یاسوج- ایرنا- امام جمعه یاسوج گفت: نقش آموزش و پرورش در فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی بی بدیل بوده و بر هیچ فردی پوشیده نیست.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین سید علی اصغر حسینی روز شنبه در نشست با مدیرکل و جمعی از معاونان آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: بخش عمده ای از مشکلات اقتصادی کشور با تحقق مطلوب اقتصاد مقاومتی کاهش می یابد.
وی افزود: معلمان کهگیلویه و بویراحمد می توانند با کمک برنامه های فرهنگی، آموزشی و تربیتی در مدارس این استان زمینه آشنایی هر چه بیشتر کودکان، نوجوانان و جوانان استان با مقوله اقتصاد مقاومتی و ترویج فرهنگ کار و تلاش بین آنان را فراهم کنند.
امام جمعه یاسوج بیان کرد: اقتصاد مقاومتی یک فرصت ارزنده برای توانمندسازی اقتصادی کشور است که باید استفاده بهینه ای از آن شود.
حجت الاسلام و المسلمین حسینی عنوان کرد: می توان با همت، تلاش و اراده به موفقیت ‌های چشمگیر در زمینه های مختلف از جمله مسائل اقتصادی در کشور و کهگیلویه و بویراحمد دست یافت.
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: کسب رتبه نخست در جشنواره استانی شهید رجایی، رتبه های برتر ملی در مسابقات قرآن، نماز و عترت و رتبه های برگزیده ملی در جشنواره های آموزشی، تربیت بدنی، پژوهشی و سوادآموزی از مهمترین موفقیت های آموزش و پرورش این استان در یک سال گذشته است.
هادی زارع پور اظهار داشت: سال گذشته در جشنواره خیران مدرسه ساز افزون بر 800 میلیارد ریال از سوی افراد نیکوکار به امر مدرسه سازی در کهگیلویه و بویراحمد کمک شد که تاکنون حدود 70 درصد آن تحقق یافته است.
وی افزود: مشکلات اعتباری سال 1397 کوچکترین خللی در روند رو به رشد آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد ایجاد نکرد.
کهگیلویه و بویراحمد افزون بر 153 هزار دانش آموز پسر و دختر در مقاطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم دارد.
7535/1662

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پیشتازی دستگاه‌‌های دولتی در زمین‌خواری‌های کهگیلویه و بویراحمد؛ اراضی مرغوب در تصرف زمین‌خواران است

آنطور که مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید دستگاه‌های دولتی‌ این استان بیشترین نقش را در میزان زمین‌خواری‌ها و تسهیل شرایط برای زمین‌خواران دارند و اراضی باارزش اطراف شهرها عمدتا در دست زمین‌خواران است. ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۹ استانها کهگیلویه و بویراحمد نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، حسین کاظمی ظهر امروز در نخستین نشست کارگروه مبارزه با زمین‌خواری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به بارش‌های پنج فروردین امسال در استان، اظهار داشت: این بارش‌ها سیل نبود بلکه رحمت الهی بود که کشور ما متنعم شد و استان ما هم بعد از چند سال خشکسالی امسال سال خوب و پربارشی را تجربه می‌کند.

مدیرکل دفتر شهری و شوراهای استانداری کهگیلویه و بویراحمد افزود: هر چه ما از بارش‌های ابتدای امسال آسیب دیدیم جاهایی بود که از قانون تخلف کردیم و اگر قانون سرلوحه کار ما بود این مشکلات پیش نمی‌آمد.

کاظمی گفت: در بحث ساخت و سازهایی که در بستر و حریم رودخانه‌ها صورت گرفت و آقایان به راحتی چشم‌پوشی کردند در بارش‌های ابتدای امسال مشکلاتی برای مردم و مسئولان به وجود آمد.

وی با بیان اینکه باید از چنین حوادثی  درس بگیریم زیرا همیشه بحث خشکسالی مطرح نیست، عنوان کرد: در جلسات مختلف داد و فریاد زدیم و بارها گفتیم به ساخت و سازهای غیرمجاز انشعاب ندهید اما شرکت‌های خدمات‌رسان به ساخت‌سازهایی که در حریم یا بستر رودخانه یا خارج از طرح هادی بود خدمات ارائه دادند.

مدیرکل دفتر شهری و شوراهای استانداری کهگیلویه و بویراحمد به خسارات بارش‌های ابتدای امسال در منطقه پریکدان بویراحمد اشاره داشت و بیان کرد: هر چه مخالفت کردیم که این‌ها در بستر رودخانه پریکدان ساخت و ساز کردند اما متاسفانه شرکت‌های خدمات‌رسان به آنها خدمات ارائه دادند.

