ساری - ایرنا - با بازدید روز گذشته معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از مناطق سیل زده استان مازندران موضوع سیل وارد فاز تازه شد و تسریع در خدمات رسانی به سیل زدگان در اولویت قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، عصر روز یکشنبه هفته گذشته ، 26 اسفند 97 سامانه سرد و بارشی از غرب مازندران وارد استان شد و هر چقدر این سامانه به مرکز و شرق استان نزدیکتر می شد بر شدت و میزان بارندگی ها افزوده شد.
اطلاعیه های اداره کل هواشناسی مازندران که پیش از وقوع بارش باران صادر شده بود همگی هشدار اخطار از بارش سنگین باران و آبگرفتگی را داده بودند به طوریکه این هشدارها باعث شد تا مدیریت بحران استانداری مازندران به نیروهای امدادی از جمله 58 شهرداری، جمعیت هلال احمر ، اورژانس و راهداری اعلام آماده باش بدهد.
بارش باران بی سابقه که بنا به اظهار نظر مسئولان هواشناسی مازندران در 30 سال اخیر بی سابقه بود نه تنها مردم مازندران و مسافران ، حتی نیروهای امدادی را غافلگیر کرد .
آسیب به 6 هزار و 200 واحد مسکونی روستایی ، شهری ، فراری شدن حدود 500 خانوار شهرستان سیمرغ از منازلشان و سکنی گزیدن در دیگر شهرها ، آسیب به تاسیسات آب آشامیدنی 265 روستا با حدود 60 هزار خانوار ، تخریب و آسیب 66 دهنه پل بزرگ و کوچک در روستاها ، کم آبی و قطعی آب آشامیدنی شهرهای گروه الف از جمله بابل ، سوادکوه ، بابلسر ، فریدونکنار و سوادکوه و خارج شدن تصفیه خانه طلوت که تصفیه آب آشامیدنی این شهرها را انجام می دهد تنها بخش و نمونه ای اندک از آسیب های سیلاب اخیر به مازندران است چرا که هنوز بسیاری از مدیران دستگاههای اجرایی آمار دقیقی از میزان و شدت خسارت وارده به مجموعه های زیر پوشش خود ندارند .
به نظر می رسد بعد از فروکش کردن کامل سیلاب و خارج شدن آب از مناطق شهری و روستایی سیل زده ، خسارت ها وارده به تاسیسات و زیر ساخت ها بیشتر رخ نمایی می کند و میزان دقیق آن مشخص خواهد شد .
با توجه به این حجم بالای خسارت های وارده ، دستگاههای اجرایی خدمات رسانی با فعال کردن اکیپ های خود، کار بازسازی و ترمیم تاسیسات و زیر ساخت های خود را از همان ساعات اولیه آغاز کردند تا اینکه مردم از خدمات آب ، برق ، گاز ، مخابرات و راه محروم نمانند.
روز جمعه و در ششمین روز بعد از وقوع سیلاب در مازندران، اکثر مدیران دستگاههای اجرایی از جمله آب شهری و روستایی ، گاز ، برق و مخابرات از رفع کامل مشکلات قطعی خدمات در مناطق سیل زده خبر دادند .
مدیر کل مدیریت بحران استانداری مازندران گفت: کمک رسانی به سیل زدگان در 2 فاز تامین و توزیع ارزاق و اقلام زیستی و پرداخت تسهیلات برای ترمیم و ساخت واحدهای مسکونی است.
علی اصغر احمدی شامگاه جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در فاز اول که همان تامین و توزیع خوراک و اقلام مورد نیاز زندگی مورد نیاز سیل زدگان است میان آنها توزیع شده است .
وی ادامه داد: ساکنان 6 هزار و 200 واحد مسکونی آسیب دیده از سیلاب اخیر ، هر 72 ساعت بسته ارزاق به آنها داده می شود.
به گفته مدیر کل بحران استان مازندران توزیع بسته ارزاق این افراد توسط امدادگران هلال احمر انجام می شود تا سیل زدگان از نظر تامین مواد غذایی با مشکل مواجه نباشند .
وی گفت: 200 بسته ماهی تن و کنسرو دیروز و 300 بسته ماهی تن و کنسرو امروز برای سیل زدگان ارسال کردیم که امدادگران هلال احمر این کار را انجام دادند .
وی همچنین از تخریب کامل 500 واحد مسکونی مازندران براثر سیلاب خبر داد و گفت: این واحدهای مسکونی استانداردهای ایمنی و امنیت ندارند و برای حفظ جان سکونت در آنها امکانپذیر نیست.
احمدی با اشاره به اینکه پرداخت خسارت به سیل زدگان توسط بانک عامل مسکن از روز شنبه آغاز می شود ، افزود : 40 میلیون ریال کمک بلاعوض با معرفی افراد به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پرداخت می شود .
وی ادامه داد : 120 میلیون ریال تسهیلات تعمیرات مسکن با بهره چهار درصدی به 6 هزار و 200 واحد آسیب دیده پرداخت می شود .
مدیر بحران استانداری مازندران اضافه کرد: 350 میلیون ریال تسهیلات کم بهره به واحدهای مسکونی تخریب شده در روستاها و 500 میلیون ریال تسهیلات کم بهره به واحدهای تخریبی شهری پرداخت می شود و علاوه بر این یکصد میلیون ریال تسهیلات بلاعوض برای ساخت مسکن به سیل زدگان پرداخت می شود .
وی همچنین از پیگیری استاندار مازندران برای افزایش سقف تسهیلات به سیل زدگان خبر داد و گفت : در صورت مصوبه دولت در این زمینه ، تمامی خسارت دیدگان سیل از افزایش سقف تسهیلات برخوردار می شوند .
احمدی تاکید کرد : برای کمک رسانی به سیل زدگان 12 شهرستان مازندران تفاوتی قائل نیستیم و تمامی تلاش ها برای ارائه خدمات به تمامی این حادثه دیدگان است تا هر چه زودتر به شرایط زندگی عادی برگردند .
2096/1899

