به گزارش خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، ﻟﯿﺴﺖ ﻫﺘﻞ آﭘﺎرﺗﻤﺎن‌ﻫﺎ و اﻗﺎﻣﺘﮕﺎه‌ﻫﺎی ﺑﻮﻣﮕﺮدی به ﻫﻤﺮاه قیمت در بابلسر به شرح زیر است. 

انتهای پیام/

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رانا؛ همه چیز درباره هزینه نگهداری و تعمیرات رانا


فرارو- رانا بعد از سمند و تیبا سومین خودرو ملی است و پلتفورم آن از روی پژو ۲۰۶ صندوق‌دار طراحی شده است. رانا با توجه به بدنه سبکش شتاب نسبتا خوبی نسبت به ماشین‌های در این رنج قیمت دارد. شتاب صفر تا ۱۰۰ این خودرو ۱۲ ثانیه و حداکثر سرعت آن ۱۸۹کیلومتر در ساعت محاسبه شده. مصرف سوخت رانا با حجم باک ۵۰ لیتر، در شهر ۹ لیتر و در جاده ۵.۷ لیتر در هر کیلومتر است.
به گزارش فرارو هزینه نگهداری رانا مثل تعویض روغن و فیلتر‌ها حدود ۱۶۰ هزار تومان خرج روی دستتان می‌گذارد. قیمت لاستیک‌های موجود در بازار بسته به ایرانی یا خارجی بودنشان بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان متفاوت است. برای باتری رانا باید حدود ۳۰۰ هزار تومان هزینه کنید و تعویض کیت کلاچ آن حدود ۸۵۰ هزار تومان خرج دارد. همچنین باید هر چند وقت یک بار حدود ۲۰۰ هزار تومان برای هر جفت لنت ترمز هزینه کنار بگذارید. از قطعات و هزینه تعمیرات که بگذریم، خود بیمه شخص ثالث می‌تواند برایتان یک کابوس باشد. چراکه هر سال باید حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای بیمه شخص ثالث و حدود ۸۰۰ هزار تومان برای بیمه بدنه هزینه کنید.

بیمه شخص ثالث رانا؛ یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
برای خرید بیمه شخص ثالث رانا باید حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هزینه کنید. البته این در صورتی است که بیمه نامه قبلی شما شامل تخفیف نباشد و تا به حال برای خسارت جانی یا مالی از بیمه شخص ثالث خود استفاده نکرده باشید. اگر تخفیف بیمه‌نامه قبلی داشته باشید هزینه بیمه جدید برای شما کمتر خواهد بود. همچنین این هزینه برای پوشش پایه است که تنها تا سقف ۹ میلیون تومان خسارت پرداخت می‌کند. البته در صورت تمایل می‌توانید سراغ بیمه شخص ثالث شش ماهه بروید که یک میلیون تومان است. استفاده از این مدل بیمه‌نامه‌ها توصیه نمی‌شود چراکه به هر صورت بعد از شش ماه مجددا باید بیمه شخص ثالث خود را تمدید کنید. با این کار صرفا هزینه بیمه شما افزایش پیدا می‌کند.   بیشتر بخوانید: بیمه شخص ثالث سال ۹۸؛ قیمت و هرآنچه درباره آن باید بدانید!
بیمه بدنه رانا؛ ۷۰۰ هزار تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
اگر تمایل داشته باشید می‌توانید برای ماشینتان بیمه بدنه هم بگیرید. در این صورت اگر در تصادف شما مقصر باشید، هزینه خسارت ماشین خودتان را هم می‌توانید از بیمه دریافت کنید. بیمه بدنه برای خودرو‌های لوکس بالای ۱۵۰ میلیون تومان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. چراکه اگر تصادف کنید و مقصر نباشید، بیمه شخص ثالث ماشینی که با شما تصادف کرده، تنها یک سوم خسارت وارد شده به ماشین شما را پرداخت خواهد کرد و مابقی آن را باید از بیمه بدنه‌تان هزینه کنید. در مورد رانا با توجه به اینکه شامل حال این مورد نمی‌شود شاید بیمه بدنه جذابیت کمتری داشته باشد. به هر صورت اگر تمایل به خرید بیمه بدنه دارید، بهتر است بیمه بدنه‌تان را از همان شرکت بیمه‌ای بخرید که بیمه شخص ثالث خود را از آن خریداری کرده‌اید. چراکه اغلب شرکت‌ها بیمه‌ای برای کسانی که بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه را با هم خریداری کرده باشند، تخفیف قائل می‌شوند. هزینه بیمه بدنه یک ساله برای رانا با توجه به شرکت بیمه‌ای و پوشش‌هایی که دارد بین ۷۰۰ تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان متفاوت است.

