مشاهده اخبار داغ روز

زاهدان- ایرنا- استان سیستان و بلوچستان که به سرزمین گنج های پنهان و محرومیت آشکار معروف است بر خلاف ذهنیت های منفی از این منطقه دارای ظرفیتها، توانمندیها و امنیت مثال زدنی است که همواره مسافران و گردشگران را به وجد و حیرت واداشته است.

استان سیستان و بلوچستان به سبب موقعیت خاص جغرافیایی، پراکندگی زیاد، گستره بیش از 188 هزار کیلومتر مربع به عنوان پهناورترین استان کشور، وجود مرزهای طولانی، ساحل زیبای دریای عمان، آب و هوایی متنوع و وجود چهار فصل، از ظرفیت ها و توانمندیهای بی شماری برخوردار است که به آن سرزمین هزاران گنج نهفته نام می برند؛ هر بخش و شهرستان این استان زیبایی و ظرفیت های خاص و حتی منحصر به فرد خود را دارد.


سیستان و بلوچستان بر خلاف آنچه که تاکنون بر آن گذشته و در اذهان عمومی به عنوان استانی محروم نقش بسته از چنان موهبت و نعمات خدادادی و امنیتی بهره مند است که گویا گوشه ای از بهشت خدا در این سرزمین آفریده شده است.
امنیت این استان با همت و تلاش دستگاههای مختلف و همکاری و همراهی مردم مرزدار و وفادار منطقه به مراتب از بسیاری مناطق دیگر بهتر و آرامتر است.
گذشته از ظرفیت ها و توانمندی های بیکران این سرزمین هزاران گنج در زمینه های مختلف، تولیدات بخش کشاورزی آن بی مانند است.
معادن فلزی و غیر فلزی متعدد، تجارت مرزی، منطقه آزاد و مناطق ویژه اقتصادی، بازارچه های مرزی، صید و صیادی و صدها ظرفیت و توانمندی، بخش دیگری از نعمات این سرزمین گنج های نهفته است.
نگاه امنیتی همواره این استان را با مشکلات متعددی رو به رو کرده است، گرچه امنیت این استان تحت تاثیر شرایط جغرافیایی و مرزی قرار دارد و سرریز ناامنی های موجود در ولایات مرزی کشورهای همسایه دامنگیر این استان شده و همین مساله ذهن بسیاری از مسئولان و حتی مردم بومی را نیز به خود مشغول کرده است و به ناچار در طول سالهای گذشته نگاه به این استان امنیتی بوده و چاره ای هم جز این نبوده است اما توجه ویژه رهبر معظم انقلاب و دولت خدمتگزار با اجرای طرح های زیربنایی، این استان را رفته رفته به مرکز توسعه شرق کشور تبدیل خواهد کرد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی دشمنان نظام و ملت ایران، بدنبال راههایی برای ورود به داخل کشور و ضربه زدن به این نظام الهی بودند و استان سیستان و بلوچستان را به سبب وجود قومیت ها و مذاهب مختلف، موقعیت مرزی و از همه مهمتر قرار گرفتن در کنار دو کشور با مشکلات امنیتی مورد توجه قرار دادند.
نبود صنایع مهم و بزرگ در این استان برای ایجاد اشتغال، مهاجرت صاحبان سرمایه بومی، رغبت نداشتن بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این منطقه، افزایش جمعیت و جوان بودن جمعیت زمینه را برای بیکاری روز افزون جوانان فراهم کرد.
کم توجهی به بزرگان و معتمدان طوایف و اقوام که بیشتر نقش کدخدا و واسطه برای حل منازعات و اختلافات درون طایفه ای و برون طایفه ای را ایفا می کردند، ناآگاهی یا ندانم کاری برخی افراد تریبون بدست که سبب بالا بردن مطالبات نامعقول شده است، بزرگ نمایی برخی حوادث و چالش های اجتماعی توسط رسانه ها همه و همه دست در دست هم داد تا دشمنان از این فرصت ها به نفع خودشان استفاده کنند و با فریب برخی جوانان بیکار کم سواد و بی سواد و حتی افرادی با تحصیلات عالیه بیکار آنان را جذب و در راستای اهداف شیطانی خود مورد سوءاستفاده قرار دادند.
وقوع حوادث گوناگون امنیتی و تروریستی که بیشتر آنها نیز توسط جوانان فریب خورده بومی به اجرا در آمده نیاز به بازنگری اصولی در نوع نگاهها به این استان دارد.
