خبرگزاری میزان- روز دوم اکتبر ۲۰۱۸ (دهم مهرماه ۹۷)، «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید که این رویداد انتقادات گسترده‌ی علیه ریاض از سراسر جهان در پی داشت و تمامی نگاه‌ها در این ماجرا به سمت ولیعهد سعدی معطوف شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، با وجود شواهد و مستندات قوی در پرونده قتل خاشقجی مبنی بر دست داشتن مقامات بالای عربستان سعودی و به خصوص «محمد بن سلمان» در این پرونده، اما ریاض هرگونه نقش مستقیم بن سلمان را انکار کرد و دولت آمریکا نیز با بستن چشم بر روی حقیقت، به حمایت خود از ولیعهد سعودی ادامه داد.

 

 

قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول

روز دوم اکتبر سال ۲۰۱۸ (دهم مهرماه) خاشقجی برای دریافت مدارک خود به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، اما در ساختمان کنسولگری به وسیله تیم ترور ریاض به قتل رسید.

این تیم ترور ۱۵ نفره که هویت چند روز پس از قتل خاشقجی مشخص شد پس از اتمام مأموریت خود استانبول را به مقصد عربستان ترک کردند.

 

بیشتر بخوانید: گزارشگر ویژه سازمان ملل محمد بن سلمان را مظنون اصلی قتل خاشقجی می‌داند

 

درخواست ترکیه برای بازرسی کنسولگری عربستان

در پی قتل خاشقجی مقامات ترکیه خواستار تحقیقات گسترده و نیز بازرسی از ساختمان کنسولگری شدند.

فایل صوتی لحظه قتل
یک روزنامه ترکیه چندین روز پس از قتل خاشقجی گزارش داد که ترکیه در ادامه تحقیقات در مورد ناپدید شدن جمال خاشقجی فایل صوتی ضبط شده وی توسط ساعت مچی اپل را ارائه کرده است.

 

بنا بر گزارش دیلی صباح، این فایل پس از ورود هیئت سعودی به آنکارا برای انجام تحقیقات مشترک در مورد ناپدید شدن خاشقجی ارائه شد.

هویت تیم ترور ۱۵ نفره

روزنامه «دیلی صباح» چاپ ترکیه هویت تیم اطلاعاتی ۱۵ نفره عربستان سعودی در ارتباط با پرونده ناپدید شدن «جمال خاشقجی»، نویسنده منتقد سیاست‎های ریاض را منتشر کرد.

تأیید قتل خاشقجی از سوی عربستان

"واس" خبرگزاری رسمی عربستان کشته شدن خاشقجی را در نتیجه مشاجره در "کنسولگری ریاض در استانبول" تایید کرد.

دادستانی عمومی عربستان همچنین ۱۸ نفر از اتباع سعودی را در خصوص پرونده ناپدید شدن "جمال خاشقجی" در کنسولگری ریاض در استانبول بازداشت کرد.

 

 

تغییر روایت عربستان

مقامات عربستان سعودی در ابتدا مدعی بودند که خاشقجی کنسولگری را ترک کرده و هیچ اطلاعی از وی در دست ندارند، اما در نهایت آن‌ها پذیرفتند که وی در در پی یک مشاجره در کنسولگری کشته شده است.

پس از ناپدید شدن خاشقجی ابتدا عربستان سعودی مدعی شد که وی ساختمان کنسولگری را ترک کرده است سپس تمامی گزارش‎ها درباره به قتل رسیدن خاشقجی را «مطلقا بی‌اساس و نادرست» توصیف کرد و آن‌ها را مورد انتقاد قرار داد. با این وجود این گزارش‌ها بی‌اساس نبودند و پادشاهی عربستان در نهایت کشته شدن خاشقجی را تأیید کرد، اما با حدود سه هفته تأخیر آن‌ها پذیرفتند که جمال خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان در ترکیه کشته شده است.

