رضا حمزه‌لو اولین مدیرعامل شرکت پتروشیمی پس از خصوصی‌سازی در سال ۸۸ بود. او با تبانی با خانم مرجان شیخ‌الاسلامی‌آل‌آقا حسب گزارش سازمان بازرسی در تشکیل شرکت‌های مختلف ضوابط را رعایت نکرده‌اند. این متهم ۶۵۹میلیون‌و ۹۳۴هزارو ۷۶۳ یورو ارز منتقل‌شده از خارج را به حساب شرکت دنیز ترکیه واریز و بخشی از آن را به‌صورت ارز خارجی به شرکت‌های خود منتقل کرده است آفتاب‌‌نیوز : با اینکه چند روز از آغاز رسمی دادگاه رسیدگی به اتهام مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر در شعبه سوم دادگاه ویژه به ریاست قاضی مسعودی‌مقام می‌گذرد، همچنان خبر‌های مربوط به آن داغ است.
به گزارش آفتاب‎نیوز؛ از ارتباطات پشت‌پرده بین افراد و ماجرای خلجی_گیت و همکاری مرجان شیخ‌الاسلامی و مهدی خلجی و ثبت شرکتی در سال ۲۰۱۴ که فقط دو کارمند دارد که نوعی شرکت تجاری است تا همکاری عمیق شیخ‌الاسلامی با متهم ردیف اول پرونده و تهدید و ارعاب برخی خبرنگاران در سال‌های گذشته. اینجا نگاهی خواهیم داشت به آنچه در دومین دادگاه رسیده به این پرونده مطرح شده است.

روزنامه شرق در ادامه افزود: قاضی مسعودی‌مقام در این جلسه به ادامه قرائت کیفرخواست پرداخت و حسینی، نماینده دادستان تهران، ادله انتساب جرم متهمان را قرائت کرد. حسینی در بیان قرائت کیفر‌خواست گفت: با توجه به محتویات پرونده و گزارش‌های سازمان اطلاعات سپاه، سازمان بازرسی کل کشور و اظهارات متهمان و گزارش مدیرعامل صنایع پتروشیمی درباره تخلفات مدیران شرکت بازرگانی پتروشیمی اعلام کرده شرکت بازرگانی پتروشیمی مسئولیت انعقاد قرارداد داشته است و موظف بوده وجوه حاصل از فروش نفت را عینا به حساب‌های ذی‌ربط داخلی واریز کند. همچنین در تعهدات قراردادی مانند یک امین باید عمل می‌کرده که به نظر می‌رسد شرکت بازرگانی پتروشیمی به این مفاد قراردادی عمل نکرده است.
به نوشته میزان، نماینده دادستان افزود: مصرف وجوه حاصل از فروش محصولات پتروشیمی در جا‌هایی غیر از موارد مذکور در قرارداد مصرف شده است و تسهیل و جابه‌جایی ارز را بدون اجازه از شریک ایرانی خود انجام داده است. همچنین این شرکت فروش محصولات به شرکت‌های خارجی را بدون رعایت مفاد قرارداد‌ها و بدون اخذ تضمین کافی انجام داده که موجب ضرر و زیان به شرکت‌های داخلی شده است.
او ادامه داد: حسب شکوائیه معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت پتروشیمی آمده است که حسب گزارش سازمان بازرسی کل و بررسی عملکرد شرکت بازرگانی پتروشیمی اقداماتی که توسط این انجام شده است، بدون اجازه شرکت ملی صنایع پتروشیمی بوده و بخشی از وجوه حاصل از فروش محصولات پتروشیمی را به ریال تبدیل و به حساب شرکت‌های دیگر واریز کرده است و گا‌هی با شرکت‌های زیرمجموعه خود نیز تسویه‌حساب دیرهنگام داشته است.

