به گزارش گروه علم وفناوری ایسکانیوز، کمیته ریلی ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی، یکی از مهم ترین اهداف خود برای شکل گیری زیست بوم ریلی در کشور را برقراری ارتباط موثر بین بازیگران عرصه ریلی و گردهم آوردن افراد موثر و ذینفع در این عرصه قرار داده است.

بر همین اساس، این کمیته که از سال گذشته کار خود را در ذیل ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز کرده، اقدام به برگزاری جلسات مشترک با همه بازیگران این عرصه کرده است تا با ایجاد این ارتباط موثر، راه های توسعه این صنعت حیاتی در کشور را بررسی کند.

مدرن سازی و هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل ریلی کشور با بهره گیری از قابلیت ها و توانمندی های شرکت های دانش بنیان و شتاب دهنده ها، زمینه رشد و توسعه اقتصادی را در بازارهای داخلی و خارجی فراهم می کند که این کار تنها با هم افزایی و همکاری همه دستگاه های ذیربط در این عرصه امکانپذیر خواهد شد.

انتهای پیام/

169 / 159 حمل ونقل ریلی توسعه فناوری های فضایی شرکت های دانش بنیان شتاب دهنده توسعه اقتصادی زیست بوم ریلی

منبع: ایسکانیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

«زیست‌بوم استارت‌آپی» اولویت دولت در تحقق رونق تولید/ انجام برنامه‌های بنیاد نخبگان برای بازگشت استعدادهای برتر به کشور

معاون علمی و فناوری در دیدار نوروزی با رییس‌جمهور از انجام برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان برای بازگشت استعداد‌های برتر به کشور و اولویت دولت در تحقق رونق تولید خبر داد. به گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانشجو به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری، آغاز سال ۱۳۹۸ برای دید و بازدید‌های نوروزی بود، اما هیأت دولت و رییس‌جمهوری، در ایام نوروز دیدوبازدید‌های مرسوم ایرانیان را با چاشنی دیدار کاری توأمان کرد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری از دیدار نوروزی با حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان، گفتگویی پیرامون زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری، رفع چالش‌ها و اقلام تحریمی، جهت گیری جدید دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در جهت حل مشکلات کشور، تاسیس کارخانجات نوآوری و مراکز نوآوری، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها و تحقیقات مرز دانش داشتند.   به گفته ستاری دغدغه و تلاش کاروان علمی و فناوری در راستای توجه جدی دولت به ویژه شخص رییس جمهوری به محورهایی، چون تحول اشتغال‌زایی و ارزش‌آفرینی با توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها است. پیشرفت اقتصاد کشور با تولید دانش‌بنیان و ایجاد اشتغال ارزش‌آفرین همواره مورد تأکید ایشان بوده است.   بر همین اساس شرحی از فعالیت‌های صورت گرفته و دستاورد‌ها بیان شد که رییس‌جمهوری محترم ضمن قرار گرفتن در جریان دقیق برنامه و اولویت‌های پیش‌روی معاونت برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان، بر ضرورت‌ها و لازمه‌های حرکت اثرمند در این مسیر به عنوان نیاز و اولویت نخست کشور نکاتی را یادآور شدند.

اهتمام ویژه رئیس جمهور به دانش بنیان‌ها
رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت: خوشبختانه رئیس جمهور از ابتدای دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به شرکت‌های دانش بنیان و همچنین استارتاپ‌ها دارند به طوری که اجرایی سازی قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و گسترده شدن فرش حمایتی زیر پای فعالان فناور و کارآفرین در دولت یازدهم کلید خورد، مطابق گزارشی که من از کمیت و کیفیت‌ها ارائه دادم رییس جمهور ضمن تأکید بر این موضوع، مثال‌هایی قابل درک و روشن بیان کردند و من متوجه شدم ایشان به این حوزه دقت ویژه‌ای دارند و نکاتی را در این خصوص مطرح کردند.

ستاری با بیان این که زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها مولود دولت یازدهم است اظهار کرد: ماحصل این توجه ویژه، نقش آفرینی بیش از ۴۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان و هزاران استارتاپ با درآمدی بیش از ۸۰ هزارمیلیارد تومان و ایجاد هزاران شغل در اقتصاد کشور از دولت یازدهم به این سو است.

قرارداد تولید بیش از ۲۰۰ واکسن و دارو
وی به برنامه معاونت علمی و فناوری در راستای رونق تولید محصولات دانش‌بنیان اشاره کرد و ادامه داد: رییس‌جمهور در جریان توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها در حوزه‌های گوناگون قرار دارند؛ به طور مثال در حوزه تولید دارو‌های زیست‌فناوری قرارداد تولید بیش از ۲۰۰ قلم دارو و واکسن با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که سال ۹۷ با نقش‌آفرینی بخش خصوصی و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد شد، به سمع و نظر ایشان رسید.

