مشاهده اخبار داغ روزوزیر کشور میزان خسارات سیل اخیر را بین 30 تا 35 هزار میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: 25 استان و بیش از چهار هزار و 400 روستا در کشور درگیر سیل شدند.

به گزارش ایرنا، سیل اخیر در کشور، میزان خسارات وارده و چگونگی امدادرسانی به سیل زدگان در جلسه علنی امروز - یکشنبه - مجلس با حضور وزیران نیرو، جهاد کشاورزی ، راه و شهرسازی، کشور ، رییس سازمان هواشناسی و رییس سازمان امداد و نجات مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

«عبدالرضا رحمانی فضلی» در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با ارایه گزارشی از میزان خسارات سیل اظهارداشت: این سیل بی نظیر بود و منجر شد که 25 استان درگیر مشکلات بسیار از جمله آب گرفتگی، تخریب منازل، واحد های تولیدی، پل ها و جاده ها و خسارت های بسیاری دیگری شوند.

وی با افزود: با توجه به اقدامات پیشگیرانه کاهش خسارت های جانی را به عنوان نخستین هدف قرار دهیم و با جابجایی جمعیت در بیش از 250 روستا و بخش هایی از شهرها خسارت های جانی را به حداقل رسانیدم.

وزیر کشور با بیان این که سیلی که امسال در کشور رخ داد مربوط به دوره های 200 تا 250 ساله است، گفت: سیلی با این عظمت می توانست خسارت های انسانی بسیاری داشته باشد که با لطف خداوند و تلاش دستگاه ها و کمک مردم توانستیم خسارت های جانی را به حداقل برسانیم.

رحمانی فضلی توضیح داد: بر اثر جاری شدن سیل، حجم عبور رودخانه کرخه از هزار متر مکعب در ثانیه به 20 هزار متر مکعب در ثانیه، گرگان رود از 120 متر مکعب در ثانیه به 800 مترمکعب در ثانیه، معمولان از 800متر مکعب در ثانیه به 2 هزار و 500 متر مکعب در ثانیه و پلدختر از 2 هزار و 500 متر مکعب به پنج هزار متر مکعب در ثانیه رسید.

وی ادامه داد: همه اینها خارج از ظرفیت های رودخانه ها بودند که حجم آنها نیز به خاطر رسوب گیری کاهش پیدا کرد و آب به سمت منازل سرازیر شد.

وزیر کشور با تشکر از نیروهای نظامی و انتظامی گفت: این نیروها از دقایق نخست برای امداد رسانی پای کار بودند و ما را یاری دادند.

رحمانی فضلی هماهنگی بین دستگاه ها را مطلوب دانست و گفت: در سیل امسال از امکانات بخش خصوصی نیز برای امداد رسانی به سیل زدگان استفاده کردیم.

وی با بیان این که بیشترین حجم خسارت به استان خوزستان بود، ادامه داد: در این استان سیل برهایی داریم که می توانستند بین 700 تا 800 هزار متر مکعب را عبور دهند که به دلایل مختلف از جمله تصرف و عدم لایروبی کارایی نداشتند.

وزیر کشور با یادآوری این که در سیل اخیر با ضعف تجهیزات روبه رو بودیم، یادآور شد: سیل نشان داد که نسبت به اخطارها و هشدارها باید حداکثر ملاحظه را داشته باشیم؛ جدیت مقابله با سیل و پیشگیری از سیل تا پایان اردیبهشت ماه 98 حفظ شود.

رحمانی فضلی ادامه داد: با توجه به دستور رییس جمهوری و تاکیید رهبر معظم انقلاب، موضوع بازسازی و تامین خسارت ها که اصلی ترین دغدغه مردم باید با جدیت دنبال شود.

** برای جبران خسارت ها، نیازمند حمایت مجلس هستیم

وی به نزدیکی فصل گرما اشاره کرد و گفت: زندگی زیر چادرها برای مردم سخت است، باید بتوانیم هرچه سریع تر خسارت ها را جبران کنیم؛ دولت این موضوع را بر عهده وزارت کشور گذاشته و همه را موظف کرده است که این موضوع را پیگیری کنند.

وزیر کشور با بیان این که نیازمند حمایت مجلس برای جبران خسارت ها هستیم، گفت: هواشناسی باوجود برخورداری از نیروهای ورزیده باید به خوبی تجهیز شود؛ بدون شک میزان خسارت هایی که پس وقوع حادثه باید پرداخت کنیم بیش از هزار برابر هزینه های پیشگیری است.

