امروز ۲۳ مارس(۳ فروردین) روز جهانی هواشناسی است. روز جهانی هواشناسی در سال ۱۹۵۰ توسط "سازمان جهانی هواشناسی" شکل گرفت. سازمان جهانی هواشناسی(WMO)، ۲۳ مارس را به عنوان روز جهانی هواشناسی تعیین کرده‌ است. این سازمان هر سال یک شعار را برای روز جهانی هواشناسی معرفی می‌کند و این روز در تمام کشورهای عضو سازمان جشن گرفته می‌شود.

به گزارش ایسنا، هواشناسان سرویس هواشناسی "اداره ملی اقیانوسی و جوی"(NOAA) ایالات متحده آمریکا همیشه شرایط جوی را تحت نظارت دارند اما در طول زمان ابزاری که هواشناسان توسط آن این کار انجام می‌دهند تغییر کرده است به همین دلیل در این خبر قصد داریم ۶ ابزار پیشرفته‌ای که هواشناسان از آنها برای پیش‌بینی وضعیت جوی استفاده می‌کنند را نمایش داده و معرفی کنیم.

۱. رادار داپلر

"رادار داپلر" (Doppler Radar) ابزار هواشناسان برای مشاهده طوفان‌های شدید است.

رادار داپلر وسیله ایست که با استفاده از اثر داپلر سرعت اجسام در فواصل دور را می‌تواند برای ما به داده تبدیل کند. این وسیله این کار را با فرستادن سیگنال مایکروویو به سمت هدف مورد نظر و دریافت انعکاس آن، انجام می‌دهد. رادار داپلر تغییرات سیگنال منعکس شده را نسبت به سیگنال اصلی آنالیز می‌کند. تغییرات در فرکانس سیگنال به ما اندازه دقیق و مستقیم سرعت مورد نظر نسبت به منبع رادار و جهت پرتو مایکروویو را می‌دهد. رادار داپلر در صنعت هوانوردی، ماهواره‌های صوتی، دوربین‌های سرعت سنج اجسام، رادیولوژی و… استفاده می‌شود.

با استفاده از رادار داپلر هواشناسان می‌توانند تمامی انواع بارش‌ها، "چرخش ابرهای رعد و برق"(rotation of thunderstorm clouds)، "بقایای گردباد هوایی"(airborne tornado debris) و قدرت و جهت باد را تشخیص دهند.

۲. داده‌های ماهواره‌ای

ماهواره‌های هواشناسی از فضا، زمین را نظارت می‌کنند و داده‌هایی را جمع‌آوری می‌کنند که پس از ارسال داده‌ها به زمین، دانشمندان آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهند.

"اداره ملی اقیانوسی و جوی"(NOAA) ایالات متحده آمریکا دارای سه نوع ماهواره هواشناسی است. نوع اول "ماهواره‌های مدار قطبی"(Polar orbiting satellites) هستند که این ماهواره‌ها به دور سیاره زمین می‌چرخند و روزانه شش الی هفت تصویر دقیق از آن ثبت می‌کنند. دومین نوع ماهواره، "ماهواره‌های زمین‌آهنگ"(Geostationary satellites) هستند.

ماهواره زمین‌آهنگ ماهواره‌ای است که در مدار زمین‌آهنگ قرار دارد و دوره مداری آن با دوره گردش زمین یکسان است. این‌گونه ماهواره‌ها پس از هر زمان نجومی به موقعیت خود در آسمان باز می‌گردد. ماهواره زمین‌ثابت نمونه‌ای خاص از ماهواره‌های زمین‌آهنگ است که دارای مدار زمین‌ثابت (مدار زمین‌آهنگ دایره‌ای بالای استوا) است. مدار بیضوی توندار نوع دیگری از مدار زمین‌آهنگ است که توسط ماهواره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزیت ماهواره‌های زمین‌آهنگ این است که نسبت به یک نقطه خاص بر روی زمین و نیز نسبت به ایستگاه‌های زمینی همیشه در یک محدوده از آسمان باقی می‌مانند. ویژگی مشخص ماهواره‌های زمین‌آهنگ این است که همیشه در یک نقطه خاص در آسمان باقی می‌مانند، بدین معنی که گیرنده‌های زمینی این ماهواره‌ها نیاز به جابه‌جایی نداشته و می‌توانند در یک جهت ثابت باشند. ماهواره‌های زمین‌آهنگ اغلب برای اهداف مخابراتی به‌کار می‌روند.

