سیلاب ناگهانی صبح دیروز 5 فروردین در شیراز مردم را به شوک و ماتم فرو برد. سیلابی مرگ آور و بسیار وحشتناک که مردم ایران را ماتم زده کرد. در ادامه این بخش خبری ایران ناز به جزئیات بیشتر این سیلاب مرگ آور سین هفت سین مردم و مسافران نورزوی شیراز می پردازیم.

به گزارش ایران ناز، در حالی که همه افکار عمومی درگیر و پیگیر اخبار سیل شمال کشور و استان‌های گلستان، مازندران و.

. هستند، بررسی اخبار ایسنا نشان می‌دهد که این بار سیل در نیمه جنوبی کشور خبر ساز شد.

شمار قربانیان سیل در شیراز به ١٧ تن رسید.

به گزارش ایسنا، غلامزاده مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس گفت: جسد پسر بچه‌ای با نام سپهر آزادی فرزند آرش حدود دو و نیم ساله ساکن شیراز شناسایی شد.

وی افزود: در میان جانباختگان شش نفر مرد، هفت نفر زن، سه پسر بچه و یک دختر بچه هستند.

استان‌های جنوبی کشور آماده سیل باشند

مدیرکل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی نسبت به وقوع سیل در استان‌های جنوبی کشور هشدار داد و گفت: میزان بارش ۲۴ ساعت آینده خوزستان سه رقمی می‌شود و حتماً با طغیان رودخانه‌های بزرگ این استان مواجه خواهیم بود.

از ابتدای بهار سال ۹۸ شاهد فعالیت چند سیستم بارشی در بخش‌های مختلف کشور هستیم که باعث بارش شدید و حتی وقوع سیلاب در استان‌های گلستان و مازندران شد. از بعدازظهر امروز (۵ فروردین) نیز شاهد سیلاب در شهر شیراز هستیم. بنا به گفته احد وظیفه استان‌های فارس، بوشهر، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و لرستان طی امروز و فردا وضعیت بحرانی دارند.

این کارشناس سازمان هواشناسی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: سامانه بارشی که دیشب وارد کشور شده و با شدت بسیار فعال است تا فردا (۶ فروردین) وضعیت بحرانی را برای جنوب غرب و جنوب کشور ایجاد می‌کند که در اطلاعیه‌ها و اخطاریه‌های روزهای اخیر به این موارد اشاره شده بود.

وظیفه تاکید کرد: امروز به‌طور نسبی بارش‌ها فروکش می‌کند و فردا صبح مجدداً بارش‌ها را با شدت خواهیم داشت تا اینکه فردا بعدازظهر (۶ فروردین)، بارش‌ها در بخش غرب و جنوب غرب کاهش پیدا می‌کند و تقریباً قطع می‌شود.

 

وی با بیان اینکه فردا بارش‌ها بیشتر رگباری خواهد بود، گفت: فردا در جنوب استان فارس، غرب کرمان و بخش‌های جنوبی بوشهر، بارش اوج می‌گیرد و قطعاً احتمال جاری شدن سیلاب وجود دارد. دراستان‌های لرستان و شمال و شرق خوزستان انتظار داریم که بارش‌های ۲۴ ساعت آینده سه رقمی شود و به حدود ۱۵۰ میلی‌متر برسد.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی تاکید کرد: در خوزستان بارش سنگین است و رودخانه‌های بزرگ طغیان می‌کند، امیدواریم صدمات جانی به همراه نداشته باشد.

هشدار وقوع سیلاب در تهران

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران نسبت به بارش شدید باران و سیلابی شدن رودخانه‌های استان در روزهای پیش رو هشدار داد.

