مشاهده اخبار داغ روز

جرج آر. آر. مارتین، نویسنده کتاب‌هایی که الهام‌بخش سریال «بازی تاج و تخت» شد، یک بار از دراگون‌ها به عنوان «بازدارنده‌های هسته‌ای» وستروس یاد کرد؛ حال اساتید علوم سیاسی دانشگاه پنسیلوانیا و تگزاس به بررسی این امر پرداخته‌اند.

به گزارش اعتمادآنلاین، مایکل سی. هورویتز استاد علوم سیاسی و معاون ریاست پری ورلد هاوس در دانشگاه پنسیلوانیا و متیو فرمن استاد علوم سیاسی دانشگاه A&M تگزاس در این مقاله به بررسی و تحلیل سریال «گیم آف ترونز» و نقش دراگون‌ها در این سریال پرداخته‌اند.

در این مقاله چنین آمده است:

در صورتی که نشنیده‌اید، «گیم آف ترونز» در روز یکشنبه برای شش اپیزود نهایی‌اش به HBO باز می‌گردد. علوم سیاسی گفته‌های زیادی درباره این سریال دارد، از سیاست‌های اتحاد در جنگ پنج پادشاه گرفته تا مسائل مربوط به جنسیت و نوع حکومت. این امر می‌تواند همچنین به ما کمک کند تا نقش سه دراگون را درک کنیم: دراگون، رائگال و ویزرون.

جرج آر. آر. مارتین، نویسنده کتاب‌هایی که الهام‌بخش این سریال تلویزیونی شد، یک بار از دراگون‌ها به عنوان «بازدارنده‌های هسته‌ای» وستروس یاد کرد. از این دیدگاه، دراگون‌ها مانند سلاح‌های هسته‌ای، مانع از حمله دیگران می‌شوند، زیرا می‌توانند باعث تخریب و انهدام دسته‌جمعی به واسطه بارش آتش از بالا شوند. همانطور که در فصل گذشته شاهد بودیم، جیمی لنیستر مردد بود که ارتش خود را برای جنگ علیه نیرو‌های مجهز به دراگون دنریس تارگرین ببرد یا نه، زیرا این کار به کشتار در مقیاس وسیع منجر می‌شد.

با این حال، اگر نگاه دقیقی به کارکرد دراگون‌ها بیاندازیم، متوجه می‌شویم که آن‌ها بیشتر به یک نیرو هوایی مرسوم شباهت دارند، همانطور که ما در ادامه توضیح خواهیم داد.

دراگون‌ها در میدان جنگ استفاده شده‌اند، نه برای بازدارندگی

ایده پشت بازدارندگی هسته‌ای این است که سلاح‌های هسته‌ای آنقدر مخرب هستند که صرفا تهدید به استفاده از آنها، به صورت ضمنی یا صریح مانع از حمله دیگران به شما می‌شود، بنابراین آن‌ها هرگز نباید مورد استفاده قرار گیرند.

اما این در مورد دراگون‌ها صادق نیست.

تیم ما اطلاعات مربوط به استفاده نظامی- سیاسی دراگون‌ها در عالم «گیم آف ترونز» را تجزیه و تحلیل کرد، اطلاعاتی نزدیک به ۱۰۰ جنگ در سراسر نمایش تلویزیونی و کتاب‌ها جمع‌آوری شد. دراگون‌ها در ۲۶ درصد این جنگ‌ها استفاده شدند.

کسانی که دراگون داشتند از آن‌ها به سه روش اصلی استفاده کردند.

اول، در نیمی از این موارد دراگون‌ها برای حمایت از نیرو‌های نظامی در میدان جنگ مستقر شدند- که در اصطلاح نظامی به آن «پشتیبانی هوایی نزدیک» می‌گویند. برای مثال در نبرد گُلدرد (فصل ۷، اپیزود ۴)، بیشتر به عنوان حمله به «قطار غنایم» شناخته شده است، دنریس تارگرین سوار بر دراگون می‌شود تا نیرو‌های لنیستر که های‌گاردن را تاراج کرده‌اند نابود کند. اما آن‌ها به تنهایی استفاده نشدند؛ آن‌ها پشتیبان هوایی سواران دوتراکی هستند که دنریس از آن‌ها به عنوان سواره نظام استفاده می‌کند.

