یک نویسنده و تحلیلگر سیاسی عراقی سفر رئیس جمهوری ایران به کشورش را تاریخی توصیف کرد و گفت: پیام این سفر عدم پایبندی عراق به تحریم های اعمالی آمریکا علیه ایران بود. ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۶ بین الملل آسیای غربی دیپلماسی ایران نظرات - اخبار بین الملل -

"حسن الکنانی" نویسنده و تحلیلگر سیاسی عراقی در گفت وگو با خبرنگار گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم درباره اهمیت و دستاوردهای سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به عراق گفت: سفر رئیس جمهور ایران به عراق تاریخی و برای تاکید بر روابط گذشته پیونده دهنده عراق و جمهوری اسلامی ایران بود.

وی این سفر را در راستای روابطی راهبردی توصیف کرد و گفت: سفر رئیس جمهوری ایران حاوی پیامی برای کسانی بود که تلاش کردند تا از عراق به عنوان ابزار و رکنی اساسی برای محاصره تحمیلی آمریکا علیه ایران بهره برداری کنند.عراق هرگز به این تحریم های تحمیلی دولت آمریکا پایبند نخواهد بود و بخشی از این تحریم نخواهد بود. از این رو است که جمهوری اسلامی ایران، عراق را بخشی از راه تنفس اقتصاد خود و به شکست کشاندن ابزار تحریم آمریکا می داند.

الکنانی درباره تفاوت سفر رئیس جمهوری ایران و دونالد ترامپ همتای آمریکایی وی به عراق تصریح کرد: سفر رئیس جمهوری ایران با سفر رئیس جمهوری آمریکا به عراق قابل قیاس نیست. سفر رئیس جمهوری ایران در پرتو همه معیارها و عرف های دیپلماتیک صورت گرفت. همچنین رئیس جمهوری ایران اعتماد زیادی به امنیت عراق و ملت این کشور دارد.

مصاحبه| اجرای قرارداد الجزایر و اهمیت آن برای توسعه روابط ایران و عراقمصاحبه| نویسنده عراقی: سفر روحانی تلاش‌های جبهه تضعیف کننده روابط ایران و عراق را بی‌اثر کردسفر راهبردی روحانی به عراق؛ از احیای توافقنامه الجزایر پس از 43 سال تا رایگان شدن ویزابیانیه دفتر آیت الله سیستانی درباره دیدار با روحانی؛ استقبال از روابط عراق با همسایگانبلومبرگ: تقویت روابط اقتصادی ایران و عراق؛ آمریکا به حاشیه رانده شدالاخبار تحلیل کرد: پیام‌های چند جانبه سفر روحانی به عراقگزارش: عصر طلایی ایران و عراق در "الجزایر"؛ قراردادی که صدام پاره کرد دوباره احیا شد

 

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به آنچه خواست شهروندان عراق است، متعهد است. همواره در سطح بالایی پشتیبان ملت عراق بوده است. از این رو است که مسئولان ایرانی وقتی به عراق سفر می کنند، به راحتی تردد می کنند و حتی زوار ایرانی در میان اهل و خانواده خود در همه استان های عراق تردد می کنند. رئیس جمهوری ایران می داند که حتی اگر به تنهایی به عراق بیاید، نه تنها احساس هیچ گونه نگرانی و دغدغه ای نمی کند بلکه برعکس، می داند که خانه های عراقی ها به رویش باز خواهد بود و می تواند با اطمینان خاطر از اقدامات، از یک خانه به خانه دیگر برود

وی با تاکید مجدد بر اینکه سفر رئیس جمهوری ایران و رئیس جمهوری آمریکا به عراق با هم قابل قیاس نیست، گفت: رئیس جمهور آمریکا با ترس و لرز و پشتیبانی جنگنده ها وارد عراق شد و روسای قوای سه گانه عراق ملاقات با او را رد کردند. از این رو، شاهد نمایان شدن نگرانی و دستپاچگی مسئولان آمریکایی بودیم. اما سفر رئیس جمهوری ایران به بغداد و سپس عزیمت به شهرهای کاظمین و کربلای معلی و نجف اشرف حاوی پیام های زیادی بود به مقصد رسید.

