خبرگزاری میزان- بین سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۹۲ آمریکا ۱۰۳۲ آزمایش هسته‌ای انجام داده که این آزمایش‌ها نه‌تن‌ها جان بسیاری از افراد را گرفته بلکه اثرات ناشی از آن‌ها تاکنون نیز باقی مانده و برخی از مناطقی که این آزمایش‌های هسته‌ای در آن‌ها صورت گرفته پس از گذشت چند دهه همچنان غیر قابل سکونت هستند.

به گزاش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان. اگرچه به دلیل مخفی‌کاری‌های صورت گرفته از سوی کشور‌ها و به خصوص آمریکا، برآورد میزان دقیق آزمایش‌های و تسلیحات هسته‌ای کشور‌ها غیرممکن است، اما شواهد و اسناد موجود حاکی از آن است که آمریکا بیش از نیمی از آزمایش‌های هسته‌ای جهان را انجام داده است.

سازمان کنترل تسلیحات گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد آمریکا ۱۰۳۲ آزمایش هسته‌ای را انجام داه است.

 

 

این آزمایش‌های هسته‌ای در سایت نیومکزیکو، نوادا و جزایر مارشال انجام گرفته‌اند.

این در حالی است که تاکنون در مجموع ۲۰۵۵ آزمایش هسته‌ای در جهان انجام شده و نخستین آزمایش هسته‌ای آمریکا نیز سال ۱۹۴۵ در نیومکزیکو انجام گرفته است.

با توجه به وجود نگرانی‌های امنیتی و ایمنی بالقوه و همچنین دور افتاده و خالی از سکنه بودن سایت نیومکزیکو، نخستین آزمایش هسته‌ای آمریکا در این سایت انجام شد.

 

 

علاوه بر این سایت نیومکزیکو در منطقه‌ای صاف واقع شده بود که باد کمی در آن می‌وزیذد و احتمال پخش مواد رادیواکتیوی ناشی از انفجار بمب هسته‌ای بسیار کمتر بود.

 

بیشتر بخوانید: آزمایش هسته‌ای آمریکا در جزایر مارشال؛ بلایی که آمریکا بر سر ساکنان این جزایر آورد

 

با این وجود پس از جنگ جهانی دوم، آمریکا آزمایش‌های هسته‌ای خود را به جزایر مارشال در اقیانوس آرام انتقال داد.

 

 

اوایل دهه ۵۰ آزمایش‌های هسته‌ای در پایگاهی در نوادا انجام می‌شد؛ محلی که سال‌های بعد از آن بیشترین آزمایش هسته‌ای در آن صورت گرفت.

در پی انفجار بمب‌های هسته‌ای، ابر‌هایی به شکل قارچ در این منطقه شکل می‌گرفتند که از لاس‌وگاس نیز قابل مشاهده بودند. به نوعی جاذبه توریستی تا سال ۱۹۶۳ تبدیل شده بودند.

 

 

عمده آزمایش‌های هسته‌ای آمریکا در سایت نوادا انجام شده است؛ در مرکز بیابان‌های غرب آمریکا. سایت نوادا محلی است که در آن ۶۹۹ آزمایش هسته‌ای صورت گرفته است که این آزمایش‌ها شامل انفجارهی هوایی و بعد‌ها زیر سطحی نیز بوده است.

 

بیشتر بخوانید: کشور‌های دارای سلاح هسته‌ای کدامند؟

 

میانگین بمب‌هایی که در این سایت آزمایش می‌شدند ۸.۶ کیلوتن بوده و آزمایش‌های هوایی صورت گرفته از لاس‌وگاس در ۶۵ مایلی جنوب شرق این سایت نیز مشاهده می‌شدند.

 

 

باقی آزمایش‌های هسته‌ای آمریکا در اقیانوس آرام و در جزایر بیکینی، اینوتاک، جانسون و کریسمس انجام شدند.

دومین آزمایش هسته‌ای پس از آزمایش «تریتینی» در سال ۱۹۴۵، در جزیره «بیکینی آتول» انجام شد.

آزمایش‌ها هسته‌ای انجام شده در اقیانوس آرام از سوی آمریکا نه تنها به دلیل تصاویر خیره‌کننده خود که پس از فاجعه هیروشیما شوک‌برانگیزترین تصاویر راداشتند بلکه به دلیل سکونت اجباری بومیان این جزایر قابل ملاحضه هستند.

 

 

آمریکا نخستین بمب هیدروژنی یا «گرماهسته‌ای» خود را در ماه نوامبر سال ۱۹۵۲ در جزیره اینویتاک انجام داد؛ بمب با نام مستعار اوی مایک به بزرگی ۸۲ مگا تن که بیشتر به ساختمانی شبیه بود تا یک بمب هسته‌ای قابل استفاده.

این بمب ۱۰.۴ مگاتنی معادل ۱۰ میلیون و چهارصد هزار تن تی‌ان‌تی بود و بمب هیروشیما در مقایسه با این بمب تنها معادل ۱۸ هزار تن تی‌ان‌تی بود.

این بمب به عنوان بزرگ‌ترین بمب هسته‌ای که تاکنون آزمایش شده است امواجی تا شعاع ۱.۸ مایل ایجاد کرد که تا ارتفاع ۱۳۵ هزار پا بالا رفتند.

