مشاهده اخبار داغ روز

به گزارش خبرنگار حوزه تئاتر  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ نمایش «وقایع اتفاقیه» به نویسندگی علی موسویان، کارگردانی شهرام عبدلی و تهیه کنندگی ریحانه ابوالحسنی در تماشاخانه سنگلج اجرا می شود.  باشگاه خبرنگاران جوان با بازیگران نمایش «وقایع اتفاقیه» به گفتگو پرداخته است که در ادامه می خوانید.

سیروس اسنقی بازیگر نقش «امیر کبیر» درخصوص نقش خود در نمایش «وقایع اتفاقیه»  گفت: نمایش «وقایع اتفاقیه» به نویسندگی علی موسویان و کارگردانی شهرام عبدلی است.

شخصیت امیر کبیر برای شهرام عبدلی یک دغدغه و این شخصیت در آفرینش یک اعجاز بوده است. به خاطر امیر و کامل بودن این شخصیت، آرزو داشتم این نقش را بازی کنم و امیدوارم توانسته باشم آن را به خوبی ایفا کنم.

وی ادامه داد: قطع به یقین برای تمام نقش ها احترام قائل هستم  و هر کدام به خوبی نوشته شده و دارای شناسنامه هستند؛ ولی اگر نقشی غیر از نقش امیرکبیر به من پیشنهاد می شد آن را نمی پذیرفتم.

اسنقی درخصوص استقبال مخاطبان از نمایش «وقایع اتفاقیه» بیان کرد: نمایش «وقایع اتفاقیه» بازخورد بسیار عالی از سوی مخاطبان خود داشته است. به حدی که برخی تماشاگران چندین بار به تماشای نمایش نشسته‌اند.

وی ادامه داد:  منتهی حادثه ای که در ایام نوروز برای هموطنان ما پیش آمد باعث تضعیف روحیه مردم شد و ما شاهد آن در اجراهای بعد از نوروز در سالن نمایش بودیم. درحالی که تماشاخانه سنگلج قدیمی ترین و حرفه ای ترین تماشاخانه ایران است، ولی به لطف خدا در خلوت ترین شب نمایش هم شاهد 70 الی 80 نفر تماشاگر بوده ایم.

اسنقی درخصوص کارهای آتی خود گفت: قرار هست که در خرداد ماه نمایش «شیرین و فرهاد» را در تالار وحدت بر روی صحنه ببریم.

افشین غیاثی بازیگر نقش «میرمنقل » درخصوص نقش خود در نمایش «وقایع اتفاقیه» گفت: شخصیت میرمنقل یکی از نزدیکان ناصرالدین شاه بوده که نام شخصیت واقعی آن در زمان قاجار کریم شیره ای بوده است. این موضوع من را به چالش کشید تا با زندگی کریم شیره ای آشنا شوم. میرمنقل شخصیتی معتاد و حدود 70 سال سن داشت که از سن من بسیار فاصله دارد. این موضوع سبب شد تا با بازی این نقش متفاوت خود را به چالش بکشم.

وی ادامه داد: استقبال مخاطبان از نمایش «وقایع اتفاقیه» خوب و نسبت به سایر نمایش های روی صحنه بهتر بوده است. ولی ما توقع حمایت بیشتر از رسانه ها را داریم تا همه تئاترها  دیده شوند.

علیرضا ناصحی بازیگر نقش «میرزا آقا خان نوری» هم درخصوص نقش خود در نمایش « وقایع اتفاقیه» بیان کرد: معمولا در تئاتر نقش های کمدی بازی می کنم و نقش میرزا آقا خان نوری و نقشی که  در نمایش « گذر لوطی هاشم »  داشتم، از کارهای متفاوت من بوده است. شهرام عبدلی در بازی های من چیزی دید که فکر می کرد من برای این شخصیت مناسب هستم . از نظر من دید شهرام عبدلی بسیار درست بود.

وی افزود: تماشاگرانی که برای تماشای نمایش « وقایع اتفاقیه» به سنگلج آمده‌اند، می گویند که بعد از مدت ها یک کار متفاوت دیده‌اند زیرا در سنگلج معمولا کارهای ایرانی که اغلب طنز و سیاه بازی است، اجرا می شود؛ ولی این نمایش با رویکردی فانتزی و متفاوت روی صحنه می‌رود.