سید حسن رضوی اظهار کرد: بر پایه اعلام سازمان هواشناسی مبنی بر ورود سامانه‌های بارشی از سمت جنوب و غرب کشور و گسترش آن به استان‌های واقع در شمال غرب، غرب، جنوب غرب و ارتفاعات البرز در استان تهران، احتمال بارش شدید باران و وقوع سیلاب در رودخانه‌ها و مسیل های سطح استان وجود خواهد داشت‪.‬

وی افزود: با توجه به شرایط بارشی در فصل بهار، امکان وقوع سیلاب‌های مخرب در سطح حوضه‌های آبریز، رودخانه‌ها و مسیل های استان تهران دور از ذهن نیست‪.‬
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با هشدار به مسافران و گردشگران گفت: گردشگران که در این روزها قصد تفریح در اطراف رودخانه‌ها و مسیل های اطراف تهران را دارند، باید نسبت به هشدارهایی که توسط سازمان‌های مربوطه اعلام می‌شود توجه جدی داشته باشند‪.‌

احتمال طغیان رودخانه کرج

شرکت آب منطقه‌ای البرز ضمن هشدار در خصوص احتمال طغیان رودخانه کرج، از ساکنان حاشیه رودخانه و مسافران جاده چالوس خواست به رودخانه کرج نزدیک نشوند.

منطقه البرز، شرکت آب منطقه‌ای استان البرز با اشاره به اخطاریه‌های هواشناسی مبنی بر بارش رگبار برف و باران به همراه رعد و برق در جاده چالوس، از احتمال طغیان رودخانه کرج خبر داد.

بر همین اساس از ساکنان حاشیه رودخانه کرج و مسافران عبوری از جاده چالوس خواسته شده به رودخانه کرج نزدیک نشوند.

روز گذشته مدیرکل مدیریت بحران استان البرز هم ضمن اعلام تدابیر اتخاذ شده برای عبور ایمن از بحران پیش رو از شهروندان خواسته بود در حاشیه رودخانه‌ها توقف نکنند و اسکان نداشته باشند.

دقایقی قبل هم معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز با اعلام شرایط اضطراری در استان از حضور نیروهای دستگاه‌های مختلف جهت ممانعت از توقف مسافران در مناطق پرخطر استان خبر داد.

 

احتمال شکستگی برخی سدهای فرسوده استان مرکزی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: با توجه به اینکه عمر مفید برخی سدهای استان مرکزی تمام شده، احتمال شکستگی این سدها در صورت مواجه شدن با بارش‌های سنگین وجود دارد.

به گزارش ایسنا، عزت الله آمره‌ای در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مرکزی که همزمان با جلسه ستاد خدمات سفر و آئین معارفه شهردار اراک و با حضور جباری نژاد معاون عمرانی وزیر کشور برگزار شد، اظهار کرد: بارندگی‌هایی که در استان آغاز شده تا فردا ادامه خواهد داشت و این بارندگی در برخی نقاط کشور از جمله شیراز مشکلاتی را به همراه داشته است.

وی افزود: به دنبال بارش‌های اخیر تمام رودخانه‌ها سیلابی شده اند و به احتمال زیاد این بارش‌ها سبب طغیان رودخانه‌ها خواهد شد.

 

پل‌دختر در خطر است!

با انتشار اخباری از تخریب بخش‌هایی از جاده قدیم پلدختر نصف شدن این جاده و به دنبال آن پل تاریخی پل‌دختر در شهرستان پل‌دختر استان لرستان، علی محمد عزیزی، مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان پل‌دختر در گفت‌و گو با ایسنا وضعیت کنونی پل دختر را مناسب ارزیابی کرد و اظهار کرد: در حال حاضر بخش‌هایی از پایین دست شهر در محدوده شهرداری و انتهای خیابان‌های رسالت دچار آب‌گرفتگی شده است.

شماره تلفن اسکان اضطراری در شیراز اعلام شد

ستاد اسکان مرکزی در استان فارس برای اطلاع رسانی درباره کمپ‌ها، اقامتگاه‌های نوروزی و «اسکان اضطراریِ» مسافران سیل زده، شماره تلفن خود را اعلام کرد.

با وقوع سیل در شهر شیراز، مسافرانی که در چادر اسکان داشتند هم اکنون با بحران سیل روبرو شده اند، ستاد اسکان مرکزی استان فارس با شماره تلفن‌های ۳۲۲۷۲۹۰۳ و ۳۲۲۷۹۹۰۲ به کد ۰۷۱ آماده ارائه اطلاعات درباره اقامتگاه‌ها و کمپ‌های اضطراری و همچنین هدایت مسافران به اماکن سرپوشیده است.

