متأسفانه تولید سال ۹۷ شاهد اتفاقات تلخی بود، تصمیمات غیرکارشناسی و غیر قابل پیش بینی برای تولیدکنندگان به گونه ای صادر شد که تولیدکننده نمی‌دانست که آیا ۶می تواند در مورد حوزه تولیدی خود سرمایه گذاری کند یا نه! ۰۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۴:۵۵ اقتصادی صنعت و تجارت نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، امروز تولیدکنندگان در تمام بخش‌های مختلف صنعتی دل پری از اوضاع اقتصادی سال 97 دارند و  معتقدند اکثر برنامه ریزی‌ها برای حمایت از تولیدکننده داخلی اجرایی نشد و این موضوع در کنار افزایش افسار گسیخته قیمت ارز امکان فعالیت را برای تولیدکننده سخت تر از سال گذشته کرد. رکورد صدور بیش از 150 بخشنامه ضد و نقیض برای تولیدکنندگان عایدی آنها در سال گذشته بود که هر کدام سد جدیدی را پیش روی فعالان اقتصادی کشور به وجود آورد.

البته سال 97 با وجود آنکه مقام معظم رهبری تأکیدات زیادی بر حمایت از تولید ملی داشتند اما متأسفانه دغدغه اجرایی شدن این موضوع در میان تصمیم گیری مسئولین کشور کم رنگ بود و همین امر عاملی شد تا سال 97 روزهای بسیار سختی را برای تولیدکننده ایرانی به ثبت برساند.

در حال حاضر تحریم‌ها بنگاه‌های تولیدی را با کمبود مواد اولیه مواجه کرده و مهم‌تر از همه اینکه تمامی‌مدیران اجرایی، راه‌حل‌های خروج از این بحران را می‌دانند، اما اتفاقی نمی‌افتد. مشکلات ساختاری، مدیران اجرایی را با انبوهی از قوانین و مقررات کهنه، منسوخ روبه‌رو کرده  که هنوز راهکاری برای حل این موضوعات پیش بینی نشده است.

آرمان خالقی به عنوان یک کارشناس در بخش تولید در رابطه با وضعیت تولیدکنندگان در سال 97 به خبرنگار تسنیم می‌گوید:" تولیدکنندگان تمام آنچه از سال 97 توقع داشتند را نتوانستند به دست آورند این در حالی است که قرار بود برای توسعه و بهبود وضعیت تولیدکنندگان منابع مالی در اختیار آنها قرار گرفته و با اجرای قوانین کمک کنده فضا برای ادامه فعالیت برای تولیدکنندگان به وجود آید".

*دولت به قول‌های خود برای کمک به تولید عمل نکرد

وی با بیان اینکه  البته برنامه ریزی مدیران صنعتی و معدنی کشور هم دچار از هم گسیختگی و بر مدار تولید حرکت نکرد، افزود: عدم برنامه ریزی‌ها باعث شد تا با نوسانات نرخ ارز بخش تولید شاهد افزایش قابل توجه قیمت ها و نارضایتی مردم باشد. این در حالی است که قرار بود با کاهش هزینه‌های تولید فضای فعالیت برای تولیدکنندگان در بازار داخلی و خارجی فراهم شود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: بعد از برجام توقع بر این بود که حالت عادی صادرات با گشایش های بین المللی بیشتر و حضور پررنگ تجار در بازارهای خارجی فراهم شود اما  متأسفانه وضع به گونه ای دیگر شد. البته با رشد قابل توجه ارز روند صادرات به دلیل مابه التفاوت ها رونق گرفت اما تشدید تحریم‌ها و موانع انتقال پول به کشور مانع رونق صادارت شد.

وی با اعلام اینکه معوقات بانکی یکی از مشکلات جدی تولیدکنندگان به شمار می آید، افزود: در حال حاضر مواد اولیه و ماشین آلات گران شده و تولید کننده منابع مالی مناسبی را هم در اختیار ندارد.