الکنانی درباره سخنان محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران مبنی براینکه ایران بدنبال منطقه ای قوی و نه یک کشور قوی است، گفت: درخصوص منطقه، بی شک به نفع کشورهای منطقه خواه عراق یا ایران و یا حتی عربستان نیست که جنگی روی دهد و عرصه تسویه حساب های کشورهای استکباری نظیر آمریکا شود که می خواهد اهداف خود به کشورهای منطقه را به بهانه های مختلفی دیکته کند. (جلوگیری از چنین امری) مسئولیت کشورها است که روابط تاریخی بین آنها برقرار است.

وی افزود: دولت آمریکا در حد توان خود در تلاش برای ایجاد تفرقه و کشمکش بین این کشورها است تا دستاویزی برای حضور خودش داشته باشد و اگر هیچ مشکلی بین این کشورها وجود نداشته باشد، دیگر نیازی به وجود دولت آمریکا و ارتش آمریکا در منطقه نیست. از این رو است که آمریکا با ادعای تهدید ایران علیه کشورهای عربی و سایر کشورها ، بدنبال کاشتن بذر ترس در دل بسیاری از آنها است. می خواهد بذر ترس را بکارد تا دستاویزی برای ادامه بقای خود در منطقه داشته باشد. آمریکا حتی مسئله بازگشت تروریسم را مطرح کرد و گفت که تروریسم همچنان وجود دارد تا از این طریق حضور پایگاه های خود در عراق را توجیه کند.. رهبران و مسئولان کشورها خواه در عراق یا جمهوری اسلامی ایران به خوبی آگاهند که دولت آمریکا در تلاش برای بهره برداری از این مشکلات است و همگان می دانند که اساسا بروز این مشکلات به خاطر دولت های آمریکا و عربستان است.

این نویسنده عراقی درباره قرارداد الجزایر بین کشورش و ایران گفت: موضوع اختلاف و اختلاف نظر بین کشورها مسئله ای بسیار طبیعی است که در سایه وجود افراد خردمند واندیشمندی که با تفکری منطقی و بدور از تنش ها می اندیشند، قابل حل است. در نتیجه درخصوص هر مشکلی، دوطرف می توانند به راه حل هایی بدور از تنش برسند که رضایت همه طرف ها را تامین کند.

وی با اشاره به حرکت ایران و عراق به سمت برداشتن روادید مسافران گفت: امنیت مرزها بین دوطرف عراقی و ایرانی برقرار است و در نتیجه دوطرف مشکلی واقعی درخصوص موضوع مرزها یا گذرگاهای مرزی یا تردد شهروندان دو کشور ندارند.

انتهای پیام/

R7969/P/S8,90,95/CT3 واژه های کاربردی مرتبط حسن روحانی اخبار "عراق"

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

رایزنی سید عمار حکیم با حلبوسی/ تاکید بر مخالفت با اشغالگری رژیم صهیونیستی در جولان

رهبر جریان حکمت عراق با بیان مخالفت خود با تلاش‌ها برای به رسمیت شناختن جولان به عنوان بخشی از رژیم صهیونیستی تاکید کرد قدرت‌های بزرگ به حمایت از رژیم اشغالگر پایان دهند. ۰۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۷ بین الملل آسیای غربی نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سیدعمار حکیم،رهبر جریان حکمت ملی و رئیس ائتلاف اصلاح و بازسازی عراق در جریان مراسمی به مناسبت روز زندانی سیاسی در عراق اظهار داشت با وجود گذشت 16 سال از سرنگونی رژیم دیکتاتوری در عراق همچنان زندانیان سیاسی به حقوق خود دست نیافته اند و همچنان بسیاری از آنان از فرصت اشتغال در ادارات دولتی محروم هستند.

حکیم مسئولیت کنونی زندانیان سیاسی را اصلاح مسیر و رفع انحرافات و ساختن عراقی متفاوت دانست و افزود که این گروه از هر کسی برای برافراشتن شعار اصلاح و مبارزه با فساد و شعار خدمت رسانی و بازسازی کشور شایسته‌تر است.

وی در بخش دیگری از سخنانش بر اهمیت استفاده از سفر مقامات کشورهای خارجی به عراق و تلاش ها برای تقویت روابط با عراق تأکید کرد و منافع عراق را در تبدیل شدن به پل ارتباط به جای میدان نزاع دانست و افزود که عراق باید به دور از سنگربندی های منطقه ای با همه روابطی سازنده برقرار کند.

