مشاهده اخبار داغ روز

دولت باید یک دوره مذاکره جدی با FATF با هدف بازنگری برنامه اقدام ایران داشته باشد. این مذاکره باید مبتنی بر این فهم پایه‌ای باشد که اجرای برخی از اقدامات برنامه اقدام تکمیل کننده تحریم‌های آمریکا است.

به گزارش مشرق، عد از برجام و با عدم عادی شدن روابط بانکی خارجی، خصوصاً پرهیز بانک‌های بزرگ خارجی از همکاری با ایران، دولت قرار داشتن ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی FATF را به عنوان مانع اصلی شناسایی کرد و برای خارج شدن از این لیست وارد مذاکره با FATF شد.

FATF برنامه اقدام ایران را تنظیم و ارایه کرد و از ایران خواست تا تعهد سطح بالای سیاسی خود را برای اجرای کامل آن ارایه دهد. طیب‌نیا وزیر وقت اقتصاد و رئیس شورای عالی مبارزه با پولشویی از طرف دولت ایران برای اجرای برنامه اقدام این نهاد بین الدولی مطابق با قانون اساسی تعهد داد.

بیشتر بخوانید:

سخنگوی موگرینی: راه‌اندازی اینستکس همچنان به زمان نیاز دارد دورویی حامیان FATF درباره اقدام آمریکا علیه سپاه اولویت در همکاری ایران با FATF چیست؟

FATF تعهد سطح بالای سیاسی ایران را پذیرفت و در خرداد ماه ۱۳۹۵ در نشست بوسان، FATF تصمیم گرفت ایران را از حالت کانتر مژر تعلیق کرده و اقدامات ایران برای اجرای کامل برنامه اقدام را رصد کند.

* هفت خطای راهبردی دولت در پیگیری FATF

در مدت تقریباً سه سالی که از شروع این پرونده می‌گذرد، دولت خطاهای راهبردی را مرتکب شده است که اگر هرکدام از آنها رخ نداده بود، وضعیت این پرونده در حال حاضر متفاوت و کمی بهتر از وضع کنونی بود. در این نوشته به این خطاهای راهبردی اشاره می‌شود. هدف از بیان این خطاها نه مقابله سیاسی با دولت بلکه باز شدن نگاه تصمیم‌گیران به پیچیدگی‌های این مساله است تا در ادامه مسیر تصمیم‌های کم هزینه‌تری اخذ شود:

۱- اولین خطای راهبردی دولت، عدم تشخیص درست علت مشکل روابط بانکی بود. دولت مشاهده می‌کرد که بانک‌های بزرگ بین‌المللی حاضر به همکاری با ایران در دوران پسابرجام نیستند. اما درک صحیح از ریشه آن نداشت. علت اصلی عدم همکاری بانک‌های بزرگ خارجی با ایران باقی ماندن ساختار تحریم‌های ثانویه بانکی نسل دوم بود و نه پایین بودن استانداردهای شفافیت در ایران. ساختار تحریم‌های ثانویه بانکی نسل دوم در قوانین چهارگانه کنگره علیه ایران شکل گرفته بود که در برجام هیچکدام تعلیق یا متوقف نشد. حتی مواردی که در متن برجام مورد اشاره قرار گرفت با نامه جان‌کری وزیر وقت خارجه آمریکا به کنگره، عملاً شامل توقف موقت اجرا هم نشد. لذا دولت درک درستی از ریشه اصلی عدم همکاری بانک‌های بزرگ خارجی با ایران در پسابرجام نداشت و مسیر اشتباهی را دنبال کرد.

۲- خطای راهبردی دوم دولت عدم درک صحیح از نسبت استانداردها و ماموریت FATF با تحریم‌های اقتصادی آمریکا خصوصاً تحریم‌های بانکی بود. تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران درون دولت، علی‌رغم وجود نسبت‌های بسیار روشن میان استانداردها و ماموریت FATF با تحریم‌های اقتصادی آمریکا که به یک ابزار راهبردی برای این کشور در سال‌های اخیر تبدیل شده است، این نسبت را ندیده و فهم نکرده و این دو را پدیده‌های مستقل ارزیابی می‌کردند. در نتیجه، با سرعت به سمت اجرا و پیاده‌سازی موارد برنامه اقدام روی آوردند. در حالیکه این راهبرد غلط، در زمانی که تحریم‌های ثانویه بانکی آمریکا پابرجا است، منجر به عمیق‌تر شدن و درونی شدن این تحریم‌ها می‌شود که مشکلات بسیار بزرگتری در اقتصاد و اجتماع و سیاست ایران پدید می‌آورد. بی‌توجهی دولت به این مساله در کنار آگاهی نخبگانی از آن، این ذهنیت را تقویت کرد که دولت به دنبال حذف سایر نهادهای قدرت در کشور است و لذا اثر منفی بر تعاملات آنها با دولت گذاشت.

