ورزش ایران در سال ۹۷ روزهای چالش برانگیزی را تجربه کرد و اتفاقات عجیب و جالبی برای رشته‌های فوتبالی و غیر فوتبالی افتاد. از صحبت درباره سپردن نیمکت تیم ملی به زیدان و مورینیو تا سریال‌های استعفای رسول خادم. اتفاقات خبرساز سال ۹۷ که بریا مدتی رسانه‌ها و اذهان عمومی را درگیر خود کردند و واکنش‌های متفاوتی را در پی داشتند.

به گزارش ایسنا، این اتفاقات خبرساز که بخشی از ورزش ایران در سال ۹۷ را رقم زد، ذهنیت متفاوتی را در عموم ایجاد کرد و افرادی را بیش از پیش محبوب کرد و اشخاصی دیگر به دلایل مختلف و منفی از چشم افتادند.

وقتی که دایی خواست ثواب کند اما کباب شد!

شاید کمتر کسی به اندازه علی دایی بود که دلش به حال مردم زلزله می‌سوخت اما شهریار فوتبال ایران حتی موقع ثواب کردن هم کباب شد. عادت بر این بود که خبرساز شدن آقای گل فوتبال ملی برای بحث و جدل با اهالی فوتبال باشد اما دایی این بار به دلیل کار خیرش و واکنش عجیب اداره آگاهی خبرساز شد. اداره آگاهی در اقدامی غیرمنتظره از دایی خواست تا بابت پول‌هایی که طی یازده ماه برای مردم زلزله‌زده کرمانشاه جمع‌آوری کرده بود توضیح دهد. دایی نیز این احضاریه را منتشر کرد که با واکنش تند رسانه‌ها و مردم همراه شد و در پایان هم ملی‌پوش سابق ایران به عنوان مطلع در اداره آگاهی حضار شد.

جنگ ایموجی‌ها!

به احتمال زیاد کسی علی کریمی را به خاطر عملکرد نوسانی‌اش با سپیدرود در سال ۹۷ در خاطر نگه ندارد اما جنجال‌های جادوگر با کارلوس کی‌روش و فدراسیون فوتبال ایران، تمام قابی است که کریمی از خود در سال ۹۷ به جا گذشت. انتقاد به مسائل مالی فدراسیون، ایراد گرفتن به بازنشستگی مهدی تاج، علی کفاشیان و محمدرضا ساکت، شفافیت مالی فدراسیون در قراردادهای بسته شده با اسپانسرها و شرکت‌های مختلف، اعتراض به عملکرد غیرفنی کی‌روش در تیم ملی و مسائل مختلف دیگر از جمله جنجال‌هایی بود که شماره ۸ سابق تیم ملی در سالی که گذشت ایجاد کرد. جدل‌هایی که حتی پای‌شان به رسانه ملی هم باز شد ولی سرانجامی هم نداشت.

خداحافظ مرد پرحاشیه

مرد پرحاشیه پرتغالی روزهای پرفراز و نشیبی را در آخرین سال حضور روی نیمکت تیم ملی پشت سر گذاشت. سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران با وجود مسابقات ملی مهم، همواره صحبت‌های جنجالی‌اش با رسانه‌ها خبرساز می‌شد و دعوای ادامه‌دار او با سرمربی پرسپولیس یعنی برانکو ایوانکویچ حتی به سال ۹۷ هم کشیده شد. دعواهای کی‌روش که چه قبل از جام جهانی و چه قبل از جام ملت‌ها فضای تیم ملی را به حاشیه می‌برد، شامل بسیاری از فعالان فوتبالی ایران می‌شد و برای او برانکو با علی کریمی یا وزیر ورزش و جوانان فرقی نمی‌کرد. هر کسی که خواسته یا صحبتی، چه غلط و چه درست، بر خلاف تصورات او داشت با این مربی وارد چالش می‌شد و تا مدت‌ها ترکش این جنجال‌ها قابل حس بود. این چالش‌ها و جنجال‌ها در آخر کار دست کی‌روش داد و همکاری مرد پرتغالی پس از هشت سال با فوتبال ایران قطع شد.

البته کی‌روش در سال ۹۷ تنها نکات منفی داشت و رکوردشکنی این مربی در تیم ملی در تاریخ جام‌های جهانی به نظر نمی‌رسد تا مدت‌ها قابل دست یافتن باشد. تیم کی‌روش علی رغم هم‌گروهی با تیم‌های بزرگی همچون اسپانیا، پرتغال و مراکش توانست ۴ امتیاز کسب کند و حتی تا دقیقه ۹۰ دیدار آخر برابر پرتغال هم این شانس وجود داشت که ایران صعود کند اما ضربه طارمی فقط چند سانتی‌متر با صدرنشینی ایران در گروه مرگ فاصله داشت. در جام ملت‌ها نیز شاگردان کی‌روش علی رغم بازی‌های باثباتی که در مرحله گروهی، یک هشتم نهایی و یک چهارم نهایی انجام دادند، تنها به دو اشتباه فردی باختند تا حسرت ایران برای قهرمانی آسیا ۴۴ ساله شود.