مدیر کل بحران استان اصفهان: کنار مسیل و رودخانه اتراق نکنید

با هشدار اداره کل هواشناسی استان اصفهان مبنی بر بارش‌های امروز و فردا، ستاد مدیریت بحران استان از مسافران و شهروندان خواست، در کنار مسیل‌ها، کانال‌ها و رودخانه‌ها اتراق نکنند.

به گزارش ایران ناز منطقه اصفهان، اداره کل هواشناسی استان اصفهان طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد به سبب شدت بارش باران و رعد و برق و تگرگ در مناطق مستعد و وزش باد شدید (تندباد موقت) طی روزهای دوشنبه و سه شنبه، در مناطق غربی، مرکزی و نیمه جنوبی استان اصفهان شرایط سیلاب‌های ناگهانی، آب گرفتگی معابر عمومی، اختلال در تردد جاده‌ای و شهری انتظار می‌رود.

منصور شیشه فروش، مدیر کل بحران استان اصفهان با اشاره به تشکیل شورای مدیریت بحران استان و شورای مدیریت بحران شهرستان‌ها در فرمانداری‌ها، به ایسنا می‌گوید همه استان در آمادگی کامل به سر می‌برد و شهرداری‌ها نیز کمیته سیل برگزار کرده‌اند.

وضعیت آق‌قلا و ۳۷ روستای آن همچنان بحرانی است

فرماندار شهرستان آق قلا گفت: با گذشت ۵ روز از آبگرفتگی در این شهرستان، هنوز وضعیت شهر آق قلا و ۳۷ روستای آن بحرانی است.

 امانگلدی ضمیر در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: همچنان ارتفاع آب در برخی از محله‌های شهر آق قلا بین یک تا یک و نیم متر است.

وی با اشاره به بهبود وضعیت امدادرسانی در شهرستان، افزود: شهر آق قلا به ۵ نقطه تقسیم شده و هر نقطه به ۱۰ نفر از معتمدین محل واگذار شده تا اقلام غذایی و امدادی را بین مردم تقسیم کنند. توزیع این اقلام در روستاها نیز به دهیاران واگذار شده است.

آخرین وضعیت سوخت‌رسانی به مناطق سیل‌زده

آخرین وضعیت سوخت رسانی به مناطق سیل‌زده و سایر نقاطی که وقوع سیل در آنها پیش‌بینی شده بود، تشریح شد.

رئیس روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه تا کنون مشکلی در زمینه سوخت رسانی به مناطق سیل زده وجود نداشته است، به ایسنا اظهار کرد: از آنجایی که پیش بینی وقوع سیل شده بود، ذخیره‌سازی های لازم انجام شد. در روزهای ابتدایی سیل در نقاط کلانه، آق قلا و… چند جایگاه سوخت دچار آبگرفتگی شد که درحال حاضر مشکل این جایگاه‌ها برطرف شده است.

منبع: ایران ناز

تکرار گفتمان «رستاخیزی» شاه پهلوی در صداوسیما و خط و نشان برای مردم؛ آیا منتقدان باید از ایران بروند؟

موج انصراف هنرمندان از جشنواره فجر در واکنش به فاجعه هواپیمای اوکراینی

توهین بی‌شرمانه در تلویزیون به رخشان بنی‌اعتماد/ اعتراض انجمن مستندسازان+فیلم

عکس| این زن معترض به مامور یگان ویژه چه می‌گوید؟

گلایه تبریزی‌ها از تاخیر در اطلاع رسانی تعطیلی مدارس

منبع این خبر، وبسایت www.irannaz.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۲۱۸۶۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

بازآفرینی بافت تاریخی، احیای هویت شیراز است

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، حیدر اسکندرپور در بازدید از بافت تاریخی و فرهنگی شهر بار دیگر بافت تاریخی را هویت و ثروت شهر شیراز دانست و گفت: به همه علاقمندانی که دوست دارند در بافت تاریخی شهر سرمایه گذاری کنند، اطمینان می‌دهم که بافت تاریخی فرهنگی شهر یکی از گران‌ترین نقاط شیراز خواهد شد.

