به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ، برای گردشگران ماجراجو، سفر بهاره به دیار آفتاب یکی از بهترین مقاصد است. هوای پاک و چشمه‌های آب گرم علاوه بر زیبایی با خواص درمانی چیزی فراتر از یک سفر عادی است. جاذبه‌های طبیعی و زیبایی آن تعداد زیادی از گردشگران را جذب می‌کند و مردمان بسیاری را برای استفاده و بهره‌مندی از این موهبت الهی به استان خراسان جنوبی می‌کشاند.

جوشش چشمه‌های آب معدنی از دل زمین با گرما و خواص طبیعی از زیبایی‌های خیره کننده و چشم نواز این منطقه است که برای لحظاتی روح و روان آدمی را به اعماق زمین در جست و جو و کشف این زیبایی‌ها به میهمانی می‌برد.

استفاده از این چشمه‌ها در ایام نوروز نه تنها جنبه تفریحی دارد، بلکه طبیعت دوستان و بیماران درد‌های مفصلی، روماتیسم و افراد دارای عارضه‌های پوستی به دلیل وجود خواص درمانی، چشمه‌های آبگرم را به عنوان «پزشک طبیعت» بهترین مکان برای درمان خود معرفی می‌کنند.

خراسان جنوبی از جمله استان‌هایی است که وجود ۹ چشمه معدنی (گرم و سرد) زیبایی بکر و خلقت بی نقص طبیعت را به انسان نشان می‌دهد و به آدمی گوش زد می‌کند که خداوند نه تنها آب را مایه حیات بلکه مایه شفای درد‌های آدمی نیز قرار داده است.

 

چشمه مرتضی علی با دو نوع آب گرم و سرد

چشمه آبگرم مرتضی علی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در شهرستان طبس است. این چشمه در مسیر گردشگری روستای خرو و در فاصله ۲۷ کیلومتری طبس واقع شده است.

وجود این چشمه جوشان با دو نوع آب گرم و سرد در کنار هم، در دل کویر ایران زمین جاذبه گردشگری بسیار زیبا و شگفت انگیزی ایجاد کرده است.پس از گذر از شهر طبس برای رسیدن به این چشمه حدود پنج کیلومتر مسیر را باید پیاده طی کرد که عمده آن یک مسیر آبی است.

در طول مسیر چشمه آبگرم مرتضی علی، دیواره‌های بلند دره مانندی در دو طرف خودنمایی می‌کند و روی این دیواره‌ها حفره‌هایی است که به نظر می‌رسد با نظم خاصی بنا شده است.

 

پس از دقایقی پیاده روی به منطقه‌ای می‌رسیم که چشمه‌های متعدد آب به ویژه چند چشمه آب گرم و سرد قرار دارد و بزرگ‌ترین آن‌ها از درون حفره‌ها نشات می‌گیرد که به حمام مرتضی علی معروف شده است.

آبگرم چشمه از دیواره سمت راست به داخل رودخانه می‌ریزد و همین اختلاف دمایی را در چشمه ایجاد می‌کند که گاهی به ۱۰ درجه هم می‌رسد.

وجود این چشمه جوشان با دو نوع آب سرد و گرم کنار هم در دل کویر ایران زمین انسان را به تفکری عمیق وا می‌دارد.

چشمه آب گرم مرتضی علی طبس از مناطق طبیعی است که با داشتن چشمه‌های آب درمانی به لحاظ توریست درمانی مورد توجه ویژه‌است. گردشگران داخلی و خارجی از این مناطق که طبیعت زیبایی نیز دارد استقبال می‌کنند.

 

 

 

غلظت بیشتر آب گرم و تفاوت ساختاری آن با آب سرد جاری در کف رودخانه باعث می‌شود که این آب‌ها تا مسافت حدود ۳۰۰ متری بستر رودخانه هم پیش بروند، در حالی که به طور کامل با هم مخلوط نشده‌اند و در بستر رودخانه قابل تفکیک هستند.

