سالی که بر توزیع یارانه‌ها گذشت، گلایه خیلی‌ها به گوش رسید، این افراد می‌گفتند: چرا باید افراد ثروتمند در صف یارانه بگیران باشند ولی نوزدان از دریافت حقوق خود باز بمانند.

تاخیر در پرداخت یارانه نوزادان و زوج های جوان باعث شد تا رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به این امر واکنش نشان داده و دستور پرداخت سریع آن را بدهد ولی همچنان معوقات این افراد پرداخت نشده است.

سپس با ایجاد جنجال‌های بسیار نحوه حذف یارانه‌ها به  خود شهرها و شهرستان ها واگذار شد و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور این موضوع را به استانداری‌ها محول کرد.

این بین رقمی بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان به افرادی پرداخت می‌شود که هیچ احتیاج مالی به این پول ندارند ولی همچنان مسّر دریافت آن هستند؛ به نظر می رسد اگر این میزان یارانه به صورت رسمی به یارانه افرادی که بضاعت مالی کمتری دارند اضافه شود، فاصله بین دهک‌ها حداقل ثابت باقی می‌ماند و شکاف طبقاتی بیشتر نمی‌شود.

نمی‌توانیم شاهد یارانه گرفتن لوکس سوارها باشیم

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی  در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، اظهار کرد: منابع ملی مدت هاست با ارائه یارانه غلط به مردم هدر می رود، منابعی که می‌توانست دردی از مردم را دوا کند.

وی افزود: تعدادی از کسب و کارهای نوپا در روستاها منتظر ارائه تسهیلات و کمک های مالی هستند تا بتوانند چرخ تولیدات ملی را بچرخانند اما از این طرف مبلغ قابل توجهی از یارانه نقدی در جیب افراد ثروتمند قرار گرفته است، در صورتی که با برنامه ریزی درست می توان سود بیشتری را عاید کشور و حتی دولت ها کرد.

این نماینده مجلس ضمن انتقاد از روند برنامه ریزی های اقتصادی دولت می گوید: بهتر است دولت جدی تر برای مباحث اقتصادی تصمیم بگیرد، شرایط حال حاضر کشور درست شبیه جنگ تحمیلی است و کشورهای حاشیه‌ای هم برای نابودی ایران و نظام اقتصادی دست به کار شده‌اند، شایسته نیست که ما بر سر هدفمند شدن یارانه‌ها سال‌ها بحث انجام دهیم و شاهد دریافت یارانه توسط کسانی که سوار بر ماشین های  لوکس هستند باشیم ولی از آن طرف  یارانه نوزادان و زوج های تازه ازدواج کرده تا چند ماه به تعویق بیفتد.

روش قدیمی پرداخت یارانه وضعیت دهک های پایین را بدتر خواهد کرد

علی ابراهیمی، نماینده مجلس شورای اسلامی هم در رابطه با نحوه توزیع یارانه ها گفت:  در حال حاضر منابع کشور بیهوده مصرف می‌شود، باید یارانه‌ها را به صورت کارت اعتباری در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهیم تا حامل‌های انرژی، اقلام خوراکی و پروتئینی خود را از این طریق خرید کنند و در صورتی که فردی صرفه جویی کند قابلیت تبدیل به ریال نیز داشته باشد.

وی افزود: می توانیم این یارانه ها را با کارت های اعتباری برای خرید کالا در اختیار اقشار کم در آمد قرار دهیم. وضعیت فعلی یارانه بگیران اصلا مناسب نیست و اگر با همین روش قدیمی ادامه دهیم وضعیت دهک ها رو به روز بدتر خواهد شد.

حذف دو دهک از دریافت کنندگان یارانه در کشور تنها به دست استانداری‌ها امکان پذیر نیست ، زیرا این بین قطعا نظارتی از طرف سازمان برنامه و بودجه باید وجود داشته باشد تا اگر در حذف یارانه بگیران تصمیمات شخصی اتخاذ شد بتوان با قاطعیت بر آن ورود کرد.