بهناز بستان دوست بازیگر نقش «مهد علیا» هم درخصوص نقش خود در این نمایش بیان کرد: در نمایش « وقایع اتفاقیه» نقش مهد اولیا  مادر ناصرالدین شاه را بازی می کنم. همه ما یک شناخت کلی از این زن داریم و می دانیم که او زن فریبکار و قدرتمندی بود و با توطئه این زن و همدستی با میرزا آقا خان نوری، امیرکبیر کشته می شود. البته این زن ویژگی های خاصی نیز داشته که در تاریخ کمتر به آن پرداخته شده است. از جمله اینکه مهد علیا زنی هنرمند بود و ادبیات خاص و ویژه ای داشته که به این بخش شخصیت او هیچ وقت پرداخته نشده است.

وی افزود: مهد علیا یکی از شخصیت های برجسته تاریخ است و در سریال های مختلف  به تصویر کشیده شده است . این شخصیت برای من شخصیتی غریبه نبود ولی با شروع  این کار بیشتر روی آن تحقیق کردم. از نظر من مهم ترین پیام نمایش «وقایع اتفاقیه» نخبه کشی نکردن است. کسانی که می توانند در تاریخ اتفاق مهم رقم بزنند، متاسفانه از دست می روند و ما قدر نخبگان خود را نمی دانیم.

مختار صائقی بازیگر نقش  روح محمد شاه هم درخصوص تجربه کاری خود در نمایش « وقایع اتفاقیه» گفت: شهرام عبدلی آدم دیروز و پریروز سینما , تئاتر و تلویزیون ایران نیست و سال ها است که او را می شناسم. من به طور حرفه ای و از سال 1362 در این حرفه فعال هستم و زمانی که هنرمندانی مانند شهرام عبدلی برای نقشی با من تماس بگیرند، مطمئنم که نقش درستی را برای من درنظر دارند. من در این نمایش دونقش دارم ؛ اول نقش محمد شاه لهجه ترکی دارد و من از این بابت بسیار خشنود بودم زیرا در لحظه می تواند کمیک باشد و خنده بگیرد و نقش دوم حاج الدوله .

صائقی درخصوص کارهای دانشجویان تئاتری گفت: من کارها و نمایش های بچه های تئاتر را می بینم و برایشان تبلیغ می کنم . با وجود جوانی این هنرمندان برخی از این نمایش ها بسیار قوی و خوب است،اما نه به قدرت گذشته زیرا الان کسی دوست ندارد بنویسد، تدوین کند و... همه دوست دارند بازی کنند و شلوغی این دنیا اجازه دیده شدن نمی دهد.

وی افزود: درحال حاضر به هنر بهایی داده نمی شود. من سال ها است در این حرفه فعالیت می کنم ولی از لحاظ مادی هنرمندان حمایت نمی‌شوند. برای جوانان آرزو می کنم که با دقت راهشان را انتخاب کنند و بدانند که آینده هنر پول نیست.

نصرت میرعظیمی  هم درخصوص نقش خود در نمایش گفت: من نقش پدر یک خانواده تازه به دوران رسیده را بازی می کنم که قصد سفر به  خارج از کشور را دارند ولی هواپیما در مثلث برمودا غرق می شود وبا این دید ما گذری به تاریخ می زنیم. در کارهای تلویزیونی با شهرام عبدلی کار کرده بودم.  ایشان درباره تئاتر بسیار دغدغه دارند. از نظر من نمایش « وقایع اتفاقیه» به نخبه کشی اشاره دارد و باید امیرکبیرها در نسل های مختلف شناسایی و از آن ها استفاده شود.

محمدرضا شیرخانلو بازیگر نوجوان نمایش « وقایع اتفاقیه» هم درخصوص نقش خود در نمایش گفت: این نمایش درباره یک خانواده سه نفره است که از سال 1397 به زمان ناصرالدین شاه می روند و شاهد باقی اتفاقات آن هستیم .نمایش « وقایع اتفاقیه» اولین کار تئاتری من نیست و من قبل از این در کارهای تئاتری بازی کردم و می توان گفت از سینما و تلویزیون بهتر است. نمایش « وقایع اتفاقیه» کار جذابی است که از تماشاگران برای تماشای آن دعوت می کنم.

