دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.

به گزارش ایسنا، پیش از داربی ۸۹، دو تیم در ایام نوروز ۶ بار به مصاف هم رفتند که سهم هر دو تیم یک پیروزی بوده و ۴ بار هم بازی به تساوی کشیده شده است. داربی‌هایی که خیلی پرگل نبودند و تأثیرگذاری جو فروردین و عید نوروز تیم‌ها را محتاط‌تر کرده بود تا کام نوروز را برای هواداران‌شان تلخ نکنند.

داربی یکم؛ پرسپولیس ۰ – ۰ استقلال، ۱۶ فروردن ۱۳۴۷

نخستین تقابل تاریخ دو تیم در قالب یک دیدار دوستانه بود. مصافی که سر آغاز یک رقابت بود. آن بازی حساسیت خاصی نداشت و دو تیم هم زیاد به تکاپو نیفتادند و بازی در پایان با تساوی بدون گل به پایان رسید.

داربی نهم؛ پرسپولیس ۲ – ۰ استقلال، ۳ فروردین ۱۳۵۱

پرسپولیس آن روزها با آلن راجرز می‌درخشید قدرت بلامنازع فوتبال ایران بود. پرسپولیس بازی قبل را با نتیجه ۴ بر یک برده بود و استقلالی‌ها به دنبال انتقام این شکست سنگین بودند. بازی در نیمه اول تعریفی نداشت و دو تیم محتاط‌تر عمل می‌کردند. ابراهیم آشتیانی که آن روزها ستاره سرخ‌های پایتخت بود بارها سمت راست استقلال را اذیت کرد. سرانجام نفوذهایش از سمت راست در نیمه دوم جواب داد و صفر ایرانپاک در دقیقه ۵۰ دروازه پرسپولیس را باز کرد. پس از گل شاگردان راجرز این استقلال بود که سرا پا حمله شد تا دومین شکست متوالی را متحمل نشود اما حسین کلانی روی یک ضدحمله اختلاف را دو برابر کرد تا دوباره این پرسپولیس باشد که فاتح داربی پایتخت باشد.

داربی بیست و هشتم؛ پرسپولیس ۰ – ۰ استقلال، ۷ فروردین ۱۳۶۶

دو تیم رقابت سخت و نفسگیری داشتند و قدرت دو تیم تقریباً برابر بود. در آن زمان برنده داربی، بازیکن بیشتری را ملی پوش می‌کرد اما سختی این بازی و ترس از شکست در ابتدای سال باعث شد تیم‌ها محتاط‌تر باشند. استقلال بیشتر حمله می‌کرد و بازکنان جوان و باانگیزه این تیم خلاقیت بیشتری در حملات داشتند اما مدافعان باتجربه پرسپولیس این حملات را خنثی می‌کردند و تلاش‌های نصفه و نیمه پرسپولیس هم سودی نداشت. ترس از باخت دو تیم را در نیمه دوم محتاط‌تر کرد تا در پایان هر دو به تساوی بدون گل رضایت دهند و سال را بدون شکست آغاز کنند.

داربی شصت و دوم؛ پرسپولیس ۱ – ۱ استقلال، ۱۰ فروردین ۱۳۸۶

شصت و دو سرخابی‌های پایتخت نخستین قسمت از تساوی‌های متوالی و یک بر یک دو تیم بود. بازی که در آن سرخ‌ها شرایط بهتری نسبت به رقیب خود داشتند اما در پایان نتوانستند به قهرمانی برند.

مشخص شدن ۱۰ فروردین ماه برای این دیدار حساسیت این تیم را بالاتر برد تا هر دو تیم به دنبال دادن عیدی مناسبی برای هواداران خود باشند. پرسپولیس پرستاره در حالی به مصاف استقلال می‌رفت که مدعی اصلی قهرمانی بود و در سوی دیگر استقلال مرفاوی با بازی‌های درخشان این امید را در دل هوادارانش به وجود آورده بود که با پیروزی در این دیدار فاصله خود را با رقیب سنتی کم کند.

