مشهد- ایرنا- پارک ملی تندوره یکی از بزرگترین مناطق حفاظت شده ایران است که می‌ توان پلنگ کمیاب ایرانی را در آن یافت. این منطقه با طبیعت بکر و زیبای خود زیستگاه جانوران و رویشگاه گیاهان زینتی و دارویی بسیاری است.

تندوره در سال 1347 به عنوان 'منطقه حفاظت شده' قرق شد و در سال بعد از آن به 'پارک وحش تندوره' تغییر نام یافت. از سال 1353 مساحت این پارک تقلیل یافت و طی مصوبه شورای عالی محیط زیست از سال 1361 به عنوان پارک ملی تندوره معرفی شد.
مساحت کنونی پارک ملی تندوره 35 هزار و 540 هکتار و مساحت منطقه حفاظت شده تندوره 9 هزار و 50 هکتار است.
پارک ملی و منطقه حفاظت شده تندوره در محدوده شهرستان درگز واقع در شمال استان خراسان رضوی نزدیک مرز ترکمنستان در منطقه ای کوهستانی با صخره ها و تپه ماهورهای متعدد و دره های ژرف و پرشیب پوشیده از گیاهان مختلف قرار دارد و یکی از بهترین زیستگاههای جانوران وحشی به ویژه قوچ و میش اوریال نیز می باشد.

* موقعیت جغرافیایی
بر اساس تقسیم ‌بندی مجموعه تندوره در شهرستان درگز و در حوزه آبریز هریرود و کشف ‌رود و زیرحوزه رودخانه درونگر قرار گرفته ‌است. پارک ملی تندوره که زمانی تفرجگاه و محل تفریح مردم درگز و قوچان بود از زیباترین و عمیق ‌ترین دره‌های ژرف و پر شیب و تپه ماهورها بهره ‌مند و از بهترین زیستگاههای جانوران وحشی به ویژه قوچ و میش اوریال است. چنانچه صبح زود یا غروب در این منطقه باشید گله ‌های کل و بز در حال چرا را می ببینید.
مرتفع ‌ترین نقطه این منطقه 'قله قنبرعلی' در جنوب محدوده به ارتفاع 2586 متر است و پستترین نقطه با ارتفاع 884 متر در بخش شمالی محدوده تندوره قرار دارد.

* آب و هوای متنوع
پارک ملی تندوره بخاطر قرار گرفتن روی ارتفاعات کپه داغ در جنوب و غرب، تأثیرپذیر بودن از کویر قره قوم و جلگه پست درگز از سمت شمال دارای دو نوع آب و هوای متفاوت است. قسمتهای جنوبی و غربی پارک به علت وجود ارتفاعات بلند و تحت تأثیر توده‌های هوایی مدیترانه ‌ای دارای آب و هوائی نسبتا سرد و رطوبت بیشتر و قسمتهای شمالی تحت تأثیر آب و هوای گرم و خشک کویر قره قوم و جلگه پست درگز دارای آب و هوایی نسبتا گرم و رطوبت کمتر است.
این منطقه فاقد مراکز جمعیتی است و تنها پاسگاههای محیط بانی چهل ‌میر، بابانستان، شکراب، تیوان، درونگر، چرلاق و زیارتگاه علی بلاغ در آن قرار دارند. داخل پارک در ایامی که ریزشهای جوی وجود ندارد می ‌توان از تنها راه ارتباطی داخل پارک استفاده کرد که محیط بانی چهل میر را به شکرآب وصل می‌ کند.
تندوره از نظر منابع آبی فاقد رودخانه‌های مهم است و قسمت اعظم منابع آب منطقه را چشمه‌ ها تشکیل می‌دهند. حدود 31 چشمه و هشت حلقه چاه نیز در این محدوده وجود دارد که چشمه‌ های چهل میر، بید، رجبه، ادانه، قره نهه، مدخان، باش تپه، ایدلق، قره لوکه، کلاشک، توغی، تندوره، چرلاق و رف سو از مهم‌ترین آنها به شمار می ‌روند.
میزان بارندگی سالانه در تندوره 250 تا 300 میلیمتر و توزیع بارندگی در فصول مختلف بسیار متفاوت است. درجه حرارت در زمستان تا منفی 20 درجه هم می ‌رسد و حداقل چهار ماه از سال در این منطقه برف وجود دارد. بیشتر حجم باران در فصل بهار رخ می‌ دهد. آبدهی چشمه‌های منطقه چشمگیر نبوده و تنها چشمه‌ های چهل‌ میر و چرلاق بطور نسبی دارای آبدهی بیشتری در مقایسه با سایر چشمه‌ها هستند.