استانی که سالیان متمادی توسط رژیم ستم شاهی در محرومیت های عمیقی نگه داشته شده بود به یکباره پس از پیروزی انقلاب اسلامی با احداث جاده، اجرای طرح های برقرسانی، آبرسانی، برقراری ارتباطات مخابراتی و صدها طرح و برنامه بزرگ و کوچک از یک سو و فعال شدن رسانه های بیگانه و بمباران فرهنگی و تبلیغی مسموم توسط دشمنان از سوی دیگر و تداخل فرهنگها و افزایش مطالبات و انتظارات مردمی رو به رو شد و از آنجایی که زیربناها و زیرساختها در حد انتظارات نبود و دشمنان نیز همواره بر طبل خواسته های نافرجام می کوبیدند این استان را گرفتار مسائل امنیتی کرد.
مصرف گرایی، اشرافی گری، چشم هم چشمی از یک طرف و قهر طبیعت و خشکسالی 20 ساله و بیکار شدن بسیاری از کشاورزان و صیادان و سایر قشرها از سوی دیگر برخی جوانان را به انحراف و حرکت در مسیرهای قاچاق و در نهایت امنیتی کشاند.
هر چند که مسائل امنیتی و ناامنی های این استان در چند سال اخیر به مراتب از سایر استانها کمتر شده است اما با هر اقدام تروریستی چه در نوار مرز و چه در داخل استان؛ احساس ناامنی را بیشتر می کند.
در این میان برخی رسانه ها با بزرگنمایی اخبار کم ارزش و برخی افراد با تهیه فیلم ها و سریالهای پلیسی و اجتماعی که هر نوع شرارت و قاچاق را به این استان نسبت می دهند نقش بسیار مهمی در ترویج احساس ناامنی در میان مردم استان و ایجاد ذهنیت منفی از این استان داشته و دارند.
هر چند که مردم این استان اعم از شیعه و سنی با هر اقدام کور تروریستی منسجم تر و متحدتر می شوند و تاکنون این مهم را با حضور گسترده در صحنه های مختلف به نمایش گذاشته اند اما باید بدانیم که هدف دشمن ایجاد رعب و وحشت و اختلاف و درگیری در میان مردم است.
نگارنده براین اعتقادم که در صحنه هایی چون انفجار مسجد علی بن ابیطالب (ع) و مسجد جامع زاهدان حضور داشته ام به رفتارهای مردم خیلی دقت کرده ام و در چهره هیچ یک از مردمی که پس از هر انفجار در محل حضور می یافتند ترس و وحشتی ندیدم، این خود نشان می دهد که دشمنان هیچگاه به اهداف شومشان نمی رسند، این مردم چون فولاد آبدیده شده اند و سالها توطئه و نیرنگ دشمنان را به خوبی پاسخ داده اند.
به نظرم احساس ناامنی به مراتب از ناامنی بدتر است، باید با برنامه ریزی لازم احساس امنیت را در میان مردم افزایش داد تا زمینه برای جذب بخش خصوصی و سرمایه گذاری در این استان فراهم شود. اگر چه دولت با اجرای طرح های متعدد زیربنایی گام های بزرگی برداشته اما به ثمر رسیدن همین طرح ها می تواند سبب افزایش احساس امنیت در میان مردم و تغییر ذهنیت منفی از این استان در میان هموطنان شود.
حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن و اجرای طرح های مهم ، سرمایه گذاری کلان دولت در طرح توسعه بندر چابهار و سواحل مکران و جذب نگاه سرمایه گذاران خارجی به این استان دشمنان را به خشم آورده و تمام سعی و تلاش شان را برای ایجاد رعب و وحشت بکار گرفته اند اما به یاری خدا و همت و تلاش دستگاههای امنیتی، انتظامی و نظامی، سیاسی، قضایی و حضور قشرهای مختلف مردم در صحنه، هیچ خللی در پیشبرد اهداف کلان نظام در منطقه ایجاد نمی شود و ملت و دولت دست در دست هم این استان را که سالیان سال از محرومیت رنج می برد در مسیر توسعه قرار داده و به یکی از مناطق زرخیز کشور تبدیل خواهند کرد.
استان سیستان و بلوچستان که به مقصد جدید گردشگری تبدیل شده باید امسال به مراتب بیشتر از سالهای قبل شاهد حضور مسافران و گردشگران باشد و مردم ما نیز به خوبی می دانند که اقدامات کور تروریستی هیچ تاثیری بر امنیت این منطقه نمی گذارد.
مناظر زیبای طبیعی بکر، آثار باستانی و تاریخی و فرهنگی، مزارع سرسبز، باغات میوه های گرمسیری، نخیلات سربه فلک کشیده، بازارهای سنتی و لوکس در شهرهای مختلف به ویژه زاهدان و چابهار آماده پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی هستند.
مردم خونگرم و مهربان این استان آغوش گرمشان را برای هموطنان و گردشگران گشوده و در انتظار میزبانی این عزیزان هستند.
*خبرنگار ایرنا

