به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، آگاهی بخشی جامعه نسبت به مسائل حقوقی یکی از مهمترین راهکار‌ها در کاهش مراجعات مردم به دادگستری است.در این بسته خبری با بازخوانی سئوالات طرح شده از پرسش های حقوقی تلاش می‌کنیم در جهت افزایش آگاهی‌های حقوقی مخاطبان نقش موثری را ایفا کنیم. 

بیشتربخوانید: مجازات‌پرتاب مواد محترقه خطرناک در اماکن عمومی چیست؟

مرد حق دخالت در دارایی و درآمد همسرش را ندارد پرسش مخاطب درباره ادعای مرد نسبت به درآمد همسرش این است: با سلام آیا چنانچه شوهر شرط کند که زن در خانه شوهر شاغل شود و مزایا و حقوقش به اختیار شوهر باشد و بابت ان نیز تعهدی از زن بگیرد، آیا شوهر می‌تواند تصرفی داشته باشد بر حقوق زن و مدعی شود؟ 

پاسخ کارشناسان :  مطابق ماده ۱۱۱۸ قانون مدنی زن مستقلا می‌تواند در دارایی خود هر تصرفی را که می‌خواهد بکند. از جمله آثار این اصل نفی قیمومت و سلطه مرد بر دارایی زن می‌باشد.

مگر اینکه زوجین در این رابطه توافقی نموده باشند که تبعیت از توافق صورت گرفته بسیار بستگی به ماهیت حقوقی آن داشته؛ چه بسا مواردی که امکان برهم زدن توافق مزبور وجود داشته و زوجه از این حیث مسئولیتی نداشته باشد. در ضمن اشتغال زوجه منوط به إذن شوهر نبوده تا در ازای آن حقوق وی را طلب نماید؛ بلکه زن می‌تواند در خارج از خانه کار نماید و شوهر صرفا در مواردی می‌تواند زوجه را از اشتغال منع نماید که شغل مزبور منافی مصالح خانوادگی یا حیثیات خود یا زن باشد. اگر پدر برای مخالفت با ازدواج دختر تهدید به قتل وی کرد، تکلیف چیست؟ پرسش مخاطب وکیل‌آنلاین درباره مخالفت پدر با ازدواج دختر و تهدید به قتل وی در صورت ازدواج، به شرح زیر است: «دختری که مایلم با او ازدواج کنم سی ساله و پزشک است؛ اما پدری دارد که به بیماری شک و سوءظن مبتلاست و هنوز هیچ خواستگاری را به خانه راه نداده است.

می‌دانیم که چنانچه پدر به گونه‌ای بی مورد با ازدواج دختر مخالفت کند، دختر می‌تواند از دادگاه خانواده اذن ازدواج بگیرد؛ اما اشکال ماجرا اینجاست که پدر، این دختر را بار‌ها به مرگ تهدید کرده و چندین بار به گونه‌ای شدید او را کتک زده است. دختر می‌ترسد که به محض اینکه پدر از رفتن او به دادگاه مطلع شود، توسط پدر کشته یا معلول شود. بنابراین، از رفتن به دادگاه اجتناب می‌کند. بویژه اینکه بار‌ها پدر به دختر گفته است خونت را می‌ریزم و اگر زندانی یا دیه‌ای داشته باشد تقبل می‌کنم. چه راهکاری برای نجات این دختر از این خانه و ازدواج او وجود دارد؟

پاسخ کارشناسان :
«مطابق ماده ۱۰۴۳ قانون مدنی نکاح دختر باکره اگرچه به سن بلوغ رسیده باشد موقوف به اجازه پدر یا جد پدر او است و هر گاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کند اجازه او ساقط و در این صورت دختر می‌تواند با معرفی کامل مردی که می‌خواهد با او ازدواج نماید و شرایط نکاح و مهری که بین آن‌ها قرار داده شده است پس از اخذ اجازه از دادگاه مدنی خاص به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام نماید.

از طرفی توهین و تهدید و ضرب و شتم افراد نیز اعمالی خلاف قانون و جرم می‌باشد، لکن مرتکب آن قابل مجازات خواهد بود ولو آنکه پدر فرد باشد.» چک در چه صورتی غیرکیفری می‌شود؟

پرسش مخاطب درباره چک‌های غیرکیفری این است: سلام چکی به مبلغ ۳۰ تومان از شخصی را به تاریخ همان روز برگشت زدهام طی دادخواستی به علت اینکه چک را قبلا به من داده است دادگاه منع تقیب صادر کرده؟ حال سوال این است دادگاه می‌تواند برای این چک با رای صادره چک رااز حالت کیفری به حقوقی تبدیل کند چرا؟ من چگونه می‌توانم به این پول برسم و طی چه مراحلی زودتر به پولم دست پیدا کنم. 