* زیستگاهی زیبا برای گونه های جانوری
شکل خاص زیستی، ساختمان خاک، تغییرات ارتفاع، میزان بارش و شکل آن و نوسانات و گرما سبب سده پوشش گیاهی متنوعی در این ناحیه دیده شود. پارک ملی تندروره از نظر ذخایر طبیعی و حیاتی، تنوع زیستی و نمونه‌های حیات وحش(قوچ و میش اوریال) و پدیده‌های ارضی و دیگر ویژگیهای خاص در نوع خود پارکی ممتاز است.
منطقه دارای ساختاری کوهستانی با مرفولوژی نامنظم بوده و کوههای آن سیمایی بهم ریخته دارند. این پارک از یک سری کوههای مرتفع و متصل به هم تشکیل شده‌ و رشته ‌کوه مشخصی ندارد.

* پلنگ و تندوره
پارک ملی تندوره از نظر تاریخی نیز حائز اهمیت بوده و در گذشته نه چندان دور راه ارتباطی درگز به قوچان از این منطقه می ‌گذشته ‌است. در این منطقه بازمانده‌های سکونت در ادوار گذشته به چشم می ‌خورد که از آن جمله می‌توان به آثار باقیمانده از دژی قدیمی به نام قلعه رجبه اشاره کرد که بنا بر مشهور قدمت آن به قبل از اسلام باز می ‌گردد.
از هفت گونه گربه ‌سان ایران پنج گونه یعنی 'پلنگ ایرانی، گربه جنگلی، گربه دشتی، گربه پالاس و سیاه‌ گوش اورآسیا' در این منطقه زندگی می‌ کنند و بر همین اساس ایران مهمترین زیستگاه پلنگ در خاورمیانه است.
تندوره محل زندگی چند گونه حیوان نادر مخصوصا پلنگ ایرانی است. بطوری که در سال 1370 تعداد 134 قلاده پلنگ در آن دیده شد و جمعیت آن در سال 1387 نزدیک به 60 قلاده برآورد ‌شد. تعدادی از پلنگهای معروف که با گردنبند ردیاب ماهواره‌ ای و قلاده ‌گذاری شده در منطقه حضور دارند با اسامی 'بردیا، برنا و برزو' شناخته می‌ شوند و حتی طبق گفته محیط‌ بانان منطقه 'برنا و بردیا' جفتگیری کرده ‌اند. کل و بز طعمه اصلی پلنگ هستند که در این منطقه زیست می کنند.
از سمداران تندوره هم می ‌توان به بز وحشی که گله‌ های 100 تا 150 رأسی آن در ارتفاعات منطقه دیده می‌شود و گوسفند وحشی اشاره کرد که از گونه قوچ و میش اوریال و خالصترین نژاد این گونه در ایران است. شمار قوچ و میشهای پارک را در سال 1356 حدود 6000 رأس برآورد کردند و اکنون جمعیت گوسفندان وحشی پارک تندوره بالغ بر 4000 رأس است.
گراز از دیگر حیوانات پارک است که به تعداد زیاد در مناطق مختلف به ‌ویژه شمال پارک تندوره زیست می ‌کند. گرگ هم در قسمتهای نسبتا کم ‌ارتفاع پارک و محدوده‌های مشرف بر روستاهای اطراف به صورت منفرد یا دسته ‌های دو تا پنج قلاده ‌ای دیده می‌ شود که در فصل زمستان بیشتر از قوچ، میش، کل و بز و در تابستان از گله گوسفندان اهلی شکار و تغذیه می ‌کند. روباه قرمز، شغال، سمور سنگی، کفتار، رودک و انواع جوندگان همچون خرگوش بی‌ دم و تشی از دیگر پستانداران این منطقه هستند.

