غلام حسن محرمی ر گفتگو با خبرنگار مهر در مورد حضرت زینب (س) گفت: اگر بخواهم نقش حضرت زینب (س) در یک زاویه از واقعه کربلا را خدمت تان عرض کنم باید بگویم که حضرت زینب (س) در این واقعه کسی است که عهده دار پرستاری و محافظت از امام عصر خود یعنی امام سجاد (ع) است. اگر حضرت زینب (س) نبود امام سجاد (ع) به شهادت می‌رسید و آن خط امامت قطع می‌شد. اینجا حضرت زینب (س) است که امام سجاد (ع) را نجات می‌دهد.

این مدرس حوزه و دانشگاه ادامه داد: خدای متعال انسان‌های بزرگ و منتخب و برگزیده را در کنار معصومین قرار می‌دهد تا اینکه انیس و مونس این انسان‌های کامل و حجت‌های خدا باشند. یک عده در کنار پیامبر (ص) بوده‌اند که اینها دارای فضیلت اند. هم فضیلت ذاتی که خداوند اینها را انتخاب کرده و توفیق داده و هم به خاطر همراهی و کمک به حجت خدا به ثواب می رسند. مثلاً در کنار پیامبر (ص) خانواده او، ابوطالب، عبدالمطلب، فاطمه بنت اسد، امیرمومنین، عموها و پسرعموهای او و کسانی مثل سلمان، ابوذر و مقداد بودند و به درجات رسیدند. در کنار امیرالمومنین، امام حسن (ع)، امام حسین (ع) و سایر ائمه نیز به همین صورت.

وی سپس عنوان کرد: الان هم یک عده در کنار امام زمان (عج) هستند. در روایات هم آمده که امام زمان با اینها انس دارد. بشر نیاز به انس دارد و اینها این نیاز امام (ع) را برطرف می‌کنند. حضرت زینب (س) نیز نه تنها از این قبیل انسان هاست بلکه بالاتر، کسی است که از حجت خدا محافظت می‌کند. مثل امیرالمومنین در کنار پیامبر (ص). جایگاه امیرالمومنین یا حضرت ابوطالب در کنار پیامبر با دیگران فرق می‌کند. اینها از پیامبر خدا محافظت می‌کنند. حضرت زینب (س) نیز همین گونه است و در طول آن واقعه بعد از امام حسین (ع)، از امام سجاد (ع) محافظت می‌کند.

محرمی اظهار داشت: امام سجاد (ع) هم بیمار بود و هم در معرض خطر قرار داشت. یک نمونه آن وقتی است که از قتل گاه می‌گذرند و وقتی امام سجاد (ع) بدن‌های پاره پاره شهدای کربلا را می بیند که روی زمین مانده‌اند اما کشته‌های لشکر اشقیا دفن شده‌اند بسیار ناراحت می‌شود. اما حضرت زینب (س) به یاری او می‌شتابد و می‌گوید ناراحت نباش اینها دفن خواهند شد و اینجا زیارت گاه می‌شود. شیعیان و دوست داران ما می آیند و این قبور را زیارت می‌کنند.

وی اضافه کرد: یا زمانی که در مجلس ابن زیاد، ابن زیاد می‌خواهد امام سجاد (ع) را بکشد در آنجا حضرت زینب (س) خود را جلو می‌اندازد و می‌گوید اگر می‌خواهید او را بکشید باید من را هم بکشید و شخصی مثل ابن زیاد در اینجا تحت تأثیر قرار می‌گیرد و می‌گوید این یعنی دوست داشتن حقیقی و از کشتن امام سجاد (ع) صرف نظر می‌کند. ایشان کسی بود که محافظت از امام چهارم شیعیان به او سپرده شده بود و شاید هم بعضی از ودایع امامت به ایشان سپرده شده و به ایشان داده شده بوده تا به امام سجاد (ع) بدهد. مثل مقام ابوطالب نسبت به پیامبر که ودایع نبوت پیش حضرت ابوطالب بود تا اینکه پیامبر بزرگ شد و به پیامبر تسلیم کرد. حضرت زینب (س) یک چنین مقام بزرگی دارد. اما روایات ما از زندگانی حضرت زینب (س) خیلی کم است و این مشکلی است در تاریخ ما که تنها بخشی از زندگی حضرت که با واقعه عاشورا تلاقی پیدا می‌کند فقط یک مقدار گزارشات تاریخی وجود دارد.

