به گزارش خبرنگار توپ و تورگروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان، ورزش والیبال یکی از رشته‌های قدریمی جهان محسوب می‌شود که از سال ۱۸۹۵ شکل گرفت و توسط یک معلم ورزش ابداع شد.

این معلم ورزش آمریکایی در حالی به فکر راه اندازی این رشته افتاد که یکی از همکارانش درست چهار سال پیش ازآن توانسته بود ورزش بسکتبال را به وجود بیاورد. او در همین زمان با ترکیب ورزش تنیس و بسکتبال برای نخستین بار یک بازی والیبال را در کالج محل خدمتش راه اندازی کرد و این ورزش به قدری هیجان داشت که به سرعت مسیر ترقی و پیشرفت را طی کرد و در کمتر از یک سال بیش‌تر کالج‌ها در آمریکا و بیش‌تر سواحل شاهد برگزاری این بازی بود.

سرانجام و در همان سال کمیته بین المللی رقابت‌های ورزشی کالج‌ها از ویلیام جی مورگان دعوت کرد تا به تشریح این قوانین برای دیگر اعضای آن بپردازد. همین مسئله باعث شد تا این رشته به سرعت و در سایر نقاط مختلف شکل بگیرد و به موفقیت برسد.

نکته جالب درباره این رشته، اما آن بود که والیبال در ابتدا به صورت سالنی برگزار می‌شد، اما مردم به دلیل علاقه به این بازی آن را به سواحل و مناطق روباز کشاندند و در نهایت این رشته در شکل‌های دیگری هم مطرح شد.

والیبال ششمین ورزش محبوب و گسترده جهان است که توسط مسیحیان در ابتدای قرن بیستم وارد آسیای شرقی شد و در سال ۱۹۱۳ یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها آسیا شد.

فدراسیون جهانی والیبال در سال ۱۹۴۷ تشکیل شد و این رشته برای نخستین بار در سال ۱۹۵۰ شاهد برگزار رقابت‌های قهرمانی در جهان بود.

رقابت‌های والیبال همچنین از سال ۱۹۶۰ وارد رشته‌های المپیک شد و پس از تشکیل کمیته والیبال ساحلی در سال ۱۹۸۴ این رشته توپی از سال ۱۹۹۶ هم وارد المپیک شد.

والیبال رشته‌ای فراگیر در جهان

رشته والیبال به سرعت در جهان مطرح شد و امروزه می‌توان در اقصی نقاط جهان شاهد برگزاری رقابت‌های آن بود این اتفاق، اما دلایل زیادی دارد که از جمله آن می‌توان به آسان بودن قوانین ان برای مردم و کم امکانات بودن آن اشاره کرد.

بیش‌تر مردمی که این ورزش را به صورت همگانی انجام می‌دهند با کمک یک توپ و تور و حضور چند بازیکن می‌توانند آن را در نقاط مختلف برگزار کنند.

والیبال در ایران

فدراسیون والیبال ایران برای نخستین بار در سال ۱۳۳۶ تاسیس شد و در سال ۱۳۳۸ (۱۹۵۹ میلادی) به عضویت فدراسیون جهانی آن در آمد.

همچنین لیگ سراسری والیبال ایران هم برای نخستین بار در سال ۱۳۵۴ در ایران برگزار شد.

تیم ملی والیبال ایران امروزه یکی از اصلی‌ترین قدرایت‌های والیبال در جهان و آسیا محسوب می‌شود.

انتهای پیام/

با رشته والیبال بیشتر آشنا شوید

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نگاهی به عدم تمدید معافیت‌های نفتی و سفر عمران‌ خان به ایران

تهران- ایرنا- هفته گذشته در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تحولات بسیاری رخ داده است که مهم ترین آن عدم تمدید معافیت های نفتی به وسیله ترامپ و وارد ساختن حداکثر فشار اقتصادی بر ایران بود که بازتاب وسیعی در رسانه ها داشت و همچنین سفر عمران خان جهت رایزنی های مختلف نیز در صدر اخبار قرار گرفت.

گروه اطلاع رسانی ایرنا براساس وظایف آگاهی بخشی خود رسانه های مختلف را در هفته گذشته مورد واکاوی قرار داد و برجسته ترین و مهم ترین موضوعات را رصد و بررسی کرده است.

