خرم آباد - ایرنا - موج دوم بارندگی های سیل آسا از نخستین ساعات صبح امروز از سر گرفته شده اما تیم مدیریتی استان همچنان با حضور درمناطق سیل خیز و در کنارمردم از بروز بحران جدی جلوگیری کرده اند.

به گزارش ایرنا، به نظر می رسد بر خلاف سیلابهای گذشته به ویژه حادثه بهمن ماه سال 97 خرم آباد و پلدختر، مدیریت بحران در سیلاب کنونی بیشتر نمود دارد به نحوی که 2 پل موقت خرم رود که سال ها با تخریب آن موافقت نمی شد، این بار به دستور معاون عمرانی استاندار لرستان تخریب شدند.
این پل ها به زعم مردم و کارشناسان از اصلی ترین عوامل بروز سیلاب بهمن ماه در خرم آباد بوده اند که با حذف آنها، طغیان رودخانه خرم آباد کنترل و از بروز حادثه همانند سیل بهمن ماه جلوگیری شد.
هر چند 48 ساعت گذشته خسارت بالایی به راههای استان وارد شده اما تلاش برای ارتباط زمینی با استان های همجوار و نگه داشتن راه دسترسی روستاییان به مراکز شهرها ادامه دارد.
شب گذشته نیز مهدی جمالی نژاد معاون عمرانی وزیر کشور به عنوان نماینده رییس جمهوری در استان حاضر شد و بازدیدهای مختلفی از مناطق سیل زده و آسیب پذیر داشته است.
قدرت بارش های سیل آسا در این موج اخیر ثابت کرد مدیریت بحران، مساله ای بسیار فراتر از پشت میز نشینی است و مادامی که مسئولان در دل بحران حضور داشته باشند می توان با تمهیداتی از اثرات تخریب حوادث و بلایای طبیعی کم کرد.
طی حدود سه شبانه روز گذشته ستاد مدیریت بحران لرستان و سایر دستگاههای استانی و شهرستانی حضور میدانی فعال و موثری داشته اند و راس آن استاندار لرستان و معاون عمرانی وی تلاش شبانه روزی برای مدیریت تیم استان داشته اند.
برگزاری دو جلسه ستاد بحران و تقسیم چندین باره وظایف و مسئولیت ها به خوبی انجام شده و سیلابی که در استان های مختلف دهها کشته داشته در لرستان تنها یک مورد فوتی داشت که علت آن هم ریزش ساختمان نگهداری دام قدیمی و غیرمستحکم در یکی از روستاها بوده است.
خسارت سیلاب فعلی از بهمن ماه بسیار بیشتر است اما چرا مدیریت بحرانی کنونی را موفق تر می دانند؟ به زعم مدیران و کارشناسان، اقدامات صورت گرفته حجم بسیاری از خسارت احتمالی را کاهش داد وگرنه سیل نوروز 98 قدرت، حجم و استمرار بسیار بالاتری به سیل بهمن ماه داشته است.
اینکه بیش از 800 هزار پیامک هشدار ستاد بحران استان برای سه شهر با ریسک خطر بیشتر ارسال شده، نکته مهمی است که در حوادث گذشته چندان مورد توجه قرار نگرفته است.
البیته سیلاب بهمن ماه سال گذشته لرستان نیز آزمونی برای مدیریت بحران استان بود تا تجربه های تلخ و شیرین آن حادثه را امروز بکار بگیرید و به زعم معاون عمرانی وزیر کشور در این راه موفق باشند.
جمالی در حاشیه یکی از بازدیدهای خود از مناطق سیل خیز خرم آباد اشاره کرد تیم استان اقدام قابل قبول و موثری در کنترل بحران سیلاب داشته و تخریب 2 پل خرم آباد یک حرکت بسیار موثر در جلوگیری از بروز بحران بوده است.
به هر حال تیم مدیریتی لرستان با محوریت استاندار پس از سه شبانه روز تلاش و سرکشی های پی در پی در موج دوم بارش ها نیز حضور پویا و مستمری دارد که به نظر می رسد می توان با ادامه همین روند این برهه را نیز به خوبی و بدون خاطرات آزاردهنده پشت سر گذاشت.
براساس پیش بینی های هواشناسی لرستان امروز سه شنبه شدت بارش نسبت به روز گذشته بیشتر خواهد بود.
همچنین این بارش ها به صورت پراکنده است که عمده بارش ها به صورت برف در شهرستان های ازنا، بروجرد و الیگودرز خواهد بود.
موج اول این بارش ها که در مناطق جنوبی استان به 100 میلی متر نیز رسید همراه با رعد و برق و در برخی مناطق همچون پلدختر با ریزش تگرگ همراه شد.
بارش باران که از عصر روز یکشنبه در لرستان آغاز شده تا بعدازظهر روز سه شنبه برای همه نقاط استان پیش بینی شده است.
براساس اعلام هواشناسی استان همراه با این شرایط جوی، در شهرهای شمالی و شرقی، ارتفاعات و مناطق کوهستانی و نواحی از مرکز استان بارش برف و احتمال ریزش تگرگ وجود دارد که سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه ها دور از انتظار نیست.
طی این مدت برخی مناطق جنوبی استان تا 100 میلی متر بارندگی را تجربه کردند و البته ریزش برف در ارتفاعات و گردنه هایی همچون فرسش، گله بادوش، رازان، گاماسیاب و زالیان پیش بینی می شود.
7269/6060

