زاهدان- ایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان گفت: رسانه ها به عنوان رکن چهارم جامعه نقش بسیار مهمی در فرهنگ سازی و توسعه و پیشرفت هر کشوری دارند و برای رسیدن به این مهم باید واقعیات جامعه را منعکس کنند هر چند که واقعیت تلخ باشد.

به گزارش ایرنا احمد علی موهبتی شامگاه پنجشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: رسانه ها در زمینه رشد شاخص های فرهنگی می توانند ستون و پایه باشند همانگونه که یک ساختمان برای محفوظ ماندن پایه و ستون دارد رسانه ها نیز به عنوان رکن چهارم یکی از چهار ستون و پایه کشور محسوب می شوند.
وی خطاب به اصحاب رسانه بیان کرد: انتظار است ضمن انتقاد سازنده با بیان واقعیت ها و ارائه راهکارهای لازم و ایفای نقش در زمینه افزایش ارتباط میان مردم و دستگاههای اجرایی، تزریق کننده امید و نشاط در جامعه باشید زیرا رسانه ها چشم و گوش و زبان مردم هستند و می توانند به خوبی و با شیوه ای مناسب مسائل و مشکلات و خدمات و فعالیتهای انجام شده نظام و دولت در منطقه را منعکس کنند.
رئیس شورای اداری سیستان و بلوچستان با اشاره به ظرفیت ها و توانمندیهای فراوان این استان اظهار داشت: با وجود توانمندیها، مزیت ها و ظرفیت های فراوان و علیرغم خدمات و فعالیتهای گسترده انجام شده در طول 40 سال گذشته متاسفانه این استان به دلیل محرومیت های تاریخی در بیشتر شاخص ها رتبه های پایینی دارد.
وی یکی دیگر از دلایل پایین بودن شاخص ها را گستردگی و پراکندگی سیستان و بلوچستان دانست و گفت: به عنوان مثال 1600 کیلومتر مرز این استان با یک مرزبانی اداره می شود در حالی که همین طول مرزی در غرب کشور بوسیله پنج استان و پنج مرزبانی اداره می شود.
موهبتی با اشاره به تقسیم خراسان بزرگ به سه استان گفت: بحث تقسیم خراسان بزرگ از بیش از 40 سال پیش شروع شده بود و پس از ارزیابی ها و کارشناسی های زیاد و دقیق و در نظر گرفتن تمامی جوانب به سه استان تقسیم شد و این مساله در مورد سیستان و بلوچستان به دلیل پهناوری نیز باید با رعایت تمامی اصول که هدف آن ایجاد توسعه همه جانبه باشد، مورد کارشناسی قرار گیرد.
وی تصریح کرد: ضعف زیرساخت های سیستان و بلوچستان موجب شده تا سرمایه‌گذار رغبتی برای حضور و سرمایه گذاری در این استان نداشتنه باشد.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: کارخانه، بزرگراه و اشتغال در این استان کم و فاصله ها و تراکم گرفتاری ها زیاد است.
موهبتی با اشاره به وضعیت منابع آبی سیستان و بلوچستان گفت: به دلیل عدم بارندگی در سال های گذشته و کاهش منابع آبی استان روزانه 1500 روستا به صورت سیار آبرسانی می شدند این شرایط درحالی بود که حجم آب برخی سدها به زیر صفر رسیده بود اما بر اثر بارندگی های اخیر تقریبا تمامی سدها کم و بیش آبگیری شده و روی هم رفته تا حدودی دغدغه مردم استان برای تامین آب کاهش یافته است.
وی افزود: تالاب جازموریان در جنوب استان و تالاب بین المللی هامون در شمال استان نیز با این رحمت الهی امیدوار به آبگیری شده اند که ما نیز امیدواریم با بارندگی های بیشتر آبگیری این دو تالاب نیز مردم را شادمان کند.
استاندار سیستان و بلوچستان به چالش جدی الگوی کشت در استان اشاره کرد و گفت: در این شرایط منابع آبی محدود محصولاتی کشت می شود که به صرفه نیست.
وی با بیان اینکه باید محصولی در منطقه کشف شود که سود بیشتر و هزینه کمتری داشته باشد، افزود: امسال جهاد کشاورزی موظف شده به صورت الگویی و آزمایشی کشت پنبه انجام دهد.
موهبتی با بیان اینکه باید در این روزها امید را به مردم برگرداند، تصریح کرد: شرایط سیستان و بلوچستان در حوزه آموزشی، بهداشتی و غیره نسبت به سطح کشور بسیار ضعیف است اما در حوزه فرهنگی شرایط این استان بسیار ضعیف تر است.
وی تصریح کرد: حدود هشت هزار میلیارد تومان برای خطوط گاز در سیستان و بلوچستان پیش‌بینی شده بود اما به دلیل شرایط خاص استان طرح ضربتی گازرسانی را ارائه کردیم تا هر چه سریعتر این طرح به سرانجام برسد.