گفتنی است نمایش « وقایع اتفاقیه» از تاریخ ۸ اسفند تا ۳۰ فروردین هر شب ساعت ۲۱ در تماشاخانه سنگلج بر روی صحنه می رود.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

وزیر کشور: افزایش قیمت کالاها بخاطر بنزین طبیعی است!+فیلم

عکس| مهناز افشار با تیپ متفاوت در کنار ابی و آرش

جان‌باختگان اعتراضات چه افرادی هستند؟| مردم می‌خواهند بدانند چه اتفاقی افتاده است

جهانگیری: مردم با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشتند| آمریکا گلوگاه‌های اقتصاد کشور را بسته| شرایط کنونی جزو سخت‌ترین شرایط پس از انقلاب است| کشورهای دوست هم نفت ایران را نمی‌خرند

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۳۱۰۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: تئاتر بازیگر

خبر بعدی:

معاون وزیر علوم: تعدادی از دانشجویان بازداشتی وقایع اخیر همچنان در زندانند/بازداشت با آمبولانس را تایید نمی‌کنم

معاون فرهنگی وزیر علوم از آزادی بیش از ۹۰ درصد دانشجویان بازداشتی وقایع اخیر خبر داد و گفت: از کل دانشجویان بازداشتی وقایع اخیر از سراسر کشور، حدود ۱۷ دانشجو همچنان در بازداشت هستند که بیشترین تعداد این دانشجویان از بین دانشجویان دانشگاه تهران است.

غلامرضا غفاری در گفت‌وگو با ایسنا، به مهمترین برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت علوم در روز دانشجو اشاره کرد و گفت: در این زمینه ما جلساتی را با مجموعه‌های فعال این حوزه برگزار کردیم، همچنین به دانشگاه‌ها نیز ابلاغ کردیم که همکاری‌های لازم را برای برگزاری برنامه‌های روز دانشجو داشته باشند. در قالب این ابلاغیه‌ به دانشگاه‌ها توصیه کردیم که تمامی اهتمام خود را برای برگزاری هر چه بهتر این مراسم به کار گیرند و جلسات مربوط به برنامه‌های روز ۱۶ آذر را با در نظر گرفتن شرایطی که امروزه با آن مواجه هستیم، با جدیت بیشتری پیگیری کنند.

درخواست بیش از ۳۲۰ مجوز برنامه روز دانشجو

وی در ادامه با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها درخواست‌های تشکل‌های دانشجویان را که نیازمند به دریافت مجوز شورای نظارت هستند، در اسرع وقت پیگیری کنند، تصریح کرد: بر اساس آماری که دریافت کردیم تا دو روز گذشته حدود ۳۲۰ درخواست و برنامه از سوی تشکل‌های دانشجویی داشتیم که درخواست‌های خود را به هیات نظارت دانشگاه‌ها ارسال کردند و بسیاری از این برنامه‌ها در این هیات‌ها بررسی شدند و به‌ آن‌ها پاسخ مثبت داده شد، سیاست‌ ما در روز دانشجو این است که تشکل‌های دانشجویی در این زمینه به صورت فعال حاضر شوند.

معاون فرهنگی وزیر علوم، همچنین یادآور شد: در حال حاضر ما به دو شکل برنامه را به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه‌ها اجرا می‌کنیم که یکی از این برنامه‌ها به صورت رسمی توسط معاون فرهنگی یا دانشجویی برگزار می‌شود، طبعا این برنامه در راستای ماموریت‌ها، اهداف دانشگاه و معاونت‌ها در قبال وظایف خود انجام می‌شود. البته درصد برگزاری این برنامه‌ها چندان زیاد نیست.

هیات سه نفره نظارت مجوزها

به گفته غفاری، بخش دوم به برنامه‌هایی مربوط می‌شود که وسعت بیشتری دارند و این برنامه‌ها از جانب تشکل‌های دانشجویی برگزار می‌شود. این نوع از برنامه‌ها که به حوزه‌ فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و غیره مربوط می‌شود، نیازمند نظارت بوده و بررسی آن در هیات نظارت سه نفره که رئیس دانشگاه، رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و نماینده وزیر در دانشگاه عضو آن هستند، صورت می‌گیرد و این هیات در خصوص مجوز آن برنامه تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی افزود: نکته‌ای که ما به دانشگاه‌ها اعلام کردیم و از آنها درخواست داریم، این است که وقتی برنامه‌ای در دانشگاه برگزار می‌شود، به‌ویژه برنامه‌هایی که از جانب تشکل‌های دانشجویی پیشنهاد می‌شود، امکاناتی نیز نظیر قرار دادن فضا و حتی حمایت‌های مالی از تشکل‌ها به منظور برگزاری هر چه بهتر برنامه‌ها صورت بگیرد و دانشگاه‌ها باید با توجه به فعالیتی که تشکل‌های دانشجویی دارند، عدالت را در تخصیص امکانات و حمایت‌ها بین این تشکل‌ها رعایت کنند تا تبعیض‌های ناروایی بین تشکل‌ها صورت نگیرد.