در نهایت باید منتظر ماند و دید که آیا سال ۹۸ کلاف سر در گم حذف افراد پر درآمد از لیست خواهان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان باز خواهد شد تا بتوان این رقم را برای اقشار ضعیف جامعه نظیر کارگران و افراد تحت حمایت برخی سازمان‌ها افزایش داد؟ یا بازهم باید مسئولیت این درگیری بین سازمان‌ها را به نهاد دیگری بعد از استانداری محول کرد؟

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فاصله سلفی بگیران تا نقطه تعادل

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، سلفی گرفتن خود به خود هیچ مشکلی ندارد، در حقیقت به مرور زمان باید یاد بگیریم انسان هر رفتاری را می‌تواند انجام دهد مشروط به اینکه قانون را نقض نکند و منافع و زندگی دیگران را با خطری مواجه نسازد.

بیشتربخوانید: سلفی با نیمروهای غول‌پیکر

سلفی گرفتن در نفس خود سه مدل مختلف دارد:
به نفع جامعه است و جنبه اطلاع‌رسانی دارد و می‌تواند غیبت رسانه‌ها را روشن کند، به‌عنوان مثال در همین حادثه سیل اخیر اگر افرادی با دوربین‌های گوشی خود فیلم و عکس‌های خاصنمی‌گرفتند مسئولان و سایر مردم متوجه برخی رفتارها و اتفاق‌های ریز نمی‌شدند.سلفی گرفتن ممکن است نه مفید باشد و نه مضر و فقط برای شهرت و مقاصد دیگری منظور نظر فرد باشد.

سومین مدل سلفی گرفتن به‌دلیل نبود تجربه عقلی فرد است که در نهایت به ضرر فرد و جامعه تمام می‌شود و ممکن است خطراتی هم به‌دنبال داشته باشد.

سال‌ها بود که خطرات سیل را احساس نکرده بودیم، مثلاً به فکرمان هم نمی‌رسید که سیل می‌تواند کامیونی را جابه‌جا کند. پس بخشی از سلفی گرفتن باز می‌گردد به نبود تجربه زیست محیطی، در این حالات فرد حتی به حرف اطرافیان هم گوش نداده و خطر می‌کند.

در مجموع در زمینه پدیده سلفی گرفتن باید تقسیم‌بندی درستی صورت گیرد، بعد قضاوت شود. اخیراً متوجه شده‌ام که پدیده سلفی گرفتن واقعیت معنایی سابق را ندارد، زیرا تا قبل از این، به‌عنوان مثال فردی در بیمارستان کنار شخصیت معروفی می‌ایستاد و در حالی عکس می‌گرفت که خود هم در کادر حضور داشت. در حادثه سیل اخیر این حالت کمتر دیده شد یعنی افراد کمتر خود در عکس‌ها حضور داشتند.

در خصوص این مورد که فرد هنگام سلفی گرفتن می‌خواهد خودش هم درعکس باشد یا تنها با هدف به تصویر کشیدن حادثه مورد نظر، عکاسی می‌کند نیز قطعاً باید تفکیک قائل شویم و بعد منصفانه قضاوت کنیم و کار او را تعبیر و تفسیر کنیم.

اگر در بیشتر عکس‌های سلفی گرفته شده توسط یک نفر، خود فرد هم وجود داشته باشد، بحث خودشیفتگی مطرح می‌شود ولی در غیر این صورت هدف عوض می‌شود و متوجه می‌شویم که به تصویر کشیدن اصل واقعه، دوستانو موارد دیگر مورد نظر عکاس بوده است.

در کل سلفی گرفتن و فیلم گرفتن در نفس خود بد نیستند و هنگام وقوع حوادث و اتفاقات در جامعه برای بالابردن اطلاعات و آگاهی دیگران حتی در نسل‌های بعدی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند و در مواقع اضطراری آنها را مورد بازنگری قرار داد. این قضیه در کل دنیا به همین گونه است و مصداق عینی دارد. این روزها در اینستاگرام و رسانه‌های اجتماعی دیگر می‌بینیم که در همه دنیا همین رفتارها در خصوص سلفی گرفتن دیده می‌شود.

