بارش های باران از روز یکشنبه 26 اسفند در برخی از استانها از جمله خراسان شمالی، گلستان و مازندران شروع شد و با بالا آمدن آب رودخانه ها و سرریز شدن برخی سد ها، برخی شهرها زیر آب رفت و سیلاب به راه افتاد.

نمایندگان مجلس در همین اسفند سال گذشته یعنی کمتر از یک ماه پیش مصوب کردند که وزیر کشور رئیس ستاد پیشگیری و هماهنگی در مدیریت بحران کشور است و بعد از وزیر، در سطح محلی استاندار رئیس این ستاد است.

آنچه در سیل ویرانگر گلستان و مازندران باید به آن توجه می شد، تشکیل فوری این ستاد و پیشگیری از سیل و خسارت به مردم این مناطق بود. در درجه اول این ستاد می توانست با حضور وزیر کشور تشکیل شود و در مرحله بعد با حضور استانداران.

اما مناف هاشمی استاندار گلستان قبل از عید نوروز یعنی در 29 اسفند به خارج از کشور سفر کرد و در زمان سیلاب در استان حضور نداشت.

سفر این استاندار در پی هماهنگی با وزیر کشور و اجازه وی صورت گرفت.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در خصوص سفر این استاندار گفت: «استاندار گلستان شاید بیش از یک ماه قبل از عید نوروز تقاضای مرخصی داشتند که سفری داشته باشند گویا مشکل خانوادگی داشتند و مجبور به اعزام به خارج بودند. ایشان یک روز قبل از نوروز هم بیان کردند اینجا (استان گلستان) برنامه ریزی شده، تمام مسئولین حضور دارند و امکانات فراهم است و ضرورت دارد که ایشان برود. تقاضا داشتند و بنده هم به ایشان عرض کردم خودتان برآورد دقیق از محل داشته باشید اگر احساس کردید مشکلی ایجاد نمی‌شود و ضرورت شما در این زمینه حتمی و قطعی است می‌توانید (از مرخصی) استفاده کنید که ایشان به مرخصی رفتند در این ایام.»

در پی وقع سیلاب و در غیاب استاندار که با هماهنگی وزیر کشور در محل حضور نداشت و وزیر از نبود استاندار در محل مطلع بود، جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان باید فورا به ریاست وزیر کشور تشکیل می شد.

اما وزیر کشور و دیگر مسئولین از جمله اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور بعد از یک هفته از شروع بارش ها و چهار روز بعد از وقوع سیلاب یعنی در روز شنبه وارد استان شده و جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان به ریاست جهانگیری برگزار شد.

ظاهرا در این جلسه معاون اول رئیس جمهور استاندار گلستان را برکنار کرد. هر چند برکناری یک استاندار از اختیارات وزیر کشور است نه معاون اول رئیس جمهور، اما سوال این است که آیا مقصر همه کوتاهی ها در سیل گلستان، فقط استاندار بوده؟.

البته استاندار برای رفتن به سفر خارج از کشور هم مشکل خانوادگی اش را مطرح کرده و هم می گوید در 18 ماه مسئولیت در استانداری فقط 2 روز مرخصی رفته است.

سوال این است که اگر یک مدیر با هماهنگی مافوق خود به مرخصی رفته و اتفاقاتی در محل خدمتش رخ داده و قرار است با مدیریت چکشی عزل صورت گیرد، آیا فقط مدیر مرخصی رفته باید برکنار شود؟.

رئیس جمهور غایب بزرک بحران

اما غائله به اینجا ختم نمی‌شود، علاوه بر استاندار گلستان بالاترین مقام اجرایی کشور یعنی رئیس جمهور نیز در نخستین روز تعطیلات راهی جزیره قشم شد و در زمان وقوع بحران و حتما گذشت 7 روز از سیل از شمال کشور هیچ نقشی در حل بحران نداشت و تا امروز حاضر به ترک قشم نشد.

در خبرها آمده بود روحانی امروز قشم را ترک کرده،  آنچه مسلم است مردم سیل زده کشور منتظر نضور میدانی رییس جمهور در مناطق سیل زده بوده اند و حالا پس از 5 روز رییس جمهور از تعطیلات برگشته است.