ماهواره‌های زمین آهنگ هر ۳۰ ثانیه تصاویر با کیفیتی از زمین را ثبت می‌کنند. سومین نوع ماهواره‌ها، "ماهواره‌های فضای عمیق"(Deep space satellites) هستند. ماهواره‌های فضای عمیق در مقابل خورشید قرار می‌گیرند تا بر توفان‌های خورشیدی و هوای فضا نظارت داشته باشند.

۳. رادیوسوند

رادیوسوند(Radio sonde) از ابزارهای مهم برای اندازه‌گیری دما، رطوبت، فشار، سمت و سرعت باد در جو بالا است. این ابزار اندازه‌گیری توسط بالون‌های هواشناسی به اعماق جو ارسال شده و وظیفه دیده‌بانی از سطوح فوقانی جو را انجام می‌دهد. رادیوسوند یک سیستم سنجش از راه دور است و از دو لغت "Radio" به معنای انتشار دهنده رادیویی و "Sonde" به معنی پیام‌آور در زبان انگلیسی قدیم، تشکیل شده است.

از لحاظ ساختاری می‌توان دستگاه رادیوسوند را متشکل از پنج بخش اصلی دانست. ۱- فرستنده‌رادیویی ۲- حسگرها ۳- مدارهای الکترونیکی واسط میان فرستنده و حسگرها ۵- یک سامانه کمک ناوبری مانند گیرنده GPS یا گیرنده LORAN-C.

۴. سیستم‌های مشاهده خودکار سطح زمین

"سیستم‌های مشاهده خودکار سطح زمین"(ASOS) به طور مداوم بر شرایط آب و هوایی سطح زمین نظارت می‌کنند. داده‌هایی که توسط "سیستم‌های مشاهده خودکار سطح زمین" جمع آوری می‌شوند برای بهبود وضعیت پیش‌بینی هوا و هشدارها ضروری هستند.

۵. ابرارایانه‌ها

سیستم ابررایانه عملیاتی هواشناسی"اداره ملی اقیانوسی و جوی" ایالات متحده آمریکا یکی از پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین ابزار هواشناسی این قرن محسوب می‌شود.

ظرفیت محاسباتی این ابررایانه‌ها ۵.۷۸ پتافلاپ است و می‌تواند در هر ثانیه، یک کادریلیون (عدد یک با ۱۵ صفر بتوان ۲) محاسبه را پردازش کند. این ابر رایانه‌ها تقریباً ۶ میلیون برابر قدرتمندتر از رایانه‌های رومیزی شما هستند. داده‌های مشاهداتی که توسط رادار داپلر، رادیوسوندها، ماهواره‌های هواشناسی و دیگر ابزار جمع‌آوری شده به مدل‌های پیش‌بینی عددی کامپیوتری "سرویس آب وهوایی جهانی"(NWS) ارسال می‌شود.

۶. سیستم پردازش اطلاعات پیشرفته هواشناسی

اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده آمریکا سیستمی تحت عنوان "سیستم پردازش اطلاعات پیشرفته هواشناسی"(AWIPS) را توسعه داده است.

"سیستم پردازش اطلاعات پیشرفته هواشناسی"(AWIPS)، یک سیستم پردازش رایانه‌ای است که داده‌های جمع‌اوری شده توسط تمام ابزارهای پیشین را به یک رابط گرافیکی متصل می‌کند و هواشناسان نیز از آن برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و پیش‌بینی آب و هوا استفاده می‌کنند.

این سیستم از ابر رایانه‌های این اداره، برای پردازش داده‌ها از رادار داپلر، رادیوسوندها، ماهواره‌های هواشناسی و سیستم‌های مشاهده خودکار سطح زمین استفاده می‌کند. پس از اینکه هواشناسان پیش‌بینی‌ها را آماده می‌کنند، سیستم پردازش اطلاعات پیشرفته هواشناسی، گرافیک آب و هوا و ساعت‌ها و هشدارهای خطرناک آب و هوا را ایجاد می‌کند. همه این‌ها کمک می‌کند تا هواشناسان بتوانند سریع‌تر و دقیق‌تر از همیشه وضعیت آب و هوایی را پیش‌بینی کنند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

کلیدواژه: روز جهانی هواشناسی هوا هواشناسي ایالات متحده آمریکا روز جهانی هواشناسی ماهواره ها رایانه ها مدار زمین پیش بینی آب و هوا داده ها

تحریف و تخریب ظریف؛ وزیر خارجه درباره مذاکره با آمریکا چه گفته بود که دلواپسان برآشفته شدند؟