محرمی همچنین گفت: تنها این یک جمله که ایشان درباره عاشورا فرمودند ما رأیت الا جمیلا ابعادی از جنبه‌های وجودی این حضرت را برای ما آشکار می‌کند که مقام معنوی و توحید ایشان است. می‌فرماید که اینان کسانی بودند که خدا برای اینها قتل نوشته بود و به قتل گاه خودشان رفتند و من جز زیبایی ندیدم. این جمله توحید ایشان را نشان می‌دهد که فقط توحید و دست خدا و مشیت خدا و بعد خدایی این ماجرا را می بیند. ایشان حقیقتاً به مشیت خداوند داناست که این حرف را می‌زند. خداوند جز زیبایی اراده نمی‌کند.

وی افزود: زشتی ماجرای کربلا مربوط به خداوند نیست و مربوط به بندگان شقی است. خدای تعالی سعادت را برای امام حسین (ع) نوشته بود و این زیبایی بود که امام حسین (ع) با این شهادت به آن مقام درجه‌ای که باید برسد و آن هدفی که از این شهادت منظور است محقق شود. این هدف همان حفظ اسلام بود. آن روی سکه ماجرای عاشورا که قساوت هاست مربوط به اختیار بندگان شقاوتمند بود که راه شقاوت را انتخاب کردند و با انتخاب این راه خود را بدبخت کردند. اینها در دل خود زیبایی دارد.

این استاد دانشگاه سپس اضافه کرد: در این اتفاق اختیار انسان را می‌بینیم که خدای تعالی به انسان اختیار داده است و عده‌ای با اختیار خودشان راه شقاوت را انتخاب می‌کنند. این بعد وجودی و معرفتی حضرت زینب (ع) و ارتباط او با خدا و شناختش از خدا و توحید او در اینجا با این جمله آشکار می‌شود. به همین دلیل از حضرت زینب (ع) به عالمه غیر معلمه تعبیر شده است. شهادت امام حسین (ع) را ایشان زیبا می بیند. این شهادت سخت و جان گداز است و یک مصیبت است اما زیبایی اش در این است که اولاً مشیت خدا بر این مسأله قرار گرفته و ثانیاً این مسأله در میان مسلمانان زنده می‌ماند و مسلمانان این را زنده نگاه خواهند داشت. این زیبایی آن قدر برجسته است که زشتی‌های ماجرا را تحت الشعاع قرار می‌دهد و آن را می‌پوشاند.

وی همچنین پیرامون عبارتی که از این نگاه حضرت زینب (س) برای شرایط امروز می‌گیریم عنوان کرد: ما اول و مقدم بر هر چیز باید مشیت خدا را زیبا ببینیم. اگرچه ما در حال حاضر آن قدر شرایط مان سخت نیست که بخواهیم آن را با شرایط کربلا مقایسه کنیم. بیشتر سختی شرایط فعلی توهمی است و اگر تبلیغات روی آن انجام نشود مردم آن قدرها احساس سختی نخواهند کرد. در بعد از انقلاب همیشه سختی‌ها به نفع ما تمام شده است. چون در مسیر صراط مستقیم قدم برداشتیم. اگر ما در صراط مستقیم باشیم خدا با ماست.

غلام حسن محرمی در پایان گفت: خدای متعال می‌فرماید «وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِینَ وَلَا یَزِیدُ الظَّالِمِینَ إِلَّا خَسَارًا» یعنی هر چه از قرآن نازل شود برای مؤمنین شفاست و برای دیگران شفا نیست. قرآن تکوین نیز همین گونه است. برای مؤمنان شفا و نافع است. البته صبر و تحمل می‌طلبد تا به تعبیر امروزی تهدیدها به فرصت تبدیل شوند. با صبر در این ۴۰ ساله تمام این تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده‌ایم و سختی‌هایی را گذرانده‌ایم که اصلاً با شرایط کنونی قابل قیاس نیست.

