گروه سینمایی «هنر و تجربه» در سال جدید قصد دارد علاوه بر داشتن سانس‌های ثابت، از تعداد اکران‌ فیلم‌های روی پرده خود کم کند و آثار را بر اساس معیارهای کیفی مورد ارزیابی قرار دهد.

جعفر صانعی مقدم _ مدیرعامل مؤسسه سینمایی «هنر و تجربه» _ در گفت‌وگویی با ایسنا درباره برنامه‌های این گروه سینمایی در ایام نوروز سال ۹۸ بیان کرد: سه فیلم سینمایی «رضا» ساخته علیرضا معتمدی، «یه‌وا» به کارگردانی آناهید آباد، مستند «ترور سرچشمه» محمدحسین مهدویان و پکیج فیلم‌های کوتاه به نام «بهاریه فیلم کوتاه» جدیدترین برنامه اکران گروه سینمایی «هنر و تجربه» هستند.

وی با اشاره به ایجاد شرایطی جدید برای اکران فیلم‌ها در سال جدید گفت: ویژگی اکران این سه فیلم و همچنین پکیج فیلم‌های کوتاه در ایام نوروز این است که اکران به نسبت ثابتی خواهند داشت و صرفاً مشمول نمایش چرخشی نیستند و به این ترتیب سانس بیشتری به هر فیلم خواهد رسید و در یک ماه حدود ۲۰۰ سانس به سه فیلم «رضا»، «یه وا» و «ترور سرچشمه» می‌رسد.

او در پاسخ به اینکه دیگر سیاست‌های «هنر وتجربه» در سال پیش‌رو چیست؟ ادامه داد: سیاست ما این است که تعداد فیلم‌های انتخابی برای اکران در طول یک سال را کم کنیم بنا براین به نسبت متوسط ۳۰ فیلمی که قبلاً در دوره‌های سه ماهه پخش می‌شد، الان این تعداد به ۲۰ فیلم تقلیل پیدا می‌کند.

صانعی مقدم با اشاره به اینکه پس از تهران شهرهای شیراز، مشهد و اصفهان بیشترین مخاطب فیلم‌های «هنر و تجربه» را دارند، توضیح داد: نکته دیگری که امسال مورد توجه ما قرار گرفته است دریافت بازخورد از منتقدان، صاحب نظران و رسانه‌ها است تا بر این اساس بتوانیم نگاه کیفی‌تری به فیلم‌ها داشته باشیم. بنابراین ارزیابی ما از فیلم‌ها کیفی‌تر خواهد بود و این نوع ارزیابی از هر نوع اعمال سلیقه جلوگیری می‌کند.

وی همچنین از ادامه برنامه برگزاری هفته‌های فیلم خارجی خبر داد و گفت: هفته‌های فیلم خارجی هم مانند سال گذشته برگزار خواهند شد و فیلم‌های خارجی که در جشنواره جهانی فجر نمایش داشتند و رایت‌شان خریداری شده یا به صورت شخصی رایت آن خریداری شده در این گروه اکران خواهند شد. در این مدت مشخص شده است که این برنامه‌ها منجر به تولیدات مشترک هم شده و مانند یک پل ارتباطی عمل کرده و با همکاری نهادهایی چون فارابی فرصت تولید مشترک را فراهم کرده است.

مدیرعامل «هنر و تجربه» اضافه کرد: برای تحقق عدالت فرهنگی، برنامه هفته‌های فیلم فرهنگی را به تهران منحصر نکرده و به دیگر شهرهای کشور هم برده‌ایم و پنل‌های تخصصی را با حضور فیلمسازان خارجی و ایرانی برگزار کرده‌ایم.

وی با اشاره به سیاست‌های جدید مؤسسه گفت: با توجه به این تصمیمات، عملکرد ما در فروردین ماه برایمان بسیار مهم است زیرا می‌خواهیم ببینیم با این شرایط جدید میزان استقبال به چه صورت خواهد بود.