* پرندگان تندوره
پارک ملی تندوره از نظر تنوع گونه‌های پرندگان نیز بسیار غنی است. پرندگان بیشتر در نواحی پست و حاشیه ‌ای پارک و داخل دره‌ها و نزدیک به چشمه‌ سارها دیده می‌ شوند. 'کورکور، سارگپه پابلند، عقاب دشتی، عقاب شاهی، عقاب طلایی، کرکس، هما، لیل، کوکر، مرغ حق، شبگرد بلوچی، بادخورک معمولی، بادخورک کوهی، زنبورخور معمولی، هدهد، چکاوک طوقی، پپت خاکی و سنگ‌ چشم دم ‌سرخ' گروهی از پرندگان مهاجر به پارک تندوره را تشکیل می ‌دهند. تعدادی از گونه‌های مهم بومی منطقه نیز عبارتند از 'دلیجه، کبک، تیهو، قرقاول، بلدرچین معمولی، کبوتر چاهی، قمری، یارکریم، چکاوک شاخدار، چکاوک آسمانی، دم‌ جنبانک ابلق، قرقی، سسک، سار، زاغی، کلاغ گردن‌ بور، کلاغ ابلق، الیکایی، توکای سیاه، زردپره کوهی، زردپره مزرعه، انواع جغد و سهره سینه ‌سرخ.'
خزندگان این پارک هم شامل 9 گونه مار غیرسمی، چهار گونه مار نیمه سمی، پنج گونه مار سمی، شش گونه سوسمار و لاکپشت هستند.
کفچه مار، دال، قرقاول بال ‌سفید و هما هم از گونه‌های در خطر انقراض محسوب می‌ شوند که هم اینک در تندوره زیست می کنند.
پوشش گیاهی پارک ملی تندوره نیز در نقاط مختلف آن سیمای متفاوت دارد. دامنه‌ کوههای بلند به ویژه بلندی‌های میانی پارک و کوهپایه ‌ها و شیبهای بر آفتاب در این پارک پوشیده از درمنه و همراه با انواع گونه ‌های علفی است. شیبهای تند آن نیز پوشش تنک و درختچه و درخت دارد.
همچنین پارک ملی تندوره را می ‌توان بهشت گیاهان دارویی نامید بطوری که هم اینک تأمین ذخیره ‌بذر و تحقیق و پژوهش در زمینه گونه‌های گیاهی در این منطقه انجام می ‌شود.
تاکنون 373 گونه گیاهی از 60 تیره در این پارک شناسایی شده‌ اند. 'اورس، انجیر، بید، نسترن، گوجه وحشی، کرکو، درمنه، گون، کلاه میرحسن، باریجه، آنقوزه، کندل، زیره سیاه، کتان وحشی، آویشن، انواع گرامینه، آلبالوی وحشی، شیر خشت، زرشک، انواع گیاهان یک ساله مرتعی و گیاهان با ارزش دارویی' از مهم‌ترین گونه ‌های گیاهی در این پارک است.
7496/1858

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پارک‌های فناوری و دانشگاه‌ها نقاط امید کشور برای تامین نیازها هستند

معاون اول رئیس جمهوری گفت: پارک‌های فناوری، دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فناوری کشور یکی از نقاط امید کشور هستند تا بتوانیم در مقابل فشار‌ها مقاومت کرده و با اتکاء به توان داخلی، نیاز‌های کشور را تأمین کنیم. ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷ اجتماعی علم و تکنولوژی نظرات - اخبار اجتماعی -

به گزارش  گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ اسحاق جهانگیری در نهمین جلسه هیات امنای پارک علم و فناوری پردیس  فعالیت‌های پارک علم و فناوری پردیس و شرکت‌های عضو آن را مثبت ارزیابی و بر لزوم تلاش هر چه بیشتر مسئولان پارک برای توسعه فعالیت‌های دانش بنیان تأکید کرد. 

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: اگر جهت‌گیری پارک‌های فناوری کشور و شرکت‌های دانش‌بنیان به سمت ارائه طرح‌های نوین و تجاری‌سازی ایده‌های نوین باشد، این مراکز علمی به جایگاهی برای جذب و حفظ استعداد‌ها و نیروی انسانی نخبه کشور تبدیل می‌شوند و دیگر شاهد مهاجرت نیروی انسانی مستعد و نخبه به خارج از کشور نخواهیم بود.

جهانگیری با اشاره به تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران، از نیروی انسانی و نخبگان کشور به عنوان یکی از نقاط اتکاء برای مقابله با تحریم‌ها یاد کرد و افزود: پارک‌های فناوری، دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فناوری کشور یکی از نقاط امید کشور هستند تا بتوانیم در مقابل فشار‌ها مقاومت کرده و با اتکاء به توان داخلی، نیاز‌های کشور را تأمین کنیم.

معاون اول رئیس جمهور از معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری خواست جلساتی را با اعضای هیات امنای پارک علم و فناوری پردیس برگزار کند و ضمن بازتعریف برنامه‌ها و مأموریت ها، جهتگیری پارک و شرکت‌های دانش بنیان را به سمت فعالیت‌ها و طرح‌های نوین و بزرگ هدایت کنند.

