سعید آقاخانی را به دلیل نقش هایی که داشته به عنوان کاراکتری طناز می‌شناسیم در حالی که شخصیت خودش این طور نیست و جدی است. کار با آن به عنوان یک کارگردان چگونه بود؟

شیدا یوسفی: سعید آقاخانی کار برایش بسیار مهم است و با کسی در این زمینه شوخی ندارد. البته همیشه آرامش خاصی را هم در صحنه دارد و به بچه ها انرژی می دهد. این که خودشان بازی می‌کرد برای ما خیلی خوب بود، چون سکانس‌‌هایی که با پدرمان بازی داشتیم برایمان بسیار پرانرژی و پرشور بود.

سکانس هایی که بعدا ماندگار شد، مثل سکته یا شوخی‌های این چنینی از ابتدا در فیلمنامه بود یا تحت شرایط خاص به وجود آمد؟ 

ندا قاسمی: بعضی از قسمت ها در تمرین و یک دفعه شکل می گرفت، مثل سکته ای که سعید آقاخانی بازی کرد و بسیار هم مورد استقبال قرار گرفت. 

شیدا یوسفی: قطعا در روند کار موقعیت هایی پیش می‌آید که باید دید به درد می خورد یا نه؟ درمورد یک سری شوخی ها و لحظه ها ذهنیت خاصی از قبل وجود نداشته و در لحظه خلق شده است. البته فیلم نامه جای بیشتری هم برای چالش و تکه های طنز داشت و شاید اگر اتفاقات این چنینی بیشتر بود جالب‌تر می شد، اما در همین حد هم فکر می‌کنم توانسته کار خودش را کند.

کار با علی صادقی که برخی اوقات هم از فیلمنامه خارج می شود و به بداهه پردازی می پردازد چگونه بود؟

شیدا یوسفی: علی صادقی خیلی همراه بود. ایشان سال‌های زیادی است کارهای کمدی کرده و کاملا در این موضوع پخته و با تجربه است. بعضی اوقات پیش می آمد در صحنه‌ کاری می‌کرد که با برداشت قبلی متفاوت بود اما اینگونه نبود که موقعیت را در آن لحظه از دست بدهم. به طور کلی من در بازی مقابل ایشان کاملا راحت بودم. نگرانی که از ابتدا داشتم این بود بازیگر نقش دخترم کیست، اما خوشبختانه هیفا به شدت دختر باهوش و بااستعدادی بود و اصلا اذیت نشدم. از روز اولی که جلوی دوربین آمد کاملا متوجه شدم که کار با او راحت است. 

برای آینده کاری خود چه برنامه ای دارید و قرار است در زندگی هنریتان چه اتفاقی رخ دهد؟

شیدا یوسفی: هدف من برای کار در این زمینه بسیار جدی است. زمانی که تصمیم گرفتم فقط بازی کنم ، پیشنهادهای خوبی که در زمینه کارگردانی و برنامه‌ریزی شد قبول نکردم چون همیشه تئاتر دوست داشتم و می خواهم خودم را درگیر کار تئاتر کنم. اکنون دو نمایشنامه خیلی خوب پیشنهاد شده که بین انتخاب آنها تردید دارم چون هر دوی آنها را دوست دارم و باید ببینم چه اتفاقی می‌افتد، اما قطعا در شهریور ماه روی صحنه می روم. البته نمی‌گویم تصویر، فیلم و سریال برایم مهم نیست، مسلما سریال جذابیت‌ها و مخاطبان خاص خودش را دارد اما تئاتر به پختگی و تجربه آدم بسیار کمک می‌کند.

ندا قاسمی: من کارم را در کرمانشاه با تئاتر شروع کردم. خوشبختانه تا الان هر چیزی که برنامه ریزی کرده بودم درست پیش رفته است و قطعا همین مسیر را ادامه می‌دهم. در کنار اینکه در مقطع دکتری مشغول تحصیل در رشته شیمی صنعتی هستم حتما کار هنر را هم به طور جدی ادامه می دهم. تا الان چند فیلمنامه پیشنهاد شده ام می خواهم صبر کنم تا با دقت و وسواس بیشتری کار بعدی را انتخاب کنم.

