به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اراک، عید باستانی نوروز، بهترین ایامی است که ما وقت بیشتری برای خود می توانیم بگذاریم و روح وتن را برای یک سال پر انرژی و پر کار دیگر آماده کنیم. طبیعت گردی و دیدن مناطق گردشگری، تاریخی و مذهبی کشور زیبایمان ایران نه تنها مفرح است بلکه می‌تواند ارتباطمان را با قدمت، تاریخ و اصالت ایرانی بیش از پیش کند.

یکی از استان‌های ایران که شاید بیشتر به نام استانی صنعتی شناخته می شود استان مرکزی است. استانی که به علت نزدیکی با استان‌های بزرگ و همچنین موقعیت جغرافیایی ویژه استان از دیرباز مورد اهمیت از جانب امور اقتصادی و ارتباطی بوده است. اما واقعیتی که شاید به علت کم کاری رسانه‌ها و مسئولین از چشمان مردم دور مانده است این می باشد که این استان با توجه به قالب آب وهوای معتدل دارای طبیعتی بکر می باشد.

شهرستان کمیجان یکی از شهرستان‌های استان مرکزی است، شهرستانی با ۳۶۴۴۱ نفر جمعیت است که از شمال با شهرستان‌های ساوه و تفرش از شرق با فراهان از جنوب با اراک و خنداب و از سمت غرب با استان همدان هم مرز می باشد.زبان مردم این شهرستان ترکی و تاتی است. تاتی زبانی است که در قسمت مرکزی و شمال غربی ایران مورد استفاده است. تاتی به زبان‌های فارسی، تالشی، کردی، گیلکی، مازنی و بلوچی نزدیک است و شباهتی نیز با زبان اوستایی دارد.

قبل از ادامه دادن این گزارش بگذارید سوالی را مطرح کنم.آیا می دانید سبک های شعرهای کهن فارسی چیست؟

 ۴ سبک به نام های خراسانی،عراقی،بازگشت ادبی و هندی از سبک های طبقه بندی شده ی شعر های کهن فارسی است،اما آیا فخر الدین عراقی را می شناسید؟

شیخ فخرالّدین ابراهیم بن بزرگمهر بن عبدالغفار کمیجانی یکی از شاعران،عارفان و نویسندگان صوفی ادبیات فارسی در سده هفتم بود که اصالتی کمیجانی داشت و از مفاخر این شهرستان محسوب می شود.

مردمی گرم و هوایی معتدل

این شهرستان دارای آب و هوایی معتدل و خشک است و با حدود سالیانه ۴۰۰ میلیمتر بارندگی از این حیث در جایگاه خوبی نسبت به کشور واقع گردیده است و برای زندگی و استراحت و اقلیم درمانی و گردشگری شرایط مساعدی دارد.

در این شهرستان برایتان پاپوش می دوزند

از صنایع دستی این شهرستان می توان به گیوه و قالی اشاره کرد .گیوه نوعی پاپوش تابستانی مخصوص آقایان است که با نخ قالی، نخ ابریشم بافته می شود و برای کفی آن از لاستیک، پارچه و یا چرم استفاده می کنند.

از دیگر صنایع دستی این منطقه به لواشین (یواشن)می توان اشاره کرد،لواشین وسیله ای برای جدا کردن گندم از کاه به وسیله دست در دوران قدیم بود.

شال اندازی نشانی از خیر و برکت

از آداب و رسوم این شهرستان می توان به شال اندازی اشاره کرد که در روز اول عید به در خانه دوستان و آشنایان می رفتند و از آنها درخواست می کردند تا شال آن‌ها را پر کنند که نشان از دست خیر آنها بوده است. این رسم که در بیشتر مناطق استان مرکزی رایج است و تنها با اندکی تغییر و نام هایی، چون "اوهو اوهو"، "قاشق زنی" و یا "تُخ تُخ" مرسوم است.

نگین طبیعت گردی استان مرکزی

روستایی با آب و هوایی مطبوع و باغ‌های سرسبز که چشم هر بیننده‌ای را نوازش می دهد. این روستا با طبیعت زیبایش که در فصل بهار و تابستان این تراوت دوچندان می شود به مانند مناطق شمال کشور است. شاید تا همین جا هم حدس زده باشید کجا را می گویم. روستای وفس نگین طبیعت گردی استان مرکزی، روستایی که با وجود ارتفاعات متعدد مورد توجه کوهنوردی و غارنوردی نیز می باشد.