رحمانی فضلی تاکید کرد: باید رسیدگی به طرح های آبخیزداری، طرح های نیمه تمام و کشت های بی قاعده را در دستور کار داشته باشیم و با همکاری قوای مقننه و قضاییه در این زمینه اقدام کنیم.

**روزانه 400 هزار غذا میان سیل زدگان توزیع می شود

رییس شورای امنیت کشور با تاکید بر این که تخریب ساخت و ساز ها در مسیل های طولانی به تنهایی از عهده دستگاه اجرایی ساخته نیست، گفت: درست در بالای مسیل ها برج های بسیاری ساخته شده که تخریب آنها هزینه های بسیاری در بر خواهد داشت؛ حتی اگر تخریب نشدن باید پیش بینی های لازم را برای وقوع بحران داشته باشیم.

وی افزود: همان طور که رییس جمهوری دستور دادند باید در حوزه های پیش بینی، پیشگیری، مقابله، بازسازی، نوسازی و بازتوانی تمام ظرفیت های خود را به کار گیریم.

وزیر کشور با تشکر از هلال احمر و نیروهای مردمی که در امر امدادرسانی فعال بودند، گفت: بیش از 200 موکب اربعین، روزانه 400 هزار غذا را با کمک خیرین تولید و بین مردم توزیع می کنند؛ این موکب ها در کمک رسانی، پاکسازی رسوبات و اسکان مردم نیز فعال هستند.

**آمار جرائم در مناطق سیل زده نسبت به زمان های مشابه پایین تر است

رحمانی فضلی با تشریح خدمات بهداشتی و امنیتی در مناطق سیل زده اظهارداشت: در استان های خوزستان، گلستان، لرستان و دیگر نقاط سیل زده آمار جرائم همچون سرقت از زمان های مشابه پایین تر است که نشان از تلاش نیروهای نظامی در چندین جبهه دارد.

**مجلس لایحه مدیریت بحران را نهایی کند

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات گرگان رود اشاره کرد و گفت: مسئولیت گرگان رود با سرپرستی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به نیروهای نظامی واگذار شد؛ کانال جدیدی از گومیشان به دریا کشیده و کاری که در آنجا انجام شد برابر یک سال لایروبی بود.

رحمانی فضلی درمورد خدمات برق رسانی توسط وزارت نیرو اظهارداشت: برق بیش از 90 درصد روستاها و بخش هایی از شهرها که پس از سیل قطع شده بود، اکنون وصل شده است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست که لایحه مدیریت بحران را نهایی کنند و خطرهای سیل پذیری را در بودجه های سالانه در نظر بگیرند.

وزیر کشور با بیان این که برای بازسازی پل ها و راه های مواصلاتی باید به وزارت راه کمک کنیم، گفت: بحث رسیدگی به تجاوز به حریم رودخانه ها و پاکسازی منازل ساخته شده در این حریم باید به صورت جدی دنبال شود.

رحمانی فضلی با تشکر از خبرنگاران و رسانه ها گفت: وقوع سیل را تاکنون در شرایطی منطقی و منسجم مدیریت کردیم.

وی همچنین بر تقویت استان های معین برای امدادرسانی تاکید کرد و افزود: صدها هزار هکتار از زمین های کشاورزی مردم زیر آب رفت، البته برخی اقدامات را انجام داده ایم تا اجازه ندهیم آب به شهرها نفوذ کند؛ باید خسارت سیل را با برآوردهای منطقی و بدون خساست هرچه سریع تر تامین کنیم تا هم اعتمادسازی صورت بگیرد و هم شرایط زندگی مردم بهتر شود.

وزیر کشور در پایان سخنان خود در پاسخ به پرسش نمایندگان مجلس مبنی بر میزان خسارت های سیل تاکنون گفت: باید جمع بندی کنیم اما به نظر می رسد که سیل امسال 30 تا 35 هزار میلیارد تومان خسارت وارد کرد.

منبع: بیتوته

روایت علی مطهری از جدیدترین نامه‌اش به رهبری/حوادث آبان‌ماه را فقط به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/مجمع تشخیص، شورای نگهبان دوم شده است

حالِ مردم خوب نیست؛ اعتراضات آبان با مردم ایران چه کرد؟

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

کمک داور فوتبال کشورمان خودکشی کرد

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۲۴۵۱۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

ظرفیت نهادهای غیردولتی برای امدادرسانی سیل بی‌نظیر بود/ بیم و امیدهای سیلاب 1398 در مستند «روایت سیل»

کارگردان مستند «روایت سیل» گفت: در مناطق سیل‌زده یک ظرفیت نهاد غیردولتی مثل امدادگر جهادی، طلبه، ورزشکار و یا آفرودبازها، کوهنورد و غارنورد فعال بودند که بی‌نظیر بود.