 خالقی با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد در سال آینده باید همین شرایط تثبیت ادامه پیدا کند، گفت:  در حال حاضر بازار و تولید در حال پیدا کردن خود هستند و  فقط باید قدرت خرید مردم در سال آینده افزایش پیدا کند تا رونق در بازارهای داخلی ایجاد شود. در کنار این موضوع باید به بخش صادارت هم توجه ویژه ای شود  به نحوی که با پیدا کردن بازارهای جدید توسعه صادارت کالاها فراهم شود در غیر این صورت در سال آینده با افزایش ورود کالاهای واحدهای تولیدی بزرگ به بازار واحدهای کوچک و متوسط زمین گیر خواهند شد.

*چندگانگی نرخ ارز به نفع تولید نیست

سید فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه در حال حاضر کاهش ارزش پول ملی به یک چهارم رسیده معتقد است:" این موضوع موجب شد تا نیاز به نقدینگی افزایش یابد و تولیدکننده ها دچار مشکل شوند و فشار زیاد هم به شبکه بانکی وارد شد.

وی با اعلام اینکه دولت بارها اعلام کرد که در خصوص رفع مشکلات بانکی اقدام می کند اما با توجه به سرکوب نرخ ها و مشکلاتی دیگر، این موضوع محقق نشده است، می‌گوید: فضا را باید به نوعی مدیریت کنیم که تولیدکنندگان، کمترین آسیب را ببینند. در بخش ارزی هم باید راهکارهایی را در نظر بگیریم. چندگانگی نرخ ارز به نفع تولید نخواهد بود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: نظام توزیع ما باید اصلاح شود. حدود 30 درصد باید به قیمت تمام شده کالا اضافه کنیم و به دست مصرف کننده برسانیم اما در دنیا این رقم حدود 8 درصد است. این هزینه ها به مصرف کننده نهایی تحمیل می شود.

 *مواد اولیه لازم برای استفاده از حداکثر ظرفیت تولید نداریم

حسین فتاحی به عنوان یک تولیدکننده با اشاره به اینکه امسال سالی پرچالش برای بنگاه های اقتصادی به ویژه تولیدکننده ها بود،گفت: تعدد بخشنامه ها موجب نوسانات در تولید شد و مشکلاتی را ایجاد کرد.

وی با اشاره به مشکلات تولیدکنندگان در تامین ارز مورد نیاز مواد اولیه می‌گوید: صف انتظار برای دریافت ارز موجب مشکلاتی برای تولید شده است. تقاضا برای خرید لوازم خانگی داخلی از عرضه بیشتر است اما مواد اولیه لازم را برای استفاده از حداکثر ظرفیت تولید نداریم.

وی اضافه کرد: برای حل مشکلات فعلی باید کمیته ای را تشکیل دهیم تا تولیدکننده ها به آن جا مراجعه کنند و نقدینگی مورد نیاز تولیدکنندگان هم باید تامین شود.

تولید در کشور به سمت تعطیلی پیش می‌رود/ دولت حمایت نمی‌کندتشکیل کمیته سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت بر تولید کالای ایرانی

*فکر اساسی برای وضعیت تولیدکنندگان در سال 98 کنید

ابراهیم جمیلی هم به عنوان یک اقتصاد دان با اشاره به اینکه در حال حاضر تولید در شرایط بسیار سختی به سر می‌برد به خبرنگار تسنیم گفت: تأمین مواد اولیه برای تولید کننده بسیار سخت شده حتی در بخش فروش و صادرات نیز با مشکل برخورد کرده و نمی توانند ارز حاصل از صادرات خود را وارد کشور کند.

وی با بیان اینکه تولید کننده با وجود این شرایط سخت همچنان با تمام توان به تولید ادامه می‌دهد، افزود: باید فکر اساسی برای وضعیت تولیدکنندگان در سال 98 شود.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه متأسفانه در حال حاضر همچنان موانع پیش روی تولیدکنندگان اضافه می‌شود، تصریح کرد: به بهانه‌های مختلف بخشنامه‌های متعددی صادر می‌شود که فعالیت را برای تولیدکنندگان سخت کرده است.

