محمدرضا جعفری اورولوژیست در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: بسیاری از بی‌اختیاری‌های ادراری خفیف یا شدید، با درمان توانبخشی قابل درمان هستند؛ علت بی‌اختیاری ادراری در زنان، اغلب ضعف عضلات کف لگن به علت حاملگی‌های متعدد، زایمان‌های دشوار و یا یائسگی است، علت‌های دیگر مانند عفونت‌های ادراری و واژینال و یا یبوست، به طور موقت و گذرا نیز سبب بی‌اختیاری ادراری می‌شوند.

انواع بی‌اختیاری ادراری

این اورولوژیست با اشاره به اینکه استرس یکی از دلایل بی‌اختیاری ادراری است، بیان کرد: این نوع بی‌اختیاری زمانی رخ می‌دهد که ماهیچه‌های لگنی زیر مثانه آنقدر قوی نباشند که در مقابل فشاری که از بالا به مثانه وارد می‌شود، تاب بیاورند؛ اگر ماهیچه‌های لگن راه دهند، ادرار می‌تواند خارج شود، بی‌اختیاری در اثر استرس در زمان حاملگی، هنگام سرفه کردن، با شدت عطسه کردن، خندیدن و هنگام اعمال فشار بر مثانه، شایع است.

جعفری ادامه داد: نوع دیگر، بی‌اختیاری ادراری از نوع فوریتی، موسوم به مثانه بیش از حد فعال است؛ در این نوع بی‌اختیاری، مثانه به گشاد شدن و به علائم عصبی حساس می‌شود، بنابراین زمانی که فقط قسمتی از مثانه پُر است، ممکن است احساس ادرار کردن داشته باشید.

وی افزود: همچنین با کمترین تحریک مثل فکر کردن به تخلیه ادرار، مثانه می‌تواند فشرده و منجر به نشت ادرار شود؛ در این حالت ممکن است زمانی که صدای شرشر آب را می‌شنوید، یا شیر را باز می‌کنید که ظرف‌ها یا دست هایتان را بشویید، خودتان را خیس کنید.

عوامل موثر در بروز بی‌اختیاری ادراری

این اورلوژیست با بیان اینکه در زنان، بی‌اختیاری ادراری بعد از بچه دارشدن شایع است، تشریح کرد: حاملگی و تولد بچه می‌تواند بر وضعیت ماهیچه‌های لگن تاثیر بگذارد همچنین می‌تواند موجب کشیده شدن و صدمه به اعصاب لگن شود؛ صدمه عصبی می‌تواند موجب بی‌اختیاری فوریتی شود.

جعفری ادامه داد: بی‌اختیاری ممکن است زمان زیادی بعد از زایمان طول بکشد، به‌خصوص زمانی که التیام عصبی لازم باشد؛ یک بررسی نشان می‌دهد که سه ماه بعد از تولد بچه، ۱۵ درصد از زنان هنوز دچار بی‌اختیاری ادراری هستند.

وی اظهار کرد: بی‌اختیاری ادراری موقت معمولا به وسیله عفونت‌های ادراری ایجاد می‌شود؛ بی‌اختیاری ادراری همچنین می‌تواند در نتیجه افتادگی رحم، پرولاپس رحم یا واژینیت باشد، مشکلات عصبی مانند بیماری ام اس یا صدمه به نخاع نیز می‌توانند موجب لبریز شدن مثانه یا تخلیه بی اختیار آن شوند، بی‌اختیاری ادراری می‌تواند یکی از عوارض اشعه درمانی باشد.

این اورولوژیست گفت: مثانه بعضی از افراد ممکن است عمل طبیعی داشته باشد، ولی آنها قادر به حرکت مناسب برای رفتن به توالت نباشند، در نتیجه دچار دفع بی موقع ادرار شوند؛ مثلا  آرتریت در افراد می‌تواند منجر به بی‌اختیاری ادراری شود، زیرا  فرد آنقدر آهسته حرکت می‌کند که نمی‌تواند به موقع به توالت برسد.

نحوه تشخیص علل بی‌اختیاری ادراری

جعفری ادامه داد: یک معاینه نورولوژیک و یک معاینه لگنی برای درک بهتر علت بی‌اختیاری ادراری به پزشک کمک می‌کند؛ یک آزمایش ادرار برای بررسی عفونت ادراری معمولا انجام می‌شود؛ اگر پزشک مشکوک به صدمه عصبی در بروز بی‌اختیاری ادرار باشد، ممکن است احتیاج به سی تی اسکن یا mri از مغز یا نخاع داشته باشد.

وی تشریح کرد: راه‌هایی برای کنترل بی اختیارى اداری وجود دارد؛ انجام ورزش‌هایی که عضلات کف لگن را تقویت می‌کنند، این ورزش‌ها باعث قوی کردن ماهیچه‌های دهانه واژن و مقعد می‌شوند، این ورزش‌ها به خصوص در بی‌اختیاری ادراری از نوع استرس مؤثرند، همچنین می‌توانند به کنترل دفع ادرار از مثانه کمک کنند، رفتن به دستشویی در زمان‌های معین که می‌تواند به توانایی نگهداری ادرار در مثانه کمک کند.