مصاحبه‌ای که نیمکت تیم ملی را برای کی‌روش لرزاند

از خبرسازترین کارهای کی‌روش در سال ۹۷ مصاحبه او علیه مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان بود. مصاحبه‌ای که نشان می‌داد سرمربی پرتغالی با وزیر ورزش و جوانان به مشکل خورده است و جرقه جدایی او از تیم ملی را زد. این مصاحبه کی‌روش " از زمانی که رهبر معظم انقلاب آن پیام را در راستای تبریک و تحسین تیم ملی دادند، وزارت ورزش و جوانان از آن به بعد کاملاً برخلاف و علیه من عمل کرد. در آخر فقط یک واقعیت وجود دارد و آن خواسته وزارت وزیر ورزش و جوانان است که نمی‌خواهد کی‌روش در ایران باشد. هیچ وقت از تیم ملی و بازیکنانش حمایت نشد و تمام برنامه‌های آماده‌سازی ما به‌هم خورد. به نظر من اگر این تفرقه‌ها به وجود آمده مسئولیتش با ایشان بوده است." و همچنین صحبت‌های معاون وزیر ورزش پس از بازدید از اردوی تیم ملی در جام ملت‌های آسیا کارلوس کی‌روش را به شدت شاکی کرد. این صحبت‌ها رابطه این دو را شکراب کرد تا سرانجام این کی روش باشد که بر سر مذاکره برای قبول هدایت تیم دیگری را بنشیند.

تیم ملی برای بچه‌ها نبود

انتقال سردار آزمون از روبین کازان به روسیه خر خوبی برای فوتبال دوستان ایرانی بود اما سردار فوتبال ایران ماه‌ها قبل حاشیه‌ساز شده بود. تاکتیک سرمربی تیم ملی و دفاع مقابل تیم‌های قدرتمندی چون اسپانیا، پرتغال و مراکش و استفاده از ضدحمله‌ها باعث شده بود تا آزمون در جام جهانی وظایف تاکتیک داشته باشد اما این مذاق هواداران فوتبال در ایران خوش نیامد و نامهربانی‌هایی علیه مهاجم شماره ۲۰ تیم ملی ه وجود آمد. سردار آزمون نیز در واکنشی احساسی به این موضوع ضمن ابراز علاقه به خانواده‌اش، تصمیم به خداحافظی از تیم ملی گرفت. تصمیمی که باعث شد بسیاری از کارشناسان از او انتقاد کنند و وی را هنوز جزو بازیکنان باتجربه و پخته تیم ملی به حساب نیاورند. البته آزمون با صحبت‌های کی‌روش خیلی زود از تصمیم خود پشیمان شد و دوباره در جام ملت‌های آسیا لباس تیم ملی را بر تن کرد.

افشین قطبی؛ بازگشت امپراطور با قلب شیر

یک از اتفاقات جذاب سال ۹۷ در دی ماه رخ داد. افشین قطب با دل شیرش و پس از ۱۰ سال به ایران بازگشت تا هدایت یک تیم ایرانی را برعهده بگیرد. سرمربی فعلی فولاد خوزستان که به خاطر قهرمانی لیگ برتر با پرسپولیس، لقب امپراطور را از هواداران این تیم گرفته بود به لیگ ایران آمد تا تقابل‌های لیگ هجدهم بیش از پیش جذاب شود. البته قطبی در اواخر سال نیز با علی دایی مشکل پیدا کرد و به نظر می‌رسد چالش جدیدی در فوتبال ایران به وجود بیاید.

عابربانک‌ها هم اختلاس می‌کنند!

بالاخره پای "آقای عابر بانک" به دادگاه باز شد تا پاسخگوی اتهاماتش باشد. او که از حامیان و پشتوانه‌های مالی باشگاه پرسپولیس بود، حالا با رفتنش به زندان و جلسه دادرسی، به احتمال زیاد پای بسیاری از فوتبالی‌ها را به دادگاه باز خواهد کرد؛ فوتبالی‌هایی که اکنون اسطوره باشگاه خود هستند. در عکس کاغذ نوشته‌هایی که از هدایتی در جلسه دادگاه با خود برده بود و منتشر شده بود، یکی از شیوه‌های اختلاس و پرداخت بدهی‌اش مشخص شده بود که معلوم شد این پرسپولیسی روی حمایت و پول دادن هواداران سرخ‌های پایتخت برای پرداخت بدهی‌اش حساب کرده بود. مرد خبرساز مهمانی‌های پرسپولیسی‌ها هنوز روند دادگاه و پاسخگویی‌اش به اتهاماتش را می‌گذارند و به نظر می‌رسد این اتفاق به سال ۹۸ نیز کشیده شود.