**پیشنهاد افغانستان برای پرداخت حق آبه هیرمند
استاندار سیستان و بلوچستان در زمینه رها سازی حق آبه هیرمند از سوی کشور افغانستان نیز گفت: حقابه ایران از این رودخانه سالانه 820 میلیون متر مکعب آب از ذخیره پشت سد کجکی است که در آن قرارداد مباحثی وجود دارد که بخشی را افغان ها و بخشی را ایران باید اجرایی کند.
وی خاطر نشان کرد: رئیس جمهوری افغانستان در مراسم صدور محصولات معدنی آن کشور که در ولایت نیمروز برگزار شده بود گفته است «یک لیتر آب در مقابل یک لیتر نفت»، شاید این درخواست برای رها سازی آب بیشتر از سهمیه تعیین شده مورد بحث و گفت وگو باشد اما ایران هیچگاه از حق و سهیمه تعیین شده خود گذشت نخواهد کرد.
وی با بیان اینکه تا روزی که این وابستگی وجود داشته باشد و دسترسی به آب مطمئن نداشته باشیم در سیستان و زاهدان همواره تحت فشار خواهیم بود، ادامه داد: راهکار دیگر برای دستیابی به آب پایدار بحث انتقال آب از دریای عمان است که با استفاده از ظرفیت سواحل یکی از شیوه های تامین آب برای برخی استانهای کشور در آینده خواهد بود.
موهبتی در مورد آبهای ژرف نیز گفت: آبهای ژرف نیز در حال بررسی است که اگر به آب جاری در سفره های زیر زمینی دسترسی پیدا کردیم قابل استفاده خواهد بود اما اگر فسیلی و غیر قابل جایگزینی باشد امکان استفاده از آن نخواهد بود.
وی به مشکلات سوخت در سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: اشکال بزرگ در زمینه قاچاق بنزین این است که در سایر استانها خودروها بدون کارت سوخت بنزین دریافت می کنند و همین مساله موجب شده تا کارت های سوخت سایر استانها به سیستان و بلوچستان سرازیر شود و این شیب آنقدر زیاد است که 85 درصد سوخت خارج شده از مرز مربوط به استان های داخلی کشور است.
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تا کنون 160 هزار کارت سوخت مهاجر ابطال شده است اظهار داشت: در سیستان و بلوچستان پنج گلوگاه ورودی وجود دارد که تحت کنترل است با این وجود موادسوختی با بارنامه های جعلی به نام استان و به کام قاچاقچیان وارد می شود که برای جلوگیری از این اقدام ها پیشنهاداتی ارائه کردیم.
وی خاطر نشان کرد: یکی از پیشنهادات برای جلوگیری از قاچاق سوخت جایگزینی کارت خودرو بجای کارت سوخت است و در مورد بارنامه های جعلی نیز بایستی سامانه های هوشمند بکارگیری شود.
رئیس شورای اداری سیستان و بلوچستان با اشاره به مشکلات زیرساختی در حوزه راهها خاطر نشان کرد: سیستان و بلوچستان با وجود هزار و 883 کیلومتر راه اصلی تنها 264 کیلومتر بزرگراه معادل 1.6 (یک و 6دهم) بزرگراه های کشور را دارد که با توجه به گستره زیاد این استان خیلی پایین تر از شاخص های کشوری قرار داریم.
