"ادوارد جوزف" دیپلمات سابق آمریکایی، مدیر اجرایی مؤسسه امور بین‌الملل و استاد دانشگاه جانز هاپکینز در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره به بررسی جزئیات و پیامد‌های ارسال نامه نُه عضو دموکرات مجلس سنای آمریکا به پادشاه سعودی و انتقاد از اوضاع حقوق‌بشر در این کشور پرداخت.

وی در پاسخ به این سوال که نامه مستقیم سناتور‌های آمریکایی به پادشاه سعودی بیانگر چه چیزی است، گفت: این نامه بسیار مهم حامل انتقاد‌های قوی از سیاست‌های حقوق بشری سعودی است. این نامه را نُه عضو بانفوذ مجلس سنای آمریکا امضا کرده‌اند، از جمله رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنا. انتقاد‌های مطرح شده در این نامه بسیار شدیداللحن است و امضاکنندگان آن، درباره زندانیان سیاسی در عربستان سخن گفته و خواستار آزادی فوری آن‌ها شده اند. از سوی دیگر سناتور‌ها در این نامه به در پیش گرفتن اقداماتی معین اشاره کرده اند، به این معنا که اگر در کارنامه حقوق بشر عربستان بهبودی حاصل نشود و زندانیان سیاسی آزاد نشوند، ممکن است مجازات‌ها و عواقبی علیه نظام سعودی در نظر گرفته شود. به نظرم این نامه‌ای قوی از جانب نمایندگان مجلس سناست که از شدت لحن زیادی برخوردار است.

سیاستمدار پیشین آمریکایی در پاسخ به این پرسش که آیا این نامه حامل پیام غیرمستقیمی برای ولیعهد سعودی نیز است، گفت: بله، می‌توان چنین برداشت داشت. در این نامه به صورت واضح به مسئله قتل وحشیانه جمال خاشقجی پرداخته شده و سناتور‌های آمریکایی از روند تحقیقات در خصوص این پرونده ابراز نارضایتی کرده‌اند. آن‌ها همچنین به کشتار وحشیانه مردم یمن نیز اشاره کرده و تأکید کرده اند ممکن است در خصوص این دو پرونده مجازات‌هایی برای حکومت سعودی در نظر گرفته شود. ما می‌توانیم ارسال این نامه را در چارچوب قطعنامه‌ای بدانیم که در هفته گذشته در مجلس سنا به تصویب رسید. این قطعنامه که حمایت آمریکا از جنگ عربستان را متوقف می‌کند، از حمایت هفت نفر از اعضای جمهوری خواه سنا برخوردار بود و به زودی به مجلس نمایندگان ارجاع داده می‌شود و تا حدی می‌توانیم پیش بینی کنیم در این مجلس نیز که در اختیار اغلب دموکرات‌ها است تصویب می‌شود. کنگره و مجلس سنا دیدگاه خود را درباره جنگ یمن اعلام کرده‌اند و برخی نمایندگان جمهوری خواه نیز با این دیدگاه همراه هستند. سپس این قطعنامه به دفتر رئیس جمهور می‌رود و رئیس چمهور احتمالا آن را وتو می‌کند، ولی این پایان کار نخواهد بود.

فشار‌ها بر دولت ترامپ ادامه خواهد یافت و چه بسا دولت پیام این فشار‌ها را دریافت کند و وزارت خارجه به سران سعودی اعلام کند که در جنگ یمن احتیاط و هوشیاری بیشتری داشته باشند. ما می‌دانیم کنگره نظر نهایی خود را هنوز اعلام نکرده و پرونده قتل خاشقجی را فراموش نکرده است. از سوی دیگر، مجلس سنا نیز از میزان آسیب‌های وارد شده به روابط عربستان و آمریکا آگاه است.

وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به این که پرونده روابط با عربستان به نظر برخی محافل داخلی آمریکا از اولویت برخوردار نیست، آیا اعضای کنگره آماده ادامه اعمال فشار بر دولت ترامپ در خصوص تجدیدنظر در روابط با عربستان هستند، گفت: بدون شک کنگره به ادامه اعمال فشار‌ها بر کاخ سفید در این زمینه تمایل دارد. نباید فراموش کرد که امضاکنندگان نامه اخیر از اعضای مهم مجلس سنا هستند. دو نفر از این سناتور‌ها از کاندید‌های انتخابات ریاست جمهوری بوده‌اند. سیاست خارجی بخشی از زندگی سیاسی در آمریکا است و باید بدانیم قتل خاشقجی نه تنها به مسئله مورد توجه مسئولان و کارشناسان در واشنگتن بلکه در همه مناطق کشور تبدیل شده است. همه مردم آمریکا از وحشیانه بودن این قتل شوکه شدند. به علاوه، کنگره نقش مهمی در روند کنترل صادرات اسلحه ایفا می‌کند و به نظرم این یک اهرم فشار است تا کنگره بهتر بتواند به فشار‌های خود بر کاخ سفید ادامه می‌دهد.

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

دفع حملات سنگین در شمال استان الحجه یمن/ ضربات مهلک به مزدوران سعودی در جنوب شرق استان جیزان عربستان + نقشه میدانی

نیروهای یمنی پس از درگیری‌های سنگین حملات مزدوران سعودی را در شمال استان حجه ناکام گذاشتند و ضربات مهلکی به آنان در استان جیزان عربستان وارد کردند.

به گزارش مشرق، عملیات نیروهای ارتش و رزمندگان مقاومت انصارالله یمن در شمال استان «الحجه» علیه نیروهای مزدور چند ملیتی رژیم سعودی برای بازپس گیری مناطق اشغالی بخش «حیران» همچنان ادامه دارد.

