به گزارش خبرنگار ایرنا، استان شمالی، ساحلی و مرزی گلستان از دوشنبه هفته گذشته تاکنون بارش های کم نظیری را شاهد بود که علاوه بر خسارت فراوان به زیرساخت های استان؛ تاکنون جان دو نفر را نیز گرفته است.
بارش بیش از 300 میلیمتری در حدود 35 ساعت که با آب ناشی از برف ذوب شده قبلی توامان شد باعث سرریز شدن سدهای گلستان و بوستان و طغیان رودخانه ها شد بطوریکه ابتدا شهر گنبد را به زیر آب برد و سپس روانه شهرها و روستاهای شمالی و غربی استان شد.
به گفته مدیرعامل هلال احمر گلستان تاکنون بیش از 10 هزار خانه در مناطق مختلف استان دچار آبگرفتگی شده و به نظر می رسد با تداوم شرایط قرمز بخش های بیشتری به زیر آب رود.
هم اکنون و مقارن نیمه شب جمعه شمار زیادی از روستاها در شهرستانهای آق قلا، بندرترکمن و گمیشان خالی از سکنه شده است ضمن اینکه در مناطق شهری هم عده ای خانه های خود را تخلیه یا اقدام به جابجایی اثاث کرده اند.
هزاران هکتار زمین کشاورزی از بین رفته و زیرساخت های شهری و روستایی هم آسیب دیده است.
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای کمک به آلام مردم آسیب دیده از سیل گلستان تسهیلات ساخت مسکن 50 میلیون تومان به علاوه 11 میلیون تومان کمک بلاعوض و دو میلیون تومان هم کمک بلاعوض معیشتی و تا 15 میلیون تومان تسهیلات معیشتی برای خرید لوازم زندگی و در مناطق روستایی به واحدهایی که 100 درصد تخریب شده باشند 35 میلیون تومان تسهیلات و 10 میلیون تومان وام معیشتی پرداخت خواهد کرد.
از زمان آغاز جریان سیل، رییس سازمان تبغیات اسلامی به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب، نجار رییس ستاد مدیریت بحران کشور و پیوندی مدیرعامل جمعیت هلال احمر در مناطق آسیب دیده حضور یافته و از نزدیک در جریان روند امدادرسانی قرار گرفتند.
همچنین روز شنبه وزیر کشور، وزیر اقتصاد و احتمالا معاون اول رییس جمهور راهی گلستان خواهند شد تا از نزدیک با مشکلات آشنا شوند.
رییس جمهوری هم در تماس با وزیر کشور و مسوولان استان گلستان، دستورات تکمیلی را برای تسریع در رسیدگی به مشکلات مردم این مناطق صادر کرد.
از دیگر سو در خطبه های نماز جمعه گلستان ائمه جمعه شیعه و سنی گرگان و گنبد با یادآوری وقوع سیل و بحران پیش آمده در استان، خواستار توجه بیشتر و رسیدگی فوری مسوولان شدند.
آخوند عبدالکریم جاور امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس با گلایه از عملکرد صدا و سیمای گلستان در پوشش اخبار سیل گلستان گفت: اکثر مردم از صدا و سیما در خصوص پوشش اخبار و وقایع سیل و اطلاع رسانی گلایه مند هستند و من در اینجا گلایه مردم را اعلام می کنم.