به این ترتیب در یک طرف رودخانه آب سرد و در طرف دیگر آب گرم جریان دارد و می‌توان یک پا را در طرف گرم رودخانه فرو برد و پای دیگر را در طرف سرد رودخانه پدیده نادری که شاید در هیچ نقطه دیگر کشور فرصت تجربه آن را نداشته باشید.

بالاتر از این چشمه، دره تنگی وجود دارد که در آن طاق شاه عباسی بنا شده است. از جاذبه‌های گردشگری کشورمان به حساب می‌آید.

قدمت این طاق را به دوره صفویه نسبت می‌دهند و معتقدند که سنگ نگاره‌های بزکوهی که بر آن حک شده اند، نمادی از درخواست فراوانی آب، زایندگی و فراوانی نعمت است.

عده‌ای هم این بز‌ها را نمادی از فرشتگانی می‌دانند که برای نگهبانی آب، افزایش و فراوانی نعمت بر دیواره‌های طاق دعا می‌کنند.


مجتمع آب گرم لوت آماده میزبانی از گردشگردان

آب گرم لوت خوسف یکی از مکان‌هایی است که می‌تواند به عنوان یک مقصد مهم گردشگران مطرح شود چرا که علاوه بر داشتن آب گرم قرارگیری در محیط کویر پتانسیل این منطقه را دو چندان کرده است.

در واقع بیابان و کویر برای گردشگران خارجی معنای خاصی را تداعی می‌کند ماسه‌های روان، شترسواری و آفتاب درخشان همگی بسیار جذاب و رویایی جلوه کرده و این‌که این جاذبه مهم طبیعی با چشمه آب گرم با هم همراه شده‌اند تاثیر و جاذبه این منطقه را دو چندان کرده است.

به سبب قرارگیری این آب گرم در دشت لوت آن را به همین اسم نام گذاشته‌اند این چشمه دارای آب معدنی گرم بوده و به آب گرم لوت معروف است.

 

فاصله آب گرم لوت تا شهرستان خوسف ۱۰۹ کیلومتر بوده و دارای آب و هوای گرم و خشک کویری است. مراحل اجرایی و ساخت ساز چشمه آب گرم لوت برای پذیریایی از مسافران و گردشگران در اواسط سال ۹۲به پایان رسیده است و هم اکنون مجتمع خدماتی رفاهی در محل این آبگرم برای میزبانی از مسافران نوروزی مهیا شده است.

آبگرم لوت از جمله آب‌های معدنی معتدل کشور محسوب می‌شود که در درمان بیماری‌های گوارشی و پوستی نقش مهمی دارد. وجود امکانات رفاهی و تفریحی در این منطقه پذیرای عاشقات کویر را در اواسط سال و ایام نوروز را می‌طلبد.

 

آبگرم۲۰۰ ساله فردوس

آبگرم معدنی فردوس، یک چشمه آبگرم با خواص درمانی است که در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری شمال شهر فردوس واقع شده  و بیش از دویست سال سابقه تاریخی دارد.

مجتمع آب‌درمانی و تفریحی آبگرم معدنی هلال فردوس به‌عنوان قطب آب‌درمانی و گردشگری شرق کشور دارای امکانات اقامتی ویژه‌ای نظیر ۵۰ واحد اقامتی با تجهیزات کامل، ۱۰ اتاق، ۲۷ کانکس، رستوران سنتی، فروشگاه، استخر‌های آب‌درمانی، وان‌های خصوصی، پارکینگ و ۲۰۶ تخت اقامتی است.

در خصوص ماهیت آب‌معدنی فردوس باید گفت که یکی از معدود چشمه‌های شفابخش ایران و جهان است که بیماران دارای درد‌های مفصلی و روماتیسمی و کسانی که از بعضی از بیماری‌های پوستی نظیر اگزما و عفونت‌های قارچی رنج می‌برند، نتایج خوبی از این چشمه می‌گیرند.

