با توجه به این که لنزها به طور مستقیم با سلامت چشم در ارتباط هستند و هرگونه کوتاهی در استفاده از آنها ممکن است مشکلاتی برای چشم ایجاد کند، پس دقت در خرید لنز طبی یا لنز رنگی از نکاتی است که باید رعایت شود.

شاید فقط چند هفته زمان لازم باشد که افراد عینکی به سراغ استفاده از لنز طبی بروند. این موضوع دلایل مختلفی دارد که مورد بحث این مطلب نیست. در کنار این افراد، خانم‌هایی هستند که در مجالس عروسی یا دورهمی‌ها از لنز رنگی یکی از دوستان یا آشنایان خوش‌شان آمده و به فکر استفاده از لنز رنگی افتاده‌اند. این وضعیت باعث شده است که امروزه تعداد افراد استفاده کننده از لنز بسیار زیاد باشد و همه آنها به دنبال بهترین راهکار در استفاده از لنز چشم باشند.

نکته نگران‌کننده در مورد لنزها این است که به طور مستقیم با سلامت چشم در ارتباط هستند و هرگونه کوتاهی در استفاده از آنها، ممکن است یک عمر پشیمانی به دنبال داشته باشد. در این مطلب نکاتی جالب و شنیدنی در این خصوص ارائه خواهد شد.

لنز طبی یا لنز رنگی؟!

قبل از هر چیز باید مشخص شود که لنز طبی زده می‌شود یا لنز رنگی؟ البته برخی نیز از لنز طبی رنگی استفاده می‌کنند که هر دو گروه را شامل می‌شود. وقتی که از لنزهای طبی استفاده می‌شود، یعنی شخص برای بالا بردن کیفیت دید به لنزها وابسته‌ است و باید آنها را همیشه همراه خود داشته باشد. از طرفی، نمی‌توان به دلیل بالا بودن قیمت یا هر دلیل دیگری، به سراغ لنزهای بی‌کیفیت رفت. پس بهترین توصیه، در وهله اول مراجعه به چشم پزشک و در گام دوم خرید لنزاز یکفروشگاه عینک سازی معتبراست.

اما اگر از لنز رنگی استفاده می‌شود، یعنی ظاهر بسیار مهم است. فرض بگیرید شخصی که به دنبال ست کردن لباس است، ایده آل‌ترین رنگ‌های ممکن را باید انتخاب کند. در اینجا مسئله رنگ لنز در اولویت قرار می‌گیرد و معیار انتخاب، رنگ چشم، رنگ پوست و رنگ مو است. فراموش نباید کرد که اگر شخصی خیلی به استفاده از لنز وابسته نیست بهتر است از لنزهای روزانه و یک‌بار مصرف استفاده کند.

تا چه اندازه با برندهای مختلف آشنا هستید؟

برای برخی، برند کالا یعنی با کلاس بودن و برای برخی دیگر به معنی کیفیت بالا است. پس اشخاصی که از لنز طبی یا لنز رنگی استفاده می‌کنند، بهتر است که چه برای باکلاس بودن و چه برای کیفیت بالا، حتماً برندهای مختلف را بشناسند. این برندها از لحاظ قیمت و از لحاظ نوع لنز می‌توانند معیار خوبی برای راهنمایی در انتخاب لنز باشند. مثلاً دیده می‌شود برخی شرکت‌ها در تولید لنزهای روزانه فعالیت دارند و برخی دیگر صرفاً لنزهای سالانه تولید می‌کنند.

در بازار ایران برندهایی مانند، BAUSCH & LOMB، SOLOTICA، MORNING، AIR OPTIX و لنز HERA حضور دارند که هر کدام محصولات مختلف و متفاوتی دارند. به عنوان مثال، برند BAUSCH & LOMB در زمینه تولید لنزهای روزانه و لنزهای فصلی یک برند شناخته شده و معروف است. می‌توان اطلاعات لنزهای مربوط به هر کدام از این برند‌ها را از اینترنت در آورد و بهترین گزینه را با توجه به نیاز خود خرید.