بعد از پخش سریال بازخورد آدم‌های اطرافتان چگونه بود؟

شیدا یوسفی: برخورد دوستانم خیلی خوب بود و همه تبریک می گفتند. مردم هم خوشبختانه خیلی کار را دوست داشتند. در ارتباط مردمی 162 صدا و سیما که زنگ می‌زدند به شدت پیگیر بودند که آیا فصل دو ساخته می‌شود یا نه، جالب تر برایم این بود که اصرار می کردند که بمانید و زود فصل بعدی آن را هم بسازید. مسلم است تمام این بازخوردهای مثبت به آدم انگیزه می‌دهد. 

در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید.

ندا قاسمی: من تشکر می‌کنم از سعید آقاخانی برای فرصتی که به من داد.خیلی خوشحالم که در این سریال بودم و خیلی خوشحال تر هستم که مردم سریال را دوست داشتند. بازخوردهایی که تا الان گرفتم بازخوردهای خوبی بوده است. من همیشه دنبال این بودم که دوستان حرفه‌‌ای نقدم کنند، خوشبختانه تا الان واکنش های مثبتی گرفتم. امیدوارم بتوانم در آینده شیرین بهتری را ارائه دهم و تمام سعی خود را می‌کنم که درست پیش روم.

شیدا یوسفی: چیزی که در همان پیش تولید از کارگردان شنیدم این بود که هدفش این است کار را برای مردم بسازد، دل مردم را شاد کند تا لحظاتی که مردم پای تلویزیون هستند حال دلشان خوب شود . وقتی وارد کار شدم واقعا در تهیه‌کننده و کارگردان تلاش برای رسیدن به این هدف را دیدم و به این نتیجه رسیدم چیزی که از دل بیاید به دل می‌نشیند. خدا را شکر می‌کنم بابت اینکه این اتفاق خوب افتاد و امیدوارم اگر در فصل دوم سریال باشم بازی بهتری را ارائه دهم.

خبرنگار: الهام مرادی

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مصاحبه| تکرار تجربه سودان و سازش گروه‌های سیاسی با نظامیان؛ تلاش سعودی و امارات برای مهندسی ساختار قدرت

کارشناس تحولات سودان با اشاره به مذاکرات احزاب و گروه های سیاسی با شورای نظامی سودان بر این باور است که تجربه مدل سودان تکرار خواهد شد و گروه های سیاسی مزبور با نظامیان سازش و ائتلاف خواهند کرد. ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۷ بین الملل آفریقا آسیای غربی نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، این روزها سودان تحولات پرشتابی را پشت سر می گذارد مردم در صحنه حضور دارند  و گروه های سیاسی مشغول چانه زنی با شورای نظامی هستند تا سنگ بنای ساختار قدرت در خارطوم را پی ریزی کنند. ساختار جدید سیاسی در سودان بر چه مبنایی است؟ آیا بومی است یا از دیگر کشورها الگوگیری می کند؟ نقش بازیگران منطقه ای و بین المللی در ساختار جدید قدرت در سودان چیست؟ دولت آینده خارطوم با چه چالش هایی روبرو خواهد شد؟ به منظور یافتن پاسخ این پرسش ها گفت وگویی با صبری انوشه کارشناس تحولات سودان و شمال آفریقا انجام دادیم که متن آن به شرح ذیل است.

تسنیم: آیا ارتش سودان با برنامه قبلی عمر البشیر را از قدرت برکنار کرد و این اقدام مدیریت شده بود؟

