در هفته گذشته "اهل" استان فارس زلزله‌ای به بزرگای ۴.۴ را تجربه کرد، ضمن آنکه ۶ در استان کشور ۱۱ زمین‌لرزه بیش از ۳ به ثبت رسید.

به گزارش ایسنا، بر اساس مطالعات دکتر سیاوش شایان استادیار دانشگاه تربیت مدرس و دکتر غلامرضا زارع دانش‌آموخته این دانشگاه، استان فارس با دارا بودن گسل‌های "کازرون"، "کرباس"، "بهار"، "فیروز آباد"، "نظام آباد"، "رازک"، "بی سه"، "ده شیر" و گسل بزرگ و خطرناک "زاگرس" همه ساله شاهد وقوع زلزله‌های متعددی است.

در این میان، اهمیت دو گسل "کازرون" و "زاگرس" از بقیه بیشتر است.

گسل کازرون گسلی است تقریباً شمالی- جنوبی و در بخش غربی شهر کازرون گسترش دارد. این گسل، کمربندی از گسل‌های بریده و خمیده را تشکیل می‌دهد که در حدود ۲۱۰ کیلومتر از جنوب کوه "دینار" در شمال شروع می‌شود و تا ساحل بوشهر در خلیج فارس ادامه دارد.

گسل زاگرس که به نام "راندگی یا روراندگی زاگرس" هم نامیده می‌شود، متشکل از دسته‌ای از گسل‌ها است که دارای امتداد شمال غربی- جنوب شرقی هستند. این گسل با توجه به آنچه در روی زمین دیده می‌شود، دارای حرکت راست گرد است.

در روز اول فروردین ۹۸ در اهل استان فارس زلزله‌ای به بزرگای ۴.۴ در عمق ۱۷ کیلومتری رخ داد که کانون این زمین‌لرزه در ۲۹ کیلومتری اهل و ۳۴ کیلومتری اشکنان استان فارس و ۳۹ کیلومتری بندر مقام استان هرمزگان گزارش شد.

علاوه بر آن زمین‌لرزه‌های بیش از ۳ در استان‌های کرمانشاه، کرمان، فارس، خوزستان، خراسان جنوبی و هرمزگان به ثبت رسید.

جزئیات زمین‌لرزه‌های هفته گذشته به این شرح است:

۲۵ اسفند

در آبگرم استان قزوین زلزله ۲.۵، هجدک استان کرمان زلزله ۲.۶، در آسارای استان البرز زلزله ۲.۹ و در شهر کرمانشاه زلزله ۲.۶ رخ داد.

در قصرشیرین استان کرمانشاه زلزله ۳.۳ در عمق ۸ کیلومتری رخ داد و کانون رومرکز این زمین‌لرزه در ۲۲ کیلومتری قصر شیرین، ۳۲ کیلومتری ازگله و ۴۱ کیلومتری سرپل ذهاب این استان بوده است.

سیرچ استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۱ کیلومتری را تجربه کرد. کانون رومرکز این زمین‌لرزه در ۳ کیلومتری سیرچ، ۱۹ کیلومتری اندوهجرد و ۲۶ کیلومتری شهداد این استان گزارش شد.

یکشنبه ۲۶ اسفند

در ایذه استان خوزستان زلزله ۲.۵ و در خورموج استان بوشهر زلزله ۲.۵ به ثبت رسید.

اردکان استان فارس با زلزله ۳.۱ لرزید. عمق این زمین‌لرزه در ۸ کیلومتری و کانون آن در ۱۴ کیلومتری اردکان، ۲۷ کیلومتری کامفیروز و ۴۲ کیلومتری بیضا این استان بوده است.

در حسینیه استان خوزستان زلزله ۳.۴ در عمق ۱۱ کیلومتری رخ داد که کانون آن در ۲۰ کیلومتری حسینیه و ۴۶ کیلومتری اندیمشک استان خوزستان و ۴۰ کیلومتری مورموری استان ایلام گزارش شد. زلزله ۲.۵ از دیگر رخدادهای این منطقه بوده است.