خانه‌های مسکونی روستا به صورت متراکم و پلکانی بر دامنه کوه گسترده شده و از جانبی آن را ماسوله‌ استان مرکزی نیز می نامند.روستای وفس ۱۶ مسجد را در دل خود جای داده است که معروف ترین آنها مسجد جامع روستا با قدمتی به طول هفت قرن است.

بارگاه امامزاده حسین موسوم به (حاج رضوان)، امامزاده اسماعیل ، امامزاده یحیی و زیارتگاه حاجی رضوان وفس نیز متعلق به شاهزاده حسین(ع) از نوادگان امام موسی کاظم (ع (از دیگر اماکن مذهبی روستا می باشد که هر ساله سیل زیادی از روانی این روستا می کند.دستکندهای زیرزمینی و زبان تاتی رایج در روستا از دیگر جاذبه های گردشگری این روستاست که حتما می تواند سفر نوروزی خاطره انگیزی را به شما هدیه دهد.

غار قلعه جوق واقع در روستای قلعه جوق که در جنوب غربی روستای چهرقان واقع شده که برای بازدید از این زندان هخامنشی باید قسمتی از راه را به کوهپیمایی بپردازید. این غار واقع در ارتفاع ۱۵ متری دیواره قائم کوهی بنام قوزیشلاق قرار گرفته است که همواره خطر مرگ پیرامون این زندان ۲۵۰۰ ساله وجود دارد. اهالی این غار را محل زندگی مار چهل دم میدانند.

این زندان یکی از کهن‌ترین زندان‌های دست کنده‌ی جهان است که ابو علی سینا روزگاری در آن زندانی بود. برخی از مورخان بر این باورند که این غار کاربری‌های دیگری از قبیل: نیایشگاه و آرامگاه مردگان نیز داشته، اما هر چه که بوده این غار با یک تالار بزرگ به طول ۲۳ متر و یک تالار بیضی شکل کوچک بطول ۵ متر و ۱۳ اتاق بشکل قرینه به ابعاد ۴ متر دارای درب‌های محکمی بوده که آثار کلون‌های آن بر دیوار همچنان هست.

پرستو احمدی کارشناس گردشگری استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اراک،درباره شهرستان کمیجان گفت:یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان قلعه خاندان بهادری استکه دارای بخش شاه‌نشین، باغ، قلمستان و برج‌های بلند است.این قلعه مربوط به دوران قاجار است.جای دارد در اینجا نیز یادی بکنیم از نقاش معروف عیسی خان بهادری که در روستای آقچه کهریز متولد شد.

احمدی افزود:از دیگر اماکن گردشگری این شهرستان می توان به روستای سمقاور نیز اشاره کرد که به علت چشم انداز های طبیعی و نیز تالاب های حسن آباد و قازوق و همچنین کوه آق داغ این روستا را از لحاظ گرشگری و کوهنوردی حائز اهمیت کرده است.نکته بسیار مهم در رابطه با این روستا صنعت این روستاست که به غیر از کشاورزی به شغل و هنر منبت کاری روی آورده اند.

کارشناس گردشگری استان مرکزی درباره ی گویش متداول در این قسمت بیان کرد:سابقه تمدن در استان مرکزی به زمان های بسیار دور وعصر سنگی بر می گردد و از دیرباز برای تجارت بسیار حائز اهمیت بوده و زبان تاتی باقی مانده آن دوران است. جالب است بدانید که زبان تاتی در دوران هشت سال دفاع مقدس توسط بیسیم چی های خودی مورد استفاده قرار می گرفته تا دشمنان نتوانند متوجه رمزنگاری های رزمنده های ایرانی بشوند.

سید حسن حسینی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اراک، هم از برنامه های نوروزی برای استان مرکزی خبر داد و گفت:هدف گذاری ما در سال جدید برای استان مرکزی این است که استان مرکزی را هدف جدید گردشگری ایران معرفی کنیم و برای دستیابی به این هدف اداره کل میراث فرهنگی برنامه ریزی هایی داشته است.

