هرقدر هم که بگوییم عید است و دید و بازدیدش، هرقدر هم که تلویزیون مثل هرسال گزارش مردمی با هیجان کاذب بگیرد و از مردم بخواهد از مزایای دید و بازدید بگویند و بگویند چقدر خوشحال هستند که عید فرصتی است برای دیدن فامیل و دوست و آشنا، اما باید قبول کنیم که خیلی وقت است که دید و بازدید و مهمانی در تعطیلات عید نوروز رونق سال‌های دور گذشته را ندارد و هرسال هم کمتر و کمتر می‌شود.

خیلی از خانواده‌ها دیگر فقط به دید و بازدید یکی دو خانواده نزدیک‌تر و صمیمی‌تر اکتفا می‌کنند، خیلی‌ها برای سفر برنامه‌ریزی می‌کنند تا از زیر بار رفت‌وآمد در بروند و خیلی‌ها هم ترجیح می‌دهند اصلا جایی نروند و فقط استراحت کنند.

از دلایل اقتصادی و دوری راه‌ها و تعدد سلایق در خانواده‌ها برای تصمیم‌گیری که بگذریم، یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود بعضی‌ها کمتر به دید و بازدید علاقه نشان دهند، رفتار‌های نسنجیده و آزاردهنده، سؤالات خصوصی و تجسس در زندگی و حریم خصوصی آن‌ها توسط بقیه فامیل و آشنایان است که باعث رنجش آن‌ها می‌شود؛ رفتار‌ها و سؤالاتی که گاه صرفا برای باز کردن باب صحبت و از سر ناآگاهی پرسیده می‌شود و آن‌قدر عمومیت دارد که اغلب متوجه نمی‌شوند چقدر برای طرف مقابل آزاردهنده است. درحالی‌که اگر بدانیم در این روز‌ها که بیش از پیش قرار است با هم معاشرت کنیم چطور باعث رنجش یکدیگر نشویم قطعا لحظات خوش‌تری در معاشرت با خانواده و دوستان خواهیم داشت. حالا ما برایتان یک راهنما داریم از باید‌ها و نباید‌هایی که اگر رعایت شوند معاشرت‌ها را دلپذیرتر می‌کنند.

کی زن می‌گیری؟

قدیم‌ها رسم بود تا دختر یا پسری در فامیل به سن ازدواج می‌رسید خانم‌های فامیل دست‌به‌کار می‌شدند و افراد مورد نظرشان را پیشنهاد داده و خیلی سریع به قول خودشان همه را سر و سامان می‌دادند. اما حالا سال‌هاست که این روش جواب نمی‌دهد و دختران و پسران جوان نه‌تن‌ها از این پیشنهاد‌ها استقبالی نمی‌کنند بلکه بعضی‌هایشان هم ناراحت می‌شوند. دلایل زیادی وجود دارد که یک دختر یا پسری که ما می‌شناسیم تا به حال ازدواج نکرده؛ از پیدا نکردن شخص مورد نظرش گرفته تا آمادگی روحی و فکری نداشتن برای ازدواج و شرایط اقتصادی نامناسب و شاید اصلا دوست ندارد ازدواج کند. باید قبول کنیم که موضوع ازدواج دیگران به ما هیچ ارتباطی ندارد و با پرسیدن سؤالاتی مانند «چرا ازدواج نمی‌کنی؟ کی ازدواج می‌کنی؟ چرا هنوز مجردی؟ کی به ما شیرینی عروسی می‌دهی؟» وارد حریم خصوصی دیگران نشویم.

چرا بچه‌دار نمی‌شوید؟

بپذیریم که سبک زندگی آدم‌ها، خواسته‌ها و انتظارشان از زندگی، اهداف، رویاها، لذت‌ها و به‌ویژه زندگی مشترک، با ما و آنچه به آن فکر می‌کنیم متفاوت است. لزومی ندارد هرکسی که ازدواج کرد در یک فاصله زمانی مشخص بچه‌دار شود یا اگر یک بچه دارد حتما به فکر داشتن فرزند دوم بیفتد و یا اگر دختر دارد تصمیم بگیرد پسردار شود و برعکس. یک زوج منتظر هستند تا خانه‌دار شوند و بعد بچه‌دار شوند، یک زوج منتظر بهبود شرایط اقتصادی هستند، یک زوج اصلا بچه دوست ندارند، یک زوج فقط یک بچه می‌خواهند و هزاران مدل فکری و خواسته‌ها و شرایط دیگری که ما اصلا فکرش را هم نمی‌کنیم، اما فقط و فقط به‌خود آن‌ها مربوط‌است و می‌تواند دلیل شرایط کنونی آن‌ها باشد.

