دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.

به گزارش ایسنا، پیش از داربی ۸۹، دو تیم در ایام نوروز ۶ بار به مصاف هم رفتند که سهم هر دو تیم یک پیروزی بوده و ۴ بار هم بازی به تساوی کشیده شده است. داربی‌هایی که خیلی پرگل نبودند و تأثیرگذاری جو فروردین و عید نوروز تیم‌ها را محتاط‌تر کرده بود تا کام نوروز را برای هواداران‌شان تلخ نکنند.

داربی یکم؛ پرسپولیس ۰ – ۰ استقلال، ۱۶ فروردن ۱۳۴۷

نخستین تقابل تاریخ دو تیم در قالب یک دیدار دوستانه بود. مصافی که سر آغاز یک رقابت بود. آن بازی حساسیت خاصی نداشت و دو تیم هم زیاد به تکاپو نیفتادند و بازی در پایان با تساوی بدون گل به پایان رسید.

داربی نهم؛ پرسپولیس ۲ – ۰ استقلال، ۳ فروردین ۱۳۵۱

پرسپولیس آن روزها با آلن راجرز می‌درخشید قدرت بلامنازع فوتبال ایران بود. پرسپولیس بازی قبل را با نتیجه ۴ بر یک برده بود و استقلالی‌ها به دنبال انتقام این شکست سنگین بودند. بازی در نیمه اول تعریفی نداشت و دو تیم محتاط‌تر عمل می‌کردند. ابراهیم آشتیانی که آن روزها ستاره سرخ‌های پایتخت بود بارها سمت راست استقلال را اذیت کرد. سرانجام نفوذهایش از سمت راست در نیمه دوم جواب داد و صفر ایرانپاک در دقیقه ۵۰ دروازه پرسپولیس را باز کرد. پس از گل شاگردان راجرز این استقلال بود که سرا پا حمله شد تا دومین شکست متوالی را متحمل نشود اما حسین کلانی روی یک ضدحمله اختلاف را دو برابر کرد تا دوباره این پرسپولیس باشد که فاتح داربی پایتخت باشد.

داربی بیست و هشتم؛ پرسپولیس ۰ – ۰ استقلال، ۷ فروردین ۱۳۶۶

دو تیم رقابت سخت و نفسگیری داشتند و قدرت دو تیم تقریباً برابر بود. در آن زمان برنده داربی، بازیکن بیشتری را ملی پوش می‌کرد اما سختی این بازی و ترس از شکست در ابتدای سال باعث شد تیم‌ها محتاط‌تر باشند. استقلال بیشتر حمله می‌کرد و بازکنان جوان و باانگیزه این تیم خلاقیت بیشتری در حملات داشتند اما مدافعان باتجربه پرسپولیس این حملات را خنثی می‌کردند و تلاش‌های نصفه و نیمه پرسپولیس هم سودی نداشت. ترس از باخت دو تیم را در نیمه دوم محتاط‌تر کرد تا در پایان هر دو به تساوی بدون گل رضایت دهند و سال را بدون شکست آغاز کنند.

داربی شصت و دوم؛ پرسپولیس ۱ – ۱ استقلال، ۱۰ فروردین ۱۳۸۶

شصت و دو سرخابی‌های پایتخت نخستین قسمت از تساوی‌های متوالی و یک بر یک دو تیم بود. بازی که در آن سرخ‌ها شرایط بهتری نسبت به رقیب خود داشتند اما در پایان نتوانستند به قهرمانی برند.

مشخص شدن ۱۰ فروردین ماه برای این دیدار حساسیت این تیم را بالاتر برد تا هر دو تیم به دنبال دادن عیدی مناسبی برای هواداران خود باشند. پرسپولیس پرستاره در حالی به مصاف استقلال می‌رفت که مدعی اصلی قهرمانی بود و در سوی دیگر استقلال مرفاوی با بازی‌های درخشان این امید را در دل هوادارانش به وجود آورده بود که با پیروزی در این دیدار فاصله خود را با رقیب سنتی کم کند.

نکته جالب این بازی سه یاغی بود که در دو تیم حضور داشتند. علی علیزاده و علی انصاریان که آن زمان از از کاپیتان‌های پرسپولیس محسوب می‌شد پیراهن آبی تیم رقیب را بر تن کرده بودند و علیرضا نیکبخت هم به عنوان یکی از ستاره‌های محبوب استقلال شاگرد دنیزلی در پرسپولیس شده بود. از دیگر نکات عجیب این دیدار پیراهن پرسپولیس بود که این تیم با پیراهن‌های راه راه سفید و قرمز در ورزشگاه آزادی به میدان رفت.

