مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان گفت: مشکلات خطوط لوله نفت و گاز از بحران‌های نهفته خوزستان است.

به گزارش ایلنا، کیامرث حاجی‌زاده گفت: از بهمن ماه سال ۹۵ تاکنون دو سال پر فراز و نشیب را از نظر بحران‌های متعدد داشتیم که اگر همدلی و همکاری مردم و مسئولان نبود نمی‌توانستیم به راحتی از این بحران‌ها عبور کنیم.

وی افزود: بیش از یک دهه بحران ریزگرد آغاز شده بود که اوج آن در بهمن ماه سال ۹۵ بود. مشکلات زیرساختی خوزستان موجب شد که یک ابربحران در خوزستان داشته باشیم که خوشبختانه، این تهدید به فرصتی برای بازسازی زیرساخت‌های خوزستان تبدیل شد؛ همچنین اتفاق سال ۹۵ موجب شد متوجه شویم در بحث زیرساخت‌ها و آمادگی جهت مقابله با بحران ضعف داریم.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: با مصوبات دولت در فروردین ماه سال ۹۶ و پای کار آمدن همه مردم و مسئولان تاکنون حدود ۵۰ هزار هکتار از ۳۶۰ هزار هکتار کانون ریزگرد، مالچ پاشی، آب اندازی و نهالکاری و کنترل شده است.

حاجی زاده با بیان این‌که ۴۰ درصد از مشکلات خشکسالی ناشی از تصمیمات نادرست زیست‌محیطی است، تصریح کرد: پس از این دوران وارد بحران خشکسالی شدیم؛ این خشکسالی نتیجه برخی از تصمیم‌های نادرست در حوزه زیست محیطی است که این موضوع موجب شد آثار خشکسالی در خوزستان بیشتر نشان داده شود.

وی عنوان کرد: پس از چندین سال خشکسالی امسال ترسالی را تجربه کرده‌ایم به گونه‌ای که در چهار ماه اخیر میانگین بارشی خوزستان بیش از ۴۰۰ میلی‌متر بود در حالی که میزان بارندگی در ۴۰ سال اخیر ۱۸۲ میلی‌متر و در سال گذشته ۱۴۰ میلی‌متر بوده است. همچنین امسال در سد کرخه دوره بازگشت صد ساله را تجربه کردیم و در یک ساعت ۶ هزار و ۸۷۵ مترمکعب ورودی سد کرخه بود در حالی که خروجی سد ۲۰۰ مترمکعب بود.

حاجی زاده گفت: قطعاً نقاط ضعفی ازجمله عدم لایروبی رودخانه‌ها، شکسته شدن برخی سیل‌بندها و تجاوز به حریم رودخانه‌ها وجود داشت که موجب ایجاد مشکلات شد اما خوشبختانه با همراهی مردم بدون تلفات از این مرحله عبور کردیم.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به مصوبه اخیر دولت برای لایروبی رودخانه‌ها و استحکام بخشی سیل بندها، اظهار کرد: مصوبه خوبی برای لایروبی رودخانه‌ها و استحکام‌بخشی سیل‌بندها با اعتبار ۶۱ میلیارد تومان در دولت مصوب و ابلاغ شد که امیدواریم در اختیار سازمان آب و برق خوزستان قرار بگیرد. این سازمان باید با برنامه ریزی صحیح در سریع‌ترین زمان نقاط آسیب پذیر در عرصه رودخانه‌ها را ایمن کند تا شاهد تکرار حوادث در آینده نباشیم.

وی با اشاره به لزوم پیشگیری از وقوع حوادث، گفت: یکی از بحران‌های نهفته خوزستان که گهگاهی آشکار می‌شود و در دو سال اخیر آشکار شد مشکلات خطوط لوله نفت و گاز است. انفجار خط لوله نفت در نزدیکی باغملک و همچنین در حسینیه اندیمشک و انفجار خطوط لوله گاز در برومی اهواز از جمله برخی مشکلات اخیر بود.

حاجی زاده بیان کرد: وزارت نفت اعتبارات خوبی برای بازسازی چاه‌ها دارد که امیدواریم از این اعتبارات جهت بازسازی خطوط لوله استفاده شود.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: با توجه به وضعیت جوی خوزستان امسال مسافران نوروزی و کاروان‌های راهیان نور زیادی به خوزستان وارد می‌شود که انتظار داریم اطلاعیه‌ها و هشدارها جدی گرفته شود. همچنین کشیک‌های ایام نوروز برقرار باشد و برنامه مدونی به مدیریت بحران خوزستان ارائه دهند.