حسینی افزود:یکی از هدف های گردشگری استان،شهرستان کمیجان است و برای ایام عید نوروز برنامه هایی تدارک دیده شده است که اعم از ایجاد کارناوال شادی در شهرستان،برگزاری مسابقات و آداب و رسوم شهرستان با همکاری فرمانداری و دیگر دستگاه های اجرایی،تهیه تصاویر جاذبه های گردشگری استان و پخش، توزیع این تصاویر در سازمان میراث فرهنگی و نصب در فرودگاه ها و ایستگاه راه آهن استان های دیگر؛ مراسم استقبال روز اول عید در مبادی ورودی شهر کمیجان؛نصب بنر و تابلو از اماکن تاریخی در ورودی شهرستان است.

روستایی بکر با حال و هوای قدیمی

روستای چهرقان روستایی بکر از توابع کمیجان است با کوچه‌های خاکی است. این روستای پر آب زمستان‌های سرد، اما پر برف و چشم نوازی دارد، در ایام نوروز نیز اگر بارندگی بود پیشنهاد می کنیم با امکاناتی همچون زنجیر چرخ به این روستا بروید تا سفری ایمن‌تر را داشته باشید و از طبیعت و آب و هوای آنجا بیشتر لذت ببرید. این روستا که قدمتی بسیار زیاد دارد در ابتدا چراگاه بوده است و به همین خاطر به نام چراگاه سپس چهرگان و اکنون به اسم چهرقان نامیده می شود. چهرقان نیز مانند بیشتر روستا‌های آن اطراف به زبان تاتی سخن می گویند. این روستا که قطب پرده دوزی و کیف دوزی و رو بالشی است دارای ۴۵۰ خانوار می باشد.

گزارش از امیر بیاتی

انتهای پیام/ی

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شکوه اردیبهشت در جاذبه های طبیعی کهگیلویه و بویراحمد

گچساران - ایرنا - هرچند کهگیلویه و بویراحمد را به سرزمین چهارفصل گردشگری می شناسند اما منحصربه فردترین جلوه های دل انگیز طبیعت در اردیبهشت ماه این استان خودنمایی می کند.