۳- سومین خطای دولت، مذاکره ضعیف با کمیته ICRG دبیرخانه FATF بود. مذاکره‌ای که بر تصورات غلط بنا شده بود و بدون توجه به تهدیدهایی که کشور با آن روبه‌رو بود، برنامه اقدامی مورد پذیرش قرار گرفت که ابعاد نگران کننده‌ای داشت. ابعادی که تکمیل و تعمیق کننده تحریم‌های آمریکا علیه ایران بود. به طور مشخص بخش هفتم برنامه اقدام که شامل اقدامات ۲۸ تا ۳۲ است، برای ایران در شرایط تحریمی غیر قابل اجراست. پس نباید از ابتدا در برنامه اقدام ایران قرار می‌گرفت و این کار جز با مذاکره قوی و مسلط به مباحث پیچیده تحریم و روابط بانکی شدنی نبود.

۴- خطای دیگر دولت عدم آشنایی دقیق و کامل با روندهای کاری FATF بود. تصور عمومی دولت در ابتدای شروع تعامل با FATF این بود که نیازی نیست تمامی اقدامات مشخص شده در برنامه اقدام به طور کامل توسط ایران اجرا شود. برخی از دولتمردان تصور می‌کردند که تنها با اجرای چند اقدام از ۴۱ اقدام، می‌توانند با FATF به توافق برسند تا ایران از بیانیه عمومی به طور کامل خارج شود. در حالیکه این تصور کاملاً غلط بود و هیچ مستندی آن را تایید نمی‌کرد. دولت تنها توصیه‌های چهل‌گانه FATF را بدون توجه به متدولوژی ارزیابی و تفاسیر آنها دیده بود. گذر زمان و مشخص شدن جدیت FATF در مطالبه از ایران برای اجرای کامل برنامه اقدام، دولتمردان را در مسیری غیرقابل بازگشت قرار داد. اگر در ابتدا شناخت دقیقی از FATF در دولتمردان می‌بود می‌توانستند متفاوت رفتار کنند.

۵- خطای راهبردی بعدی دولت، عدم مهندسی کلان برای اجرای برنامه اقدام بود. از همان ابتدا مشخص بود مواردی در برنامه اقدام وجود دارد که به هیچ وجه از سوی ایران اجرا نخواهد شد، این موارد بیشتر از پیوستن به دو کنوانسیون بین‌المللی هستند. کافیست به سه بیانیه اخیر FATF درباره موارد باقی مانده برنامه اقدام که باید از سوی ایران تکمیل شود نگاهی انداخته شود. لذا انتظار این بود که دولت به گونه‌ای مهندسی می‌کرد تا کمترین هزینه سیاسی را در داخل برای اجرای برنامه اقدام بپردازد. ارایه لوایح پیوستن به دو کنوانسیون بین‌المللی که از سخت‌ترین موارد برنامه اقدام است، باید زمانی صورت می‌گرفت که سایر موارد تعیین تکلیف می‌شد. وقتی دولت می‌داند که اجرای کامل برنامه اقدام خواست و نظر FATF است و اگر حتی یک اقدام هم باقی بماند، نمی‌تواند مطلوب دولت را در تعامل با FATF تامین کند، چرا سخت‌ترین اقدامات را قبل از تمام شدن سایر اقدامات آغاز کرد؟ این موضوع، غیر از آنکه هزینه سیاسی دولت را در داخل کشور افزایش داد، چه آورده‌ای برای دولت داشت؟

۶- خطای دیگر، تعامل بسیار غلط دولت با جامعه نخبگانی در این قضیه مهم بود. دولت از همان ابتدا تصور کرد که منتقدان اجرای برنامه اقدام FATF متعلق به یک جریان سیاسی خاص بوده و مساله آنها واقعی نیست بلکه به دنبال تضعیف دولت هستند. این تصور سبب شد که دولت به جای افزایش دقت در شناخت مساله و یافتن راه‌های برون رفت از وضعیتی که برای خود ایجاد کرده بود، به رفتارهای سیاسی در مواجهه با جامعه نخبگانی روی آورد. همین رفتار را دولت با نهادهای تصمیم‌گیر و خصوصاً شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام داد. این رفتار نه تنها موجب پیشرفت مساله نشد بلکه کار دولت را در اقناع تصمیم‌گیران سخت‌تر کرد.

