مشاهده اخبار داغ روز

سخنران یادواره شهدای والا مقام شهرستان بندرانزلی گفت: شهدا الگوی بصیرت نسل انقلابی و بهترین هدایتگر برای رسیدن به سعادت واقعی هستند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام سیدابراهیم حسینی اراکی در یادواره شهدای والا مقام شهرستان بندرانزلی که در مصلی این شهر برگزار شد، اظهار کرد: امشب لیله‌الرغایب جمع رغیبه از ماده رغب است و اینکه معنا می‌کنند امشب شب آرزوهاست معنای دقیقی نیست بلکه امشب شب دل دادن و دل بریدن است و ما به تاسی از شهدا که از دنیا و تعلقات آن دل بریده‌اند، امشب در این مجلس فرصتی است تا به عالم ملکوت دل بسپاریم و تلاش کنیم با ثبات قدم در راه شهدا باشیم.

وی با اشاره به اینکه امشب باید به این شهدا که بعد از انبیا و اولیا و علمای ربانی بیشترین بهره‌مندی را از رحمت حق دارند تاسی کنیم، تصریح کرد: قرآن کریم  در آیه ۲۰ از سوره مبارکه توبه جایگاه شهدا را «أَعْظَمُ دَرَجَةً عِنْدَ اللَّهِ وَأُولَئِکَ هُمُ الْفَائِزُونَ» عنوان کرده و می‌فرماید: «کسانی که ایمان آورده و هجرت کرده و در راه خدا با مال و جانشان به جهاد پرداخته‏ اند نزد خدا مقامی هر چه والاتر دارند و اینان همان رستگاران هستند».

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه در قرآن کریم تاکید شده که شهدا زنده هستند به آیه ۱۶۹ از سوره مبارکه آل‌عمران اشاره کرد که خدای متعال فرموده: «و هرگز گمان مبر آنان که در راه خدا کشته شدند مردهاند بلکه زنده‌اند و نزد پروردگارشان روزی داده می شوند». لذا وقتی وقتی خداوند بخواهد خیر و حیات ابدی به فردی بدهد او را به درجه شهادت می‌رساند و اگر حیات جاویدان می‌خواهیم باید خود را به شهدا وصل کنیم.

حجت‌الاسلام حسینی اراکی با استناد به آیه ۲۰ از سوره مبارکه توبه گفت: قرآن می‌گوید شهدا پنج سرمایه دارند و اگر ما و جوانان و مسوولان و آحاد جامعه این پنج ثروت عظیم را داشتیم دیگر جای غم و ناامیدی نیست ولی اگر این پنج ویژگی را نداشتیم مرده متحرک بین زندگان هستیم و آیا می‌شود توقع سعادت را از مردگان متحرک داشت؟

وی افزود: طبق فرموده خدای متعال در قرآن کریم ایمان اولین سرمایه شهدا است و طبق قرآن هر کس آن را نداشت اهل خسران است و شهدا مومن و اهل ایمان بودند.

حجت‌الاسلام حسینی اراکی با اشاره به اینکه ایمان بر سه قسم است و شهدا هر سه را داشتند و اولین ایمان عقلی، دومین ایمان قلبی و سومین ایمان نیز ایمان عملی است که سرمایه شهدا بود، ایمان عقلی یعنی زندگی جاهلانه نداشته باشیم، انسان جاهل و بی‌بصیرت که زمانه خود را نمی‌شناسد نمی‌تواند حیات ابدی داشته باشد.

وی با بیان اینکه یکی از حوزه‌های بصیرت دشمن‌شناسی است و مهمترین مساله در این حوزه شناختن حیله و مکر دشمن در هر زمان است، گفت: ۴۰ سال از انقلاب گذشت و دشمن ۴ راهبرد عمده را برای براندازی انقلاب اسلامی انجام داد که شامل راهبرد براندازی و دومین آن نیز راهبرد مهار بود که نمی‌خواستند انقلاب در جهان و منطقه نفوذ کند در حالی که دوست و دشمن اذعان دارند امروز انقلاب اسلامی یکی از قدرت‌های بزرگ دنیا و خاورمیانه است.

حجت‌الاسلام حسینی اراکی تاکید کرد: قدرت و اقتدار دو مقوله جدا هستند و لزوما ثروت مادی منجر به اقتدار نمی‌شود و امروز به برکت خون شهیدان اقتدار از آن ماست. 

این سخنران با اشاره به راهبرد سوم گفت: دشمن راهبرد تغییر رفتار انقلابی را با هجمه و شبیخون فرهنگی راه انداختند که در این زمینه نیز موفق نشدند و هنوز هم جوانان ما به شور و شوق در محافل حسینی و انقلابی حضور دارند.

وی با اشاره به اینکه شهدا شمع محفل بشریت هستند، تاکید کرد: امروز دشمن و ایادی منطقه‌ای آنها به عوامل داخلی و منافقین داخلی که تظاهر به انقلابی‌گری می‌کند ولی تفکر غرب و غربزدگی دارند چشم دوخته‌اند.