کاظمی با اشاره به اینکه در شورای پیشگیری از وقوع جرم هم مصوب شد که به ساخت و سازهای غیرمجاز انشعاب داده نشود، گفت: اگر به وظیفه عمل می‌کردیم و یا سیاسی‌کاری نمی‌کردیم این مشکلات پیش نمی‌آمد.

وی با بیان اینکه در استان قبیله‌ای و عشیره‌ای مانند کهگیلویه و بویراحمد آیا اگر به ساختمانی انشعاب گاز دادید می‌توانید بعداً آن را قطع کنید؟ ابراز کرد: شرکت‌های خدمات‌رسان باید بعد از دادن انشعاب سه ماه یک بار گزارش می‌دادند که این کار را هم انجام ندادند.

مدیرکل دفتر شهری و شوراهای استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: شرکت‌های خدمات‌رسان بیشترین نقش را در بحث تغییر کاربری اراضی کشاورزی داشتند زیرا هر جا که ساخت و ساز غیرمجاز انجام شد خدمات ارائه دادند.

کاظمی با اشاره به بررسی تصاویر هوایی رودخانه بشار از سال 2002 تا 2019، عنوان کرد: در این تصاویر کاملا جاهایی که به رودخانه تجاوز کردیم مشخص است و هر چند ما نتوانستیم به خوبی از این رودخانه صیانت کنیم اما رودخانه خودش بعد از سال‌ها در بارش‌های ابتدای امسال انتقام گرفت.

کاظمی کوه‌خواری در محدوده پل زردک تا پل مختار را از دیگر نمونه‌های تعرض به عرصه‌های ملی عنوان و بیان کرد: در مادوان و تپه‌های اطراف آن که هم فضای سبز و هم منابع طبیعی بود ساخت‌وسازهای غیرمجازی انجام شده که همه انشعاب گاز دارند.

وی ابراز کرد: در منطقه سرگچینه حدود 100 هکتار تخریب عرصه‌های منابع ملی صورت گرفته که پرونده آن در دادستانی مفتوح است.

مدیرکل دفتر شهری و شوراهای استانداری کهگیلویه و بویراحمد به بلوار رجای شهر یاسوج اشاره داشت و عنوان کرد: بخشی از این خیابان بستر رودخانه بشار بوده که در سال‌های قبل توسط شهرداری آسفالت شده است.

تعزیرات حکومتی کهگیلویه و بویراحمد با قاچاقچیان کالا قاطعانه برخورد کندپای شرکت گاز کهگیلویه و بویراحمد بیخ گلوی رونق تولید؛ حساب کارخانه آجر دهدشت مسدود شدتکذیب هجوم ملخ‌های صحرایی به اراضی کشاورزی‌ کهگیلویه؛ گزارش‌ موردی داریم

کاظمی سرا‌بتاوه و سیرنگرو را از دیگر مناطقی دانست که مورد تعرض قرار گرفته و گفت: تخریب گسترده پوشش جنگلی در تل‌سیاه سی‌سخت فاجعه‌ای بود که رخ داد.

مدیرکل دفتر شهری و شوراهای استانداری کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در آبشار یاسوج قلع و قمع درختان و ساخت و سازهای غیرقانونی و نامتعارف صورت گرفته و تنها یک ساخت و ساز در این محدوده پروانه دارد. 

وی با ارائه گزارشی از تعرض به عرصه‌های منابع ملی استان، گفت: ما نمی‌خواهیم کسی را زیر سوال ببریم اما خیلی‌ها از این اتفاق به‌ویژه در محدوده شهر یاسوج و حوزه سی‌سخت سودهای کلانی بردند.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه کمیسیون استعدادیابی منابع طبیعی به شدت به بحث زمین‌خواری دامن زده است، افزود: دستگاه‌های دولتی هم در میزان زمین‌خواری و هم در تسهیل شرایط لازم برای زمین‌خواران بیشترین سهم را دارند.

کاظمی با اشاره به اینکه تاکنون هیچ برخورد جدی با مظاهر زمین‌خواری صورت نگرفته است، عنوان کرد: اراضی باارزش اطراف شهرها که باید در خدمت مسائل توسعه‌ای باشد عمدتا در دست زمین‌خواران است.

وی مهمترین مانع توسعه اقتصادی استان به‌ویژه در مرکز استان را موضوع معارضات محلی یا همان زمین‌خواری دانست و بیان کرد: منابع طبیعی استان تاکنون نتوانسته به وظایف خود در صیانت از این پهنه‌های گسترده طبیعی عمل کند.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه بیشترین تغییر کاربری اراضی در اطراف شهرهای بزرگ استان روی داده است، گفت: تعاونی‌های مسکن ادارات به‌ویژه تعاونی مسکن جهاد کشاورزی، بنیاد مسکن استانداری، فرمانداری، منابع طبیعی، محیط زیست و آبفای شهری بیشترین میزان تغییر کاربری را داشته‌اند.