دوم، در ۳۸ درصد از مواقع دراگون‌ها در بمباران استراتژیک قلعه‌ها یا شهر‌ها برای رسیدن به اهداف سیاسی مورد استفاده واقع شده‌اند. به عنوان مثال، همانطور که در «جهان آتش و یخ» توصیف شده، آئگون پادشاه از دراگون بالریون استفاده کرد تا هارنهال را بسوزاند و پادشاه هارن را طی این فتح کشت.

سوم، در حدود ۱۳ درصد موارد، دراگون‌ها در حمله هوا به هوا در مقابل دراگون‌های مخالف استفاده شدند- در درجه اول در رقص دراگونها، جنگ داخلی وستروسیان در حدود ۱۷۵ سال پیش از وقایعی که در سریال تلویزیونی به نمایش درآمده است.

در مقابل سلاح‌های هسته‌ای، ابتدا به ساکن به عنوان بازدارنده به کار می‌روند. آن‌ها از زمان بمباران هیروشیما و ناکازاکی در آگوست ۱۹۴۵ توسط ایالات متحده در جنگ استفاده نشده‌اند.

دراگون‌ها کمتر مخرب و آسیب‌پذیرتر از سلاح‌های هسته‌ای هستند

تنها یک سلاح هسته‌ای موجب ویرانی گسترده می‌شود. بمبی به نام «پسر کوچولو» که ایالات متحده در هیروشیما به کار برد، به تخمین موجب کشته و زخمی شدن ۱۳۶ هزار نفر شد. بمباران‌های معمول و متعارف نیز می‌توانند باعث کشتار زیادی شوند-، اما نه با چنین سرعت. بمباران توکیو توسط ایالات متحده در ماه مارس سال ۱۹۴۵، که یکی از مخرب‌ترین بمباران‌های مرسوم تا کنون بوده، شامل ۳۲۵ بمب‌افکن می‌شد.

دراگون‌ها بیشتر شبیه نیروی هوایی متعارف هستند و نیاز به حملات زیادی برای تخریب دارند- همانطور که نیروی هوایی تعداد زیادی بمب‌افکن برای بمباران اعزام می‌کند. برای مثال، در نبرد میدان آتش (Field of Fire) که پیروزی آئگون را تثبیت کرد، آئگون از سه دراگون تارگرین برای جبران عده‌ی کمتر نیرو‌های زمینی خود استفاده کرد.

دراگون‌ها همچنین آسیب‌پذیرتر از سلاح‌های هسته‌ای هستند. هیچ دفاعی علیه سلاح هسته‌ای وجود ندارد- تنها دفاع در برابر روش‌هایی که این بمب‌ها به واسطه آن ارسال می‌شود، مانند موشک‌ها، بمب‌افکن‌ها یا با زیردریایی‌ها. با وجود این، دراگون‌ها مانند بمب‌افکن‌ها در برابر حملات ضدهوایی، مانند توپخانه اسکورپیون که به کمان‌های بزرگ شباهت دارد، آسیب‌پذیر هستند. یک اسکورپیون دورنیشی دراگونی به نام مراکسس را طی جنگ اول دورنیش‌ها به پایین کشید. در فصل ۷ اپیزود ۶ نیز، پادشاه شب (The Night King) برای کشتن دراگون ویزریون (Viserion) از دقیق‌ترین دستگاه پرتاب نیزه‌ای که تا کنون وجود داشته استفاده می‌کند.

دراگون‌ها تخریب تضمین‌شده متقابل ایجاد نمی‌کنند

تا اواخر فصل آخر نیرو‌های دنریس (Daenery) اراده مصممی در برابر تمام ارتش‌های دیگر داشتند، زیرا آن‌ها تنها سه دراگون شناخته شده زنده را در اختیار داشتند. اما پادشاه شب نیز یک دراگون دارد که با کشتن او و سپس بازگرداندن مجدد از مرگ آن‌ها را به دست آورده است. زمانی که فصل ۷ پایان می‌یابد، شعله‌های آبی ویزریون بخشی از دیوار را تخریب کرد و موازنه قدرت را تغییر داد.