کد خبر 4511493

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اراده قطعی تهران و اسلام آباد ارتقا روابط به عالی ترین سطح

استان ها- ایرنا- نخست وزیر پاکستان در سفر یک روزه خود به مشهد پس از زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) در دیدار با تولیت آستان قدس رضوی، گفت: اسلام آباد قصد دارد روابط خود با تهران را به سطح عالی برساند که این می تواند نویدی برای ارتقا سطح همکاری های دو کشور باشد.

عمران خان عصر یکشنبه در نخستین سفر خود به ایران پس از انتخاب به عنوان نخست وزیر پاکستان پیش از عزیمت به تهران به مشهد مقدس رفت و بارگاه مطهر رضوی را زیارت و با تولیت آستان قدس رضوی دیدار و گفت و گو کرد.
آغاز سفر نخست وزیر پاکستان از مشهد مقدس نشان از این دارد که دو ملت دوست و مسلمان علاوه بر روابط دیرینه سیاسی دارای اشتراکات دینی و مذهبی هستند که علایق دو طرف برای ارتقا سطح مناسبات را بیش از پیش افزایش داده است.
عمران خان نخست وزیر پاکستان در نخستین سفر خود به ایران روز یکشنبه وارد فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد شد و مورد استقبال رسمی استاندار و مقامات محلی خراسان رضوی قرار گرفت.
عمران خان در این سفر پس از دیدار و گفت و گو با استاندار خراسان رضوی در فرودگاه مشهد به زیارت بارگاه منور امام رضا (ع) مشرف شد و پس از دیدار با تولیت آستان قدس رضوی و دیدن از موزه آستان قدس مشهد را به مقصد تهران ترک کرد.
نخست وزیر پاکستان را در این سفر یک هیات بلندپایه سیاسی، اقتصادی همراهی می کنند و عمران خان قرار است با مسئولان بلندپایه کشور دیدار و درباره روابط دو جانبه گفت و گو کند.
اظهارات نخست وزیر پاکستان در دیدار با استاندار خراسان رضوی مبنی بر ضرورت فراهم آوردن امکان سفر زمینی زائران پاکستانی به مشهد مقدس نیز خود گویای این واقعیت است که مشترکات اعتقادی دو کشور آن چنان مستحکم است که هیچ کس قادر نیست خللی در همبستگی ملت های ایران و پاکستان ایجاد کند.
عمران خان این را نیز گفت که سه نفر از وزرای همراهش در این سفر تاکنون با سفر به ایران به زیارت اولاد پیامبر (ص) در مشهد مشرف شده اند.
نخست وزیر پاکستان گفت: هر مسلمان معتقدی به طور قطع به خاندان پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) محبت و ارادت دارد و بنده نیز همیشه خواستار زیارت اولاد گرامی پیامبر در سفر به مشهد بوده ام.
وی همچنین با اشاره به شخصیتهای تاریخی نادر شاه افشار و ابوالقاسم فردوسی ادامه داد: خراسان جایگاه مهمی در تاریخ و اعصار گذشته در منطقه داشته است و علاقه مند هستم در صورت امکان از مزار نادرشاه در مشهد بازدید کنم.
نخست وزیر پاکستان در دیدار با تولیت آستان قدس رضوی که در تالار ولایت حرم مطهر امام رضا (ع) برگزار شد با تأکید بر اینکه پاکستان می‌خواهد روابط خود با ایران را به سطحی عالی برساند، گفت: من در دوران مسئولیت خود تمام تلاشم را می‌کنم تا روابط با ایران را به بهترین سطح ممکن برسانم.
وی افزود: دلیل بسیاری از مشکلات پیش روی امت مسلمان فاصله گرفتن از آموزه‌ های ناب اسلام است.
وی اضافه کرد: پاکستان از دوران سختی در حال عبور است و ما می خواهیم طبق اصول و آموزه‌های نبوی کشور را اداره کنیم.
بدخواهان دو ملت ایران و پاکستان همواره در تلاش هستند تا دو کشور را از یکدیگر جدا سازند و حمایت از برخی گروهک های تروریستی در ایران و پاکستان نیز با همین هدف برنامه ریزی می شود اما اشتراکات، دینی، تاریخی و تمدنی و سیاسی دو کشور همواره مانع دستیابی دشمنان به اهداف خود بوده است.
هرچند دشمنان با حوادث تلخ تروریستی سال گذشته در مرزهای ایران و پاکستان بارها کام مردم را تلخ کردند، اما هم اینک در ابتدای سال جدید، اولین سفر نخست وزیر پاکستان به تهران نویدبخش تحولی عظیم در روابط دیرینه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی این دو کشور دوست و همسایه خواهد بود.
اراده مقامات سیاسی دو کشور بر این است تا با ارتقا مناسبات خود در همه زمینه ها مرزهای دو کشور را از هر گونه ناامنی عاری ساخته و آن را به محلی برای مبادلات دوستانه دو ملت مبدل سازند.
در چهل سال گذشته حق همسایگی و حسن همجواری از جانب کشور ایران در قبال پاکستان به طور کامل ادا شده و در این باره رساندن خط لوله صلح، فراهم کردن امکانات صادرات برق به این کشور، عدم تجاوز به خاک این کشور با وجود حملات تروریستی متعدد از آن سوی مرز و استقبال بی نظیر از زائران پاکستانی اربعین را می توان مهمترین شواهد بر این مدعا دانست.
سفر نخست وزیر پاکستان و هیات عالی رتبه همراه وی همزمان با هفتادمین سال روابط ایران و پاکستان انجام می شود، فرصتی مناسب برای طرح طیف وسیعی از موضوعات مورد توجه دو طرف از همکاری های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، مرزی و مبارزه با تروریسم گرفته تا برخی موضوعات مهم منطقه ای و بین المللی خواهد بود که با توجه به شرایط فعلی دو کشور در حوزه اقتصاد، این موضوع را می توان در اولویت فهرست زمینه های مشترک همکاری میان این دو کشور قرار داد.
اظهارات مقامات اسلام آباد حاکی از برنامه امنیتی جدید این کشور برای تامین امنیت مرزهایش با ایران بود و نشان می دهد مقامات این کشور قبل از توسعه روابط اقتصادی با ایران به فکر تهیه زیر ساخت لازم برای روابط تجاری و برآورده کردن انتظارات مقامات ایرانی در تامین امنیت مرزها بوده اند.
1922/7489*1535