دوشنبه ۲۷ اسفند

در ینگی قلعه علیای استان خراسان شمالی زلزله ۲.۷، در شهداد استان کرمان زلزله ۲.۸ و در حمیل استان کرمانشاه زلزله ۲.۵ رخ داد.

حسینیه استان خوزستان نیز بار دیگر در روز ۲۷ اسفند زلزله با بزرگای ۳ را تجربه کرد که عمق آن در ۱۳ کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در ۲۶ کیلومتری حسینیه استان خوزستان، ۴۲ کیلومتری مورموری استان ایلام و ۴۷ کیلومتری پلدختر استان لرستان بوده است.

قصرشیرین استان کرمانشاه بعد از یک زلزله ۲.۶ زلزله دیگری با بزرگای ۳.۱ را تجربه کرد. عمق این زمین‌لرزه در ۸ کیلومتری و رومرکز آن در ۳۲ کیلومتری قصر شیرین و ۴۳ کیلومتری ازگله کرمانشاه گزارش شد. زلزله ۲.۸ و ۲.۹ و ۲.۵ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

سه‌شنبه ۲۸ اسفند

در گمیش تپه استان گلستان زلزله ۲.۹، قطور استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۷ و قصرشیرین استان کرمانشاه زلزله ۲.۸ به ثبت رسید.

عشق‌آباد استان خراسان جنوبی با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون این زمین‌لرزه در ۲۹ کیلومتری عشق آباد، ۴۵ کیلومتری بشرویه و ۶۰ کیلومتری ارسک این استان بوده است.

گلباف استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ را در عمق ۱۰ کیلومتری زمین تجربه کرد. این زمین لرزه در ۱۳ کیلومتری گلباف، ۲۸ کیلومتری سیرچ و ۳۳ کیلومتری اندوهجرد این استان بوده است.

چهارشنبه ۲۹ اسفند

در ریزشهر استان بوشهر زلزله ۲.۶، در قطور استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۵، در هجدک استان کرمان زلزله ۲.۷، در لومار استان ایلام زلزله ۲.۵ و در بازرگان استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۹ به ثبت رسید.

پنج‌شنبه اول فروردین ۹۸

در هجدک استان کرمان زلزله ۲.۵، در سرگز استان هرمزگان زلزله ۲.۹، در سربیشه استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۹، در معمولان استان لرستان زلزله ۲.۶ رخ داد.

اهل استان فارس نیز با زلزله‌ای به بزرگای ۴.۴ در عمق ۱۷ کیلومتری لرزید. کانون این زمین‌لرزه در ۲۹ کیلومتری اهل و ۳۴ کیلومتری اشکنان استان فارس و ۳۹ کیلومتری بندرمقام استان هرمزگان گزارش شد.

در خشت استان فارس زلزله‌ای به بزرگای ۳ در عمق ۵ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۹ کیلومتری خشت و ۱۵ کیلومتری کنار تخته استان فارس و ۱۳ کیلومتری وحدتیه استان بوشهر گزارش شد.

قلعه‌تل استان خوزستان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ را در عمق ۹ کیلومتری تجربه کرد که کانون آن در ۱۴ کیلومتری قلعه تل، ۱۹ کیلومتری ایذه و ۲۴ کیلومتری باغ ملک این استان بوده است.

در کوخرد استان هرمزگان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد و کانون این زمین‌لرزه در ۳۰ کیلومتری کوخرد، ۴۴ کیلومتری بستک و ۵۱ کیلومتری جناح این استان بوده است.