حجت‌الاسلام حسینی اراکی با تاکید بر اینکه راهبرد جدید دشمن که جنگ اقتصادی و تحریم یکی از مقدمات آن است، گفت: دومین راهبرد دشمن جنگ روانی شدید با استفاده از رسانه‌های تبلیغاتی که در اختیار دارند می‌خواهند با شایعه‌پراکنی، دست‌آوردهای انقلاب را کمرنگ کنند و مشکلات را بزرگ‌نمایی کنند.

وی با اشاره به اینکه سومین مقدمه برای این راهبرد دشمن حمله به انسجام ملی است، افزود: یکی از نمونه‌های انسجام ملی همان توده‌ای که در ۲۲ بهمن شامل عوام و خواص در دفاع از آرمان‌های انقلاب هر ساله به عرصه مشاهده می‌کنیم.

حجت‌الاسلام حسینی اراکی تصریح کرد: چهارمین مقدمه این است که با جنگ اقتصادی و جنگ نرم، سه ویروس خطرناک در دل و ذهن ما ایجاد کند تا ما را نسبت به گذشته انقلاب؛ بدبین، بی‌اعتماد به حال و ناامیدی نسبت به آینده کند و اگر بصیر نباشیم اینجاست که دشمن آماده است.

سخنران یادواره شهدای والا مقام بندرانزلی با تاکید بر اینکه فلسفه این جلسات این است که اجازه ندهیم دشمن دلگرمی و الفت و دوستی ما را به هم ریخته و روحیه انقلابی ما را کمرنگ کند، گفت: الان دشمن تلاش دارد تلقین کند که ما به بن‌بست رسیدیم در حالی که طبق فرموده مقام معظم رهبری  هر کس این تفکر را داشته باشد، خائن به انقلاب است.

حجت‌الاسلام حسینی اراکی با اشاره به اینکه امروز با بصیرت و انسجام و از خودگذشتگی به دنبال آرمان‌های انقلاب هستیم، تصریح کرد: سرمایه دوم شهدا ایمان قلبی بود یعنی دلبریده از دنیا بودند و طالب ملکوت بودند و چون عاشق خدا بودند با ثبات قدم وارد راه شدند و حیات ابدی پیدا کردند و اگر بخواهیم از انقلاب دفاع کنیم راهش همین است وگرنه آلوده دنیا و ظواهر آن می‌شویم.

وی با تاکید بر اینکه امروز خط ولایت و شهدا این است که گناه نکنیم، گفت: ایمان عملی سرمایه سوم شهدا بود و سرمایه چهارم طبق فرموده خدای متعال در قرآن کریم این بود که آنها با مال خود در راه خدا می‌گذرند لذا افرادی که تمکن مالی دارند امروز انقلاب را فراموش نکنند و نکند راه بی‌تفاوتی را نسبت به انقلاب داشته باشیم.

حجت‌الاسلام حسینی اراکی به پنجمین سرمایه شهدا که گذشتن از جان بود اشاره کرد و گفت: راه شهدا «فوز عظیم» و سعادت ابدی است و با تاسی به این راه و طی مسیر با تربیت دینی به سعادت واقعی می‌رسیم.

شهرستان بندرانزلی ۴۱۸ شهید سرافراز از جمله هشت شهید گمنام، دو شهید مدافع حرم و نزدیک به هزار جانباز و ۱۴۱ آزاده سرافراز را در کارنامه انقلابی خود دارد.


انتهای پیام

منبع: ایسنا

وزیر کشور: افزایش قیمت کالاها بخاطر بنزین طبیعی است!+فیلم

عکس| مهناز افشار با تیپ متفاوت در کنار ابی و آرش

جان‌باختگان اعتراضات چه افرادی هستند؟| مردم می‌خواهند بدانند چه اتفاقی افتاده است

جهانگیری: مردم با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشتند| آمریکا گلوگاه‌های اقتصاد کشور را بسته| شرایط کنونی جزو سخت‌ترین شرایط پس از انقلاب است| کشورهای دوست هم نفت ایران را نمی‌خرند

روایت دردناک بازماندگان آتش سوزی تالار عروسی

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۱۷۷۵۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: شهدا

خبر بعدی:

برگزاری یادواره های شهدا، گامی مهم برای تقویت فضای انقلابی است/ برای انقلابی ماندن، باید ایثار و حماسه شهدا مرور شود

حجت الاسلام محمدی لایینی گفت: برگزاری یادواره های شهدا، گامی مهم برای تقویت فضای انقلابی است و باید این فضا در جامعه بسط و گسترش یابد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین«محمدباقر محمدی لایینی» شامگاه ( ۱۵آذر) در دومین سالگرد شهادت سردار علی ییلاقی در مصلای بهشهر افزود: یکی از مهمترین وظیفه ما در قبال شهدا و تقویت فضای انقلابی، برگزاری یادواره های شهداست.