 

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سکونت در میامی شرط بقای مدیران/جوانان از مسئولان مطالبه کنند

به گزارش خبرنگار مهر، احمد ملایری پیش از ظهر جمعه در نشستی با جوانان شهرستان میامی به میزبانی سالن اجتماعات فرمانداری و با حضور مسئولان دستگاه‌های اجرایی ضمن بیان اینکه سکونت مدیران اجرایی در درون میامی یک اصل اساسی خواهد بود، ابراز کرد: فقط در صورتی به مدیران شهرستان اجازه کار داده می‌شود که یا بومی و یا ساکن داخل شهرستان باشند چرا که از این طریق می‌توانند مشکلات داخل شهرستان را شناسایی و برطرف کنند.

وی با بیان اینکه مدیریت مدیرانی که در درون شهرستان ساکن نیستند مورد موافقت قرار نمی‌گیرد، افزود: یکی دیگر از مشکلات ادارات میامی عدم به کار گیری نیروهای بومی است که در این زمینه نیز هشدارهایی داده شده است.

ترویج روحیه مطالبه گری

فرماندار میامی در بخش دیگر سخنان خود، با بیان اینکه جوانان در واقع باید روحیه مطالبه گری داشته باشند، گفت: ذات جوانی مطالبه گری است، دوران جوانی جلوه‌های ویژه و زوایای پنهانی در خود دارد که مردم ما و به ویژه مسئولان باید به این زوایای پنهان توجه ویژه داشته باشند.

ملایری گفت: جوانی گوهر گران بها و موهبت الهی است که به انسان‌ها عطا می‌شود لیکن انرژی موجود در این دوران در دوره‌های دیگر زندگی تکرار نشدنی است چرا که شور و نشاط جوانی به همین دوران اختصاص دارد که باید هم جوانان و هم سایر اقشار جامعه از این ظرفیت بهره مند شوند.

وی بیان کرد: افکار جوانان با ارزش است و در واقع جوانان نباید محدود شوند تا تصمیم درست را بگیرند ولی باید نظارت هم بر جوان داشت تا از جوانی خود به نحو صحیح بهره ببرد.

ضرورت بها دادن به جوانان

فرماندار میامی با بیان اینکه جوانی به آزادی عمل و افکار خوب برای ایده‌های نو مربوط است چرا که این افکار باعث توسعه و پیشرفت جامعه خواهد شد، تاکید کرد: با بها دادن به جوانان می‌توان به قله‌های دست نیافتنی رسید و با میدان دادن به جوانان می‌توان موفقیت را کسب کرد لذا ما معتقد هستیم که جوانان با خلاقیت و توانایی خود کمبودهای جامعه را برطرف می‌کنند در نتیجه باید جوانان را باید تشویق کرد تا بتوانند کار کنند.

ملایری در ادامه از راه اندازی گروه مشاوران جوان فرمانداری میامی خبر داد و گفت: گروه مشاوران جوان می‌تواند برای پیشرفت شهرستان مؤثر باشد و امیدواریم این گروه در فرمانداری شهرستان راه اندازی شود تا بتوانیم از ایده‌های جوانان و روحیه مطالبه گری آنان بهره مند شویم.

بیکاری و اشتغال، احداث استخر سرپوشیده، امکانات و فضاهای ورزشی، عدم بکارگیری نیروهای بومی در ادارات، فقدان امکانات تفریحی و پارک‌ها و بوستان‌های مناسب، کمبود دانشگاه‌های مختلف، مشکلات حوزه بهداشتی بویژه بیمارستان میامی و.... از مهمترین مشکلات و مسائل جوانان در این نشست بود.

کد خبر 4594977

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

(تصاویر) درگیری در تبریز پس از باخت تراکتورسازی

کلیدواژه: آمریکا آزمایش هسته ای نوادا جزایر مارشال بمب اتمی

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۷۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بازگشت روستاییان سیل زده دزفول به محل سکونت خود
 • کره شمالی موشک بالستیک آزمایش نکرده است
 • یورش ناگهانی افسر دوپینگ آسیا دراردوی پرسپولیس و آزمایش ۴بازیکن
 • کره شمالی با آزمایش موشکی برای آمریکا خط و نشان می‌کشد
 • سفیر فرانسه در آمریکا : ترامپ غیرقابل پیش‌بینی و ناآگاه است، مثل لویی چهاردهم!
 • پنتاگون: موشک آزمایش‌شده در کره شمالی از نوع بالستیک نیست
 • سفیر فرانسه: ترامپ غیرقابل پیش‌بینی و ناآگاه است، مثل لویی چهاردهم!
 • روزانه 12 هزار نفر در استان فارس آزمایش خون می دهند
 • ارامنه روسیه یاد سازنده بمب اتم شوروی را گرامی داشتند
 • کره شمالی یک آزمایش تسلیحاتی انجام داده است
 • وزیر دفاع موقت آمریکا: آزمایش تسلیحاتی کره شمالی، یک موشک بالستیک نبود
 • تاریخ کنکور سراسری 98 به هیچ‌وجه تغییر نمی‌کند/انتخاب حداکثر 50 کد رشته‌محل توسط داوطلبان آزمون دکتری
 • وزارت راه به بازار اجاره ورود کند/ دغدغه‌های گوجه پیازی دوازدهم/خودروسازان در مسیر فروش اموال
 • ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به سیل زدگان در اردوگاه‌ها
 • آزمایش نوع جدیدی از یک سلاح هدایت شونده تاکتیکی توسط ‌کره شمالی
 • آزمایش سلاح هدایت شونده جدید توسط کره شمالی
 • موشک آزمایش شده از سوی کره شمالی از نوع هدایت شونده است
 • آزمایش کره شمالی مربوط به «موشک بالستیک» نیست
 • پنتاگون انجام آزمایش موشک بالستیک از سوی کره شمالی را رد کرد