سرهنگ بهنام ویسی پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در پی اعلام واژگونی یک دستگاه خودروی سواری پژو پارس در محور فرعی دیل به آرو، بلافاصله ماموران گشت پلیس راه گچساران به محل اعزام شدند.
وی افزود: در این سانحه رانندگی سرنشین خودرو جان باخت و راننده نیز مجروح شد.
سرهنگ ویسی پور بیان کرد: علت این حادثه ناتوانی راننده در کنترل وسیله نقلیه ناشی از تخطی از سرعت مطمئنه بوده است.
رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه سرنشین به دلیل نبستن کمربند ایمنی به بیرون خودرو پرتاب شده بود، به رانندگان توصیه کرد که با سرعت مجاز و مطمئنه و توجه کامل به جلو رانندگی کنید تا شاهد وقوع حوادث تلخ جاده ای نباشیم.
حوادث رانندگی در کهگیلویه و بویراحمد از سال 1390 تا 95 بیش از یک هزار کشته، 30 هزار زخمی و 150 ضایعه نخاعی در پی داشته است.
افزون بر 6 هزار کیلومتر راه ارتباطی شامل اصلی، فرعی، روستایی و بزرگراه در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.
پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد پیش از این تعداد فوتی های ناشی از سوانح رانندگی در 10 ماه گذشته سال جاری در این استان را 150 نفر ذکر کرد که 15 نفر از این تعداد تنها در کمربندی یاسوج حدفاصل دشت روم و تنگاری بوده است.
بر اساس آمار پزشکی قانونی کشور سال گذشته 16 هزار و 201 نفر در حوادث رانندگی و ترافیکی کشته شده اند.
همچنین این میزان تصادفات بیش از 16 هزار میلیارد تومان هزینه برای کشور در بر داشته است.
بر اساس سالنامه آماری سازمان پزشکی قانونی کشور، استان کهگیلویه و بویراحمد در سال 96 رتبه سوم میزان مصدومان ناشی از حوادث رانندگی را بر حسب جمعیت داشته است.
استان کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی حدود 723 هزار نفر جمعیت دارای هشت شهرستان ، 17 بخش و یکهزار و 670 روستای دارای سکنه در جنوب غربی ایران واقع شده است.
این استان با داشتن کمتر از 140 کیلومتر بزرگراه و شرایط خاص توپوگرافی و کوهستانی یکی از استان های خطرناک در زمینه سوانح و حوادث رانندگی است.
9868/
انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جاده و انسان، تعاملی برای کاهش تصادف ها

سمنان- ایرنا- سفرهای نوروزی خاطره انگیز و آمیخته با بوی بهار، برای برخی هموطنان با تصادف های جاده ای همراه است، بخش قابل توجهی از علت این سوانح عامل انسانی، بخشی مشکلات زیرساختی جاده ها و بخشی نیز فقدان فرهنگ سفر همراه با برنامه ریزی مناسب است.

به گزارش ایرنا، طرح ترافیک نوروزی در استان سمنان همزمان با سراسر کشور از 25 اسفند 97 آغاز شد و تا 17 فروردین 98 ادامه داشت و برآیند آن به گفته فرمانده انتظامی سمنان کاهش 47 درصدی سوانح رانندگی در جاده های استان به نسبت مدت مشابه نوروز 97 بوده است.
سوانح رانندگی تعطیلات نوروز 98 در جاده های سمنان 371 مجروح و 17 فوتی برجا گذاشت، کاهش و ریشه کنی این چالش اجتماعی نیازمند رفع مشکلات زیرساختی و فرهنگ سازی است.
نوروز 98 بیش از 11 میلیون وسیله نقلیه از حدود هشت هزار و 612 کیلومتر بزرگراه، راه اصلی، فرعی و روستایی استان سمنان عبور کرد که با وجود فرهنگ سازی های گسترده برای کاهش تلفات جاده ای و فرهنگ سازی گسترده، همچنان مرگ و میر در جاده های سمنان قابل توجه است.
بیش از 620 کیلومتر از بزرگراه 900 کیلومتری تهران- مشهد در استان سمنان قرار دارد و عبور سالانه بیش از 20 میلیون زائر حرم رضوی از جاده های این خطه، ترافیک و سوانح رانندگی در جاده های این استان را قابل توجه کرده است.
براساس آمار پزشکی قانونی استان سمنان، نوروز امسال 120 نفر در جاده های شهرستان سمنان، 150 نفر در جاده های شاهرود، 72 در جاده های دامغان و 29 نفر در جاده های گرمسار به دلیل سوانح رانندگی مجروح شدند.
به گفته سردار روح الامین قاسمی، فرمانده انتظامی استان سمنان، علت بیش از 65 درصد سوانح رانندگی در جاده های استان در نوروز امسال توجه نکردن راننده وسیله نقلیه به جلو و واژگونی خودرو بوده است.
صاحبنظران طولانی بودن مسیر، نبود جاذبه های طبیعی و کویری بودن جاده های سمنان را دلایل اساسی خستگی، خواب آلودگی و در نتیجه واژگونی خودرو در محورهای ارتباطی این استان مطرح می کنند.

