علی مطهری در اعتماد نوشت: در موضوع حصر گشایش‌هایی صورت گرفته به ویژه درباره آقای کروبی اقداماتی صورت گرفته، اما هنوز مصداق حصر خانگی باقی است و آن‌ها اجازه ندارند هر جا می‌خواهند، بروند. از نظر من ادامه حصر خانگی بعد از بازگشت جامعه به آرامش در سال ۹۰ بدون حکم دادگاه صالح خلاف قانون اساسی بوده و حدود ۸ سال است که این بی‌قانونی در حال انجام است.

در واقع قوه قضاییه در انجام وظیفه خود کوتاهی کرده و به شورای عالی امنیت ملی اجازه داده است که به جای قوه قضاییه بدون محاکمه و تفهیم اتهام و بدون شنیدن دفاعیات متهمان، حکم مجازات صادر کند. حکم‌شان هم این است که این افراد محکوم به حصر خانگی هستند تا هر وقت که دل‌مان بخواهد و کاری هم به اتهامات طرف مقابل و اشتباهات نهاد‌های حکومتی در سال ۸۸ نداریم.

در اینجا مجلس هم کوتاهی کرده است؛ چراکه وظیفه اصلی مجلس حراست از قانون اساسی است. رییس‌جمهور هم به عنوان مسوول اجرای قانون اساسی کوتاهی کرده است. ایشان باید مصوبه رفع حصر را از شورای عالی امنیت ملی بگیرد؛ اگرچه اساسا ارجاع این پرونده بعد از آرامش جامعه در سال ۹۰ به شورای عالی امنیت ملی کار درستی نبوده و نوعی فرار از محاکمه و آشکار شدن حقایق بوده است. ولی فعلا راهی غیر از این نیست. به تشخیص من، شورای عالی امنیت ملی هم تمایل به رفع حصر دارد و هزینه حصر را بیشتر از منافع آن می‌داند.

شما در قضیه لوایح الحاق به ۲ کنوانسیون پالرمو و CFT هم شاهد این رویه هستید و اگر رای‌گیری انجام شود، این لوایح هم رای خواهد آورد.

در بحث حصر البته مجلس خبرگان رهبری نیز مسوولیت دارد ولی متاسفانه توجهی به آن نمی‌کند. آن‌ها باید این موضوع را با مقام رهبری مطرح می‌کردند ولی می‌بینیم که مجلس خبرگان در اجلاس‌های خود همه چیز را مطرح می‌کند غیر از وظایف اصلی خودش. به هر حال نباید ناامید شد و باید تلاش کرد؛ چراکه حل مساله حصر خانگی یا ممنوع‌التصویری و مسائلی مانند آن به نفع کشور و انقلاب است و موجب افزایش سرمایه اجتماعی نظام و حتی دارای آثار مثبت اقتصادی است.

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ترافیک ستاره‌ها در شبکه نمایش خانگی/از مهران مدیری تا لیلا حاتمی

بیلبوردهای شهر پر است از تبلیغات سریال‌های نمایش خانگی. در بزرگ‌راه‌های شهر که حرکت می‌کنی، بیش از هر محصول دیگری سریال‌های شبکه نمایش خانگی تبلیغ می‌شوند و این اتفاقی است که با اوضاع این روزهای بازار ارز که در همه زمینه‌ها افزایش قیمت محصولات تولیدی را به دنبال داشته است، عجیب به نظر می‌رسد.

حالا و پس از موفقیت سریالی مانند «شهرزاد» و پس از آن تلاش‌های «گلشیفته» و «ساخت ایران» و این اواخر «ممنوعه» و «نهنگ آبی» برای جذب مخاطب در این رسانه، تولیدکننده‌ها و سرمایه‌گذاران در زمینه‌های فرهنگی برای ساخت سریال در این مدیوم راغب‌تر شده‌اند، تا جایی که با پخش «سال‌های دور از خانه» در هفته گذشته و ورود سریال‌ «هیولا» به شبکه نمایش خانگی در روزهای آینده، این مدیوم با توزیع همزمان هفت سریال رکورد تلویزیون را هم در زمینه پخش همزمان سریال خواهد شکست و این اتفاقی است که باید دید چقدر مخاطب از آن استقبال می‌کند و آیا در این اوضاع اقتصادی این روزها، بازار، گنجایش این تعداد سریال همزمان را دارد یا خیر.