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تخلیه 3 روستای هیرمند/محور بنجار -بی بی دوست - هیرمند همچنان مسدود است

در پی وقوع سیلاب طی چند روز گذشته در استان سیستان و بلوچستان استاندار از مدیریت سیلاب ورودی به منطقه سیستان با وجود افزایش حجم آن خبر داد. آبگرفتگی در چند روستای هیرمند باعث شد تمام ساکنان آن‌ها تخلیه شوند ضمن اینکه احتمال تخلیه برخی روستاهای اطراف نیاتک در روزهای آینده وجود دارد.

به گزارش ایسنا، احمد علی موهبتی افزود: با آمادگی‌های ایجاد شده به جز سه روستای شهرستان هیرمند که امروز با شدت یافتن سیلاب در معرض خطر قرار گرفتند و همه ساکنان آنها تخلیه شدند، این سیلاب در حال حاضر مشکل جدی ایجاد نکرده است.

وی گفت: از یکماه گذشته اقدامات ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان آغاز شده بطوریکه در این مدت 31 نقطه آسیب‌پذیر منطقه سیستان شناسایی شده و نسبت به ترمیم و اصلاح آنها اقدام شده است .

استاندار سیستان و بلوچستان باتاکید برآمادگی همه اعضای ستاد مدیریت بحران استان، ازمردم خواست باهمکاری خود با این ستاد ادامه دهند و به هشدار ها توجه کنند.

تعطیلی مدارس 2 روستا در هیرمند

مدارس دو روستا در شهرستان هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان امروز دوشنبه تعطیل شد.

شهنوازی مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان با اعلام این خبر گفت: مدارس روستای علی رمرودی و داشک به علت نفوذ آب در این دو روستا و تخلیه اهالی روستا، امروز تعطیل است.

وی بیان کرد: افزایش حجم ورودی سیلاب افغانستان به سمت منطقه سیستان موجب نفوذ آب به برخی از روستاها در هیرمند و مسدود شدن سه محور در این منطقه شد.

سیل‌زدگان هیرمند به چهار مکان اضطراری انتقال یافتند

مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: چهار مکان با ظرفیت 500 خانوار در شهرستان هیرمند برای اسکان اضطراری سیل‌زدگان پیش بینی شده است که افراد به این مکان‌ها انتقال یافتند.

رسول راشکی افزود: سه مدرسه و شهرک صنعتی هیرمند برای اسکان سیل زدگان روستای این شهرستان تدارک دیده شده است.