منبع: ایرنا

وزیر کشور: افزایش قیمت کالاها بخاطر بنزین طبیعی است!+فیلم

عکس| مهناز افشار با تیپ متفاوت در کنار ابی و آرش

جان‌باختگان اعتراضات چه افرادی هستند؟| مردم می‌خواهند بدانند چه اتفاقی افتاده است

جهانگیری: مردم با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشتند| آمریکا گلوگاه‌های اقتصاد کشور را بسته| شرایط کنونی جزو سخت‌ترین شرایط پس از انقلاب است| کشورهای دوست هم نفت ایران را نمی‌خرند

فیلم | تصاویر انفجار، انتقال مجروحین و روایت تلخ یک شاهد عینی که داغ فرزند دیده از انفجار تالار عروسی در سقز

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۲۶۷۸۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: فرهنگي گردشگري سيستان و بلوچستان

خبر بعدی:

راهبرد دشمنان در تحریم ها با شکست روبه رو شده است

فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به اینکه راهبرد دشمنان در تحریم ها با شکست روبه رو شده است، گفت: ما در آستانه اقتصاد بدون اتکا به نفت هستیم و این امر نیز یکی از دستاوردهای مهم به شمار می رود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سردار حسین سلامی پیش از ظهر امروز در گردهمای  اساتید سطح عالی و خارج حوزه‌های علمیه که با هدف بررسی تحولات اخیر منطقه در مدرسه عالی دارالشفاء برگزار شد، با اشاره به اینکه دشمنان ضربات سنگینی از نظام اسلامی دریافت کرده اند اظهار کرد: توقیف یک کشتی و سقوط یک هواپیمایی از نظر تاکتیکی یک عملیات به شمار می رود ولی از نظر عقبه سیاسی نشان دهنده یک قدرت و شکست تمام استراتژی های دشمن است.

وی با اشاره به اینکه راهبرد دشمنان در تحریم ها با شکست روبه رو شده است، خاطرنشان کرد: ما در آستانه اقتصاد بدون اتکا به نفت هستیم و این امر نیز یکی از دستاوردهای مهم به شمار می رود.

فرمانده کل سپاه پاسداران با تاکید بر اینکه امروز قدرت نظام اسلامی کیلومترها دورتر از مرزهای کشور محقق شده و امت واحده اسلامی در حال شکل گیری است، خاطرنشان کرد: در عرصه های علمی و تحقیقاتی با وجود تحریم‌های گسترده شاهد دستیابی به پیشرفت های باورنکردنی هستیم.

وی با اشاره به اینکه حمایت نظام اسلامی از ملت مظلوم یمن، فلسطین و سوریه بر اساس یک فلسفه قدرت ساز است، یادآور شد: رژیم صهیونیستی زمانی می خواست که به یک پهنه بزرگ جغرافیایی سلطه پیدا کند ولی امروز در یک باریکه کوچک با دیوارهای بتنی محصور شده است.

سلامی در بخش دیگری از سخنان خود به آشوب های اخیر اشاره و اظهار کرد: دشمنان فکر می کردند که اگر اتفاقی در کشور رقم بخورد نظام تسلیم شده و یا براندازی صورت می گیرد ولی شاهد بودیم که به محض شلوغی‌ها، ترامپ، پمپئو و ماکرون روی صحنه آمده و حمایت خود را از آشوبگران اعلام کردند. با این وجود مردم ایران در کمتر از 48 ساعت به صحنه آمده و سیلی محکمی به دشمنان زدند و آنها افسرده و شکست خورده ناپدید شدند.