لنت ترمز رانا؛ ۱۶۰ تا ۳۶۰ هزار تومان
سری که مکانیکی‌ها بزنید، می‌بینید قیمت لنت ترمز برای چرخ عقب رانا تقریبا ۲۰۰ هزار تومان است. برای مثال لنت ترمز چرخ عقب رانا شرکتی ایران خودرو مدل TEXTAR در بازار ۲۱۵ هزار تومان فروخته می‌شود و لنت ترمز چرخ عقب رانا مدل PHC-VALEO که شش ماه ضمانت بیمه ایران را هم دارد، ۲۱۰ هزار تومان خرج روی دستتان می‌گذارد. اگر دنبال هزینه کمتر می‌گردید می‌توانید لنت ترمز چرخ عقب رانا مدل GOLD را انتخاب کنید که ۱۷۰ هزار تومان هزینه دارد.

لنت ترمز چرخ جلو رانا تقریبا همین قیمت است و ۲۱۰ هزار تومان فروخته می‌شود. به طور مثال لنت ترمز چرخ جلو رانا مدل TEXTAR شرکتی ایران خودرو در بازار ۲۱۵ هزار تومان است و لنت ترمز چرخ جلو رانا مدل GOLD با قیمت ۲۲۰ هزار تومان فروخته می‌شود. اگر خواستید می‌توانید با ۲۳۰ هزار تومان سراغ لنت ترمز چرخ جلو رانا مدل PHC-VALEO بروید که شش ماه ضمانت بیمه ایران هم دارد.   بیشتر بخوانید: قیمت فروش فوری محصولات ایران خودرو   باتری رانا؛ ۲۳۰ تا ۴۲۰ هزار تومان
باتری مناسب برای رانا باید دست کم ۵۵ آمپری باشد. مناسب‌ترین گزینه برای رانا باتری‌های ۵۵ و ۶۰ آمپری است، اما اگر سیستم‌های جانبی روی ماشینتان نصب کرده‌اید یا در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنید و کولر ماشین را زیاد روشن می‌کنید، بهتر است سراغ آمپر‌های بالاتر بروید. باتری‌های ۵۵ آمپری فالکون در بازار ۳۸۰ هزار تومان قیمت دارند و اگر سراغ باتری ۶۰ آمپری بروید باید ۴۲۰ هزار تومان هزینه کنید. باتری‌های ۵۵ و ۶۰ آمپری کابوک به ترتیب ۲۷۵ و ۳۰۰ هزار تومان فروخته می‌شوند. باتری ۵۵ آمپری سهند ۲۸۰ هزار تومان و مدل ۶۰ آمپری آن ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد. باتری‌های واریان ارزان‌تر هستند و مدل‌های ۵۵ و ۶۰ آمپری آن به ترتیب ۲۳۰ و ۲۵۰ هزار تومان فروخته می‌شوند. برند دیگر پرطرفدار باتری در ایران باطری‌های هندل است که ۵۵ آمپری آن ۳۲۰ هزار تومان و ۶۰ آمپری آن ۳۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

لاستیک رانا؛ هر جفت ۵۰۰ هزار تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان
لاستیک مناسب برای چرخ‌های رانا، لاستیک سایز ۱۴ است. به طور کلی رانا، پژو ۲۰۶، پژو ۴۰۵، پژو پارس و روآ و از این دست خودرو‌ها لاستیک سایز ۱۴ لازم دارند. این نوع لاستیک‌ها قیمتشان تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هم می‎رسد. به طور مثال لاستیک سایز ۱۴ میشلن با پهنای ۱۹۵ میلیمتری یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت دارد. از تولید ژاپنی جز این نباید انتظار داشت. این لاستیک‌ها حدود ۹۰ هزار کیلومتر برای شما می‌چرخند. یوکوهاما، رقیب میشلن، لاستیک سایز ۱۴ خود را با پهنای ۲۰۵ میلیمتر ساخته و ادعا می‌کند که این لاستیک‌ها ۹۰ هزار کیلومتر کار می‌کنند. حالا همین لاستیک‌ها یک میلیون و ۳۶۰ هزار تومان قیمت دارند.