نکته جالب این بازی سه یاغی بود که در دو تیم حضور داشتند. علی علیزاده و علی انصاریان که آن زمان از از کاپیتان‌های پرسپولیس محسوب می‌شد پیراهن آبی تیم رقیب را بر تن کرده بودند و علیرضا نیکبخت هم به عنوان یکی از ستاره‌های محبوب استقلال شاگرد دنیزلی در پرسپولیس شده بود. از دیگر نکات عجیب این دیدار پیراهن پرسپولیس بود که این تیم با پیراهن‌های راه راه سفید و قرمز در ورزشگاه آزادی به میدان رفت.

بازی با سوت فلیکس بریش آلمانی آغاز شد و پرسپولیس حملات جدی تری را نسبت به حریف انجام می‌داد. تیم مرفاوی که به دنبال خلع صلاح کردن حریف در ۲۰ دقیقه اول بازی بود. حملات سرخ‌ها در همان ابتدای بازی نتیجه داد و نیکبخت در دقیقه ۱۲ دروازه تیم سابق خود را باز کرد و برابر هواداران این تیم شروع به خوشحالی کرد. سکوت عجیبی بخش آبی ورزشگاه را فرا گرفته بود و سرخ‌ها هم یاغی گلزن خود را حسابی تشویق می‌کردند. در آن زمان نیکبخت بهترین گزینه گلزنی برای پرسپولیسی‌ها و بدترین گزینه برای استقلالی‌ها بود.

مرفاوی و تیمش که ضربه بدی از یک خودی خورده بودند، پس از گل پرسپولیس بازی را در دست گرفته بودند و حملات زیادی را روی دروازه پرسپولیس ترتیب دادند. دنیزلی نیز با تغییر پست حسینی کعبی او را یک خط به جلو آورده بود تا روی ضدحملات بتواند اختلاف را دو برابر کند. تا دقیقه ۴۳ استقلال سر تا پا حمله بود و ضربه ایستگاهی مناسبی در پشت محوطه جریمه نصیب آبی‌ها شد. جو ورزشگاه علیه نیکبخت و تیمش شده بود و پرسپولیسی‌ها هم سعی می‌کردند با دادن شعارهایی علیه علی انصاریان تمرکز او را به هم بریزند. در این بین بی‌حاشیه‌ترین یاغی دو تیم یعنی علی علیزاده موفق شد روی همان ضربه ایستگاه و سانتر زمینی سیاوش اکبرپور به گل برسد تا قسمت آبی ورزشگاه منفجر شود.

دو تیم با همین نتیجه به رختکن رفتند و در نیمه دوم باز هم این پرسپولیس دنیزلی بود که با معدنچی، کعبی و نیکبخت دروازه استقلال را به حمله بسته بود و آبی‌ها نیز در ضدحمله‌ها، جواب خطرناکی به حمله‌های رقیب سنتی خود می‌دادند. در پایان تلاش دو تیم فایده نداشت و تنها حاشیه این نیمه "هو شدن" دوباره انصاریان و نیکبخت بود. بازی ا همان نتیجه یک بر یک به پایان رسید تا تساوی‌ها یک بر یک دو تیم آغاز شود و ۶ بازی بعدی دو تیم نیز با همین نتیجه به پایان برسد

در پایان این فصل پرسپولیس نتوانست فاصله خود را با سایپا و استقلال اهواز پوشش دهد و با ۵۳ امتیاز سوم شد. استقلال نیز با ۴۳ امتیاز در رده چهارم قرار گرفت.

داربی شصت و چهارم؛ پرسپولیس ۱ – ۱ استقلال، ۱۵ فروردین ۱۳۸۷

این سومین دیدار از سریال ۷ قسمتی تساوی‌های یک بر یک دو تیم بود. بازی رفت دو تیم با گل‌های روانخواه و محسن خلیلی به تساوی ختم شده بود و پرسپولیس در کورس قهرمانی با سپاهان قرار داشت. همانند بازی اول و این بار خسلی زودتر روانخواه استقلال را پیش انداخت تا آبی‌ها در دقیقه ۳ از حریف خود جلو بیفتند اما مسحسن خلیل روی پاس زیبای کریم باقری در دقیقه ۲۶ و با ضربه‌ای چیپ دروازه طالب‌لو را باز کرد تا گلزنان این بازی هم مثل نتیجه این دیدار، تکرار بازی رفت دو تیم باشد. این تساوی باعث شد تا سپاهان که در لیگ هفتم اصلی‌ترین رقیب پرسپولیس بود، فاصله‌اش را با سرخ‌ها کمتر کند و در پایان فصل هم پرسپولیس با گل دراماتیک سپهر حیدری در دقیقه ۹۶ قهرمان لیگ برتر شد.