صبری انوشه: تجربه ای که در سودان وجود دارد،  تجربه کودتاهاست. از سال 1956 که این کشور به استقلال رسید  10 کودتا در سودان انجام شده  که 4 مورد آن موفقیت آمیز بوده است.  در حقیقت،  از 63 سالی که از استقلال سودان می گذرد،  53 سال قدرت به طور مستقیم در دست نظامیان یا همان کودتاگران بوده است.  نظامیان نقش مهمی در اداره کردن سودان دارند.  آنان از بازیگران و صحنه گردانان عرصه داخلی این کشور محسوب می شوند. با وجود این، هنگامی که تحولات  روزهای اولیه  برکناری عمرالبشیر را مورد بررسی  قرار می دهیم،  یک نوع دستپاچگی و نبود انسجام رویه در اقدامات نظامیان به چشم می خورد.  به عنوان نمونه،  نظامیان تا ساعت 3 نیمه شب با عمرالبشیر صحبت کردند اما بیانیه اول کودتا ساعت 11 صبح فردا منتشر شد.  این یعنی یک نوع  تاخیر در صدور بیانیه شورای عالی نظامی.  نکته بعد،  اینکه هنگامی که از نظامیان سئوال می شود، اعضای شورای نظامی سودان چه کسانی هستند؟ جواب می دهند اسامی آنان بعدا اعلام خواهد شد. این موضوع نشان می دهد،  ارتشیانی که با انجام یک اقدام سیاسی نظامی ،عمرالبشیر را برکنار کردند،  در بین خودشان توافق و انسجامی وجود ندارد.  نشانه دیگر نبود انسجام این است که سرلشکر " عوض بن عوف " رئیس شورای نظامی فقط  یک روز بر سودان حکومت کرد. آمریکایی ها به ما گفتند که  دلیل این یک روز حکومت کردن سرلشکر بن عوف چیست؟ روزنامه واشنگتن پست نوشت "  لشکر بن عوف نمی تواند سودان آینده  را مدیریت کند " به این دلیل که نام او در فهرست سیاه کاخ سفید قرار دارد و نمی تواند از همسایگان  سودان و بازیگران منطقه ای کمک بگیرد  لذا بن عوف نمی تواند این  مرحله تاریخی سودان را مدیریت کند.

این کارشناس تحولات سودان با بیانیه اینکه به دنبال انتشار این مقاله شورای نظامی سودان تشکیل جلسه داد، اظهار داشت: در این نشست سرلشکر" عبدالرحمن برهان " به عنوان رئیس جدید شورای نظامی و سرلشکر "  محمد حمدان حمیدتی " نیز به عنوان معاون برهان انتخاب و معرفی شدند. با انتخاب این افراد ملاحظه می شود که موضع گیری کشورها در مقایسه با روزهای اول برکناری عمرالبشیر تفاوت کرد. شما می دانید که در تحولات سودان سه عنصر نقش دارند. اول جنبش مردمی سودان است.  دوم جریان های مخالف نظام عمرالشیر هستند  و سوم هم کمیته عالی امنیت است. این کمیته متشکل از نیروهای نظامی ، امنیتی و انتظامی است و اکنون حکومت و اداره امور سودان توسط همین کمیته انجام می شود.

تسنیم: منظور از کمیته عالی امنیت همان شورای نظامی است؟

نه ، کمیته عالی امنیت در زمان عمرالبشیر تاسیس شده است.  هدف از تاسیس این کمیته مدیریت بحران اخیر بود.

تسنیم:پس شورای نظامی سودان چیست؟

کسانی که در شورای نظامی هستند،  قبلا در کمیته عالی امنیت سودان بودند. در اینجا باید گفت که اسم این کمیته به شورای عالی نظامی تغییر پیدا کرده است.

تسنیم: شما به 3 عامل داخلی در  تحولات سودان اشاره کردید، آیا بازیگران خارجی هم  در تحولات این کشور نقش دارند؟

بازیگران منطقه ای و بین المللی در تحولات سودان  نقش دارند.  همان روزهای اولیه برکناری عمرالبشیر کشورهایی  که قبلا با او ارتباط داشتند،  موضع گیری کردند.  مثل مصر، قطر،  ترکیه و ایران . اینها اعلام کردند که تحولات سودان  یک رویداد داخلی  است و ارتش هم  جزیی  از مردم این کشور است و آنها درباره ساختار سیاسی  آینده کشورشان به تفاهم خواهند رسید.  در اینجا باید گفت که موضع آمریکا در واکنش  به برکناری عمرالبشیر جالب است . هنگامی که اقدام نظامی  در راستا تغییر حکومتی انجام می شود،  کاخ سفید  از آن به عنوان " کودتا "  یاد می کند  اما واشنگتن  در بیانیه خود در خصوص برکناری عمرالبشیر از واژه کودتا استفاده نکرد.  به نظر می رسد  آمریکا با این اقدام،  دیدگاه خود  را از طریق دیپلماسی  پنهان  به دیگران تحمیل کرده است.  لذا مشاهده می شود،  اتحادیه های اروپا، آفریقا  و عرب در واکنش به  برکناری عمرالبشیر از واژه کودتا استفاده نکردند.  در اینجا باید به این نکته اشاره شود که  در روزهای اولیه برکناری عمرالبشیر، عربستان و امارات هیچ واکنشی از خود نشان  ندادند، اما همین که شورای نظامی  به ریاست سرلشکر " عبدالفتاح برهان"  تشکیل شد، این شورای را مورد حمایت خود  قرار دادند  و کمک های اقتصادی خویش  نظیر محموله های سوخت و دارو را  روانه  سودان کردند.  نکته جالب دیگر این است که نظامیان سودانی خودشان را کودتاچی نمی دانند و برکناری عمرالبشیر را در راستای انجام خواست مردم کشور خود می دانند. جالب است سرلشکر " عوض بن عوف "  اولین رئیس شورای نظامی و سرلشکر برهان رئیس کنونی همین شورا هردو یک حرف می زنند  و آن هم  ریشه کن کردن نظام عمرالبشیر است.  خوب است بدانید که سرلشکر برهان  و معاونش هیچ کدام  در دانشگاه نظام تحصیل نکرده اند. عبدالفتاح برهان یک سرباز کادر و حرفه ای بود که  به تدریج  پله های  ترقی را  در ارتش طی کرد و معاونش هم  یک شتربان بود که در جریان جنگ دارفور به  نیروهای جنجوید ( طرفداران عمرالبشیر ) پیوست  و وارد نظام شد. این دو نفر یعنی برهان و حمدان حمیدتی  در اعزام  نظامیان سودانی  به جنگ یمن نقش فعالی داشتند.

