به گزارش خبرنگار توپ و تورگروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان، هندبال یکی از ورزش‌های بسیار قدیمی در جهان محسوب می‌شود و شواهد زیادی از انجام این بازی در تمدن‌های قدیمی یافت شده است.

البته بازی‌های توپی در ابتدا شباهتی با هیچکدام از رشته‌های ورزشی که امروزه با توپ انجام می‌شود نداشت، اما به نوعی مادر همه ورزش‌های فعلی محسوب می‌شود و تاثیر زیادی در شکل گیری آن‌ها داشته است.

نخستین نشانه‌ها از ورزش‌های توپی را می‌توان در چند قسمت مختلف از جهان دید از جمله در خاورمیانه، امریکای جنوی و حتی چین، یکی از نخستین نشانه‌های آن را می‌توان در تمدن آزتک‌ها در قاره آمریکا دید، غ. ورزشی که بی شباهت به فوتبال امروز نبود و بازیکنان آن در زمینی به صورت دو تیم ۳ نفره باید تلاش می‌کردند تا با ضرباتی به غیر از ضربات دست توپ را از حله‌ای روی دیدوار عبور دهند.

این ورزش، اما در دیگر نقاط این قاره هم به صوت‌های مختلفی مانند بازی با دست و.. رواج داشت.

هندبال از دیرباز تاکنون

هندبال را شاید بتوان یکی از قدیمی‌ترین رشته‌های توپی جهان نامید این رشته برای نخستین بار در قرون پیش از میلاد مسیح به صورت اولیه وجود داشته است و نخستین آثار آن را می‌توان در قاره‌های اروپا و آمریکا دید.

بیش‌تر تاریخ نویسان نخستین نشانه‌های آن را در یونان باستان و حماسه‌های هومر جست و جو کرده اند و ورزش اورنیا در یکی از ارزشمند‌ترین آثار ادبیات جهان را مشابه هندبال دانسته اند البته در سال ۱۹۲۶، تصویر‌هایی از این رشته در آتن که متعلق به سده هفتم پیش از میلاد مسیح بود روی دیوار‌ها یافت شد و این شک را به یقین تبدیل کرد.

ورزش‌های مشابهی در همین زمان و یا قبل‌تر از آن در خاورمیانه از جمله کشور‌های باستانی میتانی، هاتی و مصر جریان داشته است. همچنین همان طور که پییش از آن هم اشاره شد ورزش‌های مشابهی در آمریکای جنوبی هم وجود داشت.

هندبال در قرون پس از میلاد مسیح

هندبال از جمله رشته‌های ورزشی بود که از آن در اثار مختلف قرون شانزده م. و هفدهم به عنوان نخستین ورزش تابستانی در اروپا نام برده می‌شود، در آن زمان درباری‌ها شوالیه‌ها به این ورزش می‌پرداختند.

اما این ورزش در سال ۱۸۹۰ شکل جدی تری به خود گرفت و یک معلم ورزش آلمانی برای نخستین بار ورزشی را با حضور یازده بازیکن و با قوانین هندبال به اجرا در آورد که بی شباهت به یکی از ورزش‌های محلی چکسلواکی نبود. سرانجام پس از جنگ جهانی اول هرمان رئیس فدراسیون هندبال آلمان که تلاش زیادی برای موفقیت این رشته داشت تواسن به هدف خود برسد.

شلنز که به پدر هندبال جهان معروف است در سال ۱۹۲۰ این رشته ورزشی را در دانش سرای ورزشی آلمان تدریس می‌کرد و تلاش او و شاگردانش سرانجام باعث شد تا این رشته در آلمان و حتی سایر نقاط جهان شکل بگیرد.

بدین ترتیب هندبال نوین را می‌توان یک ورزش آلمانی نامید این رشته ورزشی در سال‌های ۱۹۰۴ تا ۱۹۲۰ قوانین مشابه زیادی با فوبال داشت، اما مشکلات جوی در اروپا سرانجام هندبال امروزی با ۷ بازیکن و در یک محیط سربسته را شکل داد.

پیش از آن هندبال تنها به صورت یازده نفره و در زمین چمن برگزار می‌شد.