حسینی بیان کرد: در پاسخ به استعلام انجام‌شده از سوی بازپرسی اعلام شده است که تحریم‌ها مجوزی برای واریز معادل ریالی مبالغ حاصل از فروش محصولات پتروشیمی نبوده است و اقدامات ناشی از انتقال ارز به داخل در پوشش شرکت‌های تحت مدیریت آقای حمزه‌لو انجام شده است. به‎طوری‎که انتقال ارز به داخل و تبدیل آن به ریال مغایر با متن قرارداد‌های مدیریتی او بوده است.
نماینده دادستان ادامه داد: همه وجوه ارزی که به حساب شرکت‌های مختلف پتروشیمی واریز شده است، مورد تأیید نبوده، چون باید با ارز خارجی به داخل منتقل می‌شده است. حسب گزارش مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس عمده تخلفات مدیران شرکت بازرگانی پتروشیمی نسبت به منابع ارزی از این قرار است: تسویه دیرهنگام مطالبات شرکت‌های زیرگروه باوجود اخذ مطالبات، عدم تسویه مطالبات شرکت نفت با وجود کسر مبالغ هرکدام از مجتمع‌های پتروشیمی، تبدیل و جابه‌جایی ارز شرکت‌ها بدون اخذ مجوز از شرکت ملی صنایع پتروشیمی و در نهایت تحصیل مال نامشروع به ارزش بیش از ۳۲۴ میلیون یورو از منابع ارزی، ۶۲۲ میلیون‌و ۴۸۴ هزار یورو حاصل از فروش محصولات پتروشیمی و سه‌میلیاردو ۲۱۴میلیون‌و ۵۲۳ هزار یورو که به ریال تبدیل شده است. مواردی که در ادامه می‌آید، در کیفرخواست قرائت شده است.

رابطه حمزه‌لو و مرجان شیخ‌الاسلامی
رضا حمزه‌لو اولین مدیرعامل شرکت پتروشیمی پس از خصوصی‌سازی در سال ۸۸ بود. او با تبانی با خانم مرجان شیخ‌الاسلامی‌آل‌آقا حسب گزارش سازمان بازرسی در تشکیل شرکت‌های مختلف ضوابط را رعایت نکرده‌اند. این متهم ۶۵۹میلیون‌و ۹۳۴هزارو ۷۶۳ یورو ارز منتقل‌شده از خارج را به حساب شرکت دنیز ترکیه واریز و بخشی از آن را به‌صورت ارز خارجی به شرکت‌های خود منتقل کرده است و مابقی این مبلغ به میزان ۳۴۷‌میلیون‌و ۲۳۸هزارو ۳۱۳ یورو را که منشأ خارجی داشته، به داخل منتقل کرده است. با توجه به تفاوت ارزش ارز این متهم ما‌به‌التفاوت قیمت مذکور را به ارزش هفت میلیون‌و ۶۵هزارو ۵۲۹ یورو که معادل هشت‌میلیون‌و ۷۱۰ هزارو ۳۸۴ دلار است، تحصیل کرده که این تحصیل نامشروع بوده است. این میزان تحصیل مال نامشروع جدای از گردش حساب آن‌ها به مبلغ ۹۳۴میلیون‌و ۷۶۳هزارو ۶۵۰ یورو بوده است.
شریک اصلی حمزه‌لو و نفر دوم پرونده کیست؟
مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا، مدیرعامل شرکت‌های دینز و هترا تجارت و شریک اصلی رضا حمزه‌لو بوده است. او وجوه حاصله را به بهانه تحریم‌ها به حساب شرکت‌های خود واریز می‌کرده است و در‌حال‌حاضر در خارج از کشور به سر می‌برد. این متهم مبالغی را به میزان هفت‌میلیون‌و‌۵۶‌هزار‌و ۵۲۹ یورو که معادل هشت‌میلیون‌و‌۷۱۰‌هزار‌و ۳۸۴ دلار می‌شود، تحصیل کرده است.

انعقاد قرارداد با خود!