ستاره شمالی ایران در قلب بریتانیا

سال ۹۷ برای وینگر بی‌حاشیه تیم ملی سال خیلی خوبی بود. پس از صعود به جام جهانی با تیم ملی، جهانبخش در اردیبهشت ۹۷ موفق شد عنوان آقای گلی لیگ هلند را به دست آورد؛ دستاوردی که تاکنون هیچ لژیونر ایرانی موفق به کسب آن در فوتبال اروپا نشده بود و البته اگر بدسلیقگی هلندی‌ها نبود، او می‌توانست بهترین بازیکن فصل ۱۸/۲۰۱۷ اردویژه را به دست بیاورد. اتفاق خوب بعدی برای جهانبخش که نه تنها در فوتبال ایران بلکه در فوتبال انگلیس و اروپا خبرساز شد، پیوستن این وینگر ایرانی به برایتون انگلیس و تبدیل شدن به گران‌ترین خرید تاریخ این باشگاه با ۲۲ میلیون دلار شد. البته مصدومیت و جام ملت‌های آسیا مانع از جا افتادن جهانبخش در تیم جدیدش شد اما عملکرد خوب او در بازی‌های اخیر برایتون دوباره باعث شده تا جهانبخش به ترکیب اصلی برایتون برگردد و به دنبال نخستین گلش برای آلبیونی‌ها باشد.

رؤیای نصفه و نیمه پرسپولیس

رؤیای سرخ‌ها نصفه و نیمه ماند. سال‌ها کری خوانی استقلالی‌ها برای پرسپولیس به دلیل ۲ قهرمانی و ۲ نایب قهرمانی در فرمت جدید لیگ قهرمانان آسیا انگیزه این تیم را برای کاری که تیم‌های ایرانی در ۱۰ سال اخیر نتوانسته بودند انجام دهند افزایش داد. رسیدن به فینال آسیا با وجود هزینه‌های زیاد تیم‌های عربی مثل السد، العین و الدحیل سخت‌تر از گذشته به نظر می‌رسد اما کامبک مقابل الجزیره امارات و الدحیل قطر و بازی منطقی مقابل السد، پرسپولیس برانکو را با وجود محرومیت یک ساله از سرخ‌ها از خرید بازیکن به فینال فرستاد. شاید اگر بی‌دقتی، سهل‌انگاری و خستگی بازکنان پرسپولیس نبود، آن‌ها به جای کاشیما لقب قهرمان آسیا را با خود یدک می‌کشیدند اما رؤیای پرسپولیس نصفه و نیمه ماند تا پرسپولیس یک سال دیگر برای کسب این عنوان بجنگد.

بازنشسته‌ای که خیال بازنشست شدن ندارد

زمانی که قانون " منع به کارگیری بازنشستگان" از سوی دولت به مجلس خطاب شد، تمامی رئیس فدراسیون‌های بازنشسته از سمت خود کنار کشیدند؛ همه به جز مهدی تاج. رئیس فدراسیون فوتبال نماد مقاومت و دور زدن قانون در سال ۹۷ لقب گرفت. تاج و دوستانش نظیر محمود اسلامیان، علی کفاشیان، فریدون معینی و فریدون اصفهانیان مقابل این قانون مقاومت کردند و با استفاده از تبصره‌های مختلف هم قانون را دور زدند و هم فدراسیون فوتبال را غیردولتی جلوه دادند. البته در مجمع آخر فدراسیون فوتبال اصفهانیان، معینی و کفاشیان از سمت خود استعفا دادند اما تاج و دوست نزدیکش اسلامیان به نظر نمی‌رسد حالا حالاها قصد سپردن سمتش به از خود جوان‌تر را ندارد.

رکورد دار بیانیه و استعفا!

رسول خادم، چهره پرافتخار کشتی ایران پس از آنکه با پیروزی قاطع ۴۰ بر صفر برابر عباس جدیدی برای دومین مرتبه به عنوان رئیس فدراسیون کشتی انتخاب شد، بیش از گذشته سر ناسازگاری با وزیر ورزش و دیگر مسئولان وزارت ورزش گذاشت. هر چند خادم با گودرزی وزیر سابق ورزش و سلطانی فر وزیر فعلی اختلافات زیادی داشت اما ماجرای"باید ببازی" علیرضا کریمی مقابل حریف اسرائیلی در رقابت‌های امیدهای جهان در کنار بی توجهی‌ها به کشتی بار دیگر آتش اختلافات میان خادم و وزارت ورزش را شعله‌ور تر کرد و حواشی زیادی را برای کشتی ایران به وجود آورد، تا جایی که خادم چندین مرتبه اقدام به نوشتن بیانیه از جمله خطاب به شورای عالی امنیت کرد و خواستار تعیین تکلیف مبارزه کشتی گیران ایران مقابل نمایندگان رژیم صهیونیستی شد. خادم در بیانیه‌های خود بر این نکته تاکید داشت که چرا ورزشکاران باید در صف مقدم مبارزه با رژیم صهیونیستی آن هم به روش‌هایی مانند باخت عمدی، مصدومیت صوری و … باشند. او تاکید داشت مسئولان با صدایی رسا این سیاست را به مسئولان کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کنند و به صورت واضح بگویند ورزشکاران ایران نباید مقابل نمایندگان رژیم صهیونیستی قرار بگیرند و پای عواقب آن برای ورزش ایران نیز بایستند.