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

دستور رییس جمهوری برای کاهش رسوب کالا/پیگیری پیشنهادات وزارت اقتصاد

معضل رسوب و انباشت کالاها در بنادر و گمرکات باعث شده تا مقامات دولتی به فکر راهکار اساسی در این زمینه باشند که در حال حاضر رییس جمهوری دستوری را برای پیگیری پیشنهادات وزارت اقتصاد برای رفع این معضل صادر کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، معضل رسوب کالاها در بنادر و گرکات باعث شده بود تا مقامات اجرایی کشور در پی حل این معضل باشند و در گام نخست برای رفع آن معاون اول ریس جمهوری در جلسه بررسی مسائل گمرکی کشور با اشاره به اهمیت جلوگیری از رسوب و انباشت کالا در بنادر، گمرکات و انبارهای متعلق به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، بر سازماندهی لازم به منظور تسهیل در روند ترخیص کالا و تامین نیازهای اساسی کشور در مقطع حساس کنونی تاکید کرد.

 

 معاون اول رییس جمهوری در این جلسه که با حضور وزرای اقتصاد، کشور، دادگستری، رییس کل گمرک، رییس سازمان بنادر و کشتیرانی، استاندار هرمزگان، رییس سازمان ملی استاندارد، رییس کل دیوان محاسبات کشور، ریس سازمان بازرسی کل کشور و رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شده بود اضافه کرده بود که «دولت برنامه ریزی های لازم را انجام داده است و در جلسات متعدد نظیر جلسات ستاد مقابله با تحریم و جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، تصمیمات مناسبی اتخاذ شده است تا جریان واردات کالا تحت هر شرایطی انجام شود و کالاهای مورد نیاز در اختیار مردم کشور قرار گیرد.»

 به دنبال آن مقرر شد کارگروهی با نظارت وزارت امور اقتصادی و دارایی برای جلوگیری از انباشت کالاهای متروکه در انبارها تشکیل شود. همچنین به منظور تسریع در موضوع تعیین مابه التفاوت قیمت ارز مقرر شد وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد خود را در کمیسیون اقتصاد ارائه کند. با دستور معاون رییس جمهوری گمرک ایران اقدامات اورژانسی خود را برای ترخیص کالاهای انباشت شده انجام داد تا جایی که بنا بر اعلام گمرک ایران «ترانزیت کالا‌های گروه چهارمی ثبت سفارش شده به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی آزاد شد. این کالا‌ها در فهرست ۱۳۳۹ قلم کالای گروه چهارمی قرار دارند که پیش از این بخشنامه‌ای مبنی بر عدم پذیرش ثبت سفارشات گروه چهارم کالایی و عدم انتقال این گروه کالا‌ها به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و گمرکات داخلی ابلاغ شده بود.

 

با بخشنامه جدید امکان انتقال کالا‌های مشمول اولویت گروه چهارم که پیش از این و قبل از ممنوعیت مجوز ثبت سفارش گرفته اند به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فراهم می‌شود. این بخشنامه در راستای اجرای سیاست‌های جدید دولت و دستور معاون اول رئیس جمهور، وزیر امور اقتصادی و دارایی و همچنین رئیس کل گمرک ایران مبنی بر انجام اقدامات اورژانسی برای کاهش رسوب کالا در بنادر صورت می‌گیرد.»

 

حالا در ادامه اقدامات دولتی برای رفع کامل معضل انباشت کالاها در بنادر و گمرکات بنا به گفته رییس کل گمرک رییس‌جمهوری روی پیشنهادات وزارت اقتصاد برای کاهش رسوب کالا در بنادر و گمرکات دستور رسیدگی و تسهیل امور را داده‌اند.

بنابراین گزارش، چندی پیش ۸ پیشنهاد بسیار مهم از سوی وزارت اقتصاد در راستای کاهش رسوب در بنادر و گمرکات کشور به دولت تقدیم شده بود که این پیشنهادات به شرح زیر است:

 

پیشنهاد اول: صدور مجوز ثبت سفارش از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کالاهای رسیده به کشور که با وجود دپو شدن این کالاها در بنادر و یا اماکن گمرکی، هنوز مجوز ثبت سفارش برای آنها صادر نشده است.

 

پیشنهاد دوم: ترخیص اقلام اظهار شده به گمرک، بدون نیاز به اصلاح مجوز ثبت سفارش طبق ردیف تعرفه استنباطی گمرک.