وی ادامه داد: همزمان با شدت یافتن سیلاب ورودی به منطقه سیستان تمامی نیروهای هلال احمر در منطقه در آماده‌باش کامل قرار دارند تا خدمات را در کمترین زمان ممکن به هموطنان ارائه دهند.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان تاکید کرد: نیروهای این جمعیت در آماده‌باش هستند تا در صورت نیاز مکان‌های اضطراری اسکان را در شهرستان‌های سیستان راه‌اندازی کنند.

محور بنجار -بی بی دوست - هیرمند مسدود است

رئیس اداره راه و شهرسازی زابل گفت: محور بنجار- بی بی دوست -هیرمند همچنان مسدود است و تردد در این محور امکان پذیر نیست.

سید مهدی میری افزود: بر اثر ورود سیلاب کشور افغانستان به منطقه سیستان هم اکنون مسیر بنجار -بی بی دوست- هیرمند مسدود شده و تدابیر لازم برای بازگشایی محور در حال انجام است.

وی بیان کرد: همچنین دایک هیرمند- نیمروز نیز دچار مشکل شده که در حال ترمیم است.

رئیس اداره راه و شهرسازی زابل ادامه داد: دایک زابل نیز تا کنون مشکل خاصی نداشته و اقدامات لازم برای کنترل سیلاب و پیشگیری از خسارت احتمالی در حال انجام است .

میری گفت:  هم اکنون نیز شرایط به طور کامل در منطقه تحت کنترل است و نیروهای مربوطه در حال خدمات‌دهی هستند.


 


اعزام 50 خودروی سنگین و سبک سپاه به سیستان

فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در جنوب شرق کشور از اعلام آمادگی 140 خودروی سنگین و سبک سپاه پاسداران برای اعزام به مناطق گرفتار سیلاب در سیستان خبر داد.

سردار محمد مارانی افزود: تاکنون 50 خودروی سنگین و سبک برای یاری دستگاه‌ها و نهادهای دولتی در مدیریت سیلاب سیستان به شمال استان اعزام شدند.

وی همچنین گفت: در روزهای اخیر، با بهره‌گیری از بالگرد سپاه، بازدید هوایی نیز به همراه اعضاء ستاد مدیریت بحران استان از نقاط ورود سیلاب و چگونگی اقدامات در حال انجام برای مدیریت آن انجام شده است.

وی با اشاره به حضور ماشین آلات سپاه در منطقه، گفت: تمام اقدامات با همکاری ستاد بحران استان در حال انجام است، هم اکنون ٣٠خودروی سنگین و ٢٠خودروی سبک کمک دار سپاه در منطقه سیستان حاضر و در حال فعالیت برای مدیریت سیلاب ورودی هستند .

وی با بیان اینکه تاکنون در هشت نقطه سیستان ارتفاع کانال‌های انتقال دهنده آب را ارتقا داده‌ایم، افزود: افزیش ارتفاع و استحکام بخشی اطراف روستای تپه دز و کانال سرحدی در اطراف شهر بنجار، بازگشایی مسیری برای انتقال آب به سمت تالاب هامون در انتهای روستای سیستان و محدوده لورگ باغ، باز کردن آبراه های پشت روستای قرقری با توجه به اینکه آب به سمت برجک های مرزی و کشور افغانستان در جریان بود و هدایت سیلاب به سمت اسکله تخت عدالت از جمله فعالیت های سپاه در روزهای اخیر برای جلوگیری از بروز هرگونه حادثه و خروج و هدر رفت آب سیلاب در سیستان بوده است.

4 روستای هیرمند دچار آبگرفتگی شدند

معاون جمعیت هلال احمر استان نیز گفت: در پی ورود سیلاب به سیستان صبح امروز از از قسمت سیل بند نیاتک به علت فرسوده بودن آن آب از چندین قسمت وارد روستاهای حاشیه رود خانه  شد .

مصفا افزود: روستاهای داشک، لورگ خاری ، اسماعیل علی و علی نمرودی دچار آب گرفتگی شدید شده و قبل از ورود آب توسط نیروهای امدادی تخلیه شد.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود اگر آب به همین صورت ادامه داشته باشد چهار روستای آبیل ، یوسف زهی ،عنایت و دهمرده  در خطر آبگرفتگی هستند.