پس یادتان باشد با پرسیدن سؤالاتی مانند «کی می‌خواهید بچه‌دار شوید؟ کی بچه دوم را می‌آورید؟ مامان و بابات نوه نمی‌خواهند؟ چرا هنوز بچه ندارید؟ پس کی می‌خواهید لذت پدر/ مادرشدن را بچشید؟ دلتان یک دختر/ پسر نمی‌خواهد؟ برای بچه‌تان خواهر/برادر نمی‌آورید؟» دیگران را نرنجانید.

چند واحد پاس کردی؟

ماجرای تحصیلات و دانشگاه رفتن در تمام این سال‌هایی که داشتن مدرک دانشگاهی تبدیل به ارزش شده‌است، چه برای نوجوانان که در سن کنکور هستند و چه برای دانشجویانی که چندسالی از تحصیلاتشان می‌گذرد، ماجرای پراسترس و ناراحت‌کننده‌ای است. کنکور به‌خودی خود مرحله پراسترسی برای بچه‌هاست و تکرار سؤال‌های مربوط به آن، به‌ویژه در روز استراحت و در مهمانی سؤال نابجایی است. تمام شدن دوره دانشگاه و تحصیل دیگران هم مسئله‌ای نیست که در زندگی ما تأثیری داشته باشد.

پس یادتان باشد با سؤالاتی، چون روزی چندساعت درس می‌خوانی؟ لیسانست را کی می‌گیری؟ سال بعد هم در کنکور شرکت می‌کنی؟ چرا رشته‌ات را عوض نمی‌کنی؟ معدل لیسانست چند شد؟ چند واحد پاس کرده‌ای؟ یک لیسانس گرفتن چرا این‌قدر طول کشید؟ نمی‌خواهی برای فوق‌لیسانس اقدام کنی؟» دیگران را از خود دور نکنید.

درآمدت چقدر است؟

میزان حقوق و درآمد افراد چیزی نیست که ما درباره‌اش از آن‌ها سؤال بپرسیم و کنجکاوی کنیم. هیچ‌گاه درباره حقوق دریافتی فرد از او سؤال نکنید. اینکه از شخصی درباره حقوق دریافتی شخص دیگری هم سؤال کنید، به همان اندازه ناپسند و دور از ادب است. حتی اگر شخص مقابل شما با پرسیدن این سؤال مشکلی نداشته باشد، باز هم شما حق ندارید از او این سؤال را بپرسید. اگر دوست‌تان حقوق کار قبلی‌اش را به شما گفته باشد شما باز حق ندارید از حقوق کار جدیدش سؤال کنید. حتی اگر سایر مسائل جزئی زندگی‌تان را با دوست یا اعضای خانواده‌تان در میان گذاشته‌اید و میزان درآمد خود را به او گفته‌اید بازهم اجازه پرسیدن این سؤال را ندارید.

چقدر اجاره خانه می‌دهی؟

سعی نکنید درباره هزینه‌ها از طرف مقابل سؤال بپرسید؛ از هزینه‌ای که برای اجاره آپارتمان کرده تا هزینه مدرسه بچه ها، خرید فلان لباس یا فلان جواهر و یا هرچیز دیگری که نظرتان را جلب می‌کند. پرسیدن سؤالاتی مانند «چقدر برای اجاره هزینه می‌کنید؟» و «آیا این کفش را گران خریدید؟»، «پرده‌ها برایت چند درآمد؟» و از این دست سؤال‌ها را برای خود ممنوع کنید. فقط به‌خاطر داشته باشید که اینگونه سؤالات باعث می‌شوند مردم احساس ناخوشایند پیدا کنند. اگر واقعا در مورد آن محصول کنجکاو هستید، به‌صورت آنلاین قیمت آن را پیدا کنید. اگر کسی چنین سؤالی از شما پرسید، به یاد داشته باشید که مجبور نیستید به آن‌ها پاسخ دهید. خوب است که در جواب بگویید: «من نمی‌خواهم در این مورد صحبت کنم». یا فقط می‌توانید با یک سؤال پاسخ دهید: «چرا؟»

سلیقه شخصی

اینکه مردم در خانه و در حریم خصوصی‌شان موسیقی سنتی دوست دارند یا پاپ، دوست دارند جوراب قرمز را با لباس مشکی بپوشند، غذای فرنگی دوست دارند یا ایرانی، همسرشان را چی صدا می‌کنند یا بچه‌شان را چندبار در هفته به پارک می‌برند به ما ربطی ندارد.

عشق و علاقه‌مندی آدم‌ها

اینکه چه‌کسی با چه‌کسی تناسب دارد یا ندارد، فلانی با کسی سن مادربزرگ یا پدربزرگش قصد ازدواج دارد، تحصیلاتش به درد چه کسی می‌خورد یا نه، دنبال پول چه کسی است، در زندگی خصوصی‌شان دعوا دارند یا نه به ما ربطی ندارد. اینکه حدس می‌زنید بین ۲ نفر احساسی به‌وجود آمده خیلی خوب است که حواستان به دیگران هست، اما نباید در این خصوص با دیگران حرف بزنید و یا اینکه حدس‌تان را قضاوت کنید.