** نقطه کور قمار نفتی ترامپ
مهم ترین خبر اقتصادی و سیاسی هفته گذشته که در صدر اخبار رسانه ها قرار گرفت عدم تمدید معافیت های نفتی بود. تحلیل‌های رسانه‌های بین‌المللی حکایت از این دارد که در قمار نفتی ترامپ فقط «آمریکا و عربستان» تعیین‌ کننده نیستند. چین، هند، کره‌جنوبی، ژاپن و ترکیه نیز از دیگر متغیرهای تعیین‌ کننده نتیجه به حساب می‌آیند. عدم همراهی آنها می‌تواند به منزله شکست خوردن سیاست فروش صفر نفت باشد. علاوه بر این انتظار نمی‌رود اعلام آمادگی عربستان برای افزایش عرضه باعث کاهش قیمت نفت شود. رشد قیمت سوخت در آمریکا نیز می‌تواند عقیم‌کننده نقشه نفتی ترامپ باشد. وز دوشنبه با شوک بزرگی برای بازار نفت همراه بود. واشنگتن بر‌خلاف اغلب برآوردهای قبلی اعلام کرد معافیت از تحریم‌های نفتی ایران را تمدید نخواهد کرد تا صادرات نفت کشور را متوقف کند. هدف ترامپ از عدم تمدید معافیت‌های نفتی اعمال حداکثر فشار اقتصادی بر ایران است تا به اهداف سیاسی خود دست یابد، اما این حرکت تنها در شرایطی درست عمل خواهد کرد که دیگر بازیگران این عرصه همراستا با آمریکا عمل کنند یا حداقل در مقابل این حرکت ترامپ ایستادگی نکنند.

** خواندن توانستن است
آغاز سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از چهار تا 14 اردیبهشت با حضور ناشران داخلی و خارجی در آن از مهم ترین خبرهایی بود که رسانه ها به بازتاب آن پرداختند و اهمیت کتاب و کتابخوانی را از زوایای مختلف بررسی کردند. شعار امسال نمایشگاه کتاب «خواندن توانستن است». بحث‌هایی درباره این‌که چه تعداد از کتاب‌های عرضه شده در نمایشگاه کتاب امسال، ترجمه‌اند و دراین میان، سهم آثار ترجمه چقدر است؟ رنگ و بوی تازه‌ای به خود می‌گیرد. بعضی معتقدند نابرابری کفه ترجمه و تالیف لطماتی را در پی دارد و بعضی براین باورند نبود جذابیت در تولید محتوا عاملی است که برهم زننده تلورانس برای عرضه کتاب‌ های ترجمه و تالیف در کشورمان شده است.

دیدگاه‌ ها دراین ارتباط به اندازه‌ای متنوع است که طبعا با نگاهی کلی و در قالب یک گزارش نمی‌توان نتیجه مشخصی در این ارتباط رسید. اما آنچه مسلم است این‌که تعادل‌بخشی میان این دو وادی نیازمند فراهم کردن زیرساخت‌ها و برنامه‌ریزی‌های وسیعی در سطح کلان فرهنگی است. به همین بهانه با تنی چند از اهالی فرهنگ درباره چرایی نبود توازن میان آثار ترجمه و تالیف در کشورمان به گفتگو نشسته‌ایم.

** نقش خریداران نفت ایران
فاز دوم تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران و معافیت خریداران، موضوعی که رسانه ها در هفته گذشته به انعکاس پرداختند. معافیت از تحریم‌های 6 ماهه همزمان با شروع فاز دوم تحریم‌های آمریکا به اجرا درآمد و موعد آنها در دوم ماه مه به پایان می‌رسد. معافیت‌ها به 8 کشور خریدار نفت ایران اعطا شد اما از این 8 کشور تنها چین، هند، کره‌جنوبی، ژاپن و ترکیه به خرید نفت ایران در دوران تحریم ادامه دادند. بین این 5 کشور نیز تنها چین و هند بودند که در هیچ ماهی واردات خود از ایران را قطع نکردند. چین کمتر از 400 هزار بشکه در روز و هند کمتر از 300 هزار بشکه مجاز به خرید نفت از ایران بودند. از این رو این دو کشور به خصوص چین مهم‌ترین‌ بازیگران عرصه تحریم ایران خواهند بود. بر‌اساس آمار به دست آمده از سوی ریفاینیتیو (یک شرکت ردگیری حرکت نفتکش‌ها) میزان واردات نفت چین از ایران در آوریل (ماه جاری میلادی) به 750 هزار بشکه در روز رسیده که این مقدار تقریبا حدود نیمی از مجموع صادرات نفت ایران است. چین طی 6 ماه اخیر و بعد از اعمال معافیت از تحریم‌ها با یک روند صعودی واردات خود از ایران را افزایش داده است.