صانعی مقدم افزود: در کل کشور حدود ۳۲ سالن به فیلم‌های «هنر و تجربه» اختصاص دارد که از این تعداد حدود هفت سالن در تهران و بقیه در شهرستان‌ها هستند. نحوه قرارداد مالی ما هم اینگونه است که در سینماهایی که در اجاره کامل ما هستند حاصل کل فروش به صاحب اثر می‌رسد و در دیگر سالن‌ها یا موسسه‌هایی که درخواست اکران می‌کنند قراردادی که می‌بندیم اینگونه است که ۵۰ درصد فروش به سینمادار و ۵۰ درصد به صاحب فیلم می‌رسد.

مدیرعامل این گروه سینمایی درباره ارزیابی‌اش از شرایط اکران‌ها در سال ۹۷ نیز توضیح داد: بعد از حدود چهار سال از نمایش فیلم‌های کوتاه و مستند در گروه «هنر و تجربه»، ضریب اشغال سالن و توجه مخاطب به آن‌ها حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافته که یکی از علل آن می‌تواند نحوه برنامه‌ریزی پکیج‌های این گونه فیلم‌ها باشد. اتفاق دیگر این بود که فیلم‌های در صف اکران با سرعت بیشتری نمایش پیدا کردند، همچنین تلاش کردیم فیلم‌ها به طور همزمان در دیگر گروه‌های سینمایی و «هنر و تجربه» اکران شوند. بحث اکران همزمان که ابتدا در شورای صنفی مطرح شد و به تأیید سازمان سینمایی هم رسید منجر به این شد که سال ۹۷ سه فیلم به طور همزمان در گروه سینمایی هنر و تجربه هم به نمایش درآید.

وی در ادامه گفت: تعامل خوبی هم با شرکت‌های vod داشتیم که آثار بلافاصله بعد از اتمام اکران در هنر و تجربه بتوانند در vodعرضه داشته باشند. حتی این شرایط وجود دارد که اگر فیلمسازی بخواهد نمایش اثرش زودتر در vod آغاز شود، اکرانش را زودتر از موعد به اتمام برسانیم تا بتواند به خواسته خود برسد.

این مدیر سینمایی به تعداد آثار اکران شده در سال گذشته هم اشاره کرد و افزود: در سال ۹۷، ۶۳ فیلم سینمایی، ۱۱ فیلم خارجی، ۵۷ فیلم مستند، ۲۶ فیلم کوتاه و یک انیمیشن اکران کردیم. مجموعه فیلم‌های سینمایی بیشترین مخاطب و فروش را داشتند اما فیلم مستند «در جستجوی فریده» بیشترین میزان فروش را در کل آثار اکران شده در این گروه سینمایی به خود اختصاص داد. از بین فیلم‌های سینمایی ۴۹ فیلم اولین اکران را داشتند و بقیه یا نمایش دومشان بود یا اکران همزمان بودند.

صانعی مقدم در پایان درباره در اختیار داشتن یا احداث سالن سینمایی مخصوص این گروه سینمایی تصریح کرد: پیشنهاد احداث چنین مکانی با سازمان سینمایی در میان گذاشته شده و مورد استقبال قرار گرفته و از جانب آن‌ها پیگیری نیز می‌شود. با توجه به بودجه اندک این مؤسسه چنین کاری بدون یاری وزارت ارشاد و سازمان سینمایی میسر نمی‌شود البته مذاکرات ما با استقبال سازمان سینمایی مواجه شده که نشان می‌دهد ضرورت ایجاد پاتوق فرهنگی زیر چتر سینما احساس شده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

زیورآلات دست ساز، هنر ایران باستان در دستان مردم

تهران - ایرنا - اگر به موزه جواهرات ملی ایران سری زده باشید، به طور حتم جلال و شکوه هنر کهن ایرانی در ساخت زیورآلات چشمانتان را خیره کرده است.