استاندار سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: در حوزه شهرستان خاش 5 تا 6 درصد اتوبان وجود دارد و بیش از 23 درصد تلفات جاده‌ای در محور خاش به زاهدان رخ داده است.
وی با اشاره به ساخت بزرگراه در شمال سیستان و بلوچستان افزود: حوادث در مسیر زاهدان - زابل کاهش یافته اما تلفات در بزرگراههای این محور به علت سرعت زیاد رانندگان بیشتر شده است.
موهبتی تصریح کرد: فرهنگ سازی و رعایت قوانین و مقررات مهمترین عامل بازدارندگی حوادث رانندگی است که باید در این زمینه تمامی دستگاهها و نهادها و عامه مردم تلاش کنند.
رئیس شورای برنامه ریزی سیستان و بلوچستان باتاکید بر توجه بیشتر به اقتصاد دریامحور در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: ترانزیت و تجارت مهمترین مزیت این استان است و در این زمینه راه های زمینی و ریلی نقش مهم و اساسی ایفا می کنند اما تاکنون ردیف مشخصی برای این منظور وجود نداشته که با پیگیری های انجام شده برای سال آینده در این خصوص ردیف بودجه در نظر گرفته شده و امیدواریم ادامه و تکمیل طرح های راه آهن چابهار- زاهدان- میلک و راه ترانزیتی چابهار- میلک شتاب گیرند.
وی به ظرفیت های صید و صیادی در سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: 13 بندر صیادی در جنوب ساخته و فعال شده است و پرورش ماهی در قفس و توسعه فعالیتهای شیلاتی از جمله کشت و تولید میگو از جمله بخش های حائز اهمیت هستند که دولت به آنها توجه خاصی دارد.
موهبتی ادامه داد: 2 سند مهم توسعه محور شرق و توسعه سواحل مکران در راستای توسعه و پیشرفت این استان تهیه و اجرایی شده که با تحقق آنها چهره منطقه بطور کلی تغییر خواهد کرد.
وی با بیان اینکه توسعه ملی باید با محوریت بندر چابهار صورت گیرد، تاکید کرد: توسعه ملی نباید توسعه محلی را لگدمال کند و پروژه های توسعه این استان نباید در سایه توسعه ملی مغفول بماند.
استاندار سیستان و بلوچستان همچنین به مشکلات آموزش و پرورش استان اشاره کرد و گفت: پنج هزار میلیارد ریال تسهیلات با سود پنج درصد برای توسعه زیرساخت‌های آموزشی استان در نظر گرفته شده و سه هزار میلیارد تومان نیز هزینه ساخت فضا و تاسیسات زیربنایی است که بلا عوض خواهد بود.
وی با بیان اینکه همچنان برای توسعه زیرساخت های آموزشی در سیستان و بلوچستان به کمک خیرین نیاز است، ادامه داد: به منظور تحقق عدالت آموزشی 12 مدرسه در محدوده محلات کریم آباد، شیر آباد و قاسم آباد زاهدان در حال ساخت است زیرا تربیت نیروی انسانی مهم‌ترین هدف ماست.
9908 **6081

