به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ، برای گردشگران ماجراجو، سفر بهاره به دیار آفتاب یکی از بهترین مقاصد است. هوای پاک و چشمه‌های آب گرم علاوه بر زیبایی با خواص درمانی چیزی فراتر از یک سفر عادی است. جاذبه‌های طبیعی و زیبایی آن تعداد زیادی از گردشگران را جذب می‌کند و مردمان بسیاری را برای استفاده و بهره‌مندی از این موهبت الهی به استان خراسان جنوبی می‌کشاند.جوشش چشمه‌های آب معدنی از دل زمین با گرما و خواص طبیعی از زیبایی‌های خیره کننده و چشم نواز این منطقه است که برای لحظاتی روح و روان آدمی را به اعماق زمین در جست و جو و کشف این زیبایی‌ها به میهمانی می‌برد.

استفاده از این چشمه‌ها در ایام نوروز نه تنها جنبه تفریحی دارد، بلکه طبیعت دوستان و بیماران درد‌های مفصلی، روماتیسم و افراد دارای عارضه‌های پوستی به دلیل وجود خواص درمانی، چشمه‌های آبگرم را به عنوان «پزشک طبیعت» بهترین مکان برای درمان خود معرفی می‌کنند.

خراسان جنوبی از جمله استان‌هایی است که وجود ۹ چشمه معدنی (گرم و سرد) زیبایی بکر و خلقت بی نقص طبیعت را به انسان نشان می‌دهد و به آدمی گوش زد می‌کند که خداوند نه تنها آب را مایه حیات بلکه مایه شفای درد‌های آدمی نیز قرار داده است.

 

چشمه مرتضی علی با دو نوع آب گرم و سرد

چشمه آبگرم مرتضی علی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در شهرستان طبس است. این چشمه در مسیر گردشگری روستای خرو و در فاصله ۲۷ کیلومتری طبس واقع شده است.

وجود این چشمه جوشان با دو نوع آب گرم و سرد در کنار هم، در دل کویر ایران زمین جاذبه گردشگری بسیار زیبا و شگفت انگیزی ایجاد کرده است.پس از گذر از شهر طبس برای رسیدن به این چشمه حدود پنج کیلومتر مسیر را باید پیاده طی کرد که عمده آن یک مسیر آبی است.

در طول مسیر چشمه آبگرم مرتضی علی، دیواره‌های بلند دره مانندی در دو طرف خودنمایی می‌کند و روی این دیواره‌ها حفره‌هایی است که به نظر می‌رسد با نظم خاصی بنا شده است.

 

پس از دقایقی پیاده روی به منطقه‌ای می‌رسیم که چشمه‌های متعدد آب به ویژه چند چشمه آب گرم و سرد قرار دارد و بزرگ‌ترین آن‌ها از درون حفره‌ها نشات می‌گیرد که به حمام مرتضی علی معروف شده است.

آبگرم چشمه از دیواره سمت راست به داخل رودخانه می‌ریزد و همین اختلاف دمایی را در چشمه ایجاد می‌کند که گاهی به ۱۰ درجه هم می‌رسد.

وجود این چشمه جوشان با دو نوع آب سرد و گرم کنار هم در دل کویر ایران زمین انسان را به تفکری عمیق وا می‌دارد.

چشمه آب گرم مرتضی علی طبس از مناطق طبیعی است که با داشتن چشمه‌های آب درمانی به لحاظ توریست درمانی مورد توجه ویژه‌است. گردشگران داخلی و خارجی از این مناطق که طبیعت زیبایی نیز دارد استقبال می‌کنند.

 

 

 

غلظت بیشتر آب گرم و تفاوت ساختاری آن با آب سرد جاری در کف رودخانه باعث می‌شود که این آب‌ها تا مسافت حدود ۳۰۰ متری بستر رودخانه هم پیش بروند، در حالی که به طور کامل با هم مخلوط نشده‌اند و در بستر رودخانه قابل تفکیک هستند.

به این ترتیب در یک طرف رودخانه آب سرد و در طرف دیگر آب گرم جریان دارد و می‌توان یک پا را در طرف گرم رودخانه فرو برد و پای دیگر را در طرف سرد رودخانه پدیده نادری که شاید در هیچ نقطه دیگر کشور فرصت تجربه آن را نداشته باشید.

بالاتر از این چشمه، دره تنگی وجود دارد که در آن طاق شاه عباسی بنا شده است. از جاذبه‌های گردشگری کشورمان به حساب می‌آید.