لنز روزانه یا لنز فصلی یا لنز سالیانه

موضوع دیگری که به هنگام استفاده از لنز باید مد نظر قرار گرفته شود، انتخاب نوع لنز با توجه به فعالیت و نحوه زندگی است. برخی استفاده از لنز را فقط برای مجالس و دورهمی‌ها می‌خواهند و عمدتاً به سراغ لنز رنگی می‌روند. برخی به دلیل فعالیت زیاد امکان استفاده از عینک طبی ندارند و ترجیح می‌دهند که مشکل خود را با لنز طبی برطرف کنند. عده دیگر به تناوب و با توجه به شرایط محیطی از هر دو نوع لنز و عینک استفاده می‌کنند.

به طور کلی، دسته اول، بهتر است از لنزی روزانه استفاده کنند که بلافاصله آنها را دور انداخته و یک بار مصرف است. این موضوع تبعات بهداشتی چندانی برای آنها ندارد. گروه دوم در عوض کردن لنزها و رعایت بهداشت دچار مشکل هستند و بهترین گزینه برای آنها لنز ماهانه و لنز فصلی است. اما در مورد گروه سوم، انتخاب لنز باید با توجه به موقعیت انجام گیرد. به عنوان مثال، اگر در فصل زمستان هستند، برای جلوگیری از تحریک چشم و خشک شدن لنز، می‌توانند به تناوب از عینک و لنز روزانه استفاده کند.

رنگ لنز و رنگ چشم و رنگ پوست را در نظر بگیرید

انتخاب رنگ لنز تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی قرار دارد و نحوه استفاده از آن‌ها دقیقاً همانند انتخاب رنگ لباس است. همانطور که در لباس سعی می‌شود که رنگ روپوش با رنگ شلوار و رنگ کفش همخوانی داشته باشد، در مورد لنزها هم باید سعی کرد رنگ چشم و رنگ پوست را در نظر گرفت و سپس لنز را انتخاب کرد.

لنز یخی یکی از گزینه‌های موجود در بازار برای تغییر رنگ چشم است. اما در هر صورت نمی‌توان در همه شرایط و بدون در نظر گرفتن فاکتورهای تیپ و شخصیت، از این لنزها استفاده کرد. به عنوان مثال، بسیاری از کارشناسان و طراحان مد و لباس پیشنهاد می‌کنند که لنز یخی همراه با موهای سیاه به کار گرفته شود. البته کسانی که رنگ گندمی دارند و موی آنها بلند است، در مورد انتخاب رنگ لنز محدودیت کمتری دارند.

محلول شستشوی لنز را فراموش نکنید

محلول شستشوی لنز برای جلوگیری از تحریک چشم‌ها و عفونی شدن آنها بسیار مهم است. محلول لنز به طور ویژه برای کسانی که دچار آلرژی چشم هستند توصیه می‌شود و کسانی که از لنزهای فصلی و سالیانه استفاده می‌کنند، باید به طور ویژه بر استفاده از محلول لنز متمرکز شود. در بازار محلول لنز مربوط به برندهای مختلفی مانند RENU، ICE CLEAN، Neo plus زایس و هرا وجود دارد که انتخاب آنها را با توجه به توصیه چشم پزشکی و عینک فروشی انجام می‌شود.

از تحریک چشم‌ها جلوگیری کنید

یکی از پدیده‌هایی که هم‌زمان با استفاده از لنز چشم معمولاً رایج است، تحریک چشم‌ها به دلیل وجود مواد آلرژن و همچنین سرما و باد است. این موارد هر کدام به شکل مختلفی بر چشم تأثیر می‌گذارند و باعث تحریک آن می‌شود. برای جلوگیری از این موضوع، می‌توان در شرایط بحرانی از عینک استفاده کرد. اما اگر به استفاده از لنز اصراری وجود دارد، قطره کامفورت برای از بین بردن قرمزی چشم بسیار مناسب است. اما به منظور جلوگیری از تأثیر مواد آلرژن و سرمای هوا، باید از اشک مصنوعی استفاده کرد که هم مواد آلرژن را شستشو می‌دهد و هم از طریق چشم‌ها و عفونی شدن آنها جلوگیری می‌کند.