ادامه حواشی در نهایت منجر به استعفای خادم در اواخر سال گذشته شد تا اینکه با مخالفت مجمع پس از ۴۵ روز به فدراسیون بازگشت اما ناکامی تمام عیار کشتی ایران در مسابقات جهانی ۲۰۱۸ نقطه پایانی بر حضور مرد خبرساز کشتی در رأس فدراسیون بود، خادم برای دومین مرتبه استعفا کرد و دیگر به فدراسیون بازنگشت و این بار مجمع نیز خواستار بازگشت او نشد. رسول رفت اما این بار برادر بزرگ‌تر او در انتخابات فدراسیون کشتی ثبت نام کرد تا امیر خادم یکی از شانس‌های اصلی برای نشستن بر صندلی برادر کوچک‌تر باشد.

اعتراض اینستاگرامی به فوتبالیست‌ها

بهداد سلیمی پستی در اینستاگرام منتشر کرد که با کلماتی نامناسب نسبت به پاداش یک میلیون دلاری فوتبالیست‌ها و بی عدالتی بین فوتبال و سایر رشته‌ها اعتراض کرد. البته سلیمی با حذف پست قبلی‌اش، از به کار بردن کلمات نامناسب علیه فوتبالیست‌ها، عذرخواهی کرد اما همچنان به پاداش یک میلیون دلاری مسئولان به فوتبالیست‌ها اعتراض داشت. چندین بازیکن تیم ملی در پیامی مشترک در شبکه‌های اجتماعی از بهداد سلیمی انتقاد کردند و با بیان این‌که سلیمی حق انتشار چنین پیامی را نداشته از او پرسیدند که چگونه با وجود حذف شدن در المپیک ریودوژانیرو، پاداش ریالی و ارزی را دریافت کرده است؟ بعد از واکنش فوتبالیست‌ها به حرف‌های سلیمی، برخی از ورزشکاران همچون حمید سوریان، احسان لشگری، حسن رنگرز قهرمانان کشتی، حسین توکلی، بهادر مولایی، نواب نصیرشلال و رسول تقیان قهرمانان وزنه‌برداری، حسین کیهانی قهرمان دوی سه هزار متر با مانع بازی‌های آسیایی و امیر مهدی زاده قهرمان کاراته به حمایت از بهداد سلیمی پرداختند و به کسب عنوان‌ها و قهرمانی‌های به دست آمده توسط سلیمی اشاره کردند.

وقت مسابقه بود نه ناهار!

در حالی که زهرا نعمتی به مرحله یک‌هشتم ریکرو بازی‌های آسیایی جاکارتا راه پیدا کرده بود، مسؤولان به نعمتی گفته بودند که هنگام صرف ناهار است و مرحله بعدی از ساعت ۱۴ آغاز می‌شود. نعمتی هم با همین تصور برای صرف ناهار محل تیراندازی را ترک کرده بود که بلافاصله میلاد وزیری با سراسیمگی به محل آمده و به نعمتی اعلام کرده بود که رقبا در حال رقابت هستند. سپس نعمتی را به محل برگزاری مسابقه می‌برند که متأسفانه کار از کار گذشته بود و نبود نعمتی به منزله انصراف او محسوب شد و او در کمال شایستگی از صعود به مرحله بعد بازماند و همه را شوکه کرد تا یک ناکارآمدی مدیریتی که حتی بازتاب‌های بین‌المللی هم داشت، رخ دهد.

زیدان، مورینیو و کلینزمن در صف مذاکره با ایران!

مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان در توییتی عجیب از گزینه‌های جانشینی کی‌روش روی نیمکت تیم ملی امید خبر داد که البته به نظر می‌رسید مربیان نام برده شده بیشتر، گزینه‌های مورد علاقه او هستند تا این که صحبتی جدی از حضور این مربیان روی نیمکت تیم ملی باشد. ناظمی در توئیتر خود نوشته بود: "باشکوه‌تر طلوع می‌کنیم! بزرگان مربی‌گری فوتبال جهان در صف مذاکره برای فوتبال ایران. زیدان. کلینزمن. مورینیو. "

البته این حرف واکنش‌های زیادی را در فضاهای مجازی و رسانه‌ها در پی داشت و این صحبت مازیار ناظمی بارها به تمسخر گرفته شد که او مجبور شد توضیحات بیشتری را نسبت به توئیتی که منتشر کرده است، بدهد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ابتکارات یک مسجد برای رونق تولید در مناطق محروم

فعالان مسجد حضرت ولیعصر (عج)شهرک شهید محلاتی با حرکتی خودجوش، طرح ها و ایده های ابتکاری را در منطقه محرومی در کرمان انجام می دهند تا گامی در جهت رونق تولید، اشتغال و رفع محرومیت فرهنگی در این منطقه بردارند.