تغییرات در هندبال و تشکیل فدراسیون‌های بین المللی

هندبال تا سال ۱۹۲۸ زیر مجموعه‌ای از فدراسیون دو و میدانی محسوب می‌شد، اما از سال ۱۹۲۶ دارای کمیسیونی مستقل بود که به امور خود رسیدگی می‌کرد.

اما در سال ۱۹۲۸ و در آمستردام هلند تصمیم بر آن شد تا با حضور ۱۱ عضو رشته هندبال با یک فدراسیون مستقل ورزشی فعالیت کند در سال ۱۹۳۱ هم این رشته یکی از ورزش‌های المپیکی شد و تا سال ۱۹۳۴، ۲۵ عضو دیگر به آن پیوستند.

رقابت‌های هندبال در المپیک ۱۹۳۶ برای نخستین بار برگزار شد و با قهرمانی آلمان به پایان رسید همچنین نخستین دوره رقابت‌های جهانی آن هم دو سال بعد یعنی سال ۱۹۳۸ برگزار شد.

هندبال پس از جنگ جهانی دوم

پس از جنگ جهانی دوم فدراسیون قدیمی هندبال منحل شد و دوباره در سال ۱۹۴۶ و با مشارکت سوئد، فرانسه، فنلاند، دانمارک، نروژ، هلند، لهستان و سوئیس کنگره‌ای در پایتخت فنلاند برگزار شد و در نتیجه این رشته به طور رسمی در سال ۱۹۵۰ دوباره شکل گرفت و از سال ۱۹۷۲ بار دیگر در جمع رشته‌های المپیکی قرار گرفت.

همچنین ایران نیز در سال ۱۳۵۳ شمسی (۱۹۷۴) فدراسیون هندبال را تشکیل داد و به عضوت فدراسیون جهانی آن در آمد.

انتهای پیام/

رشته هندبال و تاریخچه آن

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نگاهی به سوابق سردار سلامی

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه قدرت ما پشتوانه دیپلماسی ماست، تصریح کرد: دولتمردان و مردان سیاست خارجی بهتر از ما می‌دانند که دیپلماسی و سیاست خارجی بدون پشتوانه قدرت نظامی تاثیری ندارد. ناطقان: حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرمانده معظم کل قوا عصر روز گذشته با صدور حکمی سردار حسین سلامی را به عنوان فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب کردند.

سردار سلامی همچنین با یک درجه ارتقاء به درجه سرلشکری نائل آمد و به این ترتیب هشتمین نفری خواهد بود که فرماندهی این نهاد بزرگ انقلاب را بر عهده می گیرد.


سردار سلامی که در میان فرماندهان و مسئولین نیروهای مسلح از فن بیان و سخنرانی بسیار خوبی برخوردار است، در طول سال‌های گذشته همواره توانسته است مواضع و دیدگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در موضوعات داخلی و خارجی و در برابر تهدیدات بین المللی بیان کند.

در ادامه برخی از مهم‌ترین موضع گیری‌های سرلشکر سلامی را بررسی خواهیم کرد:

** قدرت سپاه پشتوانه دیپلماسی ماست

سردار سلامی با حضور در برنامه نگاه یک با بیان اینکه سپاه تا حدود زیادی قدرت سیاست خارجی ما را می‌سازد، گفت: کمک ما به جبهه مقاومت، قدرت چانه زنی و تاثیر جهانی ما را بالا می‌برد.

سردار سلامی با تاکید بر اینکه قدرت ما پشتوانه دیپلماسی ماست، تصریح کرد: دولتمردان و مردان سیاست خارجی بهتر از ما می‌دانند که دیپلماسی و سیاست خارجی بدون پشتوانه قدرت نظامی تاثیری ندارد.

وی با بیان اینکه دشمنان ما جز قدرت نظامی چیزی نمی‌فهمند، افزود: از دولتمردان و مردان سیاست خارجی انتظار داریم کاملا به این قدرت نظامی لینک بشوند.