** خداحافظ وکیل برجسته
خبر درگذشت بهمن کشاور وکیل چیره دست ایرانی شوک عظیمی را به جامعه وکلاء، خبرنگاران و دیگر افراد وارد ساخت به طوری که رسانه ها این خبر را در صدر مطالب منتشر شده خود قرار دادند و به بازتاب آن پرداختند. آنچه درگذشت بهمن کشاورز را اندوهبار می‌کند این است که او از جمله وکلایی بود که برای مردم چهره‌ای شناخته شده بود. او وکیلی بود که با متانت و درایتی که در دفاع از کرباسچی نشان داد، به چهره‌ای مقبول در بین مردم تبدیل شد؛ ویژگی ممتازی که برای کمتر وکیلی قابل دستیابی است. نه فقط به این دلیل که بهمن کشاورز از چهره‌های فعال صنف وکالت بوده، درگذشت او مایه تاسف است، کشاورز دارای سابقه عضویت در هیات‌مدیره، ریاست کانون وکلا و مدیریت اتحادیه کانون‌های وکلا بود، اما این همه هم مرگ او را غمناک‌تر نمی‌کند. آنچه درگذشت بهمن کشاورز را اندوهبار می‌کند این است که او از جمله وکلایی بود که برای مردم چهره‌ای شناخته شده بود. او وکیلی بود که با متانت و درایتی که در دفاع از کرباسچی نشان داد، به چهره‌ای مقبول در بین مردم تبدیل شد؛ ویژگی ممتازی که برای کمتر وکیلی قابل دستیابی است. اما درگذشت بهمن کشاوزر به دلیل دیگری هم تلخ است؛ کشاورز از جمله وکلایی بود که دستی در نوشتن داشت و آثار متعددی از خود به یادگار گذاشته است. آیین نگارش حقوقی و کلیات عملی علم حقوق، هنر دفاع در دادگاه‌ها، بررسی تحلیلی قانون جدید روابط موجر و مستاجر، آسیب‌شناسی وکالت دعاوی، دفاع و استدلال شفاهی در دادگاه از جمله آثار اوست. از این رو می‌توان گفت درگذشت ناگهانی بهمن کشاورز رئیس سابق کانون وکلای مرکز (اسکودا)، حقوقدان و وکیل برجسته در سن 75 سالگی و بر اثر ایست قلبی، حوزه وکالت را در اندوه فروبرد.