تسنیم: برخی معتقدند شورای نظامی  سودان می خواهد مدل مصر را در کشورخود اجرا کند، نظر شما در این زمنیه چیست؟

پاسخ من به این پرسش منفی است.  سودان با مصر تفاوت دارد و نمی توان در سودان چنین کاری کرد.  ژنرال عبدالفتاح السیسی  که در سوم جولای 2013 در مصر کودتا کرد و دولت اخوانی " محمد مرسی " را سرنگون کرد، او نماینده شورای عالی نظامی مصر بود.  یعنی یک نوع هماهنگی و انسجام با این شورا وجود داشته و اکنون این انسجام و هماهنگی بیشتر شده است اما در شورای نظامی سودان چنین انسجامی وجود نداشت و در آن  نمودهایی از شکنندگی به چشم می خورد.

تسنیم: منظور از مدل مصر این است که سودان با کارت های منطقه ای و بین المللی که دراختیارش قرار می گیرد،  برای برطرف کردن مشکلاتش بازی کند. به این معنا که شورای نظامی سودان اعلام کند عمرالبشیر که وابسته به اخوان المسلمین بود و تحت تقیب بین المللی قرار داشت، دیگر در قدرت نیست لذا دلیلی ندارد که  تحریم های سودان ادامه یابد و نام این کشور در فهرست حامیان گروه های تروریستی قرار داشته باشد.

نه، ممکن است مدل تجربه خود سودان تکرار شود.


تسنیم: منظور شما از تکرار مدل تجربه سودان چیست؟

وقتی که  " ابراهیم عبود " در سال 1964 کودتا کرد،  احزاب وجود داشتند  و در سودان نقش خود را ایفا می کردند،  سرهنگ " جعفر نمیری" هم که در سال 1969 کودتا کرد، احزاب وجود داشتند. اصلا از زمان استقلال سودان به این طرف،  همواره احزاب در این کشور وجود داشتند.  پیش از اینکه عمرالبشیر در سال 1989 کودتا کند،  یک دولت ائتلافی در خارطوم قدرت  را در اختیار داشت.  درحقیقت،  مدل تجربه سودان از زمان ابراهیم عبود تا عمرالبشیر همواره بازسازی شده است. حال، احتمال تکرار این تجربه  وجود دارد.  بدین معنا که گروه های سیاسی معارض با شورای نظامی سازش کنند و امتیازاتی از این شورای بگیرند و با نظامیان ائتلاف کنند.  همانطوری که در 3 تجربه گذشته چنین سازشی رخ داد. مثلا هنگامی که عمرالبشیر کودتا کرد، با چند حزب سیاسی  سازش کرد و دولت خارطوم را تشکیل داد.  به هرحال، این احتمال وجود دارد که رئیس شورای نظامی سودان با گروه های سیاسی معارض سازش کند البته عربستان و امارات هم باید در این زمینه پول خرج کنند  چرا که اصل خیزش مردمی در سودان در اعتراض به گرانی نان و سوخت بوده است. هرچند که گروه های سیاسی با موج سواری براین اعتراضات،  آن را هدایت کردند.  اکنون نشانه هایی از سازش گروه های سیاسی معارض با شورای نظامی سودان به چشم می خورد.

