امام صادق علیه السلام - در بیان سفارش لقمان علیه السلام به پسرش- فرمودند:

هر گاه با گروهی مسافرت کردی، با آنان در کارهای مربوط به خود و آنها، بسیار مشورت کن و به رویشان بسیار لبخند بزن و نسبت به زاد و توشه ‌ات، کریم و بخشنده باش. هر گاه دعوتت کردند، بپذیر و هر گاه از تو یاری خواستند، کمکشان کن و با سه چیز، بر آنان فائق باش: سکوت طولانی، نماز گزاردنِ بسیار و سخاوتمندی نسبت به آنچه از حیوان و مال و توشه داری.

هر گاه تو را به گواهی طلبیدند، برایشان گواهی بده. هر گاه با تو مشورت کردند، درباره رأی خود، کوشش کن؛ اما تصمیم قطعی نگیر، تا این که [اندیشه ‌ات] تثبیت شود و تأمّل کرده باشی. پاسخ هیچ مشورتی را نده، مگر آن که درباره آن در حالی که قیام و قعود می‌کنی و می‌خوابی و می‌خوری و نماز می‌خوانی فکر کنی و حکمتت را به کار گیری.

زیرا هر کس برای مشورت خواه، خالصانه خیرخواهی نکند، خداوند تبارک و تعالی نظرش را از او سلب می‌کند و امانت [ِ اهلیت مشورت] را باز می‌گیرد.

و هر گاه دیدی که یارانت می‌‌روند، تو هم با آنان برو، و هر گاه دیدی کار می‌‌کنند، تو هم با آنان کار کن. هر گاه صدقه دادند و قرضی عطا کردند، تو هم بده و حرف بزرگ‌تر را گوش بده. و هر گاه به تو امر کردند و از تو چیزی خواستند، در جوابشان آری «بگو» و «نه» نگو؛ زیرا «نه» گفتن، درماندگی و پستی است.

متن حدیث:

الامام الصادق علیه السلام: قالَ لُقمانُ لاِبنِهِ: إذا سافَرتَ مَعَ قَومٍ فَأَکثِرِ استِشارَتَکَ إیّاهُم فی أمرِکَ واُمورِهِم، وأکثِرِ التَّبَسُّمَ فی وُجوهِهِم، وکُن کَریماً عَلی زادِکَ.

وإذا دَعَوکَ فَأَجِبهُم، وإذَا استَعانوا بِکَ فَأَعِنهُم، وَاغلِبهُم بِثَلاثٍ: بِطولِ الصَّمت، وکَثرَةِ الصَّلاةِ، وسَخاءِ النَّفسِ بِما مَعَکَ مِن دابَّةٍ أو مالٍ أو زادٍ.

وإذَا استَشهَدوکَ عَلَی الحَقِّ فَاشهَد لَهُم، وَاجهَد رَأیَکَ لَهُم إذَا استَشاروکَ ثُمَّ لا تَعزِم حَتّی تَثَبَّتَ وتَنظُرَ، ولا تُجِب فی مَشوَرَةٍ حَتّی تَقومَ فیها وتَقعُدَ وتَنامَ وتَأکُلَ وتُصَلِّیَ وأنتَ مُستَعمِلٌ فِکرَکَ وحِکمَتَکَ فی مَشوَرَتِهِ، فَإِنَّ مَن لَم یُمحِضِ النَّصیحَةَ لِمَنِ استَشارَهُ سَلَبَهُ اللّه‌ُ تَبارَکَ وتَعالی رَأیَهُ، ونَزَعَ عَنهُ الأَمانَةَ.

وإذا رَأَیتَ أصحابَکَ یَمشونَ فَامشِ مَعَهُم، وإذا رَأَیتَهُم یَعمَلونَ فَاعمَل مَعَهُم، وإذا تَصَدَّقوا وأعطَوا قَرضاً فَأَعطِ مَعَهُم، وَاسمَع لِمَن هُوَ أکبَرُ مِنکَ سِنّا، وإذا أمَروک بِأَمرٍ وسَأَلوکَ فَقُل: نَعَم ولا تَقُل: لا، فَإِنَّ لا عِیٌّ ولُؤمٌ.