**انقلاب اسلامی چشم‌انداز خطرناکی پیش روی قدرت‌های استکباری قرار داد

سردار حسین سلامی در نشست شنبه های انقلاب که با عنوان «چهل سال توطئه چهل سال مقاومت» برگزار شد، اظهار داشت: پیام های انقلاب وسیع و بخش بزرگی از جهان را تحت تاثیر خود قرار داد که چشم انداز بسیار خطرناکی از پدیده های جدید را در برابر قدرت های استکباری ترسیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: امروز اگر می توانیم ناوهای در حال حرکت بر روی آب را با یک موشک بالستیک منهدم کنیم، اگر توانسته ایم رادارهایی بسازیم که ماهواره ها را در خارج از جو رصد می کنند و اگر توانسته ایم پهپادهایی را با برد ٣ هزار کیلومتر بسازیم، همگی به برکت نور اسلام و و تکیه بر جوانان بوده است.

**نباید از امریکای امروز ترسید

سردار حسین سلامی در همایش تبیین دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی را عامل افول شتابدار قدرت امریکا در دهه اخیر توصیف و تصریح کرد: تیرگی سیطره سیاسی آمریکا تحت طلوع خورشید انقلاب به تدریج در حال از بین رفتن است که این مهم به برکت پرتوهای الهام بخش و ترویج روح مقاومت در پیکره جهان اسلام میسر شده و امریکا را در مسیر زوال قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه امریکا به معنای واقعی فرو ریخته است، گفت: این که امریکایی ها امروز اذعان به شکست و خروج از سوریه دارند نشان دهنده این واقعیت است که آنان از ظرفیت‌های خود برای مدیریت منازعات سیاسی تخلیه شده و نباید از امریکای امروز ترسید.

**اگر اسرائیل شرارت جدیدی را آغاز کند سرزمین‌های اشغالی باز پس گرفته می‌شود

سردار حسین سلامی در حاشیه نخستین همایش ملی معماری دفاعی و امنیتی نظام اسلامی و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی پیرامون مورد هدف قرار گرفتن مواضع مقاومت در سوریه از سوی رژیم صهیونیستی، اظهار داشت: راهبرد ما محو اسرائیل از جغرافیای سیاسی جهان است و به نظر می رسد با شرارت هایی که اسرائیل دارد انجام می دهد خودش را به این واقعیت نزدیک می کند.

وی افزود: اعلام میکنیم که اسرائیل اگر کاری انجام دهد که جنگ جدیدی انجام شود، مسلما این جنگ همان جنگی است که محو آنها را در پی خواهد داشت و سرزمین های اشغالی باز پس گرفته خواهد شد.

سردار سلامی تاکید کرد: در صورت تدارم شرارت ها حتی اسرائیلی ها در فلسطین گورستانی برای دفن جنازه های خود نخواهند داشت.

**دشمن را عقب رانده‌ایم و در «گام دوم» باید تعقیبش کنیم/ ترامپ؛ انسان تربیت شده «تراز» غرب است

سردار حسین سلامی در شانزدهمین مجمع خیرین امدادگران عاشورا با بیان اینکه انسان تربیت شده تراز غرب رئیس جمهور آمریکا است که تمام تلاشش این است آمریکا را به قیمت فقیر شدن همه جهان دوباره اول کند، خاطرنشان کرد: یک شعار دیگر در این سوی میدان وجود دارد و آن هم رها شدن بشریت از فقر و فلاکت و توسعه محبت و مهرورزی است. امروز دشمنان ما دوست دارند سیمای مردم ما نحیف، فقیر و افسرده باشد، اما قلب های مردم ما مطمئن و مستحکم است.

وی گفت: همانطور که در بیانیه گام دوم رهبر انقلاب نیز آمده بود ما در طول ٤٠ سال گذشته دشمن را توانسته ایم عقب برانیم و در گام دوم باید او را تعقیب کنیم.

** آل سعود ماندنی نیست/ برای شکست دادن قدرت‌های جهانی برنامه داریم

سردار حسین سلامی در مراسم گرامیداشت شهدای حادثه تروریستی جاده خاش-زاهدان که در ستاد نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار شد با بیان اینکه ما دشمنانمان را می شکنیم و تصمیم گرفته ایم کار را بکنیم و برای آن برنامه داریم، گفت: آل سعود بداند ماندنی نیست و دشمن بداند ما او را رها نمی کنیم. امروز آمریکا هم قافیه را باخته است و دشمنان ما مایوس هستند و در حال پیشرفت بی اعتنا به دشمن در حال حرکت رو به جلو هستیم.