شستن دست‌ها فراموش نشود!

برای کسانی که از لنز چشم استفاده می‌کنند، خارج کردن لنزها در آخر شب و شستن آنها توسط محلول شستشو و ضروری است. این موضوع در فصل بهار و در فصل پاییز که وجود مواد آلرژن بیشتر است، اهمیت بالایی دارد. اما چالش، شستن دس‌تها و نظافت کردن آن است. در هر منطقه‌ای و تحت هر شرایطی که لنزها عوض می‌شود، لازمه اصلی این کار شستن دست‌ها و باکتری‌زدایی آن است. هرگز حتی در مورد لنز روزانه و یک‌بار مصرف هم از دست کثیف استفاده نباید استفاده کرد و با آب گرم و صابون دستان خود را باید بهداشتی کرد.

از یک فروشنده معتبر بخرید

برخی از افراد جامعه، به خصوص خانم‌ها، لنزهای خود را از لوازم آرایشی تهیه می‌کنند. وقتی که قرار است از یک لنز برای بهبود بینایی یا برای بهبود وضعیت ظاهری استفاده شود و این ابزار به طور مستقیم با سلامت چشم در ارتباط است، چه دلیلی برای خرید آن از فروشنده لوازم و آرایشی است؟

با یک جستجوی اینترنتی ساده، فروشنده‌های معتبر مانند بینا اپتیک را به راحتی می‌توان پیدا کرد. شرکت بینا اپتیک نزدیک به ۶۰ سال در زمینه فروش و عرضه انواع لنزهای رنگی و طبی فعالیت دارد. این گروه در انتخاب یک لنز مناسب کمک می‌کنند و هم‌زمان با آن موارد جانبی دیگری مانند محلول شوینده‌ها و ابزارهای نظافت را نیز در اختیار قرار می‌دهد. پس به عنوان آخرین توصیه، باید گفته شود که حتماً باید خرید لنز طبی و لنز رنگی را از یک فروشنده معتبر انجام داد.

منبع: ساتین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

معرفی گل قاشقی و علت ریزش برگ گل قاشقی

گل برگ برگ قاشقی گیاهی بسیار حساس است و دارای ۴۰۰ گونه مختلف است، ولی گونه مورد بحث که در ایران عمومیت دارد (ابلق و سبز) به دلیل سهولت در نگهداری، برگ‌های خوش رنگ و زیبا و در عین حال رشد کندی که دارد مناسب برای محل کار، بانک‌ها و در کل اماکن عمومی می‌باشد.

این گیاه به نور متوسط و هوای خنک احتیج دارد و لازم به ذکر است در صورت خرید و هنگامی که آنرا به محل مور نظر آوردید ممکن است بدلبل جابه جایی شوکه شده و شاهد ریزش برگ‌های آن باشید که در صورت تامین رطوبت لازم دوباره برگ‌های جدیدی در آن ظاهر می‌شود.

نحوه نگهداری گل قاشقی و نیاز‌ها
روش آبیاری گل قاشقی: به محیطی مرطوب نیاز دارد بنابراین در مقدار آبیاری گل قاشقی دقت کنید و نگذارید تا بستر خاک کاملا خشک شود. البته این به معنی خیس و غرقابی شدن خاک نیست، زیرا در اینصورت و آبیاری بیش از اندازه، ممکن است گیاه دچار پوسیدگی ریشه شود و از بین برود؛ بنابراین بهتر است زمانی گیاه را آب دهید که سطح خاک نیمه خشک-نیمه مرطوب شده باشد.