 

انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

وعده‌های گازی وزیر روی زمین ماند

وزیر نفت وعده داده بود تا پایان دولت دوازدهم میزان صادرات گاز ایران به رقم ۷۰ میلیارد مترمکعب در سال برسد که سهم ال ان جی از این میزان ۱۸ میلیارد مترمکعب است. زنگنه در برنامه پیشنهادی خود که در سال ۹۶ به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد، روی صادرات نفت تمرکز ویژه‌ای داشت و با اعلام ارقامی در این باره، از راه اندازی پروژه ال ان جی جهت آغاز صادرات آن خبر داده بود.

بر اساس آنچه که در برنامه مکتوب وزیر نفت ارائه شده، آمده است: پیش بینی می‌شود که با تاکید بر روابط حسنه با همسایگان در پایان دولت دوازدهم، صادرات گاز کشور از ۱۰ میلیارد مترمکعب (میزان صادرات سالانه فعلی گاز به ترکیه) به رقمی حدود ۴۰ میلیارد مترمکعب افزایش یابد. وزیر نفت هدف گذاری صادرات گاز به عراق را ۲۰، پاکستان ۱۰، حاشیه خلیج فارس ۱۰ و جمهوری آذربایجان را ۲ میلیارد مترمکعب اعلام کرده بود.

حال صادرات گاز ایران خوب نیست

با راه اندازی و بهره برداری از کارخانه ایران ال. ان. جی ظرفیت کامل به معنای صادرات، معادل ۱۸ میلیارد مترمکعب در سال خواهد بود. این بدان معناست که ظرفیت صادرات ایران از ۱۰ میلیارد مترمکعب سالانه فعلی به حدود ۷۰ میلیارد مترمکعب در سال خواهد رسید.

این در حالی است که بر اساس آمار موجود، میزان صادرات گاز ایران کمتر از ۲۰ میلیارد مترمکعب در سال است که با توجه به کوتاه بودن قرارداد‌های صادرات گاز به عراق، امکان کاهش همین میزان هم وجود دارد. از سوی دیگر وزیر نفت تعهد داده است که تا پایان دولت دوازدهم پروژه ایران ال ان جی را به بهره برداری برساند که آخرین جزئیات مربوط به این پروژه نشان می‌دهد، طی شش سال گذشته اقدامی برای سامان دادن به آن انجام نشده و تأسیسات این پروژه در حال خاک خوردن است. پروژه‌ای که در زمان وزارت زنگنه در دوره اصلاحات تصویب شد و در دولت نهم و دهم به اجرا رسید که به دلیل تحریم‌ها و تأمین نشدن برخی تجهیزات کلیدی، نیمه کاره ماند.

در دولت یازدهم پیشنهاد‌هایی برای شراکت با شرکت‌های خارجی با هدف تکمیل این پروژه به صندوق بازنشستگی نفت – سهامدار اصلی این پروژه – ارائه شد که به نتیجه روشنی نرسید و این پروژه با سرمایه گذاری سه میلیارد دلاری، به حال خود رها شد.

اولویت‌های صادرات گاز چیست؟

ایران ال ان جی، تنها شانس در دسترس ایران برای حضور در بازار ال ان جی است و با توجه به تاکید وزارت نفت برای حضور در این بخش از تجارت گازی، تکمیل نشدن آن یکی از وعده‌های زنگنه را بی نتیجه باقی می‌گذارد. از سوی دیگر، افزایش صادرات گاز به کشور‌های همسایه از طریق خط لوله هم، وضعیت بسامانی ندارد و مشخص نیست قرارداد‌های گازی که تا چند سال دیگر به پایان می‌رسند، تمدید خواهند شد یا خیر.

نکته‌ای که در این میان باید به آن توجه ویژه داشت، اولویت‌های صادرات گاز با توجه به مزیت‌های کشور است. ایران شبکه انتقال گاز گسترده‌ای دارد و در مرز‌های خود با ۱۳ کشور همسایه است. با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی ایران و با توجه به برآورد‌های هزینه‌ها، باید گفت: صادرات گاز ایران از طریق خط لوله از سویی صرفه اقتصادی بالایی داشته و از طرفی کمتر مورد تحریم قرار می‌گیرد؛ بنابراین صادرات گاز از طریق خط لوله باید در اولویت وزارت نفت باشد.  