پاسخ کارشناسان : مطابق ماده ۱۳ قانونِ صدور چک در موارد زیر صادر کننده چک قابل تعقیب کیفری نیست.الف- در صورتی که ثابت شود چک سفید امضاء داده شده باشد.

ب- هر‌گاه در متن چک، وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی شده باشد.ج- چنانچه در متن چک قید شده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است.د- هر‌گاه بدون قید در متن چک ثابت شود که وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی بوده یا چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است.ه. - در صورتی که ثابت گردد چک بدون تاریخ صادر شده و یا تاریخ واقعی صدور چک مقدم بر تاریخ مندرج در متن چک باشد؛ بنابراین صرف اینکه تاریخ چک روز باشد یعنی چک وعده دار نباشد به معنای امکان شکایت کیفری نمی‌باشد.لکن در صورتی که چک قابل تعقیب کیفری نباشد از طریق حقوقی یا اجرای ثبت قابل پیگیری خواهد بود. 

منبع:میزان

انتهای پیام/

پاسخ به پرسش های حقوقی

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نظر رهبری درباره «اذن شوهر برای فعالیت در فضای مجازی»

 

پایگاه دفتر مقام معظم رهبری: استفتائات جدید (اردیبهشت ماه) به شرح ذیل است:

 

استفاده از پشت بام مسجد جهت امور فرهنگی

سؤال۱: آیا پشت بام مسجد را می­توانیم انباری، کتابخانه یا سالن فرهنگی درست کنیم؟

جواب: پشت بام مسجد هم حکم مسجد را دارد، ولی در صورتی که در آنجا نماز خوانده نمی شود انجام اموری که با شأن مسجد منافات ندارد، اشکال ندارد، ولی احداث بناء در آن به نحوی که عرفاً تغییر کاربری محسوب شود، جایز نیست.

 

مراسم شعرخوانی در مسجد

سؤال۲: برگزاری مراسم شعرخوانی در مسجد جایز است؟

جواب: شعرخوانی در مساجد برای غیر موعظه و امثال آن مکروه است.

 

اذن شوهر برای فعالیت در فضای مجازی

سؤال۳: آیا حضور و فعالیت زن بدون اذن شوهر در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی جایز است؟ به ویژه اگر همراه با ارتباطات متقابلی با نامحرمان باشد.

جواب: اذن شوهر لازم نیست، مگر اینکه موجب تضییع حق شوهر و یا تصرف در اموال او شود، لازم به ذکر است هر گونه ارتباط با نامحرم که مستلزم مفسده یا خوف وقوع در حرام باشد، جایز نیست.

استفاده از داروی حاوی سنگ و خاک

سؤال۴: برخی از داروهای طب سنتی از جنس سنگهای معدنی هستند و یا در ترکیبات آن مقداری خاک وجود دارد، خوردن این داروها چه حکمی دارد؟

جواب: اگر ضرر قابل توجهی نداشته باشد، اشکال ندارد.

 

ارجاع بیمار توسط پزشک به مراکز خاص

سؤال۵: در مراجعه به برخی پزشکان برای سونوگرافی و .. معمولا مرکزی را معرفی می کنند که بیمار به آن مراجعه کند و در قبال ارجاع بیمار، مقداری از هزینه دریافتی از بیمار را به پزشک می پردازند، آیا این کار از لحاظ شرعی صحیح است؟

جواب: اگر خلاف مقررات مربوطه نباشد و بیمار واقعا نیاز به سونوگرافی داشته باشد و با اختیار به آنجا مراجعه کند، اشکال ندارد.

 

رعایت قبله در نوافل

سوال۶: آیا رعایت قبله در نمازهای مستحبی مثل نماز شب واجب است؟ آیا می شود نماز مستحبی را بدون رعایت قبله خواند؟

جواب: نماز نافله هم باید به طرف قبله خوانده شود، مگر اینکه در حال حرکت ـ راه رفتن یا سواره ـ خوانده شود، که رعایت قبله لازم نیست.