کاظمی ابراز کرد: با توجه به اینکه بیشترین میزان اراضی باارزش کشاورزی در اطراف شهرهای استان است شهرنشینی فزاینده در مرکز استان بزرگ‌ترین تهدید برای اراضی کشاورزی است.

وی با بیان اینکه کمیسیون تغییر کاربری بنیاد مسکن و سهولت ورود به محدوده شرایط را برای زمین‌خواران مهیا کرده است، عنوان کرد: به طور کلی مهم‌ترین علل زمین‌خواری در استان سهل‌انگاری، کم‌کاری و تخلف عوامل دولتی، دادن کمک فکری و مشاوره در چگونگی تصرف اراضی و ضعف اداره‌کل منابع طبیعی، اداره‌کل راه و شهرسازی و سایر ادارات در پاسداشت عرصه‌های تحت حفاطت بوده است.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری کهگیلویه و بویراحمد نقش دستگاه‌های خدمات‌رسان دردادن امتیازات خدمات موردنیاز، کاهش حساسیت‌های اجتماعی، عدم مستندسازی، محصور نبودن، ارزش زمین و نقش کارشناسان رسمی دادگستری در تنظیم گزارشات و نتایج کارشناسی را از دیگر علل زمین‌خواری در استان عنوان کرد.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم در این نشست اظهار داشت: آب منطقه‌ای، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی وظیفه اصلی را در رفع تعرضات به عرصه‌های منابع طبیعی و حریم رودخانه‌ها دارند و باید در این زمینه اقدامات قانونی را با جدیت انجام دهند.

عزیز فیلی با بیان اینکه با تعاونی‌هایی که به صورت غیرقانونی نسبت به تغییر کاربری اراضی اقدام کنند برخورد می‌شود، افزود: امیدواریم در سال 98 بهتر بتوانیم با پدیده شوم زمین‌خواری برخورد کنیم و مقامات قضایی هم در این زمینه با ما همکاری کنند.

وی با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم پدیده شوم زمین‌خواری و تجاوز به عرصه‌های منابع طبیعی و حریم رودخانه‌ها بیش از این گسترش پیدا کند، عنوان کرد: یک سری کارهای مطالعاتی در این زمینه انجام شده که باید عملیاتی شود.

انتهای پیام/ن

R41452/P/S6,69/CT7

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

پناهندگی سردار نصیری؛ از شایعه تا واقعیت +تصاویر

کلیدواژه: فرهنگي آموزش و پرورش اقتصاد مقاومتي ياسوج

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۱۳۹۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افزایش سرقت احشام عشایر در کهگیلویه و بویراحمد؛ دامدارانی که به خاک سیاه نشستند
 • سرمایه گذاری در ورزش همگانی کهگیلویه و بویراحمد یک ضرورت است
 • تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو سبک زندگی مستقل است
 • بخش‌های «نصرآباد و نیل شهر» معین‌های اقتصاد مقاومتی شهرستان تربت‌جام انتخاب شدند
 • برخی اداره های کهگیلویه و بویراحمد در زمین خواری نقش دارند
 • تفاهمنامه معین اقتصاد مقاومتی شهرستان درگز منعقد شد
 • کنسرت موسیقی برای کمک به سیل زدگان کشور در یاسوج برگزار شد
 • تعریف ۳۰ پروژه بزرگ در حوزه اقتصاد مقاومتی در سال ۹۸ /اجرای طرح مطالعات اقتصادی و اشتغال‌زایی برای ۶۴ روستای استان مرکزی
 • همایش ملی «تحقق اقتصاد مقاومتی در گیلان» برگزار می شود
 • تصادف مرگبار در محور یاسوج ـ شیراز/ ۲ نفر کشته و ۳ نفر مصدوم شدند
 • تصادف در جاده یاسوج به شیراز 2 کشته و 3 مصدوم بر جا گذاشت
 • مثلث توسعه اقتصادی طرحی برای رونق تولید مبتنی بر اقتصاد مقاومتی
 • دو تفاهم‌نامه معین‌های اقتصاد مقاومتی تربت‌جام به امضا رسید
 • کانون پرورش فکری کهگیلویه وبویراحمدآماده مقابله باآسیبهاست
 • حریم آبشار یاسوج آزادسازی می‌شود
 • رونق تولید پایه اصلی اقتصاد مقاومتی است؛ چالش‌های اقتصادی ایران از نگاه اندیشمندان یزدی
 • اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر می‌کنند
 • 37 درخواست واحدهای صنعتی در ستاد اقتصاد مقاومتی یزد بررسی شد
 • برگزاری جشنواره خیران مدرسه‌ای در کهگیلویه و بویراحمد