در هفته گذشته "اهل" استان فارس زلزله‌ای به بزرگای ۴.۴ را تجربه کرد، ضمن آنکه ۶ در استان کشور ۱۱ زمین‌لرزه بیش از ۳ به ثبت رسید.

به گزارش ایسنا، بر اساس مطالعات دکتر سیاوش شایان استادیار دانشگاه تربیت مدرس و دکتر غلامرضا زارع دانش‌آموخته این دانشگاه، استان فارس با دارا بودن گسل‌های "کازرون"، "کرباس"، "بهار"، "فیروز آباد"، "نظام آباد"، "رازک"، "بی سه"، "ده شیر" و گسل بزرگ و خطرناک "زاگرس" همه ساله شاهد وقوع زلزله‌های متعددی است. در این میان، اهمیت دو گسل "کازرون" و "زاگرس" از بقیه بیشتر است.

گسل کازرون گسلی است تقریباً شمالی- جنوبی و در بخش غربی شهر کازرون گسترش دارد. این گسل، کمربندی از گسل‌های بریده و خمیده را تشکیل می‌دهد که در حدود ۲۱۰ کیلومتر از جنوب کوه "دینار" در شمال شروع می‌شود و تا ساحل بوشهر در خلیج فارس ادامه دارد.

گسل زاگرس که به نام "راندگی یا روراندگی زاگرس" هم نامیده می‌شود، متشکل از دسته‌ای از گسل‌ها است که دارای امتداد شمال غربی- جنوب شرقی هستند. این گسل با توجه به آنچه در روی زمین دیده می‌شود، دارای حرکت راست گرد است.

در روز اول فروردین ۹۸ در اهل استان فارس زلزله‌ای به بزرگای ۴.۴ در عمق ۱۷ کیلومتری رخ داد که کانون این زمین‌لرزه در ۲۹ کیلومتری اهل و ۳۴ کیلومتری اشکنان استان فارس و ۳۹ کیلومتری بندر مقام استان هرمزگان گزارش شد.

علاوه بر آن زمین‌لرزه‌های بیش از ۳ در استان‌های کرمانشاه، کرمان، فارس، خوزستان، خراسان جنوبی و هرمزگان به ثبت رسید.

جزئیات زمین‌لرزه‌های هفته گذشته به این شرح است:

۲۵ اسفند

در آبگرم استان قزوین زلزله ۲.۵، هجدک استان کرمان زلزله ۲.۶، در آسارای استان البرز زلزله ۲.۹ و در شهر کرمانشاه زلزله ۲.۶ رخ داد.

در قصرشیرین استان کرمانشاه زلزله ۳.۳ در عمق ۸ کیلومتری رخ داد و کانون رومرکز این زمین‌لرزه در ۲۲ کیلومتری قصر شیرین، ۳۲ کیلومتری ازگله و ۴۱ کیلومتری سرپل ذهاب این استان بوده است.

سیرچ استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۱ کیلومتری را تجربه کرد. کانون رومرکز این زمین‌لرزه در ۳ کیلومتری سیرچ، ۱۹ کیلومتری اندوهجرد و ۲۶ کیلومتری شهداد این استان گزارش شد.

یکشنبه ۲۶ اسفند

در ایذه استان خوزستان زلزله ۲.۵ و در خورموج استان بوشهر زلزله ۲.۵ به ثبت رسید.

اردکان استان فارس با زلزله ۳.۱ لرزید. عمق این زمین‌لرزه در ۸ کیلومتری و کانون آن در ۱۴ کیلومتری اردکان، ۲۷ کیلومتری کامفیروز و ۴۲ کیلومتری بیضا این استان بوده است.

در حسینیه استان خوزستان زلزله ۳.۴ در عمق ۱۱ کیلومتری رخ داد که کانون آن در ۲۰ کیلومتری حسینیه و ۴۶ کیلومتری اندیمشک استان خوزستان و ۴۰ کیلومتری مورموری استان ایلام گزارش شد. زلزله ۲.۵ از دیگر رخدادهای این منطقه بوده است.

دوشنبه ۲۷ اسفند

در ینگی قلعه علیای استان خراسان شمالی زلزله ۲.۷، در شهداد استان کرمان زلزله ۲.۸ و در حمیل استان کرمانشاه زلزله ۲.۵ رخ داد.

حسینیه استان خوزستان نیز بار دیگر در روز ۲۷ اسفند زلزله با بزرگای ۳ را تجربه کرد که عمق آن در ۱۳ کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در ۲۶ کیلومتری حسینیه استان خوزستان، ۴۲ کیلومتری مورموری استان ایلام و ۴۷ کیلومتری پلدختر استان لرستان بوده است.

قصرشیرین استان کرمانشاه بعد از یک زلزله ۲.۶ زلزله دیگری با بزرگای ۳.۱ را تجربه کرد. عمق این زمین‌لرزه در ۸ کیلومتری و رومرکز آن در ۳۲ کیلومتری قصر شیرین و ۴۳ کیلومتری ازگله کرمانشاه گزارش شد. زلزله ۲.۸ و ۲.۹ و ۲.۵ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

سه‌شنبه ۲۸ اسفند

در گمیش تپه استان گلستان زلزله ۲.۹، قطور استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۷ و قصرشیرین استان کرمانشاه زلزله ۲.۸ به ثبت رسید.