جمیلی در ادامه صحبت‌های خود با اعلام اینکه باید در سال 98 در بخش واردات مواد اولیه روان‌سازی های لازم صورت گیرد، گفت: باید در سال آینده فکر اساسی برای تأمین مواد اولیه کارخانجات شود. مواد اولیه ضربان اصلی یک تولید کننده به حساب می‌آید که در صورت نبود آن واحد تولیدی مجبور به تعطیلی است.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: متاسفانه در سال 97 تصمیمات غیر کارشناسی و غیر قابل پیش بینی برای تولیدکنندگان صادر شد به نحوی که تولیدکننده نمی‌دانست که آیا می‌تواند فردا در مورد تولیدی خود سرمایه گذاری کند یا نه . حتی سرمایه گذار خارجی هم به دلیل بی ثبات بودن شرایط اقتصادی کشور تمایل کمی را برای حضور در بازار داشت.

صدور بیش از 150 بخشنامه ضد و نقیض، تولید را زمین‌گیر کردتولیدکننده لَنگ مواد اولیه و تقاضاست/ چرا پوشاک وارد کشور می‌کنید؟افت تولید 21 کالای صنعتی در 8 ماهه امسال + جدول

انتهای پیام/

 

R1012125/P/S7,78/CT7 واژه های کاربردی مرتبط تسهیلات تولید واحد‌های تولیدی

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

چه عواملی رشد اقتصادی را منفی کرده است؟

محمدجواد جمالی نوبندگانی عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به منفی شدن رشد اقتصادی کشور، گفت:دولت در گذشته با توجه به احتمال اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایران، افت رشد اقتصادی را پیش بینی کرده بود چرا که با اعمال این تحریم ها عملا بر صادرات و واردات کشور اثر منفی داشته است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: دولت در گزارشی که اخیرا منتشر کرده است به کاهش حجم واردات مواد اولیه از جمله سنگ آهن اشاره داشت بنابراین تحریم ها تنها بر محصولات نفتی تاثیر نداشته بلکه کالاهای غیر نفتی نیز تحت شعاع این امر قرار گرفته اند.

متاسفانه در کشور تولیدکننده واقعی نداریم 90 درصد شغل ها اداری و خدماتی است و با فارغ التحصیل شدن سالانه یک میلیون دانشجو شاهد هستیم آنها متقاضی کار اداری هستند که نشان می دهد دانشگاه ها بر اساس نیاز کشور متخصص پرورش نمی دهد.

نماینده مردم فسا در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه تحریم ها بر شرایط شرکت های هواپیمایی و کشتیرانی تاثیر داشته و این اثر قابل انکار نیست، اظهار داشت: در این بین رکود و تورم بی سابقه در کشور مزید بر علت شده است که رشد اقتصادی کشور سقوط چشمگیری داشته باشد، از جمله بازارهایی که دچار رکود شده که تحرک در آن می توانست شغل های دیگر را به حرکت در بیارود مسکن است که دولت در تحرک این بازارد عملکرد موفقیت آمیزی نداشت.
رشد اقتصادی تورم گرانی پس انداز

 

وی با تاکید بر اصلاح ساختار اقتصادی با هدف بهبود معیشت مردم، گفت: باید وابستگی اقتصادی به نفت در عمل کاهش پیدا کند نه اینکه در حد شعار باقی بماند، از سوی دیگر نیاز داریم به طور واقعی از تولید حمایت شود و تولید کنندگان به سمتی بروند که حتی با سود کمتر محصولات متنوعی را تولید کنند.