 

 

تأمین بودجه ایران اینترنشنال از سوی بن سلمان و ارتباط این شبکه با تیم ترور

ماه اکتبر سال گذشته میلادی نشریه گاردین در گزارشی به موضوع ارتباط شبکه تلویزیونی فارسی زبان ایران اینترنشنال مستقر در انگلیس با محمد بن سلمان شاهزاده سعودی پرداخت و نوشت که شبکه تلویزیونی ایرانی مستقر در انگلیس توسط یک شرکت دریانوردی مرموز با مدیریت تاجری سعودی تامین بودجه می‌شود که ارتباط نزدیکی با محمد بن سلمان دارد.

 

بیشتر بخوانید: واقعیت حقوق بشر در عربستان

گاردین اظهار داشت: سعود القحطانی مامور اطلاعاتی شاهزاده سعودی – یکی از دو مقام ارشدی که در ارتباط با قتل خاشقجی از کار برکنار شدند- از عوامل پشت پرده تامین مالی شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال بوده است.

محمد بن سلمان مظنون اصلی پرونده

نتایج بسیاری از تحقیقات صورت گرفته در زمینه این پرونده حاکی از آن است که محمد بن سلمان مستقیما دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است.

در همین حال بسیاری از منابع آگاه نیز اظهاراتی درباره ارتباط مستقیم ولیعهد سعودی با این پرونده داشته‌اند.

 

 

روایت‌های گوناگون درباره سرنوشت جسد خاشقجی

پس از انتشار خبر قتل خاشقجی در رسانه‌ها، روایت‌های گوناگونی درباره سرنوشت جسد وی منتشر شد.

رسانه‌ها با استناد به منابع خبری و مستندات گوناگون، گزارش‌های زیادسی درباره جسد خاشقجی منتشر کردند، اما بخش عمده این گزارش‌ها حاکی از آن بود که جسد خاشقجی پس از قتل تکه تکه شده است.

با این وجود گزارش‌های دیگری از جمله حل شدن جسد خاشقجی در اسید، سوزانده شدن و ... در این باره منتشر شد.

 

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ترکی: اسراری دارم که فوتبال ایران را تکان می‌دهد

محسن ترکی می گوید امیرقلعه نویی ادعایی را در مورد او مطرح کرده که حالا باید در مورد آن پاسخگو باشد.

به گزارش "ورزش سه"، روز گذشته امیرقلعه نویی پس از پایان دیدار برابر فولادخوزستان که با تساوی یک بر یک خاتمه یافت، پس از مدت ها در کنفرانس خبری حاضر شد و در مهم ترین بخش از صحبت هایش از محسن ترکی، ممبینی، خورشیدی و فغانی نام برد و تاکید کرد که این 4 داور خاطرات بد او از فوتبال هستند.


محسن ترکی که یکی از شناخته شده ترین چهره های جامعه داوری است، در گفتگو با "ورزش سه" در مورد صحبت های امیرقلعه نویی می گوید: « نمی دانم واقعا؛ یک عمر سعی کردیم صادقانه آنچه دیدیم و شنیدیم را درقضاوت ها اعمال کنیم و کار خودمان را بهترین شکل انجام دهیم. »

 

ترکی حرف هایش را اینگونه ادامه داد: « ایشان ادعایی را مطرح کرده که باید ثابت کند؛ من هم خلاف ادعای ایشان مدارک و اسنادی دارم که رو می کنم. دوره هوچی گری گذشته و کسی که می خواهد نتیجه بگیرد باید علم روزش را افزایش دهد و با دانش فوتبال پیش برود؛ همه دیدیم که در جام ملت های آسیا تیم هایی که مدعی نبودند، با استفاده از علم فوتبال و دانش و تلاش توانستند چه نمایشی داشته باشند.»