۷- خطای مهم دیگر دولت که در حال حاضر نیز جریان دارد، عدم درک صحیح از ریشه مشکلات ایجاد شده در روابط محدود بانکی است. دولت مشکلات فعلی ایجاد شده را به وضعیت ایران در FATF مرتبط می‌داند، با آنکه وضعیت ایران در FATF در سه سال گذشته تغییری نکرده است و نمی‌تواند عامل بروز مشکلات فعلی باشد. اما بسیار روشن است که مشکلات ایجاد شده ناشی از بازگشت تحریم‌هایی است که طبق برجام از سوی آمریکا موقتاً اجرایش متوقف شده بود. این خطا مانند خطایی است که در ابتدا دولت به آن دچار شده بود. اگر این خطا اصلاح نشود، تجربه‌های تلخ گذشته تکرار خواهد شد.

*پیشنهادی برای ادامه مسیر پیش‌رو

برای ادامه مسیر پیش‌رو می‌توان همین مسیر فعلی را دنبال کرد که به طور قطع برای دولت آورده‌ای نخواهد داشت. دولت باید متوجه باشد که مصحلتش همان مصلحت نظام است و این دو از یکدیگر قابل تفکیک نیست. به عبارت دیگر، همه در یک کشتی نشسته‌ایم.

پیشنهادی که می‌توان در این وضعیت ارایه داد ملزوماتی دارد که از مهم‌ترین آن لزوم تغییر دیدگاه دولت درباره نسبت FATF و تحریم‌های آمریکا است. همچنین دولت باید فهمی واقعی از نقش هر کدام در بروز مشکلات داشته باشد. تیم پیگیری کننده این موضوع نیز باید موارد فوق را باور داشته باشد. اگر این ملزومات مهیا شد می‌توان راه‌کار زیر را دنبال کرد:

دولت باید یک دوره مذاکره جدی را با FATF آغاز کند. هدف این مذاکره باید بازنگری و اصلاح برنامه اقدام ایران باشد. این مذاکره باید مبتنی بر این فهم پایه‌ای باشد که اجرای برخی از اقدامات برنامه اقدام تکمیل کننده تحریم‌های ظالمانه آمریکاست و ایران آن‌ها را خلاف منافع ملی تشخیص داده و از اجرای آنها خودداری می‌کند. اجرای این اقدامات در زمانی مورد پذیرش ایران قرارگرفته که آمریکا در برجام بود و برخی از تحریم‌های آمریکا موقتاً اجرایشان متوقف شده بود. اکنون آمریکا از برجام خارج شده و تمامی تحریم‌های خود را به طور کامل بازگردانده است. لذا وضعیت محیطی که در آن برنامه اقدام شکل گرفته است، به طور اساسی تغییر کرده و مشمول حالت فورس ماژور شده است. در این شرایط، طبیعی است که ایران به همه تعهدات خود در برنامه اقدام پایبند نباشد.

بر این اساس مذاکرات جدید برای اصلاح برنامه اقدام باید صورت گیرد و این اصلاحات شامل حذف مواردی است که ایران اجرای آنها را تکمیل کننده تحریم‌های آمریکا تلقی می‌کند. خصوصاً زمانی که رئیس فعلی FATF صریحاً اظهاراتی درباره سواستفاده آمریکا از رژیم‌های مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در راستای تکمیل تحریم‌های خود بیان می‌کند.

این راهبرد زمان کافی برای ایران جهت باقی ماندن در حالت تعلیق بدون اجرای بیشتر مطالبات FATF را مهیا می‌کند که برای ایران مطلوب است.

