به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، اوایل سال ۱۳۹۷ بود که ماجرای سرقت ادبی حمید هیراد بیش از پیش مطرح شد.سرقت ادبی مسئله ای نیست که به تازگی در ادبیات به وجود آمده باشد؛ این مسئله در تاریخ ادبیات ایران سابقه ای طولانی دارد. سرقت ادبی انواع مختلفی دارد یکی از انواع آن این است که شخصی شعر شاعری را به نام خود منتشر کند.

حالا در موسیقی ایران، اتفاق مشابه آنچه در گذشته می افتاد، رخ داده است.

اولین واکنش را در ماه های پایانی سال ۹۶ علیرضا بدیع نشان داد. وی در برنامه «چشم شب روشن» -که از شبکه چهار سیما پخش می‌شود- به سرقت ادبی حمید هیراد از آثار شاعران دیگر اشاره کرد. به دنبال آن صابر قدیمی از طنزپردازان و ترانه سرایان کشورمان در قالب طنز به همین مسئله اشاره کرد.

در فضای مجازی و از گوشه و کنار، عده ای از شاعران و اهالی شعر و ادب، از سرقت ادبی در اشعار قطعات حمید هیراد خبر می دادند و از این می گفتند که اشعاری که هیراد به اسم خودش منتشر کرده، سرقت ادبی است.

در اوایل سال ۹۷ شاعران کشورمان کمپینی به نام نه به سرقت ادبی راه انداختند تا به وسیله آن بتوانند از سرقت های ادبی در فضای ترانه و شعر کشور جلوگیری کنند.

علاوه بر ایجاد کمپین نه به سرقت های ادبی، جمعی از شاعران و ترانه سرایان بیانيه ای منتشر کردند. در این بیانیه آمده است:

«بیانیه‌ی اعتراضی جمعی از شاعران و ترانه‌سرایان به تضییع حقوق مولفین و حواشی ایجاد شده توسط حمید هیراد:

در کشور ما، احترام به حق مالکیت اثار هنری امری‌ست فراموش شده و درین میان، شاعران بسیاری نیز قربانی آن شده‌اند. از سویی عدم واکنش صنفی نیز به وخیم تر شدن این ناهنجاری انجامیده است. یکی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد، صیانت از آثار ادبی‌ است. طبیعتا زمانی ‌که این مسئولیت پذیری در قبال آثار کسانی چون مولانا و شهریار تبریزی و سیمین بهبهانی وجود نداشته باشد، شعر و ترانه‌ی امروز نیز از گزند دستبرد نوآمدگان در امان نخواهد ماند.

ما جمعی از شاعران و ترانه‌سرایان ضمن ناپسند دانستن سرقت ادبی و محکوم کردن آن، موارد زیر را که توسط #حمید_هیراد خواننده صورت گرفته‌است؛ ناشایست دانسته و خواستار رسيدگی مراجع ذيربط در جهت احقاق حقوق از دست رفته صاحبان آثار به شرح زير هستيم:
۱. استفاده اثر بدون کسب مجوز از صاحب اثر
۲. ضایع کردن حقوق مادی_معنوی شاعران و ترانه‌سرایان
۳. جعل نام و دستبرد در متن بدون اطلاع و رضایت صاحب اثر
۴. تلفیق ابیاتی از شعرای مختلف بدون کسب اجازه و ثبت تمامیت این کلاژ به نام حمید هیراد در پوستر و صفحه شخصی وی.
۵. هتاكی و طرح داعیه‌ی شکایت از منتقدان و افرادی که در جهت تنویر افکار عمومی اقدام کرده‌اند
در پایان ضمن پافشاری بر مصالح صنفی خویش اعلام‌ می‌داریم که تا احقاق حق یک‌یک شعرایی که به دلیل نداشتن رسانه‌ای رسا، از گفتار وا مانده‌اند، از کار نخواهیم ماند.