به گزارش خبرنگار حوزه سینمای گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، مستند «روایت سیل» اثر مصطفی شوقی در 4 اپیزود به وقایع سیلاب بزرگ نوروز سال 98 اشاره دارد. سیلابی که از استان گلستان شروع شد و تا خوزستان رفت.

در این مستند در کنار تصاویری از سیلاب بزرگ، با مردم، مسئولان ملی و محلی، روزنامه نگاران و … به‌طور کلی بازیگران حاضر در سیلاب سال 1398 گفتگو شده است.

اپیزود پایانی این مستند درباره بیم و امیدها و درس‌هایی است که می‌توان از این حادثه گرفت.رویداد تلخی که تمام کشور را درگیر کرد و تحت‌تأثیر قرار داد.

عوامل اصلی این فیلم مستند بدین شرح‌اند: مصطفی شوقی پژوهشگر، نویسنده و کارگردان؛ علی قرائتی، تهیه کننده؛ محمد ثقفی، تدوین؛ وحید رونقی، گوینده؛ سعید سراجی، گرافیک؛ مصطفی رضازاده، تجهیزات؛ محمد ثقفی، انتخاب موسیقی؛ سروش موسوی، آرشیو و خانه مستند انقلاب اسلامی، مجری طرح.

گروه تصویربرداران این مستند شامل؛ حامد نمازی، سامان مختاری، حمیدرضا عزیزآبادی، محمد زمانی، ضیا حاتمی، یونس راشدی، میلاد شکیبا، سید رسول فتوحی، مجتبی عمارلو و گروه هلی‌شات؛ حسین فراهانی، عرفان ساربان، حمید دارینی و رضا جم هستند.

مصطفی شوقی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا، درباره چگونگی ساخت این مستند گفت: ما روز چهارم فروردین برای کمک به استان گلستان رفتیم، اما آنجا با اتفاقات و روایت‌هایی مواجه شدیم که احساس کردیم باید فیلم مستند این وقایع ساخته شود. از همانجا کارهای مقدماتی را شروع کردیم، بعد سیل ما را به لرستان و خوزستان برد. در این مناطق حوادث، وقایع و روایت‌هایی کنشگران اجتماعی، ناظران اجتماعی، مسئولان ملی و محلی آدم‌هایی که به هر حال در ارتباط با این حادثه صاحب روایت بودند، را مورد بررسی قرار دادیم.

وی با بیان اینکه کار تولید این مستند تقریباً پنج ماه طول کشید، عنوان کرد: پس از سیلاب سال 1375 در استان گلستان، عده‌ای خانه و کاشانه خود را از دست دادند. از آنجا مهاجرت کردند و هنوز در حاشیه شهر تهران زندگی می‌کنند. این مسائل نشان می‌دهد که حتی سیل بیش از چند سال و حتی چند دهه می‌تواند بر روی یک جامعه تأثیر بگذارد و حتی می‌تواند یک جامعه را دگرگون کند. یکی از بخش‌های این فیلم درباره دوران پساسیل است، یعنی اتفاقاتی که پس از سیلاب در مناطق سیل‌زده رخ می‌دهد و تأثیراتی که می‌گذارد. ما در مستند «روایت سیل» درباره این‌ها هم صحبت کرده‌ایم.

این مستندساز درباره فرصت‌های به‌وجود آمده در تهدید سیل عظیم امسال بیان کرد: ما در مناطق سیل‌زده یک ظرفیت نهادی را می‌دیدیم که لزوماً نیروی دولتی نبودند، این‌ها حتی افراد حرفه‌ای امدادی مثل هلال احمر نبودند. یک‌سری امدادگر جهادی، طلبه، ورزشکار و یا آفرودبازها، آدم‌هایی که مثلاً ورزشکارهای کوهنوردی، غارنوردی، انجام می‌دادند؛ این‌ها در سیلاب فعال بودند. این اتفاقات نشان می‌دهد که ظرفیت نهادی بسیار زیادی در کشور وجود دارد و سؤال بزرگ این است که چرا فقط در مواقع بحران‌ها این ظرفیت نهادی بالفعل شود.