** فرهنگ سازی رکن اصلی کاهش تلفات جاده ای
مدیرکل پزشکی قانونی استان سمنان گفت: فرهنگ سازی رکن اصلی کاهش تلفات جاده ای در محورهای ارتباطی استان است که تاکنون برای اجرای این طرح به معنی واقعی اقدام مثبنی صورت نگرفته است.
مهدی نوروزی افزود: جاده های سمنان کویری و یکنواخت است و با رفع مشکلات زیرساختی و رعایت نکات ایمنی باید برای کاهش تلفات جاده ای در استان چاره ای اندیشید.
وی با بیان اینکه تصادف های رانندگی در جاده های استان در تعطیلات نوروزی امسال 371 مجروح و 17 فوتی برجاگذاشت ، گفت: در نوروز امسال یک نفر به دلیل سوانح رانندگی در جاده های شهرستان سمنان جان باخت که این رقم برای نوروز سال گذشته هشت جان باخته بود.
مدیرکل پزشکی قانونی سمنان با بیان اینکه هشت نفر در نوروز 98 در جاده های شاهرود جان باختند، گفت: این رقم در این شهرستان برای تعطیلی های نوروزی سال گذشته 13 فوتی بود.
نوروزی افزود: نوروز 98 در جاده های شهرستان های دامغان و گرمسار به ترتیب پنج و سه نفر به دلیل سوانح رانندگی جان باختند.

** جاده های کویری سمنان نیازمند توجه ویژه
رئیس پلیس راه استان سمنان گفت: جاده های کویری استان نیازمند توجه ویژه و عزم ملی است و با وجود تردد میلیونی زائران، محورهای سمنان همچنان مشکلات زیرساختی فراوانی دارد.
سرهنگ تقی کبیری افزود: مشکلات زیرساختی در حوزه راه تنها به تعریض جاده ها ختم نمی شود، با راه اندازی جاذبه های طبیعی و مصنوعی می توان گردشگران و مسافران عبوری را در جاده ها برای توقف و استراحتی کوتاه ترغیب کرد.
وی اضافه کرد: سوانح منجر به فوت و جرح در نوروز امسال در جاده های استان کاهش چشمگیری داشت، اما به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی حتی یک کشته هم در جاده های کشور زیاد است.
کبیری ادامه داد: افزایش تصادف در جاده های استان سمنان در نوروز امسال نشان می دهد که مسافران به علائم راهنمایی و رانندگی در جاده های استان توجه کافی نداشتند.
وی تصریح کرد: هشدارهای ترافیکی باید به معنی واقعی از سوی رانندگان وسایل نقلیه اجرایی شود و پلیس به تنهایی قادر به کاهش سوانح جاده ای نیست.
رئیس پلیس راه استان سمنان گفت: حمایت ویژه دولت برای افزایش تعداد اقامتگاه های بین راهی می تواند در کاهش سوانح رانندگی در جاده های استان بسیار موثر باشد.

** کاهش سوانح جاده ای سمنان نیازمند برنامه ریزی
فرمانده انتظامی استان سمنان گفت: کاهش سوانح رانندگی در جاده های استان نیازمند عزم ملی و مشارکت همگانی است.
قاسمی افزود: امسال 17 مورد تصادف منجر به فوت در جاده های استان سمنان رخ داد که 20 نفر در آنها جان باختند، این تعداد در نوروز سال گذشته 38 نفر بود.
وی با بیان اینکه تصادف های جاده ای نوروز امسال 73 درصد افزایش یافت، ادامه داد: نوروز امسال به دلیل قانون جدید مبنی بر تعیین کروکی برای همه تصادف ها، آمار تصادف ها افزایش یافت.
فرمانده انتظامی استان سمنان گفت: پیش از این فقط برای تصادف های خسارتی بیش از 70 میلیون ریال کروکی صادر و ثبت می شد .
وی با بیان این که تصادف فوتی و جرحی جاده های استان سمنان در نوروز 98 کاهش یافت، اظهار داشت: تصادف های جرحی در نوروز امسال 10 درصد کاهش یافت، این میزان کاهش تصادف های فوتی و جرحی نشان از عملکرد مطلوب و مشارکت مردم است.