 

پیشنهاد سوم: اجازه ترخیص قطعی کالاهایی که با گواهی بانک عامل، ارز آنها تامین شده و مشکل مالکیت ندارند.

 

پیشنهاد چهارم: افزایش مهلت مندرج در مجوزهای ثبت سفارش برای کلیه کالاها و عدم نیاز به تمدید مجوز ثبت سفارش در صورت رسیدن کالا به کشور در مهلت مقرر ثبت سفارش.

 

پیشنهاد پنجم: فراهم نمودن تمهیدات لازم در راستای نمونه برداری از کالاهائی که نیاز به اخذ و ارائه مجوزهای قانونی مانند استاندارد، انرژی اتمی، قرنطینه و… دارند قبل از اینکه این کالاها به گمرک اظهار شوند مثلاً در حین تخلیه در بنادر یا امکان گمرکی.

 

پیشنهاد ششم: ترخیص دارو و محصولات دارویی با حداقل اسناد و نظر مستقیم وزارت بهداشت یا سازمان غذا و دارو.

 

پیشنهاد هفتم: نگهداری قسمتی از کالاهای اظهار شده به گمرک در صورت بدهی قطعی قبلی صاحب کالا به میزان بدهی قطعی و اجازه ترخیص مابقی کالا.

 

پیشنهاد هشتم: تسری تصمیم اتخاذ شده برای خودروهای با ثبت سفارش بانکی به خودروهای دارای ثبت سفارش غیربانکی یا فاقد مجوز ثبت سفارش.

حالا بنا به گفته رئیس کل گمرک ایران «پیشنهادات ارائه شده درباره رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور به استحضار رئیس جمهوری رسیده و حسب نظر و دستور، «صدور مجوز ثبت سفارش از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کالاهای رسیده به کشور»، همچنین «افزایش مهلت مندرج در مجوزهای ثبت سفارش برای کلیه کالاها و عدم نیاز به تمدید مجوز ثبت سفارش، درصورت رسیدن کالا به کشور در مهلت مقرر در ثبت سفارش یا سررسید اعتبار اسنادی و حواله بانکی» ، جهت اقدام به وزیر صنعت، معدن و تجارت ارجاع شده است.»

 

روابط عمومی گمرک ایران به نقل از «مهدی میراشرفی» آورده است: «بدیهی است این امر به آن مفهوم نیست، تمامی اقلامی که در بنادر و گمرکات انباشت شده و فاقد مجوز ثبت سفارش هستند، جزو گروه 4 کالائی می باشند بلکه اکثر کالاهائی که سرمایه ای و واسطه ای خط تولید نیز در میان این کالاها وجود دارد که فاقد ثبت سفارش هستند و با توجه به نامگذاری امسال به نام «رونق تولید» از سوی مقام معظم رهبری، امید است نسبت به تعیین تکلیف این کالاها به قید فوریت اقدام تا واحدهای تولیدی مشکلی از جهت اقلام مورد مصرف در خطوط تولید و کالاهای سرمایه ای و واسطه ای نداشته باشند.»

 

میراشرفی از ارجاع دو پیشنهاد و راهکار وزارت اقتصاد توسط رئیس جمهوری به دولت خبر داده و افزود: «راهکارهای «نگهداری قسمتی از کالاهای اظهارشده به گمرک در صورت بدهی قطعی قبلی صاحب کالا به میزان بدهی و اجازه ترخیص مابقی کالای اظهاری »، همچنین « اجازه ترخیص خودروهای دارای ثبت سفارش غیر بانکی و قبض انبار 16/10/1397 و قبل از آن » نیز به استحضار ریاست جمهوری رسیده و این دو مورد نیز حسب نظر ایشان برای طرح در دولت به معاون اول رئیس جمهور ارجاع شده است.»

 

در ادامه، معاون امور گمرکی گمرک ایران نیز از دستور رئیس جمهور در مورد چهار پیشنهاد دیگر وزارت اقتصاد در خصوص وضعیت رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور خبر داده و اعلام کرد: «این 4 پیشنهاد نیز به استحضار رئیس جمهور رسیده و حسب نظر ایشان، برای اقدام، به وزیر امور اقتصادی و دارائی ابلاغ شده است. یکی از مهمترین موارد، « امکان ترخیص اقلام اظهار شده به گمرک، بدون نیاز به اصلاح ثبت سفارش، طبق ردیف تعرفه استنباطی گمرک» است که به شرط ثابت بودن شرح تجاری کالا مورد موافقت رئیس جمهور قرار گرفته است.»