منبع: فارس

منبع: مشرق

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

درگیری در مجلس/ پایداری‌ها علیه نماینده اصلاح طلب/سلحشوری: به جز اقلیتی برخوردار از تبعیض و امتیاز، بقیه مردم را رها کرده‌ایم

سهم ائمه جمعه، شورای نگهبان، بسیج، تبلیغات اسلامی و حوزه‌های علمیه از بودجه ۹۹ چقدر است؟+جدول

تصور این نباشد که ماجرای اعتراضات بنزینی تمام شد| هشدار درباره تبدیل جامعه به «انبار باروت» و اعتراض پابرهنه‌ها و محرومین| اشتباه‌ مسئولان این است که دنبال پیداکردن دشمن خارجی هستند

ایرانی‌هایِ توئیتر، جهرمی را سورپرایز کردند!

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۳۱۳۱۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: رونق تولید گام دوم انقلاب وعده های روحانی اخبار سیل آمریکا ایران برجام

خبر بعدی:

کمبود سیلندرهای گاز مایع سیستان و بلوچستان / پیگیری دفتر نماینده ولی فقیه از مسئولان برای حل فوری موضوع

با شروع سرما در استان سیستان و بلوچستان کمبود سیلندرهای گاز مایع تبدیل به یک معضل مهم برای مردم در این استان شده از این رو دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ضمن پیگیری جدی از مسئولین حل فوری مسئله را خواستار شد. ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲ استانها سیستان و بلوچستان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، با شروع سرما در استان سیستان و بلوچستان کمبود سیلندرهای گاز مایع تبدیل به یک معضل مهم برای مردم در این استان شده از این رو دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ضمن پیگیری جدی از مسئولان حل فوری مسئله را خواستار شد.

پاسخ شرکت گاز کهگیلویه بویراحمد درباره به‌کارگیری‌‌های بدون ضابطه گازبان‌هاواکنش معاون استاندار خوزستان به توزیع گاز برای خودروها«جنگ خاموش» - 1|فرصت‌سوزی بزرگ در صادرات گاز به ترکیه و مسئولانِ بی‌خیال/ ترکیه از گاز ایران بی‌نیاز می‌شود؟

از دیدن صف‌های طولانی گاز خجالت می‌کشم

حجت‌الاسلام سیدمحمدرضا ثبوتی، مدیر دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در جلسه با متولیان این حوزه ضمن ابراز نگرانی از وضعیت گاز مایع در استان و معضلات مردم، اظهار داشت: در هفته های اخیر شاهد صف‌های طولانی برای دریافت سیلندر گاز در نقاط مختلف استان بوده ایم که متاسفانه در این صف ها، بانوان با بچه خردسال و نوزاد در کنار مردان ایستاده اند تا بتوانند گاز مورد نیاز خانه خود را تهیه کنن؛ از دیدن صفهای طولانی دریافت سیلندر گاز مایع در زاهدان و سایر شهرستانها، خجالت می کشم.

وی با اشاره به وفاداری مردم به نظام و انقلاب، اظهار داشت: برای حل معضل گاز، نیازمند عزمی جدی از سوی مسئولان هستیم.

مدیر دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب که افزودن سیستم ال پی جی به خودروها باعث وارد شدن فشار به شبکه تامین گاز مایع استان شده است، خطاب به مسئولان، گفت: اگر همیشه از مردم می خواهیم در تمام صحنه ها از جمله انتخابات شرکت کرده و در آینده کشور نقش آفرینی کنند، حداقل نیازهای اولیه آنان را تامین کنید.

وی ادامه داد: باید جلسه ای متشکل از نماینده دادستانی، استانداری، فرمانداری و تمامی دستگاه های مرتبط با حوزه گاز مایع هرچه سریعتر تشکیل و برای حل این معضل اجتمایی برنامه ریزی شود.

هر کس در هرجایگاه کوتاهی کرده مدیون خون شهداست

‌ثبوتی با تاکید بر سخنرانی مدیرعامل شرکت پرسی ایران گاز استان پیش از خطبه های نماز جمعه هفته جاری، بیان کرد: مردم در حوزه گاز مایع از مسئولان مطالبه دارند و باید این مشکل با مدیریت و برنامه ریزی دقیق مرتفع شود و در این راستا به نظر می آید جدی گرفتن اشتراکات می تواند گامی موثر در حل مشکل باشد.

وی افزود: هرکس در استان که در هر جایگاهی باشد و در موضوع سیلندرهای گاز مایع، کوتاهی کرده باشد، مدیون خون شهدا و مردم هستند.

حسینعلی شه بخش، مدیر عامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان نیز که برای دومین بار در چند روز گذشته در محل دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زاهدان حضور و به بیان گزارش وضعیت گاز پرداخته بود، گفت: مشکل کپسول های گاز به یک مشکل کشوری تبدیل شده است و هم اکنون با توجه به افزایش قیمت بنزین، مردم به گاز سوز کردن خودروها با نصب سیستم ال پی جی روی آروده اند.