جمعه ۲ فروردین

در تازه آباد استان کرمانشاه زلزله ۲.۸ و در ازگله استان کرمانشاه زلزله ۲.۶ رخ داد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

کلیدواژه: اهل استان فارس زمین لرزه استان کرمانشاه زلزله ۲ زلزله ای به بزرگای ۳ استان کرمان زلزله ۲ استان بوده کیلومتری رخ استان هرمزگان استان خوزستان ثبت رسید کانون آن ۳ کیلومتری ۹ کیلومتری استان فارس ۸ کیلومتری زلزله ۲ ۹ زلزله ۲ ۸ زلزله ۲ ۵ زلزله ۲ ۶ گزارش شد ۴ در عمق

سامان، خواننده لس‌آنجلسی در تهران دستگیر شد+عکس

وزیر آموزش‌ و پرورش: آماده بازسازی مدارس سوریه هستیم

فشار مالياتی به مردم تا كجا؟

روایت ۴۸ دقیقه برزخی و ۶۲ قربانی تشییع پیکر سردار سلیمانی در کرمان؛ فاجعه چطور اتفاق افتاد؟

اجرای حکم اعدام تمساح خلیج فارس

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۷۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

زمین لرزه ۶.۸ ریشتری در ترکیه/ شمار قربانیان به ۲۰ تن رسید؛ بیش از ۶۰۰ نفر مجروح شدند

خبرگزاری میزان- رسانه‎های ترکیه می‎گویند که وقوع زمین لرزه ۶.۸ ریشتری در جنوب شرقی این کشور تاکنون ۲۰ کشته و ۶۰۰ مجروح بر جای گذاشته است. تاریخ انتشار: 09:05 - 05 بهمن 1398 - کد خبر: ۵۸۹۹۶۸

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ جمعه شب، زمین لررزه‌ای به قدرت ۶.۸ ریشتر، استان «الازیغ» در ترکیه را لرزاند.

 

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی    

 

این زمین لرزه در نزدیکی شهر «سیورک» روی داده و شدت آن به حدی بوده که در مناطقی از سوریه نیز احساس شده است.

 

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی  

 

بر اساس آخرین آمار اعلام شده، در پی این زمین لرزه تاکنون ۲۰ نفر جان خود را از دست داده و بیش از ۶۰۰ نفر نیز مجرح شده‌اند.

 

 

این زمین لرزه شدید در عمق ۱۰ کیلومتری زمین روی داده و در پی آن خسارت گسترده‌ای به ساختمان‌ها و منازل مسکونی وارد شده است.

 


انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • عیدی بازنشستگان چقدر است؟ / مستمری‌بگیران تامین اجتماعی را کارمند دولت حساب می‌کنند!
 • بازدید اردوغان از مناطق زلزله زده ترکیه / ۲۹ کشته و ۱۴۶۶ زخمی در این زمین‌لرزه
 • خراسان جنوبی در محاصره گسل/ضرورت شناسایی مناطق خطرپذیر در استان
 • آخرین جزئیات از تلفات زمین‌لرزه ترکیه
 • تلفات زمین لرزه ترکیه؛ ۱۹ کشته، حدود ۶۰۰ زخمی و مفقود
 • سرگز با زلزله ۵.۲ لرزید/رومرکز زلزله خارک در بستر دریا
 • گسل‌های ناآرام در خراسان جنوبی
 • افزایش شمار تلفات زمین لرزه 6.8 ریشتری ترکیه/ زلزله در ایران و برخی کشورهای منطقه نیز احساس شد
 • زلزله ۶.۸ ریشتری شرق ترکیه در ۵ شهر آذربایجان‌غربی احساس شد
 • لحظه وقوع زمین لرزه ترکیه در برنامه زنده تلویزیونی
 • تلفات اولیه زمین‌لرزه در شرق ترکیه اعلام شد
 • وقوع زلزله مهیب/زمین برای ۲۰ ثانیه به صورت مداوم لرزید
 • زلزله شرق ترکیه در ۵ شهر آذربایجان‌غربی احساس شد
 • زمین لرزه 6.8 ریشتری در شرق ترکیه (+عکس و فیلم)
 • زمین لرزه ۶.۸ریشتری شرق ترکیه را لرزاند
 • زمین لرزه 6.8 ریشتری در شرق ترکیه
 • زمین لرزه ۶.۸ ریشتری شرق ترکیه را لرزاند
 • میزان عیدی و حقوق کارگران در سال ۹۹
 • کارگران در سال ۹۹ چقدر عیدی و پاداش دریافت می‌کنند؟