عشق‌آباد استان خراسان جنوبی با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون این زمین‌لرزه در ۲۹ کیلومتری عشق آباد، ۴۵ کیلومتری بشرویه و ۶۰ کیلومتری ارسک این استان بوده است.

گلباف استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ را در عمق ۱۰ کیلومتری زمین تجربه کرد. این زمین لرزه در ۱۳ کیلومتری گلباف، ۲۸ کیلومتری سیرچ و ۳۳ کیلومتری اندوهجرد این استان بوده است.

چهارشنبه ۲۹ اسفند

در ریزشهر استان بوشهر زلزله ۲.۶، در قطور استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۵، در هجدک استان کرمان زلزله ۲.۷، در لومار استان ایلام زلزله ۲.۵ و در بازرگان استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۹ به ثبت رسید.

پنج‌شنبه اول فروردین ۹۸

در هجدک استان کرمان زلزله ۲.۵، در سرگز استان هرمزگان زلزله ۲.۹، در سربیشه استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۹، در معمولان استان لرستان زلزله ۲.۶ رخ داد.

اهل استان فارس نیز با زلزله‌ای به بزرگای ۴.۴ در عمق ۱۷ کیلومتری لرزید. کانون این زمین‌لرزه در ۲۹ کیلومتری اهل و ۳۴ کیلومتری اشکنان استان فارس و ۳۹ کیلومتری بندرمقام استان هرمزگان گزارش شد.

در خشت استان فارس زلزله‌ای به بزرگای ۳ در عمق ۵ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۹ کیلومتری خشت و ۱۵ کیلومتری کنار تخته استان فارس و ۱۳ کیلومتری وحدتیه استان بوشهر گزارش شد.

قلعه‌تل استان خوزستان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ را در عمق ۹ کیلومتری تجربه کرد که کانون آن در ۱۴ کیلومتری قلعه تل، ۱۹ کیلومتری ایذه و ۲۴ کیلومتری باغ ملک این استان بوده است.

در کوخرد استان هرمزگان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد و کانون این زمین‌لرزه در ۳۰ کیلومتری کوخرد، ۴۴ کیلومتری بستک و ۵۱ کیلومتری جناح این استان بوده است.

جمعه ۲ فروردین

در تازه آباد استان کرمانشاه زلزله ۲.۸ و در ازگله استان کرمانشاه زلزله ۲.۶ رخ داد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فرماندار راور: زلزله ۴.۵ ریشتری هجدک کرمان خسارت نداشت

فرماندار راور با اشاره به اینکه دهیاران در حال ارزیابی خسارات احتمالی هستند گفت: خوشبختانه تاکنون گزارشی از خسارات جانی و مالی این زمین لرزه گزارش نشده است. ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۴ استانها کرمان نظرات - اخبار استانها -

مالک اژدری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با اشاره به وقوع زلزله 4.5 ریشتری در حوالی هجدک شهرستان راور اظهار داشت: این زمین لرزه در ساعت 19:33:15 و در عمق 8 کیلومتری زمین به وقوع پیوسته است.

وی با اشاره به اینکه در لحظه وقوع زمین لرزه خودم و زاهدی نماینده مردم کرمان و راور در منطقه هجدک حضور داشتیم گفت: دهیاران در حال ارزیابی خسارات احتمالی هستند.

فرماندار راور بیان کرد: خوشبختانه تاکنون گزارشی از خسارات جانی و مالی این زمین لرزه گزارش نشده است.

کرمان| 200 واحد مسکونی در منطقه زلزله‌زده هجدک به بهره‌برداری رسید‌سایت BTS منطقه زلزله‌زده هجدک کرمان افتتاح شد

انتهای پیام/ن

R7860/P/S6,67/CT15

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: اهل استان فارس زمین لرزه

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۷۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وقوع زمین لرزه ۴.۵ ریشتری در هجدک کرمان
 • وقوع زمین لرزه ۴.۵ ریشتری در هجدک استان کرمان
 • زلزله ۴.۵ ریشتری حوالی هجدک را لرزاند
 • زمین لرزه‌ ی ۴.۵ ریشتری حوالی هجدک را لرزاند
 • امواج زلزله روی سیاره سرخ ثبت شد
 • عیدی و یک ماه اضافه کاری کارگران خدماتی خط ۴ مترو تهران پرداخت شد
 • زلزله نسبتاً شدیدی سی سخت را لرزاند+جزئیات
 • زلزله انارک اصفهان را لرزاند
 • زلزله ۳.۷ ریشتری سی سخت لرزاند
 • زلزله سی سخت را لرزاند
 • زلزله۴.۱ ریشتری انارک را لرزاند
 • زلزله 4.1 ریشتری در انارک اصفهان
 • زلزله ۴.۱ ریشتری «انارک» اصفهان را لرزاند
 • وقوع زمین لرزه ۶.۱ ریشتری در شمال شرق هند
 • زلزله ۴.۱ ریشتری انارک را لرزاند
 • زلزله ۴.۱ ریشتریانارک اصفهان را لرزاند
 • زلزله ۴.۱ ریشتری اصفهان را لرزاند
 • زمین لرزه 4.1 ریشتری انارک اصفهان را لرزاند
 • زمین لرزه 6.1 ریشتری شمال شرق هند را لرزاند