سود بانکی بلای جان تولید

جمالی نوبندگانی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به عملکرد بانک ها اظهار داشت: همچنین باید بانک ها دست از بنگاه داری بردارند، از سوی دیگر تا زمانی که بانک سود کلان از تسهیلات می گیرد نمی توان چرخه اقتصاد و تولید را به حرکت در آورد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: ضمن اینکه انتظار می رود تولید کننده کالای با کیفیت ارائه دهد، از مردم می خواهیم تا برای ارتقا کیفیت محصولات ایرانی با خرید کالاهای داخلی از تولید کنندگان حمایت کنند. متاسفانه در کشور تولیدکننده واقعی نداریم 90 درصد شغل ها اداری و خدماتی است و با فارغ التحصیل شدن سالانه یک میلیون دانشجو شاهد هستیم آنها متقاضی کار اداری هستند که نشان می دهد دانشگاه ها بر اساس نیاز کشور متخصص پرورش نمی دهد.

اصلاح ساختار اقتصادی نیازمند شجاعت مجلس و دولت است

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اصلاح ساختار اقتصادی برای رشد اقتصادی کشور گفت: این اصلاح در واقع جراحی بزرگ محسوب می شود که نیاز به شجاعت مجلس و دولت دارد و تازمانی که مسئولان به فکر رای آوری هستند به سختی می توان دست به این جراحی زد.

به گزارش خانه ملت، رشد اقتصادی ایران به منفی ۳.۸ درصد با احتساب نفت و منفی ۱.۹ درصد بدون نفت رسیده است. همچنین سایر اطلاعات مرکز آمار نشان می‌دهد که در ۹ ماهه سال ١٣٩٧ رشد اقتصادی در گروه کشاورزی منفی ۱.۲، صنعت منفی ٧.٩ و گروه خدمات ٠.٦ درصد بوده است.

حمله تند زنوزی به وزیر و تاج

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

تبعید و شلاق برای مرد سینماگر به جرم رابطه نامشروع با دختر عاشق بازیگری!

کلیدواژه: تسهیلات تولید واحد های تولیدی تسهیلات تولید واحد های تولیدی

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۸۶۸۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عربستان: تضمین می‌کنیم که بازار نفت از تعادل خارج نشود
 • عربستان: با تولیدکنندگان دیگر برای تضمین عرضه کافی هماهنگ می‌شویم
 • هشدار یک تولیدکننده از ۷ خوان بانک‎ها برای تخصیص ارز واردات/ نگرانی از تولید در ماه‎های آتی
 • رونق تولید پایه اصلی اقتصاد مقاومتی است؛ چالش‌های اقتصادی ایران از نگاه اندیشمندان یزدی
 • ترفندهای تولیدکنندگان چینی برای عبور از موانع آمریکا
 • جنگ تجاری آمریکا و چین؛ ابتکار پکن برای غلبه بر موانع ناشی از رقابت اقتصادی با واشنگتن
 • رونق تولید با اصلاح قوانین و بخشنامه ها و تقویت صادرات
 • چالش فعالان اقتصادی در محاکم قضایی
 • نگرانی تولیدکنندگان از طرح تفکیک وزارت صمت/ آیا احیای وزارت بازرگانی بازار دلالان را داغ می‌کند؟
 • صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی ۲ اردیبهشت ماه
 • طرح نمایندگان برای کاهش نرخ سود وام بانکی تولیدکنندگان
 • ارائه وام‌های کم بهره به تولیدکنندگان دارو
 • مجوز تولیدات دارویی در کوتاه ترین زمان تخصیص داده می شود
 • انتخاب سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان به عنوان دبیر نمایشگاه گل و گیاه
 • توسعه شرکت‌های دارویی با هدف تحقق شعار سال/پرداخت وام کم‌بهره
 • برگزاری هشتمین نمایشگاه تخصصی گل و گیاه شهر اصفهان
 • توسعه تولیدات دارویی در دستور کار وزارت بهداشت است
 • اقدام وزیر بهداشت برای ارایه وام‌های کم بهره به تولیدکنندگان دارویی کشور
 • بزرگترین کشورهای تولیدکننده شیر دنیا کدامند؟