به گزارش خبرنگار مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، مساجد از صدر اسلام تاکنون همواره نقش فعالی در جوامع داشته اند، به گونه ای که در زمان پیامبر(ص) این پایگاه عبادی سیاسی در بخش های اجتماعی، اقتصادی و رسیدگی به مشکلات مردم نقش مهمی ایفا می کردند. امروز هم هستند مساجدی که همان کارکردهای صدر اسلام را دارند و نه تنها قطب فرهنگی اجتماعی یک محله بلکه در رفع محرومیت در مناطق دور افتاده فعال هستند.

 

از جمله این مساجد، مسجد حضرت ولیعصر(عج) در شهرک شهید محلاتی  است. این مسجد که بیش از ۲۰ سال است در این شهرک بنا شده است به کمک امام جماعت فعال این مسجد در عرصه کارآفرینی، ایجاد اشتغال و نیز رفع مشکلات و آسیب های اجتماعی به عنوان مسجد معین در مناطق محروم برای رفع محرومیت، فعالیت های گسترده و طرح های ابتکاری انجام می دهد و مصداق بارزیک مسجد طراز اسلامی و پویا  است.

 

فعالیت های گسترده این مسجد  را در گفت وگو با حجت الاسلام ابوالقاسم علیزاده که بیش از شش سال است، امام جماعت  آن است، جویا شدیم، مشروح این گفت و گو را ادامه می خوانید:

 

حجت‌الاسلام«ابوالقاسم علیزاده»  در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه مسجد حضرت ولیعصر(عج) از چهارسال پیش در جهت رفع محرومیت از مناطق محروم فعالیت های جهادی  را در دستور کار قرار داده است،گفت: مساجد به عنوان کانون رشد و ارتقای جامعه محسوب می شود، به همین جهت اولین انتظاری که از آنها می توان داشت، این است که به عنوان یک دانشگاه و مدرسه نقش تبیین کننده در پیرامون مسجد داشته باشند.

 

 امام جماعت مسجد حضرت ولیعصر(عج)  ادامه داد: با توجه به اینکه استعدادهای مختلف و گوناگون در نمازهای جماعت در مساجد اجتماع می کنند، می توان از آنها در جهت توانمندسازی، کارآفرینی و محرومیت زادیی بهره گرفت، این موضوع در مسجد حضرت ولیعصر(عج) مورد توجه است، به طوری که فعالین مسجد به صورت خودجوش در منطقه جازموریان در شهرستان رودبار جنوب شرقی کرمان که بالغ بر 58 هزار جمعیت دارد و به دلیل محرومیت زندگی مردم این منطقه کپری است، اقدام به فعالیت های جهادی و کمک رسانی به مردم محروم این منطقه کرده ودر حال حاضر فعالیت های ابتکاری و جهادی فعالین این مسجد برای این منطقه ادامه دارد.

 

وی بیان کرد: برخی مواقع کمک رسانی مساجد به مناطق مختلف کشور به صورت مقطعی یعنی در حد رفع نیازهای فوری و یا کمک به توانمندسازی فرهنگی و اقتصادی آن منطقه محروم است که ما موضوع دوم را مورد توجه قرار دادیم و تلاش کردیم که با توانمندسازی آنها خودشان بتوانند شرایط زندگیشان را به بهترین شکل اداره کنند و از این طریق از حاشیه نشینی و یا مهاجرت آنها جلوگیری شود.

کمک های مادی و معنوی

امام جماعت مسجد حضرت ولی عصر(عج) شهرک شهید محلاتی با اشاره به فعالیت های این مسجد به عنوان معین برای این منطقه محروم اظهار کرد: ما با استفاده از فرموده مقام معظم رهبری در زمینه آتش به اختیار با حضور تعدادی از عناصر بازنشسته که هنوز توان کاری دارند و با تشکیل شورای امداد و خیریه به کمک مردم این منطقه شتافتیم و در وهله اول جانمایی این منطقه محروم در دستور کار قرار گرفت. در واقع یک پل ارتباطی بین مسجد ما و این مکان برقرار شد، به طوری که در حال حاضر حدود چهار سال است که با مردم این منطقه محروم مرتبط و قریب ۲۰ بنا از جمله ساخت مسجد، مدرسه  و آزمایشگاه برای بهداری این منطقه بنا کردیم.

 

 وی خاطر نشان کرد: ما تنها به ساخت مسجد و مدرسه در این منطقه اکتفا نکردیم، بلکه در کنار این اقدامات کمک های مادی و معنوی به این منطقه را هم مورد توجه قرار دادیم به طور مثال در قالب برنامه های جهادی و اعزام نیرو به این مناطق، خدمات آموزشی و فرهنگی هم به  مردم این منطقه ارایه کرده و می کنیم و به مدیریت مساجد آنها نیز نظارت داریم، زیرا معتقدم که اهمیت مسجد درمناطق محروم که هیچ امکاناتی ندارند، تنها به اقامه نماز جماعت نیست بلکه بلکه مسجد در آن مناطق باید مرکز اجتماع مردم و ارایه آموزش ها و فعالیت های گونا گون باشد.