حمزه‌لویی، مدیرعامل وقت پی‌سی‌سی، شرکت دنیز را به صورت یک شرکت سرمایه‌ای به ثبت می‌رساند. مجموع مبالغ واریزشده به این شرکت، ۶۵۹میلیون‌و۸۲۹‌هزار‌و ۴۵۶ یورو بوده است. او قرارداد را با شرکتی که متعلق به خود است، منعقد کرده که نشان‌دهنده سوءاستفاده از موقعیت خود است و فرضیه استفاده از تفاوت از منشأ داخلی و خارجی ارز به‌عنوان یکی از راه‌های دستیابی به منفعت شخصی مطرح شده است. مبالغ شناسایی‌شده با منشأ خارجی ارز از طریق دنیز به هتراک تجارت و سپس به پی‌سی‌سی منتقل شده است. مجموع مبالغ به ارزش ۵۸۶‌میلیارد‌و‌۹۳۷‌میلیون‌و‌۷۲۵‌هزار‌و ۷۶ ریال است. یکی دیگر از شرکت‌هایی که به نام متهم آقای حمزه‌لویی است، صرفا یک سهم یورویی به نام فرزند وی ثبت شده است که دو مبلغ یک‌میلیون‌و ۸۰۰هزار یورو و ۱۷۶ هزار یورو در تاریخ مشخص به شرکت بازرگانی پتروشیمی واریز شده است.
متهم ردیف سوم، مالک شرکتی در دوبی
عباس صمیمی، رئیس هیئت‌مدیره شرکت وقت پتروشیمی و مالک ۴۵درصدی شرکت مستقر در دوبی است و آقای سیدامین قرشی سروستانی‌امین و نماینده تام‌الاختیار او بوده است. اتهام این فرد تصاحب و تحصیل مال نامشروع وجوه حاصله از فروش محصولات پتروشیمی است که ارزش ریالی آن ۶۳میلیاردو۷۲۷میلیون‌و ۴۵۵ تومان است. شرکت یورونس با مسئولیت محدود و سرمایه ثبتی سه میلیون درهم به ثبت رسید و عباس صمیمی مدیرعامل آن بوده است. در ادامه توافق همکاری با یورونس به امضا می‌رسد که مسئولیت فروش را نیابتا بر عهده می‌گیرد که موضوع قرارداد با یورونس شامل پرداخت‌های مربوط به پی‌سی‌سی می‌شود. در بررسی‌ها مشخص شد ۱۴۶میلیون‌و۲۷۵هزارو ۴۵۵ یورو از چین به حساب یورونس منتقل شده است که مطابق بررسی‌ها و با استناد به نامه پی‌سی‌سی شانگ‌های از طریق حساب‌های بین‌المللی پرداخت شده است. به استناد نامه بانک سامان و بانک ملت شعبه هفت‌تیر و نامه‌های بانک پاسارگاد، کل مبالغ واریزشده شامل ارز با منشأ داخلی بوده است و به‌جز چند مورد محدود، همه مبالغ از سوی شرکت صرافی والاسرمایه امین صورت گرفته است.
امین متهم سوم، مدخل ورود ارز حاصل از پتروشیمی به ایران
سیدامین قرشی سروستانی، نماینده تام‌الاختیار مدیرعامل شرکت‌های یادشده بوده و در دریافت ارز‌های پتروشیمی و انتقال آن‌ها به داخل کشور نقش اساسی داشته است. این فرد ۳۱میلیاردو۸۶۳میلیون‌و۷۲۷هزارو ۵۰۰ تومان به نفع خود تصاحب کرده است.
مبدل ارز به ریال چه کسی بود؟
سام حامد ساعدیان متهم دیگری است که پنج‌میلیاردو ۴۹ میلیون تومان تحصیل نامشروع داشته است. او ارز‌های حاصل از فروش محصولات پتروشیمی را به ریال تبدیل می‌کرده است. ساعدیان در تحصیل مال نامشروع با آقای سروستانی همکاری مستقیم داشته و در همکاری با او موجبات تکمیل جرم را تسهیل کرده است.