این برای صلح و ثبات در وستروس چه معنایی دارد؟

بسیاری معتقدند که تسلیحات هسته‌ای از راه تضمین تخریب دوجانبه (MAD) ثبات را به وجود می‌آورند- ایده‌ای که مطابق آن به این دلیل که جنگ بین دو دشمن مجهز به سلاح هسته‌ای هر دو را نابود می‌کند، هر دو طرف از شروع جنگ جلوگیری می‌کنند. مطابق این دیدگاه، MAD توضیح می‌دهد که چرا جنگ سرد بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروری برانگیخته نشده است.

با این حال MAD در وستروس کار نمی‌کند. ارتش‌ها می‌توانند آسیب‌های ناشی از دراگون‌ها را با تیر اسکورپیون یا دراگون دیگر محدود کنند بنابراین تخریب انبوه جمعیت به سختی اجتناب‌ناپذیر است. به نظر می‌رسد که پادشاه شب، گذشته از این که ارتش نیمه‌زنده‌اش چه میزان آسیب می‌بیند به جنگ راغب است. حتی اگر او نبود، سرسی لنیستر روشن ساخته که آماده جنگ مستمر به واسطه ارتش مزدورش است و حداقل یک جنگ بزرگ در راه است.

این جنگ چگونه خواهد بود؟ در فصل دوم، دنریس در خانه نامیرایی به شهودی دست می‌یابد که تخت آهنی در سرزمین پادشاه نابوده شده و برف روی آن را گرفته است. شهود‌های بسیار دیگری بوده‌اند که محقق شده‌اند و این یکی نیز ممکن است چنین شود. اما اگر این امر صحت داشته باشد چه چیز سقف اتاق تخت آهنین را خواهد سوزاند؟ یک دراگون بهترین گزینه است، اگرچه هم دنریس و هم پادشاه شب می‌توانند عامل آن باشند.

فصل هشتم هرچه که در آستین داشته باشد، به یاد داشته باشید که دراگون‌ها همانند هر شکل دیگری از نیروی هوایی، نمی‌توانند یک جنگ را به تنهایی پیروز شوند. به عبارتی در اختیار داشتن مخرب‌ترین سلاح الزاماً پیروزی سیاسی را تضمین نمی‌کند. این امر به یک نیروی زمینی نیاز دارد که قلمرویی را به تسخیر درآورد. همانطور که همه منتظر آن هستند.

پرسش ما هم این است که این ارتش متعلق به چه کسی خواهد بود؟

منبع: فرارو

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

درگیری در مجلس/ پایداری‌ها علیه نماینده اصلاح طلب/سلحشوری: به جز اقلیتی برخوردار از تبعیض و امتیاز، بقیه مردم را رها کرده‌ایم

سهم ائمه جمعه، شورای نگهبان، بسیج، تبلیغات اسلامی و حوزه‌های علمیه از بودجه ۹۹ چقدر است؟+جدول

تصور این نباشد که ماجرای اعتراضات بنزینی تمام شد| هشدار درباره تبدیل جامعه به «انبار باروت» و اعتراض پابرهنه‌ها و محرومین| اشتباه‌ مسئولان این است که دنبال پیداکردن دشمن خارجی هستند

خلاصه بازی اینتر 1-2 بارسلونا (لیگ قهرمانان اروپا - 2019/20)

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۲۶۸۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: بازی تاج و تخت واشنگتن پست سلاح اتمی

خبر بعدی:

۸۵۰۰ تخت بیمارستانی به تخت‌های کشور اضافه می‌شود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سال آینده، ۸۵۰۰ تخت بیمارستانی به تخت‌های کشور اضافه می‌شود. ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۲ استانها خراسان رضوی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سبزوار، سعید نمکی شامگاه دوشنبه در حاشیه افتتاح 7 پروژه بهداشتی و درمانی در این شهرستان اظهار داشت: 7 پروژه بهداشتی و درمانی بیشتر با اولویت مناطق کمتر برخوردار به عنوان مراکز جامع سلامت، محل زیست برای طبیب، کادر پزشک و پیراپزشک و مرکز اورژانس در غرب خراسان رضوی به بهره‌برداری رسید.