** فقر «سونامی آسیب‌های اجتماعی» را به دنبال دارد
آسیب های اجتماعی و شیوع گسترده آن در سطح جامعه این روزها دغدغه مسوولان، خانواده ها و تمامی اقشار شده است و هر دستگاه و نهادی به فکر چاره اندیشی در این زمینه است. این موضوع همه روزه سوژه رسانه های مختلف است و آن را بازتاب می دهند. در هیچ یک از کشورهای دنیا نمی‌توانید جامعه‌ای پیدا کنید که دچار آسیب اجتماعی نشده باشد، به عبارت دیگر، وقتی جامعه‌ای وجود دارد آسیب همراه با آن نیز وجود دارد و این تنها مختص ایران نیست، عوامل زیادی وجود دارد که به صورت کلی می‌توان به سه عامل فردی، اجتماعی و شخصیتی اشاره نمود. اما به طور دقیق تر می‌توان به عناصر زیر اشاره نمود: فقر مادی و فرهنگی، بیکاری ، طیف گسترده ای از تضاد طبقاتی در یک اجتماع به عبارتی هرچه تضاد طبقاتی در یک جامعه کمتر باشد و دهک ‌های جامعه به هم نزدیک تر باشد آن جامعه کمتر دچار آسیب می‌شود. فاصله زیاد اقتصادی در یک جامعه باعث می‌شود افراد حس کنند از یکدیگر فاصله دارند. هر اندازه که شبکه تعاملی و ارتباط سالم کمتر شکل بگیرد در نتیجه اعتماد اجتماعی کاهش و زمینه آسیب‌های اجتماعی افزایش پیدا می‌کند. فقر و بیکاری می تواند نقش تعیین کننده‌ای در افزایش آسیب  های اجتماعی داشته باشد به گونه ای که بسیاری از جامعه شناسان از این دو عامل به عنوان مادر آسیب  های اجتماعی یاد می کنند. گفتنی است آسیب ‌های اجتماعی هویت و ماهیت یک جامعه را مورد هدف قرارمی دهد و آن را مخدوش می‌سازد از این رو اگر درمان نشود هسته جامعه به مرور زمان از بین خواهد رفت به گونه‌ای که تنها از آن پوسته ظاهری باقی خواهد ماند. با این اوصاف درمان آسیب های اجتماعی و برطرف کردن عوامل ایجاد کننده آن باید در اولویت اصلی دولت قرار بگیرد، چرا که در غیر این صورت باید شاهد مرگ تدریجی هویت اجتماعی در جامعه باشیم. طی سال های اخیر شاهد افزایش برخی از آسیب ‌های اجتماعی مانند جرائم خشن و خشونت‌هایی که منجر به قتل‌ های دلخراش می‌شود، قطعه قطعه کردن مقتول، اسید پاشی و مواردی از این دست هستیم که این خود می تواند نشان از افزایش فقر و بیکاری در جامعه داشته باشد، چرا که تحقیقات نشان می دهد هر گاه افراد بنا به هر دلیلی شغلی مناسب نداشته باشند و یا اینکه از نظر اقتصادی در تنگنا قرار داشته باشند با ایجاد کوچک ترین مساله بدترین بازتاب اجتماعی را از خود نشان می دهند به گونه ای که در بیشتر موارد شاهد ایجاد دعوا و نزاع هستیم، هر چند در این مجال باید یاد آور شد که ریشه اصلی تمام آسیب‌های اجتماعی بیشتر در فقر و بیکاری است به گونه  ای که هرچه میزان فقر و بیکاری افزایش یابد آمار آسیب‌های اجتماعی نیز بیشترخواهد شد.

** دردسرهای تحریم نفتی ایران برای آمریکا
تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران و تهدیدها از سوی ترامپ در این زمینه این روزها به خبر نخست رسانه ها تبدیل شده است و جراید و رسانه های جمعی از زوایای مختلف آن را بازتاب می دهند. «اگر تحریم نفتی آمریکا علیه ایران اثرگذار نباشد، چه باید کرد؟» این سوالی است که ترامپ و تیم سیاست‌ خارجی‌اش به پاسخ آن فکر نکرده‌اند. حلقه تئوری «مرد دیوانه» تنها به اقدام فکر می‌کند و تبعات این اقدامات را هم خیلی زود می‌بیند. نمونه‌اش جنگ تجاری با چین است که با وجود ضرر چند میلیارد دلاری آمریکا، ترامپ نتوانسته به توافق جامعی با پکن دست پیدا کند. تصمیم اخیر آمریکا علیه تهران نیز از همین تصمیمات بدون پشتوانه فکری است. شاید بسیاری از تصمیمات گذشته آمریکا علیه ایران، برای آمریکایی‌ها هزینه‌ زایی نمی‌کرد اما تاثیر این تحریم، مستقیما بر زندگی خانوارهای آمریکایی اثر خواهد گذاشت. یکی از آثار پایان دادن به معافیت هشت کشور خریدار نفت ایران، در پمپ بنزین‌های آمریکایی قابل رویت است. به دنبال رشد قیمت نفت، قیمت بنزین در آمریکا نیز افزایش یافت اما در کنار این هزینه‌ها، به نظر می‌رسد دولت ترامپ دستاوردی نیز نخواهد داشت، چراکه مخالفت چین و ترکیه با این تحریم‌ها و دست باز ایران در صادرات غیر قابل شناسایی نفت، به صفر رساندن صادرات نفت ایران را تبدیل به آرزو کرده است.