شوقی ادامه داد: در امدادرسانی به سیل آن چیزی که مهم بود این است که آدم‌هایی با سلایق مختلف، حتی متضاد از هم‌دیگر از نظر قیافه و شکل، در پلدختر و در شهرها و روستاهای دیگر کار می‌کردند. طلبه‌ایبا لباس‌ کار، بیل می‌زد، خاک را جمع می‌کرد، گِل‌ها را از خانه‌های مردم پاک و جارو می‌کردند. فضای خوبی به لحاظ همدلی و همبستگی ایجاد شده بود.

وی با بیان اینکه مردم در یک فضای متکثر، همه حول محور ایران و مردم در حال کار بودند، اضافه کرد: صحنه‌هایی که در ملاکشیه، فراخیه، شادگان، سوسنگرد و گمیشان که آن سد غیرت‌ به وجود آمد، خیلی زیبا بود، ما درباره این‌ها هم صحبت کردیم. تهدید سیلاب 1398 یک فرصت بی‌نهایت برای دوستی و محبت با آدم‌هایی که شاید در شرایط عادی با هم‌دیگر مشکل داشته باشند اما سر این ماجرا کنار هم بودند، ایجاد کرد و این خیلی خوب و قشنگ بود.

سازنده «روایت سیل» با اشاره به اینکه موضوعات محیط زیستی، سدسازی، دولت_ملت، مفاهیمی هستند که در سیلاب 98 به صورت جدی مطرح شدند، بیان کرد: ما چهار فصل در مستند داریم. موضوع فصل اول سیلاب گلستان است که حتی با استاندار معزول این استان هم صحبت کرده‌ایم. ایشان برای اولین‌بار مقابل دوربین ما و در این مستند مصاحبه شده و از دلایل حضور نداشتن خود در روزهای بحران سخن گفته است.در بخش دوم درباره لرستان صحبت کردیم و در بخش سوم درباره خوزستان و در بخش پایانی هم بیم و امیدهای سیل را مطرح کردیم.

شوقی در پایان خاطرنشان کرد: باید از مدیریت محترم شبکه مستند آقای سلیم غفوری تشکر کنم. ایشان پای کار بچه‌های مستندساز ایستاده‌اند و حمایت معنوی خیلی زیادی از بچه‌ها دارد. خیلی از مشکلات ما را حل می‌کند. حتی شاید بعضی مواقع که کارها ارتباط خاصی هم با شبکه ندارد، مشکلات ما را حل می‌کند و می‌تواند به ما کمک کند. شبکه مستند شبکه محترمی است و می‌توان گفت ویترین مستند ایران است.

انتهای پیام/4028/

دیگر خبرها

 • امداد رسانی به سیل زدگان سیستان و بلوچستان به اتمام رسید
 • سیل خوزستان به ایستگاه آخر رسید
 • خسارت میلیاردی سرما به مزارع زعفران استهبان
 • خسارت ۳۹۰ میلیون یورویی سیل در فرانسه
 • استاندار لرستان به مطالبه کشاورزان سیل‌زده پلدختر توجه کند
 • مشکلات کشاورزان خسارت دیده از سیل در پلدختر باید رفع شود
 • فروش لباس خاطره‌انگيز بيرانوند به نفع سيل‌زدگان لرستان
 • اهمیت توجه هرچه بیشتر به سیل و سیلاب
 • پیگیری مشتریان روسیه برای دریافت خسارت نفت آلوده
 • نبود اعتماد نهاد‌های اجرایی به پژوهش‌های دانشگاهی / سیل گلستان سال ۹۳ پیش‌بینی شده بود؛ اما کسی باور نکرد
 • بررسی استیضاح حاجی‌میرزایی و رحمانی‌ فضلی در کمیسیون‌های مجلس
 • سیل ۱۲۰ میلیارد تومان به راه های استان فارس خسارت زد
 • اختصاص ۴.۲ میلیارد تومان برای جبران خسارت سیل به کشاورزان سمنانی
 • ۴۰۰ واحد مسکونی در منطقه سیل‌زده شعیبیه خوزستان احداث می‌شود
 • ساخت مسکن ملی در بیابان؟/ درآمد مالیات بر خانه‌های خالی معادل درآمد گرانی بنزین است/ کف قیمت خودرو از ۵۰ میلیون تومان گذشت
 • پرداخت ۷۶میلیارد ریال خسارت سیل به کشاورزان خراسان شمالی
 • رانش زمین در افسرآباد اردل/خسارت 100 درصدی دو مزرعه پرورش ماهی
 • رانش زمین در افسرآباد اردل/خسارت عمده به مزارع پرورش ماهی
 • ساکنان دنیای موازی