وی افزود: رسانه ملی که از بیت المال اداره می شود باید رصد و اطلاع رسانی بموقع می کرد ولی فقط در حد اعلام خبر فعالیت کرده است.
آیت الله نورمفیدی امام جمعه گرگان هم با اشاره به وارد شدن خسارت فراوان به مردم این استان در نتیجه بارش های فراوان و وقوع سیل روزهای اخیر از مسوولان خواست برای کمک حداکثری به سیل زدگان شتاب کنند.
نماینده ولی فقیه در گلستان به این خطبه اکتفا نکرد و ساعتی بعد با نگارش نامه ای به رییس جمهور از دکتر روحانی خواستار رسیدگی بیشتر به آسیب دیدگان ناشی از سیل روزهای اخیر این استان شد و نوشت: آقای دکتر روحانی بدون مقدمه می گویم؛ استان گلستان بویژه ترکمن صحرا را دریابید.
کارشناسان معتقدند جریان به راه افتاده و آب سرریز سدهای گلستان و طغیان رودخانه ها چند روز دیگر از استان خارج شده و به دریای خزر می ریزد اما آن چه برای مردم استان باقی می ماند، حجم زیاد خسارت هایی است که نمی دانند چگونه می توانند برای جبران آن قدم بردارند.
باوجود تلاش های صورت گرفته هم اکنون جاده آزادشهر - شاهرود و گرگان - آق قلا مسدود و حرکت قطار در مسیر مستقیم گرگان - تهران هم متوقف است.
آب و برق دهها روستای گلستان همچنان قطع اما شبکه گاز در بیشتر روستاها وصل شده است.
اگرچه وزارت کشور و سازمان بحران تاکنون چندین میلیارد تومان اعتبار فوری برای گلستان اختصاص داده اند تا پس از جمع بندی خسارات؛ کمک های بیشتری به مردم استان شود اما باتوجه به حجم خسارت و آسیب ها بنظر می رسد عزم جزم دولتمردان بیش از این مورد نیاز است.
بر اساس مشاهدات عینی خبرنگاران ایرنا و بر اساس گفته های مردمی؛ سازمان هلال احمر تاکنون عملکرد خوبی داشته و با پروازهای زیادی از طریق بالگرد کمک های اضطراری در اختیار مردم قرار داده است.
در همین رهگذر مادامیکه میلیونها متر آب مکعب سرگردان و در حرکت از شرق به غرب در نوار شمالی گلستان به دریا نریزد؛ نمی توان با قاطعیت راجع شرایط پیش رو صحبت کرد و نظر داد.
گلستان با اقلیم متنوع از استانهای حادثه خیز است چراکه علاوه بر قرار گرفتن روی کمربند زلزله؛ بدلیل عوامل مختلف از جمله اختلاف ارتفاع زیاد مستعد جاری شدن سیل و رانش زمین است.
در عین حال گلستان دارای مزیت های زیاد بویژه در حوزه گردشگری و کشاورزی است و با تولید انبوه برخی محصولات همچون گندم، دانه های روغنی، گوشت سفید و لبنیات بخش زیادی از نیاز کشور را تامین می کند.
3091/2729
انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ناصرالدین شاه نخستین عکاس ایرانی‌ست/ آلبوم‌خانه سلطنتی کاخ گلستان دومین آلبوم‌خانه جهان است/ ۸۰۰۰ سند و ۱۶۱هزار عکس آرشیوی در اختیار داریم