اصول کافی، ج ۸ ص ۳۴۸ _ من لا یحضره الفقیه، ج ۲ ص ۲۹۸

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

دیار خواهر خورشید هشتم تجلی گاه شادمانی و انتظار

گچساران - ایرنا - در روز و شب میلاد آخرین حجت خدا بر روی زمین بارگاه نورانی حضرت بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع) و جای جای شهرستان گچساران تجلی گاه شادمانی عاشقان قائم آل محمد (ص) شد.

به گزارش ایرنا، خیابان ها و معابر شهر دوگنبدان که از چند روز پیش چراغانی و تزئین شده بود دیشب و امروز شاهد برپایی صدها ایستگاه صلواتی توزیع شربت و شیرینی بود.
ارادتمندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) با زمزمه دعای روح بخش فرج ،زیارت عاشورا و آل یاسین در ظهور حضرت ولی عصر(عج ) دعا کردند.
چشم انتظاران یوسف گم گشته زهرای اطهر (ع) در حالی که اشک شوق در دیدگان خود داشتند در فراق آخرین پیشوای خود بی قرار بودند.
پرشورترین آئین های جشن و شادی دلدادگان امام عصر (عج الله) در حرم بی بی حکیمه (س) با حضور صدها زائر از استان های جنوبی کشور برگزار شد.
بقعه متبرکه بی بی حکیمه (س) خواهر بلافصل امام رضا (ع) در 80 کیلومتری جنوب دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران سالانه میعادگاه هزاران زائر شیفته اهل بیت عصمت و طهارت (ع) از استان های سراسر کشور و کشورهای حارجی است.
یا مهدی (عج الله) اینک در میلاد خجسته و مبارکت دلدادگانت شادمان و مسرور هستند،شیفتگانی که روزهای جمعه را با نوای جانبخش دعای ندبه در جاده های پر پیچ و خم انتظار چشم به راه روز موعود هستند.
ای گل خوش بوی نرگس که آمدنت نوید بخش جهانی سرشار از مهر و عدالت و انسان دوستی است کی روزهای انتظار را پایان می دهی و چشم منتظرانت را به قدوم مبارکت روشن می کنی.
دیگر بقاع متبرکه گچساران، مساجد، حسینیه ها، تکایا،بوستان های تفریحی واحدهای مسکونی، کانون های فرهنگی هنری مساجد که از روزهای گذشته با چراغانی و تزئین برای نیمه شعبان آماده شده بودند، شاهد برگزاری جشن و سرور حضرت مهدوی (عج) بودند.
حضرت ولی عصر (عج) بر اساس قوی ترین اقوال در نیمه شعبان سال 255 دیده به جهان گشود.
دوران امامت امام زمان (عج) با شهادت پدر بزرگوارشان در سال 260 هجری آغاز و در همین زمان نیز دوره غیبت صغری شروع شد و تا سال 329 هجری حدود 69 سال ادامه پیدا کرد.
در این دوره حضرت مهدی(عج) از طریق نائبان خاص خود به اداره امور مردم می پرداختند و آنان را رهنمود می کردند.
از سال 329 هجری دوران غیبت کبری آغاز شد که تا به حال ادامه دارد.
بارگاه نورانی امامزاده حضرت بی‌بی حکیمه(س) یکی از زیارتگاه‌های معروف جنوب کشور در حدود یک کیلومتری شرق روستای بی‌بی حکیمه(س) واقع در دهستانی مزین به همین نام از توابع شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.
