به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، پس از مدت‌ها انتظار و انتشار طرح‌های احتمالی، پورشه سرانجام تصاویر رسمی از مدل نهایی Taycan EV را منتشر کرد. البته در تصویر، خودرو با پوشش‌های رنگی نشان داده شده تا در نهایت مقداری از جزئیات هنوز هم به صورت راز باقی بماند، اما در هر صورت این تصاویر دید خوبی از ظاهر خودرو تمام الکتریکی پورشه می‌دهد.  اولین نکته در مورد این تصاویر شعار هک شده بر روی کاپوت است که به روح الکتریکی این مدل اشاره دارد.

این مدل اصالت طرح‌های پورشه را حفظ کرده و در جلو و عقب با چراغ‌ها و طراحی آشنا ما را یاد مدل‌های کی‌من و باکستر می‌اندازد. البته با نگاهی عمیق‌تر به چراغ جلو و LED چهارگانه در آن مشاهده می‌شود که در طرح مفهومی Mission E نیز مشابه آن وجود داشت. نمای کلی به طرح مفهومی این مدل که پیش‌تر دیده بودیم وفادار مانده، اما برخی ویژگی‌ها تغییر کرده‌اند، به طور مثال در طرح مفهومی شاهد استفاده از درب‌های کالاسکه‌ای بودیم، اما در این مدل نهایی، درب‌ها معمولی خواهد بود و دستگیره‌ها مانند پورشه ۹۱۱ جدید طرح یکپارچه‌ای با بدنه خودرو دارند.

همانطور که در تصاویر مشخص است درگاه شارژ کمی عقب‌تر از گلگیر چرخ جلو سمت چپ جای گرفته و در پشت نیز چراغ LED خطی مانند خیلی از دیگر مدل‌های پورشه طراحی شده است. پورشه تولید مدل الکتریکی خود را در ماه سپتامبر آغاز خواهد کرد و تاکنون نیز بیش از ۲۰ هزار نسخه از Taycan در سراسر جهان پیش‌خرید شده است.

این مدل همچنین در سه نسخه متفاوت عرضه خواهد شد که تفاوت آن‌ها در ظرفیت باتری و پیشرانه الکتریکی خواهد بود. طبق شایعات بالاترین سطح پورشه Taycan، "توربو" نام دارد که انتظار می‌رود پیشرانه آن بیش از ۶۰۰ اسب بخار قدرت داشته باشد و رنج حرکتی آن نیز بیش از ۵۰۰ کیلومتر باشد.

رنج حرکتی ۵۰۰ کیلومتر با یک مرتبه شارژ رقمی عالی محسوب می‌شود، خودرو‌های الکتریکی فعلی در بیشترین حالت رنج حرکتی میان ۳۵۰ تا ۴۰۰ کیلومتر با یک شارژ دارند. اما پورشه می‌خواهد این مقدار را با باتری‌های جدید خود بهبود ببخشد. باتری‌های نوآورانه پورشه Taycan از فناوری ۸۰۰ ولتی بهره‌ می‌برند که زمان شارژ را کوتاه و عملکرد باتری را بهبود می‌بخشند. همچنین با استفاده از شارژر‌های سازگار خود شرکت پورشه، در کمتر از ۲۰ دقیقه ظرفیت باتری به مقداری پر می‌شود که رنج حرکتی به ۴۰۰ کیلومتر می‌رسد. در حالت شارژ عادی و پر کردن فضای کامل باتری، رنج حرکتی همان ۵۰۰ کیلومتر (در مدل توربو) خواهد بود.

شرکت آلمانی نسخه دیگر تمام الکتریکی خود را به جز این مدل، در پلتفرم واگن و نام Cross Turismo تولید خواهد کرد در سال ۲۰۲۰ عرضه خواهد شد. همچنین گفتنی است؛ دریافت سفارشات پیش‌ خرید این دو مدل فعال است و خریداران می‌توانند به صورت آنلاین مدل مورد نظر خود را پیش‌خرید نمایند.

بیشتر بخوانید: مدل بالارده مرسدس AMG GT 53 به زودی عرضه می‌شود +تصاویر 

انتهای پیام/

اولین تصاویر اتومبیل تمام الکتریکی پورشه را ببینید

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نخستین گاهنامه معماری بومی منتشر شد

نخستین «گاهنامه معماری بومی ایکوموس ایران» توسط کمیته علمی معماری بومی این نهاد فرهنگی بین‌المللی و زیر نظر ایکوموس – ایران و همزمان با هفته محوطه‌ها و بناهای تاریخی منتشر شد.

به گزارش ایسنا، نخستین گاهنامه معماری بومی که با پشتیبانی مهدی حجت، ناصر نوروززاده چگینی و محمدرضا اولیا منتشر شده، مقالات و گزارش‌ها و یادداشت‌هایی از اعضای این کمیته را ثبت کرده است.

ایجاد این نشریه به قول سیاوش صابری - رئیس کمیته معماری بومی - در سخن نخست «مبتنی بر شکل‌گیری آرزوهای گروهی از متخصصان و علاقمندان میراث بشری و به طور ویژه ایران بود برای شناخت و حفاظت از دستاوردهای اندیشه انسان در طول زمان و در هماهنگی با مکان و طبیعت پیرامونی‌اش» بوده است.

