فرارو- با وجود اینکه سال‌های زیادی از مرگ جهان‌پهلوان غلامرضا تختی می‌گذرد، هنوز هم داستان‌های او برای نسل جدید و البته قدیم جذاب است؛ چه داستان‌هایی که درباره زندگی، افتخارات و دوران حرفه‌ای‌اش گفته و چه معما‌هایی که هنوز هم درباره نوع مرگ او مطرح می‌شود.

اگرچه در همه این سال‌ها روایت‌های مختلفی درباره مرگ به‌ویژه داستان خودکشی تختی مطرح شده، ولی سؤال بزرگ، دلیل این خودکشی است؛ گواینکه موضوعاتی از جمله به‌قتل‌رسیدن تختی از سوی ساواک هم مطرح شد که دلایل چندان مستحکمی برای آن پیدا نشد.

اینکه چرا دوباره این روز‌ها صحبت از مرگ تختی می‌شود، را باید به آخرین گفت‌وگوی جمشید مشایخی با رسانه ملی جست؛ جایی که او دلیل خودکشی تختی را «اختلاف با همسرش» و دلیل خودکشی را البته به‌نظر با تردید، در این مورد می‌داند.

همین صحبت‌ها و بازتاب حرف‌های جمشید مشایخی در رسانه‌های مختلف بود که دوباره "بابک تختی"، پسر جهان پهلوان، را بر آن داشت تا یک بار دیگر درباره مرگ پدر شفاف‌سازی کند. بابک اگرچه پیش‌تر هم درباره خودکشی پدر حرف زده و شایعه قتل او را رد کرده بود، ولی این بار با مطرح‌کردن موضوعاتی که بخشی از آن‌ها کمتر گفته شده، پاسخ تندی به صحبت‌های جمشید مشایخی می‌دهد.

او که در شبکه‌های مجازی با مهدی رستم‌پور، گزارشگر و مجری پیشین رسانه ملی که چند سال قبل از کشور رفت، حرف زده، تلاش کرده است یک بار برای همیشه درباره مرگ پدر توضیحاتی دهد.

تختی خودکشی کرد، کسی او را نکشت
موضوع اولی که بابک تختی به آن اشاره می‌کند، رد شایعاتی است که می‌گویند تختی به دست ساواک به قتل رسیده است. رواج پیداکردن شایعه قتل تختی به این دلیل بود که او در هتل آتلانتیک به زندگی‌اش پایان داد؛ هتلی که می‌گفتند پیش از انقلاب، محل برو و بیای افراد ساواک بوده است؛ با این حال بابک، با وجود اینکه پیش‌تر هم شایعه قتل پدر را رد کرده بود، در این‌باره می‌گوید: «من به دنبال دانستن اینکه چه اتفاقی برای پدرم رخ داده، رفتم وزارت اطلاعات. آنجا به من گفتند آیا سری به هتل آتلانتیک زدی؟ من زنگ زدم و آقای ساعدی (رئیس هتل آتلانتیک) به من گفت: بابک‌جان این بیست و چند سال کجا بودی؟ چرا نیامدی قاتل پدرت را ببینی؟! (اشاره به مطرح‌شدن شایعاتی که می‌گفتند ساعدی در قتل تختی همدست بوده است). من در تمام طول مسیر با خودم ترس داشتم که باید می‌رفتم و او را می‌دیدم؟ کسی که همه می‌گفتند هتلش خانه امن ساواک بوده است. حتی در همان فیلم اول تختی هم درباره‌اش حرف زده شده بود. من با او نشستم و درباره موضوع مرگ پدر صحبت کردم. بعد از آنکه با او حرف زدم، مصاحبه‌ای کردم و گفتم تختی خودکشی کرده و همه ما‌هایی که آقای ساعدی را قاتل تختی می‌دانستیم، یک عذرخواهی به او بدهکاریم».

البته بابک به این موضوع اشاره می‌کند که چنین صحبت‌هایی به مذاق عده‌ای خوش نیامده است و به او هشدار‌هایی در این‌باره داده‌اند. «بعد از آن مصاحبه‌ام، نشریه یا لثارات به من هشدار‌هایی داد!».