اگر بودجه‌تان به میشلن‌های ژاپنی نمی‌رسد می‌توانید سراغ میشلن‌های آلمانی و فرانسوی بروید که با کارکرد ۹۰ هزار کیلومتری یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارند. لاستیک‌های مارشال کره‌ای می‌تواند یک گزینه دیگر برای خرید باشد که تقریبا هر جفت آن یک میلیون تومان قیمت دارد. این لاستیک‌ها ۱۸۵ میلیمتر پهنا دارند و ۸۰ هزار کیلومتر برای شما کار می‌کنند. لاستیک کره‌ای رودستون هم همین قیمت را دارد با این تفاوت که کارکرد مفید آن ۷۰ هزار کیلومتر ارزیابی شده است. تری‌انگل چینی با همین عمر مفید، ۸۵۰ هزار تومان قیمت دارد.   بیشتر بخوانید: راهنمای خرید لاستیک ماشین؛ رازهایی که ممکن نیست از فروشنده‌ها بشنوید + قیمت   لاستیک‌های ایرانی سایز ۱۴ می‌توانند تا ۷۰ کیلومتر کار کنند. نمونه آن لاستیک بارز سایز ۱۴ است که با پهنای ۲۰۵ میلیمتر ۴۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود و نسبت به نمونه‌های خارجی آن خیلی ارزان‌تر است. دیگر لاستیک‌های ایرانی ۶۰ کیلومتر کارکرد مفید دارند. لاستیک‌های سایز ۱۴ یزدتایر با پهنای ۱۸۵ میلیمتر ۵۲۰ هزار تومان قیمت دارد. البته پهنای ۲۰۵ میلیمتری آن ۶۳۰ هزار تومان فروخته می‌شود. با ۵۸۰ هزار تومان می‌توانید یک جفت لاستیک سایز ۱۴ کویر تایر هم بخرید. لاستیک‌های ایران تایر کمی ارزان‌ترند و ۵۰۰ هزار تومان فورخته می‌شوند. کارکرد اکثر لاستیک‌های ایرانی ۶۰ هزار کیلومتر است. اگر پولتان زیادی آماده می‌توانید سراغ لاستیک سایز ۱۴ پرسا تایلندی بروید که با عمر مفید ۶۰ هزار کیلومتر یک میلیون تومان قیمت دارد.

روغن موتور رانا؛ ۷۷ تا ۱۲۰ هزار تومان
روغن موتور مناسب برای رانا از نظر ویسکوزیته یا غلظت که به اختصار به آن SAE می‌گویند، (۲۰W۵۰) است. البته اگر در مناطق خیلی سردسیر زندگی می‌کنید، از روغن موتور با ویسکوزیته (۱۰W۴۰) استفاده کنید. در شاخص SAE عدد اول قبل از حرف W. نشان دهنده گرانروی روغن موتور در دمای پایین فصل زمستان است و هرچقدر این عدد کوچک باشد روغن موتو رقیق‌تر است یا به اصطلاح گرانروی پایین‌تری دارد. این عدد نقش مهمی در استارت اول در روز‌های سرد زمستان دارد. عدد دوم بعد از حرف W. نشان دهنده غلظت روغن موتور در درجه حرارت‌های بالا است و هرچه این عدد بزرگتر باشد غلظت روغن موتور بالاتر و یا به اصطلاح سنگین‌تر است. برای مثال اگر شما در شهری مثل اهواز زندگی می‌کنید که دمای هوای آن ممکن است تا ۴۰+ درجه سانتی گراد افزایش پیدا کنید پس بهتر است روغن موتوری انتخاب کنید که با توجه به گرمای هوا و گرمای داخلی موتور خاصیت روانکاری خود را از دست ندهد. نکته‌ای که باید در مورد شاخص API بدانید این است که این شاخص از حروفی مثل SN، SM، SL، SJ، SG و SF تشکیل شده و هرچه ترتیب حروف صعودی‌تر باشد نشان‌دهنده کیفیت بالاتر روغن موتور است. آخرین تکنولوژی روغن موتور در حال حاضر SN است که بهترین نوع روغن موتور به حساب می‌آید. مناسب‌ترین مدل روغن موتور برای رانا مدل SL است. همچنین پسوند SAE بعد از اسم روغن موتور نشان دهنده استاندارد چسبنگی و لزج بودن آن است. روغن موتور رانا باید نهایتا در هفت هزار کیلومتر کارکرد یا هر شش ماه یک‌بار تعویض شود و در مناطق گرمسیری و همچنین در شهر‌های آلوده، هر شش هزار کیلومتر کارکرد برای تعویض روغن مناسب است. حجم روغن موتور مناسب برای رانا حداقل ۳.۴ لیتر است و برای همین بهتر است سراغ روغن موتور‌های چهار لیتری بروید.

