به گزارش خبرنگار مهر داوود کشاورزیان، معاون سابق وزیر راه و شهرسازی و رئیس پیشین سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در همایش مجمع جهانی راه (پیارک) که در چهارم آذرماه سال ۹۵ برگزار شد، اعلام کرد: این سازمان، به دنبال کاهش حداکثر سرعت خودروهای سواری در آزادراه‌ها، بزرگراه‌ها، راه‌های اصلی و راه‌های فرعی هر کدام به میزان ۱۰ کیلومتر بر ساعت است تا با اجرای این طرح، حداکثر سرعت در آزادراه‌ها از ۱۲۰ به ۱۱۰، در بزرگراه‌ها از ۱۱۰ به ۱۰۰، در راه‌های اصلی از ۹۰ به ۸۰ و در راه‌های فرعی از ۸۰ به ۷۰ کیلومتر بر ساعت کاهش یابد.

وی از ارسال این طرح به کمیسیون ایمنی راه‌ها برای بررسی و تصویب احتمالی آن و اجرای طرح در نوروز ۹۷ خبر داده بود.

مطرح شدن دوباره کاهش سقف سرعت در جاده‌ها پس از یک سال

حالا پس از گذشت یک سال، بار دیگر در آستانه نوروز قرار است طرح کاهش حداکثر سرعت در جاده‌های برون شهری در آستانه سفرهای نوروزی در کمیسیون ایمنی راه‌ها مطرح شود.

عضو کمیسیون عمران: در کاهش کشته‌های جاده‌ای موفق نبودیم / سقف سرعت ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش یابد

مجید کیانپور، عضو کمیسیون عمران مجلس سه شنبه این هفته در گفت وگو با یکی از رسانه‌ها با اشاره به افزایش آمار کشته‌ها در تصادفات جاده‌ای طی سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، حتی از معاون سابق وزیر مستعفی راه و شهرسازی نیز پیشی گرفته و اعلام کرد: باید حداکثر سرعت در جاده‌ها، بین ۱۰ تا ۲۰ کیلومتر کاهش یابد و حداکثر سرعت مجاز در جاده‌ها ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت باشد.

ی ادامه داد: مسئولان در واکنش به این پیشنهاد اعلام می‌کنند که تغییر تابلوهای سرعت در جاده‌ها برای دولت هزینه بسیاری دارد، اما اگر هزینه‌های مرتبط با تصادفات از جمله تلفات جاده‌ای، درمان مجروحین و حمایت‌های دولت از معلولان را در نظر بگیریم، اصلاح تابلوهای سرعت هزینه‌ای به دنبال نخواهد داشت.

کیانپور افزود: با کاهش سرعت مجاز در جاده‌ها، قطعاً میزان تلفات و شدت تصادفات کاهش چشمگیری خواهد یافت و می‌توان بعد از برنامه ریزی دقیقی برای اصلاح جاده‌ها و بهبود کیفیت خودروها صورت داد.

معاون سابق حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی: کاهش سقف سرعت، تأثیری در کاهش تصادفات ندارد

مهرداد تقی زاده، معاون سابق حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی و دبیر سابق کمیسیون ایمنی راه‌ها در گفت وگوی سال گذشته خود با خبرنگار مهر اظهار داشت: این طرح (کاهش سقف سرعت) زمانی می‌تواند توجیه داشته باشد که ببینیم آیا بیشترین تلفات ما در فاصله سرعت ۱۱۰ تا ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت رخ می‌دهد یا خیر؟

وی افزود: اگر بیشترین میزان تلفات ما در جاده‌ها، بالای سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت باشد، کاهش ۱۰ کیلومتری سقف سرعت دیگر فایده‌ای ندارد. از سوی دیگر نیز اگر بیشترین تعداد کشته‌های جاده‌ای در کمتر از سرعت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت باشد، دیگر کاهش ۱۰ کیلومتری حداکثر سرعت بی معنا است.

دبیر شورای تخصصی حمل و نقل مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: من شخصاً اجرای این طرح را دارای توجیه نمی دانم و فکر نمی‌کنم مشکل ما در بخش ایمنی راه‌ها و تعداد کشته‌های جاده‌ای، سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت باشد.

معاون حمل و نقل وزارت راه: طرح جدید کاهش سقف سرعت خودروها یکشنبه در کمیسیون ایمنی راه‌ها بررسی می‌شود

شهرام آدم نژاد معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در گفت وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بررسی کاهش حداکثر سرعت در جاده‌ها در کمیسیون ایمنی راه‌ها در دست بررسی است، اظهار داشت: یکشنبه در یکی از کارگروه‌ها بررسی و اعلام نظر خواهد شد.