تختی نه لات بود نه لمپن
بابک در ادامه صحبت‌هایش به دلایلی که باعث شده در این گفتگو شرکت کند، می‌پردازد؛ او آمده بود تا نقدی برای صحبت‌های جمشید مشایخی داشته باشد که دلیل خودکشی تختی را اختلاف با همسرش، دانسته بود. البته بابک در این بخش از صحبت‌هایش انتقادی هم به صداوسیما می‌کند و می‌گوید: «سال ۱۳۴۶ به طور مداوم نشریات آن زمان درباره خودکشی تختی با جزئیات نوشته بودند، ولی بعد از ۵۰ سال مدیران تلویزیون آنتن می‌دهند تا بحث خودکشی تختی به زردترین حالت ممکن منتشر شود. حتی دیگر زردترین روزنامه‌ها درباره سلبریتی‌ها هم این‌طور نمی‌نویسند که همسر فلان سلبریتی با چه کسی بوده و بعد از او چه کرده است و این‌جور حرف‌ها؛ این یعنی اضمحلال فرهنگی.

واقعا کاری می‌کنند آدم مخش سوت می‌کشد که واقعا شاملو، فردوسی و حافظ از اینجا در آمدند. آقای مشایخی گفتند تختی نمی‌توانست با این زنش زندگی کند. اصلا این کسی که شما می‌شناسید، تختی نیست. اصلا تختی لات و لمپن نبوده است. زنش را دیده بوده، می‌دانسته حجابش {چطور است} مثل شما عقب‌مانده نبوده. ارزش‌هایش با شما تفاوت داشته. با شعبان جعفری و دیگر لات و لوت‌هایی که شما اسم می‌برید که روایت‌های زندگی تختی را از آن‌ها شنیدید، بیگانه بوده و تفاوت داشته است. دوستانش می‌دانند، الان رفقایش هستند، آقای صنعت‌کاران هست، از او بپرسید.

تختی اگر در خیابان شعبان جعفری را می‌دید، مسیرش را عوض می‌کرد. تختی عارش از این بود که کشتی با این لات و لمپن‌ها قاطی شده. عارش از این بود که ورزش ملی بود، عشقش بود و راه عشق‌ورزیدنش به ملتش بود را یک‌سری لمپن از کنارش تغذیه می‌کردند و شمشیر نشاندند در بدن آقای فاطمی. این تختی شما نیست. تختی مگر مثل شما بود که نتواند از زنش طلاق بگیرد؟ شما منظورتان اختلاف نیست، شما منظورتان این است که شهلا به تختی خیانت کرده است و تختی تاب نیاورده و خودکشی کرده است. از این اراجیف‌تر و مزخرف‌تر برای من ممکن نیست. اگر این اتفاق افتاده بود، چرا نمی‌توانست از شهلا جدا شود؟ مگر رستم و رخشش است که کسی جز رستم نمی‌توانست سوارش شود؟ این چه استدلال بیهوده احمقانه‌ای است».

بابک در ادامه به دفاع از مادرش می‌پردازد و می‌گوید: «مادر من که زندگی‌اش را کرد، تمام شد و رفت، اما این خجالت‌آور نیست برای مردمی که یک دختر ۲۱ساله را این بلا را سرش آوردند؟ این دفاع از تختی نیست، نابودکردن تختی است؛ اینکه جهان‌پهلوان یک مملکتی از دست یک دختر ۲۱ ساله خودش را کشته است. یعنی چنین مملکتی رئیس‌جمهوری بهتر از احمدی‌نژاد می‌خواهد که جهان‌پهلوانش از دست یک دختر ۲۱‌ساله خودکشی می‌کند؟».

اختلاف پدر و مادر
بحثی که باعث شده بود دلیل خودکشی تختی اختلاف با همسرش عنوان شود، به اختلاف طبقاتی این دو برمی‌گردد؛ روایت‌های زیادی نقل شده بودند از اینکه تختی از پایین جامعه، زنی را برای همسری برگزید که در یک کلاس طبقاتی نبودند. بابک هم در جدیدترین صحبت‌هایش به وجود چنین اختلاف‌هایی اشاره می‌کند، ولی می‌گوید مادرش از اینکه همسر تختی بوده، به خودش افتخار می‌کرده است؛ او اختلاف این دو را تأیید می‌کند، ولی در آن حدی نمی‌بیند که پدر بخواهد برایش خودکشی کند.