در کیفرخواست در جلسه نخست دادگاه در رابطه با این فرد گفته شده بود: ساعدیان، متهم دیگر پرونده، به‌عنوان مدیر عامل شرکت والا‌سرمایه امین گفته بود آشنایی زیادی با یورونس نداشته و اطلاعی از این ارز‌ها که به شرکت‌هایی داده شده ندارد. پیش از شروع موج جدید تحریم‌ها، تقریبا کلیه تجار و بازرگانان از خدمات بانک‌ها برای گشایش ال‌سی استفاده می‌کردند. چنین ارز‌هایی که بدون محدودیت قابلیت جابه‌جایی در سیستم بانکی را دارد، ارز با منشأ خارجی می‌گویند، در مقابل آن ارز‌های با منشأ داخلی وجود دارد که امکان انتقال آن‌ها از داخل به خارج مقدور نبوده و ارزش ارز با منشأ خارجی را ندارند. ساعدیان با قرشی به توافق می‌رسیدند و به این ترتیب ارز منشأ خارجی در حساب یورونس باقی می‌ماند و ارز با منشأ داخلی به پی‌سی‌سی منتقل می‌شده است.
۳ در صد کارمزد برای دورزدن تحریم‌ها
مصطفی تهرانی‌صفا، متهم دیگر این پرونده است که با دستور رضا حمزه‌لو به بهانه دورزدن تحریم‌ها اقدام به انتقال یک میلیون یورو به بانک آلمانی کرده و سپس اقدام به پرداخت مطالبات مجتمع‌های پتروشیمی اروپایی می‌کرده، اما به ازای این کار سه درصد کارمزد دریافت کرده است. با تأخیر ۱۸ماهه، او پول واریزی را به حساب شرکت‌های ایرانی عودت داده است. پول حاصل شده از سود این پول چیزی حدود ۳۳هزارو ۳۰۰ یورو برآورد می‌شود که تحصیل مال نامشروع بوده است. شرکت پولوتو با سرمایه ثبتی یک میلیون یورو از سوی مصطفی تهرانی‌صفا در آلمان به ثبت رسیده است. با توجه به مستندات موجود، استفاده از ما‌به‌التفاوت ارز با منشأ خارجی با ارز با منشأ داخلی از سوی متهمان مطرح بوده که مبلغ آن به میزان ۴۳میلیاردو۲۹۰میلیون‌و۵۷۲هزارو ۸۶۵ ریال مطرح است.

دریافت پورسانت فروش محصولات پتروشیمی به شرکت‌های خارجی
محسن احمدیان و محمدحسین شیرعلی، متهمان دیگر این پرونده هستند که با تبانی با شرکت‌های خارجی در خرید محصولات پتروشیمی از سوی شرکت‌های اروپایی انحراف ایجاد کرده و مشتری‌ها را به سمت بازار آزاد می‌کشاندند که احمدیان با این کارش موجبات تضییع وجوه حاصله از فروش نفت را فراهم کرده است. این دو در انجام معاملات پورسانت خود را می‌گرفتند.
شیرعلی در جریان کار‌های احمدیان بوده و آگاهانه با او همکاری می‌کرده و به وقوع جرم از سوی او کمک می‌کرده و به‌همین‌دلیل معاونت و اخلال در نظام اقتصادی و معاونت در تحصیل مال نامشروع اتهاماتی است که متوجه او است. تحصیل مال نامشروع از طریق دریافت پورسانت فروش محصولات پتروشیمی به شرکت‌های خارجی، تحصیل مال نامشروع از طریق دریافت پورسانت در معامله خرید ۳۰ درصد از سهام شرکت سوئیسی، تحصیل مال نامشروع از طریق دریافت پورسانت در معامله خرید ۶۰ درصد از سهام شرکت فیلیپینی از‌جمله اتهامات او است. شیرعلی اعتراف کرده مجموعا هفت میلیون یا هشت میلیون پورسانت دریافت کرده است و در طرف مقابل محمود احمدیان، فرزند متهم محسن احمدیان بوده که طبق توافقات دو متهم سهم هر طرف ۵۰ درصد بوده است.
متهمی که به گناه کبیره خود پی برد!