دانشجویان خودشان تریبون‌دار برنامه‌های روز دانشجو باشند

معاون فرهنگی وزیر علوم یادآور شد: تاکید ما این است که دانشجویان خودشان تریبون‌دار برنامه‌های روز دانشجو باشند و این گونه هم نیست که دانشگاه به برنامه‌ خاصی از یک تشکل خاص اجازه برگزاری ندهد و تمامی درخواست‌های ارسال‌شده تشکل‌های رسمی برای برگزاری مراسم روز دانشجو در هیات نظارت بررسی می‌شود. البته مواقعی هم پیش می‌آید که ما مانع برگزاری برنامه‌ یک تشکل خاص نمی‌شویم، بلکه به خود آن تشکل اعلام می‌کنیم که تمهیدات لازم را برای برگزاری برنامه خود به کار بگیرند و تشکل‌ها خود برنامه‌ریزی‌های لازم برای اجرای آن فعالیت انجام می‌دهند.

درخواست مجموعه‌ها برای دریافت مجوز تشکل را بررسی می‌کنیم

دکتر غفاری در ادامه تاکید کرد: این که مجموعه‌ای می‌تواند در دانشگاه تشکل‌های بیشتری را تشکیل دهد، به این معنا نیست که مجوز فعالیت و شکل‌گیری آن تشکل یک شبه انجام شده باشد. در واقع مجوزهای لازم برای شکل‌گیری آن تشکل از قبل مورد بررسی قرار می‌گیرد و تشکل‌ها نیز موظف هستند در قالب آیین‌نامه‌های موجود فعالیت کنند. طبعا درخواست تمام مجموعه‌ها برای انجام فعالیت‌های خود به طور یکسان بررسی می‌شوند. اما این که تشکل‌های دانشجویی در برخی از دانشگاه‌ها با یکدیگر هم‌افزایی می‌کنند و برنامه‌هایی را برگزار می‌کنند، موضوعی است که با هماهنگی خود تشکل‌ها اتفاق می‌افتد.

دانشجویان اجازه فعالیت همزمان در دو تشکل را ندارند

دکتر غفاری خاطر نشان کرد: طبق آیین‌نامه عنوان شده است که دانشجویان همزمان نمی‌توانند عضو دو تشکل مجزا شوند، اما ارتباط و همکاری بین مجموعه‌ تشکل‌های مختلف وجود دارد و زیبنده ما نیست که بخواهیم در این زمینه نیز دخالت کنیم.

به گفته‌ وی، تمامی تشکل‌ها یک فعالیت داوطلبانه در دانشگاه‌ها انجام می‌دهند، ما در این چند سال هر تشکلی که درخواست و یا مجوز برنامه خاصی را داشته است، مورد بررسی قرار دادیم و هر مجموعه‌ای نیز که برای راه‌اندازی تشکل خاصی اقدام کردند، درخواست آن مجموعه و زمینه شکل‌گیری آن تشکل را نیز بررسی کردیم. در حال حاضر مجموعه‌هایی را داریم که مجوز شکل‌گیری تشکل را دریافت کردند، اما در این زمینه فعالیتی انجام ندادند و تشکل‌ها می‌توانند اعلام کنند که چه میزان از درخواست‌های آنها برای برگزاری برنامه‌ای رد شده است.

دکتر غفاری در خصوص کم رنگ شدن فعالیت برخی تشکل‌های دانشجویی نیز گفت: این موضوعات باید مورد بررسی قرار بگیرد، اگرچه بخشی از این موضوع به مسائل بیرون از دانشگاه بر می‌گردد و فعالیت آن تشکل به دلیل برخی مسائل کمتر شده است.