«هاریسون‌ گیت»؛ چرا امثال عباس تبریزیان، آیت‌الله می‌شوند و پرطرفدار؟

نامه علی مطهری به شورای نگهبان: دایه دلسوزتر از مادر نباشد

اصولگرایان پیروز میدان بی‌رقیب انتخابات مجلس؟ در انتخابات باشيم يا نباشيم؟

خلاصه بازی الریان قطر 0-5 استقلال (لیگ قهرمانان آسیا - 2020)

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۷۲۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

هواشناسی ایران ۹۸/۱۱/۷|آغاز بارش برف و باران از روز جمعه

سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور طی جمعه آینده و آغاز بارش برف و باران در شمال غرب خبر داد. برای تهران امروز و فردا افزایش آلاینده‌های جوی پیش بینی شده است. ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۳ اقتصادی راه و مسکن نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،  بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز و فردا در اکثر مناطق کشور جوی آرام حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پر جمعیت تهران، کرج، اراک و اصفهان افزایش غلظت آلاینده‌های جوی پیش بینی می‌شود.

روز چهارشنبه در بخش‌هایی از شمال غرب و غرب و روز پنجشنبه در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی،‌سواحل دریای خزر و بخش‌هایی از خراسان شمالی بارش پراکنده روی می‌دهد و از غلظت آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی کاسته می‌شود.

از بعدازظهر روز جمعه 11 بهمن با ورود سامانه بارشی از شمال غرب کشور برای این مناطق افزایش ابر همراه با بارش برف  باران گاهی وزش باد پیش بینی می‌شود. همچنین در این روز با جنوبی شدن جرایانات در  سواحل دریای خزر شاهد افزایش نسبی دما به همراه وزش باد نسبتا شدید در این مناطق خواهیم بود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی شنبه هفته آینده گستره بارش به نوار غربی کشور، دامنه‌های البرز مرکزی و زاگرس مرکزی خواهد رسید.

به گزارش تسنیم، آسمان تهران امروز و فردا صاف تا قسمتی ابری در برخی ساعات با غبار محلی، روز‌ چهارشنبه نیمه ابری و پنجشنبه نیمه ابری با احتمال بارش پراکنده پیش بینی شده است.

انتهای پیام/

R1012188/P/S7,81/CT1 واژه های کاربردی مرتبط سازمان هواشناسی

دیگر خبرها

 • «سفیر» رسما بازنشسته شد تا «سیمرغ» مهیای سفر فضایی شود/ طلسم استفاده ماهواره‌بر ایرانی از سوخت جامد با سریر و سروش می‌شکند؟ +عکس
 • سریال‌های ویژه دهه فجر تلویزیون کدامند؟ +تصاویر
 • تهاتر کارت ابزار جدیدی در شرایط بسته بودن راه‌های بانکی برای فعالان اقتصادی است
 • نوآورترین اقتصادهای جهان کدامند؟
 • تهاتر کارت ابزار جدیدی در شرایط بسته بودن راه‌های بانکی برای فعالان اقتصادی است / امکان تامین و پرداخت تمام هزینه‌های واحدهای تولیدی با تهاتر کارت
 • با دقیق‌ترین ابزار برآورد قیمت خودرو آشنا شوید
 • برگزاری کارگاه آموزشی روش تدریس پیشرفته ویژه استادان در دانشگاه آزاد اسلامی قم
 • منابع تامین کلسیم روزانه برای کودکان کدامند؟
 • مجازات فحاشی در اماکن عمومی / ادله اثبات جرم فحاشی کدامند؟
 • انحصار پرتاب ماهواره را شکستیم
 • ایران جزو ۵۸ کشور دارای توانمندی ساخت ماهواره است
 • هواشناسی ایران ۹۸/۱۰/۸|افزایش آلودگی هوا در ۵ شهر/ بارش برف و باران ۲ روزه در برخی استان‌ها
 • سخنگوی فضایی سازمان هوافضا: انحصار پرتاب ماهواره را شکستیم
 • خدمات بهداشتی و درمانی ایثارگران کدامند؟
 • سردترین و گرم‌ترین کشورها کدامند؟
 • سومین ماموریت پرتاب ماهواره‌های اینترنتی استارلینک انجام می‌‎شود
 • شایع ترین سرطان ها در گیلان کدامند؟
 • پیش‌بینی بالاتر از نرمال بودن دمای هوای استان کرمان در فروردین ماه ۹۹
 • امروز ۶۰ ماهواره اینترنتی «استارلینک» به مدار زمین می روند