 

داور بازنشسته فوتبال کشور حرف هایش را با اشاره به مردم اصفهان و مدتی که آنجا زندگی کرده، از سر گرفت: « من 4 سال در اصفهان زندگی کردم و هواداران سپاهان را می شناسم؛ آنها دوست ندارند هر طوری شده قهرمانی را ببرند. معمولا این مربیان در این مواقع که لیگ حساس می شود، صحبت هایی مطرح می کنند که جامعه داوری را تحت فشار قرار بدهند و در واقع می خواهند از این روش منفعت کسب بگیرند، ولی دیگر دستشان رو شده. به ایشان هم توصیه می کنم بهتر است به جای هوچی گری علم فوتبالش را بیشتر کند تا نتیجه بگیرد. دیگر این دوره ها گذشته؛ این ترفند ها را قبلا مورینیو هم پیاده می کرد که منسوخ شده؛ شاید ایشان بخواهد با روش قدیم پیش برود ولی بهتر است فوتبال را علمی پیش ببرد.»

 

سوال بعدی ما از ترکی در مورد حمایت جامعه داوران از او و سه داور دیگر بود که او اضافه کرد: « من تا زمانی که قضاوت می کردم سعی می کردم به حاشیه نروم و جواب آدم ها را ندهم، اما دیگر این دوره گذشته؛ برای من دیگر دوره اینکه اتهام بزنند و جوابشان را ندهم، تمام شده ؛ من سالم زندگی کردم و اگر کسی یکی بگوید دوتا می خورد؛ چون آبرو و حیثیتم را به سختی به دست آوردم. متاسفانه یا خوشبختانه دستم پر است؛ سینه ام مملو از اسراری است که اگر کسی قرار باشد اذیتم کند و یا پا روی خط قرمزهایم بگذارد آنجا دیگر تحمل نمی کنم.»

 

ترکی در پاسخ به این سوال که آیا از امیرقلعه نویی شکایت می کند یا خیر، تاکید کرد: « من با وکیل حقوقی ام صحبت کردم؛ اگر چنانچه حرف های آقای قلعه نویی جنبه حقوقی داشته باشد، قطعا شکایت می کنیم. »

 


سوال بعدی از ترکی در مورد استعفای فریدون اصفهانیان رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال بود و اینکه این تغییر با توجه به انتقاداتی که او به شیوه اداره کمیته داوران دارد، می تواند به بهبود شرایط داوری کمک کند، که ترکی پاسخ داد: « چیزی تغییر نکرده؛ متاسفانه این یک استعفای صوری بود و افرادی که استعفا داده اند، می بینید که الان همگی به کار خود ادامه می دهند. »


ترکی با اشاره به رد شدن صلاحیتش برای هیئت فوتبال خراسان اضافه کرد :« یک بار دیگر هم گفتم من فقط به خواست جامعه فوتبالی خراسان وارد شدم. آقایان دنبال چیزهای دیگری هستند. دنبال بحث های غیرفوتبالی هستند. الان افرادی دنبال ریاست هئیت فوتبال هستند که سابقه فوتبال دیدن ندارند. باور کنید من مطمئنم یک مسابقه فوتبال را به طور کامل هم ندیده اند. حتی با من هم در این باره صحبت کرده اند. به هر حال انگار دوست دارند، این افراد باشند و دوست ندارند افراد فوتبالی باشند. متاسفم برای کسانی که این آقایان را تایید می کنند. این جای تاسف دارد، چون در نهایت آسیب را فوتبال می بیند. امیدوارم در آینده فوتبال و امورش دست فوتبالی ها باشد. متاسفانه غیرفوتبالی ها ثابت کرده اند که نمی توانند کار کنند. البته استثنائاتی هم وجود دارد؛ آقای صفایی فراهانی خیلی خوب بوده و اگر آثاری از رشد هم می بینیم به آن دوره برمی گردد. در میان فوتبالی ها هم آقای دادکان کارنامه اش مشخص است. حالا هم می بینید که یکی یکی ستاره هایی که می گفتند و از دوره های قبل به آن رسیده، چه اتفاقی برایش افتاده. این موفقیت ها مربوط به دوره های قبلی بوده وگرنه با صحبت هایی که شده ما امروز باید موفق می بودیم و 5 ستاره.


