محمدرضا بختیاری مدیرعامل آبفای استان تهران با اشاره به رشد مناسب بارش  در سال ۹۷ ، اظهار کرد: بنابر آمار‌های موجود میزان بارش باران تا پایان اسفند حدود ۱۹۰ میلی متر ثبت شده است که نسبت به متوسط ۵۰ ساله، ۲۵ درصد و در مقایسه با سال قبل ۲۱۸ درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل آبفای استان تهران با اشاره به پُرشدگی سد‌ها در کشور تصریح کرد: میزان پُرشدگی سد‌ها به طور میانگین ۶۰ درصد است که نسبت به سال قبل ۱۹ درصد افزایش داشته است. پُرشدگی سد‌ها در تهران به ۳۰ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: بارش‌های اخیر نباید این تصور را ایجاد کند که از بحران خشکسالی عبور کرده ایم و باید ضمن رعایت الگوی مصرف به دنبال نهادینه کردن فرهنگ صحیح استفاده از آب و انرژی در کشور باشیم.

وی همچنین با اشاره به افزایش مصرف آب در شهر تهران طی سال‌های اخیر اظهار کرد: در ۵۰ سال اخیر سرانه مصرف در شهر تهران۵.۳ برابر شده است.

بختیاری با بیان اینکه سال ۱۳۴۵ شمسی سرانه مصرف آب در تهران ۹۹ لیتر در روز بود، افزود: این میزان در سال ۱۳۹۲ به ۳۵۰ لیتر در روز رسید در حالی که جمعیت تهران نیز در این دوره از  ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به بیش از هشت میلیون نفر افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: استان تهران بزرگ‌ترین پایگاه جمعیتی را دارد که در کنار هیچ رودخانه پرآبی بنا نشده و منابع آب آن محدود است.

بختیاری افزود: سرانه آب تجدیدپذیر تهران ۳۵۰ مترمکعب در سال است که غیرمتعارف خوانده می‌شود و از مرز بحران عبور کرده است در حالی که سهم آب تجدیدپذیر در کشور یک هزار و ۶۶۶ و در دنیا ۶ هزار و ۶۶۰ مترمکعب در سال است.

مدیرعامل آبفا استان تهران در پایان گفت:  در کلانشهر تهران با جمعیتی بیش از ۸.۵ میلیون نفر ساکن و حدود ۱.۵ میلیون نفر شناور در هر ثانیه ۳۵ هزار لیتر آب مصرف می‌شود. 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

هر خودرو ۱۴ برابر یک ایرانی یارانه می‌گیرد/ وام ۲.۵ میلیون تومانی برای گاز سوزکردن خودروها/ اصحاب رسانه در اولویت دریافت وام

اردشیر دادرس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره تغییرات قیمت سوخت سی.ان.جی اظهار داشت: طبق مصوبه هیات وزیران قرار شده از ابتدای خرداد ماه، 39 تومان به قیمت سی.ان.جی اضافه شود. در شورای گفت وگوی بخش خصوصی و دولت و کمیته ماده 12 مصوب شد سهمیه بندی و افزایش قیمت منطقی بنزین اعمال و قیمت ال.پی.جی هم برای خدمات حمل و نقل اصلاح شود که براساس این قیمت سی.ان.جی هم افزایش خواهد داشت، این اقدام می تواند در راستای جلوگیری از قاچاق سوخت و مدیریت و بهینه سازی مصرف بنزین کمک بسیار خوبی باشد.

وی افزود: در حال حاضر قیمت بنزین 50 سنت است که ما 1000 تومان می‌فروشیم اگر با دلار 12 هزار تومان در نظر بگیریم بنزین را با نرخ حدود 6 هزار تومان می‌توانیم صادر کنیم اما اکنون 5 هزار تومان سوبسید به این بخش می‌دهیم که اگر صادر می‌شد رشد فزاینده‌ای برای برگشت سرمایه ملی و ثروت عمومی کشور بود.

رئیس انجمن صنفی جایگاه داران سی.ان.جی تصریح کرد: روزانه به طور متوسط 90 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شود، بر اساس آخرین آمار هر ایرانی 308  لیتر بنزین در  سال سهمیه دارد این در حالی است که 25 درصد از مردم از بنزین استفاده می‌کنند یعنی از 85 میلیون نفر جمعیت کشور 22 میلیون خودرو داریم، این انصاف نیست که این رقم از یارانه فقط به خودروداران تعلق بگیرد.

هر خودرو ۱۴ برابر یک ایرانی یارانه می‌گیرد/ یارانه‌ها هدرمند شدند نه هدفمند

وی توضیح داد: اگر برای هر خودرو حدود 4 لیتر مصرف روزانه در نظر بگیریم در سال، 1440 لیتر بنزین مصرف می شود، اگر این رقم  1440 لیتر مصرف را ضربدر 5 هزار تومان سوبسید مابه التفاوت بنزین دولتی و صادرتی کنیم نتیجه 7 میلیون تومان در سال است که دولت بابت هر خودرو سوبسید بنزین می‌پردازد که ۱۴ برابر ۵۴۰ هزار تومان یارانه‌ای است که سالانه به هر ایرانی تعلق می‌گیرد. این تفاوت فاحشی است که در هیچ جای دنیا نمی‌توان گفت عدالت یارانه‌ای را شاهد هستیم. در واقع ما هدرمندی یارانه‌ها را به جای هدفمندی منابع انجام می دهیم.