** بحران خرید مسکن
نوسانات اقتصادی و بحران ارزی سبب شده تا این روزها قیمت مسکن نیز همزمان با آن بالا و پایین شود، موضوعی که رسانه ها در هفته گذشته به بازتاب آن پرداختند. سقوط قدرت خرید متقاضیان بازار مسکن پس از شوک قیمتی سال 97 به نقطه اوج رسیده است. به تازگی متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران از 11 میلیون تومان عبور کرده و حالا تورم عمومی کشور به بیش از 50 درصد رسیده است و بازار مسکن نیز دست‌ کم مماس با همین میزان متورم خواهد شد‌‌. ناظران می‌گویند بازار مسکن در سال‌جاری مطابق با نرخ تورم عمومی کشور رفتار می‌کند و در صورتی که در ادامه سال تورم عمومی به بالاتر از 50 درصد نرسد بازار مسکن نیز در حوالی همین مقدار متورم می‌شود‌‌. در این شرایط پیش‌بینی می‌شود عبور تورم از نقطه بحرانی انقباض بیشتر قدرت خرید متقاضیان بازار مسکن را به دنبال داشته باشد. به گفته کارشناسان بازار مسکن نرخ ‌های پیشنهادی فعلی در بازار مسکن بیش از تاب و توان مالی متقاضیان است و در عین حال اثرگذاری ابزارهای مالی دولت برای جبران قدرت خرید متقاضیان تقریبا به صفر نزدیک شده است، وضعیتی که رویای دسترسی به مالکیت مسکن را دست ‌نیافتنی‌تر خواهد کرد‌‌.

** احتمال «دونرخی شدن» بنزین و طرح دوباره «سناریو»های مختلف
به کارگیری دوباره کارت سوخت و طرح دونرخی شدن بنزین این روزها بهارستانی ها را به خود مشغول کرده است، در همین زمینه رسانه های مختلف در هفته ای که گذشت این موضوع را از زوایای مختلف بررسی و منتشر کردند. بحث احیای دوباره کارت سوخت، بازگشت دوباره سهمیه‌ بندی و دو یا چند نرخی شدن بنزین از ماه ‌های پایانی سال گذشته در سناریوهای مختلف توسط نمایندگان مجلس مطرح شد که هر طرح موافقان و مخالفان زیادی داشت؛ اما درنهایت همه نمایندگان بر یک نظر تاکید داشتند و آن هم رسیدن به راه‌ حل واحد برای کنترل قاچاق سوخت بود، موضوعی که وزیر نفت نیز با تاکید بر دونرخی شدن بنزین آن را تنها راه ‌حل مبارزه با قاچاق ‌می‌داند، اما هنوز به نتیجه واحدی نرسیده است. پیش از این مجلس شورای اسلا‌می ‌در جریان بررسی قانون بودجه 98 در اسفند ماه سال گذشته، نسبت به هرگونه افزایش نرخ بنزین و یا دونرخی شدن آن در سال 98 رأی منفی داد، اما دولت به دنبال رسیدن به راهکاری برای کنترل مصرف افسار گسیخته بنزین در کشور روی افزایش نرخ و بازگشت سهمیه ‌‌بندی تاکید دارد. بر این اصل به دنبال ایجاد تغییر در نظام عرضه بنزین با بازگشت سهمیه‌‌ بندی است که در صورت موافقت سران قوا، با تاکید بر حفظ امنیت انرژی کشور، اصلاح قیمت‌ها و حذف تدریجی یارانه بنزین رقم ‌می‌خورد تا براین اساس کاهش فاصله قیمت تمام شده تأمین بنزین با قیمت تکلیفی عرضه در ماه پایانی بهار عملیاتی شود.

** دارو بیشتر از نسخه
مصرف بی رویه و خودسرانه دارو با توجه به هشدارهای مکرر مسوولان امر این روزها در کشور ما به معضلی تبدیل شده است که رسانه ها در هفته گذشته به بازتاب آن پرداختند. اگر جمعیت ایران را 80 میلیون نفر فرض کنیم، هر ایرانی به‌ طور متوسط در طی یک سال 525 عدد دارو مصرف می‌کند. مصرف سالانه دارو در کشور را حدود 42 میلیارد عدد عنوان کرد. مصرف 525 عدد دارو در سال به این معنی است که سهم هر ایرانی در روز بیشتر از یک عدد دارو است. آگاهان این حوزه می‌گویند این رقم چندین برابر آمار جهانی است به نحوی که ایران مقام بیستم را ازنظر مصرف دارو در جهان و در آسیا بعد از چین رتبه دوم را داراست. دلایل متعددی برای میزان مصرف دارو در کشور ذکر می‌شود. اما متخصصان سلامت بر این باورند که یکی از دلایلی که ایرانیان را در در لیست کشورهای پرمصرف دارو قرار داده ، مصرف خودسرانه دارو در کشور است که برخی کارشناسان میزان آن را 20 درصد کل داروهای مصرفی در ایران تخمین می‌زنند.