 

معاون رئیس کل گمرک ایران تأکید کرد: «اجازه ترخیص قطعی کالاهائی که با گواهی بانک عامل، ارز آنها تأمین شده است و مشکل مالکیت ندارند» نیز از دستورات مهم و حائز اهمیتی است که از سوی رئیس جمهور برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارائی ابلاغ شده است. «فراهم نمودن تمهیدات لازم در راستای نمونه برداری از کالاهائی که نیاز به اخذ و ارائه مجوزهای قانونی دارند، قبل از اظهار این کالاها به گمرک» مورد دیگری است که به گفته ارونقی مورد موافقت رئیس جمهور واقع شده و دستور اقدام در این خصوص صادر شده است. «ترخیص محصولات داروئی دارای موعد زمانی فاقد شرایط مندرج در تبصره 4 فصل 30 جداول ضمیمه مقررات صادرات و واردات با مجوز صادره از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی »، موردی است که با دستور رئیس جمهور، جهت اجراء به مراجع مربوطه ابلاغ شده است.»

 

پیگیری های نهادهای اقتصادی چون گمرک و وزارت اقتصاد برای رفع مهضل رسوب و انباشت کالاها در کنار تاکیدات مقامات اجرایی کشورمان چون رییس جمهوری و معاونین اقتصادی وی نشان دهنده عزم دولت برای رفع این مشکل است و به نظر می رسد با ارائه راهکارهای جدید از سوی وزارت اقتصاد می توان امیدوار بود که در آینده نزدیک شاهد رفع این معضل باشیم./

پایان پیام/50

محسن جهانگیری درگذشت

پزشکی که خودش را دیپلم معرفی کرد تا ببیند در بیمارستان با او چه می کنند؟

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

کلیدواژه: وزیر کشور مدیریت بحران سیل عید نوروز نوروز شورای هماهنگی مدیریت بحران معاون اول رئیس جمهور معاون رئیس جمهور معاون اول تعطیلات قشم تعطیلات رئیس جمهور سیل قشم

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۲۱۶۳۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۷ استان کشور درگیر هجوم ملخ‌‌ها/ پایان معافیت‌ ۸ کشور از تحریم‌های نفتی/ جزئیات نقش‎‌آفرینی استاندار پیشین در پرونده موسسات مالی غیرمجاز/احتمال اعطای سهمیه به داوطلبان کنکور مناطق سیل‌زده/ سفر عمران‌خان به ایران
 • قشم میزبان سفرای سازمان اکو/ تفاهم نامه همکاری بین منطقه آزاد قشم و موسسه فرهنگی اکو امضا می شود
 • بازتاب بازدید رییس جمهوری از مناطق سیل زده دررسانه های داخلی
 • برگزاری دوره آموزشی پیشگیری از حوادث و سوانح رانندگی در واحد قشم
 • دیدار تشکل های دانشجویی با رئیس واحد قشم
 • کشف بیش از ۴ تن میوه استوایی قاچاق در قشم
 • تذکرهای نماینده تفرش به رییس‌جمهور، ۴ وزیر و ۲ معاون رییس‌جمهور
 • دستور رئیس‌جمهور برای کاهش رسوب کالا در گمرکات
 • انتصاب ریاست شورای عالی مدیریت بحران کشور به رئیس‌جمهور واگذار شد
 • انتصاب رئیس سازمان مدیریت بحران به رئیس جمهور واگذار شد
 • ریاست مدیریت بحران کشور به رئیس‌جمهور واگذار شد
 • دستور رییس‌جمهور برای کاهش رسوب کالا در بنادر و گمرکات
 • درآمد گمرک قشم 24 درصد افزایش یافت
 • نیروی انسانی توانمند، موتور محرک توسعه است
 • مقامات در جریان سیل چه کردند؟
 • گزارش علی‌اصغر مونسان به رییس‌جمهور
 • گزارش مونسان به رییس‌جمهور
 • سفر رییس جمهوری به ایلام با پیگیری استاندار محقق شد
 • نامه خانواده شهدای ترور کشور به عمران خان/تحریم ها عامل بالندگی صنایع داخلی