به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی» در گزارشی به بررسی تسلیحات هسته‌ای موجود در جهان و کشور‌های دارنده آن‌ها پرداخته است.

این شبکه خبری در گزارش ماه دسامبر سال گذشته خود ضمن اشاره به کشور‌های دارنده تسلیحات هسته‌ای می‌نویسد: روسیه و آمریکا بخش عمده‌ای از این تسلیحات را در اختیار دارند.

بیشتربخوانید : افشای آزمایش هسته‌ای مخفیانه اسرائیل در سال ۱۳۵۸

این شبکه می‎گوید: این توافق به مدت سه دهه موشک‌های کروز هسته‌ای را از خاک اروپا دور نگه داشت.

بر اساس این گزارش از مجموع ۱۴۵۰۰ سلاح هسته‌ای موجود در جهان ۱۳۳۵۰ مورد از آن‌ها در دست روسیه و آمریکا قرار دارد.

سی‌ان‌بی‌سی ضمن بیان این مطلب که میزان دقیق تسلیحات اتمی محرمانه است، به نقل از انجمن کنترل تسلیحات برآوردی درباره میزان تسلیحات هسته‌ای موجود در جهان و دارندگان آن‌ها را به شرح زیر منتشر کرده است:

کره شمالی به عنوان آخرین کشوری که به این مجموعه افزوده شده تنها کشوری است که ازمایش هسته‌ای را در خاک خود انجام داده است.

کره شمالی

تعداد تسلیحات هسته‌ای: بین ۱۰ تا ۲۰

تعداد آزمایش: ۶

نخستین آزمایش: اکتبر ۲۰۰۶

جدیدترین آزمایش: سپتامبر ۲۰۱۷

رژیم صهیونیستی

تعداد تسلیحات هسته‌ای: حدود ۸۰ عدد

تعداد آزمایش: ۰

نخستین آزمایش: عدم آزمایش تأیید شده

جدیدترین آزمایش: عدم آزمایش تأیید شده

هند

تعداد تسلیحات هسته‌ای: بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ عدد

تعداد آزمایش: حدود ۳

نخستین آزمایش: می ۱۹۷۴

جدیدترین آزمایش: می ۱۹۹۸

پاکستان

تعداد تسلیحات هسته‌ای: بین ۱۳۰ تا ۱۴۰

تعداد آزمایش: ۲

نخستین آزمایش: می ۱۹۹۸

جدیدترین آزمایش: می ۱۹۹۸

انگلیس

تعداد تسلیحات هسته‌ای: حدود ۲۱۵

تعداد آزمایش: حدود ۴۵

نخستین آزمایش: اکتبر ۱۹۵۲

جدیدترین آزمایش: نوامبر ۱۹۹۱

چین

تعداد تسلیحات هسته‌ای: حدود ۲۷۰

تعداد آزمایش: حدود ۴۵

نخستین آزمایش: اکتبر ۱۹۶۴

جدیدترین آزمایش: ژوئن ۱۹۹۶

فرانسه

تعداد تسلیحات هسته‌ای: حدود ۳۰۰

تعداد آزمایش: ۲۱۰

نخستین آزمایش: فوریه ۱۹۶۰

جدیدترین آزمایش: ژانویه ۱۹۹۶

آمریکا

تعداد تسلیحات هسته‌ای: حدود ۶۵۵۰

تعداد آزمایش:حدود ۱۰۳۰

نخستین آزمایش: جولای ۱۹۴۵

جدیدترین آزمایش: سپتامبر ۱۹۹۲

روسیه

تعداد تسلیحات هسته‌ای: حدود ۶۸۰۰

تعداد آزمایش: حدود ۷۵۰

نخستین آزمایش: آگوست ۱۹۴۹

جدیدترین آزمایش: اکتبر ۱۹۹۰

منبع: میزان

انتهای پیام/

دارندگان تسلیحات هسته‌ای جهان را بشناسید؛ آمریکا رکورددار بیشترین آزمایش هسته‌ای

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آمریکا لغو معافیت همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران را بررسی می‌کند

«دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا لغو معافیت برخی از کشورها از همکاری‌های هسته‌ای با ایران را بررسی می‌کند. 

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» به نقل از دو منبع آگاه گزارش داد دونالد ترامپ و مشاوران او در حال انجام بررسی‌های لازم برای لغو دسته‌ای از معافیت‌های تحریمی هستند که به چندین کشور امکان همکاری با ایران در پروژه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای را داده است. 

طبق این گزارش، مقام‌های دولت ترامپ در هفته‌های گذشته چندین جلسه برای بحث در خصوص لغو همه یا برخی از این معافیت‌های تحریمی برگزار کرده‌اند، اما هنوز به تصمیمی نرسیده‌اند. 

«جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید که از حامیان گروهک تروریستی منافقین است و در ازای دریافت پول در میتینگ‌های تبلیغاتی آنها سخنرانی کرده  یکی از مقام‌های دولت ترامپ است که از لغو این معافیت‌ها حمایت می‌کند.