به گزارش ایرنا، دشت های پوشیده از لاله های واژگون، کوهپایه های خامی و رود رونه از سحرانگیزترین جاذبه های طبیعی کهگیلویه و بویراحمد در دومین ماه از فصل بهار است که طبیعت دوستان زیادی را به سوی خود می کشاند.
** لاله واژگون
این روزها رخ نمایی لاله های واژگون در بیش از یکهزار هکتار ازدامنه های کوه دنا، طسوج، سرگچینه، جلیل بابکان، سرچنا،مارگون، گور گو، کاکان، سی سخت، کوه گلو و نرماب در کهگیلویه و بویراحمد تفرجگاهی تماشایی برای گردشگران است.
نام دشت های انبوه از لاله های واژگون حتما را شنیده اید اما شاید سفر به چنین جاذبه های بی بدیل را تجربه نکرده باشید که در این صورت یکی از زیباترین تفرجگاه های طبیعی ایران را از دست داده اید.
لاله های سر به زیر در دامنه کوهستان جلوه ای از شکرگذاری و تسلیم مخلوق در برابر خالق بی همتاست.
عمر این گیاه بسیار کوتاه است و گل‌دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز و در فصل بارش پایان می‌یابد بنابراین اگر قصد دیدن منظره های چشم نواز لاله های واژگون را دارید بهتر است هر چه زودتر اقدام کنید.
لاله های واژگون در رنگهای نارنجی، زرد و رویش می کند 60 گونه از این گیاه در سراسر دنیا شناسایی شده که ۱۵ گونه از آن در ایران وجود دارد و به طور طبیعی در کشورمان رشد می کند.
** جاذبه های اطراف کوه خامی
کوه خامی با سه هزار و 200 متر ارتفاع از بلندی های رشته کوه زاگرس است که 10 قله بیش از سه هزار متری دارد.
غارها، درخت سرو لار، رودخانه خروشان،آبشار دائمی، درختان انبوه و گل های رنگارنگ این منطقه را به زیباترین جاذبه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد به ویژه در اردیبهشت ماه تبدیل کرده است.
کوه خامی دارای طبیعتی بکر، زنده و اقلیم معتدل کوهستانی است.
این کوه از معدود مناطق کوهستانی ایران است که چون نقاشی چیره دست تمام زیبایی های طبیعی چون جنگل، چشمه ، آبشار، علفزارها ،گیاهان معطر، رودخانه ها و حیات وحش را در خود جای داده است.
آبشاری دائمی کوه خامی در مسیر جاده باشت به چرام و در کنار روستای تلچگاه شکوه زیبایی های آفرینش را به تصویر کشیده است.
این آبشار در منطقه ای بنام تنگ برا قرار گرفته که پوشیده از درختان سرسبز بلوط، بیشه زارهای مورد،چشمه سارها و رودخانه های زیباست.
آبشار خامی باشت پس از حدود سه ساعت کوهپیمایی در میان دره ای زیبا هر بیننده ای را شگفت زده می کند.
2 چشمه با نام های دو پیردل و چشمه سرد جلوه خاصی به این منطقه داده است.
در کنار پوشش گیاهی کوه خامی نغمه سرایی پرندگانی چون کبک ، تیهو و انواع کبوتر کوهی مانند گاهک سفر به این منطقه را رویایی کرده است.
منطقه خامی رویشگاه گیاهانی با خواص دارویی مثل پونه کوهی ،آویشن، ریواس، جاشیر، چویل، گل شیپوری و بن سرخ که اگرچه کارشناسان از طبیعت دوستان می خواهند آن را نچینند اما طبیعت دوستان آن را به سوغات می برند.
گیاهی به نام اوشنم (نام محلی) هم در کوه خامی می روید که در گذشته به عنوان پاک کننده بخصوص در شست و شوی لباس کاربرد داشته است.
در کنار درختان بلوط که بارزترین نماد جنگلی در کوه خامی به شمار می رود درختانی همچون کیکم، پسته وحشی ،کلخنگ، ارزن ، بادام ، زالزالک و تاگ وجود دارد که سایه سار این درختان استراحتگاه گردشگران است.
در کنار این درختان زیبا درخت شگفت انگیز دیگری به اسم (وول) وجود دارد که به گفته ساکنان محلی وقتی که عمرش به پایان می رسد خود بخود آتش می گیرد.
هر ساله کوهنوردان و گردشگران زیادی از سراسر استان کهگیلویه و بویراحمد و استان های هم جوار به کوه خامی می آیند تا نظاره گر مناظر دلفریب و چشم اندازهای آن باشند.
در سال های نه چندان دور کوهنوردانی از کشورهای مختلف خارجی از جاذبه های کوه خامی هم دیدن کرده اند.
کوه خامی دارای ایستگاه ها و استراحتگاه هایی برای کوهنوردان از جمله گو ونا،اونو و بازگه است.
بازگه زیباترین نقطه کوه خامی است که آخرین نقطه ییلاقی برای ساکنان محسوب می شود .
از مهم ترین چشمه ساران کوه خامی می توان به چشمه موری کش،او کمپ ،پیورو، چشمه اونو و کل کوزر یاد کرد که چشمه موری کش از بیشترین آب در تمام فصول سال برخوردار است.
علاوه بر این کوه خامی دارای تنگه هایی است که مانند یخچال های کوهستانی عمل می کند و در تمام فصول سال برف را در خود نگه می دارد؛ مثل تنگ برف گیر قیه(قیه همان پیاله و کاسه در اصطلاح محلی است.
وجود زیرساخت اقامتگاه بومگردی و امکانات رفاهی محل خوبی برای اسکان گردشگران در این منطقه فراهم کرده است.
**منطقه گردشگری رود رونه
ساحل زیبای رود رونه در شهرستان باشت با محیطی مفرح، طبیعتی زیبا و آب و هوایی دلپذیر چون بهشتی گمنام در جنوب ایران است.
این منطقه که آمیزه ای از سرسبزی بهار در سایه سار جنگل های بلوط و بادام، صدای شرشر آب و بناهای تاریخی آن منظره ای بدیع،بکر و رنگین کمانی از جاذبه های طبیعی است در جنوب کهگیلویه و بویراحمد و در 10 کیلومتری شهر باشت قرار دارد.
آب خنک و گوارای رود رونه در سایه سار دلنشین درختان گردو، انگور، انجیر و توت وحشی و رایحه خوش بوته های پونه سردسیری استراحت گاهی بی بدیل برای مسافران نوروزی مهیا کرده است.
وجود غاز بزرگ معروف به اشکفت میر محمد ظاهری که در بلندی یکی از دیگر جاذبه های تاریخی و گردشگری این منطقه است تکمیل کننده جاذبه های طبیعی این منطقه است.
اشکفت برابر با وسعتی به اندازه برپایی بیش از 30 چادر مسافرتی در کنار چشمه آب گوارا این منطقه را به بهشت گمشده طبیعت گردی تبدیل کرده است.
** بازدید گردشگران از جاذبه های کهگیلویه و بویراحمد
مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: از اول تعطیلات نوروزی تا شانزدهمین روز از فروردین سال 1398، یک میلیون و 395 هزار و 783 نفر از جاذبه‌ها و مناطق گردشگری این استان دیدن کردند.
پارسال بیش از یک میلیون و 800 هزار نفر از جاذبه های دیدنی کهگیلویه و بویراحمد بازدید کردند.
مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: از ابتدای تعطیلات نوروزی امسال تا پایان روز شانزدهم فروردین 692 هزار 321 گردشگر در این استان اقامت کردند.
استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد با داشتن چشمه ها و تفرجگاه های بکر، آبشارهای زیبا، رودخانه های خروشان همراه با مناظر بدیع گردشگری از مقاصد گردشگری مهم در جنوب کشور است.
دریاچه های طبیعی،پوشش جنگلی درختان سرسبز بلوط و رایحه خوش بوته های کوهساران، جلوه هایی از طبیعت سحرانگیز این استان است.
کهگیلویه و بویراحمد با داشتن 280 تفرجگاه طبیعی، حدود 2 هزار و 600 اثر تاریخی، 758 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و مواهب طبیعی چشم نواز مکانی مناسب برای گردشگری نوروزی است.
استان 720 هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران سالانه پذیرای افزون بر سه میلیون گردشگر است که صدها جهانگرد هم در میان آنها به چشم می خورد.
8143/6110