به گزارش خبرنگار ایلنا، کاخ گلستان که به آیینه‌کاری‌های متعدد شهرت دارد، آیینه تاریخ معاصر ایران است. از عصر صفویه که کوشک سلطنتی بود تا دوران افشار و زند که اقامتگاهی برای سفرهای نادرشاه و کریم‌خان بود. در دوران قاجار مقر سلطنتی حکمرانی بود و در دوران پهلوی یکی از محل‌های استقرار خاندان سلطنتی. ‌می‌توان این عبارت خاقانی را اینجا به امانت گرفت که کاخ گلستان نیز همچون ایوان مدائن، به آیینه عبرت بدل شده است. «مسعود نصرتی» مدیر کاخ گلستان که بیش از سه سال هدایت‌ این کاخ موزه را برعهده دارد، در رابطه با فعالیت‌های آرشیوی و موزه‌ای این مجموعه، توضیحاتی را از اقدامات صورت پذیرفته و برنامه‌های آتی برای پروژه‌های ترمیمی با مشارکت متخصصان ایرانی و خارجی ارائه کرده است.

مجموعه مدیریتی کاخ گلستان از چه زمانی به داکیومنتری و مسائل مرتبط با آرشیوسازی علاقه‌مند شد و به دنبال انتقال چه سبک‌هایی از تجارب تاریخی به نسل‌های بعد است؟

ما آرشیو عکس بسیار غنی‌ به نام آلبوم‌خانه سلطنتی داریم که زمان ناصرالدین‌شاه شکل گرفته است چون او اولین عکاس ایرانی بوده است و عکس‌هایی که از وی به جا مانده این را ثابت می‌کند. ما با ۱۶۱ هزار عکس دارای دومین آلبوم‌خانه دنیا هستیم و این مجموعه عکس‌ها و فیلم‌های تاریخی از دوره مظفرالدین‌شاه که حدود ۵۶ دقیقه است و حلقه فیلم‌هایی که می‌خواهیم آنها را مرمت کنیم و حدود ۲۲ دقیقه هستند را داریم. ما قدیمی‌ترین فیلم‌های تاریخ دنیا را داریم.

چه مقدار از این فیلم‌های عهد مظفری مربوط به ده روز آخر و بعد از صدور فرمان مشروطه است؟

ما نمی‌دانیم چون این فیلم‌ها دیده و باز نشده‌اند و کاملا سالم‌اند. ما در پنج، شش سال پیش این‌ها را پیدا کرده‌ایم و در حال رایزنی برای مرمت آن‌ها هستیم. مجموعه آثار فوق‌العاده عکسی داریم که هرچند از جنگ جهانی دوم و اول و تجاوز به ایران، تصاویر اختصاصی چندانی نداریم اما این‌ آرشیوها بی‌نظیر هستند. موزه بین‌المللی آلمان با ما مکاتبه‌ای داشتند که بر اساس آن اعلام کردند می‌خواهیم در آلمان نمایشگاهی با شما از آلبوم‌خانه سلطنتی کاخ گلستان داشته باشیم. سال گذشته یک نمایشگاه با کمک رایزنی فرهنگی ایران در آلمان داشتیم و کتابش نیز منتشر شد، بعدتر هم که مجموعه نمایشگاه آلبوم عکس‌ها، که به نام «مکاشفه و تماشا» در اینجا برگزار شد و پس از آن در قم و اصفهان هم نمایش داده شد؛ با استقبال بی‌نظیری مواجه شد. به دنبال این نمایشگاه عکس، از موزه بین‌المللی برلین آلمان به ما گفته شد که برخی از مدیران و کارشناسان می‌توانند برای بازدید از مجموعه شما و نمایشگاه عکس به آنجا بیایند و در این بازدید از جانب آلمان پیشنهادی مطرح شد که مبتنی بر آن می‌توانیم جلدهای آلبوم شما را با هزینه خودمان مرمت کنیم. ما استقبال کردیم و در همین مسیر هستیم. آقای لودگار درنتال که به اینجا آمدند که مدیر بخش عکس موزه دولتی بودند، مشاهده کردم که تخصص خیلی خوبی از جنگ جهانی اول دارد و پیشنهاد دادم که موزه روایت فتح ما را بازدید کنند و ببینند که چه کار عظیمی انجام داده‌ایم و به قول خودشان ببینند که ما بهتر از آن‌ها کار کرده‌ایم.

این بازدیدهای آرشیوی با مشکل امنیتی مواجه نمی‌شود؟ آیا پیشنهادهای جدیدی برای همکاری در این بازدیدها مطرح شد؟

بله، ایشان حتی به بخش آرشیو عکس امور خارجه رفته‌اند و اظهار شگفتی کردند که ما گفتیم بازدید کنند و نشستی برگزار کنیم که تخصصی باشد و مبادله و مباحثه در خصوص عکس‌های تاریخی انجام شود که با دعوت از عکاسان حرفه‌ای و کسانی که در جبهه و جنگ عکس گرفته بودند، انجام پذیرد. درواقع این نشست‌ها حداقل تبادل تفکرات و آراست که تاثیر به‌سزایی در ارتقای فرهنگ و اندیشه دارد و این نگاه منتج به تفکر جدید می‌شود.