وام ۲.۵ میلیون تومانی برای گاز سوزکردن خودروها

دادرس درباره ارائه تسهیلات برای گازسوز کردن خدوروها گفت: 2.5 میلیون میلیون تومان وام برای متقاضیان  در نظر گرفته شده که دارندگان خودروهای قدیمی و جدید می‌توانند به سایت IRNGV.IR مراجعه و نسبت به ثبت نام اقدام کنند. خبرنگاران و اصحاب رسانه نیز در اولویت دریافت این وام قرار خواهند داشت.

وی افزود: همچنین قرار شده تسهیلاتی به جایگاه ها جهت هوشمندسازی و افزایش ضرایب ایمنی ارائه شود که از ابتدای خرداد اعمال می شود. 

افزایش ۳۲ درصدی کارمزد جایگاه‌ها

رئیس انجمن صنفی جایگاه داران سی.ان.جی درباره افزایش تعداد جایگاه‌های عرضه سی.ان.جی هم بیان کرد: افزایش تعداد جایگاه‌ها براساس افزایش کارمزد صورت می‌گیرد. در حال حاضر مقرر شده کارمزد جایگاه‌ها ۳۲ درصد افزایش یابد اما بهتر بود که افزایش کارمزد جایگاه‌های بنزین همزمان با سی ان جی هم اعمال می‌شد تا عدالت رعایت شده باشد.

پیش بینی رشد ۲۰۰ هزار مراجعه دارندگان خوردرو برای گازسوزکردن

وی ابراز امیدواری کرد که در سال جاری با مشوق هایی که برای سی.ان.جی سوز کردن خودروها در نظر گرفته شده افزایش مراجعه  ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار خودرو را برای دوگانه سوز کردن شاهد باشیم.

خودروهای گازسوز مشکل ایمنی ندارند

دادرس درباره مشکلات مربوط به سرعت کم و خطرات ناشی از تصادف در خودروهای سی.ان.جی سوز گفت: اگر روغن مخصوص سی ان جی در خودرو دوگانه سوز استفاده شود مشکلی نیست. تا امروز از 4.5 میلیون خودرو یک گزارش در تصادف نداشتیم که مربوط به مشکلات ایمنی و فنی باشد. مثلا مواردی بوده که باک بنزین بلافاصله منفجر شده ولی در خصوص سی.ان.جی به هیچ عنوان موردی گزارش نشده است. ضرایب ایمنی مخازن بهترین استانداردهای روز دنیا است. در تصادفات هیچ ضربه‌ای به مخزن وارد نمی‌شود که باعث انفجار شود ممکن است غر یا مچاله شود اما انفجار رخ نمی‌دهد. ضمن اینکه اگر ضربه‌ای هم وارد شود باعث شکاف شده و یا گاز خارج شود اما منفجر نمی‌شود.

ظرفیت مخازن افزایش می یابد

وی همچنین در مورد تفاوت تعداد مراجعات استفاده کننده از سوخت بنزین یا سی.ان.جی به جایگاه‌ها هم اظهار داشت:  در حال حاضر هر مخزن سی.ان.جی حدود 200 کیلومتر پیمایش دارد و با هر باک بنزین می‌توان 400 کیلومتر طی کرد. با نسل جدید مخازن کامپوزیت ظرفیت مخازن افزایش پیدا می‌کند همچنین تکنولوژی جدیدی به نام ANG وارد شده که نوعی زغال کربن اکتیو داخل مخازن سی.ان.جی قرار می‌گیرد و ظرفیت داخل مخازن را حدود 2.5 تا 3 برابر می‌کند.

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: استان تهران رشد شهر تهران جمعیت تهران آب مصرف آب سرانه مصرف

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۷۷۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تداوم روند مصرف فعلی بنزین، کشور را ناچار به واردات می‌کند
 • 6 هزار لیتر سوخت قاچاق در ملکان کشف شد
 • دادستان: 6 هزار لیتر سوخت قاچاق در ملکان کشف شد
 • یارانه پنهان و اسراف در مصرف بنزین
 • باند قاچاق سوخت در جنوب کرمان متلاشی شد / کشف ۷۰ هزار لیتر گازوئیل در فاریاب
 • تولید روزانه ۴۷ میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا هفته آینده
 • کشف بیش از هزار لیتر سوخت قاچاق در تاسیسات مرزی دوغارون
 • ۳۱ فروردین ۹۸ رکورددار مصرف بنزین/اما و اگرهای سه سناریو برای نرخ بنزین
 • ۳۱ فروردین ۹۸ رکورددار مصرف بنزین در کشور
 • تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا هفته آینده به روزانه ۴۷ میلیون لیتر می‌رسد
 • 1780 لیتر سوخت قاچاق در آزادشهر کشف شد
 • روند کنونی مصرف بنزین ایران را وادار به واردات خواهد کرد
 • کشف و معدوم سازی 360 لیتر مشروب الکلی دست‌ساز در حوزه قضایی بخش لیلان
 • عملیات گسترده توزیع فروردینی بنزین در ایران به روایت آمار/ ۲.۸ میلیارد لیتر در یک ماه
 • با روند فعلی مصرف، وارد کننده بنزین می شویم
 • وام ۲.۵ میلیون تومانی برای گاز سوزکردن خودروها
 • پیش‌بینی یک بانک آمریکایی از قیمت نفت برنت/ برنج گران نمی‌شود؛ احتمال اجرایی نشدن ممنوعیت واردات برنج/ افزایش ۴.۷ درصدی مصرف بنزین در فروردین
 • دل سیر سدهای همدان از بارش‌های بهاری؛ ۵ سد کاملا پر شد
 • سریع ترین گل تاریخ لیگ برتر؛ فقط 7 ثانیه!