به گزارش دوشنبه شب گروه فرهنگی ایرنا، دو هزار سال پیش از میلاد، ساکنان فلات ایران، ساختن جواهرات و زیور آلات را با دانه و مهره های رنگی آغاز کردند و بدین گونه، علاقه خود را به تزئینات و زیور آلات نشان دادند.
جواهرات و زیور آلات ایران باستان امروز در نقاط بسیاری از دنیا چشم بینندگان را خیره می کند، هر بیننده ای که زیورآلات ایرانی را در موزه های مشهور بین المللی مشاهده می کند خلاقیت و توانمندی حیرت انگیز سازندگان ایرانی در ساخت جواهرات را مورد تحسین قرار می دهد.
در ایران باستان لباس یک ایرانی متشخص، مزیّن به گردن بند و بازوبند بوده و فرد، دشنه ای نیز در زیر لباس به همراه داشته است. مردها گردن بندی برگردن داشتند که عموماً از جنس فلز بوده است. دست بندهایی نیز استفاده می شد، اما ساخت زیورآلات در ایران از دوره مادها و از هزاره دوم پیش از میلاد مرسوم و متداول شد.

** جواهرات و زیور آلات در ایران
جواهرات و زیور آلات در ایران از دیرباز به عنوان قطعه ای از لباس در میان اقوام مختلف مطرح بوده است. مردم ایل قشقایی و عرب های منطقه خوزستان بیشترین استفاده کنندگان از جواهرات و زیورآلات بوده اند. جواهرات در میان مردم قشقایی شامل گردنبند مهلو، گردنبند میخک، گردنبند مهره ای، عنبردان، قاب قرآن، النگو و دستبند مهره ای، گیسوبند و بازوبند است.
این روزها نیز هنرمندان کمی نیستند که به دنبال زنده نگاه داشتن این هنر اصیل ایرانی اند و به همین سبب ساخت زیورآلات دست ساز را پیشه خود قرار داده اند.

** نمایشگاهی از زیورآلات دست ساز قلم زنی
در همین راستا نمایشگاهی از زیورآلات دست ساز قلم زنی در ساختمان شماره یک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برپاست که از 31 فروردین آغاز شده و 4 اردیبهشت پایان می یابد. از مسوول برپایی که کارشناس ارشد هنرهای اسلامی است درباره نمایشگاه سوال کردیم.
الهه ابراهیمی ناغانی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا معتقد است که زیورآلات دست ساز قلم زنی، سبب تلفیق هر چه بیشتر هنر اصیل ایرانی با زندگی روزمره ایرانیان می شود.

** هنر قلم زنی زیورآلات
این هنرمند هنرهای سنتی می گوید: قلم زنی و کاربرد فلزات طبق مستندات تاریخی موجود و مسبوق به بیش از هزار سال پیش از میلاد است.
وی در توضیح قلم زنی زیورآلات اظهار داشت: هنر قلم زنی عبارت است از تزئین و کندن نقوش بر روی اشیا فلزی به ویژه مس، طلا، برنج. به عبارت دیگر ایجاد خطوط و نقوش به وسیله قلم با ضربه چکش بر روی اجسام فلزی که مس به سبب نرمی و شکل پذیری که دارد، در هنر قلم زنی متداول‌تر از سایر فلزات است.
وی که تولید زیورآلات را از صفر تا صد طراحی تا ساخت و قلم زنی، به همراه همکاران دیگر خود انجام می دهد، گفت: ما در ساخت محصولات خود از فلزاتی همچون برنج، مس، نقره و طلا استفاده می کنیم و برای تزیین آن نیز سنگ های طبیعی و اصل به کار می بریم.
به گفته وی، ساخت این زیورآلات با زحمت بسیاری انجام می شود و زمان زیادی باید برای آن صرف شود و به دلیل آنکه تلفیق آن با سنگ های کم ارزش، از ارزش کار می کاهد، سنگ های اصل به کار برده می شود.
کارشناس ارشد هنرهای اسلامی ادامه داد: هنر قلم زنی هنر اصلی ایرانی است و پیشنیه تاریخی دارد اما محدود به ظروف و اشیا تزیینی بود، ما این هنر را با موارد مصرفی همچون زیورآلات تلفیق کرده ایم که باعث آشتی این هنر با زندگی روزمره مردم و کاربردی شدن آن می شود.