در بخشی از این گاهنامه مهدی حجت - رئیس ایکوموس ایران - به این پرسش پاسخ داده است که چرا معماری بومی برای ما ارزشمند است. او معماری بومی را به صورت عام یکی از عمده‌ترین مظاهر فرهنگ دانسته و تأکید کرده است: «برای اینکه ما کیفیت مظهر را خصوصاً در معماری بومی درست بفهمیم، خوب است که به سایر مظاهر فرهنگی‌مان نیز توجه کنیم. مثلاً فرض کنید زمانی که شما می‌گوئید موسیقی بندری یا موسیقی آذری یا تربتی احتمالاً همه ما متوجه می‌شویم که چرا این موسیقی‌ها با هم تفاوت دارند. اگر بخواهیم این تفاوت را باز کنیم و بگوییم عناصر مؤثر در تفاوت شکل این‌ها چیست به این موضوع می‌رسیم که یکی مکان و خاستگاه آن‌هاست که تأثیرگذار است و دیگری آنچه که بر سر آن مکان در طول تاریخ آمده است و سومی نیز اعتقادات آن مردمان است.

بنابراین اگر به سایر مظاهر نیز نگاه کنیم متوجه می‌شویم که نمی‌توان این تأثیرات را نادیده گرفت. پس طبیعی است وقتی با مظهر مهمی مثل معماری روبرو می‌شویم این مظهر نیز محل تجلی تمام آورده‌های مکانی، زمانی و باورها باشد. حال اگر به دنبال محلی برای تجلی همه این نیروها باشیم کجا را می‌توانیم برای مطالعه و بهره‌برداری از این آوردها بیابیم که با این جامعیت و در این وسعت محل تجلی آن باشد؟ قطعاً نه در جایی که یک معمار، هوسرانیِ فضایی کرده و دفعتا اثری را به وجود آورده است. پس آثار معماری بومی ما محل رجوع به ارزش‌های پایدار در سرزمین ماست، یعنی وقتی می‌گوئیم معماری بومی یعنی آن نوع معماری که قویم و پایدار و ریشه دار است و محل تجلی سه عامل مذکور بر اساس کیفیت تعامل انسان نسبت به آن است. نکته دیگر این است که انسان در مرکز این مثلث قرار گرفته و از هر کدام از این عوامل با شدتی متفاوت تأثیر در حضور یافته است.»

سخن نخست این گاهنامه به قلم سیاوش صابری کاخکی و توضیحات کلی درباره‌ی «فهم معماری بومی» در قالب مصاحبه مهدی حجت منتشر شده است. ناصر نوروززاده چگینی یادداشتی با عنوان «گل گیوه» و «درآمدی بر چینه‌شناسی» به قلم محمدرضا اولیا به چاپ رسیده است.

زهره خضری درآمدی بر شناخت «آسبادهای ایران، میراث صنعتی از یادرفته ایران کهن»، نجمه حساس «معماری کوچ» و مجید قره‌زاده شربیانی «آنتوان سوروگین را از پیشگامان عکاسی سرزمین ایران» معرفی می‌کند.

اکرم خراسانی مقاله‌ای در باب «روستای کنگ» نوشته و نیکو خالقی مقاله‌ای با عنوان «معماری بومی خانه‌های مخروطی شکل در هارن، ترکیه» ترجمه کرده است.

مهسا عباسی گراوند و سید محمدامین طباطبایی نیز گزارشی از «کارگاخ علمی بازشناسی و احیا حصار چینه‌ای باغ‌های تاریخی» و «گزارشی مختصر از فعالیت‌های کمیته معماری بومی و گروه‌های زیرمجموعه» به قلم عاطفه امرایی منتشر شده است.

همچنین معراج شریفی اسکیس در «کوچه پس کوچه‌های ایران» منتشر کرده است.

انتهای پیام

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: فناوری اتومبیل

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۲۵۶۱۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بروزرسانی جدید برای عنوان GTA V منتشر شد
 • نمایشگاه نیویورک ۲۰۱۹ / طرح مفهومی کیا از آینده سخن می‌گوید
 • رانا؛ همه چیز درباره هزینه نگهداری و تعمیرات رانا
 • خطر آتش گرفتن باتری لپ‌تاپ‌های اچ‌پی افزایش یافت
 • عکس/ خودروی الکتریکی جدید چینی
 • مدل مبلمان‌هایی که داشتن شان در خانه ضروری است
 • مرسدس بنز A45 مدل 2020 در پیست نوربرگ‌رینگ آلمان دیده شد +تصویر
 • شش دلیل برای نخریدن گوشی‌ تاشو؛ گران هستند و نازک‌نارنجی
 • دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب بدون باتری ابداع شد
 • ریو؛ همه چیز درباره هزینه نگهداری و تعمیرات ریو
 • کار‌هایی که از عمر گوشی‎تان می‌کاهد
 • مشهورترین سوپرمدل‌های زن آسیایی در جهان+عکس
 • بازی و سرگرمی؛ مدل ارزان‌تر کنسول Nintendo Switch به زودی روانه بازار خواهد شد
 • عکس هاي جالب و ديدني روز؛ از خودروي الکتريکي جديد تا تفريح گردشگران در باغ شکوفه
 • ۲۰ کراس‌اوور بی‌نظیر و جدید برای آفرودباز‌ها (+تصاویر)
 • تولید دوچرخه برقی با باتری کوله پشتی
 • ضربان‌ساز بدون باتری، با موفقیت روی خوک‌ها آزمایش شد
 • مشهورترین سوپرمدل‌های آسیایی در جهان
 • گنده‌گویی تکراری! / ما، برجام و دیگر هیچ! / حرکت با تمام سرعت به سمت دیوار