نیروی انتظامی با تخلف خودروهای ال پی جی برخورد جدی کند

وی ادامه داد: با توجه به میزان مسافت و قیمت، استفاده از سیستم ال پی جی برای دارندگان خودرو به صرفه تر از بنزین می باشد، همه مسئولان به تخلف بودن نصب و بهره برداری از سیستم ال پی جی در خودروها اذعان دارند، در این خصوص باید نیروی انتظامی و یا راهنمایی و رانندگی با متخلفان در این موضوع برخورد و خودرو را مدتی در پارکینگ نگه دارند تا دیگر کسی به این سمت گرایش پیدا نکند.

مدیر عامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان با اشاره به مشکلات کپسولهای گاز و ورود مسئولان از جمله دادستان عمومی و انقلاب اسلامی مرکز سیستان و بلوچستان به مشکلات این حوزه ، تصریح کرد: بعد از افزایش قیمت بنزین در کشور، میزان مصرف کپسولهای گاز نه تنها در استان بلکه در کل کشور افزایش پیدا کرده و در این راستا میزان سهمیه گاز مایع این خطه پهناور را با پیگیری انجام شده افزایش داده ایم.

شه بخش با اشاره به بهره گیری از توان شبکه ریلی کشور در جابجایی گاز مایع به سیستان و بلوچستان، اضافه کرد: در هر مسیر تا 10 واگن برای استان با بهره گیری از شبکه ریلی جابحا می شود و می توان گفت به طور میانگین یک روز در میان گاز از این طریق وارد این خطه کشور می شود.

وی افزود: دوروز برای پر شدن واگن ها در پالایشگاه و دوروز برای رسیدن آنها از طریق شبکه ریلی به استان زمان مورد نیاز است و این درحالی است که گاهی میزان واگن های پر شده در پالایشگاه اصفهان به دلایل مختلف کم هم می شود.

مدیر عامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان با اشاره به وجود 26 واگن جابجایی گاز مایع در پالایشگاه اصفهان، خاطر نشان کرد: هم اکنون در زاهدان با وجود دو مجموعه تاسیسات، هزار و صد تن گاز مایع را می توانیم در مخازن ذخیره سازی کنیم.
شه بخش با بیان اینکه تلاشمان این است که میزان گاز وار شده به استان برای دو روز جهت توزیع در مخازن ذخیزه سازی وجود داشته باشد، تصریح کرد: در چند هفته اخیر که با مشکل گاز رو برو بوده ایم، بخشی از مشترکین شرکت الیاس گاز با فروش

کپسول‌های خود، در این مدت به جمع مشترکین پرسی ایران گاز پیوسته اند که فشاری مضاعف بر مشکلات این شرکت در طی این مدت وارد کرده است.

باید به توزیع 17 هزار کپسول در روز برسیم

شه بخش با بیان اینکه در حال حاضر روزانه 14 هزار کپسول در این شرکت پر و توزیع می شود، اضافه کرد: برای عادی شدن روند توزیع کپسولهای گاز، باید 17 هزار کپسول را به صورت روزانه پر و توزیع کنیم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر میزان مصرف گاز مایع در استان به صورت بی رویه بالا رفته و هر شرکت نیز ظرفیتی برای توزیع دارد و بیشتر از آن نمی توانند کار توزیع را انجام دهند.

مدیر عامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه مسئولان کشوری اعلام کرده اند که سهمیه گاز مایع پرسی ایران گاز استان از 5هزار و 420 تن به 6هزار و 500 تن افزایش پیدا کرده است، گفت: تا چند روز پیش با پیگیری برای دریافت سهمیه اضافه شده، پالایشگاه اعلام کرد که هنوز به صورت کتبی به ما اعلام نشده است.

شه‌بخش تصریح کرد: تاکنون طرح هایی برای جمع شدن صف های گاز در زاهدان اجرا شده و تاحدودی نیز موفق شده ایم اما شرکت های توزیع گاز، توزیع ایستگاهی کپسول های گاز مایع را قبول ندارند ولی به دلیل مصوبه شورای تامین و کمیته سوخت توزیع کپسول های گاز در زاهدان اینگونه انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه همه مسئولان دستگاه های مرتبط باید دور یک میز نشسته و یک طرح جامع را مصوب و برای اجرا به شرکت های توزیع سیلندر، ابلاغ کنند تاکید کرد: با وجود طرح های مختلفی که هر دستگاه برای شرکت های توزیع گاز مایع ارسال می کنند، نه تنها شرکت ها بلکه مردم نیز سردرگم شده اند.