دوستان و آشنایان

در مورد دوستان، اقوام و آشنایان دیگران قضاوت نکنیم و کاری نکنیم که حرف دیگران و زندگی‌شان دغدغه و نقل محافل‌مان باشد. در میهمانی درباره دوستان و آشنایان میزبان/میهمان از او سؤال نکنیم؛ اینکه «خواهرت با نامزدش به کجا رسید؟ برادرت چرا خانه نمی‌خرد؟ فلان دوستات چرا پیش روانشناس نمی‌رود؟ فلانی کی بچه دار می‌شود؟ و...»

جراحی زیبایی

این هم از همان دست اظهارنظر‌ها درباره ظاهر آدم‌هاست. فرقی نمی‌کند شما طرفدار جراحی زیبایی هستید یا نه، اما نه حق دارید دیگران را بابت عمل زیبایی که انجام داده‌اند سرزنش کنید و به رویشان بیاورید که بهتر یا بدتر شده‌اند و نه حق دارید کسی که قصد جراحی زیبایی ندارد را سرزنش کنید و از او بپرسید که چرا این کار را انجام نمی‌دهی و تو خیلی به این جراحی نیاز داری.

خصوصیات اخلاقی آدم‌ها

بهتر است موقعیت ارتباط با آدم‌هایی که رفتارشان باعث ناراحتی مان می‌شود را محدود کنیم تا اینکه بخواهیم از اخلاق آن‌ها به‌طور مستقیم گلایه یا جلوی دیگران و پشت سرشان آن‌ها را نقد کنیم.   منبع: برترین ها

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

عبور از هفت خوان رستم برای ازدواج/تبعات طولانی شدن دوران عقد

نیک نام با بیان اینکه جوانان برای ازدواج باید ازهفت خوان رستم عبور کنند گفت: طولانی بودن دوره عقد از دلایل مهم طلاق در جامعه است.

«محمد کاظم نیک نام» در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان در خصوص عدم تمایل جوانان به ازدواج گفت: پیامبر اکرم(ص) فرمودند: ازدواج و تشکیل خانواده سنت من است، هر کس از آن سر بازند از من نیست، مساله ازدواج در دین مبین اسلام بسیار تاکید شده است، زن و مرد تا در کانون خانواده در زیر یک سقف قرار نگیرند، کامل نمی شوند، نشان کمال زن و مرد در کانون خانواده، تربیت فرزند و بقاء نسل بشر است.

 

این استاد دانشگاه بیان  کرد: متاسفانه در موقعیت فعلی نزدیک به 13 میلیون  دختر و پسر جوان در آستانه ازدواج قرار دارند که تشکیل خانواده ندادند، این مساله عوارض و تبعات زیادی همچون، مشکلات روحی، روانی و افسردگی برای افرادی که متدین بوده و پایبند به اعتقادات دینی هستند به وجود می آورد و برای افرادی هم که مقید نبوده و مسایل دینی برایشان زیاد مهم نیست به انحراف کشیده می شوند.

 

وی با بیان اینکه یکی از دلایل مهم آمار بالای عدم ازدواج جوانان، مشکلات موجود در امر تشکیل خانواده است، افزود: امروزه ازدواج نیازمند، امکانات اولیه و شرایط  مالی مناسب  است، هزینه های سرسام آور خرید عروسی، تهیه جهیزیه و تالار عروسی دست و پای جوانان را برای ازدواج بسته است، هر چند بخشی از این مسایل مربوط به خود خانواده ها بوده و با چشم و هم چشمی در تهیه جهیزیه و سایر تشریفات عروسی  ازدواج جوانان را سخت کردند. در گذشته بزرگان فامیل با کمترین هزینه، زمینه ازدواج جوانان را در فامیل فراهم می کردند و تا 60 سال در نهایت پاکی و سعادت در کنار هم زندگی می کردند ولی اکنون مشاهده می شود که دختران و پسران سر عقد، پشیمان شده و می گویند دل هم را می زنند. ولی امروز باید تشریفات آن چنانی باشد تا یک ازدواج سر بگیرد ضمن اینکه تداوم زندگی ها نیز بسیار کاهش یافته است.

 

این استاد حوزه در ادامه افزود: لذا امروز جوانان برای تشکیل خانواده باید با تهیه، هزینه های سرسام آور عروسی، هفت خوان رستم را عبور کنند، چون نمی داند وقتی گام اول را برای ازدواج بر می دارد، بعد از آن دست همشرش را بگیرد به کجا برود آیا نبایدیک سر پناهی داشته باشد تا زیر یک سقف قرار بگیرند لذا تهیه مسکن نیز یکی از مشکلات مهم سر راه ازدواج جوانان است.