اردوغان: موضوع جولان سوریه را به سازمان ملل می‌بریم


سیدعمار حکیم بر مخالفت قاطع با تلاش های جاری برای به رسمیت شناختن جولان به عنوان بخشی از رژیم صهیونیستی تأکید کرد و گفت که پاره پاره کردن خاک مسلمانان و دادن آن به رژیم اشغالگر با حمایت کشورهای بزرگ انجام می شود و این کشورها باید از تکرار تجربه تحریک عواطف مسلمانان دست بکشند.

بر اساس بیانیه دفتر رهبر جریان حکمت ملی، وی تأکید کرد که جولان و فلسطین مناطقی عربی هستند و حق چیزی نیست که دچار مرور زمان شود.

سید عمار حکیم همچنین با محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق دیدار و گفتگو کرد که طی آن طرفین درباره آخرین تحولات سیاسی عراق به ویژه وضعیت استان نینوا به بحث و تبادل نظر پرداختند.

سید عمار حکیم بر لزوم گنجاندن حادثه موصل در دستور کار پارلمان تاکید کرد و خواستار بررسی گزارش کمیسیون پارلمانی مامور به تحقیقات درباره موصل شد.

رهبر جریان حکمت بر فعال‌سازی نقش نظارتی و قانون گذاری پارلمان همگام با الزامات و اولویت‌های مرحله کنونی تاکید کرد. حکیم در ادامه خواهان همکاری و هم‌افزایی میان سران سه قوه به منظور عدم فرصت دهی به تمامی بدخواهان عراق شد.

وی در پایان مجددا حمایت خود را از دولت عبدالمهدی در مسیر اجرای برنامه‌های خدماتی و توسعه‌‌ای اعلام کرد.

انتهای پیام/

R36355/P36355/S8,90/CT1 واژه های کاربردی مرتبط اخبار "سوریه" سیدعمار حکیم

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| بیش از ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

هشدار سونامی در بوشهر + فیلم

کلیدواژه: حسن روحانی اخبار عراق حسن روحانی اخبار عراق

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۱۷۵۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ترامپ آرزوی دیدار با آیت‌الله سیستانی را دارد/ ایران نشان داده شریک خوبی برای مقابله با تروریسم است/ روحانی در سفر به عراق بسیار موفق‌ بود
 • ۱۰ گام بین‌المللی روحانی در سال ۹۷
 • مخالفت در آمریکا با انتشار علنی گزارش «مولر» درباره ترامپ
 • روایت اسارت در میان دستان یک غول بی‌شاخ و دم عراقی
 • از روحانی حمایت نمی‌کردیم، محکوم می‌شدیم
 • رئیس مجلس در گفت‌وگو با استاندار قم آخرین وضعیت بارندگی های اخیر را پيگيری كرد
 • تاج‌زاده: از روحانی حمایت نمی‌کردیم،محکوم میشدیم/ افراطی‌های وطنی پاس می‌دهند، ترامپ آبشار می‌کوبد
 • تاج‌زاده:از روحانی حمایت نمی‌کردیم،محکوم میشدیم
 • تاج‌زاده: از روحانی حمایت نمی‌کردیم، محکوم می‌شدیم
 • روسای جمهوری روسیه و لبنان درباره چه گفت‌وگو می‌کنند؟
 • نقش لندن در ساز وکارمالی اروپا،محور روابط انگلیس و ایران
 • عراقی‌‌‌ها تمایل ندارند آمریکا کشورشان را بازیچه دشمنی با ایران کنند/ بغداد می‌تواند در دوره تحریم‌‌‌ها ریه تنفسی اقتصادی و سیاسی تهران باشد
 • نجات جان هزار عراقی از مرگ حتمی+ عکس
 • از قلعه سن آنجلو تا شیخ نشین‌های قطری
 • عراق با غلبه بر ترکمنستان آماده رویارویی با ایران شد
 • تیم ملی فوتبال امید عراق ۲ - ترکمنستان صفر / سبزپوشان با پیروزی به مصاف شاگردان کرانچار می‌روند
 • نجات جان هزار شهروند عراقی از مرگ حتمی
 • تقویت مواضع نیروهای عراقی در سنجار
 • کتاب "روایت یک انتخاب" در کابل منتشر شد