آب سبز و سفید در آبگرم دیگ رستم

آبگرم دیگ رستم یکی دیگر از چشمه‌های آب گرم خراسان جنوبی بوده که در آن آب سبز و سفید در کنار یکدیگر است. این چشمه در فاصله ۲۴۰ کیلومتری شهر طبس، ۱۰ کیلومتری روستای راور و در روستای دیهوک قرار دارد.

این چشمه از دهان یک آتش‌فشان سرچشمه می‌گیرد که آب سبز آن بسیار داغ و آب سفید آن بسیار سرد است. گوگرد این چشمه به حدی زیاد است که فضای اطراف آن آکنده از بوی گوگرد است. درجه حرارت آب این چشمه بسیار بالا و در محل خود چشمه در حالت جوشیدن است.

 

آب این چشمه جوشان بعد از طی کردن حدود ۲۰۰ متر وارد استخری می‌شود که بر اثر طی این مسیر آب کمی از گرمای خود را از دست می‌دهد و در محل استخر حرارت آن به حدی است که می‌توان در داخل آب شنا کرد.

چشمه آب‌درمانی دیگ رستم در درمان درد‌های رماتیسمی مناسب بوده و همچنین از امکانات رفاهی برای ارائه خدمت به مسافران نوروزی برخوردار است.

آبگرم گزیک

آبگرم گزیک در روستای آبگرم یکی از بخش‌های مرزی شهرستان درمیان است که از شرق ۹۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد و در فاصله ۲۵ کیلومتری اسدیه (مرکز شهرستان درمیان) و ۱۳۰ کیلومتری بیرجند (مرکز استان) قرار دارد.

در مجاورت چشمه آب‌معدنی گزیک آرامگاه سلطان ابراهیم رضا (ع) قرار دارد و همین امر سبب حضور چشمگیر زائران و مسافران از سراسر نقاط کشور برای زیارت و استفاده از این چشمه معدنی شده است.


آبترش سربیشه

چشمه آبترش سربیشه از دیگر چشمه‌های معدنی خراسان‌جنوبی است. این چشمه در فاصله ۷۰ کیلومتری بیرجند و در فاصله ۲۰کیلومتری شمال سربیشه و در کنار روستای آبترش قرار دارد.

آب این چشمه از شکاف سنگ‌های آندزیت بازالت از دل زمین خارج می‌شود که بالا بودن مقدار گاز co۲ و سیلیس نشان‌دهنده منشأ عمیق آب این چشمه است.

 


آب این چشمه مزه‌ای ترش و مطبوع و سرد دارد که در ردیف چشمه‌های آب کلرو سدیم و سولفات کلسیم قرار داشته و برای رفع امراض گوارشی، عضلانی، پوستی، بیماری‌های مزمن بانوان، رماتیسم، درد‌های مفصلی و اختلالات غدد داخلی مؤثر است.

مجتمع آب‌درمانی شهرستان سربیشه در سال ۹۱ به‌منظور فراهم کردن امکانات رفاهی برای مسافران و گردشگران بااعتباری بالغ‌بر ۶ میلیارد ریال و در فضایی به مساحت ۴۷۵ مترمربع زیربنا بهره‌برداری شده است.

 

چشمه‌های خراسان‌جنوبی، بی تردید یکی از مظاهر طبیعت این استان است و در واقع می‌تواند ظرفیت خوبی برای گردشگری سلامت باشد.

گزارش از طیبه اکبر ابادی

انتهای پیام/س

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اعزام تیم های بهداشتی و درمانی بسیج جامعه پزشکی به شهرستان رومشکان + تصاویر

مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی لرستان گفت: تیم های بهاشتی و درمانی بسیج جامعه پزشکی به مناطق فاقد دسترسی شهرستان رومشکان اعزام شدند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا سرهنگ دوم عبدالوحید ملک آرا، مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی لرستان در گفت‌و‌گو با سفیرافلاک، گفت: با همت سازمان بسیج جامعه پزشکی استان مرکزی وهمکاری کانون بسیج جامعه پزشکی و سپاه ناحیه شهرستان رومشکان، تیم های بهداشتی درمانی به مناطق سیل زده و دور دسترس" خرسرعلیا، وره زد، پران پرویز، چم گر و چم پلگ و عشایر نشین " از توابع شهرستان رومشکان و پلدختر اعزام شدند.     