قدمت این طاق را به دوره صفویه نسبت می‌دهند و معتقدند که سنگ نگاره‌های بزکوهی که بر آن حک شده اند، نمادی از درخواست فراوانی آب، زایندگی و فراوانی نعمت است.

عده‌ای هم این بز‌ها را نمادی از فرشتگانی می‌دانند که برای نگهبانی آب، افزایش و فراوانی نعمت بر دیواره‌های طاق دعا می‌کنند.


مجتمع آب گرم لوت آماده میزبانی از گردشگردان

آب گرم لوت خوسف یکی از مکان‌هایی است که می‌تواند به عنوان یک مقصد مهم گردشگران مطرح شود چرا که علاوه بر داشتن آب گرم قرارگیری در محیط کویر پتانسیل این منطقه را دو چندان کرده است.

در واقع بیابان و کویر برای گردشگران خارجی معنای خاصی را تداعی می‌کند ماسه‌های روان، شترسواری و آفتاب درخشان همگی بسیار جذاب و رویایی جلوه کرده و این‌که این جاذبه مهم طبیعی با چشمه آب گرم با هم همراه شده‌اند تاثیر و جاذبه این منطقه را دو چندان کرده است.

به سبب قرارگیری این آب گرم در دشت لوت آن را به همین اسم نام گذاشته‌اند این چشمه دارای آب معدنی گرم بوده و به آب گرم لوت معروف است.

 

فاصله آب گرم لوت تا شهرستان خوسف ۱۰۹ کیلومتر بوده و دارای آب و هوای گرم و خشک کویری است. مراحل اجرایی و ساخت ساز چشمه آب گرم لوت برای پذیریایی از مسافران و گردشگران در اواسط سال ۹۲به پایان رسیده است و هم اکنون مجتمع خدماتی رفاهی در محل این آبگرم برای میزبانی از مسافران نوروزی مهیا شده است.

آبگرم لوت از جمله آب‌های معدنی معتدل کشور محسوب می‌شود که در درمان بیماری‌های گوارشی و پوستی نقش مهمی دارد. وجود امکانات رفاهی و تفریحی در این منطقه پذیرای عاشقات کویر را در اواسط سال و ایام نوروز را می‌طلبد.

 

آبگرم۲۰۰ ساله فردوس

آبگرم معدنی فردوس، یک چشمه آبگرم با خواص درمانی است که در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری شمال شهر فردوس واقع شده  و بیش از دویست سال سابقه تاریخی دارد.

مجتمع آب‌درمانی و تفریحی آبگرم معدنی هلال فردوس به‌عنوان قطب آب‌درمانی و گردشگری شرق کشور دارای امکانات اقامتی ویژه‌ای نظیر ۵۰ واحد اقامتی با تجهیزات کامل، ۱۰ اتاق، ۲۷ کانکس، رستوران سنتی، فروشگاه، استخر‌های آب‌درمانی، وان‌های خصوصی، پارکینگ و ۲۰۶ تخت اقامتی است.

در خصوص ماهیت آب‌معدنی فردوس باید گفت که یکی از معدود چشمه‌های شفابخش ایران و جهان است که بیماران دارای درد‌های مفصلی و روماتیسمی و کسانی که از بعضی از بیماری‌های پوستی نظیر اگزما و عفونت‌های قارچی رنج می‌برند، نتایج خوبی از این چشمه می‌گیرند.

آب سبز و سفید در آبگرم دیگ رستم

آبگرم دیگ رستم یکی دیگر از چشمه‌های آب گرم خراسان جنوبی بوده که در آن آب سبز و سفید در کنار یکدیگر است. این چشمه در فاصله ۲۴۰ کیلومتری شهر طبس، ۱۰ کیلومتری روستای راور و در روستای دیهوک قرار دارد.

این چشمه از دهان یک آتش‌فشان سرچشمه می‌گیرد که آب سبز آن بسیار داغ و آب سفید آن بسیار سرد است. گوگرد این چشمه به حدی زیاد است که فضای اطراف آن آکنده از بوی گوگرد است. درجه حرارت آب این چشمه بسیار بالا و در محل خود چشمه در حالت جوشیدن است.

 

آب این چشمه جوشان بعد از طی کردن حدود ۲۰۰ متر وارد استخری می‌شود که بر اثر طی این مسیر آب کمی از گرمای خود را از دست می‌دهد و در محل استخر حرارت آن به حدی است که می‌توان در داخل آب شنا کرد.

چشمه آب‌درمانی دیگ رستم در درمان درد‌های رماتیسمی مناسب بوده و همچنین از امکانات رفاهی برای ارائه خدمت به مسافران نوروزی برخوردار است.