** تقابل دو دیدگاه
مسدود کردن اینستاگرام برخی مسوولان نظام به خصوص فرماندهان سپاه به وسیله دولت آمریکا با حاشیه های زیادی همراه شد به طوری که این امر تقابل میان اپل و اینستاگرام را رقم زد، موضوعی سیاسی که رسانه های مختلف به بازتاب آن پرداختند. همزمان با کلید خوردن طرح نامتعارف تحریم «اپل»، زمزمه‌های فیلترینگ اینستاگرام قوت گرفت. اینکه چطور فیلتر اینستاگرام و تحریم اپل با حامیانی از یک جنس، می‌تواند کارزار فشار حداکثری امریکا علیه ایران را از بعد روانی خنثی کند، موضوعی است که تا این لحظه پاسخی از سوی حامیان نیافته است. وزارت امور خارجه ایالات ‌متحده امریکا در ادامه اقدامات خصمانه خود علیه ایران از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در کاخ سفید، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که نیروی نظامی رسمی کشور محسوب می‌شود، سازمان تروریستی اعلام کرد. در ادامه شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز که چندی پیش توسط فیس‌ بوک خریداری شده و خود را ملزم به رعایت قوانین امریکا می‌داند، با مسدودسازی صفحات برخی سرداران سپاه ازجمله صفحه سردار محمدعلی جعفری، فرمانده سابق کل سپاه پاسداران و سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و دیگران پایبندی خود به تحریم‌های امریکا را اعلام کرد.

** دلار در کانال 13 هزار تومان
اخیرا دلار در کانال 13 هزار تومان آرام گرفته و با اندک نوسان ‌هایی در این کانال به سر می‌برد و فعالان در این بازار امیدوار هستند که این ثبات ادامه ‌دار باشد، موضوعی که رسانه های مختلف در هفته گذشته به آن پرداختند. اما برخی از کارشناسان در این حوزه معتقدند که وجود ثبات نسبی که اخیرا در بازار ارز شاهد آن بودیم، موقتی است چراکه بسیاری از مسائل اقتصادی که امروزه در کشور به چالش کشیده شده است در چگونگی ادامه روند این بازار تاثیر بسزایی دارد. بازار ارز یکی از پرچالش‌ترین بازارها در اقتصاد ایران به ‌شمار می‌رود. این بازار یک روز با کاهش قیمت متقاضیان خود را شوکه کرده و روز بعد افزایش قیمت همه را متعجب می‌کند. به گفته بسیاری از کارشناسان این بازار رابطه‌ای متقابل با دیگر بخش‌های اقتصادی دارد. یعنی همانقدر که عوامل اقتصادی متعدد بر این بازار اثر می‌گذارد، نرخ ارز هم در بخش‌های اقتصادی اثرگذار خواهد بود. اما اینکه آینده این بازار به چه سمت ‌وسویی پیش خواهد رفت بحثی است که نیاز به زمان دارد. اما به گفته برخی از صاحب‌نظران بازار ارز دیگر کشش افزایش قیمت‌های افسار گسیخته را نخواهد داشت و درصورت افزایش قیمت، تقاضا به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. تمام این ماجرا در حالی است که دلار در روزهای اخیر کانال 13 هزار تومان را تجربه می‌کند و بسیاری را به وضع موجود امیدوار کرده است.

** عدم تصویب لایحه زنان عقب افتادگی را ثابت کرد
افزایش تعداد زنان در مجلس چندی است که با نظرات و انتقادهای مختلفی روبرو شد. این موضوع یکی از مهمترین خبرهای سیاسی بود که هفته گذشته در رسانه های مختلف منتشر شد. رسانه ها این موضوع بالابردن تعداد زنان در لایحه نقطه عطف فعالیت زنان در مجلس دهم بود. لایحه‌ای که می‌توانست یکی از اتفاقات مهم مجلس دهم را رقم بزند و یک برگ زرین در عملکرد این مجلس به ‌شمار برود. با این وجود این لایحه با رأی پایینی و تنها با رأی63 نماینده مجلس همراه شد تا دوباره بعضا شائبه نگاه تبعیض ‌آمیز به حقوق زنان به ذهن متبادر شود؛ نگاهی که ریشه در سنت‌ها و باورهای جامعه دارد. نکته مهم در این زمینه اما نامشخص ‌بودن موضع فراکسیون امید در مقابل این لایحه بود. این در حالی است که یکی از آرمان ‌های اصلی جریان اصلاحات برابری حقوق زنان و مرد در عرصه‌ های مختلف است و همواره نیز به این آرمان به خود بالیده است. با این حال از بین 105نماینده اصلاح‌ طلب مجلس تنها 63نماینده به این طرح رأی موافق داده‌اند که آن هم مشخص نیست همگی اصلاح‌طلب بوده‌اند؛ اتفاقی که به هیچ عنوان به‌ مذاق حامیان زن جریان اصلاحات خوش نیامده است. مسأله‌ای که دوباره ضعف ساختاری فراکسیون امید را در تصمیم گیری‌های مهم مجلس نشان می‌دهد.