 

وی افزود: این تیم ها ی پزشکی که شامل پزشک عمومی، ماما، پرستاران، کارشناسان بهداشتی، روانشناس، بهیار، دارویاریان و دانشجویان رشته های پزشکی و پیراپزشکی استان مرکزی و همراه با وسایل و تجهیزات پزشکی مورد نیاز ، تیم را به مدت سه روز برای ارائه خدمات بهتر به مردم این مناطق همراهی کردند.      

 

ملک آرا بابیان اینکه در این اعزام که در بخش‌های عمومی، مامایی، بهداشتی و خدماتی ارائه خدمت می کنند افزود: خدماتی که در این اعزام ارائه می‌شود ‏شامل ویزیت رایگان همراه با دارو، تست فشار خون، قندخون، آموزش بهداشت، مشاوره به‌صورت رایگان به اهالی این مناطق است.   

 

مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی لرستان گفت: توزیع اقلام 900 بسته بهداشتی به ارزش ریالی بیست میلیون و دارو به ارزش ریالی پانصد میلیون و شیر خشک به ارزش ریالی سه میلیون 200 هزار توسط سازمان بسیج جامعه پزشکی استان مرکزی بین اهالی این مناطق از خصوصیات ویژه این اقدام خیر بوده است.     

 

وی با بیان اینکه وضعیت حال حاضر به لحاظ پزشکی و درمانی و با توجه به استقرار تیم‌های درمانی قابل قبول است،گفت: روستاهای توابع پلدختر که به دلیل شکستن پل و لرزش زمین راههای ارتباطی آنها قطع شده است از سمت رومشکان از راه زمینی خدمات بهداشتی و درمانی بصورت رایگان ارئه می گردد.       

انتهای پیام/

محسن جهانگیری درگذشت

پزشکی که خودش را دیپلم معرفی کرد تا ببیند در بیمارستان با او چه می کنند؟

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

کلیدواژه: نوروز 98 جاذبه گردشگری

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۷۰۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تابش: دست‌اندازی به طبیعت خسارات جبران ناپذیری به دنبال دارد
 • خسارت ۲ میلیارد ریالی سیل به تأسیسات آبرسانی آق قلا
 • نمایی از طبیعت چشم‌نواز در نورآبادممسنی + فیلم
 • محموله 92 تنی گوشت گرم از راه رسید
 • ایجاد ۳۷ کلینیک آموزش سلامت در مراکز درمانی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 • گردشگری مخفی در مناطق ناشناخته
 • تصاویری از طبیعت بهاری در «دره‌ابراهیم»
 • بیمه سلامت و پرداخت ۶۰ میلیارد ریال به موسسات درمانی
 • پرداخت 60 میلیارد از مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه سلامت مازندران
 • ۲۶۰ چشمه بهداشتی سیار توسط سپاه ثارالله استان کرمان در حمیدیه نصب شد
 • ورود92تن گوشت گرم از قزاقستان
 • ۹۲ هزار کیلو گوشت گرم وارد کشور شد
 • ورود ۹۲ تن گوشت گرم از قزاقستان به کشور
 • ورود ۹۲ تن گوشت گرم قزاقستانی به کشور با پرواز ایران‌ایر
 • جوشیدن چشمه از دل یک درخت چنار + فیلم
 • ۲۹۷۳۲ نفر سیل‌زده در لرستان از خدمات بهداشتی درمانی بهره‌مند شدند
 • طبیعت بهاری همدان/تصاویر
 • پخت و توزیع ۱۰۰۰ پرس غذای گرم توسط خیرین گلستانی
 • ورود ۹۲ تن گوشت گرم قزاقستانی به کشور با بوئینگ ایران‌ایر+ عکس