داربی هفتادم؛ پرسپولیس ۰ – ۱ استقلال، ۱۰ فروردین ۱۳۹۰

یکی از پیروزی‌های مظلومی که او را به "پرویز سوبله چوبله" تبدیل کرد، تک گل آرش برهانی بود تا استقلال زیر نظر مظلومی پرسپولیس علی دایی را دبل کرد تا یک قدم دیگر به قهرمانی نزدیک تر شود. استقلالی‌ها در کورس قهرمانی بودند و پرسپولیس سعی می‌کرد تا سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را کسب کند. فرصت‌طلبی برهانی بازی را با همان یک گل به اتمام رساند اما در انتهای فصل استقلال مظلومی قافیه را به سپاهان باخت و با یک امتیاز کمتر به نایب قهرمانی رسید. پرسپولیس دایی هم موفق شد با کسب رتبه چهارم و قهرمانی جام حذفی به لیگ قهرمانان آسیا صعود کند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سازمان لیگ باید پاسخگوی باخت استقلال و پرسپولیس در آسیا باشد

به گزارش پارس نیوز، 

صعود پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا و برگزاری دیدار فینال در تهران که منجر به نشان دادن توانایی‌های ورزش ایران در میزبانی شد هنوز در اذهان باقی مانده است. دیداری که منجر به تعریف و تمجید رییس فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) از فوتبال کشورمان شد.

آن نایب قهرمانی اهمیت نتیجه‌گیری در لیگ قهرمانان آسیا را یکبار دیگر برای فوتبال ایران گوشزد کرد، اما در فصل 2019 نتایج تیم‌های ایرانی به غیر از ذوب‌آهن که به تازگی شرایط ایده‌آل خود را پیدا کرده و در گروهی بسیار آسان‌تر از سرخآبی‌های پایتخت قرار دارد (البته آنها هم از فشردگی لیگ رضایت ندارند) چنگی به دل نزد.

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم  ودر دور برگشت لیگ قهرمانان فوتبال آسیا تیم‌های ایرانی برعکس دور رفت نتیجه را به حریفان سعودی خود واگذار کردند و حالا برای صعود کار بسیار سختی پیش‌رو دارند. اما در این میان علاوه بر کارشناسان مختلف شفر و برانکو هم خستگی بازیکنان را به دلیل سفر‌های پی‌ در پی و بازی‌های فشرده در لیگ را یکی از دلایل افت و باخت در لیگ قهرمانان بیان کردند و حالا در این بین سهم پرسپولیس بیش از استقلال است، چون آن‌ها در جام حذفی هم بازی دارند.

اما نکته قابل تامل اینکه در برهه‌ای که این ۲ تیم به علت ادعا‌های عربستان سعودی از بازی‌های خانگی خود محروم هستند و مجبورند به کشور‌های قطر و امارات سفر کنند، سازمان لیگ همکاری لازم را با نمایندگان ایران در آسیا ندارد و موضوع نظم و انضباط را مدنظر قرار دادند  و تاکید دارند بازی‌های لیگ باید سر وقت انجام شود، حال اینکه سرخآبی‌های پایتخت در کورس قهرمانی هم قرار دارند و از طرفی نماینده ایران در آسیا هستند و بازی آنها هیچ فرقی با بازی تیم ملی ندارد چرا که بحث اعتلای نام ایران وسط است ونمایندگان ما در لیگ قهرمانان تیم ملی به شمار می‌روند.

حالا سوالی که مطرح است این می‌شود که اگر تیم ملی بازی داشت و فشارهای کی‌روش بود آیا آنها لیگ را تعطیل نمی‌کردند؟ کاری که سال گذشته از هفته‌ها قبل از آغاز جام ملت‌ها انجام دادند و برای هر بازی تیم ملی حداقل یک هفته بازی‌ها به تاخیر می‌افتاد. سازمان لیگ برای نتیجه‌گیری تیم ملی سال گذشته هر فشاری به باشگاه‌ها آورد که کار هم به جایی نرسید و کی‌روش سنگین‌ترین شکست تاریخ فوتبال ایران مقابل ژاپن را به ارمغان آورد.