 

وضوی ارتماسی

سوال۷: هنگام وضو، برای شستن صورت و دستها حتما باید روی اعضاء دست کشیده شود؟ مثلا اگر دست را زیر شیر آب بگیریم و اطمینان کنیم که آب تمام دست را فرا گرفته است، کافی است؟

جواب: اگر به نیت وضو آب از بالا به پایین ریخته و تمام عضو شسته شود، کافی است، اما مستحب است شستن اعضاء همراه با دست کشیدن باشد.


خواندن سهوی تشهد در رکعت اول
سؤال۸: اگرسهواً مقداری از تشهد را در رکعت اول بخوانیم، سجده سهو واجب می‌شود؟

جواب: واجب نیست، اما مستحب است برای هر کار یا ذکر اضافۀ سهوی در نماز، سجده سهو انجام شود.

 

خشک شدن رطوبت وضو

سؤال۹: اگر موقع مسح پا، برای مسح، رطوبتی در کف دست نمانده باشد، آیا می توان دست را با آب تر کرد و مسح پا را کشید؟

جواب: فقط می توان دست را با رطوبتی که در ریش یا ابرو باقی مانده است، تر کرد و مسح کشید.

 

فروش جنس معیوب

سؤال۱۰: اگر شخصی جنسی معیوب فروخته ولی از عیب آن خبر نداشته است، حتی هنگام فروش، کارشناس نیز متوجه عیب نشده است، ولی الان خریدار متوجه عیب شده است، آیا فروشنده ضامن است؟

جواب: اگر ضمن قرارداد معامله سقوط خیار، شرط نشده باشد یا فروشنده نسبت به عیوب کالا تبریّ نجسته باشد (یعنی نگفته باشد عیبی را بر عهده نمی گیرم)، خریدار خیار عیب دارد و می تواند معامله را فسخ کند یا تفاوت قیمت جنس معیوب و سالم را دریافت کند.

البته اگر کالای معامله شده موجود نباشد یا تغییری در آن ایجاد شده باشد که عرفاً گفته شود همان کالا نیست، حق رد ندارد و فقط می تواند تفاوت قیمت را مطالبه کند.

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

پناهندگی سردار نصیری؛ از شایعه تا واقعیت +تصاویر

کلیدواژه: قوه قضاییه خواندنی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۸۴۱۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

  • دستگیری ضارب متواری پدر شهید مدافع حرم در دستور کار پلیس یزد است
  • اظهار نظر آقای کارگردان درباره ابتذال در سینمای ایران/ استفتاء رهبری درباره اذن شوهر برای فعالیت زن در فضای مجازی/ چگونه در آخرت ثروتمند شویم؟/ تالار اصلی تئاترشهر ۱۵ اردیبهشت بسته می‌شود
  • پاسخ رهبرانقلاب به ۱۰ استفتاء جدید +متن پرسش
  • تنوع محصولات بانک سينا براي مشتريان حقوقي
  • تعلیق ۲ مأمور پلیس به دلیل آزادی ضارب پدر شهید
  • دلالان تحلیل اشتباهی از بازار گندم دارند/ هرگز اجازه سوء استفاده از محصول استراتژیکی مانند گندم را نخواهیم داد
  • آیا حضور حشدالشعبی در ایران خلاف قانون است؟
  • آیا اذن شوهر برای فعالیت در فضای مجازی لازم است؟
  • تحلیل جامعه شناسانه مخاطرات ازدواج های موقت، سفید و صیغه
  • استفتائات رهبری درباره اذن شوهر برای فعالیت در فضای مجازی تا دف زدن در جشنها
  • سوریه به خطوط هوایی قطر اجازه عبور از حریم هوایی‌اش را داد
  • نظر رهبر انقلاب درباره اذن شوهر برای فضای مجازی
  • درگذشت پدر شهید در جهرم
  • راه حل حقوقی ایران در برابر اقدام آمریکا علیه سپاه چیست؟
  • روایت پدر از مهریه‌ای که آجرهای مدارس شهید آریایی شد
  • نماینده اردبیل: چگونه به کودکی که اجازه رای دادن و افتتاح حساب بانکی ندارد، اجازه ازدواج می‌دهیم
  • چگونه به کودکی که اجازه رای دادن و افتتاح حساب بانکی ندارد، اجازه ازدواج می‌دهیم
  • گرجستان به سه هزار ایرانی اجازه ورود به خاک این کشور را نداد
  • پیکر «پدر مطالعات خلیج فارس» تشییع شد