تصویر بالا گویای این نکته است که بازیگران حوزه تولید و صادرات گاز مایع به میزانی هستند که در صورت تحریم ایران بتوانند به راحتی جایگزین ایران شوند. ورود به چنین بازار صادراتی عاقلانه و اقتصادی به نظر نمی‌رسد.

اغلب همسایگان ایران کشور‌های در حال توسعه‌ای هستند که چشم انداز آینده آن‌ها نشان از رشد اقتصادی و صنعتی ویژه‌ای دارد؛ به این ترتیب بازار‌های صادراتی نظیر عراق، پاکستان، افغانستان و ارمنستان، بازار‌های بکری هستند که برای توسعه رفاه عمومی و صنعت خود نیاز بالا و طولانی مدتی به گاز ایران خواهند داشت. این در حالی است که کشور‌های حاشیه خلیج فارس به جز قطر، اغلب منابع نفتی غنی داشته، اما در بخش گازی نیاز به تأمین دارند. با توجه به جغرافیای گرم و خشک این کشورها، تأمین برق می‌تواند مهم‌ترین رکن تأمین رفاه عمومی و صنعت آن‌ها به شمار رود. گاز مایع که ایران در تابستان نیاز کمتری به آن دارد، در تابستان می‌تواند برای تولید برق مورد استفاده کشور‌های حاشیه خلیج فارس قرار بگیرد.

کارشناسان گستردگی ایران در طول و عرض‌های جغرافیایی را نیز یکی از مهم‌ترین مزیت‌های ایران در صادرات گاز از طریق خط لوله می‌دانند.

ورود به بازار گاز گرانی مانند ال ان جی که محدودیت حجم انتقال داشته و همچنین استفاده از آن تأسیسات بندرگاهی گسترده‌ای نیاز دارد به نظر منطقی و اقتصادی نمی‌رسد؛ آن هم در شرایطی که بازار‌های جذاب و کم هزینه‌ای در اطراف ایران به عنوان مقصد صادراتی گاز طبیعی از طریق خط لوله قرار دارد.

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

پناهندگی سردار نصیری؛ از شایعه تا واقعیت +تصاویر

کلیدواژه: 40 سالگی انقلاب بودجه 98 برق خشکسالی راهیان نور نفت و گاز وزارت نفت 40 سالگی انقلاب بودجه 98 امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۵۳۹۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خیران مدرسه ساز در شکوفایی استعدادهای نهفته فرزندان کویر سهیم هستند
 • آقای زنگنه! رشوه «توتال» برای چه کسانی پرداخت شده است
 • تعطیلی برخی جایگاه‌های CNG و صنایع بزرگ مازندران به علت افت فشار گاز
 • دولت، بازار گاز ایران را به رقبا واگذار کرد
 • بازسازی خط لوله اتیلن غرب تا پایان هفته جاری ادامه دارد
 • حجت‌الاسلام جلیلی‌صفت: ظرفیت‌های بسیار عظیمی در شهید قرنی نهفته بود
 • سرما، باعث افت فشار گاز 13 هزار مشترک قائمشهر شد
 • ارتباط مخابراتی تمام مراکز صنعت نفت برقرار است
 • خطوط قطع شده همراه اول وصل شدند
 • سوریه به خطوط هوایی قطر اجازه عبور از حریم هوایی‌اش را داد
 • ۱۶ میلیارد مترمکعب گاز: فرصتی که ایران در بازار گاز اروپا از دست داد
 • توافق مسئولان ایران و پاکستان بر اتمام خط لوله گاز دو کشور
 • میزان انتقال گاز از طریق خط لوله تاناپ به ۱.۵ میلیارد متر مکعب خواهد رسید
 • ارتباط مخابراتی همه مراکز صنعت نفت برقرار است
 • امکان اجرای ایده آل طرح اصلاح خطوط حمل و نقل عمومی وجود ندارد‏/ شهرداری زنجان روشهای دیگری را برای اجرای طرح بررسی می‌کند
 • ریزش ۵۶ نقطه خطوط فاضلاب در شهر اهواز
 • «کریکت باز» در تهران/ تکلیف خط لوله صلح مشخص می شود؟
 • خط لوله آسیب دیده شهروندان گیلانی در مصرف گاز صرفه جویی کنند
 • مقامات در جریان سیل چه کردند؟