حمله تند زنوزی به وزیر و تاج

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

تبعید و شلاق برای مرد سینماگر به جرم رابطه نامشروع با دختر عاشق بازیگری!

کلیدواژه: حضرت زینب س سیره اهل بیت ع وفات حضرت زینب س

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۸۶۸۱۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • زائران حضرت زینب(س) گذرگاه مرزی عراق و سوریه را بازگشایی کردند
 • فیلم/ جشن نیمه شعبان در حرم حضرت زینب(س)
 • کمپین انگلیسی‌ها علیه جراحی‌های زیباییِ غیرحرفه‌ای
 • نشست پیشکسوتان نخبه سپاه امام سجاد(ع) برگزار شد+تصاویر
 • فصلنامه علمی ـ پژووهشی «حکمت اسلامی» در پله ۱۸
 • برداشت‌های انحرافی، آسیب معارف مهدوی
 • روایت پدرانه از علی اکبر فاطمیون: وقتی داعش نزدیک حرم شد، مسلح شدیم
 • آیت الله توکل سخنران برنامه «شبی با شهدا» در کانون امام سجاد(ع) سید عابدین قائمشهر
 • باید به‌واسطه امام زمان (علیه‌السلام) درب خانه خدا رویم
 • اراده محکم مجلس در طرح تقویت جایگاه سپاه علیه آمریکا دیده نمی‌شود
 • رئیسی: امید ما به خدا و جوانان است نه آمریکا و اروپا
 • اعزام سه گروه بسیج جامعه پزشکی هرمزگان به مناطق سیل زده خوزستان
 • هیچ کس به زیبایی سعدی نمی تواند قدرت خدا را نشان دهد
 • امام جمعه قزوین: پذیرندگان ظلم هرگز منتظران ظهور نیستند
 • وظیفه امروز منتظران ظهور
 • حکمت خداوند برای انتظار فرج مهمترین راز طول عمر حضرت مهدی(عج)
 • خدمت رسانی بسیج جامعه پزشکی هرمزگان به سیل زدگان خوزستان
 • در کمپِ معمولان جای زندگی تنگ است قطب انجیر سیاهِ ایران در انتظار کمک‌ها
 • جشن نیمه شعبان در حرم حضرت رقیه (س) و حرم حضرت زینب (س)