اهدا شد.
*جایزه بیشترین تأثیر فرهنگی در پیشگیری از وقوع جرم به فیلمنامه فیلم «قسم» به محسن تنابنده اهدا شد.
*جایزه بهترین فیلم به جلیل شعبانی تهیه کننده فیلم «قسم» اهدا شد.
*جایزه کوشش خلاقانه برای نشان‌دادن چهره منفی مواد مخدر و بزه‌های اجتماعی به سعید روستایی برای فیلم «متری شیش و نیم» اهدا شد که به خاطر حضور نداشتن روستایی، جمال ساداتیان تهیه کننده این اثر، جایزه را دریافت کرد.

منبع: فردا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

معاون قوه قضاییه: لایحه تامین امنیت زنان در دستورکار مسئولان عالی قضایی قرار گرفت

معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: رئیس قوه قضاییه با توجه ویژه، لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت را در دستور کار رسیدگی مسئولان عالی قضایی و معاونت حقوقی و فرهنگی قرار داده است.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی با اشاره به روند بررسی لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت افزود: اکنون به دستور رئیس قوه قضاییه مقرر شده بعد از بررسی‌های معاونت حقوقی، معاونت فرهنگی اولین سلسله هم اندیشی‌های ملی را در این باره برگزار کند.

وی ادامه داد: دبیرخانه مرکزی اولین نشست هم اندیشی‌های ملی با موضوع بررسی لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در معاونت فرهنگی شکل گرفته است و بعد از جمع آوری، نتایج به ریاست قوه قضاییه و سپس به دولت ارائه خواهد شد.

معاون فرهنگی قوه قضائیه با بیان اینکه اولین نشست هم اندیشی‌های ملی با موضوع بررسی لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در سراسر کشور برگزار خواهد شد، گفت: دادگستری‌های، دانشگاه‌ها، بهزیستی، نماینده مسئولان دفاتر زنان و خانواده استانداری‌ها و همچنین قضات زن در سراسر کشور در این هم اندیشی یک روزه به تبادل نظر خواهند پرداخت.

وی اضافه کرد: همچنین کارشناسان در رشته‌های حقوق، جامعه شناسی، روانشناسی، الهیات و علوم تربیتی، آثار و پیامدهای این لایحه را بر بهبود وضعیت زنان، خانواده و ارتقاء امنیت زنان بررسی خواهند کرد و بعد از اتمام، نتایج جمع‌آوری خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی یادآور شد: این لایحه در سال‌های گذشته از سوی دولت و معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری به قوه قضاییه ارائه و در دوره ریاست سابق قوه قضاییه در دستورکار قرار گرفت.

وی گفت: طی این سال‌ها این لایحه در معاونت حقوقی، جلسه مسئولان عالی قضایی و معاونت فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت و ما سعی کردیم این لایحه در سطح خیلی خوبی ارائه و تبدیل به قانون شود.

معاون فرهنگی قوه قضائیه افزود: بعد از بررسی‌های لازم لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت مجدداً به دولت و بعد از آن به مجلس ارسال می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد: با همکاری بین قوه قضاییه، دولت و مجلس لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت تکمیل و تبدیل به قانون شود.

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: قوه قضائیه فیلم سینمایی قسم جان دار متری شیش و نیم

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۸۸۱۶۷۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عکس/ بازدید حجت السلام رئیسی از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه
 • تلاش دستگاه قضا برای جلب مشارکت مردم از طریق فضای مجازی
 • راهنمای صاحبخانه‌ها برای تعیین اجاره منصفانه در تابستان ۹۸
 • فراخوان رییس قوه قضاییه درباره فضای مجازی
 • برنامه های گرامیداشت هفته قوه قضائیه در خراسان رضوی اعلام شد
 • بازدید سرزده رئیسی از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه
 • رئیس قوه قضاییه برخی از پیام‌های ضبط‌ شده مردمی و مشکلات اعلام‌شده از سوی شهروندان را مورد ارزیابی قرار داد/ صدور دستورات لازم برای بهبود فرآیند‌های موجود
 • بازدید سرزده آیت الله رئیسی از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه
 • پیشنهاد مطهری به رئیس قوه قضاییه
 • رئیس قوه قضاییه به «بله» پیوست
 • شبکه نمایش خانگی در انتظار فیلم‌های پرمخاطب
 • فراخوان رئیس قوه قضائیه در باره مشارکت‌ مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضایی
 • حرکت قابل تقدیر رئیس جدید قوه قضائیه؛فراخوان رئیس قوه قضائیه در خصوص مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضایی
 • فراخوان رئيس قوه قضائيه در خصوص دريافت نظرات مردم و نخبگان از «ايده تا بازخورد»
 • فراخوان رئیس قوه قضائیه در خصوص مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضائی
 • ساداتیان: متری شیش و نیم یک هشدار از عواقب مصرف موادر مخدر است
 • فراخوان رئیس قوه قضائیه در خصوص مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضایی
 • فراخوان رئیس قوه‌قضاییه برای مشارکت مردم و نخبگان در تحول دستگاه قضایی
 • فراخوان مهم رئیس قوه قضاییه در رابطه با فضای مجازی منتشر می‌شود