محسن ترکی در ادامه به این پرسش پاسخ داد که آیا عملکرد برادران در راس هیئت فوتبال استان خراسان رضوی قابل قبول بوده یا خیر، بیان کرد: « من زیاد به فوتبال استان وارد نشدم و در جریان امور و چند و چون ماجراها نیستم. ایشان (مهدی برادران رئیس هیئت فوتبال خراسان رضوی) یکی از مدیران موفق شهرداری بوده، اما بازخوردی که از فوتبالی ها گرفتیم منفی بوده نسبت به عملکرد ورزشی ایشان. الان می بینیم که چهره های سیاسی کاندید هیئت فوتبال شده اند. سال گذشته محسن ترکی و علیرضا فغانی که کاندید شورا شدند از آنها انتقاد می شد که شما را چه به سیاست. حالا من می خواهم ببینم آنها (سیاسیونی که به ورزش ورود کرده اند یا قصد ورود دارند) چه حرفی دارند تا در این زمینه جواب بدهند. این ها چطور عضو شورای شهر هستند و می خواهند زمان برای ورزش بگذارند که حداقل 20 ساعت در روز زمان می خواهد. این ها یا اهداف شخصی دارند یا اینکه برای حزبی که از درون آن کاندید می شوند، فعال شوند. جامعه فوتبالی هم نمی پذیرد و فریب آنها را نمی خوردند ولی متاسفانه شاهد آن هستیم.


در نهایت سوال پایانی ما از ترکی در مورد حضور هدایت الله ممبینی به عنوان رئیس بخش بازرگانی فدراسیون فوتبال بود و اینکه آیا او در جای مناسبی قرار دارد که ترکی بیان کرد: متاسفانه قبول داریم. یک مقطعی با خود ایشان هم صحبت کردم. ایشان خودش می داند که جایگاهش آنجا نیست و علیرغم میل باطنی زیر اسنادی را امضا کرده که خودش راضی نبوده. خیلی مهم است که بتوانی جایگاه خودت را حفظ کنی، ممبینی خیلی انسان با شخصیتی است. از خودش هم این سوال را بپرسید راضی نیست ولی از او سوء استفاده شده و در جایی که باید باشد، نیست.

 

مصاحبه: احمد خلیلی

فولادمبارکه سپاهان کمیته داوران محسن ترکی امیر قلعه نویی(سرمربی)

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: عربستان سعودی ترکیه جمال خاشقجی قتل خاشقجی محمد بن سلمان

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۷۲۸۶۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سکوت معنادار جوامع حقوق بشری در مقابل جنایات آل‌سعود/ چراغ سبز نظام سلطه به اقدامات فجیع بن سلمان
 • واکنش وزارت خارجه به تحولات سودان
 • واکنش سخنگوی وزارت خارجه به تحولات سودان
 • آمار تکان دهنده از قربانیان سلاح در آمریکا / سایه ترس بر سر دانش آموزان آمریکایی
 • سعودی‌‌ها در عربستان 37 شیعه را سر بریدند و به صلیب کشیدند
 • کوشنر: تهدید ایران مهمتر از نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی است
 • عربستان سعودی ۳۷ نفر را به صورت گروهی گردن زد / مصونیت برای جنایت
 • داماد ترامپ: تهدید ایران از مسئله قتل خاشقچی مهمتر است
 • تهدید ایران مهمتر از نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی است
 • پسر شاه‌سعودی: ایران به تروریست‌ها پناه می‌دهد
 • گزافه گویی داماد ترامپ و پسر شاه سعودی علیه ایران
 • ادعای پسر شاه سعودی: ایران به تروریست‌ها پناه می‌دهد
 • جنجال اعدام در عربستان سعودی؛ واکنش‌ها به اعدام یک‌شبه ۳۷ نفر در عربستان!
 • داماد ترامپ: به بن سلمان گفتم درباره پرونده خاشقجی شفافیت به خرج دهد
 • کوشنر:به «بن سلمان» گفتم درباره پرونده «خاشقجی» شفافیت به خرج دهد
 • کوشنر خواهان شفافیت در قتل خاشقجی
 • واکنش ظریف به قتل‌عام منتقدین در عربستان سعودی و سکوت آمریکا در قبال این جنایت
 • واکنش ظریف به اعدام 37 نفر در عربستان سعودی
 • توصیه داماد ترامپ به بن سلمان درباره خاشقجی