حالا نوبت انتخاب روغن موتور است. روغن موتور‌های ۱۰W۴۰ نسبتا گران‌تر هستند. به طور مثال روغن موتور چهار لیتری مدل API-SL/CF-۱۰W۴۰-SAE برند بهران سوپر پیشتاز در بازار ۱۰۵ هزار تومان است. برند پارس سوپر پایا همین مدل را با قیمت ۹۵ هزار تومان عرضه کرده است. روغن موتور توتال کمی گران‌تر است و ۱۲۰ هزار تومان قیمت دارد. همچنین می‌توانید روغن موتور ELF را با قیمت ۱۰۵ هزار تومان بخرید. البته این قیمت برای ELF تولید داخل است و اگر سراغ مدل‌های وارداتی آن که ساخت امارات و شاخص API آن SN است بروید، دست کم ۲۹۰ هزار تومان برایتان خرج دارد. برای مدل‌های API-SL/CF-۲۰W۵۰-SAE که ارزان‌تر هستند، می‌توانید سراغ برند بهران سوپر پیشتاز بروید که ۷۷ هزار تومان قیمت دارد. این مدل روغن موتور با برند توتال ایرانی ۹۰ هزار تومان فروخته می‌شود و توتال اماراتی ۱۸۰ هزار تومان قیمت دارد.

نکته‌ای که باید در مورد روغن موتور رانا بدانید این است که اگر رانا را به تعمیرگاه ببرید به کل باید با دستگاه ساکشن روغن خداحافظی کنید. چراکه موتور این ماشین ملی است و قابلیت ساکشن ندارد. برای همین باید مدت زیادی را منتظر بمانید تا روغن از کف موتور خارج شود. آن هم اگر هنوز ویسکوزیته روغن حفظ شده باشد، بعید است به همین راحتی‌ها بتوان روغن موتور را خالی کرد. این مشکل همچنین باعث می‌شود همیشه روغن جدید با باقی‌مانده روغن قبلی مخلوط شده و در حدی هرچند خیلی کم، خلوص خود را از دست بدهد. برای همین بهتر است همیشه از یک روغن برای رانا استفاده کنید. هرچند تغییر روغن مشکل خاصی برای موتور ایجاد نخواهد کرد.   بیشتر بخوانید: سمند؛ همه چیز درباره هزینه نگهداری و تعمیرات پژو ۲۰۶ تیپ ۲؛ همه چیز درباره هزینه نگهداری و تعمیرات پژو ۴۰۵ GLX؛ همه چیز درباره هزینه نگهداری و تعمیرات پراید؛ همه چیز درباره هزینه نگهداری و تعمیرات   فیلتر هوا و روغن رانا؛ جمعا ۳۹ هزار تومان
بعد از تعویض روغن موتور، نوبت به تعویض فیلتر‌ها می‌رسد. در چکاپ دوره‌ای بهتر است حتما فیلتر هوا و فیلتر روغن را هم تعویض کنید که هزینه زیادی هم ندارد. فیلتر هوای رانا مدل سرکان در بازار ۲۳ هزار تومان فروخته می‌شود و فیلتر روغن همین برند ۱۶ هزار تومان است. البته اگر بخواهید می‌توانید سراغ فیلتر روغن ORGINAL هم بروید که در بازار ۴۷ هزار تومان فروخته می‌شود.