وی گفت: اگر طرح‌ها و برنامه‌های بزرگی توسط پارک‌های علم و فناوری کشور تعریف شود بی تردید نظام بانکی، شرکت‌های سرمایهگذاری و بخش خصوصی پای کار خواهند آمد و منابع مالی مورد نیاز اجرای این طرح‌ها را تأمین خواهند کرد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به دغدغه پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان در خصوص بازار محصولات تولیدی افزود: ایران از بازاری 80 میلیون نفری برخوردار است ضمن آن که اگر بتوانیم محصولاتی قابل رقابت تولید کنیم بازار کشور‌های همسایه نیز در اختیار ما خواهد بود.

15 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی

همچنین در ادامه مهدی صفاری نیا  رئیس پارک علم و فناوری پردیس با اشاره به اینکه 286 هزار متر مربع فضای پژوهشی و فناوری در پارک علم و فناوری پردیس وجود دارد، گفت: میزان سرمایهگذاری در این پارک 15 هزار میلیارد ریال است که این سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه 10 درصد میزان صادرات پارک‌های علم و فناوری کشور، 80 درصد از فروش پارک‌ها و 10 درصد از کل تعداد شاغلان این پارک‌ها در اختیار پارک علم و فناوری پردیس قرار دارد، افزود: در حال حاضر 305 شرکت دانش بنیان و 70 استارتاپ در پارک فناوری پردیس فعالیت دارند.

رئیس پارک علم و فناوری پردیس از برنامه ریزی برای اجرای طرح توانمندسازی شغلی برای دانشجویان خبر داد و گفت: محصولات شرکت‌های دانش بنیان از طریق سامانه‌ای تحت عنوان شبکه فن بازار در معرض اطلاع دستگاه‌های اجرایی قرار گرفته تا نیاز‌های خود را از طریق تولید این شرکت‌ها تأمین کنند و از خرید محصولات خارجی مشابه خودداری شود.کـــــــــارنامه 5 هزار صفحه‌ای دلار جــهانگیریجهانگیری انتصاب فرمانده جدید سپاه را تبریک گفتجهانگیری: تحقق دولت الکترونیک مورد تاکید تمام ارکان نظام است

انتهای پیام/

R1534/P1014142/S2,1313/CT12 واژه های کاربردی مرتبط اسحاق جهانگیری

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: فرهنگي گردشگري نوروزي پارك ملي تندوره

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۲۱۸۹۱۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 11 مصدوم در تصادف اتوبان بهشت زهرا (س) تهران
 • انفجار خودرو در فارس با ۷ کشته/تصادف ۳ خودرو در حوالی بهشت زهرا
 • ١١ مصدوم در تصادف اتوبان بهشت زهرا (س) تهران
 • تصادف ۳ خودرو در حوالی بهشت زهرا(س)/۱۱ نفر مصدوم شدند
 • تلف شدن بیش از 230 میش و قوچ در پارک ملی گلستان + فیلم و تصاویر دلخراش
 • صیادان پرندگان وحشی در سرخس بازداشت شدند
 • کار دشوار تیم‌های پرطرفدار برای صعود/ بازگشت طلایی پلنگ جویبار/ سریال ناکامی‌های بوکس ادامه دارد!
 • پیشرفت 95 درصدی پایانه و پارک سوار جوانمرد قصاب
 • پارک ویژه بانوان در شهرستان های استان ایجاد می شود
 • آغاز عملیات اجرایی پارک جنگلی بیرجند/ نیازمند تعاون دستگاه‌ها و شرکت‌های خدمات‌رسان برای تحقق درخواست‌های مردم هستیم
 • ۲ شکارچی غیرمجاز ۲ قلاده پلنگ مازندران بازداشت شدند
 • شناسایی و دستگیری دو شکارچی پلنگ
 • برگزاری ویزیت رایگان پزشکی و دندانپزشکی جهت ساکنین پلنگ آباد
 • بودجه پارک‌های علم و فناوری ۷۳ درصد رشد داشته است
 • پوست 4 میلیاردی پلنگ ها قاتل جانشان شد
 • ۲ قلاده پلنگی که برای پوست 4 میلیاردی شکار شدند
 • پارک تاریخی سیفیه هویت شهر ملایر
 • عملیات احداث پروژه پارک مدیریت بحران قرچک آغاز شد
 • تونل بهشت‌آباد و سد سوم کوهرنگ بدهی دولت به مردم اصفهان؛ چشم‌انتظاری اصفهانی‌ها کی به اتمام می‌رسد‌؟