آبگرم گزیک

آبگرم گزیک در روستای آبگرم یکی از بخش‌های مرزی شهرستان درمیان است که از شرق ۹۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد و در فاصله ۲۵ کیلومتری اسدیه (مرکز شهرستان درمیان) و ۱۳۰ کیلومتری بیرجند (مرکز استان) قرار دارد.

در مجاورت چشمه آب‌معدنی گزیک آرامگاه سلطان ابراهیم رضا (ع) قرار دارد و همین امر سبب حضور چشمگیر زائران و مسافران از سراسر نقاط کشور برای زیارت و استفاده از این چشمه معدنی شده است.


آبترش سربیشه

چشمه آبترش سربیشه از دیگر چشمه‌های معدنی خراسان‌جنوبی است. این چشمه در فاصله ۷۰ کیلومتری بیرجند و در فاصله ۲۰کیلومتری شمال سربیشه و در کنار روستای آبترش قرار دارد.

آب این چشمه از شکاف سنگ‌های آندزیت بازالت از دل زمین خارج می‌شود که بالا بودن مقدار گاز co۲ و سیلیس نشان‌دهنده منشأ عمیق آب این چشمه است.

 


آب این چشمه مزه‌ای ترش و مطبوع و سرد دارد که در ردیف چشمه‌های آب کلرو سدیم و سولفات کلسیم قرار داشته و برای رفع امراض گوارشی، عضلانی، پوستی، بیماری‌های مزمن بانوان، رماتیسم، درد‌های مفصلی و اختلالات غدد داخلی مؤثر است.

مجتمع آب‌درمانی شهرستان سربیشه در سال ۹۱ به‌منظور فراهم کردن امکانات رفاهی برای مسافران و گردشگران بااعتباری بالغ‌بر ۶ میلیارد ریال و در فضایی به مساحت ۴۷۵ مترمربع زیربنا بهره‌برداری شده است.

 

چشمه‌های خراسان‌جنوبی، بی تردید یکی از مظاهر طبیعت این استان است و در واقع می‌تواند ظرفیت خوبی برای گردشگری سلامت باشد.

گزارش از طیبه اکبر ابادی

انتهای پیام/س

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: نوروز 98 جاذبه گردشگری خراسان جنوبی آب این چشمه چشمه آب گرم چشمه های آب آب درمانی مرتضی علی گرم و سرد آب معدنی آب گرم چشمه ها

تحریف و تخریب ظریف؛ وزیر خارجه درباره مذاکره با آمریکا چه گفته بود که دلواپسان برآشفته شدند؟

«هاریسون‌ گیت»؛ چرا امثال عباس تبریزیان، آیت‌الله می‌شوند و پرطرفدار؟

نامه علی مطهری به شورای نگهبان: دایه دلسوزتر از مادر نباشد

اصولگرایان پیروز میدان بی‌رقیب انتخابات مجلس؟ در انتخابات باشيم يا نباشيم؟

زلزله، خان زنیان شیراز را لرزاند

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۷۰۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

«گردشگری سلامت» نسخه شفابخش اقتصاد کشور/ فارس از قافله توریسم درمانی عقب نماند

با توسعه حوزه پزشکی در استان فارس و استقبال چشمگیر از خدمات مراکز درمانی، تقویت «گردشگری سلامت» نیز ضروت پیدا کرده است؛ امری که اگرچه در شیراز رونق دارد اما نگاه ویژه به آن می تواند تحول شگرفی را در ارزآوری و کمک به رونق اقتصادی ایجاد کند.

خبرگزاری شبستان - شیراز:

فرسخ ها راه را برای درمانش به این شهر آمده تا بتواند از امکانات و تجهیزات و البته وجود پزشکان مجرب بهره مند و نسخه ای شفا بخش برایش پیچیده شود. می گوید مدت هاست دچار بیماری شده اما نبود امکانات مناسب او را روانه شهر دیگری کرده است. 

 

خستگی راه در چهره اش نمایان بوده و آنگونه که معلوم است چند روزی باید در این شهر بماند تا طول دوره درمان به اتمام برسد، خوشبختانه این مرکز درمانی شرایط خوبی دارد و علاوه بر اینکه از پزشکان مجربی برخوردار است هزینه درمان چندانی از بیماران و مراجعه کنندگان گرفته نمی شود؛ همچنین در کنار خود اقامت گاه مناسبی دارد که فرد بیمار یا همراهان آن می توانند در آن مکان ساکن شده و آواره کوچه و خیابان ها نشوند.