این اورولوژیست بیان کرد: درمان‌های فیزیوتراپی برای بی‌اختیاری شامل کاهش وزن، ترک سیگار، عدم مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار، مصرف دارو‌های پیشگیری کننده از بی‌اختیاری ادراری، استفاده از تحریک الکتریکی اعصاب موثر در کنترل مثانه، تمرین روش‌های بیوفیدبک و  جراحی است.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تشخیص ناهنجار‌‌های جنین قبل از تولد افزایش یافته

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، مرتضی صانعی طاهری، دبیر سی و پنجمین کنگره رادیولوژی ایران، اظهار داشت: این کنگره سوم تا ششم اردیبهشت ماه سال جاری با حضور اساتید و صاحب‌نظران برجسته در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود و جدیدترین دستاوردهای علمی در آن مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار خواهد گرفت.

 وی با اشاره به اینکه موضوع سونوگرافی حاملگی و تشخیص ناهنجاری‌های جنین از جمله مباحث اصلی در این کنگره است که مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار خواهد گرفت، افزود: با پیشرفت دستگاه‌های سونوگرافی و متبحر شدن پزشکان در حوزه تصویربرداری در سراسر دنیا میزان تشخیص ناهنجار‌‌های جنین قبل از تولد به صورت چشمگیری افزایش یافته است.

دبیر سی و پنجمین کنگره رادیولوژی ایران ادامه داد: هرچند که افزایش تشخیص ناهنجاری‌های جنین قبل از تولد را شاهد بوده‌ایم اما هنوز این تشخیص‌ها به صد در درصد نرسیده و برخی از ناهنجاری‌ها قابل تشخیص نیست که بیماری‌های متابولیک و آنزیمال از جمله این بیماری‌ها و ناهنجاری‌ها به شمار می رود.

 صانعی طاهری گفت: طی هفته‌های مختلف بارداری، شناسایی نقایص مادرزادی جنین قابل انجام است که به طور مثال در مواردی «کلاب فوت» یا «پاچنبری» به دلیل کم بودن مایع آمنیوتیک در اواخر ماه‌های بارداری ایجاد می‌شود؛ لذا در ماه‌های اول نرمال گزارش می‌شود.همچنین تشخیص ناهنجاری مادرزادی دیافراگم ۲۵ درصد بعد از هفته بیست و چهارم خود را نشان می‌دهند.

 وی درباره انجام سونوگرافی‌های ضروری جهت شناسایی نقایص مادرزادی جنین، بیان داشت: غربالگری نخست جنین در سه ماهه اول بارداری انجام می‌گیرد و سونوگرافی و غربالگری دوم هفته ۱۸ تا بیستم و برخی از نقایص در سه ماهه سوم در بارداری قابل شناسایی است.

مدیر گروه رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: ناهنجاری‌های ستون فقرات در جنین در سه ماهه اول قضاوت در مورد آن سخت بوده و در سه ماهه دوم شناسایی و در برخی از افراد در سه ماهه سوم قابل تشخیص قطعی است؛ ضمن اینکه بیماری‌های قلبی جنین نیز هفته ۱۶ تا ۱۸ قابل بررسی بوده؛ بنابراین انجام غربالگری در هفته‌های مختلف بنابر تشخیص پزشک ضرورت دارد.

صانعی طاهری  گفت: درصد تشخیص میزان ناهنجاری‌ها هنوز صددرصد نشده اما به طور کلی برخی از مشکلات اسکلتی_ عضلانی، عصبی، مغزی، قلبی امروزه در جنین  از طریق سونوگرافی قابل شناساییاست؛ البته در برخی از موارد شناسایی این بیماری‌ها بسیار سخت و پیچیده است.

حمله تند زنوزی به وزیر و تاج

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

تبعید و شلاق برای مرد سینماگر به جرم رابطه نامشروع با دختر عاشق بازیگری!

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۸۶۸۳۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سفر هیئت عالی‌رتبه مجمع تشخیص مصلحت نظام به چین
 • جنسیت جنین را به غیر از سونوگرافی از چه روش‌هایی می‌توان تشخیص داد؟
 • سوءمدیریت ناشی از بی‌توجهی به تصرفات حاشیه رودخانه‌ها از علل بروز سیل
 • سفر هیاتی از مجمع تشخیص مصلحت نظام به چین سفر کرد
 • سفر هیئت عالیرتبه مجمع تشخیص مصلحت نظام به چین
 • رانت ٧٥٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠ تومانی
 • فضای مثبتی نسبت به CFT و پالرمو در مجمع تشخیص وجود ندارند
 • تشخیص ناهنجاریهای جنین هنوز صد در صد نشده است
 • هیاتی از مجمع تشخیص مصلحت نظام به چین سفر کرد
 • مارکا: بیل قطعا از رئال مادرید می‌رود حتی اگر شده به صورت قرضی با بند خرید اختیاری!
 • سنجاق قفلی و سنگ‌پا مهم‌تر از برانکو و شفر!
 • مرده‌ای که دلار ٤٢٠٠ تومانی گرفت!‏
 • همه چيز درباره پيوند کليه
 • آشنایی با نحوه تخفیف مجازات در جرایم مختلف
 • علل مورمور انگشتان را بشناسید
 • سمت کور فوتبال!
 • علل مورمور انگشتان را بشناسید+ ورزش های مناسب برای رفع خواب رفتگی
 • مهمترین علل ابتلا به کبد چرب/ خارش مزمن بدن را جدی بگیرید
 • آنچه باید درباره کهیر بدانیم