تسنیم: به تازگی نشستی میان گروه ها و احزاب سیاسی سودان با شورای نظامی درخارطوم برگزار شد که در پایان آن شورای نظامی از گروه های سیاسی خواست تا فردی را به عنوان ریاست دولت انتقالی معرفی کنند. شما می دانید که گروه های سیاسی سودانی یکپارچه نیستند و فاقد برنامه مدونی هستند.  به نظر می رسد این گروه ها بیشتر تحت تاثیر اندیشه های صادق المهدی رهبر حزب الامه سوان قرار دارند.  او خواستار برقراری حکومت دموکراتیک است که اسلامگرایان درآن  حضور ندارند.

بله،  اسلامگرایان درحکومت دموکراتیکی که مورد نظر صادق المهدی است،  حضور نخواهند داشت.  با وجودی که احزاب و گروه های سیاسی مخالف نظام عمرالبشیر از حمایت مردمی برخوردارند، اما نقطه ضعف های زیادی نیز دارند که بزرگ ترین آن را می توان ضعف رهبری دانست. صادق المهدی نمی تواند رهبری این جریان سیاسی به عهده گیرد.


تسنیم: چرا؟

عمرالبشیر علیه دولت صادق المهدی در سال 1989 کودتا کرد. او پس از اینکه از تبعید به سودان بازگشت و ائتلاف" نداء سودان "  را علیه عمرالبشیر ایجاد کرد.  با وجودی که  در این ائتلاف  22 حزب و گروه سیاسی حضور داشت اما نتوانست علیه نظام عمرالبشیرکاری انجام دهد.  ناگفته نماند که بیشتر رهبران احزاب معارض سودانی خواسته های شخصی داشتند، همین که عمرالبشیر پست دولتی به آنان می داد،  مبارزه را رها می کردند  لذا بنده این احتمال را می دهم که این گونه  رهبران سیاسی با گرفتن امتیاز پایین از نظامیان،  تمام آرمان های مردم سودان را رها کنند.

تسنیم: با جدا شدن جنوب سودان 70 درصد درآمد نفتی خارطوم از دست رفت و یکی از مهم ترین مشکلات سودان که باعث قیام مردم علیه عمرالبشیر شد، همین ضعف اقتصادی است . اکنون بیشترین منابع آمد سودان استخراج معادن، محصولات کشاورزی و دامی است. شما می دانید  کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس از جمله عربستان، امارات، قطر با سرمایه گذاری درحوزه معادن و کشاورزی سودان درآمدهای ضعیف ارزی این کشور را تحت کنترل خود دارند. حال،  با درنظر گرفتن اینکه مشکل اقتصادی سودان همچنان لاینحل باقی مانده است،  تغییر دولت چه معنایی دارد؟ آیا این تغییر می توان کمکی به حل مشکل اساسی سودان کند؟

سودان کشوری سرشار از منابع طیبعی است.  اگر این کشور مدیریت خوبی داشته باشد که بتواند برنامه های خوبی  را طراحی و اجرایی کند، سودان می تواند مواد غذایی جهان عرب را تامین کند. این کشور زمین حاصل خیز و آب فراوانی دارد.  درشرایط کنونی چیزی که سودان نیاز دارد ، یک مدیریت خوب و یک نظام ملی است.  موضوعی که باعث اذیت این کشور می شود،  نبود مدیریت و فساد مالی است.  این فساد درساختار اقتصادی سیاسی سودان نهادینه شده است، در حالی که نیروی کار زیادی در این کشور وجود دارد.

تسنیم: منظور از نیروی کار افراد عادی هستند یا قشر دانشگاهی و تحصیل کرده ؟

سودان دارای قشر تحصیل کرده است اما بیشتر آنان به کشورهایی اروپایی و حاشیه جنوبی خلیج فارس رفته اند.  واقعیت این است که مشکلات اقتصادی سبب سرنگونی عمرالبشیر شد  چرا که دولت او از پاسخ دادن به اقتصاد معیشتی مردم ناتوان بود.  وقتی که خارطوم رابطه اش را با ایران قطع کرد،  به دنبال این بود که عربستان و امارات کمک های مالی خود را به سودان سرازیر کنند و سپس آمریکا تحریم های اقتصادی علیه خارطوم را لغو کند ولی این اتفاق صورت نگرفت.  اگر عربستان و امارات کمکی به خارطوم می کردند،  به صورت قطره چکانی بود.