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بیش از ۵۱ هزار معلول از خدمات بهزیستی سیستان و بلوچستان بهره می برند

محمدرضا سراوانی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا به مناسبت هفته بهزیستی اظهار داشت: معلولینی که در سامانه بهزیستی نام‌نویسی کرده‌اند از تمامی خدمات شامل شهریه دانشگاه، هزینه درمان، سمعک، تشک مواج و غیره این سازمان بهره‌مند می‌شوند.

وی گفت: ۹ هزار معلول در نوبت مستمری قرار دارند که اقدامات برای ساماندهی این افراد در ماه جاری انجام می‌شود.

مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان افزود: همچنین خانواده تمامی مددجویان معلول سرپرست خانوار از ماه جاری زیرپوشش این اداره کل قرار خواهند گرفت.

وی بیان کرد: هم‌اینک ۷۴۸ مورد ضایعه نخاعی در استان حق پرستاری و کمک هزینه لوازم بهداشتی دریافت می‌کنند.

سراوانی ادامه داد: بیش از ۹۰۰ خانوار ۲ معلول به بالا در سیستان و بلوچستان وجود دارند که ۵۲۲ خانوار سهمیه اعتبار برای خانه سازی دریافت کرده‌اند و ۳۴۲ واحد تاکنون واگذار شده که بیشتر روستایی بوده است.

وی گفت: بقیه واحدها در دست احداث است و به سایر مددجویانی که زمین داشته باشند یک کمک هزینه بلاعوض پرداخت می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان با اشاره به اینکه نگاه به بهزیستی باید از دیدگاه ترحم به دیدگاه ساختاری و فضاسازی تغییر یابد، افزود: متولی بسیاری از امور معلولان سازمان بهزیستی نیست و هر ارگانی باید وظیفه خودش را انجام دهد.

وی با بیان اینکه این سازمان بیش از پیش نیازمند مشارکت و همراهی مردم است، تصریح کرد: در حالی که این سازمان نیاز شدید به مشارکت خیران سلامت دارد اما متأسفانه در سیستان و بلوچستان تاکنون فرد خیری که در حوزه‌های معلولیت، پیشگیری از اعتیاد و امثال آن سرمایه‌گذاری کند وجود نداشته بلکه گاهاً مشاهده می‌شود افراد خیر از شهرهای دیگر به این استان کمک می‌کنند.

سراوانی گفت: در ۱۸ شهرستان سیستان و بلوچستان برنامه‌های اجتماع محور و خدمات توانبخشی مبتنی بر جامعه (cbr) در محل انجام می‌شود.

مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان بیان کرد: به مناسبت هفته بهزیستی مراکز توانبخشی حرفه‌آموزی ذهنی بالای ۱۴ سال در چابهار، دلگان و خاش، مرکز روزانه آموزشی ضایعات نخاعی در زابل و مرکز پشتیبانی شغلی (SE) در سراوان افتتاح می‌شود.

وی ادامه داد: بیش از ۵۰ طرح در زمینه اشتغالزایی مددجویان از محل طرح‌های (cbr) در تمامی شهرهای استان به ویژه در حاشیه شهرها اجرا و همه فعالیت‌ها به بخش غیردولتی واگذار شده است.

سراوانی گفت: ۲ نمونه مرکز ویژه معلولان در استان وجود دارد که یک نمونه آن مرکز روزانه است و خدمات درمان را ارائه می‌دهد و در بیشتر شهرستان‌های استان فعال است.

وی به موضوع سالمندان نیز اشاره کرد و افزود: هم اینک طرح توسعه مراکز روزانه سالمندان و بهسازی و مناسب سازی معابر ویژه آنان در حال اجراست که هدف از این کار ایجاد بستر مناسب برای سالمندان است.

مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: هدف بهزیستی مراقبت از سالمند در منزل است و اینکه مراکز را به خانه‌های کوچک تبدیل کنیم.

وی همچنین به حوزه پیشگیری و درمان اعتیاد اشاره کرد و گفت: چهار دفتر در حوزه پیشگیری فعال است که هر کدام وظایف خاص خود را انجام می‌دهند و در زمینه ژنتیک، غربالگری، شنوایی و بینایی خدماتی نیز ارائه می‌شود.

سراوانی با اشاره به اینکه حدود پنج درصد جمعیت سیستان و بلوچستان معتاد هستند، افزود: تقریباًً ۸۰ مرکز در زمینه پیشگیری و درمان اعتیاد در سطح استان وجود دارد این در حالیست که همه کارها در این حوزه به بهزیستی مربوط نمی‌شود و باید هریک از ارگان‌ها وظیفه خودش را به درستی انجام دهد.