** عمران‌ خان از مشهد تا تهران
سفر نخست وزیر جمهوری اسلامی پاکستان به ایران از جمله مهم ترین خبرهای سیاسی بود که رسانه های مختلف داخلی و خارجی به آن پرداختند و آن را در سطح وسیعی بازتاب دادند. نخست ‌وزیر جمهوری اسلامی پاکستان برای انجام سفری دوروزه به تهران آمد. «عمران خان» ابتدا به مشهد رفت، چراکه به گفته سفیر این کشور «معتقد است اگر از امام اجازه بگیرد، سفر آسان می‌شود». اگرچه برنامه اصلی این سفر رایزنی‌های سیاسی و اقتصادی است، اما برخی کارشناسان معتقدند عمران خان به دنبال میانجیگری یا بهبود رابطه تهران- ریاض نیز هست. برای اسلام‌آباد بهتر آن است که دو کشور بزرگ مسلمان منطقه رابطه خوبی با هم داشته باشند. عمران خان از تابستان سال گذشته که روی کار آمد، چندین نوبت به عربستان سفر کرد، اما این اولین سفر او به تهران است. رفعت مسعود، سفیر پاکستان در تهران، در مورد این سفر می‌گوید: «برای نخستین‌بار است که عمران خان به ایران می‌آید. البته خیلی تمایل داشت تا زودتر به ایران سفر کند، اما میسر نشد. هدف از سفر این است که نشان دهند ایران و پاکستان دو همسایه هستند و ایران برای پاکستان مهم است». این سفر در حالی انجام می‌شود که در سال گذشته ماجرای ربایش مرزبانان ایران در مرز مشترک با پاکستان یکی از مسائل مابین دو کشور بود که رایزنی‌های زیادی را به دنبال داشت.

پژوهشم**9117**9131

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: فدراسیون والیبال اخبار ورزشی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۶۷۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • والیبال کهگیلویه و بویراحمد توانایی کسب سکوهای ملی را دارد
 • نماینده والیبال باشگاه های ایران به فینال آسیا رسید
 • والیبال جام باشگاه‌های آسیا؛ شهرداری ورامین با شکست نماینده هند فینالیست شد
 • والیبال باشگاه‌های آسیا| شهردای ورامین فینالیست شد
 • صعود تیم والیبال شهرداری ورامین به فینال جام باشگاه‌های آسیا
 • پیروزی تیم ملی والیبال نشسته ایران برابر روسیه
 • تقدیر از برترین‌های والیبال شهرستان شهرکرد
 • پخش مسابقه والیبال شهرداری ورامین با تیم «چنای هند» از شبکه ورزش
 • فرصت تیم‌ها برای ثبت نام در لیگ برتر والیبال اعلام شد
 • والیبال باشگاه‌های آسیا|شهرداری ورامین به نیمه نهایی رسید
 • برگزاری مجمع انتخاباتی انجمن والیبال دانشجویان دختر دانشگاه ایران
 • نگاهی به خدمات و فعالیت‌های «طبیب تولد»
 • اعلام آخرین زمان ثبت نام تیم‌های لیگ برتر والیبال
 • والیبال ایران رئیس ندارد/دلیل تاخیر برگزاری مجمع را نمی‌دانم
 • لیگ ملت‌های والیبال| حریف ایران استارت زد
 • نگاهی به جوان ترین بازیکنان موثر اروپایی
 • قدیمی: هاکی راه والیبال را در پیش خواهد گرفت
 • بخش عمده تیم اعزامی به یونیورسیاد، ملی پوشان هستند
 • ورزش کارگری زنجان در 40 رشته فعال است