آیا نشست‌های انتقال تجارب در بخش‌های دیگر هم وجود دارد؟

بله، ما پیش از این هم با بنیاد عکس آلمان نشستی داشتیم. این بنیاد در حوزه مرمت و طرح‌های پژوهشی و ارائه راهکار برای آرشیو بسیار به ما کمک می‌کرد و جلسه بسیار خوبی برای این بود که ما چه طور به آرشیو برسیم و آن را آنلاین کنیم که این مسیری است که ما در حال طی آن بودیم و آن‌ها بسیار زودتر به نتیجه رسیده بودند.

آرشیو شما فقط مبتنی بر عکس است یا فیلم را هم دربرمی‌گیرد؟ کتابخانه سلطنتی کاخ چه شرایطی دارد؟

ما مرکز مدیریت آرشیوی را دو سال پیش به وجود آوردیم و در آن‌جا ما باید همه چیز را جمع‌آوری کنیم. از بخش اسناد تا کتابخانه سلطنتی تا آلبوم‌خانه و سایر آثار و اشیایی که داریم باید یک کپی دیجیتال و آنلاین در آن‌جا قرار دهند! ما هفت جلد نسخ خطی خانم بدری آتابای به نام فهرست آثار نسخ خطی که قبل از انقلاب انجام داده‌اند را، روی سایت می‌بریم که همه به این فهرست دسترسی داشته باشند و تا سه ماه پیش رو، فقط یک نرم‌افزار تخصصی برای این کار نیاز داریم که البته آن را می‌خریم و این فرایند را تکمیل می‌کنیم. در بخش اسناد، کارهایی که انجام دادیم را به مرحله فهرست‌نویسی منتقل می‌کنیم و آن را چاپ خواهیم کرد و حداکثر تا مهرماه ما به دیجیتال کردن کامل فهرست می‌رسیم. این فهرست دیجیتال شامل هشت هزار سندی است که ما گرداوری کرده‌ایم. من به آینده آرشیو امیدوارم اما یک مشکل داریم؛ این‌جا هم موزه است و هم بخش آرشیوی است. پس محققین انتظار دارند که به صورت‌های آنلاین دسترسی داشته باشند. ما نگاهمان چندان بلندپروازانه نیست؛ می‌خواهیم آرام آرام آثارمان را فهرست کنیم و امیدواریم به نتیجه برسد.

از دوره قاجار یکسری صفحه‌های گرامافونی مانده است و این‌جا به عنوان مرکز حکمرانی، چه صفحه‌هایی که به صورت آلبومی یا موزیکال ضبط شده است و از فرانسه خریداری شده است و چه صفحه‌هایی که از صحبت‌ها و سخنرانی‌ها ضبط شده است، باید این‌جا نگه‌داری شوند. آیا اصلا چنین سخنرانی‌هایی در مجموعه شما وجود دارد؟

خیر ما آن‌ها را در اینجا نداریم و حتی موسیقی را نداریم. بیشتر تصویر است تا صدا. اما ابزار آلات موسیقی هست. یکسری آثار صفحه گرامافونی قدیمی که می‌چرخند و دیگر مانند گذشته قابل بازیابی و پخش نیستند، این به صورت موسیقی بوده است که نواخته می‌شد. البته سند موسیقی و عکس و تصویر داریم اما صدا نداریم و البته در آرشیو کاخ، نسخه‌های خطی هم داریم.

یعنی تا زمان احمدشاه که قمرالملوک وزیری خواننده محافل دربار بوده است را ندارید؟ آیا این صفحات منتقل شده‌اند؟

خیر، ما چنین آثاری را در اختیار نداریم و حتی اگر هم در اختیار داشته باشیم، تکنولوژی پخش آن را نداریم.