وی بیان کرد: در حوزه پیشگیری و سالم سازی معتادان فعالیت های گسترده‌ای انجام شده اما در زمینه مراقبت‌های بعد از خروج و جمع آوری معتادان و پاکسازی شهرها که از وظایف بهزیستی محسوب نمی شود باید دستگاه‌های دست اندرکار از جمله نیروی انتظامی همکاری و اقدام کنند.

مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان گفت: در زاهدان ۱۵ مرکز اقامتی کاملاً خود معرف وجود دارد که بطور متوسط بین ۳۰ تا ۶۰ نفر در صورت عدم منع پذیرش از نظر پزشک مرکز می‌توانند در این مراکز اقامت داشته باشند.

وی افزود: درمان در این مراکز غیر دارویی است و هزینه‌ها توسط خانواده‌ها پرداخت می‌شود و حدود ۶ ماه پس از ترخیص مددکار وضعیت بیمار را چک می‌کند.

سراوانی اظهار داشت: بیماران منع پذیرش شامل HIV، اختلالات عفونی، زنان باردار درگیر اعتیاد و غیره مربوط به دانشگاه علوم پزشکی هستند و ارتباطی به بهزیستی ندارند زیرا خیلی از این افراد بیماری مسری دارند و باید درمان طبی صورت گیرد.

وی با گرامیداشت هفته بهزیستی گفت: تعدادی طرح و پروژه به مناسبت هفته بهزیستی در سیستان و بلوچستان افتتاح و کلنگ زنی خواهد شد.

۲۶ تا ۳۰ تیرماه به عنوان هفته بهزیستی نامگذاری شده است.

۹۹۲۳ **۶۰۸۱

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: سياسي استاندار نشست خبري سيستان و بلوچستان

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۰۲۸۹۹۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سیستان و بلوچستان| ورود کالاهای اساسی استان‌های شرقی باید از طریق بندر چابهار انجام شود
 • نیاز استان سیستان و بلوچستان به پزشک متخصص
 • سیستان و بلوچستان پایتخت گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوس هند در سال ۱۴۰۰ شد/زاهدان و چابهار میزبان وزرای گردشگری می‌شوند
 • سیستان و بلوچستان| محموله ۱۲۴ هزار لیتری گازوئیل قاچاق در سراوان کشف شد
 • پوستر/ قاچاقچیان سوخت؛ قاتلان بی رحم جاده های سیستان و بلوچستان
 • ۷۵ زندانی جرائم غیرعمد سیستان و بلوچستان چشم‌انتظار یاری خیران
 • پایان نخستین دوره طرح مهارت آموزی سربازان سیستان و بلوچستان
 • نخستین رصدخانه تخصصی آموزشی سیستان و بلوچستان در چابهار افتتاح شد ‌
 • ۳۵ هزار کارت سوخت در سیستان و بلوچستان از طرح خارج شد
 • ۳۵ هزار کارت سوخت با اجرای طرح کدینگ در سیستان و بلوچستان از طرح خارج شد
 • ◄ حمل بیش از 445 هزار تن محصولات کشاورزی فصلی از جنوب استان سیستان و بلوچستان
 • ◄ جابجایی بیش از 1 میلیون و 221 هزار نفر مسافر در استان سیستان و بلوچستان
 • کشف بیش از یک تن و 490 کیلوگرم تریاک در سیستان و بلوچستان
 • کشف 1.5 تن تریاک در مرزهای ميانی سيستان و بلوچستان
 • معرفی جاذبه‌های سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار گرفت/ چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی مساجد برگزار می‌شود
 • ۶۶ درصد جمعیت استان سیستان و بلوچستان زیر ۳۰ سال سن دارند
 • غفلت دولت از اقتصاد مرزنشینان/اشتغال و معیشت مردم سیستان و بلوچستان در گرو بازارچه های مرزی
 • سیستان و بلوچستان دارای بهترین سواحل برای توسعه توریسم دریایی
 • رئیس جدید هیات تیر و کمان استان سیستان و بلوچستان انتخاب شد