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: جاذبه گردشگری نوروز 98

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۸۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سدهای لاستیکی گیلان سازگار با طبیعت و مناسب برای گردشگری و آبزی‌پروری
 • بهره برداری از سد لاستیکی باغبانان در شهرستان فومن گیلان
 • ماسوله رودخان آمازون گیلان/ ۵ اردیبهشت در تاریخ فومن ثبت می‌شود
 • طبیعت بهاری و زیبا در روستای تفریجان + تصاویر
 • سد لاستیکی باغبانان فومن افتتاح شد
 • سد لاستیکی باغبانان شهرستان فومن افتتاح شد
 • افتتاح سد لاستیکی باغبانان
 • شگفتی‌های اردیبهشتی طبیعت ایلام؛ از «ویژدرون» تا «ابوغویر»
 • امروزه با فرهنگسازی کمتر شاهد آلودگی طبیعت هستیم
 • حفظ منابع طبیعی در توسعه اقتصادی تیران و کرون مورد توجه است
 • مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان: سیلاب‌های اخیر فریاد طبیعت بود
 • سقوط به لیگ یک: آغازی بر یک پایان همیشگی؛ به جهنم خوش آمدید
 • بازدید استاندار قزوین از 4 واحد تولیدی و صنعتی در شهرک صنعتی کاسپین یک
 • دانلود آهنگ جديد عرفان خوش دل بنام مشکلي نيس
 • امامزاده عین‌علی ماسوله در فهرست آثار ملی جای گرفت
 • رهاسازی یک کرکس در طبیعت ماسال
 • طبیعت زیبای جاده درگز به قوچان در قاب دوربین + تصاویر
 • راهنماي خريد انگشتر
 • عجیب‌ترین افسانه‌های ترسناک که مو به تن‌تان سیخ می‌کند/ از دره مرگ‌بار رودلفدر تا جزیره‌ای مخوف در دل طبیعت