از حومه شرقی کوه «النار» خبر می‌رسد، شمار زیادی از نیروهای مزدور سعودی حمله گسترده‌ای را علیه مواضع رزمندگان یمنی انجام دادند تا مناطق بیشتری را در این محور به اشغال دربیاورند اما با واکنش قاطع مواجه شدند.

براساس اطلاعات به دست آمده، نیروهای یمنی به سرعت وارد میدان شدند و در همان گام نخست پیشروی مزدوران سعودی را در این محور متوقف کردند و پس از درگیری‌های سنگین چند ساعته موفق شدند حملات را به طور کامل دفع کنند.

به گفته منابع میدانی، ۱۲ تن از نیروهای مزدور سعودی در جریان درگیری‌ها در حومه شرقی کوه النار به هلاکت رسیدند و بیش از ۳۰ تن دیگر از آنان زخمی شدند؛ دو خودروی نظامی مزدوران در این محور هدف قرار گرفتند و منهدم شدند.

در حال حاضر، ۱۰ درصد از مساحت استان حجه در شمال غرب یمن از جمله «صحرای میدی و بخش وسیعی از مناطق حیران و طوال» در اشغال نیروهای مزدور سعودی است؛ این استان از محور غربی با دریای سرخ و از شمال با استان جیزان عربستان هم مرز است.

عکس از اعلام الحربی

از جنوب شرق استان جیزان عربستان و مرزهای مشترک استان حجه خبر می‌رسد، یگان توپخانه نیروهای یمنی پس از دریافت اطلاعات دقیق، تجمع مزدوران چند ملیتی و نظامیان سعودی را در منطقه «المشرق» هدف قرار داد و شماری از آنان را کشته و زخمی کرد.

خبرها از حومه کوه «قیس» در جنوب شرق استان جیزان عربستان حاکیست، شماری از نیروهای مزدور سعودی حمله‌ای را به منظور نفوذ بیشتر در منطقه انجام دادند که با واکنش به موقع نیروهای یگان زمینی و توپخانه یمنی مواجه شدند و ناکام ماندند.

به گزارش مشرق، شماری از مزدوران سعودی در جریان درگیری‌ها کشته و زخمی شدند؛ یگان توپخانه نیروهای یمنی همچنین تجمع نظامیان رژیم سعودی را در منطقه «السمنه» هدف قرار داد و ضربات مهلکی به آنان وارد آورد.

رزمندگان یمنی تلاش می‌کنند مناطق بیشتری را در جنوب و جنوب شرق استان جیران عربستان به کنترل دربیاورند تا مسیر ارتباطی مزدوران سعودی را در شمال استان الحجه مسدود و آنان را در این محور محاصره کنند.

استان جیزان در جنوب غرب عربستان واقع شده و نیروهای یمنی در ۵ سال گذشته موفق شده‌اند بخش‌هایی از آن را به کنترل درآورند و عملیات نظامیان و مزدوران سعودی برای سیطره دوباره بر مناطق از دست رفته نتیجه‌ای نداده است.

حمله تند زنوزی به وزیر و تاج

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

تبعید و شلاق برای مرد سینماگر به جرم رابطه نامشروع با دختر عاشق بازیگری!

کلیدواژه: استاد دانشگاه شبکه تلویزیونی حقوق حقوق بشر نمایندگان مجلس قتل یمن عربستان سنا جنگ رئیس جمهور دولت وزارت خارجه کاخ سفید انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی واشنگتن پادشاه عربستان نامه سناتورهای آمریکایی

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۸۶۸۲۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ترکیه خودش انتخاب کند، تحریم یا اس ۴۰۰
 • ترامپ نگران رقابت با «برنی سندرز» در انتخابات ۲۰۲۰ است
 • ترامپ نگران رقابت با «برنی سندرز» در انتخابات
 • دیلی بیست: ترامپ نگران رقابت با «برنی سندرز» در انتخابات 2020 است
 • سفر عمران خان به ایران بیانگر ناکامی مخالفان روابط دو کشور است
 • سناتور منندز: آنکارا مجبور به انتخاب میان اس-۴۰۰ و تحریم است
 • سناتور آمریکایی: ترکیه بین اس۴۰۰ و تحریم یکی را انتخاب کند
 • سناتور آمریکایی:ترکیه درصورت خرید اس400 تحریم می شود
 • مشخصات احتمالی پلی‌استیشن 5 سونی، بیانگر عرضه یک کنسول قدرتمند توسط این شرکت است
 • تست مقاومت هواوی پی 30 پرو بیانگر بدنه مقاوم و مستحکم این گوشی است
 • جنونِ ترس برای اصلاح طلبان واقعی عربستان/ بن سلمان رسولِ قلابی سعودی
 • محدود کردن فعالیت شبکه پرس تی وی بیانگر هراس آمریکا است
 • کشته شدن 9 افسر ارتش عربستان توسط انصار الله یمن / سرنگونی یک هواپیمای تجسسی دیگر سعودی ها
 • حضور روحانیون در کنار سیل‌زدگان بیانگر نبود فاصله میان آن‌ها است
 • اهواز| حضور روحانیون در کنار سیل‌زدگان بیانگر نبود فاصله میان آنها است
 • الیزابت وارن، سناتور دموکرات خواستار استیضاح ترامپ شد
 • نامزدهایی که یکی پس از دیگری روی اعصاب ترامپ می‌روند+ تصاویر
 • 8 راه ساده برای نفوذ در سیاست خارجی آمریکا
 • درخواست ۶ سناتور آمریکایی برای از سرگیری امدادرسانی به فلسطینیان