تاکنون جلسه متشکل از همه ادارات برای حل مسئله برگزار نشده است

مدیرعامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تاکنون جلسه ای متشکل از همه ادارات و نهادهای مرتبط با موضوع گاز در زاهدان برگزار نشده است و باید برای رفع این معضل اجتماعی یک نظر شده  تا طی یک برنامه مشخص حرکت کنیم.

دولت باید پیش از افزایش قیمت بنزین به فکر سیستان و بلوچستان می‌بود

شه بخش اضافه کرد: دولت باید قبل از اجرای افزایش قیمت بنزین در استان های محرومی به مثل سیستان و بلوچستان 4 جایگاه پمپ گاز CNGراه اندازی می کرد و بعد به اجرای این طرح می پرداخت تا چنین بهایی برای مشکلات در این خطه پهناور ندهیم.

فرصت یک ماهه شورای تامین به مسئولان حوزه گاز مایع 

در ادامه این جلسه برای روشن شدن بهتر وضعیت گاز، ضمن تماس تلفنی با ابوذرمهدی نخعی، فرماندار شهرستان زاهدان آخرین اقدامات صورت گرفته مورد بررسی قرار گرفت.

وی در این باره گفت: با توجه به عدم نتیجه گیری از جلسات مختلف هماهنگی و برنامه ریزی در زمینه تامین و توزیع سیلندرهای گاز مایع و عدم توجه شرکت‌های توزع کننده سیلندرها و دستگاه های مرتبط، چندین برنامه مختلف در شورای تامین زاهدان برای شرکت های گاز در نظر گرفته شد.

فرماندار زاهدان تاکید کرد: درصورت عدم تحقق خواسته ها، توسط شرکت های گاز، مسئولین آن ها باید در دادگاه جوابگو قانون باشند.

نخعی با اشاره به برگزاری چندین جلسه هماهنگی و برنامه ریزی در حوزه مدیریت تامین و توزیع گاز مایع زاهدان، خاطر نشان کرد: 2 بار در تهران موضوع مشکلات گاز مایع را مطرح و پیگیری کرده تا دستور افزایش سهمیه گاز را از توانستیم دریافت کنیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه معاون وزیر در جلسه ای که در تهران داشته ام، از عدم نامه نگاری و پیگیری شرکت های استانی برای دریافت و افزایش سهمیه خبر داده بود.

 استقبال مردمی برای بهره‌گیری از شبکه گاز شهری کم است

فرماندار شهرستان زاهدان ادامه داد: استقبال مردمی در مناطقی که شبکه گاز شهری راه اندازی شده، برای بهره گیری از این شبکه بسیار کم بوده است.

نخعی با اشاره به موضوع سیستم ال پی جی خودروها، گفت: این سیستم غیر استاندارد بوده و با توجه به سوق پیدا کردن رانندگان برای بهره گیری از این سیستم، میزان تقاضای سیلندرهای گاز مایع نه تنها در استان بلکه در کل کشور با افزایش قیمت سوخت بنزین، افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

رفتار مسئولان شرکت نفت با مردم مانند رفتار با ارباب رجوع نیست

وی اذعان کرد: متاسفانه شرکت پخش فرآورده های نفتی و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در حوزه گاز مایع کم کاری کرده اند و با توجه به اینکه درآمد کشور از فروش نفت تامین می شود رفتار مسئولان شرکت نفت و شرکتهای وابسته آن با مردم و مسئولان به شکل رفتار با ارباب رجوع و همکار نیست.

فرماندار شهرستان زاهدان افزود: در این خصوص در شورای تامین شهرستان در هفته اخیر طی مصوبه ای تعهدی برای شرکت های توزیع کننده گاز مایع ایجاد کرده ایم تا در صورتی که باز هم آنان به وظایف خود عمل نکنند پس از یک ماه مهلت داده شده، با حضور در دادگاه جوابگوی قانون باشند؛ ما از حق مردم کوتاه نمی آییم.

نخعی گفت: نمی توان قبول کرد که فردی مدیر بوده و یا مسئولیتی داشته باشد اما پاسخگوی مردم نباشد.