بازی با سوت فلیکس بریش آلمانی آغاز شد و پرسپولیس حملات جدی تری را نسبت به حریف انجام می‌داد. تیم مرفاوی که به دنبال خلع صلاح کردن حریف در ۲۰ دقیقه اول بازی بود. حملات سرخ‌ها در همان ابتدای بازی نتیجه داد و نیکبخت در دقیقه ۱۲ دروازه تیم سابق خود را باز کرد و برابر هواداران این تیم شروع به خوشحالی کرد. سکوت عجیبی بخش آبی ورزشگاه را فرا گرفته بود و سرخ‌ها هم یاغی گلزن خود را حسابی تشویق می‌کردند. در آن زمان نیکبخت بهترین گزینه گلزنی برای پرسپولیسی‌ها و بدترین گزینه برای استقلالی‌ها بود.

مرفاوی و تیمش که ضربه بدی از یک خودی خورده بودند، پس از گل پرسپولیس بازی را در دست گرفته بودند و حملات زیادی را روی دروازه پرسپولیس ترتیب دادند. دنیزلی نیز با تغییر پست حسینی کعبی او را یک خط به جلو آورده بود تا روی ضدحملات بتواند اختلاف را دو برابر کند. تا دقیقه ۴۳ استقلال سر تا پا حمله بود و ضربه ایستگاهی مناسبی در پشت محوطه جریمه نصیب آبی‌ها شد. جو ورزشگاه علیه نیکبخت و تیمش شده بود و پرسپولیسی‌ها هم سعی می‌کردند با دادن شعارهایی علیه علی انصاریان تمرکز او را به هم بریزند. در این بین بی‌حاشیه‌ترین یاغی دو تیم یعنی علی علیزاده موفق شد روی همان ضربه ایستگاه و سانتر زمینی سیاوش اکبرپور به گل برسد تا قسمت آبی ورزشگاه منفجر شود.

دو تیم با همین نتیجه به رختکن رفتند و در نیمه دوم باز هم این پرسپولیس دنیزلی بود که با معدنچی، کعبی و نیکبخت دروازه استقلال را به حمله بسته بود و آبی‌ها نیز در ضدحمله‌ها، جواب خطرناکی به حمله‌های رقیب سنتی خود می‌دادند. در پایان تلاش دو تیم فایده نداشت و تنها حاشیه این نیمه "هو شدن" دوباره انصاریان و نیکبخت بود. بازی ا همان نتیجه یک بر یک به پایان رسید تا تساوی‌ها یک بر یک دو تیم آغاز شود و ۶ بازی بعدی دو تیم نیز با همین نتیجه به پایان برسد

در پایان این فصل پرسپولیس نتوانست فاصله خود را با سایپا و استقلال اهواز پوشش دهد و با ۵۳ امتیاز سوم شد. استقلال نیز با ۴۳ امتیاز در رده چهارم قرار گرفت.

داربی شصت و چهارم؛ پرسپولیس ۱ – ۱ استقلال، ۱۵ فروردین ۱۳۸۷

این سومین دیدار از سریال ۷ قسمتی تساوی‌های یک بر یک دو تیم بود. بازی رفت دو تیم با گل‌های روانخواه و محسن خلیلی به تساوی ختم شده بود و پرسپولیس در کورس قهرمانی با سپاهان قرار داشت. همانند بازی اول و این بار خسلی زودتر روانخواه استقلال را پیش انداخت تا آبی‌ها در دقیقه ۳ از حریف خود جلو بیفتند اما مسحسن خلیل روی پاس زیبای کریم باقری در دقیقه ۲۶ و با ضربه‌ای چیپ دروازه طالب‌لو را باز کرد تا گلزنان این بازی هم مثل نتیجه این دیدار، تکرار بازی رفت دو تیم باشد. این تساوی باعث شد تا سپاهان که در لیگ هفتم اصلی‌ترین رقیب پرسپولیس بود، فاصله‌اش را با سرخ‌ها کمتر کند و در پایان فصل هم پرسپولیس با گل دراماتیک سپهر حیدری در دقیقه ۹۶ قهرمان لیگ برتر شد.