 

احتمال تخلیه برخی روستاهای اطراف نیاتک در روزهای آینده

معاون عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: احتمال افزایش حجم ورودی سیلاب به منطقه سیستان در این دو روز وجود دارد .

 باقر کرد افزود: افزایش ارتفاع آب دیروز به چهار متر رسید و طبق پیش‌بینی‌ها، احتمال افزایش ارتفاع آب برای امروز و  فردا نیز وجود دارد.

کرد با بیان اینکه مسیرهای در طول نیاتک دچار آبگرفتگی شده است، گفت: براثر این آبگرفتگی احتمال تخلیه برخی روستاهای اطراف نیاتک نیز وجود دارد.

وی افزود: تمامی نیروهای مردمی، سپاه، دستگاه‌های امدادی و اجرایی استان در منطقه حضور دارند و شرایط مهار سیلاب تحت کنترل است.

سردار طاهری جانشین فرمانده انتظامی استان هم از حضور فعال نیروهای انتظامی در روان‌سازی ترافیک در مناطق و محورهای درگیر سیلاب خبر داد.

حضور تیم ارزیاب دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان در منطقه سیستان

مدیر گروه سلامت محیط و کار حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز گفت : با توجه به هشدارهای مدیریت بحران استان در خصوص احتمال وقوع سیل در منطقه سیستان، مکان‌های مناسب جهت اسقرار تیم‌های عملیاتی و بیمارستان صحرایی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مورد بازدید و ارزیابی قرار گرفت.

مهندس عبدالرزاق پاکزاد، ادامه داد: تیم‌های عملیاتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان آماده اند تا در صورت اعلام همکارانمان در دانشگاه علوم پزشکی زابل به منطقه اعزام شوند.

وی بیان کرد: این تیم ها شامل کارکنان اورژانس پیش بیمارستانی، پزشکان، پرستاران و سایر کادر درمان، داروسازان، کارکنان حوزه دارو، حراست و کارکنان حوزه بهداشت خواهند بود.

انتهای پیام

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

محسن جهانگیری درگذشت

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

کلیدواژه: اجتماعي سيلاب لرستان موج دوم بارش ها

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۲۱۹۳۹۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چرا آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ایران را صفر کند؟/ همزمانی انتصاب سردار سلامی با ۱۶ اتفاق
 • شرایط بحرانی هواداران پرسپولیس در امارات (ویدئوی اختصاصی)
 • کاهش 8 درجه‌ای دما در کشور؛ خیزش موج‌های سه متری در خلیج‌فارس
 • راه دسترسی ۴۴ روستا سیل زده لرستان همچنان مسدود است
 • ورود موج جدید سامانه سرد و بارشی به گلستان
 • ورود موج جدید سامانه سرد بارشی از امروز به گلستان
 • آفرودسواری که در مسیر خدمت به سیلزدگان لرستان به کما رفت
 • لرستان همچنان نیازمند امداد رسانی است
 • استاندار:لرستان همچنان نیازمند امدادرسانی است
 • مشکل نصف‌جهان با بلایای طبیعی
 • موج جدید برف و سرما خلخال را فرا گرفت
 • موج جدید برف و سرما خلخال را فراگرفت
 • 5روستا در سیستان به دلیل سیلاب تخلیه شد/ هیرمند بحرانی ترین نقطه
 • زیرساختهای کلانشهر اصفهان پاسخگوی مخاطرات طبیعی نیست
 • زیرساخت کلانشهر اصفهان پاسخگوی مخاطرات طبیعی نیست
 • محبوبیت ماکرون در فرانسه همچنان زیر ۳۰ درصد
 • حضور دانشجویان آمریکایی برای کمک رسانی در مواقع بحرانی کمرنگ است
 • اتمام احداث پل‎های دائمی میان شهری در استانهای سیل زده تا یک سال آینده/ ساختار مدیریت بحران در کشور نیازمند بازنگری جدی است
 • ساختار مدیریت بحران در کشور نیازمند بازنگری جدی است/ لزوم برنامه‌ریزی ۲۰۰ ساله برای مقابله با خشکسالی و ترسالی