«مادرم یک دختر ساده از خانواده معمولی بود که نه ربطی به کبریت توکلی داشت و نه اتو توکل. مادر من کلی به خودش غره شده بود برای ازدواج با تختی... بله با هم اختلاف داشتند. هم اختلاف طبقاتی و هم اختلاف سنی داشتند و این را مادرم به اطلاعات هفتگی هم گفته بود. ولی خب، زن و شوهر بودند و چنین اختلاف‌هایی طبیعی بود».

بابک در ادامه به یک موضوع از اختلاف پدرومادرش اشاره می‌کند و می‌گوید: «یکی از اختلاف‌هایی که داشتند، مربوط به سینمارفتن بود؛ در سینما سرود شاهنشاهی می‌زدند و مردم باید بلند می‌شدند. تختی نمی‌خواست زمان پخش سرود شاهنشاهی در سالن باشد تا مجبور باشد بلند شود. او بیرون از سالن منتظر می‌ماند تا وقتی سرود تمام شد به داخل برود. مادرم می‌گفت: خب، برویم داخل سینما و بلند نشویم؛ این بابا را عصبانی می‌کرد».

قتل تختی از کجا کلید خورد؟
بابک در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به این موضوع که پروژه به‌قتل‌رسیدن تختی با هدف خاصی و از طرف یک فرد کلید خورد، می‌گوید: «این پروژه به‌قتل‌رسیدن تختی را اولین بار جلال آل‌احمد شروع کرد. او از آنجایی که گفت: «جهان‌پهلوان باشی و در بودن خود جبران کرده باشی، نبودن دیگران را» و این دروغ باعث و بانی خیلی از مشکلات برای دیگران شد. این حرف‌ها باعث شد آقای ساعد، مدیر هتل آتلانتیک، بار‌ها به زندان برود. آن‌قدر آقای ساعدی در این راه سختی کشید که رفت پیش آقای طالقانی و گلایه کرد یا مرا بکشید یا بگذارید زندگی‌ام را بکنم. تا قبل از انقلاب مادر من قاتل تختی بود و بعد از انقلاب این آقای ساعدی مدیر، هتل آتلانتیک، قاتل بود! سازندگان فیلم اول تختی پیش ساعدی رفته بودند. آن‌ها حرف‌های او را شنیده بودند، ولی باز فیلم را طوری ساختند که آن هتل ستون ساواک بوده و حرف‌های این مدیر را نساختند. خود من این حرف را باور کرده بودم. نمی‌دانستم حتی این هتل در تهران واقعا وجود داشته باشد که بروم با مدیرش حرف بزنم».

تختی طرفدار مصدق بود
انتقاد‌های بابک به صداوسیما فقط مربوط به پرداختن به موضوعات زرد درباره پدر نیست؛ او در حرف‌هایش به گفتگو با صداوسیما اشاره می‌کند و از مسئولان انتقاد می‌کند که آن بخش از حرف‌هایش که گفته بود تختی طرفدار مصدق است، را از گفتگو درآورده‌اند. اما حالا بابک دوباره به این موضوع اشاره می‌کند و می‌گوید: «داوری ما درباره حکومت‌ها هرچه می‌خواهد باشد نباید قاطی واقعیت‌ها کرد. من اسناد پس از مرگش را دیدم. اینکه تختی طرفدار مصدق بود، انکارناپذیر است. تختی با دانشجو‌ها دیدار داشت. در تولیدو با دانشجویان کنوانسیونی در تولیدو دیدار کرد و می‌گوید باید تندتر باشید از جبهه ملی».