 

کارآفرینی در مناطق محروم

 وی با اشاره به اینکه اما کار اصلی دیگری  که در آنجا اکنون دنبال می کنیم، توانمندسازی و کارآفرینی مردم این منطقه است، ادامه داد: به همت نمازگزاران مسجد یک مرکز‌آموزش خیاطی و تولید لباس در این منطقه محروم ایجاد کرده ایم که بانوان بتوانند مشغول به کار شوند، علاوه برآن یک مرکز قالی بافی برپا  و تعداد هشت نفر از بانوان آنجا را به تهران دعوت و دوره ‌آموزشی برایشان برگزار کردیم. سپس دار قالی برای آنها تهیه کردیم تا  به وسیله ظرفیتی  که دراین منطقه محروم ایجاد شده به صورت ‌آبرومندانه  در همان جا مشغول به کار شوند  و اکنون هم درنظر داریم این مراکز را گسترش دهیم.

 

 

 

علیزاده تولید طیور و مرغ و خروس و دام های سبک را از دیگر اقداماتی دانست که  در این بخش محروم مورد توجه است و تصریح کرد: ما بنا داریم به هر خانواده کپرنشین در این منطقه تعدادی مرغ و خروس در اختیارشان به صورت امانت قرار دهیم و آنها از تخم مرغ آن استفاده و وقتی تعدادآنها زیاد شد، تعدادی را که به آنها امانت دادیم، به ما برمی گردانند و این طیور را به خانواده محروم دیگری امانت دهیم تا از این طریق کمکی در جهت رفع مشکلات معیشتی آنها  انجام شود.

 

امام جماعت مسجد حضرت ولیعصر(عج) اظهار کرد: همین طور به خانواده هایی توان نگهداری دام داشته باشند، یک جفت گوسفند نر و ماده و بز در اختیارشان قرار می دهیم وتا به صورت امانت ازاین دام ها و منافعشان استفاده و بعد از مدتی به دیگر خانواده ها سپرده می شوند، تا از این طریق موجب توانمند سازی و رونق بخشی زندگی  آنها شویم.

 

ایده ای برای کشاورزان

وی ادامه داد: اقدام دیگری که به صورت خودجوش  و با حرکت جهادی مردمی بامحوریت مورد توجه قراردادیم این است که با توجه به اینکه در این منطقه اکنون فصل تولید هندوانه است و به دلیل آنکه کشاورزان این منطقه نیازمند و وسیله  و توانایی برای انتقال محصولاتشان به دیگر نقاط کشور و یا دیگر کشورها را ندارند، بیشترین سود از این طریق عاید دلالان می شد، به همین جهت ما ایده ای که انجام دادیم این بود که یک پل ارتباطی میان کشاورزان و فرصت های صادراتی که محصولات مستقیم مردم این منطقه را به سمت صادرات ببرد،برقرار کردیم تا بدون واسطه تولیدات مردم حتی دو سه برابر ازآن چیزی که به دلالان عرضه می شد، درآمد داشته باشند،زیرا  اگر کشاورزان این منطقه درآمدی خوب به دست آوردند، سالهای بعد رونق ویژه ای نصیبشان خواهد شد.

 

امام جماعت مسجد حضرت ولیعصر(عج) در مورد دیگر اقدام ابتکاری که  دراین منطقه محروم گفت: در منطقه جازموریان به رغم مشکل کم آبی هنوز در برخی مناطق در 4 فصل سال می توان صیفی جات برداشت کرد، به همین جهت با کمک های مردمی ساخت کارخانجات صنایع تبدیلی به منظور دوری از اتلاف محصولات و زیان دیدگی کشاورزان منطقه را دنبال کردیم و به این ترتیب محصول گوجه فرنگی کشاورزان منطقه از آنها خریداری و به کارخانه رب گوجه فرنگی که با همین کمک ها ساخته شده فرستاده می شود که این ایده موجب اشتغال زایی در منطقه و موجب دلگرمی کشاورزان شده است.

 

علیزاده به برنامه های  مسجد حضرت ولیعصر(عج) برای مناطق سیل زده کشور هم اشاره کرد و گفت: کمک های مردم و نمازگزاران برای مناطق سیل زده هم در حال انجام است، به گونه ای که دریک روستا در استان لرستان که  سیل50 درصد این مکان را گرفته و خانه و کاشانه مردم از بین رفته است  حضور یافتیم و هدف گزاری انجام و تصمیم داریم که  مسجد حضرت ولیعصر(عج) را برای این روستا معین قرار دهیم و با حمایت دولتمردان و جانمایی و در ساخت منزل برای آنها وارد عمل شویم و این روستا را آباد و با قرار دادن دام های سبک در اختیار این مردم بتوانیم کمکی به آنها داشته باشیم.

 

جمع آوری ۶۰ میلیون تومان برای مناطق سیل زده

وی با اشاره به اینکه از زمان سیل تاکنون حدود60 میلیون کمک نقدی از سوی نمازگزاران مسجد حضرت ولیعصر(عج) جمع آوری شده است، افزود: تا الان در دو مرحله کمک های مردمی به این مناطق ارسال شده است به طوری که هفته قبل یک بار وانت برنج با یک تیم چهارنفره از مسجد به منطقه پلدختررفتند و برنج های جمع آوری شده را در میان مردم سیل زده توزیع و مستقیم به نیازمندان رساندند.