دبیر کمیسیون ایمنی راه‌ها با بیان اینکه طرحی که سال گذشته برای کاهش سقف سرعت خودروها اعلام شده بود، مربوط به خودروهای حمل و نقل عمومی بود، گفت: طرح اخیر مربوط به همه ناوگان است که در حال بررسی است.

به گفته دبیر شورای عالی هماهنگی ترابری، مدیریت سرعت در جاده‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

رئیس سازمان راهداری: کاهش سقف سرعت به سفرهای نوروزی پیش رو نمی‌رسد

عبدالهاشم حسن نیا، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای که در گفت وگوی سال گذشته با خبرنگار مهر، از منتفی شدن این طرح در روزهای پایانی سال قبل به دلیل عدم استقبال مردم از کاهش حداکثر سرعت در جاده‌ها خبر داده بود بار دیگر روز گذشته در گفت و گو با خبرنگار مهر با تأیید ارسال طرح کاهش حداکثر سرعت خودروها در جاده‌ها به کمیسیون ایمنی راه‌ها گفت: این طرح در صورت تصویب هم به تعطیلات نوروز ۹۸ نمی‌رسد.

وی ادامه داد: اگر بحث‌های کارشناسی در این خصوص به جامعه منتقل شود، شاید برداشت درستی از آن نشود؛ باید بگذاریم به جمع بندی مثبت یا منفی نهایی برسیم. چون در حال حاضر روزانه ۸ میلیون تردد در جاده‌های کشور داریم که میانگین طول تردد در برخی روزها به ۲۵۰ کیلومتر هم می‌رسد؛ بنابراین آثار اتخاذ چنین تصمیمی بر روی جامعه بسیار بالاست.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تأکید کرد: در صورت تصویب این طرح، باید منطق طرفداران آن به قدری قوی باشد که اقناع عمومی در رانندگان و مردم ایجاد کند و به علمی بودن آن در راستای ارتقای ایمنی راه‌ها مطمئن شوند. اما هنوز این طرح در دست بررسی است و نهایی نشده است.

جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها: تأثیر ۴۰ درصدی تصادفات جاده‌ای با کاهش ۲۰ کیلومتری سقف سرعت

محمد بخارایی رئیس جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره کاهش حداکثر سرعت خودروها در جاده‌ها با بیان اینکه سرعت بالا و انحراف به چپ مهم‌ترین موضوع‌ها در ایمنی جاده هاست، یادآور شد: غیر از صدور دستورالعمل‌ها، ترویج فرهنگ رانندگی ایمن و تردد با سرعت مطمئنه نیز در کاهش سوانح جاده‌ای اثرگذار است. ضمن اینکه ویژگی فیزیکی راه‌ها هم در کاهش سوانح مؤثر است.

وی افزود: با توجه به اینکه عمده سوانح جاده‌ای ما متأثر از سرعت بالاست، ایجاد محدودیت در سقف سرعت می‌تواند در کاهش سوانح و تلفات جاده‌ای اثرگذاری بالایی داشته باشد.

به گفته عضو کمیسیون ایمنی راه‌ها، در اسپانیا با کاهش ۲۰ کیلومتری حداکثر سرعت خودروها و رساندن سقف سرعتی به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت در خصوص آزادراه‌های برون شهری و حداکثر ۶۰ کیلومتر بر ساعت در بزرگراه‌های درون شهری، کاهش تصادفات به ۴۰ درصد رسیده است.

بخارایی تأکید کرد: لازم است ما هم در ایران چنین فرآیندی را طی کنیم؛ به خصوص که تولیدات داخلی وسایل نقلیه ما آسیب پذیری بالایی دارند و در تصادفات جاده‌ای با شدت پایین نیز میزان کشته‌ها و تلفات زیاد خواهد بود.

کد خبر 4568311 برهان محمودی

منبع: مهر

خبر بعدی:

بزرگراه‌های تهران پیست سرعت در نوروز / برخورد جدی پلیس با متخلفان

حوادث رکنا: معاون ترافیکی راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ گفت: حدود ۶۰ دستگاه لیزرگان سرعت به صورت ۲۴ ساعته در معابر بزرگراهی مستقر هستند.

سرهنگ مجید رضایی معاون ترافیکی راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با اشاره اینکه معابر بزرگراهی در طول سال و به ویژه اواخر اسفند‌ زیر بار ترافیکی سنگین می‌روند گفت: پس از پایان اسفند و در روز‌های آغازین فروردین‌ بار ترافیکی معابر پایتخت بسیار روان‌تر می‌شود و با کم حجم شدن حجم ترافیک سرعت خودرو‌ها نیز افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.