وی با بیان اینکه در سال‌های بغد انقلاب در نظام سلامت دستاوردهای بزرگی داشته‌ایم، افزود: کاهش مرگ و میر کودکان، کاهش مرگ و میر زنان، پوشش واکسیناسیون و افزایش طول عمر به عنوان شاخص‌های مهم در دستاوردهای حوزه بهداشت و درمان هستند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: در دولت تدبیر و امید با طرح تحول نظام سلامت برای کاهش پرداخت از جیب مردم به منظور توسعه زیرساخت‌ها در مناطق کمتر توسعه‌یافته و ماندگاری کادر پزشکی در این نقاط گام‌های بزرگی برداشته شد.

اصفهان| تجمع کارکنان بیمارستان الزهرا در اعتراض به عدم پرداخت کارانه؛ دانشگاه علوم پزشکی پاسخ دادشهر ‌زواره‌ ‌‌بیمارستان نداردبیمارستان شهدای گمنام یاسوج در ارائه خدمات به بیمه شدگان مشکلی ندارد

نمکی ادامه داد: در گام دوم طرح تحول نظام سلامت در حوزه اولویت بیماری‌های غیرواگیر امسال طرح ملی کنترل فشار خون را اجرا کردیم که برآورد ما کنترل 50 درصد جمعیت 30 تا 70 ساله‌های کشور بود که خوشبختانه از حدود 40 میلیون نفر بیش از 30 میلیون نفر در این حوزه مراجعه کرده‌اند و شهرستان سبزوار یکی از پیشتازان این حرکت بزرگ ملی بوده است.

نمکی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید تا پایان سال 97 تعداد 27 هزار تخت به تخت‌های بیمارستانی اضافه شد، خاطرنشان کرد: حداکثر تختی که در سال‌ها اضافه می‌شد 4هزار و 500 تخت بود که این رقم امسال 8 هزار و 500 تخت و برای سال آینده 6 هزار تخت با اولویت مناطق کمتر برخوردار و کمتر توسعه یافته خواهد بود.

انتهای پیام/281/ش

R41347/P/S6,1188/CT11

دیگر خبرها

 • ستارگان مدفون در تخت فولاد| عالمی که هیچ گاه روضه امام حسین (ع) را ترک نکرد
 • جنگ دروغین آمریکا در افغانستان
 • واشنگتن پست: رهبران آمریکا درباره جنگ افغانستان دروغ گفتند
 • گزارش واشنگتن‌پست نفاق مقامات آمریکایی را درباره جنگ افغانستان برملا کرد
 • پنتاگون دروغگویی درباره جنگ افغانستان را رد کرد
 • واشنگتن پست از پنهان‌کاری دولت‌های آمریکا در جنگ افغانستان خبر داد
 • افشاگری واشنگتن پست؛ دروغ گویی مقام‎های آمریکایی در مورد حقایق جنگ افغانستان
 • اسنادتکان دهنده دروغگویی بوش، اوباما و ترامپ درباره جنگ افغانستان
 • افشاگری واشنگتن پست از پنهان‌کاری دولت‌های آمریکا درباره جنگ افغانستان
 • رشد 11 درصدی ظرفیت تخت های اقامتی جزیره تا پایان سال 98
 • سرانه ۱.۵ درصدی تخت بیمارستانی در مازندران
 • افشای اسناد دروغگویی دولت‌های آمریکا درباره روند جنگ در افغانستان
 • افشای اسناد دروغ‌های آمریکا درباره جنگ افغانستان
 • رسوایی بزرگ آمریکا در مورد جنگ افغانستان
 • افشای دروغ‌های آمریکا درباره جنگ افغانستان
 • افشاگری بزرگ واشنگتن‌پست از اسناد دروغگویی دولت‌های آمریکا
 • اسناد دروغگویی دولت‌های آمریکا درباره روند جنگ در افغانستان
 • افشاگری بزرگ واشنگتن‌پست| اسناد دروغگویی دولت‌های آمریکا درباره روند جنگ در افغانستان
 • سفینه دراگون «موش‌های قدرتمند»، کرم‌ها و روبات «سیمون» را به ایستگاه فضایی رساند