احمدیان در جلسات بازپرسی اعلام کرده است که از سال ۷۴ تا ۹۱ از طریق معاملات گوناگون مبالغ زیادی را با همکاری آقای شیرعلی به دست آورده‌اند. اما در سال ۹۱، چون متوجه کبیره‌بودن این گناه شدند، تصمیم گرفتند که این پول را پس بدهند؛ اما امکان عودت آن وجود نداشته است و اکنون هم قصد دارند مبالغ به‌دست‌آورده را عودت دهند.
رقم پورسانتم را نمی‌دانم!
همچنین آقای شیرعلی درباره مبالغ دریافتی پورسانتی گفته است که به نظرم این مبالغ نباید بیش از هشت میلیون دلار باشد. او با اینکه اخذ پول بابت کمیسیون را قبول داشته است، عنوان می‌کند که من دقیقا نمی‌دانم چه مقدار پول گرفته‌ام و هر مقدار احمدیان گرفته باشد، من نیز گرفته‌ام.
یکی از عاملان کمبود ارز در بازار!
علیرضا علایی‌رحمانی متهم دیگر این پرونده است. او یکی از سهامداران شرکت بازرگانی پتروشیمی است و از تاریخ ۲۳/۱۰/۱۳۸۸ عضو هیئت‌مدیره این شرکت بوده است. او به‌عنوان عضو هیئت‌مدیره این شرکت در جریان کامل اقدامات شرکت و از مدیران تصمیم‌ساز این شرکت بوده است و اکنون اخلال در نظام اقتصادی اتهام منتسب به او است. یکی از دلایل این اتهام انتقال‌ندادن ارز‌ها به داخل کشور و جمع‌آوری این میزان در داخل بوده که باعث کمبود ارز در داخل شده است و این کار موجب اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور شده است.
در جلسه دوم دادگاه، اتهامات برخی متهمان رسانه‌ای نشده است. برخی اطلاعات دیگر که در جلسه نخست دادگاه درباره متهمان دیگر مطرح شده بود، در ادامه مورد اشاره قرار می‌گیرد.
اجبار برای واریز پول بدون سند!
معصومه دری، دیگر متهم درباره موارد ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی در اعترافات خود گفته ۲۰۰ میلیون درهم به حساب شرکت ام‌تی‌ان واریز شده است و حدود ۸۰ میلیون یورو بنا به دستور آقای احمدیان به شرکت ام‌تی‌ان پرداخت کرده که همه این دستور پرداخت‌ها موجود است.
او درباره نحوه واریز ۲۰۰ میلیون درهم به شرکت ام‌تی‌ان می‌گوید من موافق واریز نبودم؛ اما در عمل انجام شده قرار گرفتم و آقای احمدیان دستور اکید دادند که من پول را واریز کنم. مطابق اقرار‌های محسن احمدیان میزان دقیق ۲۰۰ میلیون درهم و ۴۹۸‌میلیون‌و ۶۳۸ هزار یورو ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی بدون سند به دستور محسن احمدیان به حساب ام‌تی‌ان واریز شده است. مؤسسه حسابرسی بین‌المللی به طور رسمی پرداخت شرکت لنکوور به شرکت ام‌تی‌ان را تأیید کرده است. بعد از دریافت ارز از سوی شرکت ام‌تی‌ان در خارج و بعد در داخل کشور به صورت ریالی یا ارزی بوده که در واقع به جای ارزآوری با منشأ داخلی تسویه شده است.

قاضی مسعودی‌مقام در حاشیه دومین جلسه دادگاه در جمع خبرنگاران گفت: رقم اصلی اخلال در نظام اقتصادی کشور شش‌میلیارد‌و ۶۵۶ میلیون یورو است؛ اما به این معنا نیست که تمام این رقم از سوی متهمان تصاحب شده باشد. متهمان پرونده باید ارز حاصله از مواد پتروشیمی را به سیستم اقتصادی کشور تزریق می‌کردند تا از این طریق نیاز‌های کشور تأمین شود؛ اما متأسفانه این افراد ضمن سوء‌استفاده از تفاوت قیمت ارز داخل و ارز وارداتی، در مواردی تحصیل مال نامشروع داشته‌اند؛ بنابر‌این بحث اختلاس مطرح نیست؛ بلکه بحث اخلال در نظام اقتصادی مطرح است و مبالغ سوءاستفاده‌های متهمان هم غالبا ۱۵ میلیون یورو یا هشت میلیون دلار یا ۳۱ میلیارد است؛ پس این به معنای تصاحب صد هزار میلیارد تومان نیست.