این بقعه متبرکه در دامان کوه زرد و تنگه بزرگ و طولانی در فاصله 80 کیلومتری جنوب غربی دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران قرار دارد.
این مکان مقدس زیارت گاه دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به ویژه استان‌های هم جوار، کشورهای حوزه خلیج فارس و شیعه نشین از جمله کویت، قطر، بحرین، امارات و دیگر کشورهای عربی از قبیل لبنان، عراق، سوریه و عربستان، از سده‌های پیشین تاکنون بوده است.
بارگاه نورانی امامزاده بی‌بی حکیمه(س) در حد فاصل بندر گناوه و شهر دوگنبدان، در فضایی تقریبا دایره شکل، بنا شده است.
در جوار این بارگاه، مزار دیگری قرار گرفته است که بر اساس روایات معتبر محلی متعلق به بی‌بی گل‌خاتون(س) کنیز بی‌بی حکیمه(س) است.
صحن این آرامگاه از کف تا سقف، ارتفاعی بیش از ده متر و مساحت صحن حرم بالغ بر 420 متر مربع دارد.
از دهانه غار (ورودی آرامگاه) تا کف حرم تعداد 14 پله در قسمت ورودی زنانه و 13 پله در قسمت ورودی مردانه بکار رفته است و دیوار شیشه‌ای جایگاه زوار مردانه و زنانه را حائل شده است.
در سمت شمال غربی ضریح، درب کوچکی معروف به «باب المراد» وجود دارد که به استناد روایات متعدد، ورودی غاری بوده که بی‌بی حکیمه(س) با همراهی کنیز وفادار خود از دست دشمنان ظالمش در آن پناه گرفته است.
ﻣﺮﺣﻮم ﻋﻼﻣﻪ مجلسی(ره) ﻓﺮزﻧﺪان اﻣـﺎم موسی کاظم(ع) را 39 ﻓﺮزﻧﺪ ﺑﺮ ﺷﻤﺮده و ﺣﻜﻴﻤﻪ را یکی از آنها داﻧـﺴﺘﻪ و ﭼﻨـﻴﻦ فرمودند: در کوه های ﻣﺴﻴﺮ بهبهان، زیارتگاهی اﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﻨﺘﺴﺐ ﺑﻪ ﺣﻜﻴﻤﻪ ﺧـﺎﺗﻮن است و شیعیانی که در این مسیر رفت و آمد دارند آنجا را زیارت می کنند.
در زﻣﻴﻨﻪ ورود اﻳﻦ ﺑﺎﻧﻮی بزرگوار به ایران زمین روایت های متعددی نقل ﺷﺪه است.
از ﺟﻤﻠﻪ اﻳﻦ ﻛﻪ نزدیک به یک ﺳﺎل ﭘﺲ از ﺳﻔﺮ ﺣـﻀﺮت معصومه (س) ﺑﻪ کشور ایران، جمعی از ﺧﺎﻧﻮاده اﻳﺸﺎن ﺑﻪ ﻗﺼﺪ زﻳﺎرت اﻣﺎم رضا(ع) از ﻣـﺴﻴﺮ ارﺟﺎن ﺑﻪ شیراز ﺑﻪ ﺳﺮپرستی اﺣﻤﺪ ﺑﻦ موسی(ع) ﺷﺎه ﭼﺮاغ به سوی ﻣـﺮو رﻫﺴﭙﺎر شدند.
از اﻓﺮادی ﻛﻪ در اﻳﻦ ﺳﻔﺮ ﺣﻀﻮر داﺷﺘﻨﺪ می ﺗﻮان به ﺣﺴﻴﻦ ﺑـﻦ موسی(ع)،ﻣﺤﻤﺪ ﺑﻦ موسی(ع) و ﺣﻜﻴﻤﻪ ﺑﻨﺖ موسی(ع) ﻛﻪ ﻫـﺮ ﺳـﻪ از ﻓﺮزﻧـﺪان اﻣﺎم ﻫﻔﺘﻢ ﺑﻮدﻧﺪ اﺷﺎره کرد.
اﻳﺸﺎن ﺑﺎ ﻋﺒﻮر از ﺷﻬﺮ ﺑﺎﺳﺘﻴﻦ وارد ﺷﻬﺮ ﻣﺘﺮوﻛﻪ ﻣﻴﺸﺎن ﻛﻪ تنگه ای ﻋﻈﻴﻢ و اﻣﻦ داشته می ﺷﻮﻧﺪ و ﺳﭙﺲ در ﻣﻜـﺎن کنونی سکنی میﮔﺰﻳﻨﺪ.
در پایان قرن سوم و اوایل قرن چهارم بقعه این سلاله پاک نبی اکرم (ص)به دست ابو محمد حسن حاکم ارجان ساخته و در دوره های مختلف بازسازی شد.
مطالعه سیر تاریخی این آستانه نورانی نشان می دهد که در دوره صفویه به دستور شاه عباس نوسازی، در سال 1099 هجری قمری از سوی حسن علی خان زنگنه تعمیر و پس از آن عطا الله بیک حاکم وقت منطقه ،این بقعه را مرمت کرد.
گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.
8143/1662