او، بازپیرایی این بخش از شهر را احیای هویت و تاریخ شهر شیراز دانست و افزود: در دو سال گذشته افتخار داشتیم که بخش‌های زیادی از بافت تاریخی را با همراهی مردم باز پیرایی، احیا و مرمت کنیم. مدیریت شهری بر این باور است که احیای بافت تاریخی، گردشگری شهر شیراز بلکه کشور را رونق می‌بخشد و نشاط اجتماعی را افزایش می‌دهد.

شهردار شیراز با بیان اینکه تا قبل از روی کار آمدن مدیریت جدید شهری، بافت تاریخی از ناهنجاری‌های اجتماعی بسیار رنج می‌برد، گفت: با نگاه جدید، تصمیمات و رویداد‌های خوبی که در احیاء و مرمت بافت صورت گرفته، بسیاری از معضلات بافت تاریخی شیراز برطرف شده و امروز بافت تاریخی ثروت شهر شیراز است.

او با اشاره به اقدامات صورت گرفته ظرف مدت دو سال گذشته در بافت تاریخی شهر شیراز گفت: ما در سال ۹۷ افتخار داشتیم پنج محور گردشگری را در بافت احیاء کنیم. اطمینان دارم در سال ۹۸ این عملیات سرعت می‌گیرد و البته بخش زیادی از این عملیات را سپری کرده ایم. ما در همه محور‌های باقی مانده هم احیاء را انجام خواهیم داد. به خصوص در بازار وکیل و بازار‌های جانبی کف سازی، بدنه سازی و سقف را احیاء خواهیم کرد بنابراین هم به بازاریان شریف شیراز هم سرمایه گذارانی که در حوزه بافت تاریخی می‌خواهند سرمایه گذاری کنند، این اطمینان را می‌دهم که سرعت احیاء و تعالی بافت را شدت خواهیم بخشید.

شهردار شیراز با تمجید از روحیه فرهنگی مردم شیراز اظهار داشت: معتقدیم مردم شیراز اصولا تعالی نگر هستند و عوض اینکه توسعه‌هایی را انجام دهیم که نتیجه اش تخریب شهر باشد، به دنبال تعالی شهر شیراز هستیم. اگر شهر شیراز را روح ایران بدانیم، دنبال احیای روح ایرانی در قالب شهر شیراز هستیم.

اسکندرپور در پایان گفت: کاری که دارد در بافت صورت می‌گیرد جز با مشارکت مردم امکان پذیر نیست یعنی مردم برای تعالی بخشی در بافت و بازار سنتی شهر محور هستند و من به سهم خودم به عنوان خدمتگزار مردم شریف شیراز در شهرداری از تک تک بازاریان محترم برای همکاری، حمایت و همگامی شان سپاسگزارم و اطمینان دارم که این همراهی روز‌های خوشی را برای شهر شیراز رقم خواهد زد.

تخریب بافت تاریخی، اقدامی علیه توسعه است

عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری کشور تاکید کرد: امروزه مقیاس و نوع عملکرد محدوده زندیه تغییر پیدا کرده است و در احیای این محدوده تاریخی باید ریشه‌ها و نقش‌های آن حفظ شود، از این رو به مدیران شهری شیراز توصیه می‌شود در مسیر بازآفرینی شهری محدوده زندیه گام بگذارند.

سید محمد بهشتی که به همراه شهردار شیراز، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری فارس، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس و برخی از اعضای شورای شهر و مدیران شهرداری از محدوده زندیه دیدن می‌کرد، گفت: در گذشته تخریب‌هایی در بافت تاریخی به نام فرصت‌های توسعه انجام می‌شد که طی آن در بافت تاریخی شاهد ساخت مجتمع‌های تجاری و ... بودیم در صورتیکه اینگونه اقدامات فرصت توسعه نیست بلکه علیه توسعه است. به عنوان مثال ساخت اینگونه مجتمع‌ها در بافت تاریخی بر حیات بازار وکیل تاثیر منفی گذاشته است.