مسئله مورد بحث به معافیت‌هایی مربوط می‌شود که دولت ترامپ بعد از خروج از برجام برای مراکز هسته‌ای اراک، بوشهر و فردو صادر کرد. واشنگتن در آن زمان اعلام کرد هدف از صدور این معافیت‌ها حفظ نظارت بر این تأسیسات است. 

پیشنهاد لغو این معافیت‌ها با مخالفت‌های داخلی در دولت ترامپ رو به رو شده است. گفته می‌شود «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا از مخالفان آن است. 

مطرح شدن بحث مربوط به لغو این معافیت‌ها نگرانی برخی از مقام‌های کهنه‌کار وزارت خارجه و خزانه‌داری آمریکا را به همراه داشته است. این عده نگرانند لغو این معافیت‌ها یکی از ابزارهای مهم برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران را از بین خواهد برد.

مباحثات در این خصوص، آخرین اقدام از سلسله اقدامات ترامپ برای تضعیف توافق هسته‌ای برجام و افزایش فشارها علیه ایران است. روز دوشنبه دولت ترامپ اعلام کرد معافیت مشتری‌های نفت ایران از تحریم‌ها را تمدید نخواهد کرد. 

سی‌ان‌ان نوشته لغو معافیت‌ مربوط به همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ممکن است به برچیده شدن یکی از بخش‌های کلیدی توافق هسته‌ای برجام منجر شود که ایران به آن پایبند مانده، اما آمریکا از آن خارج شده است. 

این شبکه خبری در ادامه نوشته برخی از کارشناسان هسته‌ای هشدار داده‌اند لغو معافیت‌هایی که امکان اصلاح تأسیسات هسته‌ای ایران برای کشورهایی مانند روسیه و چین را فراهم می‌کند اقدامی تحریک‌آمیز است و می‌تواند ایران را به سمت خروج از توافق سوق دهد. 

کارشناسان گفته‌اند در صورتی که دولت ترامپ در این جهت حرکت کند، طرف‌های باقی‌مانده در برجام مجبور خواهند بود به تعهداتشان در این توافق هسته‌ای عمل نکنند؛ در صورتی که سایر کشورها هم به تعهداتشان در زمینه همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای عمل نکنند، تهران نیز ممکن است از توافق خارج شود. 

«کسلی داونپرت»، رئیس «انجمن کنترل تسلیحاتی» این اقدام احتمالی را «خطرناک و غیرمسئولانه» توصیف کرد و گفت: «عدم تمدید این معافیت‌ها یک گل به خودی بزرگ برای آمریکا خواهد بود.»

علی‌رغم این، استدلال طرفداران لغو معافیت‌ها این است که آمریکا بایستی این را روشن کند که حفظ وضعیت موجود کافی نیست و لغو این معافیت‌ها، پیام روشنی درباره دیدگاه‌های دولت آمریکا درباره برجام ارسال خواهد کرد.

 حدود ۱۰ روز پیش ۶ نماینده مجلس سنای آمریکا در نامه‌ای به مایک پامپئو از او خواسته‌اند معافیت‌های مربوط به همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای را تمدید نکند.

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد. 

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

ترامپ سرانجام ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال گذشته به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران امضا کرد. 

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: آمریکا قدرت نظامی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۷۴۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۵ شغل پردرآمد و پرخطر جهان را بشناسید؟
 • بیشترین تردد وسایل نقلیه در آزادراه قزوین_ کرج بوده است
 • افشای تسلیحات مورد استفاده فرانسه در جنگ یمن کار دست خبرنگاران داد
 • کتاب «کاربرد و تفسیر آزمایش‌های بالینی در علوم پزشکی» منتشر شد
 • اعلام آمادگی روسیه برای فروش جنگنده به ترکیه
 • آزادراه قزوین- کرج رکورددار بیشترین تخلف عدم رعایت فاصله طولی
 • اقتصاد سینمایی در ایران حدود ۲۵۰ میلیارد تومان گردش دارد
 • آغاز روند تحویل سامانه اس ۴۰۰ به ترکیه از ماه جولای
 • درخواست امارات از آلمان برای پایبندی به مجوز صادرات تسلیحات به این کشور
 • رانندگان بیشترین تخلف را در آزادراه قزوین-کرج مرتکب شدند
 • پاکستان از آزمایش موفق یک موشک کروز جدید خبر داد
 • 10 کشور افسرده جهان را بشناسید
 • پاکستان موشک جدیدش را آزمایش کرد
 • سی‌ان‌ان: آمریکا در حال بررسی لغو معافیت برنامه هسته‌ای ایران است
 • ضربان‌ساز بدون باتری، با موفقیت روی خوک‌ها آزمایش شد
 • آمریکا: با روسیه برای خلع‌سلاح شبه‌جزیره کره رایزنی می‌کنیم
 • انجام رایگان آزمایش تشخیص اچ. آی. وی در مرکز مشاوره دانشگاه تهران
 • پاریس اتهام استفاده از تسلیحات فرانسوی در جنگ یمن را رد کرد!
 • شناسایی و درمان هدفمند سرطان با آزمایش خون