** هلال احمر در خدمت زائران حرم رضوی (ع) است
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان سمنان گفت: کارکنان این جمعیت با تمام تلاش در خدمت زائران حرم رضوی (ع) است.
حسن شکراللهی افزود: امدادرسانی هلال احمر در نوروز 98 به هموطنان با وجود شرایط جوی نامناسب با امکانات و وضع موجود بسیار مطلوب و ارزشمند بوده است.
وی اضافه کرد: 14 پایگاه ثابت و 6 پایگاه سیار در نوروز 98 به هموطنان خدمات رسانی کرد و حضور نیروهای امدادی این جمعیت در کمترین زمان ممکن در صحنه قابل قدردانی است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان سمنان ادامه داد: کاهش سوانح رانندگی در جاده های استان نیازمند وفاق ملی است و با این راهبرد می توان سوانح رانندگی در استان را به حداقل رساند.
شکراللهی اضافه کرد: تردد میلیونی در جاده های استان تامین زیرساخت ها را می طلبد که با الگو برداری از استانهای موفق کشور در این بخش دستگاه های اجرایی سمنان باید به کمک مسئولان بیایند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان سمنان گفت: تعداد اقامتگاه های بین راهی برای استراحت و توقف مسافران عبور کافی نیست و دولت باید برای رفع این چالش اقدام موثر کند.

** جاده های سمنان اقامتگاه بین راهی کم دارد
مدیر حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: جاده های سمنان اقامتگاه بین راهی کم دارد و با برنامه ریزی اصولی و هدفمند می توان برای رفع این چالش حادثه ساز اقدام کرد.
محمد اطهری افزود: نوروز 98 با وجود وقوع بلایای طبیعی، خدمات رسانی به خودروهای عبوری در جاده های استان متوقف نشد و با برنامه ریزی اصولی این رویه از سوی اورژانس سمنان ادامه می یابد.
وی تصریح کرد: باید به سمت ریشه کنی تلفات جاده ای در استان قدم برداشت و برای تحقق این رویکرد باید مشکلات این بخش ریشه یابی شود.
مدیر حوادث و فوریت های پرشکی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: صدها جاذبه طبیعی و تاریخی برای ترغیب مسافران عبوری به منظور استراحت کوتاه در استان وجود دارد اما به معنای واقعی برای مرمت و بازسازی این واحدها تلاش نمی شود.
به گزارش ایرنا، گستره جاده های استان سمنان به اندازه جاده های 6 استان کشور است، این استان با 97 هزار و 491 کیلومتر مربع به لحاظ وسعت رتبه ششم کشوری را دارد و در هر 60 دقیقه حدود 300 تا 400 وسیله نقلیه از محورهای ارتباطی استان عبور می کند، در زمان اوج سفرها در هر 60 دقیقه به طور متوسط بیش از یکهزار و 200 خودرو از محورهای استان سمنان عبور می کند که با این حجم قابل توجه تردد، واژگونی خودرو یکی از رویدادهای تلخ در محورهای سمنان است.
در اوج سفرها در محورهای کشور میزان واژگونی خودروها بیش از 35 درصد است اما در محورهای سمنان این رقم به طور متوسط به 65 درصد می رسد و این امر نقش اساسی در مرگ و میر ناشی از حوادث جاده ای دارد و واژگونی در رتبه پرشمارترین سانحه در محورهای مواصلاتی استان سمنان است.
7339/6103/7408

محسن جهانگیری درگذشت

پزشکی که خودش را دیپلم معرفی کرد تا ببیند در بیمارستان با او چه می کنند؟

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

کلیدواژه: 40 سالگی انقلاب بودجه 98 استان کهگیلویه و بویراحمد بزرگراه خودرو رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد 40 سالگی انقلاب بودجه 98 امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۷۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حوادث رانندگی شرق سمنان 2کشته و4مصدوم برجا گذاشت
 • امدادگران مصدوم سانحه تصادف در پلدختر به بیمارستان تهران منتقل شدند
 • 10 مرکز در کهگیلویه و بویراحمد آماده خرید گندم است
 • جزئیات دستگیری قاتل کارگر افغانی در گچساران
 • 120 هزارتن گندم و جو در کهگیلویه و بویراحمد برداشت می شود
 • یک محموله کالای قاچاق در گچساران کشف شد
 • امید به مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد برگشت
 • قاتل مرد افغانی در گچساران دستگیر شد
 • اجرای طرح «بهار قرآن» در گچساران
 • تصادف در فارس/ 17 کشته و مصدوم
 • تصادف در فارس یک کشته و 16 مصدوم بر جای گذاشت
 • تصادف در خرم آباد ۳۵ کشته و مصدوم به جای گذاشت
 • برخورد موتورسیکلت با خودرو 2 کشته و یک مصدوم برجا گذاشت
 • کارکنان نفت گچساران 6 میلیارد ریال به سیل زدگان کمک کردند
 • 4 نفر در بویراحمد دچار گازگرفتگی شدند
 • کشت برنج در کهگیلویه و بویراحمد محدود می شود
 • یک کشته و ۴ مجروح در تصادف جاده نی ریز
 • ۴ کشته و مصدوم در تصادف جاده بهشهر-گلوگاه+عکس
 • 9 نفر بر اثر حوادث رانندگی در قزوین مصدوم شدند