منبع: آفتاب

خبر بعدی:

همتی: برای جمع‌آوری موسسات غیرمجاز هزینه‌های میلیاردی شد

همتی گفت: اظهار نظر برخی مبنی بر اینکه دولت منابع حاصل از برجام را در بانک‌های خارجی سرمایه گذاری کرده است درست نیست، اصلا منابعی از برجام نصیب دولت نشده است. آفتاب‌‌نیوز : عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در گفت و گوی نوروزی در شبکه خبر گزارشی از عملکرد سال گذشته  ارائه کرد و گفت: بازارهای مالی کشور سال گذشته با توجه به تحریم‌ها و سواستفاده برخی سودجویان داخلی در یک برهه‌ای از زمان دچار تشنج‌هایی شد، اما سیستم بانکی به سرعت با جلسات پیاپی وارد عمل و برخورد قانونی شد.
وی افزود: سال گذشته موضوعی که مارا بسیار در سیطره مشکلات عدیده‌ای قرار داد، وجود موسسات غیر مجاز مالی و ورشکستگی آن‌ها بود که این نهادها با دریافت پول‌های جامعه نسبت به خرید اموال اقدام می‌کردند و پس از برهه‌ای خود را ورشکسته اعلام و متواری می‌شدند.
فروش اموال موسسات مالی غیر مجازهمتی تاکید کرد: با ورود جدی بانک مرکزی، اموال افراد شناسایی و به مزایده گذاشته شد البته که مشکل در آن زمان عدم نظارت بانک مرکزی و سواستفاده سودجویان از ناآگاهی این دستگاه مسئول بود. برای مبارزه با این موسسات و ایجاد سامان در پرداخت سرمایه سپرده گذاران، چیزی حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان خرج کردیم. برخی شعب را فروختیم و منابع سرمایه گذاری مردم را تامین کردیم.
وی افزود: در سال جدید به سراغ بانک‌های ناتراز هم می‌رویم اگر با ترازنامه‌های مشگل دار بربخوریم قطعا مدیریت بانک را در دست گرفته و آن‌ها را منهل می‌کنیم. در واقع به دنبال این هستیم که محیط فعالیت بانک‌های کشور را سالم و بدون مشگل بچینیم.
۱۰ روز در چین سفیر بودم، اما فوری به ایران بازگشتمرئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: برخی می‌گویند تا مشکلی پیش می‌آید همه به سر ما می‌ریزند، من نیز جزو همین مسئولان هستم و بسیار از این موضوع خوشحالم، در راه چین بودم و ده روزی را هم در چین اقامت کردم خیلی هم فضای راحت و بی دغدغه‌ای بود، ولی وقتی متوجه شدم در کشور برای سامان دادن به مهمترین مسائل به من احتیاج است به سرعت سوار هواپیما شده و بازگشتم.
وی تاکید: همیشه بر سر مدیریت ارگان‌های راحت و بی مسئولیت جنگ و دعواست، ولی بر سر مدیریت دستگاه‌های پر و پیچ و خمی مثل بانک مرکزی همه شانه خالی می‌کنند.
همتی بیان کرد: سخت‌ترین موضوعی سال ۹۷ من را درگیر کرده بود و شاید منجر به بی خوابی‌ها مکرر می‌شد موضوع نوسانات نرخ ارزبود، درست به خاطر داریم زمانی که من به عنوان رئیس کل بانک مرکزی انتخاب شدم دلار ۱۱ هزار ۷۰۰ تومان بود وتا به میرداماد برسم و مدیریت بازار را در دست بگیرم دلار به ۲۰ هزار تومان هم رسید.