داربی هفتادم؛ پرسپولیس ۰ – ۱ استقلال، ۱۰ فروردین ۱۳۹۰

یکی از پیروزی‌های مظلومی که او را به "پرویز سوبله چوبله" تبدیل کرد، تک گل آرش برهانی بود تا استقلال زیر نظر مظلومی پرسپولیس علی دایی را دبل کرد تا یک قدم دیگر به قهرمانی نزدیک تر شود. استقلالی‌ها در کورس قهرمانی بودند و پرسپولیس سعی می‌کرد تا سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را کسب کند. فرصت‌طلبی برهانی بازی را با همان یک گل به اتمام رساند اما در انتهای فصل استقلال مظلومی قافیه را به سپاهان باخت و با یک امتیاز کمتر به نایب قهرمانی رسید. پرسپولیس دایی هم موفق شد با کسب رتبه چهارم و قهرمانی جام حذفی به لیگ قهرمانان آسیا صعود کند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

کلیدواژه: تيم فوتبال استقلال تهران تيم فوتبال پرسپوليس محتاط تر یک بر یک سرخ ها دو تیم

تحریف و تخریب ظریف؛ وزیر خارجه درباره مذاکره با آمریکا چه گفته بود که دلواپسان برآشفته شدند؟

«هاریسون‌ گیت»؛ چرا امثال عباس تبریزیان، آیت‌الله می‌شوند و پرطرفدار؟

نامه علی مطهری به شورای نگهبان: دایه دلسوزتر از مادر نباشد

اصولگرایان پیروز میدان بی‌رقیب انتخابات مجلس؟ در انتخابات باشيم يا نباشيم؟

خلاصه بازی الریان قطر 0-5 استقلال (لیگ قهرمانان آسیا - 2020)

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۷۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

تشریح اقدامات اورژانس در تعطیلات عید نوروز

رییس سازمان اورژانس کشور ضمن تشریح اهم اقدامات اورژانس در تعطیلات عید نوروز از آمادگی کامل ۴۵ فروند بالگرد اورژانس هوایی در ایام نوروز خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر پیرحسین کولیوند در یکصد و دهمین اجلاس روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور درخصوص اقدامات و تمهیدات اورژانس کشور در ایام نوروز اظهارکرد: به منظور ارائه بهتر خدمات اورژانسی در ایام تعطیلات عید نوروز، راهبردهای طرح سلامت نوروزی تعیین و در این راستا دبیرخانه طرح سلامت نوروزی در EOC وزارت بهداشت تشکیل شده است.

وی افزود: در این طرح به منظور ارائه مطلوب خدمات پیش‌بیمارستانی در نظر داریم، خدمات اورژانس پیش‌بیمارستانی در جاده‌ها، شهرها و استان‌ها با توجه ویژه به استان‌های مسافرپذیر را تقویت کنیم، آمبولانس‌ها را در حاشیه جاده‌ها بویژه ۳۰ کیلومتری شهرها مستقر و ایستگاه‌های سلامت را در مسیرهای پرتردد و محورهای پرحادثه شهری و روستایی برپا کنیم و آموزش همگانی را جدی بگیریم.

کولیوند ادامه داد: تجهیز و آمادگی تمامی آمبولانس‌های بیمارستانی و مراکز بهداشتی و درمانی در کلیه شهرها جهت حفظ ظرفیت لجستیکی، آمادگی کامل ۴۵ فروند بالگرد اورژانس هوایی در این ایام، استقرار تیم‌های اورژانس و کارشناسان مدیریت بیماری‌ها در فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های قطار و ترمینال‌های مسافربری و آمادگی کامل تیم‌های EMTموجود جهت پاسخگویی به حوادث غیرمترقبه نیز در دستور کار قرار دارد.

رییس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه تمامی معاونت‌ها باید در راستای خدمت‌رسانی به مردم در تعطیلات نوروز، آمادگی کامل داشته باشند، بر استمرار خدمات پاراکلینیکی و دندانپزشکی در این ایام تاکید کرد و گفت: در حوزه درمان، روسای دانشگاه‌ها باید توجه کنند که تخت‌های بخش‌های ویژه کاملا بررسی شود و آماده بیمارپذیری باشند.