همچنین در نحوه آبیاری گل قاشقی این را مد نظر قرار دهید که آبیاری بیش از اندازه موجب ظهور نواحی تاول شکل بر روی برگ‌ها می‌شود که در صورت بروز چنین مشکلی، مدتی گلدان را آب ندهید تا سطح خاک خشک شود و دفعه بعد حجم کمتری از آب را استفاده کنید. هر چند یک بار برگ‌ها را غبارپاشی کنید تا علاوه بر شستشوی برگ‌ها از گرد و غبار رطوبت محیط افزایش یابد.

دمای مورد نیاز گل قاشقی: دمای مناسب برای گل قاشقی دمای ۲۵ درجه است. حداقل دمای گل قاشقی در زمستان ۱۵ درجه است که قابلیت نحمل آنرا دارد. البته تا ۱۰ درجه سانتیگراد نیز مقاومت می‌کند و از بین نمی‌رود، اما به تدریج برگ‌های آن خواهند ریخت.

با کاهش دما آبیاری این گیاه را نیز کاهش دهید. در چنین شرایطی به گیاه کود ندهید. دمای بالا نیز موجب چروکیده شدن برگ‌ها و خشک شدن آن‌ها می‌شود بخصوص اگر در این شرایط گیاه خشکی نیز بکشد.

نور مورد نیاز گل قاشقی: نور مناسب برای گل قاشقی مکانی نیم سایه – نیم آفتاب است. این گیاه نور مستقیم آفتاب را در صبح زود یا در عصر بخصوص در فصولی همانند بهار پاییز و تابستان تا حدودی تحمل می‌کند، اما مراقب نور مستقیم آفتاب در بعد از ظهر روز‌های گرم بخصوص در طی فصل تابستان باشید.

نور شدید در چنین موجب کمرنگ شدن و ظهور نواحی سفید رنگ بر روی برگ‌ها می‌شود. اگر مکان نگهداری بیش از اندازه کم نور باشد، برگ‌ها حالت ابلق خود را از دست می‌دهند و به رنگ سبز یکدست درمیآیند.

رطوبت: میزان رطوبت لازم برای برگ قاشقی حد‌ود ۵۰ د‌رصد است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود تجاوز کند لکه‌هایی بر روی سطح برگ ظاهر می‌شود و برگ را بی‌حس می‌کند و برگ می‌افتد.

خاک گل قاشقی: خاک مناسب برای گل قاشقی خاکی سبک با زهکش خوب است. ترکیب خاک گل قاشقی می‌تواند مخلوطی از خاک معمولی + خاک برگ+ شن و یا خاک برگ+پرلایت بطور کلی ترکیب هر خاک سبکی می‌تواند خاک مورد نیاز گل قاشقی را تامین کند چرا که این ترکیب به خوبی آب را از خود عبور می‌دهد.

کود مناسب گل قاشقی: خاک گلدان این گیاه باید همواره مرطوب، اما نه خیس و غرقابی باشد. در صورتی که برگ‌ها کم رنگ شوند و رشد گیاه کاهش یابد، باید از کود مناسب برای گل قاشقی استفاده کرد. کود مخصوص گل قاشقی کودیست با نصف غلظت آنچه که به سایر گیاهان زینتی داده می‌شود. کوددهی گل قاشقی را می‌توان در فصول رشد یک مرتبه در طی هر ماه و در فصول سرد همانند پاییز و زمستان هر ۸-۶ هفته یک مرتبه استفاده کرد.

نحوه هرس گل قاشقی: این گیاه نیاز به هرس خاصی ندارد مگر جدا کردن برگ‌های زرد و آسیب دیده. همچنین در صورت علاقه به پرپشت شدن این گیاه و تحریک رشد ساقه‌های جانبی می‌توان ساقه را سرزنی کرد. هرس گل برگ قاشقی بدین صورت است که حدود ۵ سانتیمتر از نوک ساقه را باید کوتاه کرد تا از قسمت‌های پایین ساقه‌های جدید شروع به رشد کنند.

البته اگر ساقه مذکور بسیار بلند شده است می‌توان بیش از ۵ سانت از آن قطع نمود و حتی فقط حدود یک سوم طول آن باقی گذاشت و بقیه را قطع کرد. به هر حال سالی یک مرتبه هرس کنید و در هر مرتبه هرس بیش از ۳۰٪ از حجم کل شاخسار را کوتاه نکنید.