دیسک و صفحه کلاچ رانا؛ از ۵۵۰ تا ۹۵۰ هزار تومان
هر چند وقت یک بار لازم می‌شود دیسک و صفحه و به طور کلی کیت کلاچ ماشینتان را تعویض کنید. مکانیکی‌ها عموما کیت کلاچ را یک جا تعویض می‌کنند که شامل دیسک، صفحه و بلبرینگ است. کیت‌های کلاچ مخصوص رانا موجود در بازار بین ۵۵۰ هزار تا ۹۵۰ هزار تومان قیمت دارد و عموما باید ۸۵۰ هزار تومان برای خرید آن‌ها هزینه کنید.
کیت کلاچ مخصوص رانا برند LUK آلمان در بازار حدود ۷۲۰ هزار تومان فروخته می‌شود. اگر مشکلی با هزینه بالا ندارید، می‌توانید سراغ کیت کلاچ ORGINAL فرانسه برای رانا بروید که ۹۴۰ هزار تومان قمیت دارد. کیت کلاچ رانا برند VALEO با لیبل HARRINGTON فرانسه گزینه دیگری است که ۹۵۰ هزار تومان خرج روی دستتان می‌گذارد. برای خرج کمتر می‌توانید کیت کلاچ رانا دایکن EXEDY پری‌دمپر را انتخاب کنید که ۸۶۰ هزار تومان قیمت دارد. اگر زیادی به فکر صرفه‌جویی هستید می‌توانید سراغ برند‌های داخلی بروید. شایان صنعت کیت کلاچ مخصوص رانا را با قیمت ۵۵۰ هزار تومان عرضه کرده و کیت کلاچ رانا برند عظام صنعت در بازار ۵۹۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: قیمت هتل نبض بازار

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۷۶۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تارتار: تمام هزینه فدراسیون باید صرف کمک داور ویدیویی شود/ مستحق باخت نبودیم
 • دستگاهی که هزینه‌های قبض برق را کاهش می‌دهد
 • مازندران| عاملان توزیع مواد مخدر در بابلسر دستگیر شدند
 • تعداد بیمه شدگان اجتماعی در بابلسر ۵۶ درصد رشد یافت
 • مسعود سلطانی فر: هزینه پرسپولیس و استقلال از سامانه هواداری تأمین می‌شود؛ سال ۹۷، سال پرباری برای ورزش کشور بود
 • گرمایش زمین 54 تریلیون پوند بیش از تصور محققان هزینه دارد
 • مسعود سلطانی‌فر: سال ۹۷، سال پرباری برای ورزش کشور بود/ هزینه پرسپولیس و استقلال از سامانه هواداری تأمین می‌شود
 • ۸۰ میلیارد ریال کمک هزینه ازدواج به نیازمندان کهگیلویه و بویراحمد پرداخت شد
 • کشف 14 کیلوگرم موادمخدر در بابلسر
 • سارق دریچه‌های فاضلاب در بابلسر دستگیر شد
 • مسعود سلطانی‎فر: دولت برای هزینه ۶۰۰ میلیاردی تیم‎های فوتبال یک ریال هم نمی‎دهد
 • سلطانی‌فر: دولت یک ریال برای تیم‌های لیگ برتری هزینه نکرده است
 • مسعود سلطانی‌فر: دولت یک ریال برای تیم‌های لیگ برتری هزینه نکرده است
 • 6 هزار میلیارد ریال برای جنگل کاری استان های زاگرس نشین هزینه می شود
 • اهدای ۳ هزار مورد کمک‌ هزینه ازدواج به مددجویان کمیته امداد کهگیلویه و بویراحمد
 • اعطای اقامت دائم نیوزیلند به خانواده قربانیان حمله به مساجد
 • کشف ۳ کیلوگرم تریاک در بابلسر
 • تعمیرکار لنج جان خود را از دست داد/ امکانات اطفای حریق دریایی در بابلسر وجود ندارد
 • یک خدمه لنج صیادی حادثه دیده در بابلسر کشته شد