 

نماینده ولی فقیه در استان مازندران گفت: مظلومیت، ایثار، از خودگذشتگی و زندگی خالص و ایمان راسخ شهدا از مسائل مهمی است که باید در جامعه بازگو شده و همه ما باید در نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت در بین نسل جدید تلاش کنیم.

 

حجت الاسلام محمدی لایینی با بیان اینکه برای آشنایی جامعه با فرهنگ شهید و شهادت باید فرهنگ سازی شود، یادآور شد: برای انقلابی ماندن، باید ایثار و حماسه شهدا مرور شود.

 

وی گفت: تمام زندگی شهدا درس و عبرت است و بعنوان نمونه سردار شهید علی ییلاقی با وجود همه کسالتی که داشتند نماز را در اول وقت و با جماعت اقامه می کردند که باید این مسائل به نسل جدید منتقل شود.

 

امام جمعه ساری تصریح کرد: مطالعه وصایای شهدا نقش مهمی در بین نسل جدید دارد و آشنایی با فرهنگ شهید و شهادت جامعه را در برابر توطئه های مختلف مصون می کند.

 

وی با اشاره به اغتشاشات اخیر گفت: در جریان مشکلات بنزین گلایه های مردمی در ابتدا بود اما در ادامه برخی جریان را به آشوب کشیدند و رهبری خود را فدا کرده و تصمیم حکیمانه گرفت که از مصوبه سران قوا حمایت کند و ملت ما با اخلاص است و اقدام حکیمانه کرد.

 

حجت الاسلام محمدی لایینی بیان کرد: حساب اعتراض های مردم از صف آشوبگران جداست و تصمیم حکیمانه رهبری و اقدام حکیمانه ملت، توطئه عظیم استکبار را خنثی کرد.

 

نماینده ولی فقیه در استان مازندران گفت: مازندران از استان های آرام در آشوب اخیر بود که بهترین و حکیمانه ترین رفتار را داشته و در مسیر ولایت قرار گرفتند.

 

حجت الاسلام محمدی لایینی در پایان با تاکید بر ولایتمداری، بر الگوبرداری از زندگی شهدا و تلاش برای ادامه مسیر در راه شهدا و ولایت تأکید کرد.

پایان پیام/175

دیگر خبرها

 • دانشجویان با روحیه جهادی و ایمان انقلابی برای کاهش مشکلات کشور اقدام کنند
 • دشمن آماده است فتنه ها را تمام شده تلقی نکنیم /باید دشمن را بشناسیم و در زمان آشوب با بصیرت عمل کنیم
 • بالاترین شاخصه یک دانشجو بصیرت است
 • مجلس انقلابی نباید منفعل باشد/ لزوم استفاده مسؤولان از توانمندی‌های نسل جوان
 • علم‌الهدی: مردم حرکتی نکنند که منفعت آن برای دشمن باشد/ نباید انقلاب را با عناصر خسته ۴۰ سال کار کرده ادامه دهیم/ در نظام نیازمند تغییر و تبدیل نسل هستیم
 • علم‌الهدی: انقلاب ما به تغییر نسل محتاج است/ نباید انقلاب را با عناصر خسته ادامه دهیم
 • بونوچی: الگوی فوتبالی‌ام نستا است
 • علم‌الهدی: نباید انقلاب را با عناصر خسته 40 سال کار کرده ادامه دهیم/ در نظام نیازمند تغییر و تبدیل نسل هستیم
 • کشور به مجلسی انقلابی و قاطع در برابر فساد نیاز دارد/ تلاش دشمن برای نفوذ فکری در دانشگاه‌ها است
 • بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی؛ منشور خودسازی و جامعه‌پردازی نسل جوان برای تمدن‌سازی اسلامی
 • امام جمعه مشهد: زوجین جوان الگوی مصرف زندگی پردرآمد را در اولویت قرار ندهند
 • ۳ هزار شرکت دانش بنیان به همت بسیج راه اندازی می‌شود/ تحریم‌ و اغتشاش ۲ راهبرد دشمن برای تبدیل نشدن ایران به مرجعیت علمی
 • سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت از منظر تاریخی نقد و بررسی می‌شود
 • ایمان و باور؛ مهم‌ترین ویژگی منتظر واقعی
 • اسرائیل امروز در یک باریکه کوچک با دیوارهای بلند بتنی حصر است/در آشوب اخیر ملت ایران با حضور در صحنه برنامه دشمن را با شکست روبرو کرد
 • امیر سرتیپ پوردستان: استراتژی دشمن جنگ ترکیبی و راهبرد ما دفاع همه‌جانبه است
 • استراتژی دشمن جنگ ترکیبی و راهبرد ما دفاع همه‌جانبه است
 • برنامه های دشمن برای مقابله با انقلاب اسلامی شکست خورده است/نظام اسلامی باید به مدلی کارآمد تبدیل شود
 • سردار سلامی در قم: برنامه های دشمن برای مقابله با انقلاب اسلامی شکست خورده است/ اسرائیل امروز در یک باریکه کوچک با دیوارهای بلند بتنی حصر است