آیا امکان حفاری در کاخ برای یافتن چیزهای دیگری موجود است یا همه چیز کاخ هویداست و نیاز به حفاری ندارید؟

آن‌چه که می‌گویید بحث حفاری باستان‌شناسانه است. در شمس‌العماره که نیاز داشتیم بخشی را برای باز کردن آبراهه، لایروبی کنیم را باز کردیم و سه لایه کف‌سازی را داریم که مربوط به قاجار و پهلوی و دوره حاضر بوده است. این‌که ما در اینجا حفاری کنیم و به چیزی برسیم، بسیار بعید است و چیزی که هست، همین است که هویداست. اینجا در دوره صفویه کوشکی بوده است و در دوره آغامحمدخان قاجار گسترش پیدا می‌کند و در دوره شاهان مختلف باز، در محوطه آن ساخت‌وساز شده است. مهم‌ترین اتفاقی که در دوره قاجار در این‌جا افتاد این است که مینیاتور به نقاشی کلاسیک رسیده است و در این‌جا عکس را داریم که ظهور یک هنر جدید است؛ همچنین چاپ نسخه‌های سنگی را داریم که در دوره قاجار اتفاق افتاد و فرش‌های دوره قاجار را در این‌جا داریم که صد و هشتاد تا هستند و بقیه فرش‌ها که حدود صد و بیسست تخته فرش است، مربوط به دوره پهلوی‌ست. اکثر آن‌چه در این کاخ می‌بینید اشیائی هستند که در دوره قاجار به آن‌ها هدیه داده شده است و متعلق به خود قاجار نیست. آثار دوره قاجار، نقاشی‌ست که در نگارخانه است.

موزه مردم‌شناسی کاخ در چه شرایطی قرار دارد؟

الان هم شما به روستاهای ما که بروید، گذشته مردم‌شناسانه‌ای از ایران را می‌توانید عیان ببینید. درست است که تغییرات شگرفی در شهر و شهرسازی ما به وجود آمده است اما روستاها هنوز موزه مردم‌شناسی ماست. در دوره‌ای دولت مصدق در موزه مردم‌شناسی رفت و آمد می‌کرده است اما همین‌جا هم در زمانی که پهلوی دوم در کاخ سلام تاج‌گذاری کرد، ملکه الیزابت به این‌جا آمده بود و حدود دوازده روز اقامت داشته است و تمام آثاری که به این‌جا آورده بود، اکنون در گنجینه ماست.

چه پروژه‌‍‌های مرمتی با حضور متخصصین داخلی یا خارجی در این‌ مجموعه انجام شده است؟

هیچ پروژه خارجی نداشته‌ایم زیرا خوشبختانه ایرانیان در کار مرمت خیلی عالی کار کرده‌اند و استادکاران ایرانی از اروپایی‌ها بسیار قوی‌تر عمل می‌کنند. در بخش‌های سقف و کف این‌جا مرمت لازم بوده است که انجام شده است و بسیار خوب کار شده است. ما به جهت فشار بازدید که حدود هفت هزار و پانصد نفر در هر روز بود، مسیر را تغییر دادیم و بازدیدکنندگان از نگارخانه وارد می‌شوند و کم کم به تالارهای مخصوص و تالار سلام و عاج و آیینه و ظروف می‌روند و از برلیان خارج می‌شوند. در حال حاضر بازدید رایگان است و سه سال است که اینطور است و به تازگی می‌خواهیم مسیر را باز هم تغییر دهیم تا بازدید جامع‌تری صورت بگیرد.