تعویض گلدان برگ قاشقی: زمان مناسب برای تغییر گلدان، فصل بهار است. گلدان را باید در محل کاملاً روشن و دور از اشعه‌ی مستقیم آفتاب قرار داد. در این صورت سنبله گل سفید یا کرم رنگی تولید می‌کند.

طرز تکثیر گل قاشقی
طریقه تکثیر گیاه قاشقی به دو صورت است که در ذیل توضیح می‌دهیم:

۱- تکثیر گل قاشقی در آب: این روش را در فصل تابستان انجام دهید، به این منظور یک شاخه بلند انتخاب کرده و یک قلمه به طول ۷ الی ۱۰ سانتی‌متر را به وسیله چاقو یا قیچی جدا کنید.

قلمه به یک یا دو برگ نیاز دارد، برگ‌های اضافی را به وسیله قیچی از انتها جدا کنید، این مرحله خیلی مهم است، چون محلِ برگ‌های جدا شده در ساقه هست که ریشه می‌دهد، پس مراقب باشید به ساقه قلمه آسیبی وارد نشود.

انتهای قلمه را با قیچی به صورت مورب جدا کنید، چون در این صورت سطح بیشتری با خاک در تماس خواهد بود و ریشه‌دار کردن گیاه راحت‌تر صورت می‌گیرد، سپس قلمه را به هورمون ریشه‌زایی آغشته کرده و در بستری که زهکشی خوبی داشته باشد مثل پیت‌ماس، کوکوپیت و پِرلیت یا خاک‌برگ و ماسه بکارید.

به وسیله آب‌پاش روی برگ‌های گیاه را مرطوب نموده و سپس با یک کیسه پلاستیک شفاف روی گلدان را بپوشانید تا رطوبت گیاه تأمین گردد. دمای مورد نیاز قلمه ۱۸ الی ۲۴ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.
توجه: از قرار دادن گلدان در مقابل تابش مستقیم آفتاب خودداری کنید، ظرف مدت ۲۰ الی ۳۰ روز در صورت داشتن رطوبت کافی قلمه ریشه‌دار خواهد شد.

۲- تکثیر گل قاشقی با برگ: در این روش یک برگ از گیاه به وسیله قیچی جدا کنید، به وسیله کاتر یا چاقو می‌توان به چهار نوع مختلف قلمه برگ را آماده کرد و در بستر مناسب کاشت: ۱- تمام برگ با دُمبرگ ۲- تمام برگ بدون دُمبرگ ۳- نیمه پائینی برگ بدون دُمبرگ ۴- نیمه بالایی برگ

قلمه برگ آماده شده را در صورت امکان به هورمون ریشه‌زایی آغشته کرده و سپس در بستر مناسب مثل پیت‌ماس، کوکوپیت و پِرلیت یا خاک‌برگ و ماسه بکارید، گیاه را در محیطی گرم، مرطوب و دور از تابش مستقیم آفتاب نگهدارید تا ریشه بدهد. لازم به‌ذکر است که هورمون ریشه‌زایی لازم و ضروری نیست، ولی آغشته کردن برگ به آن، ریشه‌دار کردن قلمه برگ‌ها را سریع‌تر میسر می‌سازد.

آفات گل قاشقی و بیماری‌ها
پوسیدگی ناشی از فعالیت قارچ فیتوفترا Phytophthora و پتیوم Pytium از جمله آفت گل قاشقی است که این گیاه را آزار می‌دهد و شرایطی همانند هوای مرطوب و سرد و یا آبیاری بیش از حد باعث فعالیت این قارچ می‌شود و در نتیجه گیاه از سطح خاک خواهد پوسید.

بیماری لکه برگی قارچ سرکوسپورا cercospora هم گاهی در این گیاه مشاهده می‌شود که در اثر آن بر روی سطح زیرین برگ‌ها لکه‌های سیاه رنگی به وجود می‌آیند.