حمله تند زنوزی به وزیر و تاج

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

تبعید و شلاق برای مرد سینماگر به جرم رابطه نامشروع با دختر عاشق بازیگری!

کلیدواژه: حیوان صدقه دادن حدیث امام صادق ع آداب سفر

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۷۲۸۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وزیر علوم:طرح آمایش آموزش عالی با مشورت دانشگاهیان تدوین می شود
 • استعفای برخی فرمانداران با هدف ورود به مجلس/اجاره‌های عجیب و غریب در مال‌ها و پاساژ‌های تهران/واکنش امام جمعه بابل به ماجرای تبلیغات جنجالی این شهر/پای استاندار احمدی‌نژاد به پرونده پسرش کشیده شد
 • چهارمین سالگرد درگذشت دکتر صادق آئینه‌وند برگزار می‌شود
 • دفاع مقدس اوج عقیده و سیره‌های عالی است
 • بزرگداشت صادق آیینه وند در کتابخانه ملی برگزار می‌شود
 • برداشت‌های انحرافی، آسیب معارف مهدوی
 • باید به‌واسطه امام زمان (علیه‌السلام) درب خانه خدا رویم
 • مراسم چهارمین سالگرد درگذشت دکتر صادق آئینه‌وند برگزار می‌شود
 • نقد رمان احمد شاکری به شیوه او؛ لجن‌پاشی بر چهرۀ تابناک دفاع مقدس
 • بوشهر| شهید مطهری نماد تولید اندیشه و اخلاق اسلامی است
 • امیر تتلو، پدیده اجتماعی قابل مطالعه
 • سفارشات امام صادق (ع) به اصحاب خود
 • حدیث روز/ اگر حجّت تو را نشناسم از دین خود گمراه شده‌ام
 • بیشترین تاثیر بی اعتمادی مردم به مسئولان در معاملات اقتصادی نمایان خواهد شد/ دولت بدون مشورت با تشکل‌های مردمی تصمیم گیری نکند
 • بررسی موضوع عزل یک مقام اقتصادی توسط دفتر رئیس‌جمهور/نرخ اجاره در پلدختر «چند برابر» افزایش یافت/زن زنده در بیلبورد تبلیغاتی در بابل
 • بررسی موضوع عزل یک مقام اقتصادی توسط دفتر رئیس‌جمهور/نرخ اجاره در پلدختر «چند برابر» افزایش یافت/زن زنده در بیلبورد تبلیغاتی یک سلمونی در بابل
 • حدیث امام صادق(ع) درباره ظهور
 • حدیث امام صادق(ع) درباره ظهور امام زمان(عج)
 • ویژگی‌های یاران امام مهدی علیه‌السلام چیست؟/عدالت، وعده اصلی ظهور موعود