چرا سازمان لیگ حاضر نیست، بازی‌های هر سه نماینده ایران یعنی پرسپولیس، استقلال و ذوب‌آهن را در لیگ به تاخیر بیاندازد تا این خستگی و فشردگی باعث عملکرد ضعیف آن‌ها در رقابت‌های مهم آسیایی نشود؟ مگر این موضوع صحت ندارد که عملکرد این باشگاه‌ها و صعود آنها به مراحل بالا به نفع فوتبال ایران است؟ آیا برد سرخآبی‌ها مقابل حریفان سعودی که برای نتیجه‌گیری مقابل نمایندگان ایران حاضر به هر کاری هستند باعث خوشحالی میلیون‌ها طرفدار نمی‌شود؟ کدام ایرانی است که برخلاف این موضوع فکر کند و بی‌تردید سایر باشگاه‌ها نیز با کمال میل برای اعتلای نام ایران حاضرند بازی‌ها به تعویق بیفتد. اصولا معرفی قهرمان لیگ دو یا در دیرترین حالت سه هفته دیرتر مشکلی بوجود می‌آورد؟ به این دلیل است که نگارنده معتقد است سازمان لیگ باید پاسخگو باخت این هفته استقلال و پرسپولیس به باشگاه‌های عربستانی باشد چرا که در بازی رفت هر ۲ تیم پایتخت موفق شدند به خوبی از سد حریفان سعودی خود عبور کنند و هر دو تیم چهارشنبه هفته گذشته 2 بازی حساس در لیگ برگزار کردند که در این میان پرسپولیس یک سفر هم به اصفهان داشت. دوستان باید بدانند در معتبرترین لیگ‌های اروپایی هم در یک برهه مشخص و البته کوتاه و در لیگ‌هایی 20 تیمی، باشگاه‌ها  هر 4 روز یک بازی انجام می‌دهند.

مراغه‌چیان: چه عجله‌ای وجود دارد

"سعید مراغه‌چیان پس از باخت سرخآبی‌ها در این هفته گفت: به نظرم تیم‌های ما خسته هستند. نمی‌دانم چرا مسابقات تا این حد فشرده است. مگر چه عجله‌ای وجود دارد؟ در نتیجه استقلال و پرسپولیس مقابل رقبای خود شکست خوردند. البته ذوب آهن کادر فنی خوبی دارد و خودش را پیدا کرده است ولی در مرحله بعد کارش سخت‌تر است."

حلالی: بازیکنان پرسپولیس آنگونه که دلشان می‌خواست نمی‌توانستند بدوند

"اسماعیل حلالی با تایید موضوع فشردگی بازی‌های به خبرنگار برنا می‌گوید: بازیکنان پرسپولیس در بازی برگشت الاهلی آنگونه که دلشان می‌خواست نمی‌توانستند در اواخر نیمه دوم بدوند و این موضوع هیچ دلیلی ندارد به جز خستگی و پرسپولیس از پس خستگی خود برنیامد مگر نه اینکه در بازی رفت و با اقتدار الاهلی را برده بودیم، در این دیدار هم می‌توانستیم برنده شویم. ما کشور پهناوری داریم و برخی سفرها مانند سفر به جنوب، مشهد یا تبریز مسافت به گونه‌ای است که باید پرواز کنی اما در کشوری مثل امارات اصلا موضوع مسافت مطرح نیست."

آقایان ساختار سازی کنید، بعد حرفه‌ای برنامه‌ریزی کنید؟

شاید در این میان مخلص کلام را میثم بائو به برنا می‌گوید، این ستاره سابق استقلال و پرسپولیس در این رابطه اینگونه اظهار نظر می‌کند: "برنامه‌ریزی خوبی در لیگ شکل نگرفته و نمایندگان ما در رقابت‌های آسیا خسته هستند. باید مسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر به رقابت‌های لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا توجه ویژه‌ای داشته باشد.