وی افزود: البته در این میان بعضی از رانندگان توانایی کنترل خودرو در سرعت بالا را ندارند و با یک تغییر مسیر ناگهانی و یا واکنش به عکس العمل راننده خودروی کناری، حوادث جبران ناپذیری به بار می‌آروند.

رضایی با بیان اینکه بیشتر نوع تصادفات در این ایام برخورد با گاردیل‌های حاشیه اتوبان‌ها و تصادف به خاطر عدم توجه به جلو است، افزود: در دو روز ابتدایی سال، اغلب شهروندان در حال رانندگی اقدام به ارسال و خواندن پیامک و یا تماس تلفنی می‌کنند و همین آمار تصادفات به علت عدم توجه به جلو را بالا برده است.

وی در ادامه گفت: توصیه من به رانندگان این است که حساسیت خود را در این ایام بالاتر ببرند و با توجه به سرعت بالای خودرویشان در اتوبان‌های خلوت تهران، قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند.

معاون ترافیکی راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با اشاره به اینکه تمام نیرو‌های پلیس راهور تهران بزرگ در ایام نوروز به حالت آماده باش در آمده اند: افزود: وضعیت همه نیرو‌های ستادی به حالت عملیاتی تغییر داده شده است و تمام نیرو‌ها در سطح معابر اقدام به خدمت رسانی می‌کنند تا تعطیلات به کام مردم تلخ نشود.

رضایی ادامه داد: در این میان حدود ۶۰ دستگاه لیزرگان سرعت هم به صورت ۲۴ ساعته در معابر بزرگراهی مستقر هستند و رانندگی شهروندان را رصد می‌کنند تا هیچگونه مشکلی برای رانندگان پیش نیاید.

معاون ترافیکی راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در پایان ضمن هشدار به رانندگان متخلف و با اشاره به نوع برخورد پلیس راهور با رانندگان خاطی گفت: اگر ببینیم راننده‌ای، رانندگی مخاطره آمیز دارد و جان دیگر شهروندان را به خطر می‌اندازد، خودروی راننده متخلف قطعا توقیف خواهد شد و در صورت نیاز راننده خاطی نیز به مراجع قضایی معرفی می‌شود.

رئیس‌‌جمهور: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل‌کردن قیمت ارز و دوستی بیشتر با همسایگان است

پرویز پرستویی: حکایت عادل فردوسی‌پور مانند استاد شجریان است

بازیگران سریال (نون خ) سعید آقاخانی و نقش هایشان +زمان پخش

کلیدواژه: شهرام آدم نژاد

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۱۶۹۷۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • توقیف خودرو اِل-۹۰ با سرعت 160 کیلومتر در بزرگراه حکیم
 • جاده‌های چالوس و هراز عصر یکشنبه یک‌طرفه می‌شود
 • توقیف ال۹۰ با ۱۶۰ کیلومتر سرعت در بزرگراه حکیم
 • توقیف ال 90 با 160 کیلومتر سرعت در بزرگراه حکیم
 • قیمت میوه، حبوبات و مواد پروتئینی در بوشهر؛ یکشنبه ۴ فروردین‌ماه+ جدول
 • کاهش سرعت پیری با نسخه های گیاهی
 • سرعت غیرمجاز علت ۴۰ درصد تصادفات در جاده‌های کرمانشاه است
 • متوسط سرعت در جاده های آذربایجان غربی 77 کیلومتر بر ساعت است
 • افزایش ۲۱ درصدی تردد در استان مرکزی/میانگین ۱۲ درصدی تخلف سرعت غیرمجاز در استان
 • سرعت بالا در معابر خلوت تهران ، خطر تصادفات را بالا می برد
 • مرگ ۲ نفر به دلیل سرعت غیرمجاز خودرو
 • تهران خلوت است، مراقب سرعت‌ها باشید
 • هشدار پلیس راهور؛ تهران خلوت است، مراقب سرعت‌ باشید
 • کاهش ۱۰درصدی تردد در محورهای برون شهری
 • نقاط قوت روایت راویان
 • سامانه بارشی روز یکشنبه آینده قم را در بر می گیرد
 • کاهش ۱۰ درصدی تردد در محورهای برون شهری
 • سرعت وزش باد در زاهدان به ۹۰ کیلومتر بر ساعت می رسد / احتمال ختلال در تردد‌های جاده ای؛ریلی و هوایی
 • پروژه عظیم و پرخرج ساختن نقطه قوت یک اثر نیست/خواستم تختی را به مردم یادآوری کنم