نکته بعدی می‌تواند این باشد که در روزهایی که تلویزیون برای داشتن نقشی در رقابت سریال‌سازی از دولت و صندوق توسعه ملی، سوبسید ۱۵۰ میلیون یورویی دریافت کرده است، آیا این همه سریال که ساخته می‌شوند، با این هزینه سرسام‌آور دستمزدها توان بازگشت هزینه‌های‌شان را دارند؟ دستمزد ستاره‌هایی که همین چند روز قبل مسعود ده‌نمکی از این گفت که برای بازی در فیلم‌های سینمایی با حدود ده تا پانزده روز کاری، ارقامی میلیاردی می‌گیرند، دستمزدهای‌شان در پروژه‌های سریالی چندماهه چه میزان خواهد بود؟

با این شرایط آیا این صنعت سریال‌سازی سودده خواهد بود یا تبی است زودگذر که فقط میلیاردها تومان پولی که گاه مرجع تولید و جذبش ابهام آمیز است را  به باد می‌دهد؟ اینها سوالاتی است که احتمالا مسوولان شبکه نمایش خانگی و تهیه‌کننده‌های سریال‌های این روزهای این شبکه باید پاسخ بدهند. سریال‌هایی که در ادامه تعدادی از آن‌ها را مرور خواهیم کرد.

 

«احضار»؛ وحشت در شبکه نمایش خانگی

عوامل سریال «احضار» آن را اولین سریال در ژانر خودش می‌دانند. سریالی که با حاشیه‌هایی همراه بود و حتی عوامل فیلم سینمایی «زار» که پس از چند سال موفق به اخذ مجوز شد و در اعتراض به همین اتفاق فیلم را در فضای مجازی منتشر کرد از کپی بودن تیتراژ آن گفتند. این سریال اما خیلی بی‌سروصدا و بدون حاشیه به توزیع خود ادامه می‌دهد و مخاطب خاص خودش را هم پیدا کرده.

 

ممنوعه‌ای که آزاد شد!

«ممنوعه» از همان ابتدا با حاشیه همراه بود. حاشیه‌هایی که موفقیت را برای سریال به دنبال داشت. از توقیف در قسمت سوم به خاطر سکانسی که در فضای مجازی انتقادات بسیاری را برانگیخت تا جلب رضایت شورای نظارت و ارزشیابی و حذف بعضی سکانس‌ها برای ادامه تولید. سریالی که امیر پورکیان کارگردانی آن را برعهده دارد و از هادی حجازی‌فر و نیکی کریمی تا میلاد کی‌مرام و بهاره افشاری و امیرحسین آرمان را دور هم جمع کرده تا سریالی با موضوع و دغدغه جوانان بسازد. «ممنوعه» را شرکت «هنرنمای پارسیان» که از تولیدکننده‌های قدیمی شبکه نمایش خانگی از سال‌های دور است تولید می‌کند و گفته‌ می‌شود پیشنهاد ساخت فصل بعدی آن به کارگردان داده شده است.

 

استفاده از «نهنگ آبی» برای فروش

فریدون جیرانی که در سال‌های اخیر فیلم‌های متفاوتی ساخته با «نهنگ آبی» حضور در شبکه نمایش خانگی را تجربه کرد. سریالی با حضور ستاره‌هایی مثل لیلا حاتمی و ساعد سهیلی و حسین یاری و مصطفی زمانی و ... که از نام بازی معروف و عجیب «نهنگ آبی» که سال گذشته در جهان خبرساز شد، استفاده کرد تا با ستاره‌هایش بازار شبکه نمایش خانگی را در دست بگیرد. اتفاقی که مشخص نیست چقدر موفقیت‌آمیز بوده اما حداقل ترافیک این روزهای شبکه نمایش خانگی را می‌توان دلیلی برای شکست احتمالی آن دانست.

 

هشتگ خاله سوسکه و ژانر کودک

محمد مسلمی که حالا سال‌هاست سابقه ساخت برنامه برای کودکان دارد، با نوشته‌ای از کریم خودسیانی «هشتگ خاله سوسکه» را با حضور بازیگران مطرح سینما و تلویزیون در شبکه نمایش خانگی عرضه می‌کند. محصولی که به نظر می‌رسد مخاطب خاص خود را پیدا کرده و حالا پخش آن از قسمت دهم هم گذشته است. بهاره کیان‌افشار، امیرحسین رستمی، الهام حمیدی، ارژنگ امیرفضلی و لیلا بلوکات تعدادی از بازیگران این سریال هستند که در فضایی شاد و فانتزی بخشی از افسانه‌های قدیمی ایرانی را در قالب یک سریال به مخاطب عرضه کرده‌اند.