 

بیماران زیادی هر روز برای درمان بیماری خود راهی درمانگاه ها و بیمارستان ها می شوند که بسیاری از آنها را افراد غیربومی و حتی اتباع کشورهای دیگر تشکیل می دهند. وجود پزشکان حاذق، امکانات و تجهیزات مناسب، هزینه مناسب درمان، وجود درمانگاه ها، کلینیک ها و بیمارستان های فوق تخصصی و برخورداری از امکانات رفاهی سبب جذب بیماران به شهرهای برخوردار از این ظرفیت ها شده است. ظرفیت هایی که چنانچه از آن به عنوان یک فرصت نگریسته شود می تواند نقش تاثیرگذاری در رونق اقتصادی و توریسیم درمانی ایفا کند.

 

ایران کشوری با ظرفیت های مختلف به ویژه در حوزه پزشکی و توریسمی است که از دیرباز مورد توجه بوده و با پیشرفت علم و تکنولوژی توانسته بیش از پیش در این عرصه حائز جایگاه رفیع و بلندی شود. بزرگان پزشکی کشور ما از دیرباز در سطح دنیا معروف و زبانزد بودند و نتیجه پژوهش دانشمندان اعصار گذشته ایران همچنان در کشورهای توسعه یافته دنیا به عنوان یک متد مورد بررسی و تحلیل پژوهشگران واقع شده و از آن در تشخیص و درمان بیماری ها بهره برده می شود. 

پیشتازی محققان ایرانی در حوزه های مختلف پزشکی و درمانی سبب رونق صنعت توریسم درمانی شده و ورود گردشگران سلامت به کشور را فراهم کرده است.

 

حوزه زیبایی، جراحی های پیچیده، حوزه قلب و عروق، ناباروری، مغز و اعصاب، ارتوپدی و... ایران را به عنوان یک کشور بدون رقیب مطرح کرده که سالانه میزبان هزاران نفر از کشورهای اطراف جهت مداوای بیماری خود است. همچنین ارزان بودن هزینه درمان نیز مزیت دیگری در جذاب بودن توریسیم درمانی و جذب گردشگران سلامت است.

 

پیشتازی فارس در گردشگری سلامت

استان فارس که از گذشته در حوزه پزشکی سرآمد بوده به عنوان مقصد گردشگران سلامت مطرح است و سالانه هزاران نفر از کشورهای اطراف برای درمان بیماری خود به مراکز درمانی این استان مراجعه می کنند. فارس با برخورداری از سه دانشگاه علوم پزشکی و چند دانشکده پزشکی و پرستاری دارای ظرفیت های مناسبی در این زمینه است که علاوه بر معرفی استان به گردشگران به رونق اقتصادی و ارزآوری نیز کمک دوچندانی می کند.

 

آگاهی گردشگران از ارائه خدمات و هزینه های درمانی، همچنین امکانات و تجهیزات منحصر به فرد استان حلقه مفقوده این حوزه است که می طلبد مسئولان امر با همکاری شرکت های گردشگری به ظرفیت موجود توجه بیش از پیش داشته باشند. این ظرفیت ها نه تنها برای خارجی ها بلکه در ابتدا در اختیار مردم کشور بوده و البته آمار و ارقام نیز نشان داده استان فارس مقصد توریسم درمانی و گردشگری سلامت است.

 

آنطور که مسئول واحد گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفته از ابتدای امسال تا کنون 10 هزار و هفتصد گردشگر سلامت به شیراز سفر داشته و خدمات درمانی و پزشکی را دریافت کرده است. به اعتقاد «نیما هنرور» بیشترین گردشگران سلامت در شیراز مربوط به کشور «عمان» بوده و ما بقی از شهرهای مختلف عراق برای درمان به شیراز سفر می کنند.

 

به گفته هنرور، پیوند اعضا، جراحی چشم، پرتودرمانی و... از جمله خدماتی است که مراکز درمانی شیراز به گردشگران سلامت ارائه داده اند.

سهم 35 درصدی جهرم از گردشگری سلامت

 در جهرم نیز که از دانشگاه علوم پزشکی برخوردار است چند سالی می شود که به شهرهای همجوار و حتی استان های مجاور خدمات درمانی ارائه می شود.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم نیز به آمار 35 درصدی مراجعه کنندگان غیربومی به مراکز درمانی ای شهر اشاره کرده و به خبرنگار خبرگزاری شبستان می گوید: مراجعه کنندگان غیر بومی به مراکز درمانی شهرستان جهرم از شهرهای همجوار همچون لار، لامرد، قیر و کارزین، داراب، نیریز، میمند، جویم و... هستند.