وی ادامه داد: شاید یکی از دلایل این فشار شدید و افزایش بی، چون و چرا، تعطیل شدن صرافی‌ها و غیر مجاز خواندن فعالیت آن‌ها بود چرا که با مجاز شدن فعالیت این قشر، نرخ دلار را کاهش داد.
رئیس کل بانک مرکزی ابراز کرد: بازار در اواخر سال با ثبات نسبی رو برو شد هرچند من راضی نبودم و معتقدم باید بیش از این با کاهش نرخ ارز به ثبات برسیم که حتما سال ۹۸ شاهد این ثبات حقیقی خواهیم بود
وی بیان کرد: برخی‌ها درمجلس شورای اسلامی به من گفتند که دولت در سال با فروش ارز ۱۸ هزار میلیارد دلار در آمد کسب می‌کند که اصلا چنین موضوعی صحت ندارد، آن با بررسی‌های مرکز پژوهش‌ها به این نتیجه رسیدند که دولت اصلا از فروش ارزها سودی نمی‌برد، این سوال بارها بین مردم مطرح می‌شود که گرانی‌ها و برخی نوسانات کار خود دولت است که واقعا عرض می‌کنم چنین نیست.
بابت کاهش هر ۱۰۰ تومان نرخ ارز حرص می‌خورمهمتی ابراز کرد: برای اینکه نرخ ارز ۱۰۰ تومان کاهش پیدا کند آنقدر حرص می‌خورم که اگر محقق شود روزی چندبار خدا را شکر می‌کنم، نرخ فعلی بازار ارز واقعی نیست، اما حتما در سال آینده شاهد واقعی شدن آن هستیم.
وی ادامه داد: بارها شده است که به مردم اعلام کرده ایم در ارز سرمایه گذاری نکنند و به سمت بازار سرمایه و تولیدات بروند، اما هنوز این امر محقق نشده، زیرا که باید این بخش تلاش خود را برای جلب اعتماد جامعه کند.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: این که می‌گویند دولت منابع حاصل از برجام را در بانک‌های خارجی سرمایه گذاری کرده است درست نیست، اصلا منابعی از برجام نصیب دولت نشده است، همه دولت‌های دنیا منابع ارزی خود را در چندین بانک سرمایه گذاری می‌کنند که شامل بانک‌های خارجی هم می‌شود، ارز را برای برنامه ریزی‌های وارداتی و صادراتی نیاز داریم، نه برای کار دیگری که آن را بخواهیم از مردم پنهان کنیم اصلا چیزی برای پنهان کردن از مردم نداریم.
رئیس شورای پول و اعتبار بیان کرد: متاسفانه در کشور ما صدها هزار کانال تلگرامی برای اعلام نرخ ارز با القاب مختلف نظیر فردایی و دیروزی است که کاملا مشخص است این‌ها صفته بازی و دلالی است، مردم بدانند که این دلال‌ها به دنبال سود خود هستند و کاری برای آن‌ها نمی‌کنند.
وی بیان کرد: اگر جامعه وارد خرید و فروش ارز آن هم به عنوان کالای سرمایه‌ای نشود، قطعا نرخ ارز بشدت کاهش پیدا خواهد کرد، با کاهش نرخ ارز و ثبات بازار ارز، ما به سراغ کاهش نرخ تورم خواهیم رفت، البته می‌دانید که دلیل رشد با سرعت نرخ تورم به نرخ ارز هم بر می‌گردد.
از دشواری تهیه اقلام اساسی  زندگی مردم مطلع هستیمهمتی تصریح کرد: می‌دانیم معیشت مردم در سختی و دشواری قرار گرفته است و ما هم در بین همین مردم زندگی می‌کنیم این طور نیست که ناراحت نباشیم، اما به دنبال راهکاری هستیم، در بسیاری از روزها که برای پمپاژ امید به جامعه من و همکارانم تلاش می‌کنیم برخی از دوستان مسئول بدون تحلیل حرف‌هایی رامی زنند که دل مردم را خالی می‌کنند و این درست نیست، مردم بدانند وضعیت بدی نداریم و با تلاش و نظارت‌های جدی‌تر سال آینده ما وضعیت ثبات خواهد گرفت و سال ۹۸ سال بدی نخواهد بود.