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شاخص بورس بر مدار افزایش

تهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (چهارشنبه) پس از چند روز تعدیل، 919 واحد رشد کرد و در جایگاه 203 هزار و 777 واحدی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در معاملات امروز هفت میلیارد و 471 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 12 هزار و 458 میلیارد ریال در 289 هزار نوبت داد و ستد شد.
امروز شاخص کل (هم وزن) با 516 واحد افزایش، به 41 هزار و 107 واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با 360 واحد افزایش، به 28 هزار و 642 واحد رسید.
شاخص آزاد شناور نیز با یک هزار و 444 واحد افزایش به رقم 230 هزار و 310 واحد رسید، شاخص بازار اول 827 واحد و شاخص بازار دوم یک هزار و 125 واحد افزایش داشتند.
نماد (کگل) معدنی و صنعتی گل گهر با 145 واحد، نماد (وبصادر) بانک صادرات ایران با 96 واحد، نماد (وتجارت) بانک تجارت با 93 واحد و ( بفجر) پتروشیمی فجر با 70 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشت.
در مقابل، نماد (پارسان) گسترش نفت و گاز پارسیان با 108 واحد، (فارس) صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 83 واحد، (ومعادن) توسعه معادن و فلزات با 79 واحد افت شاخص بورس را رقم زد.
امروز نماد بانک تجارت، بانک ملت، سایپا، پارس خودرو، های وب، ایران خودرو و فولاد مبارکه اصفهان در گروه نمادهای پربیننده قرار گرفت.
گروه بانک ها در معاملات امروز صدرنشین گروه های صنعت بود. در این گروه 2 میلیارد و 831 میلیون برگه سهم به ارزش یک هزار و 675 میلیارد ریال داد و ستد شد.

* آخرین وضعیت شاخص فرابورس
شاخص فرابورس نیز امروز بیش از 13 واحد رشد داشت و به رقم 2 هزار و 493 واحد رسید.
در این بازار یک میلیارد و 298 میلیون برگه سهم به ارزش بیش از چهار هزار و 514 میلیارد ریال داد و ستد شد.
نماد (دماوند) تولید نیروی برق دماوند، (هرمز) فولاد هرمزگان جنوب، ( کگهر) سنگ آهن گهرزمین، (کرمان) س. توسعه و عمران استان کرمان، ( سرچشمه) سرمایه گذاری مس سرچشمه و (بزاگرس) نیروگاه زاگرس کوثر بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشت و (مارون) پتروشیمی مارون بیشترین نقش را در افت آیفکس بر دوش کشید.

اقتصام* 9206*1961*

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: اجتماعي سيلاب امدادرساني مازندران

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۵۸۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برق تمام روستاهای سیلزده لرستان وارد مدار شد
 • ادامه عادی‌سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی
 • این یک بازی عادی برای ایران و عربستان نیست
 • بازگشت به روال عادی فعالیت مدارس اهواز و کارون
 • ساعت فعالیت مدارس اهواز و کارون به روال عادی بازگشت
 • راه اندازی مجدد مجتمع آبرسانی روستایی شهید الماسی اهواز
 • دعوت دوباره بازرگان اماراتی برای عادی سازی روابط با اسرائیل
 • بازگشت ساعت شروع به کار مدارس اهواز به حالت عادی
 • سعيدي کيا:نيروگاه برق خرم آباد امسال وارد مدار مي شود
 • ظریف: آمریکا از بقیه رفتار عادی می‌خواهد اما خود این را رعایت نمی‌کند
 • مشروح هفتمین جلسه محاکمه مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر
 • مشروح هفتمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی
 • تردد در مسیر هیرمند - زابل به حالت عادی بازگشت
 • داهوا پارس فروش و نصب سری جدید دوربین مدار بسته داهوا را آغاز کرد
 • 5355 واحد مسکونی گنبدکاووی از سیل خسارت دید
 • آغازبازسازی واحد‌های مسکونی آسیب دیده درسیل
 • بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل آغاز شد
 • پلیس تا بازگشت شرایط به وضع عادی، از سیل‌بندها حراست می‌کند
 • «بازگشت از قیامت» به نمایشگاه بین المللی کتاب رسید