 

«محمد رحمانیان» بیشترین مراجعه کنندگان از سایر استان ها را مربوط به هرمزگان، کرمان و یزد می داند که بیشتر برای دریافت خدمات درمانی از جمله اورولوژی، ارتوپدی، نورولوژی، چشم، زنان و زایمان و... به مراکز درمانی جهرم مراجعه می کنند.

 

وی با اشاره به فعالیت112 پزشک متخصص و فوق تخصص در مراکز درمانی و بیمارستان های شهرستان جهرم عنوان می کند: روزانه 2 هزار و 200 بیمار در کلینیک ها و بیمارستان های جهرم به ارائه خدمات می پردازند.

 

با وجود ظرفیت های کشورمان در حوزه پزشکی و سلامت اما «وزیر بهداشت» عنوان می کند آنگونه که باید نتوانستیم از ظرفیت گردشگری سلامت بهره مند شویم. همچنین به اذعان فعالان گردشگری سلامت فارس، مشکلاتی همچون کمبود پروازهای مستقیم از کشورهای همسایه و فعالیت دلالان غیرمجاز در عرصه جذب گردشگری سلامت از چالش های این حوزه در استان است که با تلاش های انجام شده طرح ملی «تسهیلگری حوزه توریسم سلامت» برای نخستین بار در کشور به وسیله کارشناسان این حوزه در استان فارس در حال تدوین است.

 

اما وزیر بهداشت نیز از دستورالعملی که به امضای وزرای میراث فرهنگی و بهداشت در راستای تحول در عرصه گردشگری سلامت رسیده خبر داده و ابزار امیدواری کرده که این حوزه متناسب با ظرفیت آن در کشور ساماندهی شود. به اذعان «سعید نمکی» به استان هایی که گردشگر سلامت پذیر هستند این اجازه داده شده که 10 درصد تخت های بیمارستانی خود را به شکل ویژه در اختیار گردشگران سلامت قرار دهند.

 

آنچه مسلم است با پیشرفت سریع علم و تکنولوژی زمینه توسعه توریسم درمانی هموارتر از گذشته است و چنانچه زمینه ورود بخش خصوصی به جذب گردشگر سلامت مهیا شود نه تنها به رونق این صنعت کمک می کند بلکه در معرفی و شناساندن ظرفیت های حوزه پزشکی کشور نیز کمک شایان توجهی می شود.

 

گزارش: مهدی رحمانیان

 

 

پایان پیام/691

دیگر خبرها

 • فعالیت سه گروه آموزشی در مرکز تحقیقاتی، آموزشی درمانی قلب و عروق امام علی
 • استقبال از خرگوشان چشمه ماه در بولونیا
 • خدمات بهداشتی و درمانی ایثارگران کدامند؟
 • حضور تیم درمانی دانشکده علوم پزشکی تربت جام در مناطق سیل زده جنوب کشور
 • مشکلات پخش شبکه‎‌های تلویزیون در روستای چشمه چلوار + فیلم
 • پیگیری مشکلات درمانی راکی از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی
 • ۱۰۷ هزار نفر از خدمات درمانی پاراکلینیک تامین اجتماعی بهره مند شدند
 • اعلام نامزدهای بخش رمان جایزه احمد محمود
 • شیمی درمانی رایگان ۱۵۰۰ بیمار سرطانی ماهانه در همدان
 • مرکز درمانی بیماری‌های خاص در شیروان راه اندازی می‌شود
 • زیبایی زمستان در قاب دوربین عکاسان
 • معرفی نامزدهای رمان جایزه «احمد محمود»
 • معرفی بهترین تورهای طبیعت گردی در نوروز 99
 • مبانی نگاه فلسفی به طبیعت در فصلنامه پژوهش تطبیقی حقوق اسلام و غرب
 • جدیدترین قیمت طلا، ارز، سکه و دلار امروز یکشنبه ۶ بهمن ۹۸/ قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۵۰۶۱۰۰۰ هزار تومان
 • نزدیک شدن وحوش به مناطق مسکونی نتیجه نامهربانی انسان با طبیعت
 • بدیع‌ترین جاذبه‌های گردشگری زمستان در کوهرنگ
 • جاذبه‌های گردشگری ساری؛ از باداب‌سورت تا پناهگاه‌های حیات‌وحش
 • عکسی از طبیعت تماشایی اتوبان قزوین - رشت