وی افزود: از طرفی بیماران دیالیزی و زنان باردار در ایام نوروز نباید بلاتکلیف بمانند. لذا ضرورت دارد تعدادی تخت برای شرایط ویژه در نظر گرفته شود. برنامه آنکالی پزشکان در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها جدی گرفته و توجه شود که در این ایام درمانگاه‌ها تعطیل نشوند و به فعالیت خود ادامه دهند. در ایام نوروز کد ۷۲۴ و ۲۴۷ باید با قوت ادامه پیدا کند تا خدمت‌رسانی به بیمارانی که دچار سکته‌های قلبی و مغزی می شوند، لحظه‌ای تعطیل نشود.

کولیوند درخصوص خدمات حوزه بهداشت گفت: نظارت بر امور بهداشتی و مدیریت بیماری‌های واگیر در تعطیلات نوروز در دستور کار قرار دارد و در این راستا، تشدید کنترل امور بهداشت اماکن عمومی، مسافرخانه‌ها، هتل‌ها و رستوران‌ها، وسایل حمل و نقل عمومی و پایانه‌های مسافربری توسط کارشناسان سلامت محیط و کار، تشدید کنترل بر مراکز طبخ و توزیع و فروش موادغذایی، قنادی‌ها و نظارت بر وضعیت بهداشتی و سلامت آب آشامیدنی در اماکن عمومی، یادمان‌های راهیان نور و اردوهای دانش آموزی و زیارتی، انجام بازرسی‌های مشترک کارشناسان بهداشت محیط با کلیه دستگاه‌های مرتبط اجرایی و نظارتی به ویژه با ضابطین قضایی، برنامه‌ریزی جهت مدیریت بیماری‌های واگیر (خصوصا آنفلوآنزا) تشدید کنترل و مراقبت مبادی ورودی مرزهای زمینی، هوایی و دریایی از نظر بیماری‌های واگیر و گزارش موارد به‌صورت آنلاین به دبیرخانه طرح سلامت نوروزی، برنامه‌ریزی جهت شناسایی و اسکان و مراقبت از مادران باردار مناطق صعب‌العبور با توجه به احتمال تغییرات شرایط جوی و آب و هوایی از جمله خدمات مهم در حوزه بهداشت است.

بنابر اعلام پایگاه خبری وزارت بهداشت وی نظارت بر امور آموزشی در بیمارستان‌ها و کشیک رزیدنت‌ها، فوق تخصص‌ها و فلوشیپ‌ها، نظارت بر امور پرستاری و نظارت بر غذا و دارو و تجهیزات پزشکی، نظارت بر داروخانه‌ها، برنامه‌ریزی برای فراهم‌آوری داروهای پرمصرف و یا داروهایی که پیش بینی کمبود آن‌ها می‌رود، تامین اقلام بیماران خاص و صعب العلاج و نظارت بر خون و فرآورده‌های خونی را ازجمله مهمترین اقدامات روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور برای خدمت رسانی به مردم در ایام نوروز برشمرد.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • چگونه در دو ماه پایان سال جلوی ولخرجی را بگیریم؟
 • طاعون؛ مرگ سیاه و درمان + تاریخچه
 • تدابیر دولت برای تامین کالای مورد نیاز در شب عید
 • تاریخچه لابراتوار چاپ عکس سهند
 • اقدامات اورژانس در تعطیلات عید نوروز تشریح شد
 • تشریح اقدامات اورژانس در عید
 • تدابیر دولت برای تامین کالای مورد نیاز در شب عید/اعلام آمادگی یک تولید کننده داخلی برای تولید یک میلیون دستگاه لوازم خانگی
 • دولت گزارشی از برنامه‌های تأمین کالاهای اساسی در شب عید ارائه دهد
 • میوه شب عید کهگیلویه و بویراحمد در کمترین زمان به دلالان می رسد
 • لغو داربی لس‌آنجلس به خاطر درگذشت برایانت
 • تاریخچه و نتایج بازی‌های استقلال و الریان
 • تاریخچه بازی‌های استقلال و الریان قطر
 • استان قم در تأمین میوه شب عید مشکلی ندارد‌
 • خلیل‌زاده تخلفی انجام نداده/ او در داربی به ناحق محروم شد
 • انصاری‌فرد: خلیل‌زاده تخلفی انجام نداده/ او در داربی به ناحق محروم شد
 • دربی تهران در چنین روزی (82)؛ استقلال 0-0 پرسپولیس؛ دربی در پادگان
 • خبر بد برای رئال مادرید
 • شادی پایان سال را با نیازمندان تقسیم کنید
 • میوه شب عید با هدف تنظیم بازار در ایلام تأمین می‌شود