وی با اشاره به اینکه در طول چهار دهه اخیر سیلی های بسیاری به دشمن زده ایم یادآور شد: در شرایط سخت و میدان وسیع و پیچیده جهانی انقلاب اسلامی ایران با نصرت الهی و هدایت و حکمت مقام معظم رهبری هر روز در مسیر پیشرفت و اقتدار حرکت کرده است.

فرمانده کل سپاه پاسداران به راهبردهای شکست خورده دشمنان در برابر نظام اشاره و تصریح کرد: امروز نیز راهبرد محاصره اقتصادی دشمنان از اوج گذشته و ایران در این شرایط اقتصاد بدون نفت را تجربه می‌کند.

وی حضور ملت در راهپیمایی و حمایت از نظام اسلامی را نشانه عزت، بصیرت و روحیه استکبار ستیزی ایشان دانست و خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران بار دیگر قدرت‌های بزرگ را به عقب راند.

سلامی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران به عنوان مدلی کارآمد و موفق باید در کشورهای دیگر تکثیر پیدا کند، گفت: این تکثیر به معنای حضور فیزیکی نیست بلکه باید پیام های انقلاب به دیگر کشورها صادر شده و مقبولیت در قلب ها ایجاد شود.

وی افزود: امروز باید برای شکست دادن قدرت های بزرگ دارای برنامه ریزی منسجم باشیم و البته در میدان حرکت جمهوری اسلامی قدرتمند بوده و در چنین میدانی باورهایی مثل اراده و ایمان پیروز است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • برخی کاندیداهای مسئله دار ثبت نام می‌کنند تا با رد صلاحیت خود خوراک دشمنان را فراهم کنند
 • ولایتمداری و وحدت مهم‌ترین راهبرد در برابر توطئه‌های دشمنان
 • اتحاد و همدلی، دشمنان عرصه اقتصادی را شکست می‌دهد
 • ولایتمداری و وحدت مهم‌ترین راهبرد در برابر توطئه‌های دشمنان است/ لزوم افزایش نظارت‌ها بر بازار و کنترل قیمت‌ها
 • وحدت ملت ایران درهم کوبنده دشمنان است
 • قدم‌های استوار مردم دیار کریمان در حمایت از مظلومیت فلسطینیان
 • انتخابات مجلس به میدانی برای خدمت تبدیل شود/ توزیع یارانه پنهان توسط دولت یعنی پرداخت پول از جیب فقرا به اغنیا
 • تهیه طرح‌های آمایش سرزمین باهدف محرومیت زدایی
 • رهبر معظم انقلاب در خنثی کردن توطئه اخیر دشمنان نقش وحدت‌آفرین داشت
 • ۱۳۶ نفر در استان کرمان ثبت‌نام کرده‌اند
 • ایستادگی همیشگی دانشجویان طی ۴۰ سال عمر انقلاب در برابر دشمنان
 • سردار سلامی: راهبردهای دشمنان در تحریم‌ها شکست خورد
 • سردار سلامی: راهبردهای دشمنان در تحریم ها شکست خورد/مردم سیلی محکمی به حامیان آشوبگران زدند
 • راهبردهای دشمنان در تحریم ها شکست خورد/مردم سیلی محکمی به حامیان آشوبگران زدند
 • راهبردهای دشمنان در تحریم ها شکست خورد/ ملت سیلی محکومی به حامیان آشوبگران زدند
 • چون مجلس مخالف افزایش قیمت بنزین بود از مسیر موازی این کار را انجام دادند/ بسیاری از قسمت‌های اقتصاد از خود مجلس هم پنهان است
 • محمود صادقی: چون مجلس مخالف افزایش قیمت بنزین بود از مسیر موازی انجام شد
 • نماینده تهران در مجلس: مجلس از برنامه سران قوا برای تصمیم‌گیری درباره سوخت اطلاع داشت
 • بسیاری از قسمت‌های اقتصاد از خود مجلس هم پنهان است/ مجلس از برنامه سران قوا برای تصمیم‌گیری درباره سوخت اطلاع داشت