حفاری‌های اطراف خصوصا در بازار و ناصر خسرو آیا برای محوطه و مجموعه خطرناک نیست؟

طبق ضوابط یونسکو هرگونه ساخت و ساز و پی‌کنی علاوه بر این‌که اثر را از فهرست یونسکو خارج می‌‌کند، به اثر نیز لطمه وارد می‌شود و خلائی ایجاد می‌شود که تا پر شود به آن‌جا ضربه می‌زند. کل ناصرخسرو و پانزده خرداد حریم کاخ گلستان هستند و هرگونه ساخت و ساز موجب لطمه خواهد شد. این مجموعه جهانی متعلق به یک نفر نیست و ما در ایام عید امسال، نود و چهار هزار نفر بازدیدکننده داشته‌ایم. این فقط آمار ورود به محوطه است جدا از بازدید از هریک از موزه‌ها! اما گاهی تعداد بالای بازدیدکننده ممکن است به اثر آسیب بزند و گاهی اوقات ما مجبوریم بعضی جاها را ببندیم تا صدمه به آن وارد نشود. مردم نباید ناراحت بشوند چون ما این را برای آیندگان‌مان نگهداری و مراقبت می‌کنیم. بازاریان ما علی‌رغم سودی که می‌تواند برایشان داشته باشد؛ همکاری‌ خاصی در باز شدن ضلع شرقی کاخ نمی‌کنند. ما نیروی چندانی برای باز کردن هر دو سمت کاخ نداریم و باید همکاری از طرف شهرداری و بازاریان اتفاق بیافتد که متاسفانه این نگاه وجود ندارد. در حال حاضر به دلیل تعداد زیاد بازدیدکنندگان، گاهی مجبور می‌شویم بخش‌هایی از کاخ را ببیندیم تا به این اثر آسیب وارد نشود و مردم به دلیل این‌ که از این موضوع اطلاع ندارند ممکن است ناراحت شوند اما ما وظیفه داریم این آثار را برای آیندگانمان حفظ کنیم و به این جهت است که گاهی مجبوریم در این راستا کارهایی از این دست را انجام دهیم. مسئله دیگری که باید گفته شود این است که اگر ما می‌گوییم که راهنمایان دیگر توضیحاتی ارائه ندهند، به این دلیل است که موزه جای آرامش است و این صداها که در موزه می‌پیچد، مراجعین را اذیت می‌کند و این‌که یک نفر با صدای بلند بخواهد توضیح بدهد ناراحت‌کننده است. وقتی وسایل صوتی مختلف هست که می‌توانید با ۵ هزار تومان اطلاعات کل کاخ را بگیرید چرا باید آرامش موزه را بر هم زد؟

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: 40 سالگی انقلاب بودجه 98 امام جمعه خطبه های نماز جمعه زمین مدیرعامل جمعیت هلال احمر نماینده ولی فقیه 40 سالگی انقلاب بودجه 98 امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۶۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آمارهای ارائه شده از ایجاد اشتغال در گلستان برای مردم مشهود نیست
 • بیمه بیکاری کارگران بیکار شده در گلستان زودتر پرداخت شود
 • تصویب 2500 میلیارد تومان اعتبار برای جبران خسارات سیل گلستان
 • سیل محصول ۱۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی گلستان را از بین برد
 • تعهد اشتغال گلستان ۱۴۸ درصد محقق شد/ کاهش نرخ بیکاری
 • اعتبارات برای تکمیل سدهای ضروری گلستان در هیئت دولت پیگیری شود
 • سیل ۱۹۹ میلیارد تومان به آثار تاریخی و گردشگری گلستان خسارت وارد کرد
 • سیلاب ۱۹۰ میلیارد تومان خسارت به واحدهای صنعتی گلستان وارد کرد
 • ‌سیلاب ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی گلستان را کامل از بین برد
 • تصویب ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات برای جبران خسارت‌های سیل در گلستان
 • خدمت‎رسانی بسیجیان به مردم سیل زده گلستان ادامه دارد+ تصاویر
 • گلستان‌خوانی، كمك به تقویت هویت ملی ـ دینی دانش‌آموزان است
 • گلستان خوانی حرکتی آگاهانه برای تقویت هویت ملی است
 • کمک دانشگاه آزادی های دامغان به هموطنان سیل زده گلستان
 • ارسال کمک‌های مردمی روستاهای خط ساحلی بخش رودبنه به مناطق سیل زده گلستان + تصاویر
 • گلستان|مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی شاعر ایرانی ترکمن برگزار می‌‎شود
 • آخرین اخبار از سیل گلستان
 • تخلیه آب از 1568 باب منزل مسکونی در گلستان
 • گلستان در پساسیل/«اقدام و عمل» نسخه درمان آسیب سیل‎زدگان گلستانی