 

وی اشتغال را از دیگر مشکلات امروز جوانان برای ازدواج عنوان کرد و افزود: میان بلوغ جنسی و بلوغ اقتصادی جوانان فاصله زیادی افتاده و احساس نیاز به کنار هم بودن هم امر قابل انکاری نیست، تحصیل جوانان سپس شاغل شدن آنها که یک پروسه زمانی زیادی را می طلبد، موجب مشکلات زیادی در جامعه امروز در حوزه جوانان شده است لذا این مساله باعث گرایش آنها به آلودگی و سایر مشکلات اخلاقی و رفتاری شده است.

 

نیک نام بر لزوم برگزاری کلاس آموزشی تاکید کرد و افزود: طبق گزارش های ارایه شده  از هر پنج ازدواج سه مورد به طلاق منجر می شود که دلیل عمده آن عدم آموزش زوج ها است و بیشتر جوانان هم فقط از روی هوس انتخاب می کنند و جوانان تشکیل خانواده را یک کانون مقدس تلقی نمی کنند، در گذشته طلاق یک امر قبیح بود ولی امروزه قبح آن ریخته و گفته می شود مهرم حلال جونم آزاد.

 

وی با بیان اینکه مسایل آموزشی، فرهنگی ،خانوادگی و رفتاری از عوامل مهم طلاق در جامعه محسوب می شوند تصریح کرد: طبق بررسی هایی که انجام دادم، طولانی بودن دوره عقد به دلیل عدم توانایی در تهیه منزل و سایر مسایل و هزینه های ازدواج ار دلایل مهم طلاق در کشور  است.

 

وی با بیان اینکه مسئولان وظیفه ایجاد اشتغال برای جوانان در جامعه هستند بیان کرد: سوال اینجاست یک جوان فارالتحصیل از دانشگاه، چند سال باید کار کند تا بتواند هزینه سنگین ازدواج خود را تامین کند این مساله ای است که هم به خانواده ها و هم به مسئولان مربوط می شود و نیازمند بررسی و مطالعه می باشد.

 

وی با بیان اینکه خانواده ها باید فرهنگ ازدواج صحیح را در جامعه نهادینه کنند اظهار کرد: البته این امر نیازمند آموزش از طریق رسانه ملی و اصحاب رسانه است، مسئولان فرهنگی و آموزشی باید ازدواج اسان  را با اقدامات فرهنگی ترویج دهند و به جوانان یاد دهند که چه گونه در زندگی مشترک خود رفتار کنند تا روز به روز علاقه شان به یکدیگر  بیشتر  و از فکر طلاق فاصله بگیرند.

 

پایان پیام/35

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

محسن جهانگیری درگذشت

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

کلیدواژه: عید نوروز عید نوروز

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۸۰۴۷۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • راه تحقق ازدواج آسان، تغییر سبک زندگی است
 • انتقاد مهناز افشار از تعیین جایزه برای ازدواج
 • جشن ازدواج 2 زوج در اردوگاه اسکان سیل زدگان دراهواز برگزارشد
 • کرم پروانه گربه نوروزی به مراتع زیرکوه هجوم آورد
 • ازدواج ولیعهد مالزی با تبعه سوئدی
 • فعالیت ۸۰ دفتر مشاوره فعال ازدواج در تهران/ کاهش ۲۵ درصدی طلاق در استان قم
 • نماینده اردبیل: چگونه به کودکی که اجازه رای دادن و افتتاح حساب بانکی ندارد، اجازه ازدواج می‌دهیم
 • ازدواج مرد آمریکایی با عروسک رباتی +تصاویر
 • خودتان را با دیگران مقایسه نکنید
 • سرعت بخشی در پرداخت وام ازدواج
 • سیل بدون کارت دعوت به مراسم ازدواج آمد/ بذر عشق در سیلاب جوانه زد
 • چگونه به کودکی که اجازه رای دادن و افتتاح حساب بانکی ندارد، اجازه ازدواج می‌دهیم
 • طرح ۳۱۳ ازدواج طلایی در همدان اجرا می‌شود
 • پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج به فرزندان بازنشستگان
 • کاهش ۱۰ درصدی ازدواج و افزایش ۲ درصدی طلاق
 • نقد رمان احمد شاکری به شیوه او؛ لجن‌پاشی بر چهرۀ تابناک دفاع مقدس
 • پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی برای ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری
 • ۱۰۰۰ وام ۲۰ میلیون تومانی برای ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری پرداخت می‌شود
 • محور هراز از رودهن به آمل ممنوع می‌شود