چرا تختی خودکشی کرد
بخش پایانی صحبت‌های پسر درباره دلیل خودکشی پدر است؛ همان موضوعی که تا به الان هنوز هم علامت سؤال بزرگی است؛ بابک اتفاقا نه اختلاف با مادر یا فشار‌های سیاسی، بلکه دلیل خودکشی پدر را به‌نوعی به خاطر مردم می‌بیند. او می‌گوید تختی از اینکه تصور می‌کرده دیگر نمی‌تواند برای مردم اوضاع را تغییر بدهد، تصمیم به خودکشی می‌گیرد؛ آن‌هم در هتل آتلانتیک و البته به این امید که کسی پیدا شود و جانش را نجات دهد. «تختی علیه همه زخم‌زبان‌ها و فشارها، آگاهانه دست به تصمیمش زده است. تختی با مردم زندگی کرده بوده. من تصور می‌کنم او نمی‌توانست پیش‌بینی کند که چه اتفاقاتی بعدش می‌افتد. اگر آن دوره‌ها را مرور کنیم، من تصور می‌کنم رفته بود هتل به این امید که یکی به سراغش بیاید و نجاتش دهد. در یادداشت‌هایش می‌گوید من یهودی سرگردانم… تختی مداوم می‌گوید که با کشتی ادای دین می‌کند به مردم. او رفت آنجا در جنوب کشتی را آغاز کرد. این آدم راه ارتباط با مردم را پیدا کرده بود و برایش خیلی مهم بود. تختی نمی‌خواست این را قبول کند که راهی برای تغییر جهانش ندارد. آخر زندگی‌اش این بن‌بستی بود که راهی بین این مبادلانه عاشقانه با مردمش را نداشت. نه می‌توانست مردمش را خوشحال کند، نه می‌توانست انقلاب کند و نه می‌توانست مصدقش را آزاد کند. این بزرگ‌ترین چالش روز‌های پایان عمرش بود».

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آغاز تحقیقات دادگاه فرانسه درباره شعارهای جلیقه زردها

درپی اعتراضات جلیقه زردها علیه پلیس فرانسه، دادگاه پاریس تحقیقات در خصوص شعار «خودکشی کنید» معترضان علیه نیروهای امنیتی فرانسه را آغاز کرد. ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۰ بین الملل اروپا نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه  آر.تی.ال، به دنبال شعارهای اخیر معترضان جنبش موسوم به جلیقه زردها علیه پلیس فرانسه، دادگاه پاریس تحقیقات خود در خصوص شعار «خودکشی کنید» این معترضان علیه نیروهای امنیتی فرانسه را آغاز کرد.

ده‌ها نفر از معترضان موسوم به جنبش جلیقه زردها روز شنبه گذشته برای بیست و سومین هفته متوالی، اقدام به برپایی تظاهرات علیه سیاست های «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه کردند و روانه خیابان‌ها شدند؛ تظاهراتی که به درگیری با پلیس فرانسه و زد و خورد میان آنها و نیروهای امنیتی  و خشم مقامات دولتی این کشور منجر شد.

بنابر اعلام شبکه آر.تی.ال، دادگاه پاریس این تحقیقات را تحت عنوان اهانت جلیقه زردها به نیروهای دولتی آغاز کرده است.

جلیقه زردهای فرانسوی در حالی در جریان اعتراضات خود شعار«خودکشی کنید، خودکشی کنید» علیه پلیس فرانسه سر دادند که  نیروهای امنیتی و پلیس فرانسه از آغاز سال جدید میلادی تاکنون هدف موج بی سابقه خودکشی ها قرار داشته‌اند و چندین نیروی پلیس این کشور طی 4 ماه گذشته اقدام به خودکشی کرده‌اند.

این در حالیست که طبقه سیاسی و اتحادیه‌های پلیس فرانسه نیز به شدت این شعارها را محکوم کرده‌ و آن را اوج اهانت علیه نیروهای امنیتی دانسته و امری غیرقابل تحمل و غیرقابل قبول خوانده‌اند.