تسنیم: اما هنوز این مشکل وجود دارد.

بله

تسنیم: چه تضمینی وجود دارد که دولت آینده خارطوم بتواند مشکل اقتصادی سودان را برطرف کند؟

این احتمال وجود دارد که خارطوم در سیاست خارجی خود تغییراتی را ایجاد کند تا بتواند درخط آمریکا و عربستان سعودی حرکت کند.  اولین مطالبه ای که این کشورها از خارطوم دارند،  این است که رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسد.  عمرالبشیر به دلیل اینکه به حماس و جریان اخوان المسلمین نزدیک بود،  امارات، عربستان و آمریکا با او خوب نبودند.

تسنیم: شما فکر می کنید دولت آینده سودان، رژیم صهیونیستی را به رسمیت خواهد شناخت؟

ملت سودان مردمانی مسملمان وغیرتمندی هستند. بر همین اساس، آرمان های فلسطین یکی از مسائل بسیار مهم این ملت محسوب می شود. بنده فکر نمی کنم،  دولتی در خارطوم جسارت برقراری مناسبات با رژیم صهیونیستی را داشته باشد. این موضوع تجربه شده است. وزیر خارجه سابق سودان که به طور غیر مستقیم اعلام کرده بود : چنانچه آمریکا تحریم های خارطوم را لغو کند و وضعیت اقتصادی سودان بهبود یابد،  ما سیاست های خود را درقبال تحولات غرب آسیا مورد بازنگری قرار می دهیم . روز بعد از مطرح شدن این سخن او دیگر در سمت خود نبود.

تسنیم: به نظر شما دولت آینده خارطوم با چه چالش هایی روبرو خواهد شد؟

مهم ترین دغدغه مردم سودان معیشتی است نه سیاسی لذا دولت آینده باید پاسخگوی مشکلات معیشتی این مردم باشد و گرانی ها را مهار کند. عمرالبشیر سالیان متمادی بر سودان حکومت کرد، اما هنگامی که درآمد های نفتی جنوب این کشور را از دست داد، محبوبیت اش کاهش یافت و سرانجام از قدرت کنار زده شد.  حال، هر دولتی که درخارطوم بخواهد قدرت را به دست بگیرد، باید پاسخگوی مسائل معیشتی مردم باشد. دراینحا باید گفت  که چند منطقه در سودان وجود دارند که خواهان جدایی از این کشورند.  مثل دارفور، کردفان و نیل آبی . این مناطق دارای سازمان های نظامی مسلح هستند که ممکن است فعال شدن آنها درآینده مشکلاتی را برای خارطوم ایجاد کنند.  همین سازمان های مسلح بود که عمرالبشیر را بدبخت کردند و اقتصاد سودان را از بین بردند، زیرا فعالیت این سازمان ها هزینه  های امنیتی خارطوم را بالا برد.

البشیر تحت حفاظت نیروهای پشتیبانی سریع است/ توافق برای انتقال رئیس‌جمهور مخلوع سودان به امارات

تسنیم: با توجه به نفوذی که عربستان و امارات در سودان دارند، این دوکشور چقدر می توانند در ترسیم ساختار دولت آینده خارطوم نقش ایفا کنند؟

جریان اسلامی که در سودان وجود دارد یعنی اسلام مردمی یک اسلام صوفی است و نسبت به اسلام وهایبت حساسیت دارد. نا گفته نماند،  عربستان سعودی در زمان عمرالبشیر خیلی تلاش کرد که وهابیت را در سودان ترویج کند البته نمی توان گفت که نتیجه نگرفته چرا که یک خط سلفی وهابی وارد سودان شده و این یک مسئله نادر و استثایی است، زیرا بافت فکری مردم سودان چنین چیزی را قبول نمی کنند ولی با دلارهای نفتی سعودی این جریان فکری سلفی وهابی وارد سودان شده است . سودانی ها مردمانی مومن و معتقدند و باید با این قدرت نرم عربستان و امارات در سودان مبارزه کنند.