 

رقص روی شیشه با ستاره‌های خوش‌چهره

سریال جدید مهدی گلستانه با ستاره‌های باسابقه‌ای مثل بهرام رادان و مهتاب کرامتی یکی از سریال‌هایی است که تبلیغات بیلبوردی آن حسابی در بزرگراه‌های تهران به چشم می‌آید. سریالی که ۱۵ قسمت از آن ضبط شده اما شایعاتی شنیده می‌شود درباره اینکه اختلافاتی میان سازندگان آن به وجود آمده که اتفاق خوبی برای سریالی در این سطح نیست. فیلمنامه «رقص روی شیشه» را طلا معتضدی براساس طرحی از ابوالفضل کاهانی نوشته و میترا حجار، حامد کمیلی، امیر آقایی، مهرداد صدیقیان و ... دیگر بازیگران این سریال هستند.

 

سال های دور از خانه؛ بازگشت خنجری و زهره

تجربه جدید سریال‌سازی مجید صالحی قرار است اسپین‌آفی بر سریال موفق «شاهگوش» باشد و روایتی از زندگی خنجری و زهره کاراکترهای این سریال قدیمی را در قالب کمدی به نمایش بگذارد. پخش این سریال از ۳۱فروردین آغاز شده و باید دید در میان تعداد زیاد سریال‌های اجتماعی شبکه نمایش خانگی این سریال کمدی با کارگردان نام‌آشنایش می‌تواند جایی برای خود در سبد خرید مخاطبان پیدا کند یا نه.

 

هیولا؛ محصول مشترک مدیری و اول مارکت

اول مارکت، اسپانسر ثابت مهران مدیری است و طبق قراردادی، این کارگردان طنزپرداز که همین چند روز پیش با حرف‎هایش در «دورهمی» بار دیگر جنجال‌ساز شد، باید برای این شرکت محصولات فرهنگی تولید کند. در مدیوم تلویزیون یا سینما یا نمایش خانگی، این موضوعی نیست که ذهن مدیران این شرکت را مغشوش کند، مساله فقط ساخت محصول فرهنگی توسط مهران مدیری است. سریال «هیولا» هم در راستای همین موضوع ساخته شده است و قرار است در روزهای آینده به شبکه نمایش خانگی عرضه شود. سریال طنز دیگری برای روزهای بلند شش ماهه اول سال و عصرهای حوصله‌سربر بهار و تابستان با بازی مهران مدیری و فرهاد اصلانی. 

 

حمله تند زنوزی به وزیر و تاج

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

تبعید و شلاق برای مرد سینماگر به جرم رابطه نامشروع با دختر عاشق بازیگری!

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۶۱۹۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برخی هنوز کار شورایی را یاد نگرفته‌اند/ صرف بودجه بیت‌المال بدون مصوبه
 • استعفای برخی فرمانداران با هدف ورود به مجلس/اجاره‌های عجیب و غریب در مال‌ها و پاساژ‌های تهران/واکنش امام جمعه بابل به ماجرای تبلیغات جنجالی این شهر/پای استاندار احمدی‌نژاد به پرونده پسرش کشیده شد
 • از بهرام رادان تا لیلا حاتمی؛ ترافیک ستاره‌ها در شبکه نمایش خانگی
 • یک بازیکن ایرانی در میان بهترین گلزنان آسیایی
 • همایش ملی استاد مطهری و مطالعات قرآنی برگزار می شود
 • 131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد
 • انتصاب ریاست شورای عالی مدیریت بحران کشور به رئیس‌جمهور واگذار شد
 • مصوبه مجلس در مورد افزایش حقوق در سال ۹۸ لازم الاجرا است
 • دستور رییس جمهوری برای کاهش رسوب کالا/پیگیری پیشنهادات وزارت اقتصاد
 • بوشهر| شهید مطهری نماد تولید اندیشه و اخلاق اسلامی است
 • رییس و سخنگوی کمیسیون امنیت مجلس حادثه تروریستی سریلانکا را محکوم کردند
 • مقامات در جریان سیل چه کردند؟
 • مصوبه ساماندهی پیام‌رسان‌ها دوسال است که بر زمین مانده است
 • واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند
 • گزارش علی‌اصغر مونسان به رییس‌جمهور
 • جهاد همبستگی ملی دغدغه سیل زدگان را مرتفع می‌کند/ وقتی سپاه و بسیج درکنار ما هستند مردم اعتماد و کمک بیشتری می‌کنند/ تأمین لوازم خانگی اولویت کمک به سیل‌زدگان است
 • مصوبه مجلس افزایش حقوق‌ها قانون است و باید اجرایی شود
 • زیربنای هر امنیتی ایمان به خدا است
 • حاجی‌بابایی:دولت موظف به اجرای مصوبه مجلس درباره حقوق و دستمزد است