او ضمن ارائه رهنمود‌هایی به شهردار و اعضای شورای شهر در خصوص طرح بازآفرینی مجموعه زندیه به عنوان یکی از پروژه‌های نرم افزاری و انسان محور شیراز گفت: طرح بازآفرینی مجموعه زندیه فرصتی برای مدیران شهری شیراز است تا از بحران مدنیت به وجود آمده در شهر‌ها گذر کنند و نشان دهند که فرصت توسعه به شکل افزایش کیفیت و بازآفرینی شهری نیز وجود دارد.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری کشور با بیان اینکه در طول ۶۰ سال اخیر تحولات فرهنگی و اجتماعی در کشور رخ داده که این تحولات با اوج و فرود همراه بوده است، افزود: اگر دوگانه مدنیت و بحران مدنیت را مدنظر قرار دهیم از سال ۴۰ به بعد وارد شرایط بحران مدنیت شدیم. این بحران هم اکنون در حال افول است و شاهد رشد مدنیت هستیم.

او ضمن برشمردن تفاوت‌های مدنیت و بحران مدنیت اضافه کرد: هنگامی که بحران مدنیت رخ می‌دهد کیفیت زندگی افراد تحت تاثیر قرار میگیرد و شاهد سیطره کمیت هستیم و همه چیز تنزل پیدا می‌کند. به عنوان مثال خیابان‌های شهر متری می‌شود و شاهد خیابان‌هایی با عناوین《۳۰ متری، ۴۵ متری و ... 》هستیم. در صورتیکه پیش از آن هر کدام از خیابان‌ها دارای اسم و هویت بودند، اما در این شرایط شهر به نازل‌ترین مرتبه خود و تکیه بر کمیت تنزل پیدا می‌کند.

بهشتی با انتقاد از اینکه در دوره بحران مدنیت مدیر خوب کسی است که اقدامات کمی مثل پل زدن و مصرف سیمان و بتن انجام دهد، گفت: در شرایطی که مدنیت حاکم می‌شود، کیفیت زندگی مورد توجه قرار می‌گیرد.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری کشور خاطرنشان کرد: چند شهر در ایران وجود دارد که عبور از بحران مدنیت به مدنیت و توجه به کیفیت زندگی در آن‌ها پررنگ‌تر هست و پیشقراول این شهر‌ها شیراز است. رفتار شیرازی‌ها و میزبانی لطیف آن‌ها در جریان سیل فروردین ماه شاهدی بر این موضوع است.

انتهای پیام/ 

دیگر خبرها

 • روزهای تلخ نودوهشت!
 • سرمایه‌گذاری در بافت تاریخی شیراز مطمئن است
 • نایب‌رئیس بانوان فدراسیون والیبال کنار رفت/ کوچ ناگهانی از فدراسیون
 • تشدید خسارات سیلاب سیستان و بلوچستان بخاطر ۴ سد
 • نقش انگلیس در تجزیه ایران و قتل امیرکبیر و قائم‌مقام فراهانی
 • راز مرگ دلخراش 4 زن در بیمارستان امام اهواز فاش شد
 • پرداخت بیش از ۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای بازسازی اماکن سیل‌زده فروردین
 • چرخش ناگهانی؛ «مقتدی صدر» به دنبال چیست؟
 • شرکت ملی نفت ایران ۷۱ میلیارد ریال به مناطق سیل‌زده حمیدیه کمک کرد
 • گزارش| نقش انگلیس در تجزیه ایران و کشتن امیرکبیر و قائم‌مقام فراهانی
 • ۱۷۷۰ واحد مسکونی غیرمجاز در بستر و حریم رودخانه‌های استان کرمانشاه وجود دارد
 • باید و نباید سفر خارجی اعضای شورای شهر شیراز
 • مدیریت بحران فقط ارسال آذوقه و چادر نیست
 • کفاشیان: AFC با ضربه زدن به ایران، به خودش ضربه می‌زند/ سلب میزبانی، ناگهانی اتفاق نمی‌افتد
 • اشاره رهبر انقلاب به حادثه دلخراش سقوط هواپیما در نماز جمعه تهران + فیلم
 • آیین بزرگداشت شهدای هواپیمای اوکراینی در شوشتر برگزار می‌شود
 • عکس ؛ موقعیت پیچیده و ناگهانی در لیگ قهرمانان آسیا
 • رودخانه «جگین» ماشین‌آلات‌ سنگین را زمین‌گیر کرد/ بسته‌های امدادی به «درنگ‌مدو» رسید + فیلم
 • گرفتار سال‌های تر و خشک شدیم