وی عنوان کرد: شکست دادن قطعی دشمن کار نهایی ما است و صبح پیروزی ما نزدیک است. ما طرح هایمان را پیاده سازی کرده ‌قطعا انتقام شهدایمان را می گیریم البته دشمن آنقدر سیلی خورده است که این حرکات دربرابر آن ناچیز است.

سردار سلامی در پایان تاکید کرد: ما برای شکست دادن قدرتهای جهانی برنامه داریم و جنگ ما محدود به یک نقطه نمی شود.

** حوزه تاثیرگذاری سپاه جهانی است

سردار سلامی در بیست و پنجمین آئین گرامی داشت هفته پژوهش و تجلیل از پژوهشگران و رتبه های پژوهشی برتر دانشگاه جامع امام حسین(ع) اظهار داشت: حوزه تاثیر گذاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جهانی است و حفظ تعالی انقلاب اسلامی رسالت اصلی سپاه است که در کنار تامین امنیت و دفاع از کشور باید به خوبی آن را اجرا کند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم از مدار تاثیر دشمن دور شویم باید بر توسعه اقتصادی و صنعتی تاکید بیشتری داشته باشیم زیرا عرصه جنگ امروز با دشمن، اقتصاد و صنعت است.

** حمایت معنوی خود را از مردم مظلوم و مسلمان یمن آشکارا اعلام می‌کنیم

سردار حسین سلامی در همایش بین المللی حمایت از مردم مظلوم یمن با تاکید بر اینکه حمایت معنوی خود را از مردم مظلوم و مسلمان یمن آشکارا اعلام می‌کنیم، اظهار داشت: ملت ایران امریکا را به زمین زد و جلوه دیگری از روح مقاومت بر پیکره امت اسلامی دمید. روش امریکا مقابله با ملت هاست و این روزها در کلام رئیس جمهور امریکا که ملت ایران را تروریست خواند مشخص است ولی آمریکا باید بداند ملت ایران ملتی مقاوم، هوشیار و آگاه است و در برابر تمامی توطئه ها و تهدیدها سربلند و پیروز خواهد ایستاد.

** افتخار می‌کنیم از سوی ترامپ، تروریست خوانده شویم

سردار سلامی در واکنش به اقدام خصمانه دولت آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست گروه های به اصطلاح تروریستی، گفت: برای ما باعث افتخار است که از سوی فردی چون ترامپ، تروریست خوانده شویم.

** موشک های ایران آماده شلیک به سمت دشمن است/ حزب الله بیش از صدهزار موشک ذخیره دارد

سردار حسین سلامی پس از پرتاب انواع موشک‌های بالستیک این نیرو در دومین روز از آخرین مرحله رزمایش موشکی اقتدار ولایت در منطقه عمومی کویر قم، با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اگر دشمنان بخواهند نیت بدی را علیه ایران عملی کنند بدانند که موشک‌های ما آماده پرواز و هدف قرار دادن آنهاست.

وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی در آینده ای نزدیک فرو خواهد پاشید، گفت: وقتی حزب الله بیش از صدهزار موشک ذخیره کرده جمهوری اسلامی ده ها برابر آن موشک در کلاس‌های متعدد دارد و این قدرت توقف ناپذیر است.

**هیچ نقطه‌ای در رژیم صهیونیستی امن نیست

سردار حسین سلامی در پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران به مناسبت روز جهانی قدس با بیان اینکه امروز دیگر هیچ نقطه‌ای در سرزمین های اشغالی برای صهیونیستها امن نیست، گفت: جنگ 33 روزه، 22 و 8 روزه موجب شکل‌گیری حماسی مقاومت شد و امروز موشک‌های مقاومت فلسطینی بسیار فراتر از انتظار صهیونیستها است.

وی ادامه داد: موازنه قدرت به سود جهان اسلام تغییر خواهد کرد و ما به صهیونیست‌ها هشدار می‌دهیم شما جامعه‌ای بی‌ریشه هستید که نه سرزمین و نه نژاد و نه تاریخ و نه هیچ یک از عناصر تشکیل دهنده یک ملت را دارید.