وی ابراز کرد: بارها تاکید کرده ام که خودروهای وارداتی را وارد کشور نکنند هرچند که این امر قانونی بوده است، اما مردم در این شرایط اقتصادی که برای تهیه گوشت و مرغ خود با مشکل مواجه هستند تاب واردات خودروهای وارداتی را ندارند.
همتی تاکید کرد: مسئولان کشوری باید مراقب صحبت‌های خود باشند، زیرا صحبت‌های آن‌ها از خارج از کشور هم شنیده می‌شود، من به عنوان رئیس کل بانک مرکزی همواره مراقب هستم تا از گفته هایم در شبکه‌های معاد سواستفاده نشود، زیرا ما یک خانواده هستیم و باید خودمان هوای خودمان را داشته باشیم.
رئیس کل بانک مرکزی در پایان با اشاره به بهبود شرایط در سال آینده گفت: از مردم بابت تمام قصورات که داشتم عذر خواهم و امید می‌دهم در سال آینده قطعا خبرهای خوبی در نظام بانکی به آن‌ها بدهم.
منبع: باشگاه خبرنگاران

رئیس‌‌جمهور: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل‌کردن قیمت ارز و دوستی بیشتر با همسایگان است

پرویز پرستویی: حکایت عادل فردوسی‌پور مانند استاد شجریان است

بازیگران سریال (نون خ) سعید آقاخانی و نقش هایشان +زمان پخش

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۰۶۵۱۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بیجار مهد جاذبه های فرهنگی و گردشگری/ شهر برای نوروز آماده است
 • بررسی جایگاه پتروشیمی ایران در جهان
 • انتخابی یورو ۲۰۲۰| سوئد و ایرلند هم ۳ امتیازی شدند
 • ارزش املاک بانک ها رقم بالایی تخمین زده می شود/ نرخ دلار و یورو در روزی که همتی به بازار ارز رفت/ چرا پیاز به کیلویی ۱۱ هزار تومان رسیده است؟/ خسارت 11 هزار میلیاردی سیل به کشاورزی گلستان
 • معرفی خودرو‌هایی که تا ۱۰۰ میلیون آب خورده‌اند/ آپارتمان‌های بالای شهر تهران متری چند؟
 • انتخابی یورو ۲۰۲۰| سوئیس با ۳ امتیاز گرجستان را ترک کرد
 • باند کلاهبرداری ۵ میلیاردی در مازندران کشف شد
 • کشف ۴۷ میلیاردی کالای قاچاق در مازندران
 • انهدام باند کلاهبرداری ۵ میلیاردی در مازندران
 • خرید لوکا یوویچ شاید حدود 70 میلیون یورو برای بارسلونا هزینه داشته باشد
 • نخستین فیلم‌های میلیاردی سال 98
 • خروج ۱.۲ تریلیون یورو دارایی ۷ بانک بزرگ از بریتانیا
 • بزرگترین پرونده‌های فساد مالی در سال ۹۷
 • تقویم صنعت پتروشیمی ایران در سال ۹۷
 • انتخابی یورو ۲۰۲۰| شروع طوفانی انگلیس با هت‌تریک استرلینگ/ فرانسه به آسانی پیروز و پرتغال با رونالدو متوقف شد
 • مانچینی: مسابقات مقدماتی یورو 2020 برای ما خیلی مهم است؛ از مویزه کین انتظار دارم برابر فنلاند خوب بازی کند
 • نسخه‌ای برای درمان نوسانات نرخ ارز در کشور
 • چرا دچار سوزش ادرار می‌شویم؟/ با سالم‌ترین غلات کره زمین آشنا شوید/ علائم پاره شدن کیست در بانوان
 • آغاز انتخابی یورو ۲۰۲۰ با شکست عجیب اسکاتلند