ساختار بازیکنان ما برای برنامه‌های فشرده پاسخگو نیست. از رده نوجوانی بازیکنان در برنامه‌های تمرینی حرفه‌ای شرکت نمی‌کنند که در این برنامه‌ریزی شلوغ با مشکل مواجه نشوند و برای همین بازیکنان ایرانی در تمرینات فشرده و مسابقات نزدیک به سرعت مصدوم می‌شوند."

جواب همین جا است شما ساختارسازی نکرده‌اید و به بازیکن یاد ندادید که بتواند در چنین برهه‌ای چه کند، موضوعی که بازیکنان باید در نوجوانانی بیاموزند و در سنین بالاتر آن را پیاده کنند.

سازمان لیگ مقصر است

در پایان با توجه به تمامی زحماتی که سازمان لیگ می‌کشد، بی‌تردید عدالت در میان تیم‌هایی که در لیگ قهرمانان برای دفاع از شان فوتبال ایران تلاش می‌کنند با سایر تیم‌ها رعایت نشده و شما فرض کنید استقلال و پرسپولیس هر دو تیم باید این هفته با دو تیم دیگر مدعی قهرمانی بازی‌هایی 6 امتیازی انجام دهند، تیم‌هایی که با استراحت کافی به مصاف تیم‌های می‌روند که به لحاظ جسمی و روحی شرایط مناسبی ندارند و در این میان سازمان لیگ نیز مقصر است.

هنوز هم دیر نشده، این گوی و این میدان

لیگ 26 اردیبهشت تمام می‌شود، پرسپولیس 30 اردیبهشت در حساس‌ترین دیدار خود در لیگ قهرمانان آسیا میزبان السد است و 3 خرداد باید در رده‌بندی باز هم مقابل سپاهانی قرار بگیرد که 7 روز وقت استراحت داشته است و میزان خستگی دو تیم قابل مقایسه نیست. سازمان لیگ اگر نمی‌تواند لیگ را به تاخیر بیندازد ( که قطعا می‌تواند) آیا توان به عقب انداختن بازی جام حذفی هم نیست. به هر حال نه فقط پرسپولیس بلکه استقلال هم شانس صعود به مرحله بعد را دارد و در این میان سازمان لیگ است که باید میان انضباطی که به ضرر فوتبال است و کمک به نمایندگان فوتبال که به نفع فوتبال کشور است یکی را انتخاب کند. این گوی و این میدان!!

 

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: تيم فوتبال استقلال تهران تيم فوتبال پرسپوليس

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۷۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تعداد زیادی از مسلمانان سریلانکا را ترک می‌کنند
 • شمار زیادی از مسلمانان سریلانکا را ترک می‌کنند
 • فرهاد مجیدی استقلال را بهاری کرد/ احتمال افت پرسپولیس زیادتر شد
 • توزیع بیش از ۲ هزار تن میوه در طرح تنظیم بازار شب عید در استان
 • پرسپولیس کار استقلال را سخت می کند
 • کورتنی کاکس عید پاک را در کنار دخترش گذراند
 • تیپ ریس ویترسپون در عید پاک
 • سانه: با شایستگی در داربی به پیروزی رسیدیم
 • «سلما هایک» و سگ هایش در حال گردش در روز عید پاک
 • عملکرد فوق‌العاده شاگردان منصوریان؛ ذوب آهن، تنها تیم 10 امتیازی مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا تا پایان هفته چهارم
 • نکات آماری: عملکرد نمایندگان ایران تا پایان هفته چهارم لیگ قهرمانان آسیا 2019
 • شاهزاده ویلیام و کیت میدلتون در عید پاک امسال/عکس
 • بیانیه حزب موتلفه درباره حمله تروریستی به مراسم مذهبی عید پاک
 • محسن تنابنده: «قسم» را عید فطر می بینیم
 • برانکو: بازی با سپاهان تعیین کننده قهرمان است
 • برانکو: بازی برابر سپاهان تعیین کننده قهرمان است
 • توزیع میوه شب عید در قزوین ۵۰ درصد افزایش داشت
 • نخست وزیر سریلانکا: حملات عید پاک با داعش ارتباط دارد
 • نخست وزیر سریلانکا ارتباط حملات عید پاک با داعش را تایید کرد