برخوردی با دانشجویان بعد از برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی نمی‌شود

وی همچنین در خصوص کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها نیز گفت: ما موردی نداریم که کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها برگزار شده باشد، اما بعد از آن دانشجویان با مشکلی مواجه شده باشند. در واقع خود دانشجویان از قبل این ذهنیت را دارند که اگر به این موضوع ورود پیدا کنند، ممکن است با مشکل مواجه شوند. در حالی که اگر برگزاری این کرسی‌ها در قالب چارچوب باشند، با هیچ مشکلی مواجه نخواهند شد.

آزادی بیش از ۹۰ درصد دانشجویان بازداشتی

معاون وزیر علوم در ادامه به آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی وقایع اخیر اشاره و تاکید کرد:‌ یکی از مسائلی که اخیرا مطرح می‌شود، بحث دانشجویان بازداشتی است که بر اساس آخرین پیگیری‌های انجام شده در وقایع اخیر کشور تعدادی از دانشجویان بازداشت شده‌اند، اما در حال حاضر ۹۰ درصد این دانشجویان بازداشتی آزاد هستند.

دانشگاه تهران با بیشترین دانشجویان بازداشتی

دکتر غفاری گفت: در حال حاضر تعداد ۱۷ دانشجوی بازداشتی وقایع اخیر همچنان در بازداشت به سر می‌برند که اغلب آنها از دانشجویان دانشگاه تهران هستند و امیدواریم با پیگیری‌های لازم این دانشجویان نیز به‌زودی آزاد شوند.

ورود آمبولانس به دانشگاه تهران را تایید نمی‌کنم

دکتر غفاری در خصوص ورود آمبولانس در وقایع اخیر به یکی از دانشگاه‌ها و بازداشت تعدادی از دانشجویان نیز گفت: بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته مشخص شد که این خبر واقعیت نداشته و آمبولانس همیشه به منظور کمک به دانشجویانی که احتمالا دچار مشکل و یا مصدومیت می‌شوند در دانشگاه تهران مستقر است.

دیگر خبرها

 • / خبرهای از سینما و تئاتر/
 • نمایش کمدی افسانه ببر در شانزدهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز اجرا می‌شود
 • لطیفی خطاب به بازیگران: «ما کار نمی‌کنیم» را نمی‌فهمم؛اگر دلسوزید باید بمانید
 • درخشش نمایش نماینده اردبیل در جشنواره بچه‌های مسجد
 • گروه‌های نمایشی کودک ونوجوان هرمزگان ۲۰ آذر باهم رقابت می‌کنند
 • برگ جدیدی از هنرهای نمایشی در البرز
 • جشنواره هنر‌های نمایشی کانون برگزار می‌شود
 • نگاهی به «مرد ایرلندی» اسکورسیزی؛ گنگستر پلیس آمریکا
 • عصبانیت برخی از بازیگران از حرف حق صدا وسیما و خداحافظی!
 • کارگردان صاحب‌نام سینما و تلویزیون: معافیت مالیاتی هنرمندان باید قانونمند بشود/ از سلبریتی‌ها چند برابر دیگران مالیات بگیرید/ اعتراض دارم به این اداهای اپوزیسیونی بازیگران! / ما کار نمی‌کنیم را نمی‌فهمم/ این رفتارها برای هنر و هنرمندی زشت است
 • آغاز هنر انقلاب از بچه‌های مسجد
 • محمدحسین لطیفی: از سلبریتی‌ها چند برابر دیگران مالیات بگیرید/ اعتراض دارم به این اداهای اپوزیسیونی بازیگران!
 • «والس تصادفی» در شانو برپا می‌شود/ فضایی طنز با تم فانتزی
 • وزیر خارجه قطر از گفتگو‌ با عربستان سعودی خبر داد
 • کرملین: پوتین و نتانیاهو تلفنی درباره سوریه گفتگو کردند
 • رادیو هنر/ فضای مجازی جلوگاه تبلیغات نا متعارف/ برخی هنرمندان هم از معافیت مالیاتی بازیگران پردرآمد شاکی شدند
 • در حوزه آموزش با ایده‌آل‌ها فاصله داریم
 • معضل «بازیگران فست‌فودی» در تئاتر/ وقتی اولویت با کار «آسان» است!
 • گروه های برتر نمایشی جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه های مسجد معرفی شدند