** معاهداتی مانند FATF تأثیری بر حرکت سپاه ندارد

سردار «حسین سلامی» با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری،‌گفت: مطمئنم همان بدعهدی‌ها و تعاریف ناعادلانه و ساختگی که در روابط بین‌الملل ساخته می‌شود در FATF هم وجود خواهد داشت. اصلاً موضوع پولشویی و گردش مالی به سمت گروه‌های تروریستی مطرح نیست والا داعش با کدام پول و حمایت چه کسی به وجود آمد.

وی خاطرنشان کرد: اسناد بسیار دقیقی داریم که نشان می‌دهد چند فروند هواپیمای باربری از سال 2012 تا 2014 برای داعش و گروه‌های تروریستی سلاح و تجهیزات بردند آیا همین‌ها الان از FATF دفاع نمی‌کنند.

سردار سلامی تصریح کرد: مطمئنم این کنوانسیون و معاهده FATF وسیله‌ای برای رصد گردش مالی ما و اهرمی برای تأثیرگذاری بر ما است.

وی تأکید کرد:‌ این موضوع ابداً هیچ تأثیری روی حرکت سپاه نخواهد داشت چون سپاه یک نهاد قانونی و قدرتمند است و شرایط برای مقابله با قدرت‌های بزرگ را دارد و تأثیر خود را در دوردست‌ها ایجاد کرده است.

** مواخذه آمریکا در دریا توسط سپاه

سردار سلامی در همایش اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، با اشاره به اقتدار نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس، بیان داشت: شناورهای ما به موازات شناورهای آمریکایی حرکت می‌کنند و از آنها فیلم می‌گیرند. تنها کسانی که آمریکایی‌ها را در دریا مواخذه می‌کنند ما هستیم. ما از آن‌ها سؤال می‌پرسیم و آن‌ها را امرونهی می‌کنیم. این همان قدرت بسیجی است. منبع: فارس برچسب ها: سردار سلامی ، فرمانده کل سپاه پاسداران ، سپاه ، پشتوانه دیپلماسی

حمله تند زنوزی به وزیر و تاج

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

تبعید و شلاق برای مرد سینماگر به جرم رابطه نامشروع با دختر عاشق بازیگری!

کلیدواژه: فدراسیون هندبال اخبار ورزشی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۸۶۸۱۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نخستین نشست هیئت مدیره فدراسیون فوتبال؛ آخرین وضعیت انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال گزارش شد
 • سرانه فضای ورزشی قم 24 صدم متر مربع است
 • نخستین نشست هیات رییسه فدراسیون فوتبال در سال 98
 • برگزاری نخستین نشست هیئت رییسه فدراسیون در سال ۹۸
 • رضایت مندی مردم سیل زده پلدختر از اقدامات جامعه ورزشی/اقدامات وزارت ورزش وجوانان در کمک به سیل زدگان قابل تقدیراست
 • دیدار معاون ورزش همگانی وزارت ورزش با رئیس فدراسیون کارگری
 • مراسم معارفه سرپرست امور نایب رئیسی آقایان فدراسیون ورزش‌های ناشنوایان برگزار شد
 • برگزاری مراسم معارفه سرپرست نایب رئیسی فدراسیون ناشنوایان
 • تیم ملی هندبال به مسابقات انتخابی المپیک اعزام می‌شود/ سن‌وسال زیادی ندارم اما بی‌تجربه نیستم
 • قطر حامی استارت‌اپ‌های «گرشگری ورزشی» شد
 • نگاهی به مواضع بین‌المللی فرمانده جدید سپاه
 • سردار سلامی: قدرت سپاه پشتوانه دیپلماسی ماست/ نگاهی به مواضع بین‌المللی فرمانده جدید سپاه
 • هندبال ایران در مسابقات انتخابی المپیک شرکت می‌کند
 • همراه با دختری که عاشق فوتبال بود اما اولین لژیونر والیبال ایران شد
 • دختری که عاشق فوتبال بود اما اولین لژیونر والیبال شد+عکس
 • انصراف ایران از هندبال نوجوانان و جوانان آسیا؛ دخترها به خانه اعزام شدند!
 • افتتاح نخستین آکادمی تخصصی اسکیت در قم
 • سه تیم هرمزگانی در رقابت های هندبال ساحلی کشور شرکت می کنند
 • کارشناس هندبال: انتخاب سرمربی بسیار دیر شده است/ نباید مقابل آسیایی‌ها تا این حد ناامید باشیم