لکه برگی ریزوکتونیا Rhizoctonia لکه‌هایی قهوه‌ای تا سیاه رنگ با حاشیه‌های برآمده ایجاد می‌کند.

لکه برگی میروتسیوم Myrothecium نواحی آبدار با حلقه‌هایی سیاه و سفید در نواحی زیر سطح برگ بوجود می‌آورد.

در چنین شرایطی می‌توان از سموم قارچ کش استفاده کرد. استفاده از مواد براق کننده برگ‌ها باعث ایجاد لکه‌هایی نارنجی-قرمز بر روی برگ‌ها می‌شود بنابراین برای پاک کردن برگ‌های این گیاه از پارچه مرطوب استفاده کنید. ویروس موازییک خیار نیز می‌تواند در برگ‌ها لکه‌های حلقوی ایجاد کنند و موجب کوتاهی قامت گیاه و بدشکلی برگ‌ها شود و چاره‌ای بجز حذف و دور انداختن برگ‌های بیمار نیست.

علت گل ندادن گل قاشقی: گل دادن گل قاشقی ارتباط مستقیمی با نور خورشید دارد. کم بود نور مهمترین عامل گل ندادن برگ قاشقی است. در صورت چنین شرایطی محل گلدان را عوض کرده (ترجیحا پنجره شرقی) تا گلدهی گل قاشقی را شاهد باشید.

علت زرد شدن گل قاشقی: کنه تار عنکبوتی یکی از حشراتی است که به این گیاه حمله می‌کند که می‌تواند علت زرد شدن برگ گل قاشقی باشد. در اینصورت از سموم سیستمیک باید استفاده کرد.

علت ریختن برگ گل قاشقی: دمای پایین هوا و سرما می‌تواند علت ریزش برگ گل قاشقی باشد.

علت پژمرده شدن گل قاشقی: آبیاری زیاد و غرقابی کردن گیاه باعث پوسیدگی و پژمردگی گیاه می‌شود.

منبع: دلگرم

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

احد قدمی کیست؟ +عکس

کلیدواژه: خرید رپورتاژ آگهی لنز چشم طبی لنز رنگی لنزهای چشمی

منبع این خبر، وبسایت saten.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۹۴۹۷۱۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اصفهان| سپاهان و پرسپولیس؛ جام با رنگ انتقام‌
 • تهدیدات رژیم صهیونیستی و آمریکا امروز رنگ باخته است/ افول اروپا با جدی نگرفتن مهلت ۶۰روزه ایران
 • تهدیدات رژیم صهیونیستی و آمریکا امروز رنگ باخته است
 • عکسی رنگ‌پریده از دوران دانشجویی سروش صحت
 • خوراکی‌هایی که سلامت چشم‌ را تضمین می‌کند
 • خطرات خوردن زولبیا و بامیه های رنگی در ماه رمضان
 • رنگ کردن مو با گیاهان طبیعی
 • نکات مهم انتخاب و خرید کفش و لباس
 • تاثير نقاشي بر عملکرد ذهني و جسمي کودک
 • روسیه با یخ‌شکنی هسته‌ای حضورش را در شمالگان پر رنگ می‌کند
 • از سوزن‌دوزی برای دربار پهلوی تا دوختن جانماز برای گذران زندگی / 60 سال خاطره در کیسه‌ای پر از نخ‌های رنگی
 • نجات جان ۳کارگر رنگ‌کار از درون مخزن آب/ مصدومیت ۵ آتش‌نشان
 • اجراي "پالت رنگي " در شمال شرق تهران
 • عکس/ ماشین لژیونر پرسپولیسی با رنگ عجیب
 • تالار شیشه ای سبز رنگ شد/رشد شاخص کل بورس
 • کاهش مداوم و آشکار روغن موتور خودرو نشانه چیست؟
 • گارنیه؛ داستان موفقیت یک برند! (+عکس)
 • چرا انتخاب گوشی Huawei P30 lite هوشمندانه است؟
 • راهنمای خرید کت تک