در امریکا و اروپا هم همین منوال وجود دارد، ولی بازهم باید به این موضوع فکر کنیم که ما انسان‌ها با پدیده‌ای به نام دوربین روبه‌رو هستیم سه دهه یا چهار دهه قبل داشتن دوربین عکاسی و فیلم‌برداری برای خیلی از مردم در حکم یک آرزو بود، جامعه ما در این مورد هم کم تجربه است.

این روزها حتی یک چوپان با دوربین گوشی خود ممکن است از وقوع طوفان مهیبی عکس و فیلمتهیه کند. البته قطعاً در آینده‌ای نزدیک در این حوزه به تعادلی مطلوب خواهیم رسید، به‌عنوان مثال چنانچه سال دیگر حوادثی مانند سیل امروز به وقوع بپیوندد صددرصد شاهد رفتارهایی که امسال دیدیم نخواهیم بود. با گذر زمان و کسب تجربه در زمینه استفاده از دوربین گوشی‌ها و حتی تکرار اتفاقات طبیعی حتماً به تعادل می‌رسیم، همان طور که این روزها کمتر موقع سلفی گرفتن افراد را در تصویر می‌بینیم.

منبع: روزنامه ایران

انتهای پیام/

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: یارانه حقوق سازمان برنامه و بودجه برنامه و بودجه پول مجلس شورای دولت جنگ تحمیلی ایران ازدواج نماینده مجلس شورای اسلامی یارانه ها کارت اعتباری صرفه جویی بودجه حذف یارانه درآمد جامعه یارانه دهک های پردرآمد

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۷۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۵ شغل پردرآمد و پرخطر جهان را بشناسید؟
 • یزد| بیشترین آسیب تحریم ها به مزد بگیران ثابت است
 • حدود ۴.۴ میلیون نفر به یارانه‌بگیران در سال ۹۶ اضافه شد
 • کلاف سردرگم و ابهامات جدی در مصوبه اصلاح قانون انتخابات/ دست مردم کوتاه و خرمای نمایندگان بر نخیل
 • معضل جدیدی به نام «سلفی‌بگیران» در جامعه
 • یارانه پنهان و اسراف در مصرف بنزین
 • پردرآمدها هفت برابر کم‌درآمدها از یارانه‌ها بهره‌مند می‌شوند
 • سال‌۹۶ حدود ۴.۴میلیون نفر به یارانه بگیران اضافه شد
 • نرخ بیکاری در خراسان جنوبی 8.5 درصد است/ رشد 16 درصدی مقرری بگیران بیمه بیکاری
 • سال ۹۶ چند میلیون نفر به یارانه بگیران اضافه شد؟
 • اضافه شدن ۴.۴ میلیون نفر به یارانه‌بگیران در سال ۹۶
 • مشکلات بازنشستگان و مستمری‌بگیران استان اردبیل برطرف می‌شود
 • افزایش حقوق مستمری‌ بگیران چقدر است و از کی اعمال می‌شود؟
 • سال ۹۶ حدود ۴.۴ میلیون نفر به یارانه بگیران اضافه شد
 • افزایش ۴.۴ میلیون نفری یارانه‌بگیران در سال ۹۶
 • فروش فله‌ای بن کارت‌های نمایشگاه کتاب در سایت‌های اینترنتی!/ یارانه‌ای که به جای دانشجویان به دلالان اختصاص یافت+ عکس
 • فروش فله‌ای بن کارت‌های نمایشگاه کتاب در سایت‌های اینترنتی!/ یارانه‌ای که به جای دانشجو به دلالان اختصاص یافت!+ عکس
 • هر خودرو ۱۴ برابر یک ایرانی یارانه می‌گیرد/ وام ۲.۵ میلیون تومانی برای گاز سوزکردن خودروها/ اصحاب رسانه در اولویت دریافت وام
 • جایگزین ریالی بودجه نفتی / احیای یارانه‌های مرده؟