 

تهیه بسته خواب و استراحت

علیزاده  به دیگر اقدامی که از سوی خیاط خانه خیریه مسجد حضرت ولیعصر(عج) درر استای کمک رسانی به مردم سیل زده صورت می گیرد، اشاره کرد و گفت: حدود 40 نفر ازبانوان محله و مسجدی  که  دراین خیاط خانه مشغول به کار هستند، در حال تهیه وآماده سازی یک بسته خواب واستراحت که برخوردار از دو تشک، دو عدد بالش،یک لحاف و پتو برای سیل زدگان هستند.

 

 شعبه کارآفرینی

امام جماعت مسجد حضرت ولیعصر(عج) به برنامه ها واقدامات این مسجد در بحث کارآفرینی برای مردم اهالی محله شهرک شهید محلاتی نیز اشاره و اضافه کرد: ما با استفاده از ظرفیت مسجد با برگزاری دوره های مختلف در بخش های تربیت بدنی، مجموعه آموزشکده زبانهای جارجی، مهد قرآن، مرکز مشاوره و مرکز خیریه که تعداد قابل توجه ای از بانوان محله در آن مشغول به کار هستند، بالغ بر ۶۰تا۷۰ فرصت شغلی ایجاده کرده ایم و در سالن تربیت بدنی مسجد بیش از ۲۰ نفر از این طریق مشغول به کار هستند.

 

وی گفت: ضمن اینکه ما به عنوان حلقه وصل بین کارآفرینان و کسانی که جویای کار هستند، شعبه ای در مسجد ایجاد کرده ایم و کسانی که جویای کار هستند در مسجد حضور می یابند و مشخصات، تخصص و رشته های تحصیلی خود را بیان و از طرفی  کسانی که  به دنبال عناصر و نیروی کار هستند، آنها نیز نیازهایشان را مطرح می کنند و ما این دوگروه جوینده کار و  کارفرما را به هم مرتبط می کنیم، تا از این طریق برای افراد  جویای کار زمینه اشتغال فراهم شود.

 

 علیزاده با بیان اینکه ما یک ایده ای داریم، مبنی بر اینکه مسجد فعال تنها به داشتن محراب و منبر نیست، خاطر نشان کرد: مسجد وقتی محل تجمع است، یعنی هر تجمعی  آغازی برای حرکت است،بنابراین از طریق این جمع ها و کنار هم قرار گرفتنها، استعدادها برکات بسیاری حاصل می شود، لذا تلاش کردیم که ظرفیت های مسجد را احیا و مسجد  را به یک کانون آموزش تبدیل و در زمینه های زبان های انگلیسی، عربی و فرانسه  دوره هایی برگزار کنیم.

 

آموزشگاه زبان با رویکرد فرهنگی، دینی و انقلابی

وی اضافه کرد: در حال حاضر برخی کانون های زبان در تهران  و دیگر شهرها اقدام به برگزاری دوره  بارویکرد فرهنگ بیگانه هستند، بنابراین ما در سایه مسجد یک آموزشگاه استاندارد با ارایه مدرک ایجاد کردیم و با یک جهت گیری مناسب فرهنگی، دینی و انقلابی خودمان و نیز توسط مربیان مجربی که این اصول را رعایت و همچنین متن هایی که استفاده می کنند، متناسب با فرهنگ دینی و انقلابی ما  باشد، به کارگرفتیم.

 

امام جماعت مسجد حضرت ولیعصر(عج) بیان  کرد: از این طریق افراد ضمن اینکه در سایه مسجد به تبحر و معلوماتی دست می یابند و زبان آموز می شوند و خودشان را هم مدیون مسجد می دانند.

 

 وی با اشاره به اینکه دربحث جوانان و تربیت بدنی مسجد هم گفت: می توانم ادعا کنم که سالن تربیت بدنی مسجد ما یکی از سالن های تربیت بدنی کم نظیر در سطح تهران است  و به روز ترین امکانات در رشته های رزمی و بدن سازی  در سالن بسته  ویژه خواهران و برادران وجود دارد و از اساتید مجرب و  توانمند در این زمینه استفاده شده است به طوری که ازهمین مسجد ما افراد بسیاری مدال آور نیز شده اند و این برای ما بسیار موجب افتخار است که در سایه مسجد این افتخارات را کسب کنند.

دو پایگاه بسیج فعال در مسجد

علیزاده  همچنین افزود: در کنار این فعالیت ها، مشاوره ازدواج وجوانان هم در مسجد برگزار می شود تا از این طریق حلقه وصلی میان کسانی که تشکیل کانون زندگی می دهند، باشیم، تا از مشاوره های کارشناسان ما استفاده کنند، این مشاوره ها برای کسانی که تشکیل زندگی داده ونیازمند راهنمایی هستند، هم برگزار می شود.