وی تصریح کرد: باید توزیع اشتراکی سیلندرهای گاز مایع در استان بالا رفته و اشتراک پذیری شرکت ها نیز افزایش یابد؛ متاسفانه شرکت های توزیع کننده توان جذب  اشتراک در حوزه خود را ندارند.

فرماندار شهرستان زاهدان تاکید کرد: مشکل گاز مربوط به امروز و دیروز نیست و ما هروقت جلسه گذاشتیم و یا به مشکلی برخورد کردیم، آنان نتوانستند مدیریت لازم را داشته باشند، پس از مهلت یک ماهه تعیین شده در شورای تامین، باید در صورت عدم رفع مشکل در دادگاه پاسخگوی حق و حقوق مردم باشند.

اگر  مدیران توان ندارند از سمت خود کناره گیری کنند

وی تاکید کرد: اگر مدیران شرکت ها و نهادهای مرتبط با حوزه گاز مایع توان ندارند، از سمت خود کناره گیری کنند تا فردی توانمند اداره امور را بدست بگیرد.

نخعی افزود: در این موضوع دادستان نیز پای کار است و اگر ثابت شود شرکتی کم کاری کرده باید به صورت قانونی با مدیر آن برخورد شود و در این خصوص با اداره کل تعزیرات حکومتی هم هماهنگ شده تا به این موضوع ورود پیدا کرده و اقدامات قانونی لازم را اعمال کند.

فرماندار زاهدان با بیان اینکه شخصا بر موضوع گاز نظارت دارم، خاطر نشان کرد: سختی کار ما تنها امسال است و با تکمیل تر شدن پروژه گاز شهری زاهدان تا سال آینده، دیگر به این صورت با مشکل روبرو نخواهیم شد.

شایان ذکر است برنامه ریزی شده تا حسینعلی شه بخش، مدیر عامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه زاهدان به بیان گزارشی از اقدامات در راستای حل مسئله گاز مایع در استان بپردازد.

همچنین آیت الله محامی، نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان نیز در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان به حل معضل گاز مایع در زاهدان توسط مسئولان مربطه تاکید کرده بود.

انتهای پیام/393/ش

R7843/P/S6,65/CT7

دیگر خبرها

 • FATF منتظر«تصمیمِ مصلحتی» مجمع تشخیص مصلحت
 • FATF همچنان درانتظار تصمیمِ مصلحتی/ فلاحت‌پیشه: مجمع در جریان هزینه‌های رد پالرمو و CFT هست/ قبل از اعمال فشار به ایران باید تصمیم گرفت
 • مدیرعامل نیشکر هفت‌تپه: اعتراض‌های کارگری ۷۰ روز ادامه داشت
 • اعتراض‌های کارگری خسارت سنگینی به شرکت نیشکر هفت تپه وارد کرد
 • روایت اینستکس و ماجرای‌ روز دانشجو
 • اکبر ترکان: بدون FATF تمام مبادلات بانکی، قفل می شود
 • سند راهبردی باید مدنظر مدیران ارشد کردستان باشد
 • استقلال قربانی تحریم‌ها یا FATF؟ +فیلم
 • شروع پخش برنامه شامگاهی شبکه هفت سیما از اول دی ماه
 • خطای انسانی علت بروز ۷۰ درصد حوادث جاده‌ای است
 • محسن رضایی: اگر مجلس در مسائل راهبردی مستقل باشد، هیچگاه متهم به مجیزگویی دولت نخواهد شد
 • جاهای دیدنی تهران در ایام عید باستانی نوروز
 • نقد «خطای عبور از اصلاح‌طلبی» محمد قوچانی +اصل یادداشت
 • ماجرای مسدود شدن حساب بانکی استراماچونی به خاطر FATF
 • مورد عجیب آقای استراماچونی و FATF
 • سعید مظفری زاده: بازیکن گل گهر بر روی علی علیپور مرتکب خطای پنالتی نشد؛ اخراج بهنام برزای تصمیم درستی بود
 • چرا ساخت‌وساز کشور برنامه راهبردی می‌خواهد؟
 • پنهانکاری دولت در ماجرای افزایش قیمت بنزین اشتباه راهبردی بود/ دولت باید با مردم صحبت می‌کرد
 • تردید ریابکوف درباره ازسرگیری مذاکرات راهبردی با آمریکا