ایجاد بستر مناسب برای جوانان خلاق
معاون علمی و فناوری از تأکید ویژه رییس‌جمهوری کشورمان به موضوع جوانان خلاق، کارآفرین و نخبه و استارت آپی تأکید ایشان بر ایجاد زمینه‌های حفظ و ماندگاری استعداد‌های برتر گفت و ادامه داد: برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان برای بازگشت استعداد‌های برتر به کشور در حال انجام است که سال گذشته زمینه‌ساز بازگشت بیش از یک هزار و چهارصد نخبه ایرانی غیرمقیم از صد دانشگاه برتر به کشور شد که تلاش برای فراهم ساختن محیط مساعد ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها انگیزه‌بخش این افراد بوده است. رئیس جمهوری نیز با تأکید و شناخت کافی به این موضوع بر ادامه این روند و اهتمام هرچه بیش‌تر بر ایجاد بستر مناسب برای جوانان خلاق تأکید کردند.

رفع چالش‌های ملی و اقلام تحریمی
ستاری، از نقش‌آفرینی کسب‌وکار‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها در تحقق بخشیدن به رونق تولید و تأمین نیاز کشور به اقلام تحریمی (رفع چالش‌های ملی و اقلام تحریمی)، تاسیس کارخانجات و مراکز نوآوری و های‌تک گفت و ادامه داد: نگاه و عنایت ویژه رییس جمهور محترم و شناخت روشن به اهمیت این موضوع ها، چراغ راه کاروان علمی و فناوری قرار گرفت؛ این توجه و شناخت موجب شده است تا فعالان دانش‌بنیان و استارتاپی، همچون گذشته که همراه و یاور اقتصاد کشور بوده‌اند، با انگیزه مضاعف، تلاش خود را برای رونق تولید و تأمین نیاز کشور به کالا‌های تحریمی به کار ببندند.

به بیان معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری شاید اگر این توجه از سوی عالی‌ترین مقام اجرایی کشور، نبود و مسیر اقتصاد دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها، رویکرد به سرمایه‌های انسانی و اهمیت یک فضای مناسب برای بالندگی نهال‌های کارآفرینی و نوآوری وجود نداشت، مسیر دیگری رقم می‌خورد. از این همراهی و همدلی مشفقانه رییس‌جمهوری محترم سپاسگزارم و امیدوارم این توجه، الگوی فرهنگ ساز و راهنمای کشور برای حرکت در مسیر اقتصاد دانش بنیان باشد.  

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

احد پازاج داغدار فرزندش شد

کلیدواژه: حمل ونقل ریلی توسعه فناوری های فضایی شرکت های دانش بنیان شتاب دهنده توسعه اقتصادی

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۱۹۷۴۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • توسعه و تقویت زیست بوم فناوری قم و تهران
 • ◄ بالندگی و توسعه صنعت حمل‌ونقل ریلی نیازمند استفاده ازجوانان متخصص
 • همکاري دانشگاه آزاد با اتاق بازرگاني بر بستر زيست‌بوم واقعي
 • بالندگی و توسعه صنعت حمل ونقل ریلی نیازمند استفاده ازجوانان متخصص است
 • انتصاب سرپرست اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای الیگودرز
 • چرا بازیگران کارگردان می شوند؟
 • تحقق حمل و نقل پاک نیازمند تغییر نگرش مسئولان است
 • مدیرکل امور عشایری اردبیل: طرح بوم گردی عشایری استان راه اندازی شد
 • نگرانی رژیم صهیونیستی از ارتباط ریلی سوریه و ایران
 • نگرانی رژیم اسرائیل از ارتباط ریلی سوریه و ایران
 • زیست‌بوم استارتاپی و دانش‌بنیان اولویت دولت در تحقق رونق تولید است/ قرارداد تولید بیش از ۲۰۰ واکسن و دارو
 • توسعه حمل‌ونقل عمومی دغدغه همه اعضای شهرداری نیست
 • زیست‌بوم استارتاپی‌ و دانش‌بنیان اولویت دولت در تحقق رونق تولید
 • کاهش ۱۲ درصدی سفر‌های نوروزی با ناوگان حمل و نقل عمومی
 • سامانه‌ای که سیستم حمل و نقل بوگاتا را دگرگون کرد
 • توسعه حمل و نقل عمومی‌ دغدغه تمام سیستم شهرداری نیست/احداث مترو پرند در گرو هماهنگی شهردار با وزیر راه است
 • امکان‌سنجی احداث «بی آر تی» تهران – کرج/ توسعه حمل‌ونقل عمومی در غربی‌ترین نقطه تهران
 • ارتباط موثر؛ اولین قدم برای مراقبت از بیماران هموفیلی
 • حرکت قطار‌های شاهراه ریلی ایران بر ریل توسعه و پیشرفت