 

امام جماعت مسجد حضرت ولیعصر(عج) با اشاره به فعالیت دو پایگاه بسیج فعال خواهران و برادران در مسجد گفت: فعالیت های این پایگاههای  بسیج با رویکرد جوانان و نوجوانان انجام می شود و تلاش ما دراین راستا که این گروههای سنی را تشویق  وترغیب به فعالیت در مسجد می کنیم ، حتی 50 درصد اعضای هیات امنای مسجد از نیروهای جوان هستند و این خود دلیلی بر موفقیت مسجد در عرصه های مختلف شده است به طوری که بسیاری از مسئولینی که در مسجد حضور می یابند، اظهار به پویایی و نشاط و زنده بودن این مسجد دارند.

 

وی فعالیت مهدکودک مسجد با رویکرد قرآنی را یکی دیگر از بخش های مسجد نام برد و تصریح کرد: مهد کودک این مسجد بیش از 10 سال سابقه فعالیت با رویکرد قرآنی دارد و با استقبال خانواده روبرو است.

 

اعتکافی بی نظیر و باشکوه

امام جماعت مسجد حضرت ولی عصر(عج)  برپایی مراسم اعتکاف با حضور گسترده جوانان که  درواقع یکی از بی نظیر ترین مراسم های اعتکاف بوده است، را از دیگر امتیازات این مسجد دانست و گفت: مسجد حضرت ولیعصر(عج) مسجد فعالی است که هیچ فضای خالی ندارد و گاهی برای برگزاری جلسات در این مسجد فضایی نداریم  که نشان  ازرونق و برگزاری کلاسها ودوره های مختلف در این مسجد است.

 

 

 

پایان پیام/40

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: تيم فوتبال پرسپوليس حسین هدایتی زهرا نعمتی زین الدین زیدان علي دايی علي كريمي كارلوس كي روش مازیار ناظمی مهدي تاج

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۷۲۸۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چه کسانی از ایران مال حمایت کردند؟/ مناقشه «منتقدان مشکوک» و «حامیان انصاری»
 • بنزما: برای کسانی که فوتبال را دوست دارند، بازی می‌کنم؛ شاید در آینده مربی شوم
 • وینفرد شفر: کسانی که روی مبل منزل‌شان نشسته‌اند، انتقاد می‌کنند/ به باشگاه گفته‌ام که صیادمنش باید بماند
 • الگوی پیشرفت؛ الگویی از جنس رسیدن و نه از جنس نوشتن
 • مدافعان کمک به صدام در مجلس سوم چه کسانی بودند؟
 • کسانی که کارت ملی شان را تعویض نکردند چه کنند؟
 • کسانی که کارت ملی شان را تعویض نکردند چه کنند؟/ تعویض کارت قدیمی با هوشمند ادامه دارد؟
 • الفیاض:باید در مشکلات کنونی ایران در کنارش باشیم
 • ماجرای داغ حمله الکترونیک آمریکا به صداو سیما وسط مناظره های انتخاباتی
 • یک وکیل بین‌المللی: امکان تعلیق فوتبال آمریکا به خاطر سرایت تحریم‌ها به ورزش را داریم
 • پذیرفتن FATF در شرایط جنگ اقتصادی یک خیانت بزرگ به کشور است/ تحول محتوایی مردم، محصول کار سپاه در منطقه/ ماجرای داغ حمله الکترونیک آمریکا به صداو سیما وسط مناظره‌های انتخاباتی
 • پذیرفتن FATF در شرایط جنگ اقتصادی یک خیانت بزرگ به کشور است
 • امکان تعلیق فوتبال آمریکا به خاطر سرایت تحریم‌ها به ورزش را داریم
 • قرار دادن سپاه در لیست تروریستی بزرگترین پارادوکس جهان است/ پذیرفتن FATF در شرایط جنگ اقتصادی خیانت بزرگ به کشور است
 • نظر مجمع درباره پالرمو مثبت نیست اما عده‌ای می‌خواهند جام زهر به رهبری بنوشانند
 • تکذیب شایعه فرار یکی از فرماندهان سپاه/ چه کسانی بیشترین حقوق را می‌گیرند؟/ راه‌حل مهم برای تکرار نشدن تخلفات بانک سرمایه
 • برخورد دستگاه قضایی با کسانی که اهمال و کوتاهی آنان خسارت‌های سیل را افزایش داد / افرادی که به حریم رودخانه‌ها تجاوز کردند در سیل به وجود آمده مقصر هستند
 • در داخل متأسّفانه بعضی‌ها غرب را بَزک می‌کنند، نمی‌گذارند افکار عمومی متوجّه بشود که همین دولت‌های ظاهر‌الصّلاح -مثل فرانسه، مثل انگلیس، مثل دیگران- در باطنشان چقدر شیطنت و شرارت وجود دارد
 • تحریم‌های آمریکا حریف قدرتمندی است که باعث رشد ما شد/ به دلیل پیگیری پروژه‌های ماهواره‌ای به دفتر ریاست جمهوری احضار شدم/ نظر مجمع درباره پالرمو مثبت نیست اما باز هم عده‌ای می‌خواهند جام زهر به رهبری بنوشانند