درگیری پلیس فرانسه با معترضان جلیقه‌زرد

 

«فردریک لاگاش» از اعضای اتحادیه پلیس فرانسه اخیرا در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: «این شعارها اوج توهین به نیروهای پلیس جان باخته و خانواده‌های آنها و تمامی پلیس‌های فرانسوی و نهادهای دولتی است و امری غیرقابل قبول و غیر قابل تحمل محسوب می‌شود و مسئولان سر دادن چنین شعارهایی باید شناسایی شوند.»

بنابر اعلام وزارت کشور فرانسه، حدود 9600 نفر تا ساعت 12 ظهر روز شنبه گذشته اقدام به برگزاری تظاهرات در سراسر این کشور کردند که از این تعداد 6700 نفربه بیان اعتراضات خود در خیابان های پاریس پرداختند.

اعتراضات سراسری در فرانسه از اواسط ماه نوامبر سال 2018 آغاز شده و علی رغم عقب نشینی دولت ماکرون از اجرای برخی اصلاحات اقتصادی و مالی، این اعتراضات همچنان ادامه داشته است.

بر اساس گزارش‌های موجود، از زمان آغاز این اعتراضات تاکنون دستکم 10 نفر کشته، حدود 6 هزار نفر بازداشت و بیش از 2 هزار نفر مجروح شده‌اند.

پارلمان فرانسه اخیرا لایحه «ضد خرابکاری» دولت فرانسه را که با هدف تشدید برخورد با اقدام های مخرب معترضان تدوین شده بود، تصویب کرد اما این قانون روز پنجشنبه گذشته از سوی شورای قانون اساسی فرانسه رد شد.

معترضان موسوم به جنبش جلیقه زردها معتقدند که تصویب این لایحه از سوی دولت آقای ماکرون نشان دهنده روحیه دیکتاتوری اوست و خواهان استعفای رئیس جمهور فرانسه هستند.

انتهای پیام/

R7891/P/S8,89/CT10 واژه های کاربردی مرتبط اخبار "فرانسه"

حمله تند زنوزی به وزیر و تاج

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

تبعید و شلاق برای مرد سینماگر به جرم رابطه نامشروع با دختر عاشق بازیگری!

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۶۱۹۶۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رگبار و تند باد برای استان تهران پیش بینی می شود
 • حمله تند زنوزی به وزیر و تاج
 • «بابک جهانبخش»، خوش خنده‌ترین خواننده
 • وقوع تند باد لحظه‌ای در تهران؛ امروز
 • وقوع تند باد لحظه‌ای در تهران طی امروز
 • خالق راننده تاکسی امروز به جشنواره فیلم فجر می‌آید/اکران فیلمی با بازی جمشید مشایخی
 • افشای جزئیاتی از طرح معامله قرن آمریکا/حمله تروریستی داعش به عربستان/ادعای روزنامه عربستانی در مورد موشک های حزب الله/اهانت تند وزیر اسرائیلی علیه سه کشور عربی
 • دوره هخامنشی برای تاریخ جهان بسیار اهمیت دارد/ پاسارگاد مهم‌ترین محوطه برای شناخت هخامنشیان است/ فرانسه به باستان‌شناسان هیچ کشوری اجازه کاوش در محوطه‌های خود را نمی‌دهد
 • خشم دولت فرانسه از شعار «خودکشی کنید»
 • واکنش تند سپاه به اظهارات "سعید قاسمی"
 • حمایت بانک آینده از میراث جهانی تخت جمشید با هدف ارتقاء سطح کیفی بازدید گردشگران
 • دیدار دکتر جمشید جعفرپور با وزیر امور خارجه
 • گفته‌های بازیگران «آینه عبرت»/از ممنوع‌الکاری تا شراکت با بابک زنجانی
 • جعبه سیاه بابک زنجانی روی میز قاضی صلواتی رفت
 • پرونده جعبه سیاه فساد نفتی بابک زنجانی روی میز قاضی صلواتی
 • اقدام به خودکشی دختر مهابادی و نجات آن توسط نیرو‌های آتش نشانی
 • پرونده جعبه سیاه فساد نفتی روی میز قاضی صلواتی
 • اقدام به خودکشی دختر جوان مهابادی و نجات آن توسط نیرو‌های آتش نشانی
 • «غلامرضا تختی» با پوستری جدید