تسنیم:  درشرایط کنونی جمهوری اسلامی ایران چه کمکی می تواند به مردم سودان ارائه کند؟

اول اینکه با هرگونه دخالت خارجی در تحولات داخلی سودان مخالفت شود. دوم،  با دولت سازی و ملت سازی با الگوی آمریکایی جدید درسودان.مخالفت شود.  سوم، مخالفت با هرگونه تجزیه این کشور و فتنه افروزی و تنش آفرینی جدید در سودان. ضروری است که جمهوری اسلامی ایران دیپلماسی خود را درباره سودان فعال کند و رسانه های ایرانی باید درباره سودان بیشتر مقاله ، گزارش و یادداشت منتشر کنند. همچنین توطئه های آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی علیه سودان بیشتر افشاء شود. هنگامی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به چاد سفر کرد در آنجا گفت که سودان باید به  روند عادی سازی مناسبات با تل آویو وارد شود. او به خوبی می داند که تل آویو به سودان نیاز دارد. خط هوایی رژیم صهیونیستی به مقصد آمریکای لاتین باید از کریدور هوایی سودان و چاد بگذرد.  اگر هواپیماهای اسرائیلی بتوانند از این کریدور عبور کنند دوساعت در زمان پروازشان صرفه جویی می شود لذا باید با ورود سودان به ائتلاف های ضد مقاومت و فلسطین مخالفت شود و آن را افشاء کرد.

تسنیم: اگر نکته ای وجود دارد که در سئوالات ما نبود خوشحال می شویم آن را بشنویم.

ادبیات ما در قبال سودان باید خیرخواهانه ، برادرانه و اسلامی باشد. باید بگویم سودانی‌ها، انسان های حکیم و خردمندی هستند و می توانند مشکل خودشان را حل و فصل کنند. ما باید بیشتر بر سودانی بودن حل مشکلات این کشور تاکید کنیم.

تسنیم: از این فرصت که دراختیار ما قرار دادید سپاس گذارم.

انوشه : خواهش می کنم.

گفت وگو از عباس سیدمیر جمکرانی

R7969/P/S8,88,90/CT2 واژه های کاربردی مرتبط اخبار "امارات" اخبار "عربستان سعودی" کشور سودان

نوبخت: افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه برای همه کارکنان و بازنشستگان محسوب شود

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

فیلم برنده صد میلیونی برنده باش امشب

کلیدواژه: شبکه یک سریال نوروزی سعید آقاخانی سریال نون خ

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۳۰۸۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بیوگرافی بازیگران سریال دلدار + عکس و ساعت پخش
 • بازیگران سریال زعفرانی +زمان پخش ،عکس و خلاصه داستان
 • بیوگرافی بازیگران سریال از یادها رفته + عکس و ساعت پخش
 • ساعت پخش سریال دلدار ماه رمضان
 • «خز بازی» جنجالی بازیگران!
 • شبکه‌های سیما محل تاخت و تاز بازیگران و خوانندگان
 • از توقیف در سینما تا پخش سریال در تلویزیون
 • «سقراط» قصد پیر شدن ندارد/ میل به خودویران‌گری دارم/ هیچ‌وقت با آثارم حرفه‌ای برخورد نکردم
 • پربیننده ترین سریال نوروزی تلویزیون
 • شاه ماهی امیر جدیدی روی صحنه
 • پشت پرده جذاب از زندگی ثروتمندترین سلبریتی دنیای هنر/از سقوط هواپیمای شخصی تا درخواست دستمزد‌های نجومی برای بازی در فیلم‎ها
 • تکرار تجربه سودان و سازش گروه‌های سیاسی با نظامیان
 • سریال های ماندگار مهراوه شریفی نیا در تلویزیون + تصاویر
 • ندا جبرئیلی بازیگر سریال برادرجان کیست؟!+تصاویر
 • بازیگران پیشکسوت مشکلات معاش دارند/هیچ نقشی برای سنین بالای ۵۰ سال نوشته نمی‌شود
 • میزان مخاطبان سریال‌های نوروزی چقدر بود؟ر
 • خراسان جنوبی برای مقابله با ملخ های صحرایی آماده است
 • وقتی دکترای شیمی، بازیگر می شود/تئاتر به پختگی و تجربه بازیگر بسیار کمک می‌کند/ بازی جلوی علی صادقی سخت نیست/ شنیدم سعیدآقاخانی برای سریالش تست می گیرد
 • چرا بازیگران کارگردان می شوند؟