** تلفیق هنر ساخت زیورآلات دست ساز
ابراهیمی تاکید کرد که تلفیق هنر ساخت زیورآلات دست ساز با قلم زنی هم باعث اشاعه فرهنگ استفاده از صنایع دستی می شود و هم می توان هنرسنتی ایرانی را در سطح دیگری معرفی کرد.
وی توضیح داد: ما چند سالی است که در این زمینه فعالیت می کنیم، ابتدا برخورد مردم اینگونه بود که فلز برنج چه ارزشی دارد که باید بابت آن پول پرداخت اما به تدریج این نگاه در مردم بوجود آمد که این اثری هنری و کار دست است و ارزش والایی دارد.

** فرهنگ استفاده از هنرهای سنتی را رواج دهیم
ابراهیمی با تاکید بر اینکه ما باید فرهنگ استفاده از هنرهای سنتی را رواج دهیم، تصریح کرد: هنر ایرانی هنر صرف تزیین روی دیوار نیست بلکه می تواند در زندگی روزمره به کار برده شود.
این هنرمند هنر سنتی اضافه کرد که حدود 70 اثر از جمله انگشتر، گردن آویز، گوشواره و غیره در این نمایشگاه به نمایش گذاشته است.
وی هدف از برگزاری این نمایشگاه را آشنایی بیشتر مخاطب با ظرفیت های هنر اصیل قلمزنی ذکر کرد.
فراهنگ ** 9012 ** 1355

محسن جهانگیری درگذشت

پزشکی که خودش را دیپلم معرفی کرد تا ببیند در بیمارستان با او چه می کنند؟

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

کلیدواژه: جعفر صانعی مقدم گروه سینمایی هنر و تجربه

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۷۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رشد قابل توجه زیرساخت‌های حوزه هنر‌های نمایشی کردستان
 • هنر مردمی ماندگار است
 • مردمی بودن، هنر انقلاب اسلامی ایران است
 • از زمان اکران «شبی که ماه کامل شد» در عید سعید فطر تا وضعیت نابسامان این روز‌های تئاتر
 • جشنواره‌ای سینمایی در بازاری تجاری / نبود مکانی مناسب برای برگزاری یک جشنواره در شأن سینمای ایران / انتقادات عجیب به مهمانان جشنواره
 • سقوط آزاد پسرجهنمی در گیشه هالیوود/ تصاویر
 • سینما به یک نقطه قابل اتکا در منطقه تبدیل شده است/ «شبی که ماه کامل شد» عید فطر اکران می‌شود/ تمرین عملی استقامت در دین در دوران غیبت
 • پوستر جدید فیلم سینمایی «انتقام جویان؛ پایان بازی» منتشر شد
 • سینما به یک نقطه قابل اتکا در منطقه تبدیل شده است/از ذائقه سازی در جهان غفلت کردیم
 • سقوط آزاد پسرجهنمی در گیشه هالیوود/فیلم ژانر وحشت صدرنشین باکس آفیس شد
 • تلخ و شیرین روز شلوغ «فجر جهانی»/ سینما ناجی یک اعدامی می‌شود؟
 • اکران فیلم ایرانی در دانشگاه آمریکایی
 • هنر خدمت به فرهنگ انقلاب
 • شبی که ماه کامل شد عید فطر اکران می‌شود/برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر امسال حرفه‌اى است
 • آمار فروش فیلم های در حال اکران
 • اکران فیلم سینمایی سرخ پوست در چهارمین روز جشنواره/سرکوب برای نخستین بار روی پرده می‌رود
 • اعلام وضعیت تجدید ساختار مؤسسات تابع سازمان سینمایی و جشنواره جهانی فیلم فجر تا یک ماه آینده
 • فرمانده نیروی دریایی سپاه: اولین تجربه بسیج دریایی در حادثه سیل خوزستان به دست آمد
 • کدام ژانر سینمادار را خوشحال می کند؟