بخشی از امضا کنندگان:
علی آذر، اکبر آزاد، روزبه آزادی، محسن انشایی، علی ایلیا، مهدی ایوبی، سارا بالو، علیرضا بدیع، روزبه بمانی، محمدعلی بهمنی، سعید بیابانکی، امیر پیرنهان، پریا تفنگ‌ساز، امیر توده فلاح، کمال حسینیان، سعید دبیری، الهام دیداریان، رویا دیژن، ایرج زبردست، صابر ساده، هما سعادت، امید صباغ نو، آریا صلاحی، حمیدرضا صمدی، حامد صوفی‌پور، آبا عابدین، ایمان عباس پی، حامد عسکری، اميرحسين مدرس و ...

مجمع تخصصی کانون های ادبی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هم در اعتراض به سرقت های ادبی در فضای ادبیات بیانیه ای را صادر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است:

بسمه تعالی

گذر رودخانه پرطلاطم زمان قرنهاست پیکره گوهر با ارزش ادبیات این مرز و بوم را صیقل داده و هزاران نفر از با ارزش ترین انسانها هزاران هزار ثانیه،دقیقه و ساعت از با ارزش ترین لحظات عمر خود را صرف حراست و نگهبانی از این گوهر هویت بخش کرده اند.

آنچه در این مسیر پر فراز و نشیب همواره مایه رنجش خاطر و باعث ایجاد زحمت مضاعف برای دغدغه مندان این عرصه مهم و حیات بخش فرهنگ ما بوده، وجود کج سلیقگی ها، سطحی نگری ها و بدبینی ها بوده است.

در این میان گاهی بروز مقطعی و متاسفانه پررنگ و صدای برخی جریانها ضربه های سختی به سمت و سوی ذائقه هنری جامعه وارد کرده است و تلاشها و نصایح دلسوزان این عرصه همواره در هیاهو و التهاب موجود نادیده گرفته شده و حتی مورد هجمه واقع شده است.

لذا مجمع تخصصی کانون های ادبی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با توجه به مسئولیت و اهداف مهم خود در جهت ارتقا و هدایت صحیح استعداد دانشجویان این آب و خاک، وظیفه خود می داند پشتیبانی خود را از دلسوزان ادبیات این کشور صرف نظر از هر اسمی اعلام کند و حمایت کامل خود را از جمعی از شاعران کشور که دلسوزانه سعی در اصلاح مسیر آقای حمید هیراد (از خوانندگان کشور) در اصرار به استفاده ناآگاهانه و ناصحیح از اشعار شاعران گذشته و حال در آثار این خواننده را دارند، اعلام می کند.

پس از آن کمپین «نه به سرقت ادبی» فراگیر شد و حمید هیراد بیانیه ای در پاسخ به شاعران منتشر کرد. و به نوعی عذرخواهی کرد. سپس با صحبت‌های محمد‌علی بهمنی، رئیس شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی قضیه برای مدت کوتاهی فیصله پیدا کرد و قرار شد که جلسه‌ای برگزار شود تا این مشکل حل شود.
در همین راستا عصر روز گذشته (شنبه 18 فروردین‌ماه) جلسه‌ای میان شاعران معترض و مسئولان موسسه آوازی نو در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد که در پایان موسسه آوازی نو و حمید هیراد با امضای یک متن عذرخواهی از شاعران و ترانه‌سرایان تعهد دادند تا کلیه حقوق مادی و معنوی را بپردازند. همچنین در راستای توهین محمد ناصری، مدیر برنامه حمید هیراد این شخص به دلیل توهین‌های زشت و ناپسند به شاعران از کار خود اخراج شد.

متن نامه امضاشده به شرح زیر است:

«به‌نام دوست
و با تقدیم احترام به محضر مردم شریف ایران

به‌دنبال اعتراضات پیش‌آمده توسط شعرا و ادبای عزیز کشور مبنی بر استفاده بدون مجوز ابیات برخی شاعران
۱ ـ. مهتاب یغما
۲ ـ. سحر رنجبر
۳ ـ. شهرام سببی
۴ ـ. اکبر قنبرزاده
۵ ـ. آریا صلاحی
در پنج ترانه اجرا شده توسط آقای حمید هیراد و بعضا تغییر و یا تحریف واژگان آن‌ها موسسه آوازی‌ نو به‌عنوان مسئول و صاحب‌امتیاز آثار هنری جناب آقای حمید هیراد ضمن آنکه پیش از هرچیز به‌عنوان یک موسسه هنری خود را مکلف به رعایت مرزها اخلاق و فرهنگ و قانون دانسته و با اعتقاد به آنکه فعالیت‌های فرهنگی باید نمونه بارز اخلاق و ادب باشد، از کلیه شاعران که ابیاتی از آثار ایشان بدون اخذ مجوز در آثار آقای حمید هیراد مورد استفاده قرار گرفته ضمن دلجویی از آن عزیزان خود را مکلف به احقاق حقوق مادی و معنوی ایشان می‌داند.

این موسسه افتخار می‌کند که مخاطبانی از جنس مردم فرهنگ‌دوست و ادب پرور ایران دارد که آثار ادبی و هنری با دقت، جدیت و حساسیت شایسته پیگیری نموده و صیانت از ادب پارسی را به‌عنوان میراثی گرانقدر پیشینیان تکلیف عینی و عمومی خود می‌داند.

در پایان موسسه آوازی نو ضمن تعهد بر رسالت فرهنگی خویش و کوشش در جهت اعتلای فرهنگ و موسیقی ایران با پوزش از شاعران عزیز هرگونه بی‌حرمتی از طرف افراد غیرمرتبط را اکیداً محکوم نموده و با اشاره به اینکه این موسسه به محض اطلاع از امر به دنبال حل موضوع به شیوه متناسب با شأن عرصه فرهنگ بوده، تاکید می‌نماید این اقدامات به هیچ وجه ارتباطی با موسسه آوازی نو نداشته و قطعا مورد تایید این موسسه، حمید هیراد و مخاطبین ایشان نخواهد بود.»

گزارش از محدثه محمدپور

انتهای پیام/

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: ادبیات کتاب

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۳۲۸۸۰۷۶ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

جو بایدن به دنبال بازگشت به برجام پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران؛ چه کسانی ترسیده‌اند؟

فیلم| صف‌های طولانی مردم برای مرغ/ وزیر صنعت: ما مسئول گوشت و مرغ نیستیم

احمد رهدار: ائمه میلیاردر بودند پس روحانیون هم باید میلیاردر باشند!

معاون تحقیقات وزیر بهداشت استعفا کرد/انتقادات تند از نمکی

چگونه با 35 میلیون تومان وام 240 میلیونی بگیریم؟

خبر بعدی:

شلیک مرگ‌بار؛ پایان اختلافات مرد جوان با همسر

مردی که متهم است همسرش را با شلیک گلوله به قتل رسانده است، در زندان در انتظار برگزاری جلسه محاکمه به سر می‌برد تا مجازاتش تعیین شود. رسیدگی به این پرونده از زمانی آغاز شد که کارآگاهان جنایی استان فارس مطلع شدند زنی جوان به‌طرز مشکوکی در خانه‌اش جان باخته است.

به گزارش شرق؛ آن‌ها وقتی در محل حادثه حضور یافتند، پیکر غرق در خون زنی به نام ناهید را مشاهده کردند که معلوم بود هدف گلوله قرار گرفته و کشته شده است. نخستین مظنون این جنایت کسی نبود جز شوهر مقتول که حمید نام دارد. حمید در بازجویی‌ها ادعا کرد از ماجرای کشته‌شدن همسرش بی‌اطلاع است.

او گفت نمی‌داند چه کسی و با چه انگیزه‌ای وارد خانه‌شان شده و به همسرش شلیک کرده است. ادعا‌های این مرد منطقی به نظر نمی‌رسید، زیرا اگر غریبه‌ای وارد خانه شده بود باید ردپایی از او بر جا می‌ماند؛ در‌حالی‌که شواهد از‌جمله پوشش مقتول نشان می‌داد او در خانه با فردی آشنا تنها بوده است.

حمید نتوانست به سؤالات پلیس جواب بدهد و از آنجا که مسجل شده بود این جنایت با انگیزه شخصی رخ داده است، مظنون پرونده در پاسخ به این پرسش که چه فرد یا افرادی با او یا همسرش خصومت داشتند، سکوت کرد. ظن به ارتکاب جنایت به دست حمید زمانی قوت گرفت که مأموران از داخل خانه سلاحی شکاری پیدا کردند. به این ترتیب مرد جوان بازداشت و پیکر همسرش به پزشکی قانونی منتقل شد. چندی بعد کارشناسان اسلحه در نظریه‌ای اعلام کردند سلاحی که مقتول با آن هدف گرفته شده، همان تفنگ شکاری است که به شوهر او تعلق دارد.

این‌گونه بود که همه راه‌ها برای فرار از زیر بار اتهام به روی حمید بسته شد و او در محاصره ادله گوناگون قرار گرفت. مرد جوان در نهایت به کشتن همسرش اعتراف کرد و گفت: من و ناهید از مدت‌ها قبل با هم اختلاف داشتیم. دلیل اصلی کشمکش‌های ما هم به موضوعات اقتصادی برمی‌گشت.

ما قبلا چند بار با هم دعوا کرده بودیم و من از شرایطی که داشتم به‌شدت ناراحت و تحت فشار بودم، به‌گونه‌ای که دیگر نمی‌توانستم این اوضاع را تحمل کنم. همین هم سبب شد نقشه قتل در ذهنم جرقه بخورد و در نهایت نیز بعد از یک مشاجره او را با سلاح شکاری کشتم و سعی کردم وانمود کنم قتل او کار من نیست.

زمان حادثه خیلی عصبانی بودم و از شدت خشم نمی‌توانستم خودم را کنترل کنم. متهم در ادامه به بازسازی صحنه جرم پرداخت و توضیح داد سلاح شکاری را مدت‌ها قبل خریده بود. در نهایت تمام قطعات این پازل جنایی کنار هم قرار گرفت.

متهم پس از تکمیل‌شدن تحقیقات مقدماتی، با صدور قرار بازداشت روانه زندان شد. در سوی دیگر ماجرا، بازپرس برای حمید قرار مجرمیت صادر کرد که این قرار به صدور کیفرخواست علیه او به اتهام قتل عمد منجر شد. این پرونده اکنون روی میز قضات دادگاه کیفری استان فارس قرار گرفته و حمید به‌زودی در شرایطی برای دفاع از خود در دادگاه حاضر می‌شود که برای او مجازات مرگ درخواست شده است.

دیگر خبرها

 • ۶ نماهنگ در مدح حضرت معصومه (س) در قم ساخته می‌شود
 • غیبت مربی پرسپولیس در نشست خبری بازی با نفت مسجدسلیمان
 • «چشم ما روشن» حامد همایون منتشر شد +آهنگ
 • حمید مطهری به نشست خبری بازی با نفت مسجدسلیمان نمی رود
 • تک‌آهنگ «چشم ما روشن» حامد همایون منتشر شد +صوت
 • همراه با نویسندگان و شاعران جبهه و جنگ | بسیجی دیده بیدار عشق است
 • ساخت 6 نماهنگ در مدح حضرت معصومه(س)
 • دانلود آهنگ جدید حامد همایون به نام «چشم ما روشن»/ صوت
 • محسن چاوشی پا در کفش شاعران کرد
 • تک‌آهنگ «چشم ما روشن» حامد همایون منتشر شد
 • عکس‌های خاطره‌انگیزی که ترانه علیدوستی پس از درگذشت کامبوزیا پرتوی منتشر کرد
 • کشف جنازه غرق به خون ناهید وسط خانه / حمید این زن را به رگبار بسته بود / فارس
 • «ترانه علیدوستی» به یاد کامبوزیا پرتوی، که اولین نقشش را نوشت/ عکس
 • شلیک مرگبار؛ پایان اختلافات مرد جوان با همسر/ دیگر برایم قابل تحمل نبود
 • ترانه علیدوستی وقتی ۱۵ سال داشت + عکس
 • شلیک مرگبار؛ پایان اختلافات مرد جوان با همسر
 • عکس| ترانه علیدوستی وقتی 15 سال داشت
 • دشواری رسیدن به قله‌های غزل قرن هفت و هشت